Rol van 'norm student' steeds belangrijker egij zelden gaan in pan je op vakantie (De nieuwe manier van balfien en braden.. 'Dit is de val die op de oogmoed is gevolgd' !r' Gijzeling Beilen maakt rekening van treingijzeling op 'Estel neemt deel aan project in Zuid-Afrika' Betaalde nevenfunctie voor Kamerlid onjuist, meent bestuur van ARP antjes: Amsterdam onbestuurbaarder dan ooit weinig alcohol in jenever, veel water in de melk Nl kosten Bond Zonder Naam •enzine-accrjns ^■cent omhoog METZLER- Nota's en schadeclaims komen binnen Protest Anti-Apartheidsbeweging: 'Laat fractie overzicht geven' Prof. A. D. de Groot: toetsen of gestelde onderwijsdoelen bereikt worden Smokkel snijbloemen maakt Belgen boos RITA bAG 16 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 1 ADVERTENTIE IN HAAG Volgens de fractievoorzitter van de ARP in de Tweede Kamer, Mr. W. Aantjes, is maar één manier om 'de door de verziekte situatie' waarin de PPR en de PvdA het Amster- imse gemeentebestuur hebben gebracht, weer gezond te maken. 'Die weg is eindelijk tot rede «nen, terugkeren tot de verdraagzaamheid van de democratie en het belang van de stad voor de jing geven boven dat van de partij'. tenissen in Amsterdam een nega tief effect verbindt voor de lande lijke samenwerking. Hij vindt dat zo vreemd omdat Juist de progres sieve partijen tijdens de vorming van de programcolleges le de ver schillende steden hebben gezegd, dat dit geen effect zou mogen heben op de landelijke verhou ding. Volgens hem Is de kern van de zaak dat de democratie met zich meebrengt dat wordt samen gewerkt op basis van beleidsover- eenstemming. 'Het alternatief is samenwerking op basis van machtsposities. En dat "leidt tot een voortdurend onderling wan trouwen. onderling? concurrentie en tenslotte wederzijdse doodslag.' 'Hitjes schrijft dn het AR-week- id Nederlandse Gedachten dat l nu vastgelopen college an B. W. is ontstaan uit de arrogan- ojaki dat de progressieven het alle- al beter wisten en dat Amster- ii het best bestuurbaar zou zijn zij en zij alleen dat bestuur in oden hadden. 'Welnu, Amster- n is onbestuurbaarder dan ooit. t is at val die op de hoogmoed gevolgd', aldus Aantjes. AR-fractieleider verwondert h erover dat de PvdA de PPR gg( jstvallig blijft benaderen. 'Ie- teenh eeft op de televisie kun- n zien hoe de voorzitter van de 'R, mevrouw Beckers, klap op ebbe y klap aan de PvdA uitdeelde, ter wijl PvaA-vice-voorzitter van der Doef maar om erkenning van de progressieve betrouwbaarheud van de PvdA bleef soebatten.' Volgens Aantjes komt deze benarde positie waarin de PvdA zichzelf heeft ge manoeuvreerd voort uit een ver keerde probleemstelling. De PvdA vraagt zich volgens hem namelijk niet af: wat is voor Amsterdam nodig, maar: hoe blijft het pro gressief akkoord overeind? 'Niet de bestuurbaarheid van de hoofd stad prevaleert, maar het tevre denstellen van de PPR.' Aantjes noemt het verbazingwek kend dat de PPR aan de gebeur- .een onzer verslaggevers SCHEDE Te weinig alcohol in de jenever en teveel water in de melk: zijn enkele van de tekortkomingen, die de keuringsdienst van waren Twente en de Achterhoek in 1975 heeft geconstateerd. Van de bijna tienduizend monsters, die genomen werden, bleken er meer dan elfhon- afwijkingen te vertonen. Iriehonderd gevallen was er sprake van een ondeugdelijke toestand, alve de al genoemde gebreken kwam het ook nog al eens voor dat er :inig droge stoffen in het brood zaten en dat in cosmetica verboden itoffen werden gebruikt. Van ondeugdelijkheid was in zevenhonderd >n sprake, bijvoorbeeld een te hoog bacteriën-cijfer in melk, ijs. cro- in en nassiballen. Veertig maal bleek een aanduiding op het produkt. correct te zijn. Negentig hoeveelheden moesten worden afgekeurd, meer een partij van 750 flessen 'cognac die geen cognac was'. Ril ele. H. rlille uit een onzer verslaggevers STERDAM Na alle narigheid die ze hebben meegemaakt in de in Wijster en het consulaat in Amsterdam gaat een groep van ipe ig ex-gegijzelden met hun naaste familie met elkaar op vakantie Jr Spanje. itnodiging van de Bond Zonder vertrekken ze volgende week rdag van Schiphol om drie we igaan logeren in het hotel 'Sin- ire' in Cubellas, vijftig kilome ien zuiden van Barcelona. Dit eigendom van de bond. >n na afloop van beide gijzelip- nodigde de Bond Zonder Naam ede. betrokkenen uit op hun kosten va Spanje op verhaal te komen. De :ties waren positief. De bond ver en ht dat de komende maanden in otte|ai honderd tot 150 personen ge- k zullen maken van de uitnodi- voor een drieweekse vakantie, tijdstip wordt in overleg met x-gegijzelden bepaald. hotel waar ze worden onderge- ht is drie jaar geleden gebouwd, is een riant appartementenho- ,r lat is uitgerust met een medisch e rum, een ambulancewagen, een «natische wasserij, een zwem- een invalidenbus en een kerk- tje. Er is ook een eigen busver- ling met di"""* plaatsen in de eving. personen die volledig Nederlandse maaltijden krijgen. Men beschikt er ook over een dieetkeuken. Er zijn geen speciale maatregelen getroffen ter begeleiding van de ex-gegijzel den. 'Er worden geen bijzondere moeilijkheden verwacht', meent de direkteur van de Bond Zonder Naam, de hee F. G. M. van Essen. 'Maar als er onverhoopt toch extra hulp of advies nodig zou zijn dan kunnen wij een beroep doen op de project groep 'Nazorg Slachtoffers Gijze lingen', die deze week door staats secretaris Hendriks is geïnstalleerd. Via de telex is contact een kwestie van minuten'. De Bond Zonder Naam, opgericht in 1938, heeft thans in Nederland 300.000 contribuanten die jaarlijks de tien gulden betalen. Dit geld wordt voor allerlei liefdadige en sociale doeleinden gebruikt, projec ten waarvoor geen geld beschikbaar wordt gesteld door reeds bestaande sociale voorzieningen. De bond werkt geheel zelfstandig zonder subsidie van de overheid. iet hotel, dat het hele jaar Is ge ld, is accommodatie voor 120 bab 1 onze parlementsredactie rbe N HAAG Minister Dui- berg (financiën) wil in fe- ari de benzineaccijns met pJ e cent per liter verhogen. De ijns op benzine bedraagt nu cent per liter. »derverhoging, die eind vorig jaar al Wii£ d aangekondigd, houdt verband het matigen van de "aanvanke- voorgestelde progressie van de orrijtuigenbelasting. Minister senberg moest toen zijn voor- ten vanwege de grote bezwaren vanuit de Tweede Kamer wer- geuit, afzwakken. E. ds 1 accijnsverhoging zal de schat- in 1976 80 miljoen gulden (op iais 105 miljoen) opleveren. In waAriemorie van toelichting bij het ;gri sontwerp tot verhoging van de zineaccijns, dat gisteren bij de «de Kamer is ingediend, schrij- minister Duisenberg en staats- etaris Van Rooijen dat zij niet ^jtyachten dat de Nederlandse au- „Jjders door deze betrekkelijk ge le verhoging meer over de grens ïoioC611 saan tanken dan nu het >el al is. .8 1 ADVERTENTIE bril ieders oogmerk Vervolg van pagina 1 De vier bewindslieden merken voorts op dat in een rechtsstaat als de onze geen afdoende garanties kunnen worden geboden dat derge lijke geweldexplosies worden voor komen: daarvoor zouden politie er pmlichten- en veiligheidsdienster; bevoegdheden moeten krijgen die zich met de grondslagen van ons rechtsbestel niet laten verenigen. Uit het beleidsverslag van het kabi net blijkt voorts onder meer: Vlak voor de beëindiging van de actie in Beilen namelijk op het moment dat de kou in de trein voor de gijzelaars ondragelijk leek te gaan worden, heeft de regering ernstig overwogen gewelddadig in te grijpen. De kansen voor een goede afloop van een dergelijke ac tie leken niet gunstig, maar men vond dat een nog veel langer voortduren van de actie voor de gijzelaars 'desastreus' zou zijn Bus De wel naar voren gebrachte gedachte om een bus ter beschik king te stellen waarin kapers en gijzelaars dan naar Schiphol zou den worden vervoer*! en die dan met geweld te overvallen is verwor pen. Niet alleen omdat hierdoor veel gijzelaars in levensgevaar zou den kunnen komen, maar ook om dat men zo mogelijk wilde vermij den dat de overheid achteraf het verwijt van vals spel zou kunnen worden gemaakt. Aanvankelijk werd het contact tussen de treinkapers en de over heid onderhouden door een wacht meester van de rijkspolitie. Toen de kapers hem echter te verstaan had den gegeven dat hij zou worden doodgeschoten als hij opnieuw zon der concrete antwoorden zou terug komen, werd besloten voortaan uitsluitend nog te praten via mega foons. Later werd pas de veldtele foon geïnstalleerd. Niet op de hoogte De regering is niet van tevoren op de hoogte geweest van de plan nen van de Zuid-Molukkers. Oo het verwijt dat diensten die belast zijn met het verzamelen van infor maties over terroristische acties of voorgenomen misdrijven, op de hoogte zouden zijn geweest, zijn volgens de regering uit de lucht gegrepen. De geruchten als zouden de bei de acties lang van tevoren door een bepaalde groep zijn beraamd, wor den door de regering tegengespro ken. Zij heeft de indruk dat de actie in Amsterdam snel in elkaar is gezet, nadat de treinkaping in Wijster al aan de gang was. Voor dit project zullen 2700 kleur ling-arbeiders weggevoerd worden vanuit hun woonwijk bij Kaapstad naar Mitchell's Plain. Een jaar ge leden werd bekend, dat Estel plan nen had aan dit project deel te nemen. Van verscheidene kanten kwamen toen protesten tegen dit voorstel, omdat de deelname werd gezien als directe steun aan de apartheid door een Nederlands-se- mi-overheidsbedrijf. Ook het vak bondskader bij Hoogovens protes teerde. Van de kant van de Estel- directie, de overheid (minister Lub bers), de werknemers-commissaris sen (onder wie de heer A. H. Kloos) en het NVV werd gezegd, dat het plan nog in een studiefase verkeerde en dat er binnen twee jaar geen beslissing te verwachten zou zijn. Inmiddels Is bekend geworden, dat op 1 december vorig jaar in Parijs de Zuidafrikaanse staatsonderne ming ISCOR, die een belang van 51 procent heeft, in dit project een bijeenkomst heeft belegd voor alle deelnemers in het project. Ook Es- tel is daarbij geweest en heeft naast een drietal andere multinati onale ondernemingen toegestemd in deelname. Er is al bekend ge worden hoeveel elk van de betrok ken ondernemingen aan halffabri katen zal afnemen. Voor Estel komt ^dit neer op 16 procent van de produktie van drie miljoen ton. wat ongeveer 480.0Q0 ton betekent. Het vakbondskader bij Hoogovens heeft met verbazing van deze ont wikkeling kennis genomen. De on dernemingsraadfractie van de In dustriebond NW heeft de directie om opheldering gevraagd. Bij Hoogovens was gisteravond nie mand voor commentaar bereikbaar Van een onzer verslaggevers BEILEN Bij de gemeente Beilen komen op het ogenblik de rekeningen binnen die het gevolg zijn van het gijzeldrama bij Beilen. Daarbij zijn ook enkele schadeclaims waarvan overi gens nog niet vaststaat of ze zullen worden uitbetald. De indruk, die gewekt is. dat veel mensen in Beilen en omge ving er een slaatje uit proberen teslaan, is volgens de gemeente secretaris H Weidgraag niet Juist. Het aantal ingediende schadeclaims is te tellen op de vingers van één hand; het totaal bedrag loopt ongevèer dertien duizend gulden. Het gaat om be dragen die verband houden met verminderde omzet, schade aan gewassen en dergelijke. Naast deze schadeclaims komen er echter ook een groot aantal rekeningen binnen. Er zijn bij voorbeeld militairen en politie ingekwartierd geweest, de boer derij van de familie Keyzer was als medisch centrum ingericht en er is heel wat voedsel en drinken verstrekt en ingekocht. Het totaal bedrag van deze reke ningen beloopt tot nu toe onge veer een ton. De gemeente zelf heeft aan wegen en plantsoenen naar schatting vijftigduizend gulden schade opgelopen. Hoe hoog de telefoonrekening is op gelopen. is (nog) niet bekend. De heer Weidgraaf verwacht echter dat de totale rekening nog wel zal oplopen. De kosten komen voor rijksrekening. Tussen de opnamen door van de nieuwe Franse film 'De premie jager' wist de Franse acteur Jean-Paul Belniondo even tijd vry te maken voor het drinken van een glaasje jenever. De opnamen von den plaats in Vlaardingen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Anti-Apartheidsbeweging protesteert met klem tegen het feit, dat de directie van Estel (Hoogovens-Hoesch) toch besloten heeft deel te gaan nemen aan de bouw van een half fabrikaten-fabriek voor staal in Saldanha in Zuid-Afrika. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het partijbestuur van de ARP meent dat het Ka merlidmaatschap een volledige dagtaak is, die geen ruimte laat voor andere betaalde activiteiten. In het partijblad Nederlandse Ge dachten van deze week staat in een commentaar over de affaire rond de drie adviseurs var Gulf (onder wie het Tweede Ktmerlid B. Rooi- vink van de ARP) dat het partijbe stuur in het najaar van 1975 een notitie heeft aanvaard, waarin dit standpunt wordt uitgesproken. In de notitie wordt verder de conclu sie getrokken dat 'het aanbeveling verdient dat Kamerleden geen be- stuursverantwoordelljkheid dragen in organisaties, die directe belan gen hebben bij het politieke gebeu ren'. Al in 1966 In 1966 heeft het partijbestuur van de ARP al laten weten over het algemeen een combinatie van Ka merlidmaatschap en bestuursfunc ties In maatschappelijke organisa ties niet wenselijk te achten. Een jaar later verdedigde het partijbe stuur de stelling dat een Tweede Kamerlid in principe geen neven functies dient te hebben en dat tachtig procent van de tijd gewijd moet zijn aan het kamerwerk, aldus Nederlandse Gedachten. Volgens Nederlandse Gedachten e- staat er geen aanleiding te veron derstellen dat er In het geval van de Gulf-adviseur siets zou zijn ge schied. dat niet door de beugel kan. Desondanks is het blad niet geluk kig met de gang van zaken. Politici zouden zich moreel verplicht moe ten voelen tot het openlijk bekend maken van him nevenactiviteiten en het zou. aldus -Nederlandse Ge dachten, wellicht goed zijn wan neer de Tweede Kamerfractie van de ARP evenals in 1971 ook nu weer een overzicht zou geven van de nevenfuncties van de ARP-Ka- merleden. Van onze onderwijsredactie DELFT Hoewel de 'norm-student' niet bestaat speelt hij een steeds belangrijker rol in het universitaire leven. Van hem isniet bekend hoeveel hij drinkt of slaapt, het enige wat we van deze norm-student weten is dat hij 1700 uur per jaar stu deert. Dat gegeven zal de discussie over studieverkorting in de komende anderhalf jaar beheersen hij, US 1 k ebl orl a. Gisteren dook deze denk beeldige student op tijdens het derde nationale congres van universitaire onderwijs kundigen. Na een openings woord door minister Van Kernenaxie hield de Amster damse psycholoog prof. dr. A. D. de Groot een rede over herprogrammering en daar in draafde uiteraard ook die norm-student op. Een van de voornaamste zorgen van de onderwijsbu reaus van de universiteiten is de uitvoering van de wet- Posthumus. Deze wet is vo rig Jaar door het parlement aanvaard en dat betekent dat alle studieprogramma's herzien moeten worden. De cursusduur is in principe vastgesteld op vier jaar (uitzonderingen daargela ten) en dat betekent dat er ingedikt moet worden. Als het goed is wordt niet alleen overtollige ballast over boord gezet, maar komen de programma's in hun geheel op de helling. Dan moet be keken worden wat het doel is van een bepaalde studie, wat de middelen zijn om dat doel te bereiken en wat daar tenslotte van terecht komt. Vanuit de onderwijsbureaus aan de universiteiten is de laatste jaren fel geprotes teerd tegen de studieverkor ting volgens het recept van Posthumus. ZIJ wilden eerst herziening van de program ma's en pas daarna vaststel ling van de cursusduur. Nu de wet een voldongen feit is moeten zij zich toch bezig houden met de uitvoering ervan. Op het congres in Delft staat dat onderwerp dan ook centraal. Dit betekent overigens niet da t het onderwerp studie- verkorting nu helemaal ver huisd ds van de politieke naar de onderwijskundige sfeer. Elk zichzelf respecte rende studierichting zal pro beren die vierjarige cursus duur met één Jaar te verlen gen tot het maximum van vijf jaar. Daarover zal nog heel wat afgekibbeld wor den. W. M. van Woerden, lid van de Delftse congrescom missie. verwacht zelfs chao tische toestanden. RICHTLIJNEN Om toch enige lijn in de herprogrammering te bren gen heeft de Commissie- Wiegersma richtlijnen opge steld. Prof. De Groot maakt als adviseur deel uit van de ze commissie en dat gaf zijn betoog gisteren nog wat ex tra gewicht, al kwam het verhaal dat hij afstak toch voor eigen rekening. Prof. De Groot vindt het van groot belang dat in de praktijk van het onderwijs getoetst wordt of de gestelde onderwijsdoelen ook bereikt worden. 'Men oogst weinig applaus door vast te houden aan prestatie-eisen. Het is aantrekkelijker mooie din gen te beloven dan te con troleren of ze ook verwezen lijkt worden. Maar toch ls het in het belang van de student (die moet leren wat hij kan en niet kan) en van de docent (die moet weten of zijn onderwijs het. beoog de effect heeft) dat men aan deze eis van controle vast houdt. Het gemakkelijkst contro leerbaar (en daar ligt ten onrechte het accent van de gebruikelijke controle) is de vermeerdering van kennis Prof. dr. A. D. de Groot en de training van vaardig heden. Moeilijker meetbaar is de groei van het inzicht van de student. Toch kan men wel iets over dat effect aan de weet komen. Een kan men een verslag laten student die een stage doet schrijven en uit dat verslag kan blijken want de student er wijzer van geworden is. Het moeilijkst te meten is het inzicht van de student in eigen mogelijkheden en onmogelijkheden. Toch is dit de meest fundamentele ervaring van het leerproces. 'Als je een doctoraal student vraagt wat hij nu van die paar jaar studie geleerd heeft, noemt hij niet de fei tenkennis die hij heeft op gedaan. maar andere, veel fundamentele ervaringen, zoals de toegenomen zelf kennis en (als dat nog mag in een tijd waarin het voor al gaat om maatschappij kritiek) zelfkritiek. Als eenmaal de onderwijs doelen per studierichting zijn vastgesteld en ook de totale cursusduur ls vastge legd. moet het programma worden Ingevuld en daarbij speelt de norm-student, die zeventienhonderd uur per jaair studeert, een belangrij ke rol. Als we zes weken per jaar vakantie geven is dat ongeveer 37 uur per werk week. Minder dan de ge middelde werknemer, min der ook dan een gymnasiast ln de eindexamenklas. FICTIEF Het getal zeventienhonderd is overigens volkomen fic tief. Volgens prof. De Groot zullen er studenten zijn die (in het huidige systeem) zes honderd uur per jaar maken (en de studie in redelijke tijd voltooien) en studenten die tegen de drieduizend werkuren per Jaar aanzitten. De werkelijke studietijd va rieert niet alleen per stu dent. maar ook per studie richting. Als eenmaal is vast gesteld wat de onderwijslast per jaar is moet bekeken wor den wat een student per uur kan doen. Als het gaat om colleges of practica is dat geen probleem. Een uur col lege is voor iedere student een uur. Maar als er duizend bladzijden literatuur bestu deerd moet worden, blijkt de ene student veel vlugger te zijn dan de ander. De norm is dan de student die, als men de benodigde leer tijd meet bij een willekeuri ge groep van honderd stu denten. op de vijfentwintig ste plaats komt. Iemand die langzamer studeert zal dan meer dan zeventienhonderd uur per jaar nodig hebben om hetzelfde te bereiken. Maar. zegt De Groot, over dreven streng is deze norm niet. Als Je zes Jaar mag doen over een cursus die officieel vier jaar duurt, kun Je wel van Iemand vergen dat hij in ruim tienduizend uur (zes maal zeventienhon derd) kan wat een ander in nog geen zevenduizend uur (vier maal de norm) doet. De Tweede Kamer-fractie van de Partij van de Arbeid heeft gisteren de wens uitgesproken dat er een regeling moet komen, die er ln voorziet dat nevenfuncties van Ka merleden openbaar worden ge maakt. Een kleine commissie uit de fractie zal zich nog beraden over de vraag of de verplichting tot open baarheid wettelijk dan wel moreel moet zijn. Voor een wettelijke regeling van de openbaarheid van nevenfuncties van Kamerleden moet vrijwel zeker de grondwet worden gewijzigd. Het Invoeren van een morele verplich ting kan waarschijnlijk door mid del van een wijziging van het reg lement van orde van de Tweede Kamer. In Engeland De fractie van de PvdA denkt hier bij aan liet systeem zoals dat in Engeland wordt gehanteerd en dat waarschijnlijk ook bij het Europese parlement zal worden ingevoerd. Hierbij moet Iedere spreker bij een debat kenbaar maken welke neven functies hij heeft, die in relatie staan tot het onderwerp. Bovendien wordt een openbaar register van de nevenfuncties bijgthouden. Van een verslaggever BRUSSEL Belgische bloemente- lers verwijten de Nederlandse telers dat ze hun markt kapot maken door de illegale invoer van snij bloemen. De Belgen zeggen de con currentie niet meer aan te kunnen omdat het Nederlandse btw-tarief slechts vier procent bedraagt tegen twaalf procent in België. Op de bloemvelllngen in Brussel, Aalst en Antwerpen zegt men de Nederland se smokkel duidelijk te kunnen merken aan de teruglopende omzet. De ministeries van landbouw en financiën ln Brussel hebben toege geven op de hoogte te zijn van de illegale invoer van bloemen. Maar een verlaging van het Belgische BTW-tarief zou om bndgetalre re denen niet mogelijk zijn. (ADVERTENTIE) HELP BEIPOET Ciro 3168300 Medisch Komitee 'Mam, mogen wij de panne koeken opeten, die op de vloer vallen als u ze opgooit?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3