Pastoor Doedko ontslagen door Russische ambtenaar c n, VJ Vandaag Meer kontakt tussen Molukse kerken Engelse christenen op weg naar eenheid Moskou voert actie tegen godsdienst op universiteiten Over een excuus en over psalmgezang 'it Ou Vastenbrief wacht op Willebrands De Gaay Fortman stelt zijn bezoek aan Antillen uit uit Conferenties* Kinderhuwelijk in Italië afgeschaft VOORBIJGANGERS WOENSDAG 7 JANUARI 1976 BINNENLAND/KERK TROUW/KWARTET 2 Van een medewerkster Het ontslag van de Russische orthodoxe priester Dimitri Doedko in Moskou, betekent een inbreuk op de wet betreffende de scheiding van kerk en staat. Het werd niet verleend door kerkelijke superieuren maar door de gevolmachtigde van de staat voor religieuze zaken voor het gebied van Moskou. Pastoor Doedko hield op 21 december met de verzamelde gemeente een kerkdienst in de kerk van de grote martelaar Nikita in Kabanovo bij Moskou. Na de mis kwam een ouderllnge bij hem. Ze zei: lk moet met u spreken. Doedko: Waar gaat het om? De ouderllnge: WIJ maken een eind aan uw dienstverband. Doedko: Hoezo, waarom, op welke gronden? Ouderllnge: Omdat u tegen de partij ageert. Doedko: Ik ageer helemaal niet te gen de partij. Al mijn preken zijn schriftelijk vastgelegd en zijn bo vendien op band opgenomen. Ik pre dik tegen de drankzucht en tegen straatschenderij. Wat heeft de par tij daarmee te maken? Desondanks, aldus de ouderllnge. ma ken we een eind aan uw dienstver band. Ze toonde de pastoor een schriftelijk stuk dat door de hogere geestelijke ondertekend was. Doedko: Ik zal desondanks de mis celebreren. De ouderllnge: Dat zal ik niet toe laten. Nu begaf Doedko zich opnieuw in de kerk en wendde zich tot de nog aanwezige gelovigen om hen dat mee te delen. Het volk was daarop uitermate ver ontwaardigd. Het begon de ouder llnge ln het nauw te drijven: wat is er aan de hand. Toen zei de ouderllnge: Ik ben on schuldig ln deze zaak. Het is een bevel van het districtscomité van de partij ln de stad Oregowo Zoeje- wo. De gelovigen snelden als één man naar het districtscomité. Daar zei men hun: Het is een bevel uit Mos kou. De gelovigen vroegen: Maar van wie dan precies. Daarop kregen ze geen antwoord. Tenslotte begaven de ge lovigen zich naar Moskou naar de gevolmachtigde voor religieuze za ken van het bestuursgebied Moskou, Troesjln, die deze post sinds het jaar 1943 bekleedt. Hij is dus een van de zeer weinigen die alle systeemwis selingen overleefd hebben. Troesjln zei: een speciale commis sie had de opdracht gekregen om de ambtsbediening van pastoor Doedko te onderzoeken. Op grond van het rapport van de ouderllnge hebben we besloten hem van zijn ambt te ontheffen. Onmiddellijk na zijn ontslag tele grafeerde pastoor Dimitri Doedko aan zijn kerkelijke superieur metro poliet Serafin om het voorgevallene mee te delen. Bovendien schilderde hij het voorval ook in een brief aan de metropollet. Deze hulde zich in stilzwijgen. Daarop schreef pastoor Doedko aan de patriarch. Daarin deelde hij het ontslag mee. dat een inbreuk op de wetgeving betreffende de scheiding van kerk en staat is. Hij begreep wel, schreef hij, dat de patriarch hem onder deze omstandigheden niet kon helpen maar hij wenste wel met de patriarch 'in kanonische gemeen schap' te blijven. Nu bevindt pastoor Doedko zich ln zijn woning. De stemming is ge drukt. Zijn gezondheidstoestand is goed. De wonden die hij opliep bij het mysterieuze auto-ongeluk van vorig jaar, zijn geheeld. Men moet vrezen dat het ontslag alleen maar een eerste stap is waarop als twee de stap een aanklacht wegens anti- sowjet agitatie zal volgen. Het ontslag van pastoor Gleb Yaku- nin schijnt bijna gelijk met dat van Doedko te hebben plaatsgevonden. Ook hem verklaarde men dat hij op aanwijzing van Troesjin ontslagen was. OEGSTGEEST De Molukse pro testantse kerk van Indonesië zal het kontakt voortzetten met de Mo lukse evangelische kerk en andere Molukse kerkelijke groeperingen in ons land. Van beide zijden wordt dit kontakt op prijs gesteld. Dit is het voornaamste resultaat van de bezoeken, die ds. Tanamal en de heer F. Litaay aan Molukse kerkleiders in Nederland hebben ge bracht. Ds. Tanamal is sekretaris van de synode van de Molukse pro testantse kerk en de heer Litaay is lid van het moderamen. Na de ver gadering van de wereldraad van kerken te Nairobi kwamen ze naar Nederland op uitnodiging van de hervormde kerk. Zij waren de gas ten van het hervormde zendingsbu reau te Oegstgeest. Tijdens de gijzelingen had ds. Ta namal voor de radio het standpunt van zijn kerk herhaald: geen zelf standigheid van de Molukken, mee werken aan de vooruitgang van In donesië en de terugkeer van zoveel mogelijk Molukkers uit Nederland naar hun vaderland. Op deze uit spraken volgde een felle reaktie van de synode van de Molukse evange lische kerk. die de houding van ds. Tanamal opportunistisch noemde. Volgens het zendingsbureau vorm den de uitspraken van Tanamal geen (OEI VREEMDE DAGEN Het zijn vreemde dagen, zo aan het begin van een nieuw jaar. Je moet er nog inkomen, zeggen de mensen, om even later te constateren dat 't net is alsof het leven met al tri belemmeringen voor de besprekin- problemen weer als een stoomwals Va Ds. Tanamal en de heer Litaay zijn naar Ambon teruggekeerd. UTRECHT In een extra vergade ring onder voorzitterschap van kar dinaal Alfrink heeft de rJc. bisschop- fenconf eren tie besloten haar vasten- rief voor dit Jaar "Leven in veran dering' nog aan te houden. De bis schoppenconferentie achtte het niet wenselijk in haar huidige samenstel ling de bespreking van de vasten brief af te ronden en tot publikatie ervan opdracht te geven. Vóór de geplande publlkatiedatum (medio februari) zal kardinaal Wil lebrands namelijk het bestuur van het aartsbisdom Utrecht hebben overgenomen. Als aartsbisschop is hij automatisch voorzitter van de bisschoppenconferentie. Het is de be doeling. dat de vastenbrief opnieuw ln behandeling komt op de bisschop penvergadering van 10 februari, de eerste die zal worden geleid door kardinaal Willebrands. De brief is al ln verschillende verga deringen besproken. Tijdens de ver gadering van december bleek, dat enkele pagina's voor de bisschop pen niet duidelijk genoeg waren, met name niet waar het ging om christologische aspecten. Bisschop Möüer nam de taak op zich die pa gina's te herschrijven. Hij bracht zijn herziene tekst in de vergadering van gisteren. De bisschoppen hebben de herziene tekst aan kardinaal Wil lebrands opgezonden. LONDEN Een interkerkelijke commissie in Engeland heeft een program van tien punten opgesteld voor het bereiken van een zicht bare christelijke' eenheid. Het program is niet opgesteld als een blauwdruk voor kerkenfusie, dat de kerken hebben te aanvaarden of te verwerpen. Wel wil de commissie met de tien punten een weg aanwij zen om de bestaande hindernissen af te breken, zodat de kerken beter in staat zijn te groeien naar eenheid. Verwacht wordt, dat de punten 4, 5 en 6 de grootste moeilijkheden zullen opleveren. Nummer 4 stelt namelijk voor, dat alle leden van de deelne mende kerken worden erkend als waarachtige leden van het lichaam van Christus en onvoorwaardelijk tot het Avondmaal dienen te worden toe gelaten. ae Despremn- problemen weer ais een bwuiuwbib gen. Beide bezoekers hebben ook de over je heen rolt. In deze dagen denk V*- banden versterkt met de hervormde ik terug aan een jaar geleden. Ik lag te kerk. die toezegde het kontakt tus- toen in een stille ziekenkamer, er- Hez sen de Molukse kerken in Nederland gens hoog in een modern ziekenhuis, en in Indonesië te willen bevorderen. M'n plaats hier in de hoek van de f* krant bleef een maand leeg. Ik moet vei daar telkens aan denken, ook nu het allemaal al weer zo goed als voorbij is. Maar nog meer moet ik denken aan die vriend van ons die een dag 10 of wat geleden, nog in bet oude Jaar, begraven werd. U kent hem niet, maar ik schreef meermalen over hem als ik 't over ons dorp had. Hij was m'n overbuurman en vriend. Hij deed iets heel anders in het leven dan ik en was trouwens al gepensio neerd, waarvan hij geweldig ge noot. maar dat alles verhinderde ons niet om veel met elkaar te pra ten en op te trekken. Hij vertelde ons de verhalen van de buurt en ook die van vroegere tijden. Hij bracht me bij een romeinse grafheuvel en liet me zien waar je de tenen kunt snijden om het stro van je dak bij elkaar te houden. Hij stond er niet meer toen we de vorige week aan kwamen. We zijn naar het kerkhof geweest en vonden zijn graf in een huilende wind. We zullen hem mis sen om zijn vriendschap en hartelijk heid die hij met z'n tien getrouwde kinderen om zich heen en de klein kinderen als kwetterende mussen om zijn huis, verspreidde. Over hem en ons viel vaak de stilte en tegelijk het licht van Hem, van wie wij al len zijn. Punt 5 stelt voor, dat de toelatings eisen tot de verschillende kerken de zelfde dienen te zijn en dat de daar voor gebruikte riten wederzijds moe ten worden erkend. Punt 6 verlangt de wederzijdse erkenning van het ambt als waarachtige bediening van Woord en sacrament in de heilige, katholieke kerk. De toelating tot het ambt zal moeten" geschieden volgens een algemeen erkend ritueel. De commissie, die dit programma heeft opgesteld, gaat uit van acht kerken, waaronder de anglicaanse kerk, de roomse kerk, de hervormde kerk en de baptistengemeenten. MOSKOU Aan meer dan 500 hogescholen en universiteiten in de Sowjet-Unie worden op het ogenblik verplichte en van hoger hand goedgekeurde colleges gegeven over de grondslagen van het wetenschappelijk atheïsme. De laatste tien jaar is het aantal leer stoelen voor het wetenschappelijk atheïsme opgevoerd van twee tot twintig. Van een verslaggever DEIN HAAG Minister De Gaay Fortman 'binnenlandse en Antil liaanse zaken) zal niet zoals gepland vandaag naar de Nederlandse An tillen vertrekken om de al sinds een half Jaar uitgestelde besprekingen met de Antilliaanse regering te voeren over lopende zaken. Een woordvoerder van het kabinet voor Antilliaanse zaken deelde mee. dat de reis van de bewindsman en staatssecretaris De Goede van fi nanciën tot half februari is uitge steld omdat de minister aanwezig moet zijn bij enkele belangrijke ka binetsvergaderingen ln Den Haag. De Antilliaanse regering heeft be grip getoond voor het gevraagde uitstel, aldus de woordvoerder, die verder zei dat er geen enkel verband bestaat met de moeilijkheden ln het Antilliaanse parlement. Van links naar rechts: de vicarissen dr. A. J. Vermeulen (ooit genoemd als mogelijke opvolger van kardinaal Alfrink) en dr. H. van Munster met de pauselijke muntius in Den Haag mgr. Felici op Schip hol, terug van een tweedaags bezoek aan kardinaal Willebrands in Rome. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS FAMILIEBERICHTEN kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch tot 16.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456; en van 16.30-20 00 uur op nummer 020-220383. Dit laatste num mer geldt ook voor ZONDAG AVOND en dan van 18.00-20.00 uur. Onze adressen: AMSTERDAM: Direktie - commerciéle afdelingen - administratie: Wibautstraat 131. tel 020 913456. Postbus 859. Radakile: Nieuwe Zijds Voorburg wal 280. Amsterdam. Tel 020 220383. Postbus 859. ROTTERDAM DORDRECHT Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG lE'DEN. Parkstraat 22. !~»en Ha-«g Tel 070 469445 Postbus 101 Z r r-üNGEN Melkmarkt 56. Zwolle Ie' <52f¥» 17U3G P stbus J Wanbegrip Wat een wanbegrip ten aanzien van de R.K Kerk spreekt er uit het ar tikel van 30 december 'Roomsen weer op een afstand' door A. J. Klei! Weet deze dan niet, dat die Kerk geen democratie is, maar het Li chaam van Christus, dat aan Chris tus en aan Zijn aardse plaatsbekle der, de Paus, volgzaamheid en ge hoorzaamheid verschuldigd is? Men kan wel tegen dit wezenskenmerk aan blijven schoppen, maar men geeft dan tevens blijk van een on verzoenlijk anti-papisme. Niemand wordt gedwongen, van die Kerk lid te worden of te blijven. Merkwaardig is. dat de nieuwe aartsbisschop. kardinaal Wille brands. zowel door de vrijzinnige als door de rechtgelovige katholie ken nogal koel is ontvangen. Maar men vergisse zich niet: de onder grondse breuk tussen het Utrecht van kardinaal Alfrink 'de goedkeur der van een ketterse Nieuwe Kate- chismus en de begunstiger van een schismatiserend "Noordwijkerhout'i en het Rome van paus Paulus VI bestaat nog steeds. Men weet nog niet. aan welke kant van die breuk lijn de nieuwe aartsbisschop zal gaan staan, en naarmate dit duide- Bevrijding van onrecht. De hood- schap van Nairobi. Vijfde landelijke werkdag, georganiseerd door het se cretariaat voor ontwikkelingssamen werking van de gereformeerde ker ken, zaterdag 17 januari in de Op- standingskerk in Groningen, m.m.v. o.a. de Nairobi-gangers ds. J. C. Baumfalk en S. Benedlctus. Het zal vooral gaan om nieuwe inspiratie om het op te nemen vóór de gerech tigheid en tegen het onrecht in de verhouding rijk en arm. Aanm. en lnl. tel. 03496-3244. Voorlichtingsdag Kampen voor be langstellenden ln de theoloeische studie, zaterdag 24 januari 10 uur. Koornmarkt 1. Kampen (vooraf aanm. tel. 05202-7811». Voorlichtingsmiddac Kampen voor belangstellenden in de theologische studie, zaterdag 24 januari, kwart over drie. Broederwee 15. Kampen 'geref. kerken vrijgemaakt». lijker wordt, zal ook de polarisatie weer toenemen. Niet de benoeming van een zogenaamd boven de partij en staande aartsbisschop, maar al leen een wonder zal de genoemde breuk nog kunnen herstellen. Leidschendam J. H. Maas ROME (CIC) Italië is met het Vatlcaan overeengekomen, dat ook in de r.k. kerk van Italië huwelijken tussen jonge mensen onder achttien jaar niet meer geldig kunnen wor den gesloten. Tot dusver was de Ita liaanse staat verplicht door het con- cardaat. om huwelijken, die in de r.k. kerk werden aangegaan door jonge mensen van minimaal 16 jaar voor jongens en 14 jaar voor meisjes te erkennen. Vorig jaar werd in Ita lië de wettelijke meerderjarigheid op 18 jaar gesteld. Tegelijk werd de minimum-leeftijd voor huwelijks sluiting daarnaar opgetrokken. De versterking van de atheïstische propaganda is het antwoord der Sovjet-regering op de toenemende belangstelling in de Sowjet-Unie voor de godsdienst. Dat regering en partij er niet in geslaagd zijn de godsdienstige gevoelens te vernieti gen, wordt openlijk toegegeven. Het officiële blad van de Russische atheïstische beweging 'Nauka i Re- ligija' schrijft b.v. dat 'er nog altijd godsdienstige mensen eijn' en'dat 'de dienaren van de eredienst soms duidelijke Invloed hebben op kin deren van godsdienstige ouders'. Feit is. dat de Orthodoxe priesterop leiding in Leningrad ieder jaar weer veel meer kandidaten voor het priesterschap moet afwijzen dan dat zij er aanneemt. De belangstel ling voor het priesterschap over treft vele malen de opnamecapaci teit van de priesteropleiding logie momenteel doormaakt. Veel mensen hebben volgens Krasnow hun vertrouwen in de communisti sche leuzen opgezegd vanwege de schrille tegenstelling tussen leuze en praktijk. Grove mensen zoeken het in drank en ontucht, intelli gente mensen in de politieke strijd, de spiritueel gerichter, ln de gods dienst. De strijd van de partijleiding ln de Sowjet-Unie richt zich tegen de opvattingen, zoals die op het ogen blik in de Sowjet-Unie her en der leven en verwoord worden in de ondergrondse pers. Dit blijkt uit de colleges ever het wetenschappelijk atheïsme, die momenteel aan de universiteit van Meskou gegeven worden. Daarin wordt uitvoerig aandacht gegeven aan 'de kritiek der huidige godsdienstige ideologie en haar betekenis voor de vorming Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Maarn: J. Kamerling te Ballum en Hollum; te Wijk bij Heusden: A. Vlietstra te Doornspijk. Aangenomen naar Rotterdam-IJssel- monde: P. E. van Ooijen te Pernis; het beroep door de gen. syn. (leger- pred.)B. de Graaf te Harmeien. GEREF. KERKEN Beroepen te Drachten: J. de Vries te Lollum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rilland-BathE. Vene- ma te Drachten, die bedankte voor Siouxcenter (VS). Leslie Weatherhead I De opleving van de godsdienst is. der communistische wereldbeschou- volgens de christen geworden jood wing.' Aan de universiteit van Wil- Anatoly Krasnow Lewitin, die vorig na in het, overwegend katholieke Jaar naar het Westen kon uitwij- Litauen worden colleges gegeven in ken. mede te danken aan de zware 'de kritiek der ideologie van het crisis, die de communistische ideo- katholicisme'. door A.J. Klei Een paar weken terug stond op deze plaats een stukje waarin ik de spot dreef met een als ko misch J>edoelde nep-advertentie in het blad Waarheid en Een heid van de verontrusten in de gereformeerde kerken. Op de voorpagina van het toen voor me liggend nummer gaf de redactie niet onduidelijk te kennen, ver bijsterd en kapot' te zijn van de beweringen, door professor Kui- tert gedaan op de gereformeerde synode. Een paar pagina s ver derop echter moesten diezelfde beweringen via nogal flauwe woordspelingen dienen a s oor zaak van vrolijkheid. Mijn rede natie was als volgt, wanneer de verontrusten zo gemakkelijk grapjes verkopen over zaken, waarvan zij zeugen verbijsterd en kapot te zijn, maken zy hun verontrusting niet erg geloof waardig. Het doet me deugd te kunnen mel den dat de redactie van Waarheid en Eenheid nu op die zogenaamde ad vertentie terugkomt en er met zo veel woorden excuses voor aanbiedt. We zijn er niet zo gelukkig mee ge weest. aldus de redactie, die voorts bericht dat er negatieve reacties waren uit Barchem. Almelo en Er- melo (die van mij genoot niet het voorrecht, meegeteld te worden». De redactie van Waarheid en Een heid verklaart: "Wij willen zo mo gelijk overtuigen met de kracht van de waarheid en de liefde. Daaraan moeten ook humor en satire voldoen De bekende Britse theoloog en psy- L choloog dr. Leslie D. Weatherhead n is op 82-jarige leeftijd in Bexhill, Sussex overleden. Hij schreef meer dan dertig boeken, waarvan vele ook in het Nederlands vertaald zijn (zo als 'Het sexuele leven beheerst door psychologie en religie' en 'Psycholo gie en leven') en in de jaren veertig en vijftig veel gelezen werden. loan Samu De Roemeense zigeuner-evangelist loan Samu is opnieuw gearresteerd. Vorig jaar werd hij aangehouden op beschuldiging van fraude. Toen zijn onschuld werd bewezen, werd hij vrijgelaten op voorwaarde, dat hij niet meer zou evangeliseren. Hier aan zou hij zich niet hebben gehou den. M, van der Spek Zaterdagmiddag zal in de hervorm de kerk van Brakel de uitzending plaatsvinden van de heer M. van der Spek als zendingsarbeider in dienst van de gereformeerde zendingsbond in de Nederlandse hervormde kerk. De heer Van der Spek. laatstelijk bedrijfsleider van een houtindustrie in Zaltbommel, zal pioniersarbeid gaan verrichten onder de Pokot-stam in Kenia. Vorig jaar zond de GZB reeds drs. J. J. Visser uit naar deze stam. H, Bijmolt Als dat niet zo is overgekomen, dan ons excuus.' Wel een beetje mager excuus, merkt iemand op en ik moet toestemmen, het had royaler gekund. Maar niet temin. het is een excuus en excuses kom je bijzonder weinig tegen ln de kerkelijke pers. In de bijbel staat meer dan eens te lezen dat God er gens berouw van heeft, maar in kerkbodes valt een openhartige be tuiging van spijt uiterst zelden waar te nemen. Als een eerwaarde scri bent al eens terugkrabbelt, doet hij dit traag en liefst in de mist van een vloed van woorden: wij hadden zijn bedoeling niet goed begrepen, het was niet zijn opzet geweest en we moesten ook in aanmerking ne men datnou ja. ln die trant. Kortom, ik ben blij dat de redactie van Waarheid en Eenheid niet wil verdoezelen dat ze er naast zat met die kwasi-advertentie. Nu ik toch met verontrusten doende ben. ze stellen me wel eens voor kleine raadsels. Vlak voordat ik dit verhaaltje begon te schrijven, hoorde lk door de radio het Urker mannenkoor 'Halleluja' de verzen 4 en 5 van psalm 42 in de oude berij ming uitvoeren. Die Urkers zingen geweldig goed, hun stemmen bewe gen zich met groot gemak van hoog tot laag en van zacht naar hard, maar is er in Urk nu niemand ver ontrust over de manier waarop zo'n koor met de psalmen omspringt? Ze zijn in Urk anders toch ook niet gewend, hun verontrusting voor zich te houden? Je hebt hier te maken met een Het bestuur van het landelijk cen trum voor gereformeerd jeugdwerk (LCGJ) heeft met ingang van 1 maart de heer H. Bijmolt (45) te Drachten benoemd als stafmede werker-coördinator. Hij is thans nog verbonden als projectleider aan het 'experiment streekcentrum voor werkende jongeren' te Drachten. De taak van de heer Bijmolt bij het LCGJ zal onder meer zijn het onder houden van intensieve relaties met de leden van de vereniging. Daar door kunnen de voor het LCGJ be langrijke ontwikkelingen op het ge bied van gereformeerd jeugdwerk, jeugdwelzijn en samenleving beleids matig worden gecoördineerd. Met zijn benoeming is een einde geko men aan de vacature in de staf van het LCGJ, die in juli 1974 ontstond door het overlijden van de toenma lige LCGJ-directeur Jacq. de Smit. krachtige melodie uit de directe omgeving van niemand minder dan Calvijn. Er is het vertrouwenwek kende van bekende en geliefde woor den. Maar wat doen de Urker zan gers? Zij maken van een dapper ge loofsgetuigenis een romantisch lied door te werken met tere fluisterin gen die langzaam aanzwellen tot een stralend geluid, dat dan moet |6tS 161*11010610061") afzwakken bij: "En mijn hart. wat K mij moog' treffen' (waarbij dit laat ste woord een treffend accentje krijgt; om dan weer enig gas te geven bij de slotregel. Ja hoor eens hier, dit is allemaal natuurlijk heer lijk om in je oren te laten stromen, maar het geheel lijkt op deze ma nier meer op een gevoelig praatje dan op een gereformeerde preek. En mag dat wèl? Ik vraag maar. Ledental NCRV HILVERSUM —De NCRV heeft het afgelopen jaar afgesloten met 488.110 leden. Dat betekent een verlies van 268 leden. Het jaar 1974 sloot af met een stand van 488.378 leden. Daarbij wordt aangetekend dat bijzondere inspanningen in het Jubileumjaar 1974 een winst van 11.000 leden opleverde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2