Rijnreis: de vakantie voor rustgenieters Met de caravan weg: nog ruimte genoeg Toerisme kG 16 JANUARI 1976 TROUW/KWARTET -PS -RH Bij de buitenstaander komt het beeld vaak wat geijkt oubollig over. Een Rijnreisje? Dat is wat voor als je gepensioneerd bent en van biertonnenjool houdt. Zo van armen in elkaar en dan maar hossen: Zum prosit en we gaan nog niet naar huis. Dat nu is een misverstand, althans naar de mening van de heer C. J. Ketel, direc teur van een van de tien re derijen, die samen met twintig schepen jaarlijks een dikke 100.000 Neder landse vakantiegangers mee de Rijn op nemen. Een vergrijzend publiek? ,Ik zou wel eens willen we ten hoe dat fabeltje zo hard nekkig in omloop blijft. De statistieken laten er geen spaan van heel." Die cijfers tonen een heel ander beeld. Weliswaar ligt de gemiddelde leeftijd in voor- en naseizoen vrij hoog, rond de 54 jaar (hoe hoog zou die overigens zijn bij de vliegtoeristen die in het naseizoen de Spaanse zon opzoeken?), maar in het hoogseizoen aanzienlijk la ger: 45 jaar. En er is de laat ste jaren zelfs een verjon ging merkbaar. De Ketel-di recteur zegt een toenemen de belangstelling bij gezin nen te noteren: veel met kleinere kinderen maar toch ook al met ouderen van 17,18 jaar. i wat die jool betreft: iet tegendeel is waar. Op' de meeste schepen wordt uist gestreefd naar een hui slijke sfeer, met 's avonds n kop koffie of een goed las wijn en zo nu en dan n bingowedstrijd. We bben gemerkt, dat de :ste gasten dat meer waarderen dan bonte feest avonden met luidruchtige orkesten." Groei Voor een Rijnvakantie blijkt in Nederland nog steeds een markt. Hoewel het aantal boekingen er voor de laatste jaren niet zo sterk is gestegen.als bij het vliegtoerisme, zit er nog steeds een groei in. De heer Ketel schat deze op zo'n twee tot vijf procent per jaar. Dat betekent, dat de rede rijen, die zich op het cruisen toeleggen, heel vaak volbe- zet de Rijn opklimmen. Er zijn zelfs rederijen, die in de 24 weken, dat wordt geva ren een gemiddelde bezet tingsgraad van 90 procent halen en dat is vergeleken met de luchtvaart een op merkelijk hoog percentage. Alleen de lijndienst-sche pen (van de Köln Düssel- dorfer en de Holland River Line) scoren "lager, maar die maken dat weer goed door hogere tarieven. De heer Ketel: „dat verschil is begrijpelijk, 't Is net als in de luchtvaart. Wie boekt voor een vakantiereis met een chartervliegtuig is ook voordeliger uit dan wan neer hij het lijntoestel van de KLM neemt. Vandaar ook, dat je aan boord van die lijnschepen een wezen lijk ander publiek vindt; meestal nogal wat zaken mensen. De sfeer is er ook anders. Wordt op de cruise schepen gestreefd naar rus tige huiselijkheid en per soonlijke begeleiding van de gasten, op de lijndien sten wordt veel individueler gereisd. Veelal tref je daar 's avonds ook een bandje aan boord, 't Is maar net wat je wilt en wat je er voor over hebt." Prijzen Ten aanzien van de finan ciële kant: de verschillen tussen een vakantiecruise en een lijndienstarrange ment (ze zijn er tot Bazel toe) zijn nogal fors. Grof weg kan worden gesteld, dat cruisen zo'n 70 tot 95 per. dag kost (vol pension) en varen met een lijnschip 150 tot 200 gulden. Bedra gen, die flink kunnen oplo- pen voor wie wat langer on derweg wil zijn: een negen- daags retourtje Amster dam-Bazel voor zo'n 1500 tot 1800 gulden is niet niks. Trouwens, ook cruisen is bepaald geen voordelige zaak, als men althans de vaarprijzen vergelijkt met die van de vliegvakanties. Een zesdaagse Rijnvakan tie vanaf Arnhem voor zo'n 560 gulden lijkt aan de pitti ge kant. De rederijen mo gen dan aanvoeren, dat dit „all-in"-bedragen zijn inclu sief de gratis kopjes thee, koffie, bouillon en het avondvermaak, maar wie 's avonds de wal op gaat heeft daar weinig aan, want die kosten (én de kosten van eventuele excursies) komen voor eigen rekening. In de praktijk komen er dus al tijd nog wel wat tientjes (of honderdjes) bij. Ontspanning Wat dan wél als attractie van zo'n Rijnreis kan wor den aangemerkt? De heer Ketel: „vooral de rust. Het is een vorm van passieve re creatie. die je de gelegen heid geeft werkelijk volko men te ontspannen. Luieren aan dek, zomaar wat aan doen in de wetenschap, dat je van 's morgens vroeg tot 's avonds laat wordt bege leid en nergens zelf voor hoeft te zorgen en, als je daar zin in hebt, de wal op voor een (ook geheel ver zorgde) excursie per bus. een etentje in de Altstadt van Düsseldorf of noem maar op: je hoeft er zelf niets voor te doen, het wórdt allemaal voor je ge daan Echt dus iets voor mensen, die in de watten willen worden gelegd. Die kunnen alle kanten uit." Alle kanten: dat betekent een veelheid aan mogelijk heden. De cruises variëren in lengte van drie tot veer tien dagen, kunnen ge maakt worden tot Rüdes- heim. Straatsburg of Bazel, kunnen onderbroken wor den met bustrips en beper ken zich veelal lang niet al leen tot de Rijn. De Moezel en de Ahr komen ook op de programma's voor. Dit jaar eveneens de Lahn. Dat is een primeur, evenals trou wens de nieuwe arrange menten, waar het accent niet ligt op het varen, maar op het landarrangement: de vakantieganger wordt dan per bus naar een hotel in Boppard gebracht, logeert daar (en niet op het schip) en maakt vandaar uit met het cruiseschip dagtochten. De heer Ketel: „gebleken is, dat voor dit soort varia ties belangstelling bestaat. Veel gasten blijken er prijs op te stellen te overnachten in een hotelkamer, maar willen dat toch combineren met een vaarvakantie. Dat idee gaan we deze zomer uitproberen, 't Worden hele maal aangeklede vakanties, inclusief dagtochten over de Moezel en de Rijn en ex» cursies. onder meer naar wijnproeverijen. In deze ar rangementen zitten die ex tra's allemaal in de prijs." Blijkens een recente RAI-publikatie telt Nederland nomenteel 300.000 caravans. Dat wil zeggen dat van |elke 45 Nederlanders er 1 een caravan heeft en dat er 185 caravans zijn op elke 1000 personenauto's. Deze [cijfers zijn belangrijk hoger dan in de ons omringen de landen. 'at is de oorzaak van deze •ote vaderlandse belang- itelling voor de caravan? Is de zucht naar vrijheid, reis- en zwerflust waar door de Nederlander be- cend staat? Is het een ge volg van de grote bevol kingsdichtheid? Een bewijs ran de groeiende onleef- *^%aarheid van onze stedelij- ce agglomeraties? Waar schijnlijk zullen al deze fac- Vroren wel invloed uitoefe nen. Een feit is, dat in geen ;el Westeuropees land de avan zo populair is als in Ierland. Vrijheid Ons caravanpark bestaat voor 60 percent uit toerca- dravans met vaste opbouw ^•jen voor 16 procent uit "^^vouwcaravans. De resteren de 24 procent zijn stacara vans, d.w.z. caravans welke door constructie en afme- tingen niet in het wegver- *)keer worden toegelaten en uitsluitend op een vaste standplaats worden ge- bruikt. De mobiele toer- en vouw caravans daarentegen ver enigen het avontuur en de risico's van het reizen met de veiligheid van de ver- _>^trouwde huiselijke omge- ving. Als een carayanner 's JT 2 avonds de gordijnen dicht V°et, is hij thuis. Hij kent geen door anderen voorge schreven tijdsindeling. Hij y eet wanneer hem dat het beste uitkomt. Hij behoeft 10? er zich niet voor te kleden. De kinderen mogen zich ge- Idragen zoals ze dat thuis ge- Ijwend zijn en de hond .gaat natuurlijk mee op reis, ten zij Engeland of Scandinavië het reisdoel zou zijn, want in die landen geldt voor huisdieren helaas nog altijd een quarantaineperiode van vele maanden. Een caravan is een goede investering. Hij gaat gemid deld tien jaar mee en dik wijls langer. Vele modellen zijn dank zij goede isolatie, dubbele ramen en centrale verwarming heel het jaar bruikbaar, zodat men er zonder bezwaar ook mee naar de wintersport kan gaan. Een caravan kan dienst doen als tweede wo ning, als extra logeerkamer, atelier of werkvertrek. Een vertegenwoordiger kan vanuit een caravan zijn klanten bezoeken en aldus aanzienlijk op reis- en ver blijfkosten besparen. Voor gepensioneerden is de caravan de kans van hun le ven om nu eindelijk eens wat van de wereld te gaan zien. Zij kunnen als trekvo gels de winter ontlopen. Een bijkomend voordeel voor hen is, dat de huishou ding in een caravan een mi nimum aan tijd en inspan ning kost. Het leven in een caravan behoeft niet veel duurder te zijn dan thuis. De extra kos ten bestaan voornamelijk uit kampgeld en het door de caravan verhoogde benzi neverbruik. Dit laatste kan men gunstig beïnvloeden door zich weinig te ver plaatsen en door de dagtra jecten kort te houden. Aan kampgeld zal een echtpaar moeten rekenen op 5,- a In West-Duitslarid bijvoorbeeld, dat toch echt niet als een onderontwikkeld land te boek staat, bedraagt het aantal carvans per 1000 personenauto's slechts 25. België en Engeland staan in dit opzicht dichter bij Nederland, maar ook daar is duidelijk een achter stand. 10,- per nacht, maar er zijn terreinen waar de tarie ven lager zijn. Dit geldt vooral voor Frankrijk, waar men zelfs gemeentelij ke campings tegenkomt waar men gratis mag staan. Waar naartoe? Velen vragen zich af of er voor de 35.000 caravans die er in Nederland elk jaar binnenkomen nog wel vol doende plaats is. De prak tijk leert, dat er nog steeds ruimte aanwezig is. Natuur lijk zijn er knelpunten, zoals de recreatiegebieden in of nabij de Randstad, waarvoor grote belangstel ling bestaat en regelend moet worden opgetreden. Maar in de oostelijke pro vincies en in Midden-Neder land is nog steeds ruimte te vinden. Wel hangt bij de keuze van een kampeerter rein veel af van de wijze waarop de caravan wordt gebruikt. Wie een trektocht maakt zal aan de camping minder zware eisen behoe ven te stellen dan de cara- vanner die er zijn hele va kantie doorbrengt. Verder zoekt de een rust en stilte terwijl de ander van veel vertier en georganiseerde recreatie houdt. Een kin derrijk gezin stelt andere ei sen dan een bejaard echt paar. Variatie Er zijn luxueuze campings met verwarmd zwembad, restaurant, speeltuin, bar, dansgelegenheid en kamp winkel en er zijn eenvoudi ge kampeerterreinen met weinig meer dan een kraan en simpel sanitair. Er zijn clubterreinen waarop uit sluitend leden worden toe gelaten. Er zijn kampeer boerderijen en terreinen voor dagrecreatie, zoals het Amsterdamse Bos, waar van ook veel caravanners gebruik maken, maar waar overnachten niet is toege staan. Deze variatie van mogelijk heden treft men ook in het buitenland aan waar hier en daar zelfs nog vrij kan worden gekampeerd. Ruim te in overvloed is er in de Scandinavische landen maar ook heel West-Europa biedt een veelheid aan kam- peermogelijkheden. In de meeste Oostbloklan den geldt een verplichte be steding van een bepaald be drag per persoon per dag. Deze verblijfskosten moe ten vóór de aanvang van de reis worden voldaan. Kam peren buiten de officiële terreinen is er vaak niet toe gestaan, terwijl het aantal terreinen doorgaans aan zienlijk geringer is dan in het westen. Ver verwijderde landen als Griekenland, Turkije en Noord-Afrika komen slechts in aanmerking voor caravanners die over vol doende tijd beschikken. Veel caravanners maken de fout dat zij in te korte tijd veel te grote afstanden wil len overbruggen. Er zijn in Europa tiendui zenden kampeerterreinen. Om daaruit een goede keu ze te doen is een camping- gids gewenst. Bij de ANWB- kantoren en bij de boekhan del vindt men landelijke en internationale kampeergid- sen. Ook bij de nationale en plaatselijke verkeersbu reaus zijn meestal lijsten van campings verkrijgbaar. Maar ook zonder camping- gids vindt men op een trek tocht altijd wel een cam ping. Langs vele wegen staan borden die er naar verwijzen. Tips Het geheim van zorgen vrij caravannen is een goed afgewogen auto- en caravancombinatie, waarbij de aangekoppel- de caravan niet voor- of achterover mag hangen. Zorg er voor dat het be laden caravangewicht hooguit tweederde is van het beladen autoge wicht en dat de kogel druk niet meer dan 79c van het caravangewicht bedraagt. Bovendien mag de caravan nimmer meer wegen dan het op de wagen vermelde maximum draagvermo gen, terwijl ook het door de autofabrikant maxi maal toegestane aanhan gergewicht niet mag worden overschreden. Slechts een weegbrug kan uitsluitsel geven of aan deze noodzakelijke voorwaarden is voldaan. Rijden met een caravan is niet moeilijk maar vraagt enige oefening op stille wegen en parkeer terreinen met veel ruim te. Vooral achteruitrij den kost in het begin moeite. Het wordt verge makkelijkt indien op de caravan een reminstal- latie met achteruitrijau- tomaat aanwezig is. Vrijwel alle caravan ners hebben het cara vanrijden in de praktijk geleerd. Er worden ech ter caravanrijlessen ge geven op de rij- en trac- tiescholen in Tilburg en Eindhoven. Ook kan met eigen auto en caravan een instructieve rijvaar- digheidstest van 2'j uur worden afgelegd bij de verkeersafdeling van de ANWB in Den Haag. Dit is geen rijles voor begin- ners, maar een beoorde ling van de rijvaardig heid van caravanners met rij-ervaring. De kos ten bedragen 61,75 voor ANWB-leden. Leer achteruitrijden en parkeren met een cara van; let op de mate waarin de caravan boch ten afsnijdt en ga achter uitrijdend na onder wel ke hoek auto en caravan elkaar nog net niet ra ken. Passeer ruim, want de caravan is breder dan de auto i Hou er rekening mee dat de inhaalweg met de ca ravan veel langer is dan met de auto alleen, zo wel door de dubbele lengte van de combina tie als door de vermin derde accelleratie en de geringere maximum snelheid. Neem in dit op zicht geen enkel risico. Vermijd snel optrekken een bruusk remmen we gens de gevolgen voor de inhoud van kasten en bergruimten. Pas de snelheid aan bij de toestand van het weg dek en rij langzaam bij niveauverschillen over dwars, zoals golvend wegdek, spoorwegover gangen en pontopritten. Wees verdacht op slin gerneigingen bij wind stoten van opzij en door de zuiging welke ont staat wanneer men door grote vrachtauto's wordt ingehaald. Beperk de lengte van dagtrajecten via auto snelwegen tot 400 a 500 km en via secundaire wegen tot hooguit 250 km en liever nog belang rijk minder. Las na elke twee uur rijden een rust pauze in of wissel van bestuurder. Wacht niet tot de avond met het uitzien naar een camping. Laatkomers riskeren dat de camping vol is of dat zij met een slechte plaats genoegen moeten nemen. Ga niet zonder caravan- rijervaring naar de win tersport. Anticipeer op het weg- gebeuren en laat alle haast thuis. Warm aanbevolen litera tuur: de ANWB-uitgave .Caravaning" 9,95) waarin vrijwel alles dat met de caravan verband houdt uitvoerig is behan deld. G. M. van der MARK

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 31