Prijzenslag kan vakantieganger komende zomer flink voordeel opleveren Nog midden in de winter lijkt denken aan de zomer wat voorbarig. Toch heb ben duizenden dat al gedaan en pluizen nu de tientallen reis programma's uit. Wat zal het dit jaar worden? Wéér die zonnige Costa's, dat chaletje in de ber gen, die camping aan dat rustieke meertje, of wat an ders? Om te helpen bij die keus vandaag de va- kantiebijlage van Trouw/Kwartet met tientallen suggesties en vol informatie over prijzen en nieu we vakantiemoge lijkheden. De tekst werd ver zorgd door onze toe ristisch redacteur Dick Ringlever, de technische vormge ving door Nol Papa- voine. 16 JDAG 16 JANUARI 1976 TROUW/KWARTET -PS 15 -RH 17 Zomervakantie '76 Foto: Erwin Verheijen )e reisprogramma's voor komende zo- ner liggen weer op de balies. Nóg eerder lan andere jaren: in de race om de pri- neur zijn opnieuw records gebroken, let eerste programma (van de zeventig- arige NRV) werd ditmaal zelfs al eind lovember gepresenteerd. )at lijkt wat overdreven vroeg, maar in Ie reiswereld geldt het nu eenmaal als ien wet, dat wie het eerst aan de markt omt, ook de meeste kans heeft een fors iraantje mee te pikken van de start van tie boekingenstroom. Want die begint ich de laatste jaren al in december in te etten. )at voordeel blijkt op te wegen tegen het lezwaar dat je daarmee wërdeconcur- ent gelegenheid geeft in je kaarten te (ijken en hem dus in staat stelt op het aatste moment zijn prijzen nog bij te stellen. In dit verband is het bij voorbeeld opvallend, dat een concern als Necker- nann, dat ronkende fanfares rond zijn >rodukten nooit pleegt te schuwen, dit- naal met de presentatie van de program ma's als hekkesluiter optrad. Jat illustreert hoe fel wordt gedongen 'aar de gunst van het plannenmakend >ubliek. De knallers zijn dit jaar dan ook 'iet van de lucht. Meest opvallend in die competitie is de revanche van Neder- ands grootste reisorganisatie, de Hol- and International-groep (met o.m. Fit, Jentouri, Eurotours, De Magneet. Silver- et, Airtour en Long Range Travel). "as die vorig jaar nog aan de vrij dure (ant. ditmaal weert zij zich krachtig. Vrij wel over de hele linie werden de prijzen n«t vijf tot tien procent verlaagd, met 'itschieters tot 15 procent. Een initiatief dat overigens wel in het juiste licht moet worden gezien: de groep was vorig jaar gewoon te duur en heeft zich alleen maar aangepast aan het niveau van de concurrentie, al blijven er trekkers in de programma's, waarmee zij elke concurrent achter zich laat. Oorzaak van die prijsverlaging was voor al de stroomlijning van de organisatie. De tot vorig jaar nog afzonderlijk opere rende touroperators werden volledig sa mengebracht onder de HINT-paraplu. Het aantal vestigingen werd van zeven teruggebracht op twee, er vloeiden ruim honderd werknemers af, de inkoop werd gecentraliseerd en het drukken van de programma's bij één drukkerij onderge bracht. Dat hèeft enorme sommen uitgespaard en de klant kan daarmëe nu zijn voordeel doen. Voor de concurrentie kwam die stunt overigens niet onverwacht. Zo zei Nec- kermann-directeur Fritz Aronson vorig jaar bij de presentatie van zijn winterpro- gramma al, dat „dit wel eens het laatste jaar zou kunnen zijn, dat zijn organisatie nog opvallend voordeliger aanbood". Die voorspelling blijkt juist. Weliswaar timmert deze dochter van de Duitse reis- gigant ook ditmaal weer aan de weg met prijsvergelijkingen ..met opmerkelijke verschillen", maar dat moet dan nu wel met een korreltje zout worden genomen. Neckermann is niet meer de prijsbeker, die hij jarenlang was. En wat die vergelijkingen betreft: die zeggen vaak lang niet alles, zelfs als het om dezelfde hotels, dezelfde tijden en dezelfde luchtvaartmaatschappijen gaat. Ook dan nog zijn namelijk verschillen mogelijk. Bijvoorbeeld in de maaltijden. Die alleen al kunnen de reis gemakkelijk een paar tientjes duurder (maar wel lek kerder) maken. Overigens is het niet zo, dat die concur rentiestrijd zich alleen zou afspelen tus sen Holland International en Necker mann. De laatste jaren hebben zich ook andere touroperators in de slag ge waagd. Christoffel bijvoorbeeld, die na HINT in grootte op de tweede plaats komt. Deze reisorganisator is zelfs zover gegaan zijn prijzen dit jaar niet of nau welijks te verhogen onder het motto, dat je „niet altijd de fiscus hoeft te spek ken". Als extra stuntje brengt de touroperator komende zomer op vier Spaanse be stemmingen een gratis „Chris krasje" aan: een boekje met waardebonnen ter waarde van 155 tot 230 gulden. Bonnen die reductie geven op maaltijden of drankjes in bepaalde restaurants en ook voor andere doelen (bijvoorbeeld het ko pen van souvenirs) kunhen worden ge bruikt. Leuk, ook voor de touroperator zelf, want hem kost het niets. Gewoon een deal met de eigenaars van de eta blissementen, die op deze manier graag hun omzet willen verhogen. Er zijn dit jaar trouwens meer van die verrassingen. Zo biedt FIT bijvoorbeeld 65-plussers in bepaalde reisperiodes een korting van 65 gulden en introduceert te vens de verrassingsreizen (een korting van 10 tot 25 procent als men de keuze van de bestemming in een bepaald land over laat aan de organisatie). Over het algemeen kan worden gesteld, dat de Nederlandse vakantieganger de inflatie in aanmerking genomen dit jaar niet of nauwelijks duurder uit zal zijn dan vorig jaar. In meer dan één geval is hij zelfs voordeliger uit. Dat geldt zowel de vliegvakanties als de trein-, louringcar- en eigen auto-reizen. Vooral aan die laatste drie groepen is dit jaar opmerkelijk veel aandacht besteed (zelfs Neckermann, die zich altijd alleen heeft toegelegd op vliegreizen, komt deze maand met een gids voor automo bilisten). Dit vooral omdat de belangstel ling voor dit soort reizen groeiend is (in tegenstelling tot die voor de vliegvakan ties. waarvoor vorig jaar 75000 boekin gen minder werden genoteerd). Ook in deze sectoren worden knallers aangeboden. In feite heeft elke tourope rator in elk van die categorieën zijn kren ten gestopt. Als lokkers. Die eruit te zoe ken, is een kunst die wat puzzelwerk ver eist. Dat vergen trouwens ook al die andere aanbiedingen. Zeker dit jaar, nu een ware prijzenoorlog is uitgebroken, loont het de moeite van wat studiewerk. Ver gelijking van programma's kan voordeel tjes leveren. Maar doe dat dan wel grondig, let bijvoorbeeld op de kleine lettertjes en vergelijk de kinderkortin gen. Die lopen nogal uiteen. Wie die moeite wil nemen kan dan soms tot de ontdekking komen, dat die als knaller gepresenteerde reis uiteindelijk duurder is dan het aanbod van die andere tour operator, die hogere prijzen etaleert maar wel eerlijker in zijn voorlichting is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 17