Slachtoffer misdrijf kan hulp krijgen Geen grond om Hasselman te verdenken van spionage voor Duitsers Directeur bakkerijbedrijf beschuldigt rijkspolitie Was Kamerlid van PvdA adviseur van Gulf? Verzekeraars overwegen eigen autoreparatie Oude zaak uit de jaren '39—'40 LS Ambassadeur gaat kwestie uitzoeken Russische veearts nog steeds vermist RITA Voor eerste maal: booreiland in dok bij Verolme Bedrijfsbezetters gaan naar huis Deel van duinen op Texel verloren gegaan door storm Molens sieren souvenirbeurs Garages te weinig doelmatig Meisje (11) en pony omgekomen 'Onzorgvuldig omspringen met belangen werknemers' Uitkering mogelijk met terugwerkende la-acht tot 1 januari 1973 Verzoek doen binnen termijn van half jaar Onderzoek na schorsing was buiten boekje Vruchteloze zoekactie naar resten schepen Zoveel mogelijk regeringssteun voor Arthur Pouw Vrouw verongelukt bij ramen zemen Amerikaanse negervrouwen onderscheiden Nederlandse r 2 jfOENSDAG 7 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 l [Van onze Haagse redactie DEN HAAG Er is geen enkele grond generaal b.d. Hasselman verdenken van spionage voor de Duitsers in de jaren 39-40. Tot leze conclusie is de directeur van het rijksinstituut voor oorlogs- locumentatie dr. L. de Jong gekomen na een onderzoek dat hij op verzoek van minister Vredeling (defensie) heeft ingesteld. Minister Vredeling beschouwt de aak Hasselman hiermee afgesloten, o heeft bal gisteren geantwoord op Ta gen van de PvdA-kamerleden De fries en Stoffelen. Iet onderzoek werd ingesteld naar inleiding van een brief van een iud-rechercheur van politie A. inippe uit Hoofddorp aan minister fan Agt waarin deze de minister rerzocht Hasselman alsnog in staat ran beschuldiging te stellen. Minis- er Van Agt deelde in september [975 al mee hiertoe geen aanleidin e zien omdat de beweerde spiona ge. zo die al had plaatsgevonden, och verjaard was. Snippe baseerde zijn beschuldigin gen op mededelingen van een, in middels overleden, oud-inlichtin genman van de Duitse Wehrmacht, Richard Gerken. Volgens deze Ger- ken beschikte de Wehrmacht over zeer uitvoerige gegevens betreffen de de Nederlandse verdediging, ver kregen van een kapitein op het hoofdkwartier van de landmacht in 0nbcweZ6Il Den Haag. dering voor de Duitse Wehrmacht algemeen bekend was. Dat Hassel man inlichtingen aan de Duitsers had doorgegeven leek ook enige bevestiging te vinden ln de mede delingen van de heer P. Brljnen van Houten. Deze was voor de oor log leider van een anti-nationaal socialistische lnlichtingengroep. Toen de affaire Hasselman vorig Jaar in de publiciteit kwam deelde hij minister Vredeling mee in de Jaren 1939-1940 door zijn Duitse contacten gewaarschuwd te zijn dat Hasselman een dubbelrol zou spelen. Het onderzoek van Snippe zelf leid de naar Hasselman wiens activitei ten tijdens de oorlog ook in de geschiedschrijving van dr. De Jong gekritiseerd zijn en wiens be won- DEN HAAG Welk socialistisch parlementslid uit Nederland is opgetreden als adviseur van Gulf Oil? Dat is de vraag die gesteld werd nadat gebleken zou zijn dat een Nederlands Kamerlid op de loonlijst van de Amerikaanse maatschappij Gulf Oil zou hebben gestaan. Minister Van der Stoel heeft giste ren toegezegd de Nederlandse am bassadeur in Washington te laten uitzoeken welk Kamerlid dat kan zijn geweest. Een woordvoerder van de PvdA- fractfle in de Tweede Kamer heeft dit gisteren meegedeeld. De berichten zouden afkomstig zijn uit een rapport van een subcom missie van de Amerikaanse se naatscommissie voo r het beurs/we- Daarin zou melding gemaakt zijn van adviserende arbeid van een Nederlands socialistisch Ka merlid. een journalist en een ar- beidsdeskundige. Het. adviseurschap voor Gulf Oil wordt echter niet genoemd op de regelmatig open baar gemaakte lijst van nevenfunc ties van leden van de PvdA-fractie, aldus de woordvoer van de fractie. Vandaar dat fractievoorzitter Van sy- :ad lill, eer >ok 50- >or lo- tig LEEUW ARDEN-DEN HAAG Er is nog steeds geen spoor gevonden van de sinds 24 december vermiste Russische veearts Konstatin Rous- sini. De man kwam ruim vijf maanden geleden met een collega naar Ne derland om te onderhandelen over de verscheping van koeden naar Rusland. Op de dag voor kerstmis werkte hij zijn programma normaal af. Toen echter de auto in Leeu warden verscheen om hem en zijn collega naar Schiphol te brengen, bleek de veearts te zijn verdwenen. Pas 30 december werd bekend ge maakt dat de man zoek was. De Russische ambassade had de Neder landse autoriteiten toen al ge vraagd hem op te sporen, omdat men een ongeluk vreesde. 'Kun je er ook Hilversum III op ontvangen?' Thijn de zaak aan Kamervoorzitter Vondeling voorlegde. Deze verzocht minister Van der Stoel de kwestie te laten uitzoeken, en dat onder zoek heeft de minister gisteren toe gezegd. Als de stappen van de am bassadeur geen succes hebben, zal een Md van de fractie, naar de VS reizen om achter de naaim te ko men. De adviezen zouden de geluids overlast van de raffinaderij van Gulf in Europoort betreffen. ROTTERDAM Op de werf van Verolme in Rozenburg ligt sinds enkele dagen een booreiland in dok. Volgens de werf is dit de eerste keer, dat een diergelijk eiland (90 meter lang, 70 meter breed en 45 meter hoog) ergens ter wereld wordt gedokt. Verolme gebruikt voor dit karwei zijn grootste dok, dat 90 meter breed en 405 meter lang is. Het boorplatform, dat eigendom as van Shell, moet gerepareerd worden we gens schade aan de bodem van de stuurboordp oniton. KERKRADE De personeelsleden van het bedrijf Cordewener hebben de bezetting van de ateliers in Echt en Gulpen beëindigd. De bezetting in Kerkrade eindigt vandaag na een algemene vergadering. Het per soneel heeft daartoe besloten nadat de stichting werknemers in de con- fec tie industrie. Wercon. de werk gelegenheid voor een half jaar had gegarandeerd. TEXEL De harde storm van het afgelopen weekeinde heeft op het eiland Texel ruim vierhonderd me ter duin weggeslagen. Langs de 28 kilometer lange kust is een strook van twintig tot dertig meter duin verloren gegaan volgens Rijkswa terstaat. Dankzij een destijds aan gebrachte betonnen gordel heeft de vuurtoren bij de Cocksdorp. waar de afslag het grootste was. geen gevaar gelopen. In de buurt van het dorp Den Hoorn is de situatie zodanig, dat er bijna geen duinerij meer is tussen de zee en het staats bos. Dr. L. de Jong meent echter op grond van het al beschikbare mate riaal en de naspeuringen die hij zelf nog heeft verricht, dat de ver radersrol van Hasselman volledig onbewezen Is. Met het voorbehoud dat een onderzoek na zoveel jaren nooit volledige zekerheid geeft, concludeert De Jong dat de zoge naamde verrader op het hoofd kwartier in Den Haag niet bestaan heeft en dait er dus geen enkele grond is deze verradersrol aan Has selman toe te dichten. De Jong vindt Gerken een onbe trouwbare berichtgever, wiens me dedelingen op bepaalde punten dui delijk onjuist zijn. De Jong betwist «iet dat de Duitsers veel wisten van de Nederlandse verdediging, maar hij wijst erop dat zij een uitgebreid spionagenet in ons lang hadden opgebouwd, waaraan meer dan 100 mensen verbonden waren. Indien het Juist was dat de Duitse kennis van zaken voornamelijk vla de contactman van Gerken was ge komen dan zou deze Gerken vol gens De Jong, daarvoor zeker be loond zijn, maar dat is uit diens verdere carrière niet te merken, aldus dr. L. de Jong. De Internationale Souvenirbeurs in Utrecht wordt weer 'op gesierd' door molens in alle maten. Om het 'echt' te maken, had het meisje op deze foto zich moeten hullen in een Volen- damse klederdracht en klompen moeten aantrekken. Een bosje tulpen erbij had het natuurlijk helemaal compleet ge maakt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In kringen van de autoverzekeringsmaatschappijen wordt gedacht aan het opzetten van een eigen proefgarage. In deze werkplaats zou men moeten onderzoeken of door betere en snel lere reparatietechnieken auto's die schade hebben geleden niet goedkoper gerepareerd kunnen worden. Niet alleen het bedrijf, ook hijzelf dreigde in een wat hij noemt 'over dreven fanatiek recherche-onder zoek' in de vernieling te raken. Thuiskomend van vakantie zag hij door rechercheurs zijn hele woning overhoop gehaald. Nauwelijks beko men van zijn verbazing hierover werd hij gearresteerd. De beschul diging luidde dat hij een aantal van zijn vertegenwoordigers tot, fraude zou hebben aangezet en dat hij bovendien zelfs grotere afne mers voor fikse bedragen zou heb ben opgelicht. Geen vervolging Toen hij na 17 dagen uit voorarrest werd ontslagen deelde de kapitein B. F. Bouma. die het onderzoek leidde, mee dat daaruit niet mag worden geconcludeerd dat 's mans onschuld zou zijn gebleken. Nu, na een half jaar spanning en voor het bedrijf vaak negatieve uitwerking gehad hebbende onderzoeken bij relaties en cliënten, heeft de offi- Van een verslaggever VLEDDER Het elfjarige meisje A. H. Tasma uit Frederiksoord is bij een ongeluk met een pony om het leven gekomen. De pony waarop zij reed sloeg op de Middenweg in Vledder op hol; de pony en het meisje werden door een auto gegre pen. Het meisje is in een ziekenhuis overleden, de pony was direct dood. cler van justitie mr. C. W. A. Baron van Haersolte te Dordrecht laten weten niet tot vervolging te zullen overgaan op grond van onvoldoen de bewijs van schuld. Dat is voor de heer Van Helden op zijn beurt onvoldoende omdat hij welke schuld dan ook ontkent. Maar dat laat hij verder maar aan zijn raadslieden over. De heer Van Helden: 'Zo kunnen nu een bedrijf en iemand persoon lijk kapot worden gemaakt. Het is begonnen toen ik er achter kwam dat één van mijn vertegenwoordi gers fraudeerde. De man reageerde met de opmerking dat als zijn hoofd moest vallen er meer zouden gaan. Een onderzoek bracht inder daad aan het licht dat er, zij het op andere schaal, ook door anderen werd geknoeid. Er werden minder goederen aan cliënten afgeleverd dan later op de nota kwam te staan. De meesten hadden dat niet ln de gaten. Ook oud-vertegen woordigers bleken te hebben ge fraudeerd. Om hun eigen schuld te verkleinen kwamen de betrokkenen met het verweer dat de directie hen onder druk had gezet om het niet al te nauw te nemen met levering en facturering. Dit nam de politie 'au serieux' met alle ellende van dien Volgens de Nederlandse Vereniging van automobielassuradeuren (NVVA) staat vast dat er ook in Nederland iets gedaan moet worden om de autoreparatiekosten terug te drin gen zo meldt NRC- Handelsblad. In enkele West-Europese landen hebben de auto-assuradeuren de laatste jaren al eigen garagebedrij ven opgericht. In Nederland is deze gedachte echter nog niet algemeen aanvaard. Een van de redenen is. dat zon proefgarage ln eerste in stantie ongeveer ƒ2.5 miljoen zou kosten en verder per Jaar voor de exploitatie nog eens een miljoen. Voor de Nederlandse schadebedrij- ven is dat wellicht moeilijk op te brengen omdat de resultaten in de ze bedrijfstak niet al te gunstig zijn. Volgens de NWA hebben de gara gebedrijven tot nog toe weinig ge daan om doelmatiger en daarom snellere werkmethoden te ontwik kelen. De dwang om efficiënter be zig te zijn, zou ontbreken, omdat 'de verzekering toch wel betaalt.' Van een onzer verslaggevers HENDRIK IDO AMBACHT 'Het is een onverteerbare zaak dat de recherche van de rijkspolitie in het district Dordrecht zo onzorgvuldig is omgesprongen met de belangen van een bedrijf dat werk gelegenheid biedt aan ruim 200 medewerkers'. Aldus de heer G. van Helden, directeur van het gelijk namige bedrijf in luxe bakkerijprodukten dat vorig jaar juli danig in opspraak kwam. Omzetdaling De 37-Jarige G. van Helden die twaalf jaar geleden zijn bedrijf stichtte zegt verder dat deze affaire een omzetdaling van een miljoen tot gevolg heeft gehad. Voor het eerst zijn er rode cijfers genoteerd. Hij merkt daarbij overigens op dat dubieuze betalers onder zijn cliën ten van de misère hebben gebruik gemaakt om met een nogal hypo criete beëindiging van hun relatie met het bedrijf ook hun schuld maar te vergeten. Al ls inmiddels het dieptepunt wel weer gepasseerd, de aantasting van het bonafide beeld van het bedrijf door het on derzoek waarbij volgens de heer Van Helden zo'n veertig recher cheurs en de rijks-accountants dienst bij betrokken zijn geweest eist genoegdoening. Vandaar dat het indienen van een klacht en een schadeclaim in de lucht zit. Daarbij gaat het niet eens zozeer om de hoogte van de te vorderen schade vergoeding danwel om rehabilitatie. Optreden gedekt De om commentaar gevraagde ka pitein Douma meent dat de recher che niet meer heeft gedaan dan wat bij een dergelijk onderzoek noodzakelijk is. Dat commerciële belangen zijn geschaad vindt hij uiteraard te betreuren, maar dat ls een andere zaak voor de regeling waarvan juridische mogelijkheden openstaan. 'Men zet zich nu wel af tegen de politie, maar ons optreden werd volkomen gedekt door de officier van justitie en de rechter-commls- saris. De rechtbank moest boven dien beslissen over de inbewaring stelling van de heer Van Helden. Onmiddellijk na zijn lnvrijheids- stelling gaf de officier overigens al te kennen de heer Van Helden niets straf rechterlijks te kunnen aanwrijven. Waarschijnlijk worden ook de zaken tegen de vertegen woordigers geseponeerd omdat wet tige en overtuigende bewijzen tegen hen niet zijn te leveren.' Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) heeft gisteren in het paleis van justitie j in Den Haag een commissie geïnstalleerd, die het 'schadefonds geweldsmisdrijven' moet gaan beheren. Slachtoffers van geweldmisdrijven kunnen onder bepaalde voorwaarden een beroep doen op dit fonds voor een tegemoetkoming voor geleden materiële of psychische schade. De regeling geldt met terug werkende kracht tot 1 januari 1973. Slachtoffers van een ge weldmisdrijf dat zich in het verleden heeft afgespeeld, moeten voor 1 maart een ver zoek om uitkering hebben in gediend. Voor de andere ge vallen geldt een indienings- termijrt van zes maanden. Er zijn wel enkele voorwaar den, waaraan men moet vol doen. om voor een uitkering uit het fonds in aanmerking te komen. Zo moet het mis drijf opzettelijk zijn gepleegd. Als iemand per ongeluk aan een ander letsel toebrengt, kan hij daaraan wel schuld hebben, maar in zo'n geval komt men niet in aanmerking voor een uitkering uit het fonds. Bovendien moet het letsel, dat door het misdrijf werd opgelopen, van ernstige aard zijn. De folder, die door het ministerie van justitie wordt verspreid onder een groot aantal instellingen, noemt als voorbeeld dat ie mand opzettelijk een bloem pot naar zijn hoofd gegooid krijgt. Loop het slachtoffer hierdoor alleen maar een hoofdwond op, waarvoor hij enkele dagen in bed moet blijven, dan komt hij niet in aanmerking voor een uit kering. Loopt hij echter her- senlestel op, zodat hij niet meer in staat is zijn oude werk uit te oefenen, dan kan hij wel een uitkering krijgen. De derde voorwaarde is dat het misdrijf in Nederland is gepleegd of aan boord van 'n Nederlands schip of vlieg tuig. Geen eigen schuld Het maximale bedrag dat per geval kan worden uitgekeerd is 25.000 gulden voor mate riële schade en 10.000 gulden voor immateriële schade. Voorwaarde is wel dat de schade niet op een andere manier kan worden verhaald, bijvoorbeeld bij de dader van het delict. Bovendien krijgt men geen uitkering als men zelf in staat is de schade te dragen. Ook als men zelf ge heel of gedeeltelijk schuld heeft aan het opgelopen let sel komt men niet voor een uitkering in aanmerking. Minister Van Agt legde er de nadruk op, dat de regeling is ingesteld om nu van over heidswege eindelijk ook eens iets te doen voor slachtoffers van misdrijven. De justitie besteedt erg veel aandacht aan de daders, niet alleen om hen te straffen, maar ook om hem daarna weer een goede plaats in de maatschappij te geven. Het slachtoffer kan zich hierdoor wel eens bena deeld voelen. Bovendien kan ernstige lichamelijke of gees telijke schade bij het slacht offer, de 'resocialisatie' van de dader wel eens in de weg staan. Wordt deze schade nu door de overheid verzacht, dan kan dat een gunstige werking hebben op de terug keer van de dader in de maatschappij. Bovag De heer Risseeuw. secretaris van de Bovag. de Bond van garagehouders, zei ons desgevraagd dat er wel ge zocht wordt naar betere werkme thoden. Acht garagebedrijven wer ken mee aan een vergelijkend on derzoek. De heer Risseeuw be schouwde dit als een voorstadium van een later onderzoek waarbij men van bepaalde reparatienormen kan uitgaan. Zover ls het echter nog niet. Ten eerste ls ieder scha degeval weer anders en ten tweede bevat de Nederlandse automarkt veel meer merken dan bijvoorbeeld in Duitsland of Zweden waar eigen garages van assuradeuren bestaan. De heer Risseeuw betwijfelde overi gens of het hanteren van vaste reparatienormen in die garages nu wel zo'n succes was. De Bovag-secretaris wist niet of reparatierekeningen sneller stijgen dan het algemene prijspeil. Als dit zo is. dan kan het zijns Inziens zijn oorzaak vinden in de prijsstijging bij onderdelen. 'Die worden geïm porteerd en de prijs wordt daarom niet hier bepaald.' Dat is wel het geval met de werkplaatstarieven. Van een onzer verslaggevers LEIDEN B en w van Leiden zijn buiten hun boekje gegaan door een geschorste ambtenaar een medisch- psychiatrisch onderzoek te laten ondergaan. Het besluit van het Leidse college de man, voormalig directeur van de Groenoordhal, te laten onderzoeken ls door het amb tenarengerecht ln Den Haag ver nietigd. De ambtenaar, de heer Th. C Daey Ouwens, die nu al bijna twee jaar op non-actief staat, had tegen het onderzoek bezwaar gemaakt. Het maakte deel uit van een omstreden procedure met het doel de ambte naar te ontslaan. HIJ zou niet vol doen aan de eisen, die b en w stelden aan het directeurschap van de voor veemarkten, sport- en an dere evenementen gebruikte Groen oordhal. Om gezondheidsredenen zou de heer Daey Ouwens mogelijk ontslagen kunnen worden. Echter, het gewraakte onderzoek gaf geen reden tot ontslag. Het is waar schijnlijk, dat nu de ontslagkwestie zelf bij het ambtenarengerecht aanhangig wordt gemaakt. De Leid se gemeenteraad bezit inmiddels een voorstel van b en w. waarin gevraagd wordt de ambtenaar eer vol ontslag te verlenen. die niet meer mogen stijgen dan door het ministerie van economi sche zaken ls toegestaan. De heer Risseeuw is er overigens van overtuigd, dat een eventueel reparatiecentrum van de verzeke raars in samenwerking met de Bo vag tot stand zal komen. Sinds 1972 is een commissie waarin alle be langhebbenden deel van uitmaken op zoek naar betere en snellere reparatie. Van een correspondent GRONINGEN - De gisteren door de Rijkspolitie gecoördineerde zoek actie langs de ongeveer 25 km lange zeedijk tussen Lauwersoog en Uithuizen naar eventuele stille ge tuigen en stoffelijke resten van de bemanningsleden van het Oostduit- se schip Capella werd 's morgens om half twaalf zonder resultaat ge staakt. Nog ndet eerder vond een dergelijke massale zoekactie langs de Groninger waddemkust plaats. Er werd aan deelgenomen door de rijkspolitie zowel te land. te water als in de lucht, rijkswaterstaat, de reddingsboot Gebroeders Luden en het wadloopcenfcrum Pieterburen. Wel is een vlonder gevonden en wat reddingsmateriaal maar het ls niet bekend of dit van de Capella afkomstig is. Bij diiit onderzoek wa ren bijna vijftig mensen ingezet. Sinds de vliegende storm van afge lopen weekeinde wordt het Oost- dui'tse schip vermdst. Er zijn onbe vestigde berichten dat een Duitse reddingsboot vanuit zee een li chaam zou hebben geborgen. DEN HAAG Zoveel als het in het vermogen van de Nederlandse rege ring ligt zal worden getracht te voorkomen, dat het in Algerije te gen de Nederlander Arthur Pouw uitgesproken doodvonnis ten uitvoer wordt gelegd. Dit heeft minister De Gaay Fortman, als minister van buitenlandse zaken ad interim, me de namens minister Van Agt van Justitie geantwoord op vragen van het Eerste-Kamerlid Piket (CHU). Uit het antwoord blijkt, dat de Algerijnse autoriteiten nog geen beslissing hebben genomen op de vanuit Nederland Ingediende ver zoeken om gratie voor de Nederlan der. De Nederlandse ambassade ln Algiers heeft bij herhaling gepoogd inlichtingen in te winnen omtrent de stand van zaken. Van Algerijnse ambtelijke zijde ls daarop de verze kering ontvangen dat geen onge rustheid behoeft te bestaan Inzake een ventuele terechtstelling. In verband met ontwikkelingen elders ln Afrika schijnt vertraging te zijn ontstaan hl de afhandeling van de gratieverzoeken. Van een verslaggever ROTTERDAM De 57-jarige me vrouw M. Versteeg-Van Schouwen uit Rotterdam i6 gisterochtend om het leven gekomen, toen zij haar evenwicht verloor bij het ramen zemen. Zij viel van haar balkon op de negen meter lager gelegen straat. In het Zuiderziekenhuis aangekomen bleek de vrouw al te zijn overleden, vermoedelijk door ernstig hoofdletsel. Van een verslaggever MIDDELBURG Mevrouw Mechta van den Boogert-Selhorst (55) uit Middelburg is door de Na tional Organisation of Negro Bu siness and Professional Womans Club (waarbij alle Amerikaanse werkende negervrouwen zijn aan gesloten) onderscheiden voor haar verrichtingen tijdens de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties, die zij onlangs als enige ne- derlandse vrouw bijwoonde. Tijdens haar verblijf van drie maanden in de Verenigde Staten hield zij menig pleidooi voor de jonge Afrikaanse landen, 'die eerst zichzelf moeten vinden voordat ze zich met wereldproblemen kun nen gaan bezighouden'. De onder scheiding is haar door de Ameri kaanse negervrouwen uitgereikt in verband met het zojuist afgeslo ten Jaar van de Vrouw en in het kader van de viering van de twee honderdjarige onafhankelijkheid der Verenigde Staten. Mevrouw Van den Boogert-Sel horst had de onderscheiding zeker uit die hoek niet verwacht: 'Dat uitgerekend een nederlandse blan ke vrouw door hen wordt onder scheiden' luidde haar reactie. Me vrouw Van den Boogert maakte van de nederlandse delegatie deel uit namens de nederlandse vrou wenorganisaties. die gebundeld zijn in de Nationale Vrouwenraad. Van den Boogert- niet verwacht

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3