Ook dit jaar komt er van spreiding niets terecht Voor gehandicapten nog maar weinig plaatsin vakantieland Bouwen onderwijs blijven knelpunten TROUW/KWARTET -PS 19-RH 21 Opstoppingen: ook dit jaar onontkoombaar. mengestelde prijs. Dat wil zeggen dat hij door zowel reis als verblijf in één pak ket te verkopen aanzienlij ke kortingen op het vervoer en de accommodatie krijgt. De gehandicapte moet niet alleen dat hotel of die bun galow vol betalen, maar ook de reis er naar toe. In het gtinstigste geval kan hij daarvoor bij het reisbureau een zng. Ité (inclusive tour) boeken, naar dan nóg is hij meestal een derde meer kwijt dan wanneer hij een charterreis zou hebben ge reserveerd. Veel vraag Hoekstra: „Kijk, dat noem ik nou pure discriminatie. Strikt zakelijk gezien vind ik het bovendien onverstan dig. Als je nou alleen de centen laat tellen, dan moet hier toch een aantrekkelijk groep liggen. De praktijk heeft dat uitgewezen. Maar één voorbeeld: De stichting hervormde recrea tiecentra is een van de wei nige organisaties, die in Chaam en in Appelscha volledig aangepaste bunga lows biedt en dat zijn nu juist de bestlopende projec ten. Vrijwel het hele jaar door zijn ze bezet." Uiteraard is dat voor een belangrijk deel ook een zaak van vraag en aanbod. Het weinige aanbod dat er is, zal veel vraag trekken. „Maar," zegt Hoekstra, „zelfs wanneer dat aanbod zou verdubbelen, zou er een optimale vraag blijven be staan." Het uitgeven van een va kantiebrochure (verkrijg baar bij alle ANWB-kanto- ren ook telefonisch) be schouwt hij slechts als een lapmiddel. „Het is een bro chure met maar incidentele tips. Een volwaardig pro gramma kunnen we alleen uitbrengen als ook de touro perators meedoen en de ge handicapte niet langer in de kou laten staan." niet meer zo'n handicap als tien jaar terug. Er is veel verbeterd. De metaal (450.000 werknemers), de textiel (110.000) en de con- fectie (80.000) hebben al wa ter in de wijn gedaan. Zij stapten af van een opgeleg de gelijktijdige sluiting van alle bedrijven in de branche en laten de werknemers nu óf geheel vrij in het bepalen van hun vakantie óf sluiten collectief per bedrijf. Alleen de bouw met zo'n 300.000 werknemers vormt nog een buitenbeentje. Hier geen bedrijfsgewijze (laat staan individuele) vrijheid, maar een landelijke sluiting (en wel van 3 juli tot en met 24 juli. De werkgevers wil len er niet aan omdat ze zeg gen er niet aan te kunnen beginnen. „Produktietech- nisch is het onmogelijk", verklaarde nog onlangs de secretaris van het Alge meen Verbond voor het Bouwbedrijf drs. A. J. Dre- wes. „In de bouw zijn veel mensen van elkaar afhan kelijk. Als het ene werk door vakantie wordt ver traagd, kan het werk dat daarop volgt niet worden begonnen". Logische taal, op het eerste gezicht, maar de werkne mersbonden zijn het er niet mee eens en nemen het de werkgevers zeer kwalijk, dat ze niet akkoord zijn ge gaan met het advies van de commissie vakantiesprei ding Bouw om in 1975 een proef te nemén met de vrije vakantiekeus. Hun stand punt: als men er in alle gro te bedrijven in slaagt deze problemen op te lossen 't is gewoon een kwestie van een goede afdeling perso neelszaken waarom dan juist in de bouw niet? Is het niet absurd, dat een bouw vakker anno 1976 nog steeds niet zelf mag vast stellen wanneer hij met va kantie gaat? Dat hij niet eens mag uitmaken of hij 's zomers dan wel 's winters weggaat?" A-sociaal Jaap Swart voegt daar nog aan toe: „Dit is een a-sociale toestand vooral ook omdat de bouwvakker wordt ge dwongen juist in de duurste periode vakantie te vieren. Midden in het hoogseizoen, als voor vakantiehuisjes en de aanbiedingen in de rei- zenbrochures het meest moet worden betaald. Ik kan me niet voorstellen, dat ook in deze bedrijfstak geen oplossing voor die zgn. tech nische problemen kan wor den gevondèn. Philips en Hoogovens schrijven toch ook geen vaste vakanties voor?" Voorstel van Swart: laat binnen de kortst mogelijke tijd een groep deskundigen, die het belang van sprei ding inzien om de tafel gaan zitten en niet eerder op staan voordat die vakanties van basis- en voortgezet on derwijs aan elkaaf zijn aan gepast. .*•- Wellicht zou" er studie kun nen worden gemaakt van het probleem van de eind examens. Moeten die echt zo nodig altijd in mei en juni vallen en kunnen ze niet worden teruggescho ven naar het voorjaar of ja nuari? En ten aanzien van de bouw: „We zouden al een heel eind op weg zijn, als deze tak niet landelijk sloot maar die sluiting regio-ge- wijs voorschreef. Dat is tot nu toe nooit serieus gepro beerd en dat is een verdrie tige zaak. Iemand, die werkt moet de vrijheid heb ben zelf zijn vakantieperio de te kiezen. Dat zo'n 300.000 werknemers dat nog steeds niet kunnen is niet minder dan een a-socia- le toestand". Vie gehandicapt is, kan vakantie beter vergeten. Zui- elijke zon, strandpret en palmenboulevards, zoals lie zo uitbundig worden beschreven en verbeeld in Ie kleurrijke brochures gaan aan hem voorbij omdat in heel Nederland geen reisorganisator te vinden s, die ook voor gehandicapten plaats wenst vrij te iken. Heen dank zij de activitei- *n van de Nederlandse 61 ereniging voor Revalida- e (overkoepeling van 150 ■ganisaties, die zich bezig- ouden met de zorg voor de in miljoen lichamelijk en ntuigelijk gehandicapten) jn zij nog niet helemaal sdoemd ook die paar we- i vrijaf thuis door te ;ngen. >ok dit jaar heeft de ver- 13700! üging weer een reispro- ramma voor gehandicap- n samengesteld, maar wat iar in staat is maar een :hijntje van de mogelijk- len. die niet-gehandicap- worden geboden. Geen schot We hebben al verscheide- malen geprobeerd de nuroperators op de belan- m van deze groep te wij- we hebben ze vriende- gevraagd in hun bro- •s ook eens een paar ;epaste reizen te stop maar er zit totaal geen it in dat contact. Als :e touroperator nu eens of drie reizen met aan paste accommodatie zou len, dan zouden we al heel eind zijn. Maar het gewoon niet." De heer G. F. Hoekstra, stafmedewerker van de ver eniging, noemt het een diep- treurige zaak. „Iedereen zegt positief te staan tegen over het idee, maar nie mand doet er wat aan, niet tegenstaande hier puur zakelijk gezien een aan trekkelijke markt voor de touroperators moet liggen. Eén miljoen gehandicapten. Zeg, dat onder hen 250.000 potentiële reizigers zitten. Dat kan toch een interes sante doelgroep zijn?" Bewerkelijk Waarom die touroperators er niet aan willen? Hoekstra heeft er twee verklaringen voor: de vrees, dat niet-ge- handicapte medereizigers zich zouden ergeren én de bewerkelijkheid van dit soort reizen. Alleen al het vervoer van deze mensen van het vliegtuig naar het hotel zou zoveel extra voor zieningen en mankracht vergen, dat de arrangemen ten een stuk duurder zou den worden. Zeggen de reis organisatoren. Hoekstra be twist dit laatste, maar geeft toe, dat er zowel in eigen land als over de grens maar „bitter weinig" aangepaste arrangementen. „Wat bete kent", zegt Hoekstra, „dat je met soms enkele tiental len gehandicapten samen op stap moet. En dat is nu juist wat we willen verande ren. Een gehandicapte moet ook samen met anderen, niet gehandicapten, vakan tie kunnen vieren". „Wat die organisaties doen en we zijn erg blij dat ze het doen is natuurlijk prachtig. Dat je als gehan dicapte zelfs aan zeilkam pen kunt deelnemen, bete kent een enorme verbete ring vergeleken met tien jaar terug. Maar hét grote probleem blijft, dat de ge handicapte nauwelijks mo gelijkheden heeft om er in dividueel op uit te gaan." En juist daaraan bestaat be hoefte, vooral bij jonge ren." Duurder uit Toegegeven: in de gids van de vereniging staan enkele honderden hotels en bunga lows in binnen- en buiten land.die zijn aangepast (én daarop gecontroleerd), maar dat zijn er nog altijd te weinig. Bovendien gaat het hier alleen om de ac commodatie. De reis er naar toe moet de gehandi capte toerist zelf regelen. En dat betekent automa tisch dat hij veel duurder uit is. Biedt een touropera tor een „all-in"-reis aan (reis plus verblijf) dan pre senteert hij die voor een sa ÏZo'n zeven miljoen Nederlanders gaan komende zo- her weer op vakantie, in binnenland (de helft), over de grens, met eigen auto, vliegtuig, trein of bus. En K>ok dit jaar zal dat weer een massale uittocht wor den met overvolle wegen, uitpuilende campings, er gernis, ongelukken. Want ondanks alle pogingen daartoe is er van vakantiespreiding in ons land tot nu toe nauwelijks iets terecht gekomen. Vog steeds moet Nederland rakantie vieren op een üuit, in grofweg een perio de van maar acht weken lissen 19 juni en 14 augus- us. )at mag dan altijd nog wel en kleine maand ruimer ijn dan zo'n tien jaar terug, naar voor velen zal het och een onverteerbare aak blijven geen andere :euzemogelijkheid te heb- len dan die acht weken. En ]s over velen wordt gespro- en, betekent dat driekwart ran de Nederlandse vakan- iegangers, die vastgeklon- ten zijn aan school vakan- ies en de perioden, die de «llectief sluitende bedrij en voorschrijven. Eigen ;eus heeft nog geen dertig irocent van hen, die buiten e deur vakantie vieren. Treurig tn treurige zaak noemt it Jaap Swart, directeur an de Stichting Recreatie, ie zich al sinds jaar en dag net propaganda-acties leegt in te zetten voor leer gespreide vakantie- ret. Het „Mijdt de piek" rerd een begrip, maar bleef .it meer dan een door ge- •k aan medewerking ont- rachte slogan, een wens- room, die geen werkelijk- eid werd omdat „instan- s" zich in de praktijk veel star opstelden dan hun ilwillende houding op pier kon doen vermoeden. Is dé twee grote knelpun- tn noemt Swart het onder- rijs en de bouw. 'at die eerste sector be treft: daar zit het ook dit jaar weer goed fout. Op pa pier leek het aanvankelijk zo mooi. We verdelen het land gewoon in drie regio nen, bepaalde de coördina tiecommissie vakantie spreiding bedrijfsleven en onderwijs (met vertegen woordigers van sociale za ken, CRM, onderwijs, ver keer en waterstaat en de stichting recreatie) een aan tal jaren geleden. In Noord en Zuid-Holland, in Zee land, Noord-Brabant en Limburg en in de rest van het land zouden de scholen in verspringende periodes vrijaf krijgen, volgens een redelijk lijkend roulerings- systeem. Maar dat systeem faalde en faalt dit jaar opnieuw, om dat het alleen de basis-scho len betreft. Het voortgezet onderwijs bleef met het mo tief dat aanpassing techni sche problemen (onder meer met de examens) zou opleveren buiten de touwen en handhaafde zijn traditio nele achtweekse vakantie periode vanaf eind juni voor het hele(land. Een handicap, die zich ook dit jaar weer wreekt, want in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg hebben de ba sisscholen al gezegd dit jaar niet mee te doen omdat hun vakanties al op 19 juni zou den beginnen en dus niet zouden samenvallen met die van de landelijk vastge stelde vakanties voor het voortgezet onderwijs. Dat betekent, dat 27 procent van de scholen in Neder- accommodatie voor gehan dicapten is. Dat wil zeggen hotels en bungalows, die (zonder drempels) toegankelijk zijn, de beschikking hebben over extra ruime toiletten (een van de belangrijkste zaken) en kampwinkels, waar je je ook in een rolstoel kunt roe ren. „Om in Nederland te blij ven: van de 25000 vakantie huisjes zijn er maar 50 aan gepast, van de duizenden hotels maar 200, terwijl ge handicapte kampeerders maar op vijf campings te recht kunnen en er maar acht terreinen zijn, waar de stacaravans zijn aangepast. In het buitenland zijn de Ondanks dat gebrek én de onwil van de touroperators, is de vereniging er dit jaar toch weer in geslaagd een enkele tientallen pagina's tellende vakantiebrochure uit te brengen. Voor een be langrijk deel wordt die ge vuld met aanbiedingen van jeugdorganisaties, die hun tehuizen hebben openge steld voor gehandicapten (en die daarvoor ook heb ben aangepast) en arrange menten van de Stichting Recreatie Gehandicapten (die ook buitenlandse reizen organiseert). Maar deze activiteiten be treffen veelal alleen groeps- land moet weigeren het door de coördinatiecom missie gegeven advies op te volgen. En dus, dat de sprei ding ook dit jaar weer voor maar een zeer beperkt deel kan worden verwerkelijkt. Jaap Swart: „Dat betreuren wij zeer. We hebben altijd gezegd: spreiding via de schoolvakanties lukt alleen als ook het voortgezet on derwijs zich aanpast aan de adviezen aan het basison derwijs. Maar het voortge zet onderwijs blijft maar weigeren daaraan mee te doen. Waarom? Ik heb sterk de indruk, dat men in deze sector nog steeds te gauw geneigd is vast te houden aan gegroeide gewoonten. Als er technische proble men zijn, goed. Maar met een beetje goede wil moeten die zijn op te lossen". Bedrijven Maar dat onderwijs bepaalt natuurlijk niet alleen de va kantiedata. In belangrijke mate worden die daarnaast gedicteerd door de bedrij ven. Nu vormen die allang mogelijkheden nóg beperk ter".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 21