Top bedrijfsleven maant regering Uitleggen t Nieuwe Leidsc Courant betreurt evenfunctie an Roolvink Lente vergist zich weer in kalender Arbeidsonrust in Spanje neemt toe DöeWeek met Nieuwe Haagse Courant Delftse artsen op weg naar Ghana - pag. 6 Uw kleine advertentie en me Vogels blijven, knoppen zwellen 'Diep ingrijpende problemen oplossen' "^Adviseurschap bij Gulf verraste volkomen EU Schrijfster Agatha Christie overleden fier-termijnmarkt pgericht twee dagen laag: Bom bij VN-hoofdkwartier in New York Ondertekenaars Maar het staat er in. ^1 Best handig. Welkomstvoordeel. 1 i hoort bij u. 33e JAARGANG No. 9725 - DINSDAG 13 JANUARI 1976 rouw vandaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan diezelfde dag al resultaat hebben. TGAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 e OoJABONNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL t 167,80 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS I 0,50 AMSTERDAM Evenals vorig jaar hebben de lente-achtige temperaturen van de laatste tijd geleid tot een opmerkelijk ge drag van de planten- en dieren wereld. o hebben vogeldeskundigen in het Deltagebied vastgesteld dat er nog honderden kluten en tientallen kemphaantjes en grutto's verblijven. Gewoonlijk brengen deze vogelsoorten het 'koude' jaargetijde in Zuid-Euro pa en Xoord-Afrika door. Boven dien zijn er voor de tijd van het jaar nog bijzonder veel kieviten op de bouw- en weilanden. Troepen van honderd tot twee- honderd bij elkaar zijn geen uit zondering. In de Flevopolder zijn ook klu ten aanwezig. Tijdens de korte vorstperiode in december ver dwenen ze. maar dezer dagen kwamen ze terug. Bomen, struiken en planten ont wikkelen zich de laatste twaalf dagen stormachtig. Zo zijn de bloemknoppen van de gele jas mijn en de toverhazelar open gesprongen. De eerste sneeuw klokjes zijn eveneens in bloei gekomen evenals de madeliefjes en de primula's. De ontwikkeling van tulpen, narcissen en krokus sen gaat snel. Ze staan overal al een eind boven de grond. Mocht het te zachte weer te lang aanhouden dan zullen de knop pen van de bomen zo ver gaan ontwikkelen dat zij, zoals de vakman zegt, gaan 'schuiven'. De fruittelers zien de extreem zach te winter overigens niet graag vanwege de grote schade die la tere vorst kan aanrichten. Zelfs is de eerste vlinder al waargenomen. Bovln de Middel burgse markt vloog een exem plaar. Ook dit is exceptioneel vroeg in het jaar. ten onze Haagse redactie )EN HAAG De AR-fractieleider Aantjes betreurt het dat het ,geg .R-Kamerlid B. Roolvink niet eerder bekend heeft gemaakt be- •iote aald adviseur van de oliemaatschappij Gulf te zijn geweest. Aantjes werd gisterochtend olledig verrast (Roolvink was er [liikPiet in geslaagd hem tevoren te N! ereiken) door het bericht dat zijn aaniractieSenoot samen met drs. W. K. Schmelzer (oud KW-fractie- oorzitter) en dr. F. Hoogendijk hoofdredacteur van Elseviers Ma- azine) enkele jaren tegen een be ding van 10.000 dollar per jaar rond 27.000 gulden) Gulf van ad- es hebben gediend. penbaar maken Bt.jes was duidelijk ongelukkig t deze affaire. 'Er is', zei hii, sn regeling die het, Kamerleden biedt nevenfuncties te hebben'. Tegen mijn wens in. heeft ook de Ik nagelaten regels voor neven- uncties op te stellen. In het alge- ïn vind ik dat politiek een pu ke zaak is en dat politici daar- dus hun nevenfuncties open- 3 aar moeten maken. Deze zaak ver- pi terkt mij in de mening dat daar- oor waarborgen moeten worden eschapen bij de kandidaatstelling. z zal dat zeker bij de partij aan- angig maken'. yrat oonte heer Aantjes wil niet negatief _hue ordelen over de activiteiten van e heer Roolvink op zichzelf. 'Voor over ik weet is hij binnen de «eis te werk gegaan. Ik moet oude trouw bij hem veronderstel- dat wil ik ook. Het was mis- rhien wel beter geweest als hij mij eerder had ingelicht', aldus de ^■R-fractievoorzitter. De zaak zal ^fcgende week in de AR-fractie be ^B>roken worden. toersma: ook benaderd AR-minister Boersma (sociale ken) had gisteren volgens de aagse Courant als commentaar: 'et is moeilijk te beoordelen of mand in zo'n zaak verkeerd doet. Is Kamerlid ben ik indertijd ook voor dit soort baantjes bena derd. Dat heb ik altijd afgehouden. Als er zoveel geld wordt geboden, dan moet je altijd wantrouwig zijn', aldus Boersma. De drie adviseurs hebben hun func tie bij Gulf gisteren zelf in de openbaarheid gebracht. Dat kon niet eerder, omdat Hoogendijk in het buitenland verkeerde. Volgens Roolvink heeft hij het initiatief genomen voor de verklaring, omdat er bij de publiciteit rond deze af faire andere namen in het geding waren gebracht. Tot gisteren was ook minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) er niet in geslaagd de namen van de Gulf-adviseurs te laten achterhalen. Hij had de ambassadeur in Was hington de opdracht gegeven de zaak uit te zoekn. Hij deed dit op verzoek van de PvdA. omdat het volgens eerdere berichten om een PvdA-kamerlid zou gaan. De Gulf-zaak is in de openbaarheid gekomen door een onderzoek van een Amerikaanse senaatscommissie naar omkooppogingen door Gulf. De commissie vond het aantrekken van de drie Nederlandse Gulf-advi- seurs geen laakbare zaak. Voor reacties van de heren Koolvink en Schmelzer zie pagina 3. Ons commentaar op deze affaire kunt u vinden op pagina 5. Politie treedt op tegen demonstranten MADRID (UPI, Reuter, AP) Spanje is de week begonnen met uitgebreide stakingen, botsingen tussen politie en betogers en een aanslag op een drukke spoorlijn in Madrid. Verwacht wordt dat deze onrust nog wel enige tijd zal aanhouden. Hier en daar bui Veel bewolking met plaatselijk regen. Vrij krachtige tot harde I westelijke wind. Temperatureu I tussen 7 en 10 graden. I MORGEN' EX OVERMORGEN. 1 Af en toe regen en in het alge- I meen lagere temperaturen. Morgen zon op: 08.43 onder: 16.55 maan op: 14.33 onder: 06.01 LONDEN (AP. UPI) De beroem de Britse schrijfster Agatha Chris tie is gisteren in haar woning in Oxfordshire overleden. Zij is 85 jaar geworden. Agatha Christie heeft meer dan ne gentig detectives en thrillers op haar naam staan. Naar schatting zijn er van haar boeken meer dan 350 miljoen exemplaren verkocht. Zij creëerde de kleine Belgische speurder Hercule Poirot en Miss Marple. Zij schreef ook nog zeven tien toneelstukken, waarvan 'De Muizenval' nu al jarenlang achter elkaar wordt opgevoerd in Londen. Haar boeken zijn vertaald in tien tallen talen. Verscheidene van Aga tha Christie's verhalen zijn ver filmd. In 1971 werd zij ter gelegen heid van haar tachtigste verjaardag in de adelstand verheven. Zie ook pagina 4 Naar schatting zijn momenteel in totaal ongeveer 125.000 werknemers betrokken bij stakingen. Er wordt onder meer gestaakt bij enkele gro te vestigingen van de Amerikaanse ondernemingen Chrysler en ITT. Verder hebben grote groepen arbei ders in de textiel en de bouw het werk neergelegd. Er dreigen nieuwe acties bij het bankwezen en de telefoonmaatschappij in Madrid. In Barcelona zijn 5000 personeelsleden van de elektriciteitsmaatschappij aan een stiptheidsactie begonnen. Zij dreigen de gehele stroomtoevoer te zullen afsluiten als de politie gaat ingrijpen. Traangas In Madrid en Barcelona trad de politie gisteren met traangas en wapenlat op tegen grote groepen demonstrerende stakers en studen ten. De Madrileense politie be stormde ook de campus om een eind te maken aan een bijeenkomst van ongeveer 500 studenten en ar beiders. Op de bijeenkomst werd gevraagd om een amnestie voor alle politieke gevangenen. Er werden leuzen gehoord als 'weg met de dictatuur'. De Spaanse minister van binnen landse zaken Manuel Fraga Iribar- ne waarschuwde gisteren dat de regering hard zal optreden tegen de elementen die proberen 'het vreed zame proces' te verstoren. Met dat proces doelde Fraga op het beleid van de regering om zeer geleidelijk de democratie in te voeren in het Spanje van koning Juan Carlos. Politieke eisen De stakers eisen in de eerste plaats loonsverhogingen. Er is grote on vrede onder de werknemers over het besluit om alle lonen voorlopig te bevriezen. Bij de betogingen en op de bijeenkomsten van stakers komen echter ook voortdurend de politieke eisen naar voren. Er wordt gevraagd om vrijheid van vakvereniging en amnestie voor po litieke gevangenen. Er zitten veel Spanjaarden gevangen vanwege hun werk voor de illegale vakbewe ging. In Spanje bestaat officieel een door de regering gecontroleerde vakbond. Daarnaast is er een goed georganiseerde en over het hele land verspreidde ondergrondse ar beidersbeweging. De Spaanse regering wil zich zoveel mogelijk afzijdig houden bij ar beidsconflicten die alleen over lo nen gaan. Zij heeft zich echter voorgenomen de orde te zullen handhaven. De waarschuwing van minister Fraga is vooral bedoeld voor linkse groeperingen, die grote invloed hebben op illegaal georga niseerde arbeiders. (ADVERTENTIE) Jjgsr p IN DEZE KRANT Binnenland Gesprek met Roel van Duijn3 Buitenland Afrikaanse top wil breuk in OAE lijmen7 Kerk Pausschap in discussie 2 Economie Chr. werkgevers tegen aan tasting hele kinderbijslag 13 Brieven van lezers2 Itariin en tv I Strips, feuilletoni Puzzel 4 Commentaar5 Dichtbij en verder.5 familieberichten"J Onze verslaggever Huib Goudriaan was op 'schoenen-safari' in het land van Amin. ontmoette daarbij een vrouw die voor hem knielde en maak te kennis met een Afrikaanse traditie: bierpot-zuigen. (Zie pagina 5). DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN (ADVERTENTIE) P080BXMM0S en PBIMvAfBfltt zijn nu pas uit. Als specialisten voor Ierland en Algarve (Z. Portugal) moeten wij namelijk wel de beste en de goedkoopste zijn. Vandaar dat we even gewacht hebben. fflJSOGSHXSOOS retire roemnx- Clinge 24. Bussum Tel 02159-14 541 AMSTERDAM De topleiders van negen grote ondernemingen in ons land vragen in een verklaring aan de regering om de oplossing van een aantal diep ingrijpende problemen, waarmee het bedrijfs leven heeft te kampen'. De verklaring is behalve aan de leden van 't kabinet ook toegestuurd aan het parlement. De opstellers van de verklaring dringen er bij regering en parle ment op aan alles in het werk te stellen de collectieve lasten (belas tingen en sociale premies) aanzien lijk terug te dringen, teneinde de stijging van de arbeidskosten te beperken en zonder een onaan vaardbare druk op de arbeidsinko mens te veroorzaken. Een bomexpert van de politie is bij een ondergondse dienstingang van het gebouw van de Verenigde Naties in Xew York bezig met het demonteren van een verdacht pakketje. Dit pakketje werd gevonden door een electri- ciën die direct de politie waarschuwde. Er zaten drie bommen in, waarvan een met een tijdontsteking die was afgesteld op 15.00 uur plaatselijke lijd (21.00 uur Nederlandse tijd). Omstreeks dat tijdstip zou in de Veiligheids raad het debat over het Midden-Oosten beginnen, waaraan ook de PLO deelneemt. Positieve benadering Daarnaast wordt ln de verklaring gepleit voor een radikale verbete ring van het ondernemingsklimaat. Gevraagd wordt om een positieve benadering van ondernemend Ne derland en het vermijden van be- leldsdaden en -uitspraken, die het vertrouwen in het bedrijfsleven on dermijnen. Investeringen die nodig zijn voor het behouden van arbeids plaatsen en het scheppen van nieuw werk blijven pu achterwege. Tenslotte moeten de economische en maatschappelijke krachten zo danig worden gebundeld, dat in goed overleg tussen overheid, werk nemers en werkgevers een beleid kan worden gevoerd, dat erop is gericht werkgelegenheid, welvaart en welzijn in de toekomst veilig te stellen. Werk en welvaart De schrijvers motiveren hun ver klaring door te wijzen op het feit, dat zij belast zijn met de leiding van publieke ondernemingen, die werk en welvaart bieden aan vele honderdduizenden medewerkers en de zorg hebben voor tienduizenden gepensioneerden. Zij vinden onder de huidige omstandigheden hun stem niet alleen te mogen, maar te moeten laten horen. De negen topleiders zijn diep be zorgd over een aantai structuurpro blemen, die de Nederlandse volks huishouding betreffen. Zij noemen de verslechterende concurrentiepo sitie ten opzichte van het buiten land en de voortdurende aantasting der winsten. Hierdoor is de finan ciële kwetsbaarheid van veel onder nemingen zozeer toegenomen, dat vernieuwing en groei van de econo mie ernstig worden belemmerd. Daarbij komt, aldus de verklaring, een slecht ondernemingsklimaat, waarin dikwijls afbrekende kritiek op ondernemingen klinkt. Ook het huidige overheidsbeleid draagt in onvoldoende mate bij tot herstel De verklaring, die aan de minister raad en ht parlement is toege stuurd, is ondertekend door: J. R. M. van den Brink: Raad van Bestuur Amsterdam-Rotterdam Bank, H. F. van den Hoven: voor zitter Raad van Bestuur Unilever, G. Kraijenhofl: voorzitter Raad van Bestuu rAKZO, P. van Meete- ren: voorzitter Raad van Bestuur Nationale-Nederlanden, H. A. C. van Riemsdijk: president Raad van Bestuur Philips' Gloeilampenfabrie ken, F. O. J. Sickinghe: voorzitter Raad van Bestuur Vmf-Stork, A. Stikker: president Raad van Be stuur Rijn-Schelde-Verolmc Machi nefabrieken en Scheepswerven, E. van Veelen: voorzitter Raad van Bestuur Estel, Hoesch-Hoogovens, G. A. Wagner: president-directeur Koninklijke Nederlandsche Petro leum Maatschappij. van het vertrouwen in de mogelijk heden van toekomstig ondernemen. Investeringen, die nodig zijn voor het behouden van arbeidsplaatsen en het scheppen van nieuw werk blijven daardoor achterwege. Het is zorgwekkend dat in het maatschappelijk debat de belang stelling voor verdelingsvraagstuk ken thans bijna allesoverheersend is en de produktleproblemen veelal worden verwaarloosd. 'Alsof datge ne wat verdeeld moet worden van zelf ontstaat en niet door voortdu rende Inspanning en slagvaardig reageren moet worden verkregen. Maat houden Tenslotte merken de opstellers van de verklaring op. dat men maat moet weten te houden met de maatschappijvernieuwing. Men moet zich niet verwijderen van de economische werkelijkheid en met name wat ons land betreft van de levenswetten van de onder nemingsgewijze pi-oduktie. Gedacht wordt aan de beleidsvoornemens met betrekking tot de vermogens- aanwasdeling en de personeels ra den. De ondertekenaars zijn van oordeel, dat behoud van de belang rijkste sociale verworvenheden thans veel belangrijker is dan ex perimenten. We weten toch nog vlot wie Gulf adviseerden en hoe duur het was. Ze leggen het zelf precies uit. Zo zat dat dus. En de top van Neerlands industrie legt uit hoe slecht het gaat. En Van Duijn legt uit hoe hij werd weggewerkt. Trouw lijkt te klein. Nieuwe abonnee:_ Straat- Plaats- Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag: O 1 fraaie zwart-kunstlederen onderzetter met zilver bedrukte ouderwetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riem kalender Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening IJ 1 O Tekening LJ 2 O Tekening LI 3 O Tekening s De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: Trouw Kwartet, antwoordnummer 2792, Amsterdam Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1