Verbluffend spel van amateur jeugdorkest in Pijpers symfonie Geen haar op 't hoofd goed gespeeld, maar zelden echt leuk Orchestre de Cham bre weinig gespeeld werk Kabinetscrisis Italië lijkt onvermijdelijk Cordewener wil geen ontslagen Kamermuziek uit de tijd van Bach Van binnenschepen kan 400.000 ton worden gesloopt Giraal effecten verkeer dit jaar Socialisten: woensdag steun intrekken Ontslagen Bata zijn opgeschort Pool bij lossen van schip gedood Het geweld van de storm BAANDAG 5 JANUARI 1976 door R. Degens DEVENTER 'Een groep bijeengeraapte musicerende hufters uit Noord en Oost Nederland'. Zo wordt het Regionaal Jeugd Orkest N.O. omschreven in de R.J.O.-lustrumkrant die ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van het R.J.O. werd uitgegeven. Wie het nog niet wdst en dat zijn er ontelbaren, vooral in het westen des lands kan uit die krant leren dat er ongeveer tachtig jonge amateurmusici in het RJO zitten die driemaal per jaar in de vakanties repeteren, dat Ru Se- venhuysen vijftien jaar de leiding heeft, maar dat de orkestleden zelf het repertoire kiezen en binnen de orkestgroepen zelf bepalen welke partij zij willen spelen, dat het .'met het Haarlemse Jeugdorkest, en het grote Nationaal Jeugdorkest een van de drie goed functioneren de .amateur-symfonie-orkesten is die "onder 'Jeugd en Muziek' wer ken, dat er al vele buitenlandse toernees met succes zijn gemaakt, en dat diverse Nederlandse dirigen ten werken voor het RJO schreven. Dat is allemaal aardig op papier, en van veel goedwillende en goedbe doelende amateurorkesten kan men, vooral als het eenmaal jubile ren geblazen is, dergelijke roos kleurig e berichten lezen. Maar bij weinige van dergelijke ensembles klopt de uitvoeringspraktijk met wat er allemaal over op papier ge suggereerd wordt. En met wat er verder In genoemde lustrumkrant op wat oubollig-studentikoze toon naar voren werd gebracht, was ik al bang dat dat van die 'musiceren de hufters' misschien niet eens als grapje opgevat zou moeten worden. Nu ga ik niet de beproefde omzwaai maken met: wie schetst echter on ze verbazing toen wij hoorden. Al zou daartoe best aanleiding gevon den kunnen worden in het concert dat ik vrijdagavond van dit RJO in de Sporthal in Deventer hoorde, en dat zaterdagavond in De Ooster- poort in Groningen is herhaald. Het was zeker geen in alle opzich ten volmaakt concert; ik heb trou wens nog maar hoogst zelden, van welk ensemble ook, een volmaakt concert (wat dat dan ook wezen moge) gehoord. Met name in het openingsnummer, de Pulcinella-suite van Strawinsky, door André Rutten DEN HAAG De Haagse Comedie heeft op de derde dag van het jaar de première gegeven van het blijspel 'Geen haar op 't hoofd', dat in de originele Franse versie van Georges Feydeau (1862-1921) jChampignol malgré lui' heet, bij de eerste voorstelling in Neder- Ld in 1893 vertaald als 'Champignol tegen wil en dank'. personages in voor, waaronder een compagnie soldaten met kader, die vooral het tweede bedrijf bevolkt. De verwikkelingen nemen in de eerste twee bedrijven toe tot zij onontwarbaar lijken, maar in het laatste bedrijf wordit alles verba zingwekkend knap opgelost. Alles staat weer op zijn pootjes. De hele machinerie van de voor stelling heeft Jules Royaards als regisseur verbluffend goed laten verlopen. Toch wilde voor mij de voorstelling zelden echt leuk wor den, en dat lijkt mij aan steeds weer hetzelfde toe te schrijven: als zoiets vooral koddig en kluchtig gespeeld wordt, zoals hier, tot in alle schitterend verzorgde uiter lijkheden toe, weer gebeurde, ont staat er voor een ervaren schouw burgbezoeker een lach-of-ik-schiet- effect. Mogelijk zou het beter ge werkt hebben als er een scherp op de mensen toegespitst tijdsbeeld van gemaakt was. 'eydeau had er een handje van de betere burgerij uit zijn tijd voor schut te zetten, vooral in de avon tuurtjes die zij stiekum probeerden te beleven, en die bij hem altijd verkeerd uit pakten. In dit geval is er een heer, die iets probeert met mevrouw Champignol, wier man, een bekend kunstschilder, een poos •afwezig is. Hij bereikt niets, behal ve dan dat hij door steeds meer voor meneer Champignol wordt gehouden en tenslotte zelfs inder diens naam als soldaat een naand lang op herhaling moet. fevrouw Champignol, die ook niet ïelemaal vrijuit gaat, weet alles ook voor haar echtgenoot aanne- nelijk te maken als de gerechte straf voor een te opdringerig man. let is een van die ingewikkelde vaudevilles, waarin Feydeau ook 'A] diens ordenende mede auteur Maurice Desvallières een meester was. Er komen zo'n dertig door Jac Kort AMSTERDAM Geregelde bezoekers van de Grote Zaal van het Concertgebouw, die zich misschien wel eens hebben afgevraagd waarom de naam van Lully op een der panelen is aangebracht, (hetzelfde geldt trouwens voor veel andere namen, die men daar kan vinden), hebben nu eindelijk eens een werk van deze Franse somponist kunnen horen. Franse revolutie' te noemen, zoals in het programma gebeurde, waag ik het namen als Couperin en Rameau in mijn hoofd, te betwijfelen. lijn Suite in G kleine terts werd aterdagavond gespeeld aan het be at van het concert door het Fran- e Kamerorkest van Jean-Francois •adllard. ding is zeker: dit, stuk klinkt ia drie eeuwen nog heel fris en harmant en dat is geen kleindg- ieid. Maar of dat nu een reden is, jUlly 'de grootste musicus vóór de ERKRADE De heer J. H. M. tordewener Sr., eigenaar van het al wee weken door het personeel be- ette confectie-atelier Cordewener Q Echt, Gulpen en Kerkrade, heeft ezegd niemand van de personeels- den te willen ontslaan. De heer ordewener is persoonlijk met zijn '«le vermogen verantwoordelijk oor het bedrijf. Als het bedrijf ailllet gaat, houdt hij, volgens zijn eggen, persoonlijk ook niets over torgen wordt de situatie bij de [he confectie-ateliers besproken toor de stichting Wercon. In een Verklaring hebben de bezetters ge stold, dat zij op het standpunt staan dat die bespreking gericht tooet zijn op volledig behoud van <to werkgelegenheid bij de onderne ming. In Vivaldi's Concert voor fluit en strijkers was Maxenct Lanrieu de solist. Niet een van 's meesters belangrijkste werken maar altijd nog wel goed voor een virtuoze solopartij, die dan ook voortreffe lijk werd uitgevoerd en door het Kamerorkest mooi begeleid. Larrleu kreeg echter na de pauze eerst goed zijn kans in het Concert in G van Carl Stamitz, een werk van een esprit en een schoonheid, een Mo zart waardig. Hierin kon men naast de technische beheersing van deze solist tevens zijn grote artistieke kwaliteiten leren bewonderen. Met de orkestbewerking van De- bussy's Six Epigraphes antiques heeft Ansermet de componist geen dienst bewezen. Evenmin dit kamer orkest, met het op het programma plaatsen van dit broedeloze arran gement. Beter was het gesteld met Bach's Concert voor drie violen en orkest, waarmee de avond besloten werd. Ook een bewerking weliswaar, maar een, die zo prachtig is. dat men zich niet eens afvraagt, of het ori gineel (voor drie clavecimbels) nu wel of met van Bach is. Ook van dit werk gaf Paillard met zijn en semble in alle opzichten een schit terende vertolking. liep het nog niet overal zo als diligent en orkest het wilden. Maar met het Tweede Pianoconcert van Sjostakowitsj weren zowel de voortreffelijk gespeelde solopartij door Inke Kessier (oud-orkesülid) als de met veel elan en stijlbegrip gerealiseerde orkestpartij een ver rassing. Te zwak Maar voor de uitvoering na de pau ze van de Derde Symfonie van Wil lem Pijper, vind ik het woord ver bluffend zelfs nog te zwak. Dit uit 1926 daterende stuk, werd destijds door Monteux en het Concertge bouworkest (onder andere) ge speeld, en door enkele andere Ne derlandse symfonie-orkesten als 'te moeilijk' ter zijde gelegd, of in een moedige uitvoeringspogiing groten - deels om hals gebracht. Na de oorlog was deze muziek voor beroepsorkesten, getraind in eigen tijdse muziek, geen probleem meer. Maar ik heb nog nooit een amateur ensemble dit werk horen spelen. En ik heb nog maar van weinig beroeps-orkesten een vertolking ge hoord met zoveel ritmische finiesse, met een zo suggestief overbrengen van de structuur en de geest van deze symfonie. Ik geloof dat hier, met name in ongeveer de eerste helft van dit een-delige stujk, een ideale verklanking tot stand werd gebracht. Later, en vooral in de uitermate moeilijk te realiseren slotciimax werd de musdceerspan- ning, door o.a. een te vroeg uitspe len van de maximale geluidssterkte, wat minder. Maar het bleef tech nisch een bewonderenswaardige prestatie. Die ongetwijfeld mede werd bereikt doordat voor deze ge legenheid een flink aantal oud-le den van het RJO meewerkten, maar waarvoor ik niettemin het woord verbluffend nog steeds niet te sterk vind. door Piet Visser AMSTERDAM Het program ma van het zaterdagavondcon cert in de Kleine Zaal sprak van 'Wereldlijke Muziek', maar dit sloeg dan alleen op de teksten met een niet-liturgische, niet godsdienstige inhoud. Overigens was het muziek in een functionaliteit met telkens een ei gen sfeer: opera, of zo maar sociale verstrooliiing. En dan 'kamermu ziek'; een branche, waarmee de 'Nederl. Bachverenigimg' voor het eerst in haar bestaan een openbaar podium bezette. Het eerste concert in een reeks met verschillende as pecten, verspreid door het hele land. Dit keer vocaal en instrumentaal van J. S. Bach, Handel, Vivaldi, C. Ph. E. Bach, allersmakelijkst en vriendelijk en vaak heel bekwaam en muzikaal uitgevoerd door de so praan Marjanne KwekaLlber, de ba riton Max van Egmond, de fluitist Frans Brüggen, de cellist Anner Bijlsma en de clavecinist Gustav Leon hardt; (solo-) cantates van J. S. Bach (Amore traditore), Handel (Lucrezia), een sopraan-bariton- duet (Quanda in calma), liederen uit Anna Magdalena Bach's 'Noten- buch' (de 'Tobackspfeife', 'Bist du bei mir', 'Wlllst du dein Herz mir schenken'), Vivaldi's 'All' ombra dl sospetto'. Een avond vol huiselijk heid aan onderwerpen en uitmun tende, hoogstaande muziek. Max van Egmond kwam. ondanks een verfijnde zangtechniek, moei lijk boven zijn onderwerp uit; Ma rianne Kwekstlber mag als een aankomende aanwinst voor onze zangpodia gelden, zeker wanneer zij in de toekomst haar blik richt bo ven haar publiek uit en minder diep (-gebogen) In haar partij. Haar doorleefde expressie van muziek eh tekst laat daarvan veel goeds ver wachten. Frans Brüggen, tovenaar op zijn blokfluit, heeft wel een sterk staaltje van fluit-technlek ge geven ln de 'Partita' In c (BMW 1013), maar de structuur van die enorme keten van zestienden maakte het overigens wel-kllnken- de stuk meer aannemelijk voor een klavier of een strijkinstrument, dan voor welk blaasinstrument ook. In tussen: een fraaie prestatie. Anner Bijlsma's cellospel behoorde bij de basso-continuo-begeleidlng die hij samen met Gustav Leonhardt per fect en op de Juiste afstand uit voerde. Diens clavecimbel-solospei in de vriendelijke muziekjes van de (Jonge) Carl Ph. E. Bach paste èn ln muzikaliteit èn in sfeer volledig aan bij deze zo gelukkig begonnen nieuwe taak van de Ned. Bach- Vereniging. DEN HAAG In totaal komt 400.000 ton van het totale laadvermogen van de Nederlandse binnenscheep vaart voor sloop ln aanmerking. Dat staat in een eerste advies van de commissie binnenscheepvaart, die staatssecretaris Van Huiten heeft ingesteld om te adviseren over maatregelen die de gang van zaken ln de binnenscheepvaart kunnen verbeteren. Op korte termijn moeten er betere sloopregellngen komen voor de dro- geladingvloot, vindt de commissie. Dat kan door de uitkeringen van de bestaande sloopregellng bij be drijfsbeëindiging te verhogen. Daarnaast zou er, volgens de com missie, een algemene sloopregeling moeten komen voor schippers die een deel van hun tonnage willen afstoten of vernieuwen. Er is vol gens de commissie een teveel aan scheepsruimte ln verhouding tot de vraag. AMSTERDAM Invoering van gi raal effectenverkeer, een vooront werp voor een nieuwe Beurswet en een nieuw gezicht van de officiële Prijscourant kunnen ln de loop van dit jaar worden tegemoetgezlen. Dit heeft de voorzitter van de Vereni ging voor de Effectenhandel .de heer T. Ph. Korthals Altes, gezegd ln een nieuwjaarsbijeenkomst van beursle- den. HIJ meende, dat de Invoering van het giraal effectenverkeer een kwestie van wachten op de wetgever Is. ROME (Reuter, UPI) Het begint er steeds meer naar uit te zien dat een regeringscrisis in Italië onvermijdelijk is. Dat val van de ploeg van Aldo Moro zou een einde maken aan het 38ste kabinet sinds het verdwijnen van het fascistische bewind van Mussolini. De Italiaanse socialistische partij is vastbesloten de steun, die tot nu toe is verleend aan de coalitie van christen-democraten en republikei nen komende woensdag ln te trek ken. Fisteren nog schreef het blad Avanti de spreekbuis van de socialisten dat het zinloos is met 'psychologische foefjes' te proberen de socialisten op andere gedachten te brengen. 'De crisis staat nu wel vast', aldus het Romeinse dagblad 11 Messaggero. De socialisten uitten hun dreige ment op oudejaarsavond. Het kwam als een verrassing omdat de socia listische leider Francesco de Martl- no een maand geleden nog had verklaard zeker tot dit voorjaar het kabinet-Moro te zullen steunen. Twee weken geleden zei hij dat een crisis op dit ogenblik lang zou du ren en gevaarlijk en schadelijk zou zijn. In Italië wordt gesuggereerd dat de socialisten hun opmerkelijke stap hebben gedaan omdat ze bang zijn buitenspel te raken bij groeiende toenadering van de christen-demo craten en de communisten. Andere veronderstellingen zijn dat de soci alisten de economische steunmaat regelen aan het zuiden van Italië willen sa ooteren omdat de chris ten-democraten daardoor populair der zouden worden of dat er op een crisis wordt aangestuurd om Moro ln staat te stellen het leiderschap van de partij aan zich te trekken. De socialisten hebben gisteren een verklaring uitgegeven, waarin vier punten voor het programma van een nieuwe regering s'aan. De par tij wil bescherming van de werkge legenheid, een radicale wijziging ln de huidige economische politiek in Italië, meer bescherming van de burgerlijke rechten en veranderin gen in de verhouding tussen rege ring en parlement. De christen-democraten en de communisten zijn ervan overtuigd dat een regeringscrisis zal lelden tot nieuwe algemene verkiezingen, iets waar geen van belde partijen op zit te wachten. I}e christen democraten vrezen een grote terug gang, zoals die al merkbaar werd bij de regionale verkiezingen van afgelopen Juni en de communisten willen meer tijd om hun toenemen de populariteit wat te verankeren. Paus Paulus de Zesde heeft zich gisteren gemengd in één van de plannen, waarover de regering eveneens zou kunnen struikelen, namelijk de legalisering van abor tus. DEN HAAG Hangende een ln te stellen nader onderzoek en het daarop volgend overleg tussen de directie van Bata Best en de vakor ganisaties. is de aanzegging van het ontslag voor 358 werknemers bij dit bedrijf opgeschort. Pas na dit over leg zal bekend zijn hoeveel en wel ke medewerkers eventueel zuilen moeten afvloeien. Dit heeft minister Lubbers (econo mische zaken) mede namens zijn ambtgenoot van sociale zaken ge antwoord op schriftelijke vragen van de tweede kamerleden Van Zeil en Cornellssen (beiden KVP). Wat de industriële sector schoeisel en leder ln het saneringsplan van Bata betreft, zijn thans herstructu reringsprogramma's in uitvoering door de stichting Nederlandse Her- structurerings Maatschappij (Ne- hem). Besprekingen met de directie heb ben ertoe geleid dat alsnog het organisatiebureau Bakkenist. Spits en Co. zal worden ingeschakeld om de Industriële tak van het bedrijf door te lichten. Dit onderzoek moet eind Januari zijn afgerond. De vak organisaties zijn hiervan op de hoogte gesteld en zullen over de te nemen maatregelen ln het overleg worden betrokken. TERNEUZEN Zaterdag is de 40- Jarlge ln België verblijvende Pool F. Sloser ln Terneuzen aan boord van het Duitse vrachtschip 'Svealand* verongelukt. De man raakte bij het lossen van pakken cellulose bekneld tussen het laad bord en de scheeps wand en was op slag dood. BINNENLAND/KUNST/BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 Hoe de storm de afgelopen dagen ln binnen- en buitenland heeft huisgehouden, tonen ook deze foto's: Boven: bij het paviljoen Pannassala aan het strand van de Kennemerdutlnen is het duin volledig weggeslagen. Het terras verdween in het niets en de zaak (anders altijd het hele jaar door open) moest tijidelijk dicht. (Luchtfoto Rob List) ^Midden links: de wind velde bomen, bomen velden auto's, zoals hier op de Amsterdamse Elandsgrachit. Midden rechts: het dak van de St. Annakerk in Amstelveen waaide vrijwel ln zijn geheel weg. Hiernaast: een beeM van de overstroming in Hamburg, waar evenals in andere Noorddultse en Deense kustplaatsen duizenden hun huizen moesten verlaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7