Zaterdagmiddag-sluiting winkels onverantwoord Man gedood bij ruzie in nieuwjaarsnacht Op zaterdag wordt erg veel gekocht Einde van teruggang in de economie Even puzzelen Politie vindt mes bij huis vermoorde vrouw Staatssecretaris Hazekamp meent: Veel klachten over vuurwerk in Amsterdam Koopavond voorziet in behoefte Snellere sanering van Rijn bepleit Regen deed jaarwisseling op meeste plaatsen rustig verlopen Wachtlijst bij Haagse brandweer Bank beroofd van 12 mille Plannen om gebied bij Margraten te gaan afgraven n METZLER- VRIJDAG 2 JANUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van een verslaggever DEN HAAG Sluiting van de winkels op zaterdagmiddag zou volstrekt onverantwoord zijn, meent staatssecretaris Hazekamp (economische zaken)De heer Hazekamp zou het onjuist vinden in een bedrijfstak, waar de rendementen de laatste jaren mede door het invoeren van het minimum jeugdloon zozeer op de tocht staan, er nog een klap bovenop te geven door de zaterdagmiddag- sluiting. Staatssecretaris Hazekamp uit deze mening in een gesprek met 'De Werkgever', het orgaan van het Ne derlands Christelijk Werkgeversver bond. Het gesprek werd gevoerd mede naar aanleiding van de me morie van antwoord op het wets ontwerp winkelsluiting, die inmid dels op oudejaarsdag verschenen is. De hoofdlijnen van het ontwerp zijn de volgende: De winkels mogen per week 55 uur open zijn, om zes uur 's avonds in de week en op zon- en feestdagen de hele dag (waaronder nu ook Koninginnedag), moeten de win kels dicht zijn. Er zal een enkele koopavond per week mogen zijn en wel tot negen uur (waarbij de keus mag worden gemaakt tussen don derdagavond en vrijdagavond) en i-n de sinterklaas- en kersttijd. (In het oorspronkelijke wetsontwerp was de keus van de koopavond vrij van maandag tot en met vrijdag). De verplichte halvedagsluiting en de vakantiesluiting vervallen (dit kan straks alleen nog via onderlin ge regeling). Uitzonderingen met het oog op lokale situaties (toeris- Politie machteloos Van een verslaggever AMSTERDAM De Amster damse politie heeft deze week, en met name op de ochtend van Oudejaarsdag, telefonische klachten ontvan gen van de burgerij over on gerief door het afsteken van vuurwerk. 'In vorige jaren kon de politie tegen het af steken van vuurwerk vóór Oudejaarsdag optreden', aldus de politie, 'maar dit jaar heeft de gemeenteraad in een algemene politieverordening neergelegd, dat het afsteken van licht vuurwerk vanaf za terdag 27 december tot het nieuwe jaar toe wordt toege staan tussen acht uur 's morgens en acht uur 's avonds. Het resultaat is dat de knal len van rotjes, voetzoekers en zevenklappers in vele wijken vooral bejaarden, zieken en hartpatiënten grote ergernis hebben bezorgd. 'Alleen bij misbruik mogen we optreden', aldus de politie. 'We krijgen veel klachten oveT rotjes, die in brievenbus sen worden gegooid, maar probeer dan maar eens de da ders te vinden'. Volgens de politie heeft het publiek de indruk dat de politie zich er met een Jantje van Leiden af wil maken. 'Maar onze han den zijn gebonden'. In Amsterdam werd de ze ventienjarige M. Middelburg tien minuten na de jaarwis seling met derdegraads brandwonden naar het Wil- helminagasthuis overge bracht. Volgens de politie had de jongen een hoeveel heid bengaals vuur in zijn broekzak, die tot ontbran ding kwam toen hij een brandende lucifer vlak langs zijn zak haalde. me enz.) blijven mogelijk via ge meentelijke verordeningen. Kleine winkelier Het uitgangspunt van de staatsse cretaris is, dat hij geen winkelslui tingswet nodig heeft voor de con sument (die zou zonder wet goed aan haar of zijn trekken komen) en voor de grootwinkelbedrijven (die regelen dat wel op rationele gron den). Hij heeft de wet ook niet no dig voor de werknemers in de detail handel, want hun bescherming ligt vast in CAO's en in de Verordening Secundaire Arbeidsvoorwaarden van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel. Hij heeft de wet naar zijn me ning alleen nodig voor de kleine winkelier, want hoewel ook die steeds meer bedrijfseconomisch denkt, wordt zijn handelen toch wel bepaald door naar anderen te kijken. Het is gebleken dat de werknemers organisaties en het Nederlands Christelijk Ondernemers ver bond vóór sluiting op zaterdagmiddag zijn. Op 1 september 1967 al heb ben de toenmalige christelijke mid denstandsbond (later is de naam na fusie veranderd in Ned. Chr. Ondernemersbonden de gezamen lijke werknemersorganisaties zich voor een vrije zaterdagmiddag uit gesproken. Staatssecretaris Hazekamp wijst er nu op dat in kringen van de werk nemersorganisaties en van het NCOV nog wel verschil van mening bestaat over het tijdstip van slui ting van winkels op zaterdagmid dag: om één, twee of drie uur. Alle adressen die hij over dit on- Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis heb ben: 1. behaagziek, 2. horizon. 3. geriefelijkheid. OPLOSSING VAN WOENSDAG: Hor.: 1. kapel, 4. raket, 7. sesam, 9. atelier, 11. ende, 13. rede, 15. ree, 16. kar. 17. Ada 18. eed 20. rel. 22. olie, 24. tele, 25. energie, 28. innen. 29. stage. 30. stier. Vert.: 1. koker, 2. Este, 3. lee, 4. Ral, 5. Amer, 6. teder, 8. sleedoorn, 9. adé, 10. rek 12. netel 14. dadel. 18. Eolus, 19. die, 20. ree. 21. leder. 23. enig. 24. tint, 26. ene, 27. ges. Van een verslaggever DEN HAAG In het algemeen voorziet een koopavond in een behoefte van de consument. Op de zaterdagmiddagen wordt door de meeste branches nog steeds een aanzienlijke omzet behaald. Dit zijn twee conclusies uit on derzoeken die het economisch Instituut voor het midden- en kleinbedrijf en het centraal bu reau voor de statistiek hebben ingesteld tussen 17 februari en 16 maart 1975. Wat betreft de omzet op zater dag liggen de percentages zeer hoog bij heren- en jongenskle- ding en woninginrichting (bo ven de veertig procent). In alle branches bedragen de omzetten op zaterdag meer dan twintig procent van de weekomzet. Voor duurzame gebruiksartikelen en voor de luxueuze voedings- en genotmiddelen als banket en chocolade, dranken en tabaksar tikelen overtreffen de omzetten op '.aterdagmiddag die van de ochtend Staatssecretaris Hazekamp ver meldt deze onderzoeken in de memorie van antwoord op het wetsontwerp winkelsluiting. Het. wetsontwerp met een nieuwe re geling van de winkelsluiting liet de mogelijkheid open dat filiaal bedrijven hun 'winkels op ver schillende avonden openhouden. Dit kan er, volgens de staatsse cretaris, toe leiden dat de vrije keuze uitmondt in een grote verscheidenheid bij de avond openstelling. Met het oog hierop heeft hij nu een nota van wijzi ging ingediend waarin de moge lijkheid om één a\ocid per week de winkel tot negen uur geopend te houden wordt beperkt tot de vrijdagavond. Daarbij blijft de mogelijkheid voor het gemeente bestuur open. gehoord de kamer van koophandel aan fabrieken voor de hele gemeente of een deel ervan ln plaats van deze avond de donderdagavond aan te wijzen. De vrijdagavond is gekozen omdat in verreweg de meeste gemeenten die een koop avond kennen deze avond is ge kozen. De gemeenten waar nu op vrij dagavond de koopavond wordt gehouden hebben samen onge veer 7.400.000 inwoners: de ge meenten waar dat op don derdagavond gebeurt, ongeveer 2.300.000 inwoners. Met name in veel kleinere gemeenten is de vrijdag-koopavond van belang Bij de grotere gemeenten is er een ontwikkeling in de richting van de donderdag-koopavond Zaterdagmórgen Anders dan een aantal kamerle den van de fracties van KVP, CHU en PSP meent de staatsse cretaris dat sluiting op zaterdag middag onvermijdelijk als ge volg zal hebben dat de consu ment gedwongen wordt bepaalde Inkopen op zaterdagmorgen te gaan doen. Het beperkte aantal openstel- llngsuren op de zaterdagmorgen zal naar het zich laat aanzien een overmatige drukte, met na me laat op de zaterdagmorgen, tot gevolg hebben. In de detail handel zal de drukte moeilijk te verwerken zijn. Om concurren tievervalsing te voorkomen zou den dar. ook markten op zater dagmiddag verboden moeten zijn. De staatssecretaris noemt het onvermijdelijk dat winkelslui ting op zaterdagmiddag tot ont slagen, waarschijnlijk in het bij zonder van part-timers, zal lei den. Op grond van de hiervoor vermelde onderzoeken Is de staatssecretaris geneigd te ver onderstellen dat invoering van een koopavond in de meeste ge vallen slechts tot een zeer gerin ge vermindering van het aandeel van de zaterdag in de totale weekomzet heeft geleid. derwerp gekregen heeft pleiten voor het openblijven van winkels op zaterdagmiddag. In die adressen worden vooral de voordelen van de huidige regelingen voor het wmkel personeel genoemd: veel mensen hebben tien, dertien of 26 zaterda gen per Jaar vrij en hebben daar mee evenzoveel lange weekeinden met de maandag er soms nog bij. aldus de heer Hazekamp. Duurzame artikelen Volgens de staatssecretaris worden duurzame artikelen nog overwegend op de zaterdag gekocht. Winkelen is echter niet alleen kopen. Het ts ook een soort vrijetijdsbesteding, merkt hij op. Dat laatste is weer van belang met het oog op de horeca en de bedrijvigheid in de binnensteden. 'We moeten erg voorzichtig zijn met verdere kostenverhogingen en zeker met omzetdaling. Daarom ook willen wij subsidie geven aan die bedrijven die door de verhoging van het minimumloon per 1 januari ernstig getroffen worden. Dat is technisch een heel moeilijke zaak', aldus de heer Hazekamp. 'Wij stu deren thans op de mogelijkheid in overlég met het bedrijfsleven, om in die bedrijfstakken waar de mini mumlonen vijftien procent van de loonsom uitmaken, via de premie op de ziektewet een subsidie van tweeëneenhalf procent te geven. Als dit niet lukt zullen wij op een individueel systeem moeten over stappen.' De staatssecretaris noemt dat allp- maal noodingrepen. Naar zijn me ning moet de hele loonstructuur od de helling. Hij vindt dat de secto ren in de dienstverlening bepalend moeten zijn voor de loonkostenom- wikkeling en niet meer. zoals de laatste tien tot vijftien jaar het geval was. de bedrijfstakken mei. een hoge produktiviteit of bedrijfs takken die de (te) hoge loonstij ging 'rustig' konden doorbereke nen.' De sectoren in de dienstverle ning moeten voortaan de loonlei- ders worden', aldus Hazekamp. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De uitkomsten van de conjunctuurtests in de industrie van de laatste maanden duiden op een stabilisatie, zo niet een verbetering van de conjunctuur (beoordeling). Dit zegt De Nederlandsche Bank in het kwartaaloverzicht. Staatssecretaris Hazekamp Vanv een verslaggever ROTTERDAM De Rijncommissie Waterleidingbedrijven (RIWA) heeft in het jaarverslag over 1974 gepleit voor een versnelde uitvoe ring van de Rijn-sanering in Ne derland. Dit past enerzijds goed in de bestrijding van de economische recessie en heeft anderzijds een goed effect op de positie van ons land bij de internationale onder handelingen over de verontreini ging van de rivier. Maatregelen ter verbetering van het milieu vragen nieuwe investeringen, waardoor weer werk ontstaat. Behalve een enkel lichtpunt 1^ de kwaliteit van het Rijnwater ook ln 1974 niet bepaald beter geworden. Er is volgens het RIWA nog steeds sprake van een 'zeer ernstige ver vuiling van het Rijnwater'. De commissie karakterisseert 1974 dan ook met: 'Overwegend zwaar be wolkt met hier en daar een opkla ring'. Een van die opklaringen ls de dui delijke teruggang van het kwikge halte van het Rijnwater. De meet cijfers gaven een verlaging te zien met ongeveer vijftig procent ten opzichte van 1973. Tevens was er een lichte verbetering van de zuur stofhuishouding van het Rijnwater. De zoutbelasting van de Rijn be reikte een recordwaarde van ge middeld 365 kilogram per seconde. In het kader hiervan wordt met name gewezen op de verbeterde be oordeling van de orderontvangsten, waarbij vooral de exportorders na september weer wat zijn toegeno men. In het derde kwartaal liep de eco nomische bedrijvigheid, althans te oordelen naar het produktiever- loop in de verwerkende Industrie, Ln een vertraagd tempo verder te rug. In de bouwnijverheid zette een lichte tendens tot herstel zich voort. Het stijgingstempo van de werkloosheid verminderde, alhoewel de werkloosheid in de metaalnij verheid vrij sterk bleef oplopen. Nog onvolledige gegevens over ok tober en november laten zien. dat de economische teruggang zich niet verder heeft voortgezet, aldus De Nederlandsche Bank. Opgemerkt wordt nog. dat ln het derde kwartaal 'enige tendenB* tot toeneming van het exportvolume (olie- en gas niet meegerekend) was te bespeuren. Voorts vertoonde het particuliere verbruik in het derde kwartaal weer een stijging. Maar over een wat langere periode bezien, lijkt het verbruik ten achter te blijven bij de groei van het werkelijk beschikbare loon- en an der inkomen. De vraag naar duur zame consumptiegoederen bleef zwak. Er zijn geen aanwijzingen voor een herstel van de bedrijfsin vesteringen. aldus De Nederland sche Bank. Van een onzer verslaggevers GOUDSWAARD De rijks politie die met vijftien man de moord op de 54-jarige Jannetje Klein onderzoekt, heeft op oude jaarsavond in de directe omge ving van het woonhuis, waar de gezinsverzorgster in de nacht van tweede kerstdag door mes steken om het leven werd ge bracht, een mes gevonden. Volgens kapitein Bouwma van de rijkspolitie, district Dordrecht, staat het vrijwel vast dat het hier om het moordwapen gaat. Hij noemde de vondst uiterst belangrijk. Het huls-aan-huis-onderzoek onder de ongeveer achthonderd gezinnen in Goudswaard ls woensdag afge rond. Er zijn volgens de politie geen directe aanwijzingen binnen gekomen. Jannetje Klein werd driemaal ge stoken. Een gealarmeerde arts con stateerde aanvankelijk een natuur lijke dood als gevolg van een hart in Amsterdam gingen ter gelegenheid van de jaarwisseling een aantal auto's in vlammen op. Hier een fikse brand op de Admiraal de Ruyterweg. Van een verslaggever AMSTERDAM Tijdens de oud- en nieuwjaarsviering, die op de meeste plaat sen in ons land tamelijk rustig verlopen is, is één man om het leven gekomen. De 41-jarige F. S., een inwoner van Nijkerk, overleed omstreeks half drie 's nachts na een vechtpartij. Volgens de politie ging het om een burenruzie. Eén gewonde is in het ziekenhuis te Amersfoort opgenomen. De dader zou voortvluchtig zijn. In Eindhoven werden twee politieagenten gewond bij een vechtpartij met nieuw- Jaarsvierders. Eén agent werd met een koevoet op zijn achterhoofd geslagen, een tweede werd met een mes in het gezicht gekrast. Aangehouden zijn: de 66-Ja- rige G. V.. de negentienjari ge A M. en de veertigjarige mevrouw E. B. De vechtpar tij ontstond toen de politie optrad bij een burenruzie. Volgens de politie was het overigens tamelijk rustige verloop van de oudejaarsve- ring een gevolg van de re gen tijdens de jaarwisseling, waardoor veel mensen bin nen bleven. Alleen in de provincies Groningen. Frle- land en Zuid-Limburg heb ben politie en brandweer handenvol werk gehad. Een woordvoerder van de rijks politie in Groningen sprak van een 'golf van baldadig- heid' die over de provincie ging. Vooral het traditionele ver slepen van alles wat los op straat staat, heeft de politie ln Groningen en Friesland werk gegeven. In de stad Groningen moesten twee groepen van de mobiele eenheid optreden om een eind te maken aan een brand op de Verlengde Here- weg, waardoor het verkeer werd gehinderd. Achter de Groninger bloemenveiling raakte een noodschool ln brand. In de gemeenten Schinnen, Meerssen en Schlnveld moest de politie bij caféruzies tussenbeide komen. Branden Brand brak uit ln een onbe woond huis ln Eindhoven, waardoor ook het naastgele gen bewoonde pand vlam vatte. Beide panden liepen aanzienlijke brand- en wa terschade op. De politie acht het niet uitgesloten dat vuurwerk of baldadigheid de oorzaak van de brand zijn geweest. Niemand liep letsel op. omdat de bewoners af wezig waren. In Zoutelande kwam een rotje ln de opslag van de winkel terecht waardoor brand ontstond. De brand kon tijdig worden geblust, de schade bleef beperkt. In het Groningse Scheemda ls een aantal dieren verbrand toen brand uitbrak ln een Voor vele miljoenen gul dens vuurwerk ging in de nacht van woensdag op donderdag de lucht in. onbewoond huis. even bui ten de bebouwde kom, dat als stal werd benut. De Haagse brandweer moest doorlopend uitrukken voor kleinere branden die het verkeer hinderen. Toen om streeks half drie een brand in een woonhuis begon, moest de Haagse brandweer een wachtlijst aanleggen voor de kleinere straat- brandjes. Jongelui ln Rijs wijk gooiden met stenen naar brandweer en gemeen tereiniging die een eind wil den maken aan een brand op de Churchillaande poli tie moest een korte charge uitvoeren. Winkeliers op de Hoedkade ln Den Haag had den voor niets hun winkel ruiten geblindeerd. Vorig jaar zijn diverse winkels daar geplunderd, dit keer bleef het rustig Brievenbussen In Vinkeveen deponeerde Iemand een rotje ln een brievenbus, waardoor brand ontstond in een hal van een woning, de schade bleef be perkt. De rijkspolitie in de provincie Utrecht kreeg het grootste aantal meldingen van vuurwerk dat in buiten- brievenbussen was ontstoken: zo'n twintig. In een aantal ge meenten had men vla publl- katies verzocht de buiten- brie ven bussen tijdens de Jaarwisseling binnen te ha len. Niet iedereen had daar aan gehoor gegeven. infarct, waardoor het slachtoffer van de trap gevallen moest zijn. Familieleden ontdekten later pas de verwondingen. Tijdens de begrafenis van het slachtoffer op de algemene be graafplaats van Goudswaard heb ben enkele vooraanstaande Inwo ners van dit Zuidhollandse dorp stelling genomen tegen de berich ten, als zou omwille van de zon dagsrust de bevolking eerst maan dag ingeschakeld zijn WJ een hula- aan -huis-onderzoek. Een plaatselijke predikant ver klaarde daarover desgevraagd: 'Als dat in het belang van het onder zoek geweest zou zijn, zouden wij onze kerkdiensten uitgesteld heb ben. als ons dat gevraagd zou zijn'. Beheerder vastgebonden Van een verslaggever ROOSENDAAL Twee gewapende mannen hebben bij een overval op de Rabobank in Nispen (gemeente Roosendaal en Nispen) twaalfdui zend gulden buitgemaakt. De mannen belden 's morgens vroeg bij de woning van de beheer der aan en dwongen hem onder bedreiging met een pistool zijn hulsdeur te opener. Zij gingen naar boven en bonden de vrouw van de beheerder vast ln bed. Ver volgens dwongen zij de man naar het gebouw van de bank verderop te rijden. De beheerder moest daar de deur en vervolgens de kluisdeur openen, waarna de mannen het geld eruit haalden. Per auto ging het vervolgens terug naar de wo ning van de beheerder, waar deze werd vastgebonden met de waar schuwing om ln het eerste half uur de politie niet te waarschuwen. Dat lukte de man pas na een goed uur. toen hij zich had weten los te maken. Een van de overvallens sprak Nederlands, maar onderling spraken zij ook Frans. MAASTRICHT De Eerste Neder landse Cementindustrie (ENCI) wil vierhonderd hectare grond op het plateau van Margraten bij Maas tricht afgraven. Daartoe zal de EN CI een verzoek bij de provincie Limburg indienen. De directie zegt het terrein nodig te hebben voor de mergel winning, omdat anders werkgelegenheid voor ongeveer duizend man na 1991 in het gedrang zou komen. De plannen hebben al protesten van actiecomité's opgeroepen. De maatschappij heeft inmiddels bekendgemaakt dat ln mei van dit Jaar een nieuw natuurgebied op de St. Pietersberg voor het publiek opengaat. Het is een veertig meter hoge leemberg, voorzien van' bo men. planten en wandelpaden. Dat wordt een compensatie genoemd voor het verlies aan natuurschoon voor de grotendeels aan de mergel- wlnnlng opgeofferde St. Pieters berg. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! Rumoerig In Rotterdam ging het er tijdens de Jaarwisseling ru moerig aan toe. De brand weer. die al te grote vreug devuren wilde blussen, werd met straatstenen gekogeld. De politie-agenten. die bij straatgevechten de partijen uit elkaar probeerden te houden kregen van hetzelfde laken en pak. Enkelen raak ten door de stenenregen ge wond. Ook liepen een aantal auto's behoorlijke schade op. Op diverse plaatsen in de stad sneuvelden winkelrui ten. Brieven en nieuw jaarskaarten vlogen over straat, toen iemand vuur werk in een postbus wierp. Een telefooncel werd volle dig vernield. 'Wat ik aan het doen ben? Ik bereid me voor op de komst van de oppas

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3