Cruisen niet langer meer een „rijkelui's - vermaak" Een eind rijden Een eind varen Gepopulariseerde vaarvakanties ook voor „gewone toerist" Avondvermaak aan boord: smoking mag, maar is niet verplicht. Luieren aan zonnige dekken: lang niet de enige manier, waarop je een vaarvakantie kunt doorbrengen. Terwijl het aantal vliegtoeristen het afgelopen jaar nauwelijks omhoog is gegaan (door prijsverhogin gen als gevolg van de duurdere brandstof bleef het hangen rond de 650.000) is de belangstelling voor vaarvakanties gegroeid. De absolute cijfers een stijging van 3000 boekin gen (tot 18.000) mogen dan nog weinig indrukwek kend lijken, verhoudingsgewijs betekent het een vooruitgang van 20 procent. En dat is meer dan de rederijen hadden verwacht en meer ook dan de groei in vorige jaren. Daaruit mag blijken, dat cruisen niet langer meer een elitaire vorm van va kantiebesteding is. Het ima go van luxe en voornaam heid is verbleekt. Natuurlijk, ze zijn er nog •1, die exotische droom- izen over de oceanen. En s je nu echt in je geld eigt te verdrinken, kan je oor zo'n 45.000 gulden nog st een drie maanden lan- e wereldcruise maken „in lect gezelschap", waar al leen de snit van je smoking en de omvang van je porte feuille je door de ballotage doet komen. Maar zulk soort reizen vormt nog maar een mi niem deel van de program ma's. Vanuit Nederland er is zelfs maar eenmaal per jaar de gelegenheid voor (dit jaar in februari met de Rotterdam van de Holland Amerika Lijn). Uitschieters Meer van die uitschieters. unnen de rederijen zich niet veroorloven, want de belangstelling is gering. Van de ruim 700 bedden worden er dit jaar maar vijftien door Nederlanders beslapen. Alleen dank zij het feit, dat Amerika zo'n 85 rocent aan miljonairs toe- rert, kan het schip rende- nd varen. Maar niet meer dan één reis. De praktijk heeft geleerd, dat je zelfs met dit soort toe risten geen zeekastelen meer drijvend kunt houden. Voeg daarbij de elk jaar groeiende concurrentie van het vliegtuig, waardoor de meeste rederijen gedwon gen werden hun lijndien sten op te heffen (vroeger de hoofdbron van de in komsten) en het wordt dui delijk, waaróm zij het roer wel móesten omgooien en dingen naar de gunsten van een ander publiek. Naar die van de gewone toerist, die tot nu toe met vliegtuig of auto naar de Spaanse costa's placht te trekken en voor wie nu vaar-arrangementen op de markt worden gebracht, die in prijs nauwelijks verschil len van vliegvakanties. Met die beleidsombuiging werd het begrip cruisen met een ferme plons overboord ge zet en kwam de vaarvakan tie ervoor in de plaats. Dat klonk wat eenvoudiger, dacht men. En 't zou mis schien het grote publiek' over de drempel helpen, die het smoking-imago jaren lang overeind had gehou den. Eenheidscomfort Een jaar of zes geleden heeft die ontwikkeling zich ingezet. Griekse en Italiaan se rederijen begonnen er mee. Van befaamde rederij en (ook Nederlandse) koch ten zij niet meer te exploite ren lijnschepen op, sloopten de bovenbouw en maakten drijvende hotels, meer afge stemd op de massatoerist dan op de enkeling. Het veel personeel vragen de en dus dure klassesy steem werd afgeschaft en er kwam eenheidscomfort. Verschil in hutten bleef er wel, maar maaltijden en be diening waren voor ieder een gelijk en iedereen mocht zich op alle dekken vertonen zonder een schrobbering te kunnen verwachten als hij boven zijn stand wandelde. Gevolg van dat beleid was een sterke prijsverlaging. Met als neveneffect, dat an dere rederijen wel me.e móesten. Ook mede door de Stimulans, die Russische en andere Oosteuropese rede rijen aan deze ontwikkeling gaven. De prijsbrekers had den er succes mee. In de in ons land aan de markt ge brachte programma's zijn namen als de Lermontov, Pushkin en de Belorussia nu al even vertrouwd als de Rotterdam, Statendam, Veendam of Prinsendam. Prijzen Voor de toerist heeft deze ontwikkeling als voordeel, dat hij voor een vaarvakan tie niet of nauwelijks meer hoeft te betalen (soms zelfs minder) dan voor een qua bestemming vergelijkbare vliegreis. Directeur Gerard de Vos tot Nederveen Cappel van Zee- Als je nou een zwerver bent, niet voelt voor een panklare reis met van tevoren ingeblikte vakantiepret, er met je eigen auto op uit wilt en dan. als het even kan. nog ver naar het zuiden (of noorden) óók, dan ben je door de verhoogde benzineprijzen wel erg gehandicapt. Want als je de pompprijzen in de verschillende landen vergelijkt en daarvan het gemiddelde neemt kóm je er zelfs nauwelijks meer met een gulden voor een li ter. Dat betekent voor een rit naar Griekenland of Zuid-Spanjé dus al gauw 600 gulden totaal. Voeg daarbij de ergernis van vol le wegen en stagnaties, en je komt al gauw tot de ontdek king, dat wat tien jaar terug nog een avontuur was, nu een dure ploetervakantie is geworden. Maar uiteraard de tou roperators hebben daar een mouw aan proberen te pas sen. wantwaar wij een volkje zijn van mobiele indi- viduelen (nog altijd gaat 65 procent van alle buiten- landgangers per auto naar de zon!) zit daar voor hen natuurlijk een aantrekkelij ke markt in. Hun alternatief: een eind rijden en een eind varen met de auto aan boord en beschikbaar op de plaats van bestemming. Daarvoor zijn er verschei dene aanbiedingen. Zo komt de Franse rederij Croisières Paquet dit jaar voor het eerst ook in Neder land aan de markt met crui ses (waarvoor de eigen auto kan worden meegenomen) van Toulon naar Malta, Si cilië en Griekenland. Je wordt daar keurig met auto en al afgezet en op de terug reis weer opgepikt. In die tussentijd (variërend van een tot drie weken) kan je ter plaatse doen en laten wat je wilt. Voor een retour tje Toulon-Sicilië moet rond de 600 gulden worden be taald. voor heen-en-weer Griekenland 800 gulden. De auto gaat voor ongeveer 100 gulden mee. tours (dochter van de Hol land Amerika Lijn en reis organisatie, die reizen van veertien rederijen ver koopt: ongeveer een derde van het totale aanbod) noemt als voorbeeld een veertiendaagse zeereis naar de Canarische eilanden met het Poolse schip Stefan Ba- tory voor rond de 900 gul den. Zelfs de voordeligste vliegreis gaat daar nog een paar tientjes bovenuit. Dat is dan uiteraard wel een vanaf-prijs: men zit dan in een vier-persoons-bin- nenhut (wel air-conditio ned, maar zonder ramen) en men zal dus, wanneer als echtpaar wordt gereisd, ge noegen moeten nemen met De auto mee aan boord: voor vertrek eerst even rekenen. de aanwezigheid van een ander echtpaar. Neemt men een tweepersoonshut, dan moet daarvoor al direct 200 gulden per persoon meer worden betaald (voor een tweepersoons buitenhut zelfs 400 gulden!). Datzelfde geldt voor de an dere aanbiedingen. Ook een 28-daagse vaarvakantie naar het Caribisch gebied (goedkoopste aanbieding: 1740) wordt aanzienlijk duurder als betere accom modatie wordt gewenst (in een tweepersoons binnen hut betaalt men al 2460). De vergelijking met vlieg reizen gaat dus alleen op wanneer het gebrek aan privacy op de koop toe wordt genomen (tenzij met een gezin wordt gereisd). In vrijwel alle andere gevallen is varen toch nog duurder dan vliegen, al blijft het ver schil beperkter dan de be dragen in de brochures doen vermoeden. Wat na melijk ook in de vergelij king moet worden betrok ken is het feit, dat alle en tertainment gratis is. Entertainment De Vos: „Van 9 uur 's morgens tot 12 uur 's avonds kun je je laten be zighouden. Met ochtend gymnastiek, twee of drie bioscoopvoorstellingen, ca baret, bingo-avonden, balls en noem maar op. Wil je rust, dan kun je lezen, aan dek of in de bibliotheek. En dat kost allemaal niets. Re ken eens uit wat je daarmee aan de wal kwijt zou zijn, •alleen al aan entreegelden!" Daar komt bij, dat de drankjes aan boord voorde lig zijn. Een borrel en een pils worden (ook in de gra tis nachtclub) al geschon ken voor minder dan een gulden en een longdrink voor zo'n negen kwartjes. Diezelfde voordelen haalt men uit de boordwinkels, al moet er wel rekening mee worden gehouden, dat daar meestal alleen kwaliteitsar tikelen over de toonbank gaan. Een wegwerpaanste ker kun je er meestal niet kopen. Verschillen Wanneer al die factoren op een rijtje worden gezet komt men tot de vuistregel, dat een vaarvakantie in de laagste klasse (vierper- soonshutten) ongeveer 100 tot 115 gulden per dag per persoon kost. Al naar ge lang het extra comfort kan dat oplopen tot ongeveer 200 gulden. Behalve door dat hutcom- fort worden die prijzen ook bepaald door de gekozen re derij. Over het algemeen zijn Oosteuropese en Griek se rederijen wat voordeli ger dan Westeuropese (Ne derlandse en Noorse). De sfeer aan boord is er meest al ook wat eenvoudiger. Is het bij vaarvakanties met Westeuropese schepen toch wel gewenst voor de avond een stemmig kostuum (een smoking valt niet uit de toon) in de koffer mee te ne men, op Oosteuropese sche pen is dat niet nodig. Zo zijn er nog enkele ande re (meestal kleine) verschil len. Op die Oosteuropese schepen krijgt men bijvoor beeld niet het middernach telijk diner zoals dat op de Rotterdam wordt aangebo den. Maar meer dan details zijn het niet, want verzor ging op een schip is door gaans vorstelijk. De maal tijden beperkeh zich niet, zoals in de grote massaho tels aan de Spaanse costa's, tot een „hapje eten". Aan boord van een schip ga je. uit dineren! Mogelijkheden Waar kun je met zo'n schip naar toe? Grofweg zijn er vier sectoren: de Middel landse Zee, de Canarische eilanden, Scandinavië (in clusief de Oostzee) en na tuurlijk de dure verweg-be- stemmingen als het Cari bisch gebied en Indonesië. Volgens Zeetours-directeur De Vos is vooral de belang stelling voor de Scandina- vië-reizen de laatste twee jaar sterk gestegen. Ze zijn veelal voordeliger en bo vendien beginnen ze in Ne derland (Rotterdam of Am sterdam). Voor veel andere arrangementen moet men eerst naar Middellandse- Zeehavens (Genua, Toulon) vliegen, een transfer, dat overigens veelal in de prijs is begrepen. Zal de populariteit van de vaarvakantie dit jaar ver der groeien? De Vos: „We hebben nog geen cijfers. Maar het lijkt een logische ontwikkeling. Waar de prij zen van vliegvakanties die van de cruises steeds dich ter naderen, kan het haast niet anders". Dat het aantal vakantiegangers dat voor een vaarvakantie kiest in absolute zin toch nog vrij gering is, wijt hij niet aan de prijzen, maar veel meer aan het imago, dat zo'n zee kasteel nog altijd heeft. „Dat is eigenlijk ons groot ste probleem: hoe komen we daarvan af?" Een andere gelegenheid biedt de Deense rederij DFDS. die vanuit Genua naar Zuid-Spanje, Tunesië en Marokko vaart, terwijl de Spaanse Aznar-line sinds enige tijd diensten on derhoudt tussen Amsterdam en het Noord- spaanse Santander. Deze laatste twee verbindingen betreffen alleen ferry diensten. in tegenstelling tot de aanbieding van de Fran se rederij, die cruise- comfort biedt, met alles er op en eraan. Dit zijn enkele mogelijkhe den; er zijn er meer. ook naar het noorden. Elk be hoorlijk reisbureau zal daar inlichtingen over kunnen geven. Voordat men van zo'n aan bieding gebruik maakt, is het raadzaam uit te rekenen wat bespaard kan worden door een deel van de reis over zee af te leggen, hoe veel kilometer. hoeveel overnachtingen en hoeveel maaltijden onderweg. In de meeste gevallen zal dan blijken dat de auto al tijd nog voordeliger is. als men comfort en de winst van vakantiedagen buiten beschouwing wil laten. Aan te bevelen is ook verschil lende mogelijkheden te ver gelijken Eén voorbeeld wie met de auto naar Zuid- Spanje wil. kan varen van Genua naar Malaga (of Ali cante) of varen van Amsterdam naar Santan der. Het aantal te rijden ki lometers verschilt in deze gevallen niet zoveel, maar bij die eerste mogelijkheid zal wel rekening moeten worden gehouden met extra kosten aan tolgelden op de Franse autoroutes (een klei ne honderd gulden retour). Vergelijking van aanbiedin gen is ook daarom van be lang omdat de rederijen hun prijzen vaak op ver schillende manieren bere kenen. Bij sommige gaat de auto voor niets mee als voor vier personen wordt ge boekt. bij andere blijft die prijs gelijk. Op één brochu re af te gaan is dus onver standig. Maar bij elk goed. reisbureau heeft men er meer en beschikt men te vens over een almanak waarin alle bootverbindin gen zijn opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 25