Stop eens wat avontuur in uw Israëlvakantie Teleurstelling ook vaak gevolg van eigen nonchalance ia Wie voo)-rei* boektkoopt geen broodje kaas TROUW/KWARTET -PS 25-RH iStop eens wat avontuur in uw Israël-vakantie. Toe- igegeven: zo'n traditionele Israël-reis, zoals de reisorg anisatoren die in hun brochures aanbieden, is op |rich al een belevenis.» Maar wie al eerder in het land jvas, de heilige plaatsen en andere toeristische at tracties wel gezien heeft, zal doorgaans zo'n (toch Tij kostbare) trip niet zo gauw voor de tweede maal naken. ist voor hen zijn er de al- •rnatieve Israël-vakanties. Ithans voor die vakantie- ;angers, die niet zo zwaar en aan het gemis van een imfortabel bed in een ge lde hotelkamër. Voor de at sportieveren dus, die et opzien tegen een ruige :ht met overnachtingen de open lucht en die de ixe touringcar best willen isselen voor een wat •nkerige Landrover, 'oor die toeristen brengt Is- ël sinds enkele jaren va- ities met een flinke snuif •ontuur op de markt, meest ruige daarvan: de hten door de woestijnen 'an de Negev en de Sinaï. In," zegt Arieh Louv. di- 'Cteur van het Israëlisch 'erkeersbureau in Amster- lam, „als je dan ruig zegt loet je dat dan ook in de leest letterlijke zin opvat- in. 't Zijn geen reizen voor lensen, die bij voorkeur lun luie stoel op vakantie leenemen. Wie de woestijn il zien, moet tegen wat on- :emak kunnen. Vergeet .n dat hotelbed maar en al het andere comfort. Dat bed is gewoon een slaapzak in de open lucht, zonder een jJ lent erboven en die douche f ontbreekt helemaal. Was- i sen kun je je onder de wa terzak. En wat het eten be treft: dat wordt ter plaatse gekookt op een houtvuur tje. Avontuur in optima for ma dus, maar niet iets voor pietepeuters." Sedert een paar jaar wor den deze trips door het Is raëlische ministerie voor toerisme op de markt ge bracht. En de belangstelling akke ervoor is groeiend, hoewel het aantal Nederlandse toe risten. dat er voor tekent nog maar een fractie is van de 20.000, die „normaal" naar Israël op vakantie gaan. p üw ming itiscf sken Safaritochten Zomaar een greep uit de mogelijkheden: een drie daagse tocht per landrover 'Snuit Eilat door de Sinaï met een bezoek aan het St. 'atharinaklooster voor een Idikke 200 gulden (inclusief le maaltijden, exclusief de slaapzak, die 20 gulden kost), een zesdaagse tocht (eveneens vanuit Eilat) voor 390 gulden en een tour van vijf dagen vanuit Jeruzalem voor dezelfde prijs. Soort gelijke tochten zijn ook mo gelijk door de Negev en de woestijnen van Judea (van af één tot zes dagen). Louv: „De meeste deelne mers komen er enthousiast van terug. Vooral omdat die woestijnen zo volledig an ders zijn dan ze hadden ver wacht. Want als je over een woestijn spreekt, moet je niet direct denken aan kale zandvlaktes. De woestijnen van de Negev en de Sinaï zijn rots- en bergachtig, in drukwekkend gekleurd, vooral 's avonds." Naast die safari-tours zijn er (en dit jaar voor het eerst) ook tochten, die geor ganiseerd worden door de „society for the protection of nature", speciaal voor hen, die archeologisch, geologisch of natuurhisto risch zijn geïnteresseerd. Tot nu toe werden die trips alleen voor de Israëli's zelf gebracht, maar toen bleek, dat er ook onder buitenlan ders belangstelling voor be stond, is besloten deelname ook voor anderen open te stellen. Lage prijzen De duur van de trips va rieert van anderhalve dag tot vier dagen en ze worden gemaakt naar alle delen, die voor de gespecialiseerde deelnemers interessant kunnen zijn. Niet alleen de Sinaï en de Negev zijn in de programma's opgenomen, maar ook trips naar (bij voorbeeld) de bronnen van de Jordaan of plaatsen waar opgravingen worden gedaan. Ook voor deze tochten geldt, dat geen hoge eisen aan comfort worden ge steld. Men reist per vracht wagen en meestal wordt in jeugdherbergen overnacht. De prijzen zijn er echter naar. Voor een trip van an derhalve dag is men nog geen 25 gulden kwijt en een vierdaagse tocht kost maar 100 gulden (voor mondvoor raad onderweg moet dan wel zélf worden gezord). Nadeel is, dat waar deze trips in de eerste plaats voor de Israëli's zelf wor den georganiseerd de gids veelal alleen He breeuws spreekt. Maar meestal zijn er deelnemers genoeg, die voor buitenlan ders graag als tolk willen optreden. Boeken Omdat er verhoudingsge wijs voor deze alternatieve Israël-reizen nog maar wei nig belangstelling bestaat, zijn er geen reisorganisato ren in Nederland, die ze als pakket op de markt bren gen. Voor de tochten kan dan ook alleen in Israël worden geboekt. Dat bete kent, dat men zelf een hoop zal moeten organiseren. De eenvoudigste, maar tevens ook de allerduurste, manier is een ticket op de lijndienst te kopen en in Tel Aviv zelf alles te regelen. Maar goed koper kan het ook. Zo'n avonturentocht zou bijvoorbeeld kunnen wor den gecombineerd met een arrangement uit de brochu res van de touroperator, die gemiddeld voor een een- weeks verblijf (inclusief vliegen en hotel met vol pension) 900 tot 1000 gulden rekent en voor een twee- weekse vakantie zo rond de 1200 gulden. Aan zo'n reis zou men dan een week avontuur kunnen plakken. Het enige pro bleem is de vraag of de tour operator dan stoelen kan regelen voor de terugvlucht (die in dat geval immers een week later wordt gemaakt). Maar daar valt natuurlijk over te praten. Campingreizen Behalve aan een hotelreis kan zo'n Israëlsafari ook worden geplakt aan een kampeerreis of een vakan tie in jeugdherbergen. Vooral de laatste jaren zijn deze arrangementen, die door sommige reisorganisa toren wél als een „all-in"- pakket op de Nederlandse markt worden gebracht, vrij populair geworden. Niet zozeer vanwege de prijs als wel door de vrij heid. die de vakantieganger krijgt geboden. Met een truck door de woestijn: tegen een stootje moet je wél kunnen. Voor die kampeerreizen hoeft men zelf geen uitrus ting mee te> nemen. Op de zestien campings staan ten ten. bedden en beddegoed klaar. En voor de 230 gul-' den, die voor een twee- weeks verblijf moeten wor den betaald, krijgt men dan ook een ontbijt en een abon nement voor de bussen, waarmee men naar verkie zing al die campings kan af reizen. Wil men ook de vliegreis in het pakket opgenomen heb ben. dan kan dat ook. Voor jongeren tot en met 25 jaar (voor studenten tot en met 30 jaar) kost zo'n „all-in"-ar- rangement dan 960 gulden, voor ouderen 1170 gulden. Soortgelijke reizen zijn mo gelijk voor vakanties in jeugdherbergen en de guest-houses van de kib boets. Attractie van dit soort arrangementen is vooral, dat de toerist gaan en staan kan waar hij wil, zijn eigen route kan bepa len en niet gebonden is aan vaste plaatsen, die het pro gramma van de touropera tor (bij hotelarrangemen- ten) bepaalt. Vergelijken Over de laatste aanbiedin gen: raadzaam is altijd de brochures met elkaar te vergelijken en vooral na te gaan wat in de prijs is be grepen en wat niet. Zitten er geen excursies in, dan kan zo'n reis uiteraard aan zienlijk goedkoper worden aangeboden. Maar dan moet er wel rekening mee worden gehouden, dat de extra uitgaven voor die trips pittig prijzig kunnen zijn. Gemiddeld moet voor een dagexcursie zo'n 40 gul den per persoon worden be taald (voor een tweedaagse tocht naar Eilat zelfs zo'n 160 gulden). Alternatieve mogelijkheid is zulke tochten zelf te orga niseren. Als men niet meer dan één persoon is, kan het huren van een auto voor deel leveren (een kleine auto kost gemiddeld 65 gul den per dag inclusief alle gereden kilometers). Na deel is dan echter wél. dat men geen gids bij de hand heeft. Wie alternatief door Israël wil trekken, zal dus van te voren wat speurwerk moe ten verrichten. Het beste is alvorens een besluit te ne men contact op te nemen met het Israëlisch verkeers bureau in Amsterdam (Wij de Kapelsteeg* 2, 020- 24.96.42). Daar liggen alle brochures voorhanden en beschikt men tevens over een gids, waarin alle aan biedingen van Nederlandse touroperators zijn opgeno men. Het boeken van een buitenlandse vakantie is geen kwestie van het kopen van een broodje kaas. Niet alleen omdat het vele malen duurder is, ook en vooral omdat je eigenlijk iets koopt, waarvan je de kwaliteit nog niet kent. Voor een broodje kaas, dat niet bevalt kan je een nieuw vragen, voor een vakan tie niet. Het kopen van een vakan tiereis is een zaak van ver trouwen. Gelukkig al veel minder dan vroeger ook een gok. Want echt slechte kwa liteit wordt nauwelijks meer op de markt gebracht. Het vrij geringe aantal klachten illustreert dat: vo rig jaar waren het er 800, nog geen vier procent van het aantal reizen, dat via een touroperator werd ge maakt. En maar de helft van dat aantal werd na de vakantie door de geschillen commissie van de Consu mentenbond en de Algeme ne Nederlandse Vereniging van Reisbureaus ontvanke lijk verklaard. In verhou ding gezien dus maar een schijntje. Voorlichting Deze teruggang (want daarvan is sprake) is niet alleen een gevolg van een beter produkt van de reisor ganisatoren, maar zeker ook van de betere voor lichting in de brochures. Vage omschrijvingen als „het hotel ligt binnen loop afstand van zee" of „gemoe delijk familiehotel met alle comfort" zijn onder druk van kritiek in het verleden vrijwel geheel verdwenen. De informatie in de pro gramma's is exacter en eer lijker dan voorheen. Tóch, ondanks alles, klachten blijven vóórko men. Rens Molenkamp, hoofd van de afdeling bui tenland van de Holland In ternational-reisgroep en diens assistente Katja Rog geveen (zelf jarenlang als hostess actief geweest) wil len daar niet omheen Maar ze zeggen er gelijk bij, dat verreweg het grootste deel van die klachten af komstig is van mensen, die voor het eerst naar het bui tenland gaan én van men sen, die de goedkoopste va kanties boeken en daarvan het comfort en de luxe ver wachten van een arrange ment, dat tweemaal zo duur is. Daarbij vergetend, dat ook in de reiswereld geldt: alle waar naar zijn geld. Eten Het accent van die klachten blijkt in de meeste gevallen op het eten te liggen. Wie een steekproef neemt onder op Schiphol thuiskomende vakantiegangers merkt dat: „fijn hotel, fijne zon, maar het eten? Erg Spaansachtig hoor!" Katja Roggeveen daarover: „natuurlijk, de reisorgani satoren doen er veel aan de keukens een Westeuropese pot op tafel te laten zetten. Maar zoals je het thuis ge wend bent, krijg je het na tuurlijk niet, al hangt het er maar helemaal van af wat je thuis gewend bent. De invloed van de Spaanse keuken op het toeristenme nu blijft altijd te proeven. Velen stellen dat op prijs, anderen daarentegen willen per se ook op vakantie de bekende groenten met aard appeltjes of frites op tafel en schuwen olijfolie en elk gerecht, dat in Nederland niet bekend is. Moeilijk, hoor, om het al die mensen naar de zin te maken." Nu is Spanje nog een van de landen, die zich meer dan andere vakantiebestemmin gen heeft aangepast aan de smaak van de toerist. Wie 's morgens bij de koffie gebak wil hebben krijgt dat. Maar dat is een unicum. In landen als Griekenland, Italië, Joe goslavië en de Noordafri- kaanse landen kent men die Hollandse voorkeur niet en toont men zich ook nauwe lijks bereid daaraan tege moet te komen. Les daaruit, wie zuidelijke zon vraagt, dient er wel re kening mee te houden, dat hij daarvoor over de grens gaat en lang niet altijd de pot kan verwachten, die hij in een Hollands dorpshotel krijgt opgediend. Velen en met name de toeristen, die voor een appartement boeken blijken dat ook niet te doen. Katja Roggeveen: „het aan tal mensen, dat blikken groenten en zakken aardap pels mee naar het Zuiden sjouwt, is nog altijd aan zienlijk. Die eigen pot willen ze niet missen". Een ander probleem van veel vakantiegangers, die voor het eerst de grens over gaan: de onbekendheid met het gebied, waar ze naar toe gaan. Rens Molenkamp: ..Er zijn nog altijd mensen die niet weten dat Mallorca een Spaans eiland is, die op Gran Canaria zonder blo zen vragen wanneer de trein naar Tenerife vertrekt of die zich in een Noordafri kaans land in een vreemd pakhuis voelen, de eerste dagen wel mee op excursie gaan. maar zich daarna op sluiten in het hotel omdat ze zich bedreigd voelen door Arabieren. Dat komt nog op vrijwel elke reis voor. Ad vies aan die merisen: lees van tevoren eens wat over het land. bereid je voor, gidsjes zijn er te kust en te keur te koop." Overboeking Molenkamp over de vooral vorig jaar nogal veel ge hoorde klacht, dat men niet werd ondergebracht in het hotel, waarvoor was ge boekt (óf omdat het volge boekt bleek, óf omdat het en dat is óók gebeurd nog niet afgebouwd was): „Dat kómt voor. Meestal is dat de schuld van de hotelier, die meer ka mers aanbiedt dan hij heeft om er zeker van te zijn, dat hij zoveel mogelijk bedden bezet krijgt. Via de plaatse lijke agent gaan die opga ven naar de Nederlandse touroperator. Hoe deze die gegevens vertaalt, hangt he lemaal af van diens erva ring. Een goede reisorganisator 1 houdt er rekening mee, dat de hotelier zich in een wat ruime jas presenteert, en verkoopt minder kamers dan hij heeft gereserveerd. Bovendien dekt hij zich in door ook in andere hotels bedden te kopen, die als buffers kunnen dienen wanneer het eerste hotel on verhoopt overbezet mocht blijken. Voor de klant bete kent dit, dat hij meestal al binnen een paar dagen een andere en vaak betere hotelkamer krijgt aangebo den. Dat is de normale gang van zaken, maar uitzonde ringen zijn er natuurlijk al tijd. En hangt er maar hele maal van af met welk reis bureau je in zee gaat". Oriëntatie Teurstellingen over de ac commodatie zijn overigens ook vaak terug te voeren tot nonchalance van de toerist zélf. Bijvoorbeeld door bij het boeken niet uitvoerig genoeg te informeren naar de aard van de kamer en het hotel. Nu kan de employé daar over meestal niet uit eigen ervaring praten omdat hij er zelf nooit is geweest (een leemte waar door verschei dene touroperators de laat ste jaren wél aan gewerkt wordt door het organiseren van studiereizen), maar do cumentatie erover heeft hij wél: in de vorm van het door Toeristiek uitgegeven vademecum. Daarin staat alles vermeld (afstand naar het strand, extra's in de ka mers, dé verbindingen met dorpen in de buurt enz.). Aan te raden is altijd daar aan de balie naar te vragen. RENS MOLENKAMP EN KATJA ROGGEVEEN: BEREID JE DEGELIJK VOOR Dat voorkomt tegenvallers en men ontdekt erdooi waarom de ene reis soms honderden guldens duur der is dan de andere, niette genstaande de plaats de zelfde is. Molenkamp: „Over de heel goedkope reizen krijg je de meeste klachten. Dat be treft dan hotels, die voor zo'n 12 tot 15 gulden per dag vol pension bieden. Natuur lijk kan dat nooit zo goed zijn als een hotel, dat het dubbele móet berekenen omdat de accommodatie er beter is. De consument, die zich goed oriënteert, is voorbereid op wat hem te wachten staat en hoeft later nooit te klagen: „Als we dat hadden geweten, hadden we graag wat meer be taald." Toch. ook al wordt zo'n va kantie tot in de puntjes voorbereid blijft er altijd een kans, dat er iets fout gaat. Dat men in plaats van een kamer met douche er één zonder krijgt of dat de bezetting van hotel of bun galowpark zo hoog is. dot men in de rij moet staan voor een in ploegen te nutti gen hapje eten. Dat mag natuurlijk niet voorkomen, maar het ge beurt. In dat geval moet men meteen het klachten- formulier (dat bij de boe king wordt meegegeven) in vullen en dat ook van de handtekening van de hos tess laten voorzien (als be wijs, dat ze er kennis van heeft genomen). Na thuis komst dient dat naar het reisbureau te worden ge stuurd, dat dan contact op neemt met touroperator, die de reis organiseerde. In de meeste gevallen kan (zeggen de cijfers) tot een schikking worden geko men. Lukt dat niet, dan staat altijd nog de weg open naar de geschillencommis sie. Nog wat tips: Wacht met klachten nooit tot u thuis bent. Stel direct de hostess er van in kennis. Raadplegen van de hos tess is ook gewenst in ge val van ziekte. Zij kent de artsen en hun tarie ven. Meldt men zich bij de hotelbalie dan komt die arts ook wel, maar zijn de kosten veelal ho ger. Laat zaken van waarde (vooral geld) en paspoort nooit slingeren op de ho telkamer, maar laat ze in de hotelkluis bergen (vooral in Spanje en Ita lië is dat raadzaam). Geef het kamermeisje alvast een fooi vooraf; u kunt dan geen kwaad meer doen. Houdt rekening met de wetten in het land. In Spanje mag je niet naakt zwemmen (doe je het toch, dan loop je de kans tenminste één nacht in de gevangenis te belan den). Datzelfde geldt in dit land voor openbare dronkenschap en het plassen tegen muren. In de Noordafrikaanse landen en in Spanje is men zeer fel op porno grafische lectuur. Wat in eigen land open en bloot in de kiosken ligt is daar contrabande en vaak aanleiding tot een hoop moeilijkheden. Zeer ge vaarlijk is het bij zich hebben van drugs, waar op soms jarenlange cel straf staat, (hulp van de hostesses hoeft men in dat geval niet te ver wachten, omdat deze na drukkelijk opdracht hebben zich ervan te dls- tanciëren). f

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 27