Hotelplan: geen sluitpost meer Christoffel: stunt jes HINTlagere prijzen Arke: harde oorlog NRV: meer spreiden Verweg programma's vaak erg ondoorzichtig IH RlJDAG 16 JANUAR11976 TROUW/KWARTET -PS17-RH19 fomer '76 kan een goed va- (antieseizoen worden. Reisorganisatoren verwach- en ondanks de recessie neer boekingen en hebben jok meer ingekocht. Eén vrees slechts vermag een domper op dat optimis me te zetten: zal Spanje, dat tweederde van de verkoop uitmaakt, rustig blijven? Hieronder commentaren van enkele van Nederlands grootste touroperators, die er geen twijfel over laten be staan, dat wanneer het met de rust aan de Spaanse costa's gedaan zal blijken, de perspectieven voor de reiswereld heel wat minder zonnig zullen zijn. rs H. Roothaert Reizen is een prioriteit geworden en niet langer meer een sluitpost op de begroting van het huis houden. Vakantievieren heeft een vaste plaats ge kregen op de lijst van za ken, die de Nederlander niet meer laat schieten. Na zijn huis en zijn auto komt de vakantie op de derde plaats. En of er nu een recessie aan de gang is, of dat vader werkloos is: dat jaarlijkse uitje gaat door! Hotelplan-directeur drs Hans Roothaert ziet het voor komende zomer voor de touroperators dan ook niet zo somber in. Zich ba serend op eigen ervaringen zegt hij, dat pessimisme in de afgelopen jaren al vaker door de feiten is gelogen straft. „Voorbeeld: in de winter van '73 op '74 leken alle voorwaarden aanwezig voor een ferm debacle. Energiecrisis, prijsstijgin gen. valutaschommelingen en in Oostenrijk de in voering van de BTW. 't Kon niet beroerder. Maar wat gebeurde? Juist voor Oos tenrijk noteerden we een boekingenstijging van 45 procent. Neem ook deze winter: veel werkloosheid, berichten over remmen op de lonen. Maar we hebben nog nooit zo'n goed seizoen gehad: 47 procent meer boe kingen dan vorig jaar, dat al een topjaar was". De enige onzekere factor in de prognoses voor komende zomer noemt hij Spanje. „Als het daar rustig blijft, zal er geen vuiltje aan de lucht zijn, maar zodra een toestand a la Portugal ont staat. kan dat tot grote stroppen lijden, zowel aan de kant van de touropera tors, als bij de luchtvaart maatschappijen". Voor de laatste kan die strop dan ze ker op 15 miljoen gulden worden geschat. Wat er to taal aan handel verloren gaat, zal zo'n 280 miljoen kunnen belopen". Dat laatste cijfer baseert hij op de ervaringsfeiten, dat van de 600 tot 700.000 vlieg- toeristen er 500.000 naar Spanje gaan en dat daar naast nog eens 200.000 Ne derlanders via touropera tors met eigen auto. trein of bus de Spaanse costa's be zoeken. Voor het geval de belang stelling voor Spanje sterk mocht dalen, heeft hij een schaduwprogramma opge steld met bestemmingen als Emmenthal in Zwitserland, Rimini aan de Italiaanse Adriatische zeekust, Sicilië. Griekenland en Tunesië. „Maar die zullen lang niet alle Spanjegangers kunnen opvangen. Bovendien zul len de aanbiedingen veelal duurder zijn. Er is geen land in Europa, dat nog zo voordelig accommodatie biedt en daarnaast zóveel strand als Spanje". Wat de aard van de vakan- tievraag betreft: Roothaert constateert daarin de laat ste jaren een zich snel vol trekkende wijziging. „Werd tot voor kort nog vrijwel al leen het „all-in"-arrange- ment met vol pension dus gevraagd, nu zien we een ontwikkeling in de rich ting van de doe-vakantie. De toerist wil meer trekken en neemt dus vaak alleen half pension of logies en ontbijt. Dan kom je dus au tomatisch bij de apparte menten terecht. En dós ook weer in Spanje, want daar hebben ze er de meeste. Als Spanje weg zou vallen zou dat dus een regelrechte ramp kunnen betekenen". Indré A. Verlinden, di- ecteur van Christoffel leizen, rekent op een ieuwe groei in het ko- iende seizoen, al moet ij toegeven, dat dit voor en deel koffiedikkijken Het vak van touroperator niet eenvoudig. Van te vo- :n moet je oordelen over rat te wachten staat. Dat je rin door onvoorziene standigheden wel eens worden gehandicapt ft Spanje bewezen. Voor nieuwe seizoen staan er een aantal vraagtekens. Wat gaat er in Joegoslavië, Griekenland of Portugal ge beuren? Hoe ontwikkelt zich de economische toe stand in eigen land? Dat laatste baart me overigens nog de minste zorgen als ik kijk naar de steeds groeien de spaaroverschotten". Hij houdt het echter op een „gematigd optimisme" en heeft het Christoffel-pro- gramma verder uitgebreid. Met nieuwe bestemmingen als Nice, Sicilië, Gardameer en Rosas onder de Pyre neeën, maar ook met een groter aantal bedden aan de Adriatische en Italiaanse Rivièra en in Tunesië. Zijn prijzen heeft hij, glo baal gezien, op hetzelfde peil als vorig jaar gehou den. Onder druk van de concurrentie moest dat wel, ook al zullen de bedrijfsre sultaten er door omlaag gaan. „Reken maar uit: als de kosten met 10 tot 20 pro cent stijgen en de prijzen gelijk blijven, kan dat niet anders. Maar we hebben de afgelopen jaren zulke aar dige bedragen naar de fis cus gebracht, dat we het niet erg vinden ditmaal eens voorbij gegaan te wor den." Verlinden gaat er vanuit, dat als er al winst wordt ge maakt, deze alleen kan ko men uit een verhoogde om zet. „Ik kan nu al voorspel len, dat wanneer er volgend jaar nog meer mensen bij ons boeken, de prijzen ver der zullen duikelen." Een belemmering voor deze prijsbrekersstrategie noemt hij de houding van de Rijksluchtvaartdienst, die (ter bescherming van de KLM-lijndiensten) minimum-verkooptarieven heeft vastgesteld voor "all- in"-vakanties. Daaronder duiken is wel toegestaan, naar de consument zal daar weinig van merken. Weliswaar krijgt hij dit ver schil uitgekeerd in de vorm van waardecoupons (voor autohuur, maaltijden, sou venirs enz.), maar betalen moet hij dat wél. Dit seizoen is daar nog bij gekomen, dattouroperators niet eens meer mogen ad verteren met hun eigen mi nimum-prijs, maar de RLD- limieten in hun brochures moeten hanteren. "Dat hin dert oqs in onze reclame campagnes. Als wij voorde liger kunnen aanbieden, dan willen we dat natuur lijk ook wel laten blijken." A. Vertinden W. Gaastra Nederlands grootste reisorganisatie sinds elf touroperators fuseer den en Holland Interna tional Travel vormden, ziet het komende seizoen zonniger in dan het afge lopen jaar, toen het aan tal vliegtoeristen met vijf procent daalde. De heer J. W. Gaastra, een van de twee directeuren van de divisie touropera- ting verwacht weer een dui delijke opleving en een stij ging van tien procent in het aantal boekingen vooral omdat naar hij "zegt door de fusie de prijzen een stuk sympathieker zijn ko men te liggen dan vorig jaar: over de hele linie zijn ze gedaald met gemiddeld 5 tot 10 procent met hier en daar uitschieters van 15 procent. Tot die laatste reizen beho ren onder meer de bestem mingen Malaga en Alicante en de Griekse vakanties. In geld uitgedrukt belopen de dalingen in Spanje 55 tot 170 gulden en in Grieken- land zijn zelfs, enkele be stemmingen, die 200 gulden goedkoper zijn geworden. Heeft de vakantieganger vorig jaar dan te veel be taald? Directeur Gaastra: dat is niet juist, evenmin zijn we gaan dumpen om koste wat kost onze concur renten de baas te blijven. De verlagingen zijn uitslui tend een gevolg van de reor ganisatie. Door de elf vesti gingen, die we vorig jaar nog hadden, terug te bren gen tot twee (in Rijswijk en Alkmaar), door gezamen lijk in te kopen, door het personeelsbestand omlaag ie brengen van 1300 tot 1170 en door alle brochures te la ten drukken door één druk kerij zijn onze kosten enorm teruggeschroefd. Voeg daarbij het feit, dat de vliegmaatschappijen in het keiharde gevecht rond de inkoop van stoelen hun prij zen hebben moeten verla gen en het is duidelijk, dat daar wel effect uit moest komen." De invloed van de politiek op het toerisme, met name waar het Spanje betreft? Holland International blijkt daar in het najaar een flin ke klap van te hebben ge had. „Pas begin december bereikten we weer het peil van vorig jaar. We verwach ten, dat er spoedig weereen stijging in zal komen. Zeker de komende zomer." Met tegenvallers is echter rekening gehouden. Voor het geval Spanje toch niet mocht blijken te lopen heeft de organisatie zich ingedekt door extra in te kopen in Italië, Griekenland, Tunesië en Roemenië. rke-directeur F. Fran- ai ziet de toestand in de eiswereld lang niet zo onnig als de program la's, inclusief dat van ijn eigen bureau, doen jken. chter dat vrolijke scherm in strand en zon zegt hij en harde oorlog te weten issen de grote reisorgani- itoren. „Die is al een paar «r aan de gang, maar het et er naar uit, dat dit jaar Dg harder slag wordt gele verd. Niet alleen met de prijzen, ook op het gebied van de commissies, die de reisorganisatoren aan de reisbureaus (wederverko pers) geven wanneer zij hun produkt aan de man bren gen" Gewoonte is altijd geweest, dat wanneer een reisbureau een pakketreis (charterreis plus landenarrangement) verkocht, het daarvoor tien procent provisie kreeg. „Maar daarin lijkt nu ver andering te komen. Dertien tot zestien procent is nu al vrij normaal en er zijn tour operators, die 20 percent als beloning geven. Dat al les met maar één doel: dat reisbureau te bewegen zo veel mogelijk reizen van hun merk te verkopen en l;lanten bij de concurrentie weg te kapen. Wat dat voor de klant zélf betekent, is duidelijk: die zal daar uit eindelijk voor moeten op draaien. Als je 15 in plaats van 10 procent commissie betaalt, zit dat bedrag echt wel in de reissom". Fransen ziet in deze ontwik keling een gevaar voor de reisbranche omdat hij ver wacht, dat door deze harde concurrentieslag slachtof fers gaan vallen, om te be ginnen onder de touropera tors, die toch al zeer margi naal draaien. „Voor de consument kan dat alleen maar nadelen hebben. Zijn belang is. dat er zoveel mogelijk tourope rators blijven. Waar komt hij terecht als twee of drie grote bedrijven straks de dienst kunnen gaan uitma ken?" Een andere grief: de scheef getrokken concurrentiepo sitie van sommige tourope rators, omdat zij andere fi nanciële pijlers hebben dan de opbrengst van de reizen- verkoop. Hij doelt daarmee onder meer op de Holland International-groep, die bij verliezen kan putten uit de vermogens van de KLM, de Nederlandse Scheepvaart Unie en de spoorwegen, die zich zwaar gesubsidieerd door de overheid ook op de reismarkt begeven. „Ik vind dit een ernstige zaak, die ge makkelijk kan leiden tot een kwalijke vervorming van de reisbranche". F. Fransen Vakantievieren zou veel goedkoper kunnen als we eindelijk eens wilden spreiden. Ondanks alle pogingen om de vakan tieperiode te verruimen zitten we nog steeds met een armzalige zes weken, waarbinnen zich het grootste deel van het reisgebeuren afspeelt. Directeur P. Jongens van de (dit jaar 70 jaar bestaan de) NRV wil er best voor uitkomen, dat hem dit „treurig stemt" omdat de gevolgen ervan finan cieel gezien in volle om vang neerkomen op de rug van de consument: „juist in die zes weken zijn de prij zen van hotels en apparte menten dit jaar met 10 tot 14 procent gestegen, terwijl ze buiten het seizoen óf he lemaal niet óf maar nauwe lijks omhoog zijn gegaan. Logisch, dat de exploitan ten gebruik maken van die piek, maar jammer is het wél". Datzelfde manquo consta teert hij ten aanzien van de herfstvakanties van de scholen. „Waarom moeten die allemaal op 1 oktober beginnen en waarom wor den ze niet over pakweg drie weken gespreid? Al leen daardoor zou een na jaarsvakantie in de zon voor veel meer gezinnen fi nancieel haalbaar zijn dan nu." Somber ten aanzien van het nieuwe seizoen toont hij zich niet. „Vorig jaar waren de prognoses vanwege de economie ook pessimis tisch, maar desondanks no teerden we 37,6 procent meer viegtoeristen, 57,5 procent meer busgangers en zelfs 73,7 procent meer boekingen voor autotours. Dat alles resulteerde in een meeromzet in guldens van 26,2 procent. Meer belangstelling .ver wacht Jongens voor vakan ties, die wat meer initiatief van de toerist zelf verwach ten. „Jarenlang is een twee- weekse strandvakantie fa voriet geweest. Dit is de tijd, waarin de mensen weer een fiets gaan kopen en zelf in actie komen. Voor vakantiemakers en dus ook voor ons betekent dat meer aandacht voor doe-vakanties. Veel met trein en bus (waarvoor de belangstelling nog steeds groeit), maar ook met het vliegtuig." Over die vliegvakanties: „dit jaar hebben we voor het eerst wat meer nadruk op Spanje gelegd. Het vormt nu 30 procent van ons totale pakket en we ho pen, dat het zal aanslaan. Spanje is nog altijd een be stemming, waar je per 14 dagen zeker zo'n 150 gulden goedkoper uit bent dan in welk ander vakantieland ook." Meer dan voorheen hebben de reisorganisatoren in hun programma's dit jaar aandacht besteed aan de verweg-reizen. Niet omdat zij daar zoveel belangstel ling voor verwachten (vorig jaar werden een kleine 10.000 boekingen genoteerd; overigens wel tweemaal zoveel als vijf jaar terug), wèl omdat ze dit soort rei zen als het begin van een nieuwe ontwikkeling zien, die in het oog moet worden gehouden. „Elk jaar", zegt directeur Geert Hoogstins van Long Range Travel, „blijkt er een nieuwe categorie toeristen bij te komen, die uitgeke ken is op de Europese va- kantiegebieden, ook de sprong naar de Noordafri- kaanse kust al hebben ge maakt en dan tenslotte wel weer eens iets anders wil. Die groep groeit en het is ze ker niet alleen de welvaren de elite, die andere conti nenten opzoekt. Ook in de groep alleenstaanden, de mensen met een redelijke baan, blijken de bedragen die met deze reizen zijn ge moeid vaak opmerkelijk ge makkelijk op te brengen. Evenals bij de oudere echt paren, die de kinderen het huis uithebben." Knallers Die bedragen: jawel, zo'n verweg-reis kost meestal nogal wat. Dat is logisch, want alleen al de grote vlieg- afstanden hakken er fi nancieel flink in. Wie ver op avontuur wil, zal in de beurs moeten tasten, ook al doen de brochures dat soms niet zo vermoeden. Exo tisch gekleurde pagina's worden royaal gestempeld met knallende afbraakprij- zen. Maar wie de moeite neemt de brochure diep gaander te bestuderen (en dat kost vaak wat inspan ning) ontdekt al gauw in werkelijkheid meer geld kwijt te zijn. Meestal betreft het bij die goedkope aanbie dingen totaal „uitgeklede" reizen; die knallers zijn dan niet meer dan vanaf-prijzen voor een periode van een week. En als je nu toch een verre reis wilt maken, dóe je dat natuurlijk niet voor een zo korte tijd. Puzzels Dat werkt voor de consu ment nogal verwarrend. Daar komt bij, dat de mees te programma's op het ge bied van de verre reizen vrij onoverzichtelijk zijn en zo veel combinatiemogelijkhe den bieden, dat ze meer va kantiepuzzels dan -pro gramma's genoemd kunnen worden. Het doen van een keus is veelal een moeizame zaak, temeer omdat er zoveel prijsverschillen zijn tussen de aanbiedingen van de touroperators. Dat zijn er in Nederland overigens maar een hand vol: Neckermann, Hotel plan, Long Range Travel (die tevens de programma's ,van de Duitse touroperator Touropa Scharnov op de markt brengt), Christoffel en daarnaast nog een be perkt aantal kleintjes. Van die groep is Long Range Travel de enige zuiver Ne derlandse organisatie. De rest brengt veelal de pro gramma's van hun Duitse en Zwitserse moedermaat schappij of van andere bui tenlandse touroperators. En daar zit meteen al een groot verschil, want die bui tenlandse touroperators hebben door hun grotere markt de mogelijkheid, voor die verweg-reizen goedkope charters in te zet ten. In Nederland kan dat niet of nauwelijks doordat de markt daarvoor te beperkt is. Dat betekent, dat met ho gere tarieven rekenende lijnmaatschappijen gevlo gen moet worden. Het is vooral daardoor dat die bui tenlandse touroperators aantrekkelijke lokprijzen kunnen aanbieden maar zoals gezegd dan moet wel in het oog worden ge houden welke accommoda tie ter plaatse wordt aange boden en of de vlucht wel in Nederland begint (veel rei zen beginnen in Frankfurt en Düsseldorf). Tegenover deze concurren tie heeft Long Range Travel natuurlijk wat moeten stel len om niet uit de boot te vallen. Behal.ve door het aanbieden van volledig ver zorgde reizen, waarin alles is begrepen (zelfs de fooien voor de buschauffeur en het kamermeisje) doet de touroperator dat met zgn. budget-reizen. Dat zijn reizen, die geba seerd zijn op de laagste vliegtarieven van de lijn maatschappijen. Daar bo venop komt dan nog een zgn. landenarrangement (officieel móét dat volgens bepalingen van de IATA en de Rijksluchtvaartdienst). Zo heeft men al een 24- daagse rondreis door Indo nesië voor 2430 (vliegre- tour) plus 565 (hotel-ar rangement: logies en ont bijt) met vertrek vanaf Am sterdam. Dat hotel-arrangement is overigens een formeel opge legd extra. Wie in Indonesië op familiebezoek wil en geen hotel nodig heeft, kan die extra kosten er meestal door wat praten wel afkrij gen. Trouwens, wil hij nog goed koper zonder hotelreserve ring naar Indonesië (en dit is maar één voorbeeld) dan kan dat ook: voor 1995 als (op de lijndienst) met een (door de touroperator sa men te stellen) groep van tenminste 15 personen wordt gereisd. Maar die laatste mogelijkheid vindt men in geen enkele brochu re. Alleen een attente (en vooral deskundige) balie employé zal daarop kunnen wijzen. Maar dan moet men uiteraard wel te rade gaan bij een goed reisbureau (bij voorkeur bij een bureau dat tevens I AT A-agent is vaak herkenbaar aan een KLM-schild) en dan met na druk vragen naar de aller- voordeligste mogelijkheid. Want duidelijk is wel dat zo'n agent liever een dure ticket verkoopt (om de pro visie) dan een voordelige reis (ter vergelijking: een normaal jaarretour Djakar ta kost 4468). Vergelijken Hieruit blijkt wel dat een verweg-reis een wezenlijk ander produkt is dan een reis naar een van de Euro pese massa-bestemmingen, die als supermarkt-blikjes worden aangeboden en die veel gemakkelijker in prijs kunnen worden vergeleken. Wie ver wil reizen, zal eerst moeten studeren en vooral advies moeten vragen aan een kundig reisbureau man. Aan de programma's alleen heeft men lang niet genoeg. Ze zijn ondoorzichtig en vaak verwarrend. Door de ellenlange tabellen en com binatiemogelijkheden ziet men nauwelijks de zon meer. Wie „zomaar" boekt, loopt een gerede kans zich al bij voorbaat een stuk va kantiepret te laten ontne men.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 19