Wetenschap in beweging, nieuwe serie van Teleac Radio en televisieprogramma's vfj' 'Proclamatie Republiek puzzelen Zuid-Molukken onder bedreiging ondertekend' DCLLy VAN ARNHEM Wetenschap 1 in Beweging Verklaring Manahutu en Wairisal: JEVCIt Installatie van projectgroep nazorg van ex-gijzelaars Van Veen: 1975 was het jaar der waarheid Nederlands schip na aanvaring gezonken il] te WOENSDAG 14 JANUARI 1976 BINNENLAND - RADIO EN TV Radio en televisie werken samen Van onze redacteur wetenschappen DEIN HAAG Onaangedaan staat een golfmeetpaal van Rijkswaterstaat in een rustige Noordzee. Pas als de camera inzoomt, wordt op halve hoogte Chriet Titulaer zichtbaar. Hij staat daar uit te leggen wat daar nou gemeten wordt, en hoe, en waarom Rijkswaterstaat dat doet. Met die scène begint zondagmiddag Wetenschap ln beweging, een nieu we serie die Teleac en de Radio- volksuniversiteit samen hebben op gezet. Er zijn twintig wekelijkse afleveringen gepland over verschil lende takken van wetenschappelijk onderzoek. Dat daarbij televisie en radio samenwerken is nieuw. Op el ke zondagse televisieuitzending volgt 's wonesdags in de vooravond twintig minuten radio waarin het onderwerp nader bekeken wordt, vooral op zijn maatschappelijk be lang. Kijkers en luisteraars kunnen dan ook direct in de uitzending te lefonisch reageren of aanvullende vragen stellen. Even later op dezelf de dag volgt een herhaling van de televisieuitzending. De serie wordt, zoals bij Teleac ge bruikelijk. begeleid met schriftelijk materiaal waarin de gegevens in al le rust zijn terug te vinden. Bij dat pakket horen ook zes lopende num mers van de Syllabus, het maand blad van de Radio-volksuniversiteit (RVU), waarin dan artikelen met meer achtergrondinformatie over de behandelde onderwerpen staan. Die onderwerpen bestrijken een breed gebied: van het golfonder- zoek op zee tot agressiviteit in het verkeer, van biologisch onderzoek aan slakken tot de grenzen van het heelal, van ouderdomsbepaling van gesteenten tot het omgaan van twee tot vierjarige kinderen in een proef- crèche. Toch gaat het volgens de samen stellers zelf nog niet breed genoeg. Titulaer: er zitten nog teveel exact-wetenschappelijke en techni sche onderwerpen in. te weinig maatschappijwetenschappen. Maar Ja. die technische dingen waren* KARELTJE KNETTER f 4 4 m m eenvoudiger en dus sneller te verfil men. ook e omdat ik er zelf al vrij goed in zat. We staan helemaal open voor adviezen die tot een beter evenwicht kunnen leiden. Haast Die haast om het project van de grond te krijgen was een gevolg van uitwendige omstandigheden. Mede-coördinator Teun Sevenheck daarover: Er kwam een gat in de markt, de enige echte wetenschaps rubriek op de Nederlandse televisie (Gamma van de KRO) kwam te vervallen. Dat gat was des te pijn lijker omdat we in Nederland, in de woorden van minister Trip van wetenschapsbeleid, 'echt niet voor op lopen' op het punt van weten schapsvoorlichting. Behalve zijn 'instemming en en thousiasme' draagt de minister zes duizend gulden per wekelijkse afle vering bij. En als het project goed werkt zal een zelfde steun beschik baar zijn voor een tweede serie van twintig, die dan wellicht in co-pro- duktie met de Belgische radio en televisie kan worden uitgevoerd. Of het goed werkt, zal de onder- zoekafdeling van Teleac nauwlet tend gaan volgen. Niet alleen de sa menwerking tussen televisie en ra dio is een nieuw element, ook is dit de eerste Teleac-serie die geen sa menhangende cursus vormt maar een bundel losse onderwerpen. Bo vendien heeft men zich binnen de we tenschapsvoorlichting de moeilijk ste maar ook de dankbaarste taak stelling gekozen: het bereiken van alle mensen ongeacht hun voorop leiding. Voor zover zich dat aan van te vo ren getoonde fragmenten laat beoor delen. is men daar behoorlijk in ge slaagd. Alleen het gebruik van vak taal door de ondervraagde onder zoekers lijkt een enkele keer niet helemaal vermeden of opgevangen te zyn. De serie Wetenschap in beweging wordt vanaf 18 januari uitgezonden op zondagmiddag (televisie, 15.00 - 15.30 uur, Nederland 1) en woens dag (radio, 17.35 - 17.55 uur. Hil versum 1televisie, 18.15 - 18.45 uur. Nederland 1, herhaling van zondag). De schriftelijke begelei ding kan worden besteld door over making van 34,75 op giro 54 42 32 van Teleac, Utrecht, onder vermel ding van 'Wetenschap in beweging'. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De twee ondertekenaars van de proclamatie (op 25 april 1950) van de republiek der Zuid-Molukken, Manuhutu en Wairisal, hebben verklaard dat zij onder bedreiging met de dood deze hebben ondertekend. In een verklaring aan Tweede Kamer voorzitter Vondeling schrijven zij nu dat deze republiek noch de mocratisch noch legaal was, omdat deze met militaire terreur af gedwongen proclamatie in strijd was met de wil van de bevolking. De bevolking was destijds vertegen woordigd door de Zuidmolukken- raad die volgens de twee voormali ge RMS-leiders niet gehoord en zelfs volkomen genegeerd is. Ir. J. Manusama. de 'president ln ballingschap van de RMS'. noemt in een reactie de verklaring leuge nachtig. HIJ is er echter wel blij om, dat men zich in Indonesië zor gen maakt over het komende ge sprek tussen de Nederlandse rege ring en een afvaardiging van de Zuidmolukse bevolking In Neder land. 'Men is bang dat er iets uit gesprek komt en probeert de boel in de war te sturen', aldus Manusa ma. Van het bestaan van een brief van Wairisal aan Manusama weet deze laatste niets af. In deze brief zou Wair.sal hem eraan hebben herin nerd. dat de ln 1966 geëxecuteerde UTRECHT Staatssecretaris Hen driks van volksgezondheid instal leert vanmiddag in Utrecht een projectgroep die adviezen gaat ge- .ven over de hulpverlening aan ex- gijzelaars en hun familieleden. De- se 'projectgroep nazorg slachtoffers gijzelingen' zal wetenschappelijk onderzoek doen of laten doen naar de gevolgen van de gijzelingen op langere termijn, zowel lichamelijk, psychisch als sociaal. De projectgroep gaat het beleid van de twee al bestaande werkgroepen in het noorden van het land en ln Amsterdam centraal voorbereiden en ondersteunen Ook een van de gegijzelden in bet Indonesische consulaat is lid van de groep, de heer B. Fanggidaej. verzekerlngs- deskundige bij de gemeentelijke dienst in Amsterdam. Verder bestaat de projectgroep uit prof. dr. J. Bastlaans. directeur van de Jelgersma kliniek in Oegstgeest. de zenuwarts J. van Londen, hoofd van de GG en GD in Den Haag. prof. dr. F. A. J. Huygen van het Nijmeegse universitair huisartsen- instituut. de zenuwarts E. de Haan. regionaal Inspecteur ln Leeu warden. de arts W. G. Mulder, hoofd van de afdeling hygiëne van de GG en GD ln Amsterdam, mr. B. M. Trooster, algemeen secretaris van de Nederlandse vereniging voor ambulante geestelijke gezondseids- zorg. de heer H. J Anbeek. voorzit ter van de begeleidingscommissie crisisinterventie van de zieken fondsraad. de heer R. Drion. ge neeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, de arts J Bosman, hoofd van de medische dienst van de Nederlandse Spoorwegen, de heer C. Buis. plaatsvervangend hoofdinspecteur van de geestelijke volksgezondheid en de zenuwarts dr. J. J. van Bork van de commissie medische psychologie van de Ne derlandse vereniging voor psycho therapie vrijheidsstrijder Somoukll tijdens de rechtzitting zou hebben gezegd dat de RMS goed beschouwd een fata morgana is. een regenboog die een tijdje aan de hemel verschijnt om dan weer te verdwijnen als de regen ophoudt. Manusama ontkent dat Somoukll deze opmerking zou hebben gemaakt. 'Ik heb alle pro cesstukken en daar staat dat niet in', aldus Manusama. Dreigbrieven De Zuidmolukse leiders krijgen nog steeds regelmatig schriftelijke en telefonische bedreigingen. Manusa ma heeft zo'n vijfhonderd brieven ontvangen, waarvan er ongeveer honderd bedreigingen bevatten, terwijl de overige vierhonderd in stemming betuigden met de Zuid molukse idealen. Ook ds Metlari krijgt nog steeds brieven en tele foontjes. De meeste beantwoordt hij. 'maar degenen die naamloos schrijven, kunnen uiteraard geen antwoord verwachten'. Ook de voorat ter van de vrije Zuidmolukse jongeren. E. Aponno. heeft enige schriftelijke en telfonische bedrei gingen ontvangen. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG '1976 is het jaar van de kansen. Het dieptepunt in de economische conjunctuur lijkt gepasseerd, het gaat er nu om gebruik te maken van de op gaande beweging van de con junctuur om in de structurele (dieper liggende) problemen or de op zaken te stellen'. Dit zei gisteren voorzitter Mr C. van Veen van het VNO. de grootste werkgeversorganisatie, op zijn eer ste persconferentie in het nieuwe Jaar. 1975 is het jaar van de waar heid geworden, doordat steeds meer groepen tot het inzicht zijn geko men dat er een eind moet komen aan de ongebreidelde groei van de collectieve sector (overheidsuitga ven. sociale uitkeringen). &ldu6 Van Veen. De gegevens over export, werkloos heid en dagproduktle laten de laat ste maanden een ombuiging zien ln de goede richting. Afgewacht moet worden of dit het begin is van een verdergaand stelsel, aldus Van Veen De consument echter 'lijkt nog steeds te aarzelen tussen meer te consumeren of meer besparen, mogelijk mede als gevolg van de berichten over de werkloosheid en de nullijn voor de lonen'. Alles bij elkaar zal 1976 ln elk geval wel Horizontaal: 1. wapen. 5. kleine in ham. 10. bloedhuis, 12. kelner, 13. lidwoord, 14. reukhoutboom, 17. lid woord. 18. priem. 20. tussenzetsel, 21. watering, 22. reeds, 24 pers. voornaamw., 25. pas, 26. manier van klederdracht, 28. maanstand, 30. scheik. element, 32. bloeiwijze. 34. teken ln de dierenriem, 36. opstoot je, 38. voorzetsel, 39. elk. 41. mu zieknoot. 42. achten. 44. denkbeeld. 46. hulpmiddel op schepen, 47. punt van vertrek. Verticaal: 1. zuidvrucht, 2. nobel, 3. pers. voornaamw., 4. bar, 6. stok. 7. afnemend getij, 8. plaats in Zee land, 9. gil, 11. metalen haak, 15. telwoord, 16. rund, 19 halfgod, 21. bereide dierenhuid. 23. vernis. 24. sporeplant, 27. huisdier, 29. kaas worm. 31. kalkstok. 33. tijdperk, 34. muzieknoot, 35. pers', voorn.w., 37. rivter in Duitsland, 39. meisjesnaam. 40. tocht. 43. en dergelijke (afk.). 45. kindergroet. Oplossing van gisteren 1. norit, 2. onera, 3. regel. 4. Irene, 5. talen, 6. morel. 7. omega. 8. re net, 9. Egede, 10. latei. Paul Meijer-show niet door Brief en reacties Als er geen ergere dicgen gebeuren, die zich naar de voorgrond dringen, kunnen we voorlopig vooruit met de brief van de neger, grote ondernemers en de reacties daarop. Ook na de vele graantjes die het Journaal en Hier en Nu dinsdag eruit pikten, zal er nog genoeg overblijven voor verdere consumptie. Het probleem is daarbij vooral, hoe het verteringsproces zal verlopen. Afgaande op de gezichten, ligt het voor Wi mKok minder zwaar op de maag dan voor minister Lubbers. Na de ailevering van Dominic met kleurrijke karaktertyperingen, viel het bij Tweeka&p op, dat deze quiz voor deelnemers en aanhang meer kan betekenen dan zomaar een spelletje. De leerlingen van het Maastrichts Stedelijk Lyceum voelden zich vóór alles Limburgers. Zij streden met verdubbelde inzet omdat de eer van het Brongsgroen Eikenhout de vorige keer een deuk had opgelopen. Het was kostelijk om te zien. hoe de leraren glommen van trots bij het schranderheidsvertoon van hun pupillen, aldus werd bewezen, dat je eerst op je kop moet krijgen voordat je tot bijzonaere prestaties kunt komen. Het is met aan te nemen, dat veel kijkers tegen half negen naar Duitsland zijn uitgeweken, want met Sam bij de NCRVe n twee voor twaalf bij de Vara was er ruim voldoende aantrekkingskracht. Toch heo ik mij ervan losgemaakt en het resultaat was een zeldzame beleving. De internationaal beroemde tweelingzusters Alice en Ellen Kessier, die volgens velen in voorkomen en beweging een eenheid vermen, groeiaen tijdens een gesprek met Heonc Lohmeyer op verbluffende wijze uit elkaar. Het leek wel of hun interviewer de hefboom was, waardoor ze buiten zichzelf werden getild en elkaar gingen ontdekken zoals zij werkelijk rijn. Met deze ongewone analyse werden steeds meer psychologische verschillen van het tweetal voor de kijkers duidelijk De omroep die dit interview weet te kopen kan een interessant programma m de Nederlandse huiskamers brengen In Aktua zei professor Bastiaans te vrezen dat de vrijgelaten Rus Plyoesjtsj blijvende schade heeft opgelopen van de middelen die men hem als gezond mens in de psychiatrische gevangenis heeft toegediend. De bekende deskundige van de Jelgersma-kliniek weet welke preparaten het zijn geweest en is uiteraard op de hoogte van de uitwerking op zieken, maar ook in gevallen, waarin, zoals door de Russen, misbruik werd gemaakt van de psychiatrie. Namens Amnesty International deed mevrouw Fisher in dezelfde Tros-uitzending een beroep op de kijkers om nu mee te werken aan de Aktie 'Redt Wladimix Boekowsky'. Het is bewezen, dat ln het Westen iets kan worden gedaan ln het belang van de politieke gevangenen van het Sowjet-regime. Iemand had de Aktua-redactie voorgerekend dat eem loontrekker maar een paar gulden overhoudt van de prijscompensatie en dat de regering de grootste mep zelf terugpikt door verhoging van sociale lasten, loonbelasting en AOW-premie. Troef, en weliswaar om ervan uit je vel te vliegen, maar ndets nieuws. We tobben al Jaren met die spiraal, waar je bovenaan iets in gooit dat erin hetzelfde tempo van onderen weer uitrolt. We moeten er maar eens mee ophouden en gaan aansturen op verhoging van de produktie. dat vindt professor Heertje. Hij zal niet de enige zijn. De heren Roolvtnk en Hoogendijk voerden in Aktua hun 'Gulf-Muis' ten tonele, die misschien een langere staart krijgt dan zij nu vermoeden. De groei van het ding zal gepaard gaan met het Ineenschrompelen van hun geloofwaardigheid. Die kreeg ook door het televisie-optreden een knauw. TON HYDRA gaat 14 'Ma maar dat is toch wer kelijk de br brutaliteit ten top!' plofte brigadier Piet en hij barstte haast uit zijn vel van kwaadheid. 'Wat is de brutaliteit ten top. me neer de brigges?' zalfde toen een stem'O! Ben jij daar ook weer?' knarsetandde Piet. met af schuw de morsige figuren bekijkend van Ranzige Rinus en zijn zoontje Slonzige Sjakie. 'Heb jij mij niet verteld, dat dit huisje al jaóóren leeg stond!' 'Een kleine vergis sing', ginnegapte Rinus. 'Het hèb ja- re leeggesta- n! Jantje en Sjarl heb ben het vorige maand van mijn ge huurd! Ik ben de eigenaar van dit riante perceel, begrfjp U wel? Ja ja, ik ben dus ook eigenaar van die kapotgelope deur! Wat voor schade vergoeding denk de pliessie mijn nou te geven voor dat vakkundig stukkie in mekaar ramme van een fraaie, eikehoute voordeur? U heb het zelf gedaan, brigges!' 'En vertel jij mij maar eens waar die telefoon gebleven is, die hier aan de muur zat!' bulderde brigadier Piet. 'Haha, gefopt! Die heb pappa zellef weggehaald wilde Slon zige Sjakie zeggen, maar pts! Daar had het ventje alweer een dave rende optater van zijn liefhebbende vader te pakken. Scheldend vloog het knaapje er vandoor en vader riep hem na: 'Brutaal snotjong!!' Vervol gens richtte hij zich tot brigadier Piet en zuchtte: 'Het is een moeilijk opvoedbaar kereltje die telefoon gebleven?' info£ioed de brigadier staalhard. nog nooit tellevoon geweeste de Rinus. 'Wat mot een ecfgenb mens in deze arme buurt ikrse tellevoon doen? Zeg nou zt 'Ik zal informeren bij de tr centrale,' antwoordde de 'Daar kunnen ze precies ^as"b welke huizen telefoon hebbe 1" 'Dat mot je dan vooral niet en g grijnslachte Rinus en ook r te met de neus in de wind h weer uit. En dat hij in zijnp tenheid nog even tegen een on opbotste was dan misschien 2 voor hem zelf, maar voor het doet het eigenlijk niet veel ter! net Radio vandaag Speciaal vandaag TV vandaag HILVERSUM Het radioprogram ma de Paul Meijer-show. dat ge pland stond op de maandagavond, wordt voorlopig niec uitgezonden. De Veronica Omroep Stichting heeft dit besloten, omdat presenta tor Hens Terllngen aan een uur per week niet genoeg heeft voor het programma. Als de VOO C- omroep wordt en een blok van drie uren aaneengesloten zendtijd krijgt, wordt uitzending van de Paul Meijer-show opnieuw overwo gen. aldus de VOO. De Paul Meijer-show werd vroeger door de NOS uitgezonden, maar toen er verschil van mening ont stond over de inhoud werd gestopt met het programma. Henk Terlingen gaat in plaats van de Paul Meijer-show een programma presenteren dat de naam '3600 se conden Veronica op 1' heeft gekre gen. 'geen denderend Jaar' worden, zei de voorzitter van het VNO. Van Veen acht het 'duidelijk maat schappelijk niet aanvaardbaar dat de gemiddelde werknemer voor een aantal jaren op de nullijn zou wor den gezet, terwijl het nationale in komen nog wel blijft groeien'. Het staat dan ook voor Van Veen 'bui ten kijf' dat de groei van de collec tieve lasten verder zal moeten wor den teruggedrongen tot de 1 pro cent lasten-groei per jaar die het kabinet-Den Uyi nastreeft. 1976 zou 'het jaar van de gemiste kansen' worden 'als de poHticl te lang blij ven studeren en praten, in plaats van te gaan doen wat ze zeggen', aldus Van Veen. ISTANBOEL Het Nederlandse vrachtschip Holman is gisteren na een aanvaring met het Roemeense vrachtschip Palas in de Dardanellen gezonken. De bemanning kon zich op tijd in veiligheid brengen. ZIJ werd door Turkse schepen aan boord genomen en aan wal gebracht. De Turkse autoriteiten hebben opdracht gegeven voor een onderzoek naar de toedracht van de aanvaring. HTLVERSUM I TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Kom er maar een6 Uit. (7.30 Nws. 7.41-8.00 AXt.ua. 8 30 Nwe. 8.36-8.45 Gym. voor de huisvrouw.) 10.00 (S) Van heinde en verre 10.30 Nws. 10.33 (8) Toerja - toernee. 11.45 (S) Café chantant. 12.26 Meded. 12.30 Nws. 12.41 Aktua. 13.00 (S) Een mondje Frans 13.30 IS) Sport na Sport. 14 00 (S) Specialitei ten la carte. 15.00 (S) Cloee-up. met om 15.30 Nws. 16 30 (S) Keerpunt ln een mensenleven. OVERHEIDSVOORLICH TING 17.20 Mens en samenleving. TROS: 17.30 Nws. 17.32 Aktua-magazi- ne. 18.30 Nws. 18.41 Apollo XXI. 19 03 (S) Muziektriptlek van zeven tot tden. 19.00 Jazz-Sir. 20.00 Eight o'clock special. 21.00 (S) Kruis en Mol. 22.00 (S) Alle6 moet weg. 22 30 Nws 22.40 Aktua. 23 00 (S) Coulissen. 23 55-24.00 Nws HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgym. 7 20 (S) In de Roode Cirkel. (8 00 Nws.) 9 35 Waterst. 9 40 Schoolradio 10.00 (S) Radi o-weekblad. 11 00 Nws. 11.03 De Ombuds man. 11.15 (S) Even bij" draalen. 12.00 Asten Centraal 13.00 Nws. 13.11 Dingen van de dag. 13.25 (S) Een middagje -stoomradio. 16 00 Nws 16.03 (S) Moord brigade Stockholm. 17.00 (Sl Orkest Ma- lando met zang van Marlta Montes, Frans Wanders en Wlm v.d. Beek. R.V.U 17 35 Educatief progr met begeleidend schriftelijk materiaal. VARA: 17.55 Me ded 18.00 Nws 18.11 Dingen van de dag. P.P 18.20 Uitz. van de BoerenpertJ. VARA: 18.30 (S) Tussen Start en Finish. 19.30 (S) Brassband magazine. 20.00 Nws. 20.05 (S) Orkest, koren en solisten. 21.30 (S) Jan H. de Groot vertelt zijn herinne ringen aan Willem van Maanen. 22.05 (Sl Fluit en claveclmbel. NOS: 23.00 Met het oog op morgen, met Den Haag van daag. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III KRO: 7.02 (S) Drie op Je boterham. 9 03 (S) Pep-op-drle. 12.03 CS) Drie tus sen ae middag. 14.03 (3) Pop-Kootakt. 16.03 (S De Ritmeesters NOS: 18.03 De Vakaturebank. 18.10 (S) N.O.S.-maal. 19.02 (S) De Rock en Roll methode. 20.02 (S) Woensdagavond III. (20 02 Muzekuul. 2102 (S) N.OS.-Jazz. 22.02 (S) Sport halverwege. (22.35 Paar- dekoersen.) 23 02 (S) Bijua nacht). 0.02 (S) Metro's Midnight Music. 1 02 (S> Take It easy. 2.02 (S) Dat wordt weer nachtwerk. 4.02-7.00 (8) De Meurders methode. HILVERSUM IV NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (8) Te Deum Laudamus. 7.30 (3) Preludium. 9.00 Nws. 9.02 (S) Onder schooltijd. 9.30 (S) Theologische ether- In Paramaribo vroeg Wim Neij- nian aan Surinaamse kinderen wat zij van Nederland weten. Aanslui- teno Kenmerk. Ned. 2/19.05 Ontbrandingspunt is een Austra lisch tv-spel over een kleine ge meenschap van mijnwerkers en de enige vrouw, die als lont fungeert. Ned. 1/20.00 Ovér spanningen en de gevolgen daarvan gaat de TROS-Informatie. Ter illustratie wordt eerst de Duit se film De employé vertoont. Ned. 2/20.30 Als Muziek om naar te kijken her haalt de NOS Wilhelmina Hoede- mans visualisering van Les Nuits d'Eté van Hector Berlioz. Ned. 1/21.00 De insektenspecialist dr. Charles Hogue filmde in een tropisch regen woud een perfect georganiseerde mierenstaat. Duitsl. 2/19.30 0 George van Renesse bespreekt verschillende interpretaties van de Impromptu in Bes opus 142 nr. 3 van Schubert. Hilv. 4/15.00 0 In Keerpunt vertelt een moeder dat zij haar aanvankelijk ongewen ste 'nakomertje' voor geen goud zou willen missen. Hilv. 1/16.30 Solisten en het Nederlands Ka merorkest o.l.v. David Zinman voe ren Mozarts Requiem in d KV 626 uit. Hilv. 2/20.05 leergang. 10.00 (S) Orkest palet. 12.00 Pia- r.owerken uit de Romantiek. 12.30 (S) Zangereportret. 13.00 (S) Omroepork. 13.26 (8) Beroemde concerten. 13.58 Pro gr. o vera 14.00 Nws. 14.02 (8) Hier en nu. 15.00 (S) Vertolkers beluisterd (I). 15.50 (S) In kleine bezetting. 16.35-17.00 (8) Muziek van eigen tijd. NEDERLAND I NOS-NOT 9.30-11.35 Schooltelevisie KRO 15.30 Wat heet oud, prog. voor oudere mensen 16.15 De rode autobus 17.00 Wickie de Viking NEDERLAND I 18.45 Trekking Staatsloterij 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 PP: ARP NOS 20.00 Ontbrandingspunt, tv-film 21.00 Muziek om naar te kijken 21.35 Journaal 21.50 Den Haag vandaag 22.05 Studio Sport 22.30 Panoramiek 23.00 Journaal 23.05 E.K. Kunstrijden. Geneve NEDERLAND II NOS 18.45 Paulusde Boskabouter 18.55 Journaal IKON 19.05 Jouw beurt IKON -KRO-RKK 19.30 Kenmerk inf. over kerk en samenleving 20.00 Journaal 20.25 SOCUTERA: Stichting Ned. Vrijwilligers TROS 20.30 Inf. op woensdag Stress 22.50 Journaal iek poli g» fa ju Bb ting wer kar de Hoffelijkheid betekent voor haar louter en alleen het een ander ge makkelijk maken en hem niet voor het hoofd stoten, haar manieren zijn nog wellevenskunst, de meest onde finieerbare en onstoffelijke kracht in elke gemeenschap. Dolly laat het uitgaan in de wereld met haast on aandoenlijke lankmoedigheid over zich heenspoelen. Ze ziet veel men sen, en dat boeit haar. Succes heeft ze ook, ze is jong en natuurlijk, een heel enkele maal noemen de mensen haar mooi. ze beschikt over een scherpe geestigheid, en pittige vro lijkheid heeft in elk gezelschap het laatste woord. Toch blijft ze onder alles min of meer koel. 'Het is net, of ze in haar hart heel ergens an ders ls, maar waar?', denkt Christi ne. Ze komt pas los op de lange ritten, naast Christine in de kleine coupé van Beukenloo. Ze kan dan honderd uit praten en vragen, zo veel vragen, dat Christine helemaal ver geet, dat ze een veel jongere naast zich heeft zitten. Terwijl het rijtuig over de lange grintweg rolt. soms tus-ien bouwland, dan weer met bos aan weerszij, begint Christine te vertellen. 'Ja kind, je vader slabak te met zijn studie, maar Je moeder heeft er de hand aan gehouden, dank zij haar heeft hij afgestu- door Henriettc L.T. de Beaufort !LT JZ?""" «-v. deerd. Ik zeg altijd, dat zij hem in het zadel heeft gezet en dat weet de man ook, daarom heeft hij haar op de handen gedragen en doet hij het nog dankbare echtgenoten zijn altijd de trouwste.' Stilte. Na enke le ogenblikken: Tante, hoe was oom Roeleman vroeger, net zoals hij nu ls?' 'Nee kindje, hij was een dromer en hij zou het gebleven zijn, als Su er niet wasmannen zijn, wat vrouwen van ze maken, ze den ken altijd, dat ze nommer één zijn, maar dat is helemaal niet zoal moeten wij ze in die waan laten de man is het hoofd van het huis gezin daar ben ik het helemaal mee eens, maar de vrouw, de goeie dan, is de nek, waar het hoofd op draait.' Weer een lange stilte, het is haast middernacht, hoog en wit staat de melkweg aan een winter koude hemel. Tante, bent u nooitik bedoel, was u nooit geëngageerd of zoiets?' Kleine stilte. Tante Christine kijkt het coupéraam uit. 'Ja en nee kind, ik heb ontzettend veel van iemand gehoudenhij had geen fortuin en ook geen naam, maar hij was zo nobel.' Bij het woord nobel richt ze zich rechtop en kijkt zo strak t rij- tuigraam uit, dat ze Dolly haast de rue* toedraait. "Zijn ouders waren hele, hele respectabele mensen. Hij wou niet bij mijn vader komen aan zetten, voordat hij tenminste geld had gemaakttoen is hij naar In- dië gegaan Christine zucht. 'En toen tante?' "Nou toen, voordat hij geld had ge maakt, is hij aan malariakoortsen omgekomen. Ik heb natuurlijk een grote fout begaan, ik had het niet tot een aanzoek moeten laten ko men fatsoenlijke meisjes moeten de mannen afhouden, als er niet da delijk een huwelijk ln het zicht is.' Maar tante, u meent toch niet, dat 111 lu 1 rut rd' m u onfatsoenlijk bent gew< heb het w°l goed bedoeld, i had het misschien beter doen. Als je jong bent, dan je de dingen niet altijd.' Tter was in uw geval mee naar li 1 gaan.' 'Dat had Je grootva< id gewild, er was immers geeii 'Wou hij 't niet, dan was ik tte woon van door gegaan en daarginds zelf mijn gel is diend Christine knikt ae nend. 'Als je van mekaar holfel moet je het mekaar toch tante.' Christine tuurt nog uit het coupéraam naar de beschenen boomstammen, stilte. Ik geloof, dat hel de vriest, als je morgen gaat p£ den, mijn kindje, dan mai heel warm ondergoed aanc je er aan denken?' Dolly an Jg met een klein grommelgelui als haar vader er ook een houdt, ze legt haar hoofd Christines zachte bontjas, moe en slaperig tantetje, ik dat ik een beetje ga dutten, e kindje, doe Jij maar.' Cll blijft uit het coupéraam turen 2 Een amsterdamse manege be buitenmanege in BeukenlcD opend, een leegstaande b«prl heeft ze gepacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4