Als je er nou tóch bent stap dan eens in een Camper Hoeveel kost dat? Echt avontuur hóeft niet altijd duurte zijn Brede asfaltwegen vrijwel overal De monteur van het autoverhuurbedrijf in Vancou ver benadrukte het wel driemaal. Denk erom, waar schuwde hij: rij nooit zomaar ineens weg met zo'n kar. Dat kan ernstige troubles geven. Doe net als een verkeersvlieger, werk je check-list af. Is de benzine tank gevuld, is er water, zijn de afvoeren van het toi let en de keuken afgesloten, zijn de gastanks vol? Rustpauze aan de voet van de Mount Robson in de Rocky's. Jawel wie met een kampeer auto de Canadese Rocky Mountains intrekt op zijn vakantie doet er goed aan zo'n advies ter harte te ne men. Want zo'n Canadees bergland is geen Oostenrijk met om de honderd meter een vriendelijk Gasthaus en benzinestations op bijna elke hoek. Wie de „rockies" doorkruist, kan erop «reke nen urenlang geen dorp te-, gen te komen, zelfs verkeer is er in sommige gebieden q nauwelijks. Reken er maar op. dat je dan zonder volle water- of gastanks in de sneeuw op de Columbia Icefields bitte re armoe en kou kan lijden. Want wat moet je, als dat innetje soep niet meer aan le kook te krijgen is en je idat de kachel het laat af- [weten wel gedwongen nt vroeg in de slaapzak te luiken? let een beetje voorberei- ling is zulk ongerief hele- jmaal niet nodig. Want de icampers en motorhomes, [die ze aan de andere kant an de oceaan de Europese [toerist aanbieden, zijn erop |berekend zelfs in de meest irre omstandigheden vol- loende comfort te leveren, 'oilet (soms met douche), lachel. oven, ijskast en gei- •r, het zit er allemaal in. Je fbt er méér dan een cara- 'an aan, meer comfort en 't jis er eenvoudiger mee rij den: geen slingerende wa gen achter je, maar alles compact bij elkaar omdat die auto tevens je huis is. Keus Op Canadese en Ameri kaanse wegen is die camper al sinds jaar en dag een ver trouwde verschijning. Ca nadezen en Amerikanen ge bruiken hem voor de week ends en vakanties en velen hebben er zelf een in de ga rage staan. Twee jaar geleden zijn die camperreizen ook in Neder land geïntroduceerd, vooral door de Canadezen. En dat was niet voor niets. Omdat Nederland verhoudingsge wijs na Engeland op de tweede plaats staat waar het bezoek aan Canada be treft (dit jaar worden er 65.000 Nederlanders ver wacht, van wie er ruim 40.000 op familiebezoek gaan) leek daar voor het Canadese verkeersbureau een aantrekkelijke markt in te zitten. Want als je er nou tóch een maal bent, toch die duizend gulden voor de vliegreis hebt uitgegeven en boven dien na een week al uitge praat bent met neef Jan, wiens kinderen niet eens meer Nederlands blijken te verstaan, dan doe je jezelf tekort als je niet van de ge legenheid gebruik maakt om meer van het land te zien. En die kans is er. Harry van der Veer van het Canadees Hook-ups: welkome accommodatie op de campings (aansluitpunten voor water, elektriciteit en afvoer van keuken en toilet). verkeersbureau in Den Haag: „Binnenkort ver schijnt er weer een pro gramma waarin alle aan biedingen van reisorganisa ties in Nederland op een rij tje zijn gezet. Dat zijn er tientallen. Gekozen kan worden uit bustrips, kam- peertochten en reizen per camper, met of zonder be geleiding en in alle delen van Canada. Weliswaar be treffen ze alleen het lokale arrangement (één, twee of drie weken), maar natuur lijk kan daarbij ook de vlieg reis worden geregeld." Ruig Zo'n trip door de Rocky Mountains (vanuit Vancou ver, Calgary of Edmonton) is maar één van de moge lijkheden. Camperreizen kunnen vanuit vrijwel elke plaats, die door de luchtvaartmaatschappijen wordt aangedaan, worden gemaakt (ook in Amerika). Maar wie voor de Rocky's kiest heeft aan zo'n vakan tie wel de ruigste, omdat hij in een gebied terecht komt, dat nauwelijks tot de be woonde wereld lijkt te be horen. Brede dalen met wild kolkende rivieren, hoge met ijs bedekte bergen (hoogste top: de bijna 4000 meter hoge Mount Robson bij Jasper) en eindeloze gletschers op de grens tus sen British Columbia en Al berta. Maar ook verstilde meren, omzoomd door machtige wouden, wildwest dorpen, waar je elk moment de cowboys verwacht te zien binnendraven, in felle kleuren geschilderde totem palen. En natuurlijk het wild. Zwarte en grizzly-be- ren, elanden, buffels: ze lo pen er nog bij duizenden rond in de nationale par ken. enorme oppervlakten (sommige zo groot als de hele randstad Holland), die strikt beschermd worden. Bewoning is er verboden, in sommige parken worden zelfs de vrachtwagens ge weerd. Die ruigheid houdt overi gens niet in, dat de streek moeilijk te berijden zou zijn. In geen enkel opzicht is het bergland te vergelijken met het Europese. Steile, smalle bergpassen vindt men er nauwelijks, wél en vrijwel overal brede asfaltwegen, die zelfs voor de zwaarste campers geen problemen opleveren. De wagens laten zich trou wens tóch al vrij eenvoudig bedienen. Hoewel de om vang ervan die van een vrachtwagen benadert, rij den ze met hun rem- en stuurbekrachtiging en meestal automatische ver snellingsbak haast gemak kelijker dan het autootje thuis. Een speciaal rijbe wijs is er dan ook niet voor vereist het BEl-bewijs is voldoende. Campings Omdat het camper-toeris- me de laatste jaren vrij sterk is toegenomen, hoeft de toerist niet in te zitten over de accommodatie on derweg. Niet alleen in de dorpen, ook in de nationale parken vindt hij campings genoeg. Een overnachting daarop kost per wagen tien tot vijftien gulden. Daar voor heeft de toerist dan de beschikking over toiletten, douches, barbecues met hout en zgn. hook-ups. Die laatste installaties be vatten meestal aansluitpun ten voor elektriciteit, water en voor de afvoer van goot steenwater en de inhoud van het toilet. Op goedkopere campings komt het wel eens voor. dat deze hook-ups de aanslui ting voor elektriciteit mis sen. In die gevallen is het raadzaam om zuinig met licht in de auto om te gaan. Weliswaar zijn de campers met twee sterke accu's uit gerust, maar wanneer men het licht te lang laat bran den kan het voorkomen, dat de waterpomp het de vol gende ochtend ineens niet meer blijkt te doen. Welke zijn de moge lijkheden en wat de kos ten? De voordeligste mo gelijkheid om over de oceaan te komen is te boeken voor een zgn. ABC-charter. Dat zijn vliegreizen, die twee maanden van tevoren moeten worden ge boekt en waarvoor bij boeking al meteen een kwart van de reis- som moet worden be taald. Men zit bij die charters wel vast aan een bepaalde reis- duur (die kan 6 dagen zijn maar ook 86). En kele prijzen in het hoogseizoen (mid- denzomer): retour Amsterdam - Toronto ƒ974, retour Am sterdam - Vancouver 1244. Wanneer men met kinderen gaat is het raadzaam ook de lijndiensttarieven op te vragen, omdat die vanwege de kinder kortingen soms voor deliger kunnen zijn. Wil men zeker zijn, dat de camper ter plaatse klaar staat, dan moet die in Ne derland worden gere serveerd. Het Cana dees verkeersbureau in Den Haag (Laan van Meerdervoort 96) heeft een brochure, waarin alle aanbie dingen zijn opgeno men. Grofweg is er keuze uit vier typen auto's: de minibus (twee personen) ruim 300 gulden per week, de pick-up- camper (met woonge deelte los van de be stuurderscabine (vier personen) 250 gul den per week, de mini-liner (vier perso nen), waarin bestuur-- derscabine en woon gedeelte één ruimte vormen 475 per week en de grote zeer luxe uitgevoerde mo torhomes (vier vol wassenen en twee kinderen) 550 per week. Daarbij komt dan nog ongeveer 30 cent pér mijl. Begelei de tours (met chauf feur-gids) zijn er ook, maar die kosten vele honderden guldens meer. i Natuurlijk kan zo'n toch ook per huurau to worden gemaakt. Dat kost dan al naar gelang de auto 35 tot 50 gulden per dag (on beperkt aantal kilo meters). Voor een tweepersoons kamer in een motel moet ge rekend worden op 50 gulden per dag. Een andere mogelijkheid is een excursietocht per bus te boeken «vrij prijzig). Voor vis-liefhebbers zijn er speciale visarrange- menten (zalm, forel!). Wie een camper gaat huren, doet er goed aan zich van te voren de werking van alle installaties aan boord uitgebreid te laten uitleggen. Daardoor kunnen een hoop on nodige problemen on derweg worden voor komen. Een wegen wacht komt men on derweg niet tegen. Maar krijgt men pech, dan is er vrijwel geen Canadees die niet stopt e*n bereid is de dichtstbijzijnde gara ge te waarschuwen. Overigens is men niet ver plicht op die campings te gaan staan. In het vrije veld mag men in Canada even eens overnachten. Daar naast zijn er dan ook nog door de staat aangelegde campsites, waar men gratis de nacht kan doorbrengen. Deze terreinen beschikken over toilet en wateraanslui ting. Het Canadees ver keersbureau in Den Haag heeft brochures, waarin al die campings worden ge noemd. Kosten Duur. zo'n bijna 2000 km lange trip.door de Rocky's? Natuurlijk. vliegreis en huur van de camper zijn voor de meeste Europese toeristen vrij pittig (elders op deze pagina meer daar over). Maar voor de rest is men nauwelijks meer kwijt dan thuis. Wie zelf kookt (en dat doen de meeste camper rijders) is zelfs -minder kwijt dan thuis. En wil men ..buiten de deur" eten. dan vindt men op de menukaart ook sympathieke tarieven. Een ferme T-bone steak wordt al voor minder dan een tientje op tafel gezet. De brandstof hoeft financieel al evenmin problemen op te leveren. De zware campers rijden meestal wel een op vijf. maar waar de benzine prijs maar 50 cent bedraagt, rijdt men er niet duurder mee dan met de auto thuis. Wat natuurlijk niet bete kent. dat zo'n reis per cam per nu voor iedereen zou zijn weggelegd. De Canade zen mikken dan ook zeker niet op de vakantievierende massa. Wél op die mensen, die toch al in Canada zijn (voor familiebezoek bij- voorbeeld). Want als je die vliegreis eenmaal betaald hebt. vallen de extra kosten mee. zeker als zo'n camper door vier of meer personen wordt gehuurd. Je bent in ieder geval voordeliger uit dan met excursies per trein of bus, met overnachtingen in hotels waar voor een bed al gauw 25 gulden moet worden betaald. Bovendien krijg je het avontuur er gra tis bij. Want dat is het wél. zo'n campertocht. Totempalen als nalatenschap van de Indianen: in veel Canadese dorpen vindt men ze nog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 29