Nog gespannen Manusama bereidt zich voor op politiek gesprek 'Samenwerking van onderop moet worden gebouwd' Premie voor vrijwillige verzekering ziekenfonds meestal f105 per maand 'Werklozen te vaak naar sociale werkplaatsen' De eerste duik in 1976 Meeste fondsen gaan 'verrekenen' Blad van NW-Jongerencontact Man gedood bij ruzie om huis Zachte januari weerrapporten Sneeuwbevichten TROUW/KWARTET 5 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Ir. J. A. Manusama, de politie ke leider van de (overgrote meerderheid van de) Zuidmolukkers in ons land, kan nog steeds niet goed slapen; zo staat hij nog onder de spanning die de gijzelingen in Beilen en Amsterdam hem bezorgden. Hij is nu 65 jaar en sedert de ingang van het nieuwe schooljaar gepensioneerd als leraar wis kunde. Daardoor is hij nu volledig beschikbaar voor het politieke gesprek, dat de Nederlandse regering de Zuidmolukse bevolkingsgroep op kor te termijn heeft toegezegd. In bijgaand onderhoud komt ir. Manusama zelf aan het woord om een voorbeschouwing te geven op dat komende gesprek. Ik heb het al zo vaak gezegd: wij leven in een tijd waarin het be grip 'souvereiniteit van de staten' steeds betrekkelijker wordt ge zien. Er is in de hele wereld een roep om samenwerking in grotere verbanden. Wij kunnen het in Europa zien. Dat streven naar Euro pese eenheid is op zichzelf een goede zaak, maar tegelijk kan je zien hoeveel weerstand er nog bij de Europese staten bestaat om hun souvereiniteit op te geven. Ik sta op het standpunt dat. als Je zoekt naar samenwerking binnen grotere verbanden, die samenwer king van onderaf moet worden op gebouwd en niet van bovenaf moet worden opgelegd. Ik geloof ook in die zin niet in een volledig onaf hankelijke republiek van de Zuid- Molukken. Geen land Is volledig onafhankelijk. Ook de RMS zal dat noodt zijn. Maar als die soaiveredmdtedt van de Zuid-Moiukken erkend wordt, dan wil ik wel de verzekering geven dat de groei naar een Indonesische eenheid heel wat sneller zal verlo pen dan de opbouw van de Europe se eenheid. Ik denk dat ik dat wij, want er zijn er meer die er zo over denken met dat standpunt in eigen kring nog moeilijkheden genoeg zullen krijgen. Er bestaat inderdaad in Zuidmolukse kring een neiging om terug te keren naar 1950, naar de proclamatie van de eigen repu bliek. Maar toch als Indonesië bereid zou zijn ons tegemoet te komen, dan lijkt het mij wel moge lijk die voorwaarde van een brede re, inter- Indonesische Samenwer king hier te doen accepteren. Wij staan'sterk met ons standpunt. Als je de zaken nog eens bekijkt en bestudeert, zoals onlangs prof. Ziegler uit Göttingen heeft gedaan, dan moet je tot de conclusie ko men dat wij op het juridische in ternationale vlak alle recht heb ben Maar het is geen juridisch pro bleem, het is een politiek probleem. Er bestaat geen internationale rechterlijke instantie waar je je gelijk kunt halen en waar prof. Ziegler je vertegenwoordiger is. Er moet een politieke oplossing ko komen. Dat is zo Het hangt dus af van de politiek. En dat betekent dat het afhangt van de belangen. Heit komt mij voor dat er op dit punt heel wat aan het veranderen is. Indone sië voert een heel onverstandige politiek. Kijk wij hebben steeds de dia loog met Indonesië gepropageerd, waarbij centraal zou staan de in richting van een bondstaat In In donesië; een bond van staten, die een deel van hun souvereiniteit hebben opgegeven ten bate van een overkoepelend geheel. Ik hoop dat u zich ook even op het Indonesische standpunt kunt stel len en dan ziet u de zwakke kant van uw redenering. Een dergelijke ontwikkeling zou wel eens juist in een land als Indonesië allerlei middelpunt-vliedende krachten kunnen losmaken. Het probleem van de balkanisatle. zoals dat heet. Dat zou leiden tot versnippering, tot verzwakking van het geheel. Ik ken die stelling, zoals zij wordt toegepast op de ontwikke ling in heel wat ge-dekoloniseerde gebieden. Maar Is die stóUümg wel juist? La ten we haar eens toepassen op In donesië, dat juist zo'n sterk gecen traliseerde eenheidsstaat is, het probleem van de balkanisatie niet kent. Is Indonesië als eenheidsstaat wel zo sterk? Verkijk je niet op de situatie van nu. Ik had hier onlangs een Indone sisch journalist die ik voorhield: u denkt dat de RMS geboren is, om zich af te zetten tegen Indonesië. Maar dat is niet waar. Integendeel wij hebben elkaar nodig. Maar kunt u mij verklaren, vroeg ik uw collega, op grond waarvan de Zuid- Molukken (en West-Nieuw Guinea) tot Indonesië moet horen? Waarom is dat niet persé nodig? Op grond van de vroegere Nederlandse kolo niale administratie Maar dat is toch een vreemd uitgangspunt? Als Nederland niet in de vorige eeuw overeenkomsten had gesloten met Engeland, hoorde Malakka nu ook tot Indonesië. En hoort Portugees Timor er nu op eens wèl bij? Daar zijn toch geen regels te stellen! Het is een feit dat die Indonesische eenheid niet gedragen wordt door alle Indonesiërs. Een Menangka- bauer voelt zich in de eerste plaats Menangkabauer en pas in de twee de plaats Indonesiër. Ik weet wel van voor de oorlog: er was toen iets aan het groeien van een Indonesisch bewustzijn. Maar dat strekte zich alleen nog maar uit tot de elite. Ik merkte het toen ik student was in Bandung. Maar je moet dan zo'n proces zijn eigen gang laten gaan en niets forceren. Het is er mee als met het beleid van een mans als Van Doorn ten aanzien van de Zuidmolukkers hier. Integratie is een natuurlijk proces, dat tijd vraagt maar er komt. De Zuidmolukkers zouden hier zonder beleid op den duur zijn geïtegreerd ln de Nederlandse sa menleving: geassimileerd zelfs. Maar nu maakt zo'n man als Van Doom er een punt van, een voor waarde van beleid. Dan strijk je alle Zuidmolukkers tegen de haren ln en belemmer je dat natuurlijk proces. Toch zult u moeten erkennen dat het voor Indonesië moeilijk is nu aan de politieke eisen van een groep Zuidmolukkers in Nederland tegemoet te komen. Er zijn proble men met meer deelgebieden. Men is in Indonesië bang dat door het zo duidelijk stellen van bepaal- Ir. J. A. Manusama de punten teniet zal worden gedaan wat men heeft gedicteerd: de Indo nesische eenheidsstaat. Ik persoonlijk geloof dat men el kaar binnen de Indonesische archi pel nog steeds nodig heeft. Maar met erkenning van dat uitgangs punt moet men toch ook aandur ven de andere dingen niet onge zegd te laten. Een Idee, helemaal van mij zelf en voor eigen verantwoordelijkheid, is nog steeds het samenroepen van een inter-Indonesische conferentie, waarbij de belangen van de diverse deelgebieden centraal zouden staan. Als wij daarvoor uitgenodigd zou den worden, zou ik willen advise ren: ja we doen mee. Wij wie zijn dat? De Zuidmoluk kers daar, de Zuidmolukkers hier? De Zuidmolukkers uit de Zuid-Mo- lukken zelf, aangevuld met enkele Zuidmolukkers van hier. Het zwaartepunt zou dus mogen liggen op de Zuidmolukkers van daar? Ja als zij dan maar niet bij voorbaat de mensen kiezen, die hun welgevallig zijn. Wij kennen die verhoudingen daar nog wel. Het mag natuurlijk geen plebisciet k la Nieuw-Guinea worden. Maar er zijn daar in 1974, en in maart nog eens een paar Zuidmolukkers gevangen genomen. Als zij die zouden vrijla ten en als die aan de conferentie zouden kunnen deelnemen, dan kunnen wij met een gerust hart thuisblijven. Die mensen vertrou wen wij volkomen. Hun ideeën zijn de onze. En wat mijzelf betreft ik heb wel eens de indruk dat ik persoon lijk een obstakel ben voor een der gelijk gesprek. In dat geval zeg ik: laat het daar niet op afspringen. Ik hoef er echt niet bij te zijn; dat mogen ook anderen zijn. Die inter-Indonesische conferentie dat Is echter een idee van mij zelf. Ik praat er wel over ln de werkgroepen. Maar als het zover komt, zal ik nog heel wat moeten uitleggen aan de achterban. Die gedachte van een lnter-Indo- nesische conferentie heeft die nog enige weerklank in Indonesië zelf? Nee, op het ogenblik niet. Ander zijds: de Indonesiërs zitten er wel mee. Indonesië neemt nu de hou ding aan van: 'dat is een zuiver Nederlands probleem' en de Neder landse regering laat zich dat aan praten. Nederland moet in Indonesische ogen dat probleem oplossen. Maar dat kan Nederland alleen niet. Bij een oplossing is ook Indonsdë par tij. En als die twee landen het niet eens worden, dan moeten de rege ringen niet schromen de Verenigde Naties in te schakelen De Unci (een commissie van de Verenigde Naties, bestaande uit België. Au stralië en de Verenigde Staten, die •in de jaren voor 1949 bemiddelde ln het Nederlands-Indonesische ge schil, red. Trouw) moet er dan weer bij komen. Dan ls het heel goed mogelijk dat men gaat Inzien welk onrecht er toen is geschied. Dat wil Indonesië natuurlijk niet. Ik zie dat aanbrengen bij de Vere nigde Naties dan ook niet zo zitten. Maar wat wel mogelijk ls: er kan een dialoog op gang komen. Ik heb indertijd al eens aan Bisheuvel geschreven, toen die nog premier was: moet uw verwachtingen niet te hoog stellen. Als er maar een begin een schuchter begin is gemaakt'. Als Je praat, is die vijan dige sfeer een beetje doorbroken. U gaat nu met de Nederlandse re gering praten. Wanneer ls dat en wat brengt u ter tafel? Wat ik ter tafel zal brengen, zie ik heel duidelijk voor ogen, maar dat zal ik u niet zeggen want het is niet verstandig je kaarten voor een gesprek op tafel te leggen. Wan neer? Begin 1976, als Den Uyl terug is. Ik heb de indruk dat de Neder landse regering vrij compleet bij dat gesprek aanwezig zal zijn. Nodig is wel, dat ook de politieke aspecten ter sprake komen. Wat dat betreft zal het gesprek zich moeten onderscheiden van dat uit 1970 na de bezetting in Wasse naar. De ministers De Jong en Luns wilden toen alleen maar pra ten over de vraag: hoe voorkomen wij dit soort gebeurtenissen' en het politieke aspect geheel buiten be schouwing laten. Dat kan nu niet meer. Dat heb ik ook ondervonden bij mijn onder handelingen met de kapers en be zetters in Bellen en Amsterdam. ZIJ zeiden tegen mij: 'wij vertrouwen de Hollanders niet'. Wat dat betreft heeft zich in Bellen en Amsterdam het falen van 1970 gewroken. Maar op grond van de zoveel positievere benadering van ons standpunt ln het hele land en de houding van de regering, heb ik toch wel een zeker optimisme voor dat gesprek. Zoals gebruikelijk op iNeuwj aarsdag stormde gisteren weer een aantal flinkerds in Scheveningen op de zee af voor het nemen van de eerste duik van het jaar. Van een verslaggever UTRECHT De ziekenfondsen in een groot deel van het land gaan dit jaar aan de bij hen aangesloten vrijwillig verzekerden dezelfde premie vragen: 105 gulden per maand. Bij de betrokken ziekenfondsen is ruim tachtig procent van de verzekerden inge schreven. De fondsen proberen al langer om door een onderlinge verrekening tot dezelfde premie te komen. Aan dit *blok' ontbreken nu nog voorna melijk ziekenfondsen in Gelderland en in het Noorden van het land, maar hert ziet ernaar uit dat deze fondsen per 1 Januari 1977 ook mee gaan doen. Da nzullen in het hele land verzekerden in gebieden, waar de kosten onder het gemiddelde liggen, via hun premie iets meebe talen voor de verzekerden in de 'duurdere' gebieden.' Enkele deelnemende fondsen zullen dit Jaar nog een van de 105 gulden naar boven of naar beneden afwij kende premie in rekening moeten brengen om de 'sprong' naar de ene premie niet te groot te maken. Dat is onder meer het geval iai Amster dam en Haarlem, waar premies van achtereenvolgens 115.50 en 112.35 zullen worden gevraagd. Een paar andere Noord-Hollandse fondsen berekenen een lagere pre mie variërend van 85 gulden tot 107.20 terwijl voor Twente een premie van 97.50 ls vastgesteld. Voor een aantal minder draag krachtige groepen vrijwillig verze kerden gelden landelijke reductie regelingen. die het ziekenfonds voor hen wat minder kostbaar ma ken. Het gaat hierbij om gezinnen met een Inkomen tot 16.500 gul den, die per maand 'maar ƒ48.15 behoeven te betalen. Deze vermin derde premie geldt ook voor kinde ren van 16 tot 27 Jaar die studeren, invalide zijn, het huishouden ver zorgen. Ook bestaan er reduotlere- gelingen voor vrijwillig verzekerde gehuwde bejaarden met een inko men tot 21.630 gulden en voor niet- bejaarde gehuwden met een Inko men tot 19.300 gulden (per jaar). Van een verslaggever UTRECHT Steeds meer werklozen worden gedwongen geplaatst in sociale werkplaatsen, terwijl ze daar helemaal niet thuishoren. Volgens 'Boemerang', het blad van het NVV-Jongerencontact, is dit 'een hoogst alarmerende ontwikkeling'. Van een verslaggever ROERMOND De 35-jarige chauf feur M. D. uit Horst heeft bekend dat hij op 12 december 's avonds de 68-jarige ongehuwde L. Spreeuwen- burg uit Hegelsom-Horst om het leven heeft gebracht. Volgens de politie heeft D. de man gewurgd na een gesprek over de verbouwing van de woning, waarin Spreeuwen burg woonde en die el- gendom was van D. Dat gesprek liep uit op ruzie. Het lichaam van Spreeuwenburg werd op zondag avond 14 december door familiele den gevonden ln zijn woonkamer. Na sectie bleek dat hij door ver stikking was omgekomen. D. heeft het pand waarin de heer Spreeuwen burg woonde ongeveer twee jaar geleden van hem ge kocht. Het slachtoffer had daarbij bedongen dat hij tot zijn dood in twee kamers aan de voorkant van het pand mocht blijven wonen. D. was ongeveer een jaar geleden be gonnen met de verbouwing van het huis en had aan de achterkant twee andere kamers voor het slacht offer klaar laten maken. Het met selwerk lag echter al een paar maanden stil. omdat S. geweigerd zou hebben de kamers aan de voor kant te verlaten omdat hij daar meer zon had. D. wilde het huls samen met zijn vrouw gaan bewo nen. D. werd na een grondig buurt en familie-onderzoek aangehouden op 19 december, nadat hij de be grafenis van het slachtoffer had bijgewoond. DEN HAAG De landelijke werk groep 'Dier in Nood' heeft de minis teries van CRM, justitie en volksge zondheid gevraagd opdracht te ge ven om op te treden tegen overtre ders van de wet op de nonden- en kattenhandel. Volgens de werkgroep wordt deze handel steeds onguurder. Al elf jaar zou de wet ontdoken wor den. Nu december gemiddeld bijna an derhalve graad te warm ls geweest hoor je veel mensen praten over mogelijk kou met ijs en schaatsen in januari en februari. Het is een oud deuntje. In v;oorbije jaren zijn er natuurlijk wel gelegenheden ge weest dat het na decern berwarm te inderdaad 'losging' in januari met een week of tien dagen schaatsijs en soms nog wel wat strengers, maar het spijt mij het te moe ten zeggen ik kan dit niet an ders zien dan een statistisch zwak ke gok (wat iedereen natuurlijk vrijstaat). De luchtdruk vertoont immers nog steeds de neiging hoog te blijven boven Zuid-Europa en bij de Azoren en langs de noordzij de van dit maximum verplaatsen zich continu depressies van de oce aan naar Scandinavië. Af en toe valt een baan weieens wat lager uit zoals bij de oud jaarsdepressie (in het Friese Veenvouden viel 22 mil limeter regen, op Ameland bijna 20. Ede twaalf mm en Hoogeveen ze ven millimeter), waardoor tot in Noord-Ierland, de omgeving van Manchester. Jutland en tot bij Hamburg gisteren sneeuw viel. maar meer dan een loze dreiging ging er voor ons niet van uit. De barometers in Groenland staan veel te laag voor iets hartigs, om van de Russische maxima maar te zwijgen. Op IJsland is het momenteel weer eens bitter koud met zondagmiddag ln het uiterste noorden en oosten zelfs minu6 zestien tot minus acht tien graden bij een vrij krachtige oostenwind. De maximum tempera tuur in Akureyri was minus twaalf graden De Engelse weerkundigen hebben gisteren zonder slagen om de arm bekend gemaakt dat januari een zachte maand zal worden met in alle gebieden van de Britse eilan den boven normale temperaturen. Gisteren hadden alleen Corsica, de Balearen en somm.ge plaatsen aan de oostkust van Itaüé een nieuw jaarszonnetje. Een nieuwe hardlo- voor een algemene wezenlijke ver betering van de sneeuwtoestand. De Harz heeft nu een gesloten sneeuw dek van vijf tot tien centimeter papeneeuw. in de hogere lagen tot 28 centimeter. Skiën ls daar nu weer mogelijk. In Oostenrijk. Noord-Italië, Oost-Frankrijk en Zuid-Noorwegen zijn de omstandig heden over het algemeen (vrij) goed. Het Zwitserse Engelberg meldt drie meter sneeuw. Weerrapporten van gisteravond 7 nar, ma ximumtemperaturen van gisteren en neer slag van 7-19 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vllsslngen Zd.-Limburg Athene Berlijn Genève Helsinki Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Oei o Parijs Rome geheel bewolkt gebeel bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt regen regen half bewolkt half bewolkt regen onbewolkt half bewolkt onbewolkt motregen regen onbewolkt onbewolkt motregen onbewolkt Het blad wijst erop dat een sociale werkplaats bestemd is voor mensen die 'door bdj henzelf gelegen facto ren' niet in staat zijn hun brood op de vrije arbeidsmarkt te verdienen. De meeste werklozen kunnen ech ter door 'externe* factoren (niet voldoende arbeidsplaatsen) niet aan de slag komen. Toch maken 'economische' werklozen ong. 12 pro- cent van de bezetting van de socia le werkplaatsen uit. Onder de hoofdarbeiders op sociale werk plaatsen in Zeeland is dat zelfs 27 procent, aldus 'Boemerang.' Ook de bij het NW aangesloten Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) vindt dat 'economisch werk lozen' niet in een sociaal werkver band moeten worden geplaatst. AB VA-bestuurd er Frans Kramer zegt ln 'Boemerang' deze ontwikkeling ntet alleen nadelig te vinden voor de werklozen maar ook voor de mensen, die wel ln een sociaal werkverband thuishoren. 'Ik wijs het af als een gezonde werknemer naast een gehandicapte WSW'er (Wet Sociale Werkvoorziening) wordt geplaatst. Als een echte WSW'er een niet-gehandicapte naast zich krijgt, die betere presta ties levert, kan dat psychisch erg slecht werken 'Schuld gemeenten' Een woordvoerder van het ministe rie van sociale zaken zegt in het blad dat de schuld voor dit euvel niet bij de airbeisbureau's ligt, maar bij de gemeenten. 'Die hebben in derdaad de neiging om mensen die ln het vrije bedrijfsleven niet te plaatsen zijn te verwijzen naar de sociale werkplaats. De gemeenten kunnen de uitkering hanteren als een stok achter de deur. Het ge beurt dus wel maar ik vind het een noodoplossing.' Een gevaarlijke noodoplossing, vindt 'Boemerang' omdat het werk loosheidsprobleem niet wordt op gelost maar eerder wordt versterkt. Wie eenmaal ln een sociale werk plaats terecht is gekomen, heeft volgens het blad nauwelijks nog kans op de vrije arbeidsmarkt om dat hij ten onrechte niet voor vol wordt aangezien. pende Oceaandepressie van 995 millibaar trok gisteravond snel over midden-Engeland in oostelijke richting, voorafgegaan door lucht drukdalingen van maar liefst ne gen tot tien millibaar in drie uur tijd. Het minimum liet in Belfast dertien millimeter water achter, op het. eiland Man achttien millimeter. Windstoten van negen of tien Beaufort werden door verscheidene stations gerapporteerd vooral ook op Ierland. Daar was de neers! ig vrij algemeen tien tot zestien milli meter. De thermometer was in vrij wel geheel Engeland op plus elf graden Celslus 'es^noi'er m:nus één m Aberdeen en m'nus twee od de Hebriden. Ook op was h«t rumoerig met w ';i n en ze*, n millimeter onweersregen bij vrij hoge barometerstand van 1024 mil libar (Verbetering: In 't oudejaars- overzicht werd gezegd dat geen enkele Jaar ln deze eeuw warmer was dan 1975 (ln de krant van woensdag). Dat is onjuist. Wij had den 1934 met een gemiddelde van 10.2 graden celslus over het hoofd gezien.) In de noordelijke delen van het Zwarte Woud is skiën niet moge lijk. Wel ln de zuidelijke, maar ln beperkte mate boven duizend meter op tien tot twintig centimeter ver harde sneeuw De komende dagen wordt !n het Alpengebied wel enige sn-enw "hl naar onvoM <»"de HOOG WATER Zaterdag 3 Januari. Vilaslngen 2 50-15.12, Harlngvlletalulzen 3.10-15 22. Rotterdam 4 57-17.27. Scheveningen 4 11-16.24. IJmul- den 4 44-16 57. Den Helder 8 42-12.11, Har- llngen 1102-13 20. Delfzijl 0.40-13.09. 'Je moet nooit je hobby over je laten heersen, Simpkins.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5