oetbal wil 25 miljoen ort uitstel van Spelen lijkt laatste redmiddel Robin 'Hurricane' Carter vecht voor zijn vrijheid peelverbod voor evluchte Hongaren Ook Wim Ruska over naar profworstelaars JS aad Betaald Voetbal kan financieel probleem niet oplossen \C nog wel steeds vol vertrouwen Bneeuw op weg haar Innsbrück RZ kansloos Wery blijft bij weigering Brigitte Totschnig wint afdeling lERDAG 8 JANUARI 1976 SPORT TROUW/KWARTET PSH11 J HAAG De Raad voor Betaald Voetbal, die eind werd ingesteld om een bij- te leveren aan het gezond- i van het betaalde voetbal derland, concludeert in het dat dinsdag aan de mi- van crm werd aangebo- |dat het betaalde voetbal in ekomst moet rekenen met ekort van 25 miljoen gul- let rapport stelt de raad vast pet tekort per toeschouwer tij- competitiewedstrijden onge- 3,25 bedraagt. Wanneer het plde voetbal uitsluitend op de zou moeten draaien zou [ekort gemiddeld zelfs het dub- cijn. In de raad zijn naast de KNVB en de belangenorganisaties van spelers, trainers, clubs en scheidsrechters ook gemeenten en de overheid vertegenwoordigd. Uitgaande van een model, waarin het betaalde voetbal in Nederland in de nabije toekomst moet functi oneren. wordt het tekort geraamd op 25 miljoen gulden. Door bijdra gen van gemeenten (subsidies), be drijfsleven, toto en lotto bedraagt het ongedekte tekort ongeveer 12 miljoen gulden. Volgens de nota kan de raad niet. voor een concrete oplossing van de financiële problemen zorgen. Men 'filosofeert' over een aantal zaken en er is ook een streefsitua- tie. Daarin is ruimjte voor zes clubs van Europees niveau, acht teams van gemiddeld eredivisiepeil en vijftien ploegen van gemiddelde eerste divisie sterkte. Bovendien is er nog een 'bruggroep' van acht clubs voorzien. Die acht teams zou den dan de staart van de eredivisie en de kop van de eerste divisie moeten vormen. Bij realisering van de streefsituatie wordt het tekort echter zo hoog. dat de realisatie bij voorbaat onmogelijk lijkt. De raad wil er daarom van uitgaan althans voorlopig dat de situ atie van nu. waarbij een aantal eerste divisieclubs in de marge van het betaalde voetbal spelen, ge- handhaofd moet blijven. In dat ge val is er in de eerste divisie plaats voor vier brugclubs, zes teams van een gemiddeld niveau en negen ploegen van een marginaal niveau. In deze situatie, het rapport gaat dan uit van de veronderstelling dat bij een goede kwaliteit van het spel, goede doorstroming met ama teurvoetbal en verbeterde accom modaties de recettes zullen toene men, zal er nog altijd een tekort van 20 miljoen gulden zijn. Uitgaande van het recette-peil ln het seizoen 1974/75 komen de te korten op een totaal van 25.9 mil joen gulden. Bij een stijging van de recettes met dertig procent be draagt het tekort 19,8 miljoen. Het betaald voetbal wil. met als aanzet het rapport van de raad betaald voetbal, steun van de overheid vra gen. Als die steun er komt zal het volgens de nota van de Raad Be taald Voetbal noodzakelijk zijn de inkomens van de clubs te spreiden Men denkt daarbij aan een vorm van deling van de recette of be paalde heffingen. De clubs, die ln gunstige financiële omstandigheden verkeren, zullen forse bedragen moeten betalen ten behoeve van de noodlijdende verenigingen. Volgens de raad is dit, gezien de grote onderlinge afhankelijkheid, een verantwoorde methode. 1 onze sportredactie [SANNE/MONTREAL Er pteeds duidelijker seinen dat Organisatoren van de Olym- Ji Spelen in Montreal aan HOC zullen vragen, om en- lmaanden uitstel. Toen Vic- fcoldbloom eerder deze week Kondigde dat er inderdaad mogelijkheid was dat om «1 zou worden gevraagd, re- Jrde het IOC opvallend koel. |het officiële communiqué eigenlijk alleen maar dat niet mogelijk zou zijn, een zeer stellige afwijzing I het zeker niet. Ook al om- I het IOC zei officieel nog naai van niets te weten. I was het sein van GoLdlbloom [zeer duidelijk teken dait Mon- angzaam gaart dnzien dart het 1 onmogelijk is geworden alle he en aangepaste faciliteiten oor 17 Juli, de officiële ope- &tum. gereed te krijgen, real heeft bij monde van de |nisatoren altijd laten weten het nog wel zou lukken. Het. heeft daarmee altijd in de pas >en. Het is eigenlijk door het zichtig ingrijpen van de Cana- I overheid gekomen, dat de mo sheid van uitstel reëel werd. voor werd door COJO organ 1- in Montreal) en IOC steeds houden dat alles ondanks de emen tijdig klaar zou zijn. De hulzen waarin de leidingen voor licht en communicatie komen te liggen, bleken een nieuwe rem I de intrede van de verantwoor- minister Goldbloom, bleken "U de bouw van het Olympisch Stadion. De buizen zijn enkele centimeters te kort. Met het oplossen •oblemen eerst in volle om- Het IOC heeft daarop steeds gereageerd. Te koel eigenlijk van dit probleem zijn zeker drie weken gemoeid. pNSBRUCK Vijfhonderd achtwagens zijn Ingezet om Winterspelen, die over lim vier weken in Innsbruck leginnen. te redden. Evenals udens de Winterspelen van f)64 kampt de organisatie iet een tekort aan sneeuw. pistes waar over een aand gestreden moet gaan lorden om het eremetaal, ge len nu nog een aanblik alsof hoogzomer is. Erg be- fcrgd maken de organisatoren leb echter niet. Karl Heinz voorzitter van het orga- Isatiecomité: 'De Spelen |unnen gewoon doorgang nden. De tijd is nu alleen |angebroken om sneeuw van omliggende bergen te ha- i de pistes op tijd klaar te Irijgen zijn 500 vrachtwagens pn het leger onderweg naar Brennerpas, dichtbij de taliaanse grens, naar Inns- uck. De kosten van deze heeuwoperatie bedragen .0.000 dollar (ruim 650.000 plden). Het grootste pro- leem is de piste waar de [dalingen worden gehouden. heeft meer sneeuwbe- jekking nodig omdat er gro- snelheden worden be- eikt. voor een organisatie dde toch ook een fors stuk verantwoordelijkheid voor die organisatie van de Olympi sche Spelen draaigit. Uit een verklaring van Mondque Berlioux. de directrice van hert IOC hoofdkwartier in Lausanne, bldjkt- echter dat het IOC zich eigenlijk ineens niet meer als verantwoorde lijke partij ziet. Monique Berlioux: 'Er zat niets nieuws in de verkla ring in Canada. De kansen zijn altijd vijftig-vijftig geweest'. Enr 'We moeten vertrouwen hebben en de verantwoordelijkheid leggen bij de organisatoren en niet bij andere mensen. Zij hebben de problemen gekregen en zij moeten ze zien op te lossen. Zij zijn hert toch die een enorm bedrag, geïnvesteerd hebben en zij zullen hun geld toch ook terug willen zien'. Waarmee inderdaad fors voorbij wordt gegaan aan de verantwoorde lijkheid van het IOC. Die organisa tie heeft Montreal aangewezen op fabuleuze plannen. Daarna zijn die plannen via rapporten gecon troleerd. Voorzitter lord Klllandn heeft enkele bezoeken gebracht aan Montreal en Is steeds terug geko men met de hiededeldng dat hij alle vertrouwen had. En ook nu nog heeft het IOC het volste vertrou wen in Montreal. Terwijl het steeds duidelijker wordt dat men slechts met lapmiddelen in staat zal zijn om op 17 juli de zaak ook echt aan het draaien te zetten. Wat Victor Goldbloom met zijn verwijzing naar uitstel deed. was dan ook in werkelijkheid het opla ten van een proefballon. Eind deze maand komen de organisatoren uit Canada en het IOC in Innsbruck bijeen om de laatste rapporten te bespreken. Dan ook mag verwacht worden dat het IOC het alternatief 0DAPEST De Hongaarse voetbalbond heeft gisteren laten weten, dat naar Zwitserland gevluchte internationals, Josef Horvath en Laszlo Sanyi. geen toestemming krijgen in het buitenland te spelen. Horvath Sarsanyi vroegen in Bern politiek asiel, nadat zij op 21 december met gezinnen als toeristen Zwitserland waren binnengekomen, i woordvoerder van de Hongaarse bond vertelde: 'Er is nog geen buiten- flse club bij ons geweest met het verzoek Horvath en Harsanyi speel- fcchtig te verklaren, maar als een dergelijke vraag komt. zullen wij ^pennend antwoorden. Zij hebben van ons een speelverbod'. rvath en Harsanyi zijn spelers van kampioen Üjpest Dosza en vaste 6 voor het nationale team. van een uitstel van enkele maan den officieel onder ogen krijgt en. wat zeer belangrijk is, eindelijk ook eens officieel zal moeten reageren op zo'n voorstel. Er kloven uiteraard nogal wat na delen aan uitstel. Sportief gezien zeker omdat de betrokken atleten met een trainingsschema naar een piek toe werken, die enkele maan den verlegd zou moeten worden. Daarnaast zijn er veel mensen die speciale vakanties hebben opgeno men en reizen hebben geboekt. Uit stel zal dan ook vrijwel zeker een nieuw stuk verlies betekenen. Daar staat echter een waarschijnlijk aanmerkelijk soepeler verloop van het evenement tegenover. Waarbij in ieder geval de belangrijkste faci liteiten ook helemaal in orde zijn Van verzetten van de Spelen naar een ander oord kan geen sprake meer zijn. Het IOC heeft dat altijd tegengehouden en nu is het daar voor zeer duidelijk te laat gewor den. Mexico heeft Inmiddels laten weten dat men niet ln zes maan den de hele organisatie rond kan hebben. Men heeft, zo kondigde een Mexicaanse official aan, zeker acht maanden nodig. Victor Goldbloom heeft daarop (terecht) gereageerd met te stellen dat als Mexico de kans zou krijgen om alsnog de Spelen over acht maanden te orga- nisaeren. Canada dan ook maar die gelegenheid moest hebben. En zo weet Goldbloom zeker, over acht maanden zou alles er aanmerkelijk beter voor staan. Dat is op papier sterk aantoonbaar. Het Olympisch Stadion van Mon treal moet in feite voor het groot ste deel nog gebouwd worden. Met enkele maanden extra zou het sta dion in ieder geval kunnen lijken op het origineel wat de faciliteiten betreft. En er zijn meer zaken die met een twee maanden extra aan merkelijk beter te regelen zullen zijn. Wat de bouw van het Olympisch Stadion betreft, zijn er gisteren nieuwe problemen bij gekomen. Nadat er afgelopen weekeinde een brand was geweest op het bouwter rein, bleek er nu een fout te zijn gemaakt bij de berekening van de constructie voor het stadion. De 34 pilaren die de overkapping dragen, zijn namelijk onderling verbonden door een geprefabriceerde huls waarin de leidingen voor licht en communicatie komen te liggen. Die hulzen bleken bij het aanbrengen echter enkele centimeters te kort te zijn. Een mankement dat wel ver holpen kan worden .maar voor het zover is gaan er zeker drie weken mee heen. Ook dat helpt de Cana dezen niet sneller op weg naar die magische zeventiende Juli. Uitstel lijkt voor IOC en Montreal de beste oplossing te worden. Als de Spelen een beetje vlot verloop willen kennen dan heeft Montreal die extra hard nodig. Het lijkt er onderhand wel op dat het IOC nog de enige verzameling mensen herbergt, die volop vertrou wen hebben in een goede afloop. Monique Berlioux zei aan het slot van haar verklaring: 'Het is gek. we hebben geen stadion in Montre al en geen sneeuw In Innsbruck. Maar we hebben er alle vertrouwen in'. ROTTERDAM In de kwartfinales van het toernooi om de Europa-Cup voor landskampioenen basketbal heeft het Rotterdamse RZ gister avond een kansloze nederlaag gele den tegen het Oostenrijkse UBSC Wienerberger. UBSC won met 86-99. RZ speelde een erg slechte wedstrijd en bleef ver onder het niveau waar op enkele weken geleden gewonnen werd van de Israëlische kampioen Maccabl Tel Aviv UBSC bultte de vele fouten die de Rotterdammers maakten uitstekend uit. RZ kon ln deze wedstrijd geen moment de niet zo hoog aangeslagen Oostenrijkers bijhouden. UTRECHT De situatie bij FC Utrecht blijft erg gespannen. Het bestuur heeft afgelopen maandag middenvelder Henk Wery voor zijn houding tijdens de wedstrijd tegen NAC, toen Wery die het niet eens was met'zijn vervanging een lege bierkrat naar de dug-out ln casu naar trainer Jan Rab smeet, een boete opgelegd van 400 gulden. Wery heeft verklaard deze boete niet te willen betalen en wil een nieuw gesprek met het FC Utrecht- bestuur. Het bestuur van de Utrechtse eredivisie-club voelt daar echter niets voor omdat men zowel de lezing van trainer Jan Rab als van Wery heeft gehoord en naar aanleiding daarvan tot de forse boete heeft besloten. Tot levenslang veroordeelde bokser wil herziening van proces PATERSON Rubin Hurricane' Carter vierde vorig jaar zijn tien de kerstmis in de gevangenis. De 38-jarige negerbokser een groot ijveraar voor de gelijkheid van burgerrechten in de Verenig de Staten voert momenteel het belangrijkste gevecht van zijn le ven: de strijd om de vrijheid. Het leven van Rubin Carter, die als bokser altijd met een kaalgescho ren hoofd in de ring kwam. is een aaneenschakeling van tegenslagen geweest. Rubin Carter werd op 6 mei 1937 in jClifton (New Jersey) geboren als zoon van een baptisten-dia ken. Het merendeel van zijn acht endertig levensjaren bracht hij door achter gevangenismuren. In de gevangenis studeerde hij rech ten. verloor bij een vechtpartij een oog en schreef er zijn auto biografie 'De zestiende ronde, van uitdager nummer één tot gevan gene nr. 45472'. In de tijd die hij niet in de gevangenis door bracht, bokste Carter 91 wedstrijden. 51 bij de amateurs en 40 als professional. De belangrijkste profwedstrijd was die op 14 december 1964 te gen de toenmalige wereldkampi oen In het middengewicht Joey Oiardello. De dood van drie blanken, die op 17 juni 1966 in een bar in Pater- son door twee negers werden neergeschoten, Is er de oorzaak van dat Rubin Carter, die door zijn geweldige snelheid ln de ring de bijnaam 'Hurricane' (orkaan) verwierf nooit een tweede kans op een titelgevecht heeft gekregen. Rubin Carter werd met John Ar- tis. een andere neger gearresteerd en schuldig bevonden aan de moord op drie barbezoekers. Het tweetal werd veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf. Het proces dat Carter en Artis kregen heeft de nodige vraagtekens opge roepen. De hevige rassenrellen, waarmee men in 1966 in de Verenigde Sta ten te kampen had en het alles behalve smetteloze verleden van Carter, waren er de oorzaak van dat de rechters hem zeer argwa nend bekeken. 'Het beste dat ik van mijn kinderjaren kan zeggen', aldus Carter in zijn boek, 'is dat ik ze heb overleefd.' Op vijfjarige leeftijd werd Rubin Carter voor het eerst met geweld geconfronteerd. Hij vocht met een buurjongen die bij de Carters ko len had gestolen. Drie jaar later werd hij door zijn vader bij de politie aangegeven nadat hij hem betrapt had op een winkeldiefstal. Carter sloot zich aan bij een jeugdbende die opereerde onder de naam 'apachen'. Hij werd ge arresteerd en ontsnapte ternau wernood aan opsluiting in een opvoedingsgesticht. Als elfjarige raakte hij voor de eerste maal in de gevangenis. Tij dens een vechtpartij had hij een van zijn tegenstanders neergesto ken. Dit keer belandde hij wel in een opvoedingsgesticht, waar hij vele malen betrokken was bij vechtpartijen. Op 17-jarige leef tijd ontsnapte hij uit de inrich ting waarna hij zich als vrijwilli ger meldde bij de 101e divisie van de luchtmacht. Het militaire leven beviel de Jon ge Carter uitstekend omdat het 'meer biedt dan sex en veel recht vaardiger is dan het burgerleven'. Carter werd Ingedeeld bij de pa rachutisten en gestationeerd In West-Duitsland. In Duitsland bok ste hij ook zijn eerste wedstrijd. Het werd een sensatie. De volko men onbpkende Carter versloeg Nelson Glenn, de militaire kampi oen. door knock out. 'Die over winning betekende een ommekeer in mijn leven', aldus Carter in zijn boek. 'Ik werd na de over winning op Glenn onmiddellijk overgeplaatst naar de sociale Muhammed AH (foto boven), we reldkampioen boksen in het zwaar gewicht. en de zanger Bob Dylan (foto onder) maken deel uit van het comité dat ijvert voor de her ziening van het proces tegen Robin Carter. dienst, waar ik een luxe leven had in vergelijking met dat van vele andere negersoldaten. Ik behoefde nu al een maar te trainen en te boksen'. In 1956 werd Rubin Carter gede mobiliseerd. Hij keerde terug naar Paterson en vond werk als vracht rijder. Met gespaard geld kocht Carter een eigen wagen en het leven zag er veelbelovend uit. De vlucht van enkele jaren tevoren uit het opvoedingsgesticht kreeg toch nog gevolgen. Hij stond nog steeds op de lijst van gezochten en de politie arresteerde hem. Ru bin Carter verdween opnieuw in de gevangenis, raakte zijn meisje en mooie wagen kwijt. Bovendien verloor hij de rechten die hij door zijn vrijwillige dienstneming ver- Morven had. Nauwelijks weer op vrije voeten beging hij een diefstal met ge weldpleging. Het gevolg was een veroordeling tot negen Jaar ge vangenisstraf. In de gevangenis van Trenton (New Jersey), waar in alleen de 'onverbeterlijken' worden opgesloten, werd Carter een eenling. Om fit te blijven was hem niets te veel. Zijn daginde ling zag er in die jaren als volgt uit: em vier uur opstaan, gymnas tiek die dagelijks vijfduizend oefe ningen omvatte en elke dag 25 kilometer hardlopen op het ge vangenisterrein. Verder bracht hij zijn tijd door met het lezen van Freud en Machiavelli. Op 21 september 1961 werd Carter in vrijheid gesteld en hij nam zich daarbij voor nooit ipcer bin nen gevangenismuren te komen. Een van zijn vroegere bewakers werd zijn manager en Rubin Car ter begon zijn loopbaan als be roepsbokser. Maar niet alleen in de ring liet hij van zich horen. Ook als strijder voor gelijke bur gerrechten kreeg hij naam. Vooyal die laatste activiteit bezorgde hem een slechte naam bij de Ameri kaanse pers en de politie. 'De haat van de politie jegens mij was dikwijls de oorzaak van mijn veroordelingen', aldus Carter in zijn autobiografie. In 1963 trouwde Carter en hij werd vader van een dochter. Zijn carrière als profbokser verliep voorspoedig en jaarlijks verdiende hij 200.000 dollar (toen ruim 700.000 gulden). De moord, die op 17 juni 1966 in de Lafayette-bar ln Paterson op drie blanken werd gepleegd, maakte een einde aan een leven dat nu vol beloften leek. Rubin Carter behoorde tot degenen die werden verdacht maar na een verhoor van ruim zeventien uur moest de politie hem toch vrij laten. Carter vertrok naar Argentinië waar hij op punten verloor van Rocky Rivera. Het was zijn laatste bokswedstrijd. Er lag weliswaar een getekend contract voor een partij tegen Dick Tiger, de toen malige wereldkampioen in het middengewicht, maar het gevecht vond nooit plaats. Carter werd gearresteerd en wegens moord tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Rubin Carter heeft altijd volge houden onschuldig te zijn. maar al zijn verzoeken om herziening werden afgewezen. Sinds vorig Jaar kwam zijn zaak plotseling weer in de publiciteit. Twee getui gen k charge in het proces tegen Carter. Arthur Bradley en Alfredo Bello. trokken hun belastende verklaringen in. zij gaven toe meineed te hebben gepleegd na intimidatie door politie en belof ten van strafvermindering. De twee getuigen, die op het ogenblik van de moord een in braak pleegden in een naburige fabriek, verklaarden tijdens het proces dat zij de beklaagden ge wapend de bar hadden zien verla ten. Het wapen dat Carter zou hebben gebruikt werd nooit terug gevonden. Ook een proef met de leugendetector viel negatief uit. Nu pas acht jaar later Is liet verslag daarover vrijgegeven. De 'Star Ledger.' een dagblad uit New Jersey heeft het bestaan van e n derde man onthuld op wie zware verdenkingen rusten. De zaak Carter houdt reeds maan den de publieke opinie in de Ver enigde Staten bezig vooral omdat New York Times er veelvuldig over schreef. Bovendien hebben bekende figuren uit de sport- en showwereld zich voor Rubin Car ter ingezet. In het comité dat zich zeer actief voor de vrijlating van Carter inzet hebben o.a. Muham mad Ali. de wereldkampioen zwaargewicht. cn zanger Bob Dylan zitting. Het comité had bij de gouverneur van New Jersey, Brendan Byrne, een verzoek Inge diend om Carter nog voor het einde van het jaar 1975 voorlopig in vrijheid te stellen. Byrne is daar waarschijnlijk met het oog op de gouverneurver kiezingen niet op in gegaan. De gouverneur van New Jersey wacht liever op de uitspraak van het hof van cassatie, waarbij Rubln Car- tre opnieuw een verzoek om her ziening van zijn proces heeft in gediend. De uitspaak van het hof wordt op 12 Januari verwacht. HONKBAL Hamilton Richardson en Leen Volkerijk. de coaches van het Nederlandse team. vertrekken naar de Verenigde Staten om lm St. Louts een clinic bij te wonen van de Ameri kaanse college-coaches Ln Amherst wondt speciaal voor hem een hndoor- tr&tndng georganiseerd ter voorberei ding op de Ln Nederlands georgani seerde Indoor-tral ntogen voor pitchers en catchers. Tevens zullen zij - de planning voor het komende seizoen bespreken met de Amerikaanse mana ger van heit Nederlandse team. Ernte Meyers. VOETBAL Momenteel zijn 103 lan den gerechtigd om deel te nemen aan het toernood om heit wereldkampioen schap van 1978. Volgens de FIFA hebben Kongo BrazavlHe en Zambia ndet de 1000 Zwitserse francs (onge veer 1000 gulden) Inschrijf geld be taald en zijn derhalve uitgesloten van deelneming IJSHOCKEY Dlck Decloe. dSe uit komt voor het Weetdultse Krefeld. Is door de bond voor de rest van het seizoen geschorst. Decloe. die ln die periode in competitie- noch vriend schappelijke ontmoetingen mag uit komen. werd op 28 december na een vechtpartij naar <y» kleedkamer ge stuurd ALGEMEEN Hoogspringer Bruno Brokkan en Zwemster Kanen Verbau wen zlln te Brussel uitgeroepen tot Be'gl6ch Sportman en sportvrouw van het Jaar 1975. Voor het eerst m de geschiedenis kozen 112 sportjournalis ten de sportvrouw van het Jaar BIJ de heren eindigde Brokken met klein verecbil voor de winnaar van de afge lopen zes Jaar. Eddy Merck x. Roger de Vlaemlnck werd derde. BIJ de da mee ging de "strijd' slechts tussen Verbau wen en atlete Lea Al aarts VOETBAL De eerste divlsdeclub FC VIaardingen heeft eon Joegoslavlër ge contracteerd. Het ls de 2-5-Jarlge Dra- plc Predrag die uitkwam voor de eredivisieclub Novl Sad uit VoJvodl- na Viermaal was Predrag Uefa-lnter- tekend voor 1,5 Jaar. VOETBAL Tegen acht speler* die destijds betrokken zijn geweest bij het Bundesl1gascha.nd.ial. zijn ln Es- Ben geldstraffen geelst wegens mein eed OospronkelIJk zouden de geld straffen hoger zijn uit gevallen, maar omdat ten MJde van het misdrijf geldstraffen niet meer konden bedra gen dan 10 000 gulden, "bespaart dat enige beklaagden een tx-hoorl'.Jke som' (aanklager Lothar Btraaebotirger). Nu werden t gen 3enger 3510 mark (on geveer 3510 gulden), Oalblerz 5160 mark. 8ob eray. Fischer. Llbuda 9960 mark. RQssmann. Wittkamp «tl Lütxebohmert S*»90 mark getet TOKIO Ex-Olympisch en wereldkampioen judo, Wim Ruska, heeft in de Japanse hoofdstad Tokio aangekondigd dat hij beroepsworstelaar zal worden. Ruska zei op die manier aan te willen tonen dat judo de meest effectieve gevechtssport is. 'Ik zou willen bewijzen dat judo de krachtigste sport is ter wereld', stelde Ruska op een persconferentie. Ruska zal op 6 februari tin Tokio een gevecht leveren met Antonio Inokl. een van de populairste prof- worstelaars in Japan. Ruska (35) ls met zijn stap naar het prof-worste len. de tweede Nederlandse ex-top Judoka die zo een overgang waagt. Eerder legde ook Anton Geesink zich hierop toe. Hij trad lm Neder land op tijdens enkele gala's die alles weg hadden van een catch-as catch-can show. MEIRIN GEN - HASLIBERG (Reuter) De Oostenrijkse Brigitte Totsch nig heeft in Melrtngen-Hasliberg de afdaling gewonnen meetellend voor de wereldbeker. Totschnig deed over de 2400 meter een mi nuut en 37.62 seconden. Tweede werd Nicola Spies (Oos) fcn 1.38.74 en derde eveneens een Oostenrijkse Irmgard Lukasser. in 1.39.37. Ruska vertelde alle vertrouwen te hebben ln zijn nieuwe bezigheid omdat hij ervaring heeft lm sambo (een veel ln Rusland beoefende Ju do-variant), vrlje-stijl en Grieks- Roemeins worstelen. 'Ik hoorde dat Inokl Muhammed Aid wil uitdagen. Daarom wil lik hem verslaan', aldus Ruska. WIM RUSKA beroepsworstelaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11