Achtste universiteit is voorlopig het sluitstuk dichtbij Sjah duldt geen oppositie in Iran )mmentaar Voorlopig is 'Maastricht' een couveusekindje jngola (1) wgola (2) Verdachte van moord op Turk gearresteerd Regering spreekt op 17 januari met Zuidmolukkers Perzen ook in Amsterdam in hongerstaking 'bevrijdingsdag' voor mannen gerechtigheid gentleman-af muzikaal <1 - T sFÉf Wi fatsoenscode ^»JDERDAG 8 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 1 een topconferentie in Addis Abeba die vandaag officieel wordt ge- tnd eullen Afrikaanse regerings iers en staatshoofden bekijken wat kunnen doen om het einde van de log in Angola naderbij te brengen. jaar besloten alle 47 leden van Organisatie voor Afrikaanse Een- M d (OAE) steun te geven aan het 3rij e van een eenheidsregering van de r.' zf Angolese bevrijdingsbewegingen, x> ge MPLA, de FNLA en de UNITA. It ml ing jt ideaal lijkt nauwelijks meer te ezenlijken en de Afrikaanse lan- zullep zich daarom nu op een lere oplossing moeten bezinnen, irschijnlijk is dat er nu meer ipatie zal uitgaan naar de MPLA. Is de vorige Afrikaanse topconfe- (in Kampala) heeft de toestand in het voordeel van de MPLA je.krijzigd. Ongeveer 20 van de 47 -■|ffl van de OAE hebben de regering j de MPLA inmiddels erkend, (ironder het invloedrijke Nigerië. inmenging in Angola van Zuid- ika ten gunste van de combinatie LA-UNITA is niet vreemd aan die rswijziging in het voordeel van de PA. Het Zuidafrikaanse optreden reel Afrikaanse landen een gruwel, zien daarin een nieuw bewijs van i stelling dat zogeheten ontspan- jspolitiek van Zuid-Afrika slechts jn is. rrigens heeft de strijd in Angola enkele Afrikaanse landen door :re noodzaak aan Zuid-Afrika ge iden. Zaire en Zambia hekelden tot Dr kort wel het Zuidafrikaanse re in, maar zijn nu voor een groot tl van hun in- en uitvoer afhanke- van Zuid-Afrika omdat de spoor- •n door Angola onbruikbaar zijn. k de Afrikaanse steun aan FNLA UNITA heeft een aantal Afrikaan- landen tegen de haren ingestreken. Amerikanen verotnschuldigen zich te wijzen op de hulp van de 'jet-Unie en Cuba aan de MPLA. verwijzing is begrijpelijk maar wel voorbij aan de vraag hoe het nt dat de MPLA zich in haar strijd en het Portugese koloniale bewind de Sowjet-Unie moest wenden. t is dat de VS tot de bondgenoten loorden, die Portugal in staat stel- zich zo lang in Afrika te handha- i. Onder president Kennedy voerde ishington een politiek voor dekolo- atie. De betrekkingen met Portugal iTen toen ook tamelijk slecht. oorai onder Nixon is dat helaas (ter helemaal terug gedraaid. i Amerikaanse regering rekende er omstreeks 1970 op dat Portugal I zeer lange tijd zijn koloniën in rika zou kunnen behouden. Na de lie en grondige politieke wijzigin- l in Portugal zelf zagen Nixon en i zijnen zich in eens geplaatst voor mogelijkheid dat Angola door de er links georiënteerde MPLA zou rden beheerst. Om niet helemaal lenspel te raken hebben zij daarna steun aan de FNLA en de UNI- opgevoerd. Met name met de ILA had Washington al lange tijd ttacten. President Ford en Kissin- doen het nu voorkomen dat zij It wel in Angola moesten storten twege de Sowjet-Unie, maar dat is {hts de halve waarheid. tr het tijdstip waarop de Ameri- inse regering de FNLA en de UNI- werkelijk gingen steunen, bestaat I rapport van de Senaat. Volgens I Amerikaanse omroepmaatschappij p probeert Ford publicatie van dit port tegen te houden. Dat zou een g teken zijn. president heeft zich nog niet neer- Égd bij het besluit van de meerder- d van de Amerikaanse Senaat voor- ig alle steun aan de twee pro- Iterse bevrijdingsbewegingen stop te len. Hij houdt in zijn eerste reac- tenminste vast aan het oude argu- it dat de Amerikanen de plicht ben te voorkomen dat Angola in communistische kamp valt. werkelijk grond voor die vrees? dermitoe heeft geen enkel belangrijk jjj^lkaans land zich met huid en haar aljelevcrd aan Moskou of Peking, htei alté lijkt er op dat verreweg de meeste a Jen in Afrika na eeuwenlange ko- as1ale overheersing hun eigen weg zen!en kiezen. De kans is niet gering ira- de MPLA steeds afhankelijker :kietöt van Moskou, en zich verder zal bllcalisereu, als de oorlog in Angola luurt en de internationale be- Van onze onderwij sredactie MAASTRICHT Toen in 1969 besloten werd tot oprichting van een universiteit in Maastricht, kon men nog denken dat dit het begin zou zijn van een grootscheepse uitbreiding van het wetenschappe lijk onderwijs. Nu de koningin vrijdag de Rijksuniversiteit in Lim burg opent, weten we beter. De achtste universiteit van ons land is voorlopig het sluitstuk van de groeipolitiek van het universitaire onderwijs. raaf"1 icnheid groter wordt Aal- Afrikaanse landen, die nu bijeen vatenkunnen in dat opzicht een hfllngrijke rol spelen. Nu een een- m®^regering in Angola er nauwelijks tr in zit kunnen zij de vrede iterbij brengen door de MPLA te Jncn. Met voldoende steun van Jd rikaanse landen (en die zijn lang iepJ allemaal zo pro-Moskou) zou een rei/LA-regering aan de ontwikkeling Angola kunnen beginnen, waarbij ioetV,0ed van Moskou hopelijk lang- ■n kan worden teruggedrongen. Limburg heeft lang voor een eigen universiteit moeten vechten. Zonder het enthousiasme en de volharding van de Limburgers zou het waar schijnlijk niet gelukt zijn. Tot op de dag van vandaag heeft de universiteit van Maastricht het moeten stellen zonder de sympathie van een aanzienlijk deel der univer sitaire wereld. Zelfs toen de medi sche faculteit een feit was, hielden sommige politici niet op te verkla ren dat de Maastrichtse universiteit Van een verslaggever AMSTERDAM/KEULEN De po litie in Keulen (West-Duitsland) heeft in de nacht van dinsdag op woensdag op verzoek van de Am sterdamse recherche de 30-jarige Turk M. D. aangehouden. Hij wordt ervan verdacht dinsdag zijn 41-ja- rige landgenoot Avadis Cakir in de Amsterdamse Apollolaan te hebben doodgeschoten. De man zal- naar Amsterdam worden overgebracht. De schietpartij speelde zich dinsdag af in de woning van het slachtoffer, waar tevens een recreatiecentrum is gevestigd. De recherche heeft uit het verhoor van vijf bezoekers van het centrum opgemaakt dat de ver dachte ruzie had gekregen met en kele andere bezoekers. Hij trok daarbij een pistool en loste minstens negen schoten, waarvan er vijf het slachtoffer raakten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het na de gijze lingen in Beilen en Amsterdam toegezegde gesprek tussen de Ne derlandse regering en vertegen woordigers van de Zuidmolukkers in Nederland zal op 17 januari in Den Haag gevoerd worden. Van re geringszijde nemen aan het gesprek deel premier Den Uyl en vijf mi nisters. De Zuidmolukkers hebben nog geen delegatie saméngesteld. Voorafgaand aan dit gesprek heeft premier Den Uyl al laten weten niet van plan te zijn het streven van de Zuidmolukkers om tot een eigen republiek te komen, in de Verenigde Naties aan de orde te stellen. Voor het RMS-ideaal is. volgens de premier, geen rechts grond aanwezig. NW-bond vreest 'harde confrontatie' kabinet-vakbeweging Van onze sociaal-economische re dactie NUNSPEET Het bestuur van de Industriebond NW vreest in april- mei 'een bikkelharde confrontatie kabinet-vakbeweging', als de loon trekkenden de komende jaren pas op de plaats moeten ifiaken zonder dat ook anderen mee-stilstaan, en zonder aanzetten tot 'een wezenlijk ander beleid' van het kabinet. Voorzitter Groenevelt van de indus triebond zei dit gisteren namens het bondsbestuur bij de opendng van de vergadering van de bonds raad in Nunspeet. Aanleiding was het radio-interview van minister president Den Uyl. De premier zei vrijwel geen enkele ruimte te zien voor reële inkomens verbetering in zeker de komende vajf jaar. Over het mee-matigen van anderen dan alleen loontrek- kenden had Den Uyl het met geen woord, zei Groeneveldt. Ook vindt het bestuur van de industriebond dat Den Uyl 'vrij gemakkelijk' er van uitgaat dat er vrijwel geen economische groei meer zal zijn. Als alleen de loontrekkenden moe ten bijdragen, wordt het voor de vakbeweging erg moeilijk haar be wegingsvrijheid te moeten inleve ren om de economie te redden. 'Voor zie zouden de loontrekkenden dan de economie redden? Alleen voor de kapitaalverschaffers en ka pitaalbezitters'. aldus de bondsvoor zitter. Het kabinet-Den Uyl is dan 'op de verkeerde weg'. De raad van overleg voor middel baar en hoger personeel verklaarde 'met verbijstering' te hebben ken nis genomen van de uitlatingen van de premier. De raad noemt het 'onbegrijpelijk dat de minister-pre sident informele kanalen gebruikt voor het op ondoordachte wijze suggereren van regerings voorne mens'. Het weeroverzicht staat vandaag op pagina 9 eigenlijk een overbodige luxe was, die alleen door regionaal eigenbe lang was afgedwongen. Hoewel oud-minister Veringa vol houdt dat zijn keus voor Maastricht destijds niet werd ingegeven door Limburg, staat wel vast dat de zijn sympathie voor het katholieke Limburgse lobby in Den Haag een belangrijke rol gespeeld heeft. In 1969 leek het echter voor andere gegadigden niet zo'n ramp dat de achtste medische faculteit aan Maastricht gegund werd. Snel groeiende universiteiten (de rijks universiteit van Utrecht en de Vrije Universiteit bijvoorbeeld dachten in die dagen nog aan verdubbeling. Het bestuur van de Universiteit van Amsterdam overwoog een nieuwe vestiging in de Flevopolder. Groei is eruit Zes jaar later is de groei er uit. In de nota over het hoger onderwijs heeft de regering onlangs duidelijk gemaakt dat verdere uitbreiding van het hoger onderwijs niet in de sector van de universiteiten zal plaats vinden. Bestaande hogescho len (de technische hogescholen in Delft, Eindhoven en Twente, de land bouwhogeschool in Wageningen en de katholieke hogeschool in Til burg) zullen tot universiteiten wor den gebombardeerd, maar dat is niet meer dan een naamsverande ring, De regering is zelfs uitermate hui verig met het oprichten van nieuwe faculteiten aan reeds bestaande in stellingen. Over de oprichting van een nieuwe letterenfaculteit is er al jaren geharrewar. De beloofde socia le dependance-faculteit in Leeuwar den (gesticht vanuit Groningen) komt nog steeds niet van de grond. Oud-minister Veringa (rechts), die destijds voor vestiging van een universiteit in Maastricht koos, spreekt in de Eerste Kamer met staatssecretaris Klein. De foto werd genomen op 2 december 1975, de dag waarop de senaat het wetsontwerp rijksuniversiteit Limburg aan vaardde. Bemoeilijkt Ook de ontwikkeling van de univer siteit van Maastricht is door dit al les bemoeilijkt. Aanvankelijk was er goede hoop dat de medische fa culteit die vorig jaar met de eerste vijftig studenten van start ging, spoedig gezelschap zou krijgen van een sociale faculteit en vervolgens ook van een letterenfaculteit. Staats secretaris Klein heeft duidelijk ge maakt, dat daar voorlopig geen den ken aan is. Pas als het hele hoger onderwijs hervormd is, kan bezien worden of en zo ja in welke richting de achtste universiteit van ons land moet worden uitgebreid. Geen drie faculteiten Voorlopig blijft de universiteit van Maastricht een soort couveusekind je. Aan de in de wet op het weten schappelijk onderwijs gestelde eis dat een universiteit drie faculteiten moet omvatten, voldoet de nieuwe instelling niet. Behalve de medi sche faculteit kent Maastricht slechts een 'algemene faculteit', maar buiten Maastricht weet eigen lijk niemand wat dat is. De term algemene faculteit komt niet in het academisch statuut voor. De taakomschrijving van deze alge mene faculteit is nogal vaag: nieu we studieprogramma's ontwerpen, samenwerken met andere instellin gen en experimenteren met nieuwe ontwikkelingen. 'Zodra de uitwerking van deze idee verder gevorderd is, zal daaraan be kendheid gegeven worden'. In ieder geval is het voorlopig een faculteit zonder studenten, die slechts bestaat uit een klein aantal onderzoekers. Illustere school Toch is de start van de universiteit in Maastricht wel iets om verheugd over te zijn. Te lang is het tamelijk dichtbevolkte Limburg verstoken geweest van hoger onderwijs. De protestantse illustere school uit 1683 is al sinds 1794 verleden tijd. De katholieke universiteit van Nij megen (die ook pas van 1923 da teert) ligt op honderdveertig kilo meter afstand van Maastricht. Ein delijk is deze witte vlek op de kaart van het wetenschappelijk onderwijs nu opgevuld. De eerste berichten van de medi sche faculteit zijn hoopgevend. De nieuwe aanpak van het medisch we tenschappelijk onderwijs (meer con tact met niet-specialistische ge zondheidszorg, meer zelfwerkzaam heid van studenten, project-onder wijs en project-onderzoek) laat zien dat Maastricht niet probeert al leen maar de tradities van gevestig de academies over te nemen, maar genoeg durf heeft om nieuwe we gen in te slaan. Vandaag is de hongerstaking van een dertigtal Perzische studenten in het buurtcentrum de Boomspij ker in Amsterdam zijn derde dag ingegaan. De Perzische studenten willen met hun hongerstaking pro testeren tegen de verleden week uitgesproken doodvonnissen tegen tien Perzen, die behoren tot de oppositionele groepen in Iran (Perzië), waar elke oppositie hardnekkig de kop wordt ingedrukt. De tien Perzen werden schuldig be vonden aan het ontvoeren en later vermoorden van drie leden van de Amerikaanse militaire missie in Te heran in december 1974. De aange klaagden werden berecht door een militair tribunaal, wat in Iran bete kent dat het proces geheim is. Vol gens de stakende studenten is deze procedure in strijd met de Iraanse constitutie, omdat politieke delicten altijd door een civiele rechtbank moe ten worden behandeld. Bovendien krijgen de verdachten bij militaire tribunalen een advocaat toegewezen die in feite geen verdediging kan op bouwen zonder zich zelf in moeilijk heden te brengen. De tien ter dood veroordeelde Perzen hebben wel het recht om in hoger beroep te gaan tegen het over hun uitgesproken vonnis. Een dergelijk proces in hoger beroep moet binnen vijftien dagen na het uitspreken van het vonnis plaats vinden. De honger stakers in Amsterdam eisen dan ook het tijdig bekend maken van de da tum van hoger beroep, de onmiddel lijke intrekking van de doodsstraffen en de toelating van een internationa le juridische commissie van toezicht bij dit proces. Nieuwe wet De verdachten werden berecht op ba sis van een wet die pas twee maanden geleden door het Iraanse parlement werd aangenomen. Volgens deze wet kan elke politieke activiteit die zich tegen het regiem keert met de doods- straf of levenslange gevangenis wor den bestraft. Politieke activiteit be tekent in feite het organiseren van activiteiten tegen het regiem of het lidmaatschap van een in Iran ver boden organisatie. In deze wet staat niet dat aangeklaagden door een mi litaire rechtbank moeten worden be recht. Leden van de Iraanse studentenorga nisatie zijn niet alleen in Amsterdam, maar ook in Keulen, Londen, Parijs. Rome en Chicago in hongerstaking gegaan. Over het algemeen verwachten zij geen belangrijke veranderingen van vonnissen in een proces in hoger be roep. Dit heeft hun de praktijk ge leerd. Slechts degenen die zich bereid toonden met de alom vertegenwoor digde Perzische geheime dienst, de SAWAK, samen te werken kregen strafvermindering. Een eclatant voor beeld hiervan stamt uit de jaren zes tig. Toen werd Parwiz Nikha, een leidende figuur van de oppositionele na zijn terugkeer naar Iran ter dood Iraanse studenten in het buitenland, veroordeeld wegens het beramen van een moordaanslag op de Sjah. Nadat hü berouw in het openbaar tijdens een uitzending van de Perzische te levisie had getoond, werd zijn dood straf in tien jaar gevangenis omge zet. De Sjah motiveerde deze straf verlichting met het argument dat hij een vergrijpen tegen zijn persoon zou kunnen vergeven, maar een ver grijpen tegen de belangen van het Iraanse volk nooit. Nikha werd vroegtijdig uit de gevangenis ont slagen en is tot aan vandaag poli tiek commissaris van de Iraanse te levisie. Dat men in Iran een andere opvatting over democratie heeft is niets nieuws. Eén partij Uitroeiing Volgens het jaarbericht van 1975 van Amnysty International zijn er in Iran ongeveer 40.000 politieke gevangen. Amnysty maakt verder bekend dat Iran een van de landen is waar het meeste en het meest brutaal wordt gemarteld. Voor de martelingen zijn zijn de leden van de SAWAK ver antwoordelijk. In de afgelopen twee en half jaar werd 240 doodvonnissen uitgesproken waarvan 230 werden voltrokken. In oktober 1974 schreef het Amerikaanse tijdschrift News week: 'Wanneer het gaat om de uitroeiing van de oppositei is de SAWAK niet te overtreffen Vol gens elk bedenkbaar maatschaf is de omvang van de SAWAK activiteiten werkelijk verbluffend. Er werken tussen de dertig- en zestigduizend mensen bij de SAWAK, maar zij vor men slechts de ruggegraat van de or ganisatie. Volgens de uitlatingen van diplomaten in Iran werken niet min der dan drie miljoen Perzen, (dat wil zeggen ongeveer een op iedere meer derjarige burgers) van tijd tot tyd als spion voor de SAWAK. Dien ten gevolge zijn de oren en ogen van de organisatie overal: in hotels, taxi's, scholen, buitenlandse ambassades en maatschappijen, fabrieken praktijken van artsen en zelfs in studentenhui zen en restaurants, waar Iraanse stu denten tijdens hun studie in het bui tenland leven en eten". I In de afgelopen twee maanden ver klaarde de Sjah herhaaldelijk, onder meer tegenover verslaggevers van de Britse en Westduitse televisie dat de westerse democratie voor Iran niet ge schikt was. Hij wees erop dat zelfs de westerse landen met grote moei lijkheden door hun democratieën te kampen hadden. De Sjah streeft naar het principe van én volk, één partij. Zo werden verleden jaar de voor de schijn toegestaande oposi- tiepartijen in Iran ontbonden en werd één nationale partij gesticht. In dit verband deelde de Sjah de Iraanse bevolking in drie kategorie- en in. In de eerste plaats degenen die deel uitmaken van het volk, de belangen van het volk willen dienen en daarom kiezen voor de nieuwe partij. De tweede kategorie zijn de vijanden van het volk en hebben derhalve een gerechte straf te ver wachten. Tenslotte is er de groep van eeuwige quarulanten, mensen die altijd zeuren. Deze mensen kunnen een paspoort krijgen om naar het buitenland te vertrekken. De acties van de Perzische honger stakers in Amsterdam en andere ste den, kunnen nadelige gevolgen voor hun familie in Iran hebben. Zo zijn naar hun zeggen in het verleden fa milieleden van oppositionele studen ten uit hun werk ontslagen of on dervonden zij moeilijkheden bij het vinden van nieuw werk. Ook wer den familieleden gearresteerd en wei eens gemarteld wanneer zij hun re laties in bescherming namen. Ondanks al deze huiveringwekkende gevaren zijn de Iraanse studenten in het buitenland vastbesloten met hun strijd tegen het regiem in hun va derland door te gaan. De in Amster dam stakende Perzen, van wie een deel in West Duitsland woonachtig is, zijn van plan met hun honger staking door te gaan tot aan hun eisen is voldaan. Zij hebben een ver zoek aan de universiteiten van Am sterdam gericht om de terbeschik kingstelling van de geschikte ruimte om de hongerstaking voort te zetten omdat de voorzieningen van de Boomspijker te kort schieten. onder redactie van loessmil Het wordt, zullen sommigen zeg gen na een heel jaar voor vrou wen hoogtijd om eens flink wat aandacht aan mannen te schenken. Dat vinden ze trouwens zelf ook, althans een aantal van hen, die de groep achter en rondom het blad 'Mannentaal' vormen. Ze hebben voor deze maand, zaterdag de ze ventiende, in Amsterdam zelfs een 'bevrijdingsdag voor mannen' op poten gezet, waar 'alle jongens, mannetjes en mannen die hiernaar nieuwsgierig zijn, en/of al bezig met hun emancipatie' welkom zijn. Want daar draait het allemaal om, 'Mannentaal' (waarvan inmiddels drie nummers verschenen zijn), de mannenpraatgroepen en de man- nenbevrijdingsdag: om de eman cipatie, net zo goed nodig voor mannen als voor vrouwen. Bij de mannen gaat het natuurlijk niet zozeer om gelijke kansen op pro motie in bedrijven en om gelijke betoning, maar om de zogenoemde rolverdeling, waar ook veel man nen best vanaf willen. In het bij behorende 'bevrijdingsboekje' zegt een van die naar emancipatie stre vende mannen het zo: 'We kunnen gerust stellen dat de heerschappij van de man binnen deze cultuur niet veel goeds heeft gebracht op het gebied van de intermenselijke verhoudingen. Een groeiend aan tal vrouwen ziet dit in en voert nu al wat jaren strijd voor de vrij making van de vrouw. Het aantal mannen dat dit inziet, is gering en nog geringer is het aantal dat werkelijk uit de rol wil treden die hem door de maatschappij is op gelegd. Veel mannen voelen zich in ieder geval niet prettig in een rol, waarin ze moeten overheer sen, zakelijk moeten zijn, geen emoties mogen tonen'. En een an der: 'Als ik me leer interesseren voor de kleine dingetjes om me heen, heb ik meer aan mijn leven dan wanneer ik met oogkleppen De correspondent in Frankfijk van het Algemeen Dagblad heeft eindelijk gerechtigheid voor het opgejaagde wild ontdekt: in de buurt van de Loire heeft een ko nijn een jager doodgeschoten. Volgens het verslag had de jager het konijn dat hij bij het eer ste schot gemist had in eigen hol opgesloten door de ingang met de kolf van zijn geweer te blokkeren. Een kwartiertje later probeerde het konijn zijn hol te verlaten en groef een nieuwe uit gang onder de geweerkolf. Mét net vallende zand viel ook het geweer om, en een naburige ster ke tak deed de rest. Die raakte de trekker, de trekker ging af en het schot trof de jager uitgere kend in de hartsteek. Britse mannen schijnen er niet op vooruit te gaan. Mogen we de Britse bond van kledingfabri kanten geloven, dan lopen zij, eens de onberispelijkheid zelve en een voorbeeld voor de hele we reld van een echte gentleman, er slonziger, viezer en onverzorg der bij dan menig ongewassen vastelander. 'De gemiddelde man in Groot-Brittannië doet de slob berige Amerikaanse t.v.-recher- cheur Columba er nog uitzien als een dandy', klaagde de bond on langs ln een modeblad. Britten lopen over het algemeen rond in een vies jasje, een smerige werk broek vol vouwen die wel op een trekharmonica lijkt en een over jas waarin de vetvlekken niet te tellen zijn, beweert de bond. Hun onzorgvuldige verschijning zou te wijten zijn aan het 'verlies van persoonlijke trots'. Een Brit be steedt per week nog maar een gulden of vier aan de aanschaf fing en het schoonhouden van zijn kleding en het geld dat hij op die manier overhoudt, geeft hij aan zijn auto, drank en tabak uit. Kortom: 'Zes op elke twintig mannen zijn niet om aan te zien en hun kleren lijken bij een lief dadigheidsinstelling te zijn ge kocht'. Zouden de Britten maar zeshonderd gulden per jaar aan hun kleren willen uitgeven, dan zouden ze er volgens de bond uit zien om door een ringetje te ha len, echt Brits dus. Natuurlijk moet de schuld ook hier weer bij een ander gezocht worden, bij de vrouwen van die mannen. 'Misschien', aldus de fa brikanten, zijn de vrouwen wel zo bezig met hun bevrijding, dat ze niet zien hoe slonzig het man volk er bij loopt'. op me constant richt op een paar grote zaken, zoals mijn carrière, geld, mijn image en al die dingen die zo vreselijk belangrijk gevon den worden, dat je jezelf wel voorbij moet lopen, wil je die be reiken.' Op de bevrijdingsdag komen zes mannen met ervaring in praat groepen vertellen, wat zo'n praat groep eigenlijk inhoudt: meestal niet meer dan een man of acht proberen daar door uitwisseling van eigen ervaringen vast te stel len, in hoeverre hun gedrag en ideeën beïnvloed worden door de geldende opvatting over hoe een man 'hoorf te zijn, net zoals vrou wen in vrouwenpraatgroepen doen dus. En verder komen er op die dag onderwerpen ter sprake als presteren, agressie, huilen, kinderen verzorgen en sex. Vra gen als: kijk je 'automatisch' meisjes na op straat? en: laat je om je mannelijkheid dingen na die je graag zou willen doen? Zaterdag over een week dus, de bevrijdingsdag voor mannen. Die wordt gehouden in Ons Huis, Ro zenstraat 6 in Amsterdam en be gint om één uur. Er is wat te eten en te drinken, er is muziek en natuurlijk allerlei materiaal om iets meer over emancipatie van de man te lezen. De toegang is gratis. Dierenoppasser Graham Chilton, die in een Engelse dierentuin de boa-constrictors verzorgt, is er van overtuigd dat minstens twee van zijn slangen erg muzikaal zijn. Behalve dieren verzorgen heeft hij nog een liefhebberij: zijn accordeon, en als hij maar even tijd over heeft, speelt en zingt hij dan ook voor het hele beestenspul. Twee van de boa- constrictors hangen tijdens het concert graag om Grahams nek en daaruit leidt de oppasser af, dat ze wel veel gevoel voor mu ziek moeten hebben. Het jaar van de vrouw heeft al weer vruchten afgeworpen. De leden van de Britse vakbond van journalisten dat zijn er zo'n dertigduizend hebben van hun bond het verzoek gekregen 'niet langer de draak te steken met of af te geven op mannen die een deel van het huishouden of de zorg voor hun kinderen op zich genomen hebben. Evenmin mogen zulke mannen worden af- peschilderd als grotere helden dan vrouwen die in precies de zelfde situatie verkeren'. En dit is nog maar een onderdeel van de 'fatsoenscode' die de bond zijn leden heeft voorgelegd. Die moet een eind maken als iedereen zich er aan houdt aan discriminerend, kwetsend of be tuttelend geschrijf over de vrouw. In die fatsoenscode staat onder meer dat het 'niet-functio- nele bloot' uit de kranten moet verdwijnen, evenals de kleurrij ke typeringen van het vrouwelijk uiterlijk, de 'leuke' verwijzingen naar 'typisch vrouwelijk denken' en andere dingen die als kleine rend worden ervaren. De bond acht het niet ter zake doende ln een krantenbericht te vermelden of een vrouw al dan niet ge trouwd is en wil dat alle vrou wen voortaan in plaats van met 'inrs' (mevrouw) en 'miss' (juf frouw) gewoon met 'ms' (wat allebei kan betekenen) worden aangeduid. De journaMsten zijn het er over eens dat zij tot nu toe de vrou wen, zij het vaak onbewust, als tweederangs burgers hebben be handeld. 'Nu u toch hier bent, wilt u soms een stukje van de cake, die ik aan het bakken ben?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5