Razende storm spoor van puin liet na ABN Schade aan bossen minder dan in 1972 Spits Bonifatiuskerk stort neer en brengt in val schade toe H. Algra tachtig jaar Verspreking? Sigaretten uit shag ongezonder dan uit pakje \fokantie. Ups voor als de kinderen wat ouder zijn. Vakantie. Tips voor als de kinderen uit huis zijn. Stormgaten zijn hier en daar wat vergroot Marokkaan steekt een onbekende landgenoot dood Overval mislukt MAANDAG 5 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW KWARTET 3 Na het VPRO-radiogesprek vrijdag avond van de minister-president zette de rijksvoorlichtingsdienst op verzoek van Den Uyl een verspreking nog even recht Den Uyl had namelijk gezegd dat het eventueel wegvallen van de kinderbij slag bij inkomens boven 24.000 gulden mogelijk een besparing van 1 a 2 miljard gulden zou opleveren. Welnu, deze taxatie was wel erg aan de hoge kant. De besparingen liggen eerder in de buurt van enkele honder den miljoenen guldens. Er was dus niet zo zeer sprake van een verspre king als wel van een taxatiefout Als er wel sprake was van een ver spreking dan lag die veeleer in één van de slotalinea's van de causerie. Den Uyl zegt daarin ongeveer het volgende: 'Wij zullen de verkiezingen ingaan als, en dat geldt voor het hele kabinet, als het kabinet dat niet aarzelt om impopulaire maatregelen te nemen'. Nu zal Den Uyl in het vuur van zijn toespraak uit het oog hebben verloren dat hij sprak als premier van een extraparlementair kabinet en niet als partijleider. Zou Den Uyl gelijk hebben dan is de keuze bij de komende verkiezingen voor of tegen het kabinet-Den Uyl. En dat kan niet het geval zijn. Een kabinet zeker een extraparlemen tair kabinet dat afwisselend gesteund of gedoogd wordt door verschillende politieke partijen, kan in een land met meerdere politieke blokken geen inzet van de verkiezingen zijn. We moeten aannemen dat er in Den Uyls betoog sprake was van meer dan één verspreking. (Tekst van het interview: zie elders in deze krant). Van een verslaggever DEN HAAG Uit shag gerolde sigaretten bevatten ln het alge meen meer teer en nicotine dan sigaretten uit een pakje. Dit blijkt uit een onderzoek dat het ministe rie van volksgezondheid heeft laten uitvoeren. Eerder werden al fa- briekssigaretten onderzocht. De precieze cijfers zeggen in zover re weinig dat uit de onderzochte shag fabrieksmatig sigaretten op standaardgewicht werden gerold, die dus weinig overeenkomst verto nen met het zelfbouwprodukt. Maar onderlinge vergelijkingen zijn wel zinvol Daaruit blijkt dat de aan duiding 'hafltf zwaar' weinig zegt. Hoeveelheden teer en nicotine per sigaret variëren van 19 respectieve lijk 1.1 milligram voör Bison tot 29 en 1.6 voor Drum. Zware shag vormt duidelijker een groep, tussen 25/ 2,3 mg voor Brandaris en 27/2,5 voor Special. Amerikaanse' shag komt van boven tot beneden op de ranglijst voor. American Star scoort het laagste met 19/0,5 mg, Ameri can Blend het hoogste met 31/1,6. ADVERTENTIE De Bonifatiustoren, terwijl zaterdagmiddag de spits omlaag stortte. LEEUWARDEN De ongeveer honderd jaar oude toren van de Bonifatiuskerk in Leeuwarden is zwaar door de storm geteisterd. Zaterdagmiddag is de 35 meter hoge spits van de toren gewaaid. Eerder was gebleken dat de top twee meter stond te wiebelen en dreigde te breken. Mensen in de omgeving, onder wie de bewoners van het bejaardenpension St. Josef, werden geëvacueerd. Het verkeer werd omgeleid. Intussen heeft het bestuur van de Stichting Bonifatiustoren het prin cipebesluit genomen alles in het werk te stelten om de toren te redden en van een nieuwe spits te voorzien. Deze stichting Is enkele jaren gele den opgericht toen de toren met afbraak werd bedreigd. Er werd geld bijeengebracht om met steun van de overheid de toren te redden. Nog in het afgelopen najaar werd de gehele elektrische installatie vernieuwd en de goten en daken werden hersteld. Er is nog een be drag van 45.000 gulden in kas, maar dit zal uiteraard lang niet toereikend zijn. Toch wil de stich ting de toren in oude luister her stellen en ze doet nu reeds een dringend beroep op de instanties en bevolking van Friesland en Leeu warden om daarbij behulpzaam te zijn. Maandag wordt getracht na te gaan welke de bouwkundige oorzaak van het afbreken van de spits is ge weest. Een recent onderzoek van de monumentenwacht heeft geen ge breken aan het licht gebracht die zo ernstig waren dat ze de oorzaak konden zijn van de breuk. Onderzoek De stichting heeft opdracht gege ven direct na het onderzoek re beginnen met het verwijderen van de omgewaaide spits, die' in zijn val grote schade heeft toegebracht aan de noordzijde van de pastorie, een gat heeft geslagen in het dak van de westelijke zijbeuk van de kerk en de recreatiezaal van het Sint Jözefpension heeft vernield. Ora verdere schade te voorkomen zal op korte termijn de schade aan de kerk en pastorie moeten worden hersteld. De stichting is niet tegen stormschade verzekerd, omdat de toren in bouwkundig opzicht even als in de afgelopen negentig Jaar ook in de eerstkomende jaren aan redelijke weersomstandigheden weerstand zou kunnen blijven bie den. Bovendien zou een stormscha depremie voor de bescheiden mid delen van de stichting een te grote belasting hebben betekend. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Afgerukte da ken. weggeslagen stukken duin, stuurloos gebeukte schepen, af geknapte bomen, ingevallen bouwwerken: dat was het trieste beeld dat overbleef nadat in de nacht van vrijdag op zaterdag en een groot deel van de dag daarop een ongekend zware storm over ons land was gegaan. Met hier en daar een kracht van 12 en uitschieters van 130 km per uur richtte hij voor vele tientallen miljoenen guldens schade aan. Tot nu toe staat vast. dat daarbij één dode was te betreuren: de 67- jarige mevrouw J. M. Hoogvliet, die tegen de balustrade van het balkon van een bejaardenflat in Numans- dorp werd gesmakt. Maar waar schijnlijk is het werkelijke aantal groter. Zowel reddingsboten als vliegtuigen van de Marinelucht vaartdienst speurden gisteravond nog naar opvarenden van de Oost- duitse vrachtvaarder Capelle, die zaterdagmorgen ten noorden van Ameland is vergaan. Ook wadgidsen namen aan de zoekactie deel. Het enige wat gevonden werd zijn een rubbervlot en een aantal zwemves ten. Verscheidene andere schepen kwa men eveneens ln moeilijkheden. Daaronder ook het Nederlandse vrachtschip Stardust, dat tussen Hoek van Holland en 's-Graven- zande op het strand liep nadat het vlak voor de kust door zijn anker kettingen was geslaen. Sleepboten waren er gisteravond nog niet in geslaagd het schip vlot te trekken. Negentien opvarenden waren van boord gehaald; de kapitein en een bemanningslid bevonden zich daar nog. Onzekerheid bestond nog over de Britse vrachtvaarder Carnoustie, die zaterdag meldde 30 mijl ten noor den van Terschelling in moeilijkhe den te zijn geraakt. Opsporingsac ties leverden niets op. Fortuinlijker was uiteindelijk de Italiaanse tan ker Brasilia, die vrijdag met averij de haven van IJmuiden werd bin nengesleept, maar daarbij vastliep op een eilandje midden in de ha ven. terwijl een van de slepers op de pier sloeg. Zaterdag konden bei de schepen worden losgetrokken. Stagnatie bij spoor Ondervond het vliegverkeer niet of nauwelijks vertraging (er werd geen enkele vlucht geannuleerd), de spoorwegen kampten met meer problemen. Tussen Gorssel en De venter sloegen in de nacht van vrijdag op zaterdag twee wagons met lege containers van een goe derentrein los en veroorzaakten over een afstand van enkele kilo meters grote schade aan de baan. Tussen Weesp en Dlemen ontstond vertraging doordat de bovenleiding was scheefgewaaid. evenals op het baanvak Deventer-Rijssen. Stagna tie trad op andere trajecten ook op Nu de kinderen de deur uit zijn, heeft u wat meer tijd dan voorheen om grote reizen te maken. U kunt de oceaan oversteken, bijvoorbeeld om een 31-daagse reis dwars door de Verenigde Staten van Amerika te maken (f3.195,-), of een 14-daagse trip door Florida (f 1.168,-) in een hypermoderne luxe bus. Rondreizen langs de historische steden van Perzië, door het hoogland van Afghanistan, de Himalaya over naar Kashmir. Een fascinerende rondreis van 24 dagen voor f 4.849,-. Als u liever wat dichter bij huis blijft en dol bent op wat Italië te bieden heeft aan kuituur en natuurschoon, dan is er een 14-daagse autocarreis die u voert door Teiscane, Umbria en Lombardia (f 1.385,-).\Vat dacht u van een tripje tussendoor naar Agadir (8 dagen vól pension f 897,-) of Rhodos (8 dagen vanaf f 633,-). Gratis gidsen liggen ioor u klaar. Algemene Bank Nederland Wanneer u er met de kinderen een paar dagen uit wilt, dan liggen Londen en Parijs voor de hand en dichtbij. Een weekendtrip naar Londen, inclu sief logies en ontbijt in een prima hotel, hebt u al voor f 259,-. Met boot en trein zijn er vier daagse reizen voor nog geen f 200,-. Parijs is her uwe al vanaf f 185,-, vijf dagen per trein, inclusief logies en ontbijt. Langere reizen brengen u naar Joegoslavië. Met name op het prachtige eiland Korcula kunt u vakantie vieren in het Park Hotel, direct aan zee (8 dagen vol pension f 455,-). Of in Dubrovnik, het gezellige hart van de Dalma- tische Rivièra (f587,-). Scandinavië biedt steeds meer vakantiemogelijkhcden. Hebt u er ooit aan gedacht om in Amsterdam de luxe boot naar Kristiansand of Bergen in Noorwegen te nemen en vandaaruit een prachtige autotocht te onder nemen, waarbij alle hotels verzorgd zijn en u de mooiste plekjes te zien krijgt? (f 1^376,-). Gratis gidsen liggen i oor u klaar. Algemene Bank Nederland doordat bomen en palen over de rails waren geslagen. Langs de hele kust is van vrijdag nacht tot in de loop van zaterdag een uitgebreide dijkbewaking inge steld met het oog op de verontrus tend hoge waterstand. In Zeeland Is het water met uitzondering van 1953 sinds 1825 niet meer zo hoog geweest als zaterdagmiddag. In Vllssingen bereikte het een peil van 4.06 meter: 1.86 meter hoger dan de normale hoge waterstand. In Har- lingen werd zelfs een stand van 4,40 meter genoteerd. Evacuatie Uit voorzorg werd vrijdagavond op het oostelijk deel van Texel tussen Oudeschlld en Oosterend een hon derdtal gezinnen geëvacueerd en ondergebracht in opvangcentra. Het water stond zo hoog in Oudeschild een meter boven de ha- venikade dat de burgemeester de situatie kritiek achtte. Zaterdag avond konden de gezinnen terugke ren. De hoge waterstand was er ook oorzaak van, dat zaterdag de Af sluitdijk (voor het eerst sinds 1932) moest worden afgesloten. Over de dijk geslagen stukken wrakhout maakten het rijden levensgevaarlijk. Enorme ravage In vrijwel alle delen van het land wa6 de ravage enorm. Een greep uit de honderden meldingen: In Egmond aan Zee waaide het dak van de pas gerestaureerde her vormde kerk. Bij vier hotels aan de boulevard werden alle ramen uit de sponningen gerukt. In Pieterburen (Gr.) ging het dak van de uit 1540 daterende kerk de lucht in. Veertig ossen werden in deze plaats dakloos toen het dak van een boerderij werd weggesla gen. De gemeentepolitie van Purmer- end moest vier mensen uit een ingestort huis aan de Kanaaldijk in Vandaag viert de hoofdredacteur van het Frlesch Dagblad, de heer H. Algra. zijn tachtigste ver jaardag. De heer Algra Is se dert 1935 hoofdre dacteur van het Friesch Dagblad, schrijft nog dage lijks 'één, meestal meer hoofdartikelen In de regel 's mor gens tussen zes en zeven uur. als nie mand je lastig valt' (zoals hij zelf ver meldt In zijn in 1970 verschenen memoi res "Mijn werk/mijn leven'). Van een onzer verslaggevers ASSEN Hoewel de storm die over ons land raasde heel wat bomen heeft laten sneuvelen, is de schade aan de bossen op geen stukken na zo groot als bij de novemberstorm van 1972. De toen ontstane 'stormgaten' zijn hier en daar wat vergroot, aldus ingenieur A. C. A. Kuhn, houtvester in noord-Drente. Ruim drie jaar geleden sneuvelden er tijdens de no vemberstorm en de daarop volgende aprilstorm in 1973 in totaal een twintig mil joen bomen, alleen al in Drente, de provincie die toen het zwaarst werd ge troffen. Deze keer ging in Drente ongeveer 6000 kubie ke meter hout tegen de vlakte. Ieder jaar wordt er echter wel een aantal bo men door de storm geveld en 6000 kubieke meter is niet abnormaal. Volgens de heer Kuhn zal de storm deze keer ook geen enkele invloed hebben op de houtprijzen. Naar zijn me ning is de schade deze keer minder groot doordat bij de grote stormen- van enke:e jaren geleden het n zwakke hout al tegen de grond is gegaan. Gevaar Intussen heelt staa'sdasbe- heer het publiek gewaar schuwd dat een bezoekje aan al of niet geteisterd bos eevaarlijk kan zijn. Vee! ji'e 'o.-men. o» *tze- -••• re tr. tegen andere bomen en kunnen losschieten door dat de spanning te groot, wordt. Een woordvoerder van staatsbosbeheer zei dat bij de laatste storm vooral het loofhout het heeft moeten ontgelden. Voor zover dat nu reeds kan worden gezegd, zou voor enkele tienduizen den kubieke meters hout erloren zijn gegaan. Ter irgelljking: de storm van november 1972 kostte een m iien kubieke meter hout n Je ip- -ti \an 1973 Het hout dat nu verloren is gegaan, bestaat voorname lijk uit takken en boomkrui nen. Dit hout heeft niet veel waarde. Het kan bijna uit sluitend gebruikt worden voor vezelverwerking, bij voorbeeld ln spaanplaat. De financiële schade is veel groter dan men op grond van de cijfers zou vermoe den. Dat komt dcordat de schade erg wijd verspreid is. zodat er veel mankracht no dig i6 voor het opruimings- vverk. Ook veel bomen iangs we- 1 i n ont gelden. Dat is volgens de mensen van staatsbosbeheer des te opmerkelijker, daar deze bomen uit veiligheids overwegingen doorgaans zorgvuldig worden gecontro leerd op zwakke plekken. Kennelijk zijn dus toch heel wat kerngezonde bomen omgewaaid. Opmerkelijk is verder dat in Drente veel losgerukte tak ken door de storm op grote hopen zijn geveegd, als sneeuwduinen. Veel wegen zijn ln deze provincie ver sperd geweest door hopen 'akken Ilpendam evacueren. In Eek en Wiel moest eveneens een gezin de wijk nemen omdat het dak de lucht in ging. In Eindhoven is de elektriciteit bijna een uur onderbroken geweest. De grote uitvalsweg in deze stad naar Nijmegen is anderhalf uur ge sloten geweest doordat een vele honderden vierkante meters groot plastic dak van een bouwplaats over de weg was gewaaid. In een sporthal in Uithuizen werd een groot gat in het dak geslagen. Flat bedreigd In Groningen moesten bewoners van acht flatwoningen aan de Cu- racaostraat hun huis verlaten om dat de tien meter hoge zijmuur van het gebouw dreigde in te storten. In dezelfde stad ging een nood- school geheel tegen de grond. In Elspeet bezweek een schuur met meer dan honderd kistkalve ren. Een van de dieren was op slag dood. De rest kon bij boeren in de buurt worden ondergebracht. Honderdduizenden guldens schade veroorzaakte de storm in de Woer- dense nieuwbouwwijk Molenvliet, waar van in aanbouw zijnde wo ningen daken en muren wegwaai den. Diverse toegangswegen naar Epe waren zaterdagochtend volledig ge blokkeerd door omgewaaide bomen. Bij Ferwerd in Noord-Friesland is de 59-jarige O. Eenshuistra op het nippertje gered vanaf het on dergelopen Noorderleeg. Hij was daar naar toe gegaan om vogels te bestuderen en werd verrast door het snel opkomende water. Uren lang heeft, hij op een betonnen paal moeten doorbrengen voor hij door een helikopter van de vliegba sis Leeuwarden werd bevrijd. In Vlissingen is een gat in de boulevard geslagen op een punt waar deze nog niet op Deltahoogte is gebracht. Met een muur van zandzakken werd voorkomen, dat het water de stad in stroomde. Schepen beschadigd In de haven van de stad werden vier mijnenvegers beschadigd toen het schip Dana van de ferrydienst naar het Britse Sheerness lossloeg. Op een plaat bij Goeree-Over- flakkee werden vier mensen door het opkomende water verrast. Pas uren later konden zij door een reddingboot worden ontzet. In Den Haag moest het verkeer op twee plaatsen worden omgeleid omdat twee kerktorens (aan de Elandstraat en de Laan van Meer- dervoort) omlaag dreigden te ko men. In de Zuidoosthoek van Fries land zijn nogak wat bomen op laag- spanningskabels terecht gekomen, waardoor boerderijen zonder stroom kwamen te zitten. In Lauwersoog zonk een frissere - boot nadat hU was losgeslagen van de kade. Het hoge water heeft over een lengte van vijftien kilometer vijf meter van de duinen bij Wester- schouwen afgeknabbeld. Ook elders hadden strand en duinen te lijden van de storm. In de omgeving van de Elerlandse vuurtoren op Texel werd over vele kilometers twintig meter weggesla gen. Het strandpaviljoen 'Paal 28' staat nu aan de rand van de dui nen omdat een stuk dpln werd weggeslagen. Ook het theehuls Par- nassia in de Kennermerduinen moest zijn deuren sluiten omdat het gevaar liep weg te zakken Caravans verwoest In Urmond (Limb.) kwam het verkeer urenlang vast te zitten na dat een kraan van de DSM was gekanteld en dwars over de weg terecht kwam. In Amsterdam is door de storm een boot omgeslagen, waarin naar de politie vermoedt drie mensen zaten. Van hen ontbreekt nog elk spoor. Ook in Amsterdam waaide een deel van het dak van het Centraal Station aan de De Ruyterkade af. Op de autosnelweg Amsterdam- Utrecht knapten de spoorbomen bij Loenersloot. In Amstelveen rukte de storm het dak van de St. Annakerk. In Schoorl sloegen de wieken van de Hargermolen op hol. wat zelfontbranding tot gevolg had. De molen is ingestort De Texelse polder, waarin zich het kampeerterrein De Robbenjager bevindt, liep onder water, waardoor de caravans als luchtballons kwa men rond te drijven. Op veel andere campings is eveneens grote schade aangericht aan caravans. In veel Jachthavens werden boten van de touwen los- grukt. Van een verslaggever AMSTERDAM De 25-Jarige Ma rokkaan A. E. heeft zaterdag be kend een nog onbekende landge noot te hebben doodgestoken. De steekpartij vond plaats ln hotel Pa- rima, aan de Warmoesstraat ln Amsterdam. De eigenaar van het hotel heeft het slachtoffer ontdekt toen hij om streeks twee uur 's nachts een laat ste rondgang door het bedrijf maakte. Hij zag toen bloed onder de deur van de kamer van E. uitko men. De Amsterdamse recherche zegt dat E. en zijn slachtoffer vermoedelijk ruzie hebben gekregen toen E. geld vroeg aan zijn landgenoot, die bij hem wilde slapen. Het slachtoffer kreeg een messteek in de borst» De eigenaar van het hotel trof E. op de rand van het bed aan. Aan vankelijk wilde hij niets tegen de politie zeggen. Later legde hij een bekentenis af. Maar E. kon niet zeggen wie zijn slachtoffer was. De beide mannen hadden elkaar vrij dagavond voor het eerst gezien. Van een verslaggever HAARLEM Een nog spoorloze man heeft vrijdagavond gepoogd een bijkantoor van de Nutsspaar- bank in Haarlem te overvallen. Met ln de hand een flobertgeweer en op het hoofd een bivakmuts eiste hij geld. Een van de personeelsleden zag kan- het stil alarm te bedienen maar voordat de politie arriveerde raakte een van de mensen In het bankgebouw ln paniek en begon te gillen. Daarop loste de overvaller een schot in het plafond en vlucht te ln een auto. Hij hee^t geen geld meegenomen. Lading suiker gestolen EERSEL Uit een loods van een transportbedrijf in Eersel (N.-Br.) zijn 330 zakken, elk met 50 kilo kristalsuiker, gestolen. De diefstal heeft vermoedelijk plaatsgevonden ln de nacht van vrijdag op zaterdag en werd pas in de loop van zaterdag ontdekt. De rijkspolitie houdt reke-» ning met de mogelijkheid dat de suiker, ter waarde van 15.000 gulden, is gestolen ten behoeve van illegale alcoholstokerijen. (ADVERTENTIE) H0IK MHlOmiUl umiimtrrtHon /I SIHVill KIM bij uw Fleurop bloemist uit het Bloemboek met 175 voorbMldlge arrangementen. Fleurop Interllora garandeert uw bestelling Koninginnegracht 135. Den Haag 'Ga opztf, zie je niet, dat je op mijn plaats staat?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3