Treinkaping in de vorm van luisterspel NCRV Radio en televisieprogramma's Burghof Bühne met boeiend toneelstuk VAN ARNHEM Even puzzelen Turk (41 jaar) doodgeschoten WOENSDAG 7 JANUARI 1976 BINNENLAND/RADIO EN TV TROUW/KWARTET 4 WC Wim Ramaker schreef de teksten HILVERSUM In het radioprogramma Globaal zal de NCRV morgenmiddag tussen drie uur en half vijf een luisterspel uitzen den dat Wim Ramaker dezer dagen schreef naar aanleiding van de treinkaping bij Bellen. Op dood spoor to de titel. Bij de voortoeJutetering van een deel van het spe4 werd door een aantal aan wezigen gevraagd of zoiets nu wel zo snel na het gebeurde moest Reden VB deze haast to echter dat over de zaak Betten op dfc moment nog geen uitspraken en onderzoe ken zijn gedaan, soda* de schrijver nu iets meer de handen vrij heeft. Mot vaststaande gegevens is het moeilijker te dramatiseren. Gewe zen werd echter op het gevaar dat luisteraars echt en onecht niet zou den kunnen onderscheiden. Verantwoording De u «spraken van personen die ra het KiLstempel optreden zijn voor een deel verzonnen. Maar natuur lijk speelt de werkelijkheid door alle* been een roL Wat Ut gedaan Onderwijs-tv over geslachtsziekten Van onze radio- en tv-redactle DEN HAAG De Nederlandse Onderwijs Televisie zal donderdag morgen 11.10 uur. Nederland I. In een programma van een half uur aandacht besteden aan geslachts ziekten. Speciaal wordt gedacht aan leerlingen van de lagere en midden klassen van het voortgezet onder wijs en het vormingswerk voor wer kende Jongeren. Het aantal geslachtsziekten, ook onder jongeren, neemt sterk toe Dit vormt een bedreiging, maar is niet onafwendbaar. Belangrijke oorzaak is gebrek aan juiste informatie en het feit, flat men er te laat iets aan durft te gaan doen door angst of schaamte. In gedramatiseerde vorm wordt hierop ingegaan. Een begeleidend boekje, uitgegeven door de NOT, Riouwstraat 163. Den Haag, zorgt voor informatie. heb kan Ik naar eigen geweten bewust verantwoorden. Het belang rijkste is voor mij dat het om mensen gaat. Mensen heben el kaar dit aangedaan', aldus Wim Ramakers. Hij heeft Ingespeeld op de vraag die veel Nederlanders die 290 uur van gtjzehng zichzelf stelden: hoe zou het .n zo'n trein toegaan? Zijn bedoeling was de binnenkant van de trein te laten zien. Mensen van verschillende aard, leeftijd, po litieke achtergrond zijn gedwongen onder extreem moeilijke omstan digheden met elkaar te vertoeven Vooraf heeft hij gesproken met zo wel gijzelaars als Zuld-Molukkers. De gijzelaars die hij benaderde ga- sen te kennen het fijn te vinden dat dit gebeurde, 'wam dan wordt er lets van ons afgeschreven'. Tot de inlassen in het spel behoort o.a. de stem van Ett4e Aponno vooraitter van de vrije Molukse jongeren, die de onafhankelijk heidsverklaring van de Zuid-Mo luk- kers voorleest. Wim Ramakers heeft in zijn gesprek met deze mensen uitdrukkelijk gezegd niet achter de gevolgde methode te staan. Na af loop van het luisterspel volgt een discussie die wordt geleld door Dik Bikker, eindredacteur van Globaal en aan het gesprek nemen deel H. Prtns. die voor dokter doorging in de trein, Ettie Aponno. Wim Rama kers en redacteur Chris van Leeu wen van Hleren Nu. Regisseur is Johan Wolder. De rollen van de kapers worden gespeeld door Zuld- Molukkers. Vedere acteurs zijn o.a. Hldde Maas. Hans Dagelet, An geil- que de Boer en Johan Veelo. Wim Ramakers Is trouwens ook bezig met het schrijven van een roman over de treinkaping, eveneens on der de titel 'Op dood spoor'. Naar aanleiding van het euthanasie pro ces Postma stelde Wim Ramakers een paar Jaar geleden eveneens een luisterspel samen en schreef een roman. De BC zond het uit in televisie-vorm. door André Rutten Die parallel ligt voor een groot deel in de vergeefse liefde van deze jon gen voor een jonge vrouw, die al met een ander verloofd is, maar gaat we zenlijk verder in zyn verzet tegen het leefpatroon, dat ook zijn samen leving hem probeert op te leggen: hij wil zijn eigen weg zoeken. In Oost-Duitaland is er deze kritiek op geuit zij het niét unaniem dat het heir om een buitenbeentje gaat, om een 'verhaltensgestorte' Ju- gendliche', zodat er geen beeld van de 'DDR' Jugendhche' gegeven Nijhoffprijs voor Roemeense vertaler DEN HAAG De Martinus Nijhoff prijs voor vertalingen, groot 5000 gulden, is toegekend aan de Roe meen H. R. Radian voor zijn verta lingen van Nederlands letterkundig werk ln *yn moedertaal. De prtjs. die ln 1953 door het Prins Bernhardfonds werd ingesteld, wordt op 26 Januari ln Den Haag uitge reikt. Radian is 68 jaar. Hy werd in Boe karest geboren en was architect Van zijn zeventiende jaar af hield hij zich ook met literatuur bezig. Nadat hij ln 1969 met pensioen was gegaan ging hU zich uitsluitend aan de letterkunde wijden. Onder ver schillende schuilnamen publiceerde hy proza en poézie. Uit het Neder lands vertaalde hy onder meer wer ken van Multatull, Hlldebrand. Jo han Hulzlnga, Simon Vestdyk. Jan Mens, Hella Haasse. Hugo Raes en Theun de Vries. 'Symbolisme': ruim 140.000 bezoekers ROTTERDAM De tentoonstelling Het Symbolisme in Europa' ln het Museum Boymans-Van Beuningen zal naar verwachting ruim 140.000 bezoekers trekken. Hoewel dat er minder zyn dan het aantal (189.960» dat de Dall-tentoonstelling van en kele Jaren geleden besocht en er dus geen record zal worden gebroken, is de directie van het museum toch zeer tevreden. Het Symbolisme in Europa' is nog te zien tot en met zondag Wim Ramaker: snel gewerkt Laatste serie „jouw beurt" Van onze radio- en tv- redactie HILVERSUM Vandaag hervat het IKOR voor de laatste maai een serie uitzendingen onder de titel 'Jouw beurt', tussen 19.05 en 19.30 uur. Nederland 1. 'Woensdags Ge haktdag' heet de uitzending van vanavond waarin Wim Neijman spreekt met kinderen van vegeta riërs. evangelisten, jehova's getui gen en Leger des Heilsmensen over de 'andere' wereld waarin ze op groeien. Andere afleveringen gaan over het contact tussen Surinamers en Ne derlanders (wat weten zij van el kaar). kinderen van werklozen, over de rol en plaats van de vtouw. kinderen die raak verhuisd zijn, lichamelijk gehandicapt zijn in Su riname kind of stiefkind, emigran tenkinderen. Dat laatste is een in Australië opgenomen gesprek. Het afsluitend feest-programma heet 'praatjes aan de bar' met kinderen die ooit schreven dat ze aan het programma mee wilden doen. Dat is op 3 maart. AMSTERDAM 'Die neuen Leiden des Jungen W.' van de Oost- Duitse schrijver Uirich Plenzdorf, nu in een voorstelling van de West- duitae Burghof Bühne uit Dinslaken op tournee door Nederland is allereerst een boeiend toneelstuk over een Oost-Duitse jongen, daar naast is het interessant omdat het paralellen trekt tussen de ervarin gen van die jongen nu en die van Goethe's Jungen Werther. wordt. Dat zou alleen maar beteke nen, dat de gemiddelde jongere zich wel gemakkelijk laat aanpassen. Plenzdorfs jongen, Edgar, voor wie de blue jeans meer een levenshou ding dan een kledingstuk is, wordt niet voorgesteld als arbeidsschuw hij zegt immers nadrukkelijk, dat leven zonder kameraden en zonder arbeid zinloos is wel als iemand die zijn eigen weg wil zoeken, zijn eigen mogelijkheden waarmaken. Het begin daartoe is de constructie van een verfspuit, die geen verfmist ver spreidt. maar als hij die ongeveer voltooid heeft zet hij zichzelf onder stroom en is dood. Het stuk is opgebouwd uit terug blikken. De vader van de jongen, die huis en haard verlaten heeft toen zijn zoon nog maar vijf was, probeert na te gaan wat die zoon gedaan heeft toen ook hy van zijn moeder en zijn dorp wegvluchtte en onderdak vond in een zomerhuisje in Oost-Berlijn. De gestorven jongen is daarbij aan wezig. levert commentaar en laat ook in fragmenten zijn belevenissen zien, vooral zijn relatie met Charlotte, met 't groepje bouwvakkers, waarmee hij gewerkt heeft, zijn omgang met het boek van Goethe, dat hij in een Re- clam-uitgave op het toilet gevonden heeft, zijn werken aan de verfspuit. Het levert een enigszins impressio nistisch beeld op van de Oost-Duitse samenleving. Het stuk geeft uiteenlopende plekken van handeling aan. waartussen sne! gewisseld moet worden. Er is hier voor de eenvoudigste oplossing ge- Johan van der Woude (70) onderscheiden ARNHEM De schryver Johan van der Woude uit Velp. die gisteren ze ventig jaar werd. is benoemd tot of ficier ln de Orde van Oranje Nassau Van der Woude heeft veel gepubli ceerd. romans, novellen, biografieën en studies: hy schreef ook enkele hoorspelen en een toneelstuk. Naast zyn werk als kunstcriticus, doceerde hy dramaturgie aan de to neelschool te .Maastricht, en werkte hy mede aan AVROs radiokunstru briek 'Gezien, gehoord, gelezen'. Johan van der Woude was ook mede oprichter van het Nederlands Thea ter Centrum Magisch kruiswoord-puzzel Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben, l. deel van een bloem. 2. meloenach tige vrucht, 3. hoofddeksel Oplossing van gisteren Hor.: 1. rapé, 4. ram. 7. lama, 8. Ri ga. 9. alert, 11. eer. 12. roest. 14. de. 15. ode. 16. O.T., 17. slede. 19. Ada. 21. Regge, 23. rial. 24. room, 25. dar. 26. Etna. Vert.: 1. ral. 2. Amer. 3 parool. 4 riet. 5. age. 6. maritiem. 7. land aard. 10. teder. 13. sedert. 17 Saar. 18 Egon. 20. dia. 22. Goa. Storing De NCRV bracht dinsdagavond twee bekende televisie feuilletons op het scherm terug: Dominic en Sam. Misschien geeft het te denken dat zo kort na het jaar van de vrouw het mannelijk element ln tweevoud gaat domineren. Overigens kan het interessant zijn de afleveringen niet alleen als verhaal te volgen, maar ook de artistieke en technische uitvoering van deze series met elkaar te vergelijken. Te meer omdat ze komen uit de studio's van twee Britse concurrenten: Yorkshire Television and Granada Television. Wat maar zelden gebeurt, overkwam Avro's Sportpanorama uitgerekend tijdens de feestelijke uizending ter gelegenheid van de 25ste huldiging van de sportman van het Jaar: maar liefst 25 minuten storing. Ging het om een krant. Je zou aan het 'zetduiveltje' denken. Wat ik. ondanks het af en toe overwippen naar Sam (U zag hem ook tussen de gebroeders Hammond) toch nog uit Singer in Laren heb kunnen meepakken, was aardig door het weer ontmoeten van de grote sterren van weleer. Zoiets is dikwijls verrassend door de merkbare invloeden van de tijd, maar ook bemoedigend omdat blijkt hoe betrekkelijk alle roem is. Judith Bosch blijft hopen dat schoolsymbolen de deelnemers aan Tweekamp succes zullen brengen. Ik herhaal een driewerf 'foei' over dit ondergeschoven geloof in de kracht van dode dingen. En dat bij de NCRV. Bisschop H. Ernst uit Breda en de Groningse polemoloog prof. mr. B. V. A. Röling kregen van de KRO te weinig tijd om samen te praten over Christenen en het probleem van de bewapening. Toch kwam ex ln die 10 minuten wel stof tot nadenken vrij. Ik citeer: 'Juist christenen pleiten meer voor bewapening dan voor ontwapening'. 'Waar het geloof zich verbindt met land, can het te veroveren of te houden, daar ontstaat geweld'. 'Het autoritaire type is wreed; hij ziel de mens niet, maar dient alleen een systeem'. De heren vonden elkaar bij een woord van paus Paul us: 'De mens moet telkens opnieuw bevrijd worden en genezen worden tot vrede'. Wel speelser, maar toch heel zinnig, ontwikkelde zich daarna het gesprek tussen Berend Boudewljn en Susan Hampshire. De vertolkster van Lady Glencora in the Pallisers zorgde zelfs voor de best geslaagde keukenpraat tot dusver. Hoewel zij als actrice zeer goed weet dat toneelmensen het acteren moeilijk kunnen laten, was Susan op een prettige manier zachzelf. Zij meent te weinig kennis te bezitten om een rol in het openbare leven te kunnen spelen. Dat lijkt me te bescheiden, want zij vertoont een vermogen tot relativeren en een zich inleven in de situatie van anderen, waaraan meninge politicus een voorbeeld zou kunnen nemen. Bij mensen met herinneringen aan het vroegere Batavia zal de reportage van Ivo Niehe in Aktua TV een schok hebben veroorzaakt. Want vrijwel iedereen die tussen Priok en Mr. Comelis heeft gewoond kent de begraafplaatsen Djatinegara en Tanah Abang. ZIJ werden ontruimd en dat gebeurde vooral op eerstgenoemd kerkhof met weinig piëteit, terwijl veel nabestaanden niet op de hoogte waren. Ik vraag mij 3f of de Nederlandse vertegenwoordiging ln Djakarta daar wel voldoende attent op ls geweest. TON HYDRA Edgar Wiebeau (Rlmbert Spielvo- gel) in 'Die neuen Leiden des Jun gen Werther' ln de voorstelling van Burghof Bühne uit Dinslaken. kozen, terecht: openlijke changemen ten door de spelers, al doorspelend, verricht. Een enkele keer wordt het niet helemaal duidelijk, maar over het algemeen is het een levendige, boeiende voorstelling, gedragen voor al door Rimbert Spielvogel als de jongen Edgar, goed ondersteund door vele anderen. De eerste voorstellingen van deze Wikor-tournee in Nederland in het Amsterdamse Nieuwe de la Mar- theater sloegen duidelUk goed aan. Van een verslaggever AMSTERDAM De 41-jarige Turk Avadis Caktr is gistermorgen om vijf uur op zijn woonadres aan de Apollolaan in Amsterdam doodge schoten. De schoten zijn gevallen op de derde etage van een pand waarin een Turks recreatiecentrum is gevestigd. Deze plaats is tevens het woonadres van het slachtoffer. De recherche heeft er later vier mannen en een vrouw aangetrof fen. De politie zegt dat er minstens negen schoten zijn gelost. Het slachtoffer is door vijf kogels ge raakt. De identiteit van de vermoedelijke dader ls bij de politie bekend, maar deze man is nog voortvluchtig. FERDINAND Radio vandaag Gjrmn. voor de hulsvrouw.) 10.00 (S) Van heinde en verre. 10.30 Nwb. 10 33 (S) Toerja-toernee, streek-ln met inform- muelek en mensen. 11.45 (S) Cafe chan- t&nt. 12.26 Meded. voor land- en tuin bouw 12.30 Nwb. 12.41 Aktua II. 1300 (S) Een mondje Frans, muziek en ln form. UW Frankrijk. 13.30 (6) Sport na sport, sportprogr voor de Jeugd. 14-00 (Si Specialiteiten a la zeven tot tien: IS 00 (Si Jazz sir. 20.00 (S) Eight o'clock special. 21.00 (S) Kruis en mol 22.00 <S) Alles moet weg. liedje», tdoen. verhaaltjes. 22.30 Nws. 22.40 Aktua UI 23.00 Proces tot het eerherstel van Jeanne d'Arc, hoorspel. 23 51 Lichte grammofooivmuzlek. 23-56-24.00 Nws. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 SIr. de Roode Cirkel, aktualltel- tervrubnek met muziek. (8.00 Nws 9 35 Waterstanden 9 40 Schoolradio 1000 (S) RacUoweekblad, 11.00 Nws. 1:1.03 De Om budsman. lil.IS (S) Even "blj"dTaalen. nieuwe grammorbonplaten 12.00 Noord Schwarwoude-centraal 13.00 Nws. 13.11 Moordbrigade Stockholm, hoorspe!. 17 00 Promenade-orkest 17 55 Mededelin gen. VARA 18.00 Nws 18.11 Dinger, van d« dag P P :8 19 Ultz van de PSP 18.30 (S) Tussen start en finish. Sport en muziek 19.30 (S> Orkest Malando 20.00 Nws. 2O.0S (S) Filharmonisch orkest van Moskou en plano klassieke muziek 2! 45 Jan de Groot vertelt zijn herinneringen 22.15 Dan?4 kwintet- muziek van deze ei-uw NOS 23 00 Met het oog op mor gen 23.35-24 00 Nws HILVERSUM in KRO 7.02 (Si Ondertussen muziek en Inform voor de werkende Jongeren. 9 03 (SI Pep-op-drie. 12.03 (S) Drie tussen de middag om de KRO-Ktesseh!Jf 14.03 (Si Pop-Kontakt De Theo Stokkinkshow met een special over Yew 16.03 (SI De Hitmeeeters: De Vincent van Engelen*, how NOS 18 03 De vakaturebank. 18.10 fS) N 08 -Maal 19.02 (S> De Rock and Roll Methode 20 02 (Si Woensdagavond 117- lichte muziek en sport. (20 02 (S) Muze- kuul 21.02 <S) NOS.-Jazz. 22.02 (S Sport Halverwege sport ln een muelkale Speciaal vandaag Wim Neijman praat met kinde ren van vegetariërs. Jehova's getui gen, Heilssoldaten e.a. Daarna volgt Kenmerk, waarin staatssecretaris Zeevalking ingaat op de actie van de laad van kerken voor de 180 ille gale buitenlandse arbeiders in ker ken. Ook een gesprek (over ontwa pening) met de polemoloog Hylke .Tromp. Ned. 2/19.05 brandpunt wijdt de hele uitzen ding aan de moeiliikheden in de Am sterdamse gemeentepolitiek. Ned. 2/20.30 Steven is een BBC-spe! over een moeder die ondanks echtscheiding haar kind bij zich wil houden, een jongen die nooit geestelijk volwas sen zal worden. Ned. 1/20.00 De tenor Anton Dermota zinct aria's van Mozart en liederen van Hugo Wolf en Richard Strauss. Hilv. 4/12.30 Jan H. de Groot vertelt zijn voor oorlogse herinneringen aan Willem van Maanen. Hilv. 2/21.45 omlijsting. (22.35 Paardekoemen23 02 (SI Bijna Nacht. 0 02 (SI Metro's Mid night Music, met solisten, trio en orkert 1 02 (Si Take It easy 2 02 (SI Dat wordt weer nachtwerk. 4 02-7 00 (S) De Meur- ders Methode. HILVERSUM IV NCRV:- 7.00 Nws 7.02 Het levende woord. 7 08 (S) Te Deum Laudamua. gewijde klass. muziek. 7.30 (8) Preludi um: klass muziek 8 58 Programma-overz 9 IX) Nws. 9 02 Onder schoiltljd. 9 30 The ologische etherleergang 10.00 (B) Orkest- palet: klassieke- en balletmualek. 12.00 (SI Pianowerken uit de Romantiek. 1230 (S) Zangersportret: opera fragmenten 13 00 9) Promenadeorkeot13.20 Beroem de soloconcerten. 13 58 Programma-over zicht. 14 00 Nws. 14.02 (S) Hier en Nu. 15.00-17.00 Muziek voor Dlaghllev TV vandaag NEDERLAND I NCRV 15.30 Sliowconcours I6.OO5HM NEDERLAND I NCRV 15.30 Showconcours 16.00 Kijkdoos 16.40 De reizen van Kim, jeugdserie 17.05-17.30 De trom van Pandoera TELEAC 18.15 Voorlichtingsprogr. NOS 18.45 Verkeers(p)licht 18.55 Journaal 19.00 Van gewest tot gewest P.P. K.V.P NOS 20.00 Steven, documentaire •21.10 Werkwinkel 21.35 Journaal 21.50 Panoramiek 22.20 Studio SPORT 22.45 Sprekershoek 23.00-23.05 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal IKON 19.05 Jouw beurt: gesprekken met kinderen 19.30 Kenmerk NOS 20.00 Journaal SOCUTERA 20.25 NOVIB KRO 20.30 Brandpunt 20.50Studio vrij 21.50 Dag dieren NOS 22.40-22.45 Journaal 87 Jaap zou een goed landheer van Beukenloo kunnen worden, maar hij trouwt ln augustus Thea van Bronckhorst, een erfdochter van een havezathe in Drente, ginds zal hij zich nestelen en een Drent worden. Ca rel. zyn tweede zoon. aardt naar zijn «peetoom Ca rel. Hij koos de di plomatieke carrière, buitenleven is voor die zoon alleen geneugte, dat het ook een taak is, ziet hij niet. Nederland is hem zelfs al te klein en hy hunkert om buiten de grens te komen. Clemens koos de handel, of. zoals hy het nogal onverbloemd aan zijn vader zei. hy wil zien geld te maken, aan een leven in de provincie heeft hy een hekel. Sinds een iaar woont hi] op kamers ln Amsterdam. Komt hy thuis, dan toont hy wei nig belangstelling voor Beukenloo. Alleen Jan Joost is een provincie man. Als burgemeester van Beu kenloo is hy ook de aangewezen man om zyn vader in het bestier van de olaats by te staan. Willem Hendrik haalt hem dan ook zo veel mogeiyk by alles, al valt hem de omgang Juist met deze zoon verre van ge- makkeiyk. Jan Joost ls traag van geest, omslachtig en zwaar op de hand. Als er een beslissing genomen moet worden, dan redeneert hy uit voerig. maar het ontbreekt hem aan I 4 11> door Hen riet te LT. de Beaufort inzicht, hy kan zyn vader een jeu kend ongeduld op het lijf jagen. In de gemeente rooit hij het zo even, Beukenloo heeft gelukkig een uitne mende secretaris, die de nieuwe bur gemeester naarstig behoed om in zeven sloten tegeiyk te lopen, maar Willem Hendrik ontbreekt het aan lankmoedigheid. Het beste is nog maar om de werkzaamheden tussen hem en zyn zoon te verdelen, zo min mogelijk samen met hem te werken, maar dit is gemakkelijker gezegd dan gedaan, vyf, tien mdal op een dag hebben vader en zoon met el kaar te doen. Willem Hendrik kan al niet nalaten om dikwerf te denken, dat hy zonder de hulp van zyn zoon de zaken heel wat vlugger en beter zou afdoen. Maar als Dolly komt, dan zal er nieuw leven komen. Ze is vlug als water, ze is een buitenkind als geen ander, ze kent .iedereen en ze weet aller omstandigheden, met haar zal hy zoveel kunnen bepraten als in vroeger dagen met de jonge Jacoba. Dolly's terugkomst heeft zyn hele fantasie aan het werken gezet, al zijn ridderlyke gevoelens golven door zijn gemoed, als hy aan haar terugkeer denkt. Het beste is hem voor zyn dochter niet goed genoeg. De leerkamer heeft hy laten afta kelen, het zal haar zitkamer zyn, nee geen boudoir, voor dat mode woord voelt hy niet, de zitkamer van de freule, dat klinkt goed Hol lands tegenover het personeel. Dol ly zal zelf behang en gordijnen kun nen uitkiezen, alleen Jacoba's secre taire, een engagementscadeau, heeft hy er al laten neerzetten. Allerlei verrassingen is hy aan het uitden ken. de kroon op alles zal wel de verrassing in de stal worden. Wil lem Hendrik heeft een koetspaard, met een flinke som er bovenop, te gen een paard a double usage inge ruild. het loopt voor de wagen en gaat onder het zadel. Hy weet. dat het Dolly's hartewens is om paard te rijden. Van de bok rijdt ze al uitste kend, op ezel en muilezel heeft ze stevig gezeten, een paar manegecur sussen in paardrijden in Arnhem zullen haar aardig op dreef helpen. Willem Hendrik stelt er zich veel van voor om zyn dochter als ama zone te zien. Denkt hij aan het weer zien, aan het ogenblik dat de trein de kap van het station binnenrijdt, dan voelt hy zich gelukkig en jong. Als de lang verbeide julidag komt. weet Willem Hendrik niet, of hij een ander mens is of nu pas zich zelf. zo opgetogen voelt hy zich. De tuinbaas heeft overal verse bloemen in de kamers beneden gezet, frisse planten ln potten en bloembakken. Madame Renard verzorgde de bloe men op de bovenverdieping, alle ka mers zien er kleurig en feesteiyk uit. Van de jongens is behalve Jan Joost niemand thuis, alleen Clemens is de avond van te voren uit Am sterdam gekomen. 'Hoe moeten we Dolly morgen lood sen, vader?' vraagt hy aan zyn va der. Willem Hendrik aarzelt even: 'Ja, wat vind Jemy dunkt met Blanche, ze kent het paard nog niet. dan kan ze aan 't station al meteen kennis maken. Wat zal 't kind ky- ken. dat diertje is er één uit dui zend.' I 'Die neuen Leiden des Jungen W.' KARELTJE KNETTER 8 De twee sinistere heren, die zo onopvallend hun krant zaten te lezen, hielden het op een gegeven ogenblik niet langer uit. Ze zouden en moes ten weten wat er in die brief stond 1 Daar waren ze per slot van reke ning geheime agenten voor. en daar om gingen ze nu voorzichtig en onopvallend tewerk om hun nieuwsgierigheid te bevredigen. 'Me neer met stekelkuifje heeft naar dr. Yokito gevraagd overwoog de kleine met het bontmutsje. 'En nu leest hy ingespannen een brief Ik, Wladimir Kotsov, geheim agent van Barroesja, leid daaruit af. dat dit een brief is van dr. Yokito E11 wat doet nu een getrainde ge heime agent? Hy stelt zich op de hoogte van de inhoud van de brief!' En nu liet Wladimir Kotsov zien hoe getraind hy wel was. Onopval lend gleed hy uit zijn stoel en ach ter zijn krant vandaan, een mooie plant grypend, die in de buurt stond. En volkomen onhoorbaar sloop hij op smidje Verholen's zetel af, zich gedragend als een onschuldige bloe mist, die een Pelargonium Barre- blaricum komt afleverenIn tussen was de andere geheime agent, Kid Sucker genaamd, tot dezelfde conclusie gekomen als Wladimir. Maar hij koos een andere benadering en gleed soepel onder het vloerkleed, als een slang voortkruipend naar de smid, die niets merkte. Eilaas, de heren hadden geen rekening gehou den met het feit, dat ze wel eens tegelyk achter de stoel van de smid konden aankomen. Ze botsten met de koppen tegen elkaar en omdat geheime agenten meestal ontstellen de leeghoofden zijn, leverde deze botsing een galmende dreun op, die als een stormklok door de rust van de sjieke lobby beierde. Wladimir verloor van de schok zijn plant en slechts een snel toespringende kell- ner kon het gewas van de ondergang reddenMaar de smid had zich al omgedraaid. 'Wat moet dat ach ter mijn stoel!?' donderde hy spin- nydic Wilden jullie soms in myn brief kijken!? Dan zal ik je léren kijken!' En wederom weerklonk er zo'n dreunende galm, doch de reden was nu een geheel andere, zoals het plaatje duidehjk toont PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN MOETEN WE MAAR' DE E6YPT6NAREN R£(- OM TE ZIEN HOE SSrwe een r PYRAMIDE MOE-/ jj®»WE Retoren WORDE NU ECHT TE HOOS. 1— ZUWEIU WE J w een |M\ PYRAMIDE WW (.MAKEN? riKHËe nu genoesN PANNEK0EKEN, Z6EFS STRUIS ZAL ZIJN BUIK VOE KUNNEN ETEN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4