Kerken op de bres voor 'illegalen' Hartelijk Brand in bar: vijftien doden l V Expositie massief eiken fro met Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidsc Courant Plan Vlaardingen 's nachts af te sluiten voor zware vrachtauto's Meubelfabriek Oisterwijk a SI 'd oi i/lp Winkels niet dicht zaterdagmiddag - pag3 Brief moet beschermen tegen arrestatie Prof. Berkhof: over 'noodverband' met justitie overlegd Doden in Oporto bij demonstratie 'Palestijns probleem geen splijtzwam in Israëlisch kabinet' Brand verwoest tehuis, 35 vrouwen gered Aardbeving treft westen Griekenland Plyoesj mag weg uit Sowjet-Unie in India rol bij mijnramp Bij jaarwisseling (merendeels rustig) dode en gewonden vrije toegang Trouw let op nuances. Let op Trouw. Welkomstvoordeel, hoort bij u. Trouw 33e JAARGANG No. 9716 - VRIJDAG 2 JANUARI 1976 Kunsthandel "LES BEAUX ARTS'" Den Haag WINTERVERKOOPTENTOONSTELLING INTERIEUREN EN EXTERIEUREN UIT DE 19e EN 20e EEUW van 29 december t/m 17 januari Dagelijks van 10-16 uur. zondags gesloten. Noordeinde 113a-113, Den Haag. tel.070-6 UITGAVE TROUW/KWARTET B V. ABONNEMENT 14,17 PER MAAND - HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.50 Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN' In de strijd tegen de geluidshinder wil de gemeente Vlaardingen als eerste stad in Nederland 's nachts het zware vrachtver- keer uit de stad gaan weren. Als de gemeenteraad woensdag de plannen van b en w aan vaardt. zullen van elf uur 's a- vonds tot zeven uur 's morgens vrachtauto's niet meer in de stad mogen rijden. De huidige gevaarlijke stoffen- route' zal worden aangewezen als enige weg, waar wel gereden mag worden. B en w vinden namelijk dat via deze weg de havens en industrieterreinen bereikbaar moeten blijven. Het rijverbod geldt voor voertuigen, die langer zijn dan zes meter of hoger dan twee meter. Op de vraag of de chauffeurs, die met hun vrachtauto naar huis willen rijden geen bezwaar tegen de regeling hebben, ant woordde wethouder B. Goudri- aan van Vlaardingen: 'Chauf feurs, die naar huis willen staat een groot parkeerterrein ter be schikking. waar telefoon is. Zij kunnen dan op de fiets of met een personenauto naar huis rij den. Tachtig procent van de Ne derlanders moet cok een stukje rijden naar het werk.' Vo'gens de wethouder waren er klachten van bewoners over ge luidsoverlast. 'Vooral het warin- draaien van vrachtauto's, dat een half uur duurt, leverde een onhoudbare situatie op', aldus de heer Goudriaan. IN DEZE KRANT Binnenland Verbetering van de conjunctuur 3 Werklozen te vaak naar sociale werkplaatsen 5 Geen land is volledig onafhan kelijk en ook de republiek der Zuid-Molukken zal dat niet zijn. zegt ir. J. A. Manusama, politiek leider van het over grote deel van de Zuidmoluk- kers in ons land. Een van onze verslaggevers laat op pagina 5 ir. Manusama uitvoerig aan het woord. Het blijkt dat deze met een zeker optimisme het komende gesprek met de Ne derlandse regering tegemoet ziet. Buitenland Leiders in de wereld optimistisch over conjunctuur7 Vrije Koerden passen niet in eenheidsstaat 7 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De honderdtachtig illegale Marokkaanse werknemers, die asiel hebben gekregen in kerken in Amsterdam, Den Haag en Utrecht, hebben een schriftelijke verklaring gekregen van de Raad van Kerken in Nederland, dat zij 'onder bescherming' van de raad staan. Zolang het verblijf van deze illegalen in ons land niet is geregeld, kunnen zij bij aanhouding deze brief van de raad to nen, waarin de politie wordt verzocht contact op te nemen met prof. dr. H. Berkhof of prof. dr. H. A. M. Fiolet. Prof. Berkhof ls voorzitter en prof. Fiolet secretaris van de Raad van Kerken en zij hebben de brief on dertekend. Prof. Berkhof vertelde ons da6 het hier gaat om een 'noodverband, dat in overleg met het ministerie van justitie en de vreemdelingendiensten is aange bracht.' 'Door het werken bij koppelbazen beschikken deze mensen meestal pas na lang zoeken over de door het ministerie verlangde bewijzen om te worden gelegaliseerd. Maar al de tijd. dat zij zich in afwach ting van deze bewijzen in de ker ken schuilhouden, kunnen zij wor den aangehouden als zij naar bul ten gaan', aldus de hoogleraar. 'Het is al eens gebeurd dat een Marokkaan die zijn neus even buiten de kerk stak. werd aangehouden en naar Schiphol werd gebracht.' De Raad van Kerken staat over een definitieve regeling van het verblijf in Nederland van deze illegalen in contact met het ministerie van jus titie. dat volgens prol. Berkhof wel- willend staat tegenover de bemid deling van de Raad van Kerken. De regeling ls woensdag 31 decem ber tot stand gekomen om de Ma rokkanen de gelegenheid te geven tijdens de feestdagen de kerken te kunnen verlaten. Prof. Berkhof benadrukte dat juist die Marokkanen, die in de kerken verblijven, lid zijn van vakbonden en politiek stelling hebben geno men. Daarom lopen juist zij gevaar, als ze worden uitgewezen, bij te rugkeer in Marokko te worden op gepakt. De Amsterdamse vreemdelingen dienst gaf gisteravond als commen- Branclweeiiieden dragen een slachtoffer van de brand in de dancing weg. Onder: het totaal ver- 1 woeste interieur van de dancing. L/OITUptlG Sp66lu6 OPORTO (Reuter) In de Noord- Portugese stad Oporto zijn donder dagavond drie mensen gedood en 12 gewond toen gardisten buiten een militaire gevangenis hetf vuur open den op betogers. Volgens de eerste berichten trachtten de betogers de gevangenis binnen te dringen toen de poort werd geopend om een voertuig door te laten. De betoger* demonstreerden tegen de voortdurende detentie van meer dan 100 linkse militairen en burgers die in de Custoias-gevangenis zitten in verband met de mislukte militai re rebellie van 25 november. Minister Duisenberg: Van een verslaggever SCHIPHOL Over het Palestijns probleem bestaan tussen de Israëli sche premier Rabin en zijn minis ter van buitenlandse zaken Allon en andere leden van het kabinet geen fundamentele verschillen van mening. Dit zei minister Duisen berg die op oudejaarsdag uit Tel Aviv op Schiphol terugkeerde. Minister Duisenberg zei dat volgens hem in het buitenland te veel na druk gelegd wordt op de verschil len, die in toespraken van Israëli sche ministers tot uiting komen. Werkelijk meningsverschillen be staan er naar zijn mening niet. Hoewel zijn verblijf in Israël voor het grootste deel gewijd was aan vakantie, heeft Duisenberg er toch officiële besprekingen gevoerd. De minister ontkende dat Israël directe hulp aan Nederland had gevraagd. Over berichten volgens welke de heer Duisenberg van mening zou zijn dat investeringen in Israël tot politieke problemen kunnen leiden zei hij nu: 'Beleggers zouden wel eens huiverig kunnen zijn om in deze tijd in Israël te investeren. Dat is het wat ik met problemen op politiek gebied bedoeld heb.' MONS (AP, Reuter) Vijftien mensen verloren donderdagmorgen vroeg het leven bij een brand in een dancing in La Louviere, een industriestadje in Zuid-België. Van de mensen die levend uit het gebouw kwamen zijn er 33 gewond, vijf zelfs zeer ernstig. De brand in de kleine dancing 'zes negen' begon om ongeveer half drie in de ochtend toen ongeveer vijftig mensen in het kleine benedenzaal- tje de jaarwisseling aan het vieren waren. De oorzaak is nog niet be kend. Vlak voor het uitbreken van de brand viel de stroom uit, ver moedelijk door kortsluiting. Die kortsluiting zou de oorzaak van de brand kunnen zijn. Een andere mogelijkheid is dat iemand een lu cifer heeft ontstoken in de meter kast. vlakbij een lekke gasleiding. Zwaar bewolkt Zwaar bewolkt. Tot krachtig en aan de kust tot hard of stormachtig toenemende zuid westelijke wind. Maximum temperaturen rond negen graden. MORGEN EN OVERMORGEN: wisselvallig en later iets kou der. Morgen zon op: 08.48 onder: 16.40 maan op: 09.29 onder: 19.17 Van een verslaggever UBBERGEN Donderdagavond is brand uitgebroken in het particu liere tehuis 'Heuvellust' aan de rijks straatweg in het Gelderse Ubbergen bij Nijmegen. De brand in de oude villa was zo hevig dat het hele te huis afbrandde. De 35 inwonende psychisch gestoorde vrouwen, kon den allen worden gered. De schade wordt door de politie op ongeveer acht ton geraamd. De brand is uitgebroken in één van de slaapkamers. Over de oorzaak van de brand was donderdagavond laat nog niets bekend. PATRAS (AP. ÜPI) Het Westen van Griekenland is op oudejaarsdag getroffen door een aardbeving, die in verschillende dorpen aanzienlij ke schade aanrichtte. Het epicen trum van de beving lag 170 kilome ter ten noord-westen van Athene. Het enige slachtoffer van de beving was een vier-jarig meisje, dat ge troffen werd door vallend pum. Drie andere personen liepen ernsti ge verwondingen op. MOSKOU (AFP) De Russische wiskundige Leonid Plyoesj, een be kende dissident die al ruim twee jaar wordt vastgehouden in een psychiatrische inrichting te Dnje- propetrowsk. heeft uitreispapieren gekregen van de Sowjet-autoritei- ten. Dit heeft zijn vrouw Tatjana telefonisch uit Kiev meegedeeld aan westelijke correspondenten in Moskou. Volgens de papieren moet het gezin voor 10 januari a.s. vertrekken. Evenals alle andere politieke emi granten uit de Sowjet-Unie zijn de uitreispapieren bestemd voor ver trek naar Israël, hoewel Plyoesj noch zijn vrouw joods zijn. Mevrouw Plyoesj zei niet te weten of haar echtgenoot eerst naar huis mag komen, of dat hij meteen op de trein naar het buitenland zal worden gezet. De 43-jarige wiskun dige werd in 1972 aangehouden op beschuldiging van agitatie tegen de Sowjet-Unie. In het afgelopen jaar hebben inter nationale organisaties herhaaldelijk gepleit voor vrijlating van Plyoesj. Dit gebeurde o.a. aan het eind van een internationaal congres van wiskundigen in Parijs, waar een demonstratie voor hem werd ge houden. Naar aanleiding daarvan verklaarde de leider van de Franse communistische partij. Georges Marchais. er niet van overtuigd te zijn dat de Sowjet-autoriteiten het gelijk aan hun kant hadden. Deze uitspraak leide tot verdere wrijving tussen de Franse partij en Moskou over de behandeling van Russische dissidenten. Mevrouw Plyoesj verklaarde woens dag van oordeel te zijn dat druk van de openbare mening in het Westen de Sowjet-autoreiteiten van mening hebben doen veranderen. Het standpunt van Marchais zou daarbij de doorslag hebben gege ven. De Nederlandse ambassade in Mos kou die Israël vertegenwoordigt in de Sowjet-Unie heeft visa voor Is raël uitgegeven Volgens mevrouw Plyoesj zal bij aankomst in Wenen worden beslist waarheen men zal gaan. Slechte staat Het gebouw was oud en in niet al te beste staat van onderhoud. Er was geen behoorlijke nooduitgang. De hoofduitgang was vanuit de zaal alleen te bereiken via een smalle gang van zeven meter lang. De eigenaar van de dancing is direct na de ramp ingesloten voor ver hoor. De politie meent dat hem veronachtzaming van de brand- voorschriften kan worden verweten. Onder de slachtoffers is één vrouw van 45. Van de andere veertien (acht meisjes en zes jongens) is de oudste 22 jaar. NEW DELHI (AP) De mijn ramp in India, die aan 372 men sen het leven kostte, is voor een deel te wijten aan wantoestan den bij het beheer. Deze be schuldiging is van de secretaris generaal van de Indiase mijn- werkersbond, Kalyan Roy. 'Noch deze ramp, noch de aanzien lijke toename van mijnongelukken met dodelijke afloop in het afgelo pen jaar kan een verrassing zijn voor iedereen die bij het mijnwe zen betrokken is', zo schrijft vak bondsleider Kalyan Roy in het dag blad 'De Patriot.' Hij onthult daarin dat de regering in 1973 300.000 dollar had uitge trokken voor verbeteringen aan de mijn in Chasnala. waar vorige week zich de ramp voltrok. Volgens hem is het hoogst twijfelachtig of dat geld inderdaad is gebruikt om de mijn te moderniseren. Weel van het geld is in de zakken van functionarissen en onderne mers terecht gekomen', aldus de vakbondsman. Hij waarschuwde dat er meer onge lukken zullen gebeuren als de vei ligheidsvoorschriften voor de mij nen niet beter worden nageleefd. De regering van India heeft toege geven dat de cijfers die Roy ge bruikt juist zijn. In 1973 kwamen bij mijnongelukken 183 mensen om. in 1974 211 en in 1975 (de ramp in Chasnala niet meegere kend) 261. taar niet op de hoogte te zijn van de regeling een woordvoerder van het ministerie van justitie lichtte toe, dat staatssecretaris Zeevalking inderdaad heeft ingestemd met de regeling met het oog op de feestda gen. De regeling zou echter gelden voor de illegalen, die al bij de politie zijn aangemeld, maar nog geen 'verklaring van aanmelding' van de politie hebben gekregen, omdat de politie daar nog geen tijd voor had. Daarom behelst de brief van de Raad van Kerken, dat de bescher ming geldt voor degenen, die in de kerk zitten in afwachting van zo'n verklaring van aanmelding van de politie. 'Inmiddels bekijkt staatsse cretaris Zeevalking wat er verder met deze groep moet gebeuren', al dus de woordvoerder Van een verslaggever AMSTERDAM - - In de meeste delen. van ons land is de nieuwjaarsvie ring in de nacht van woensdag op donderdag betrekkelijk rustig verlo pen, waarschijnlijk mede ten gevolge van de regen die veel mensen bin nenhield. In Nij kerk kwam een man bij een vechtpartij om het leven. In Eindhoven werden twee politie-agen- ten gewond bij handgemeen met nieuwjaarsvierders. In Amsterdam werd een jongeman ernstig door vuurwerk gewond. Meer nieuws op pagina 3. Pronk zes dagen in India Van een verslaggever DEN HAAG Minister Pronk ls gis teren voor zes dagen naar India ver trokken. De minister zal er bespre kingen voeren en een aantal ontwik kelingsprojecten bezichtigen. India is een van de landen die hulp van Ne derland krijgen. ADVERTENTIE -r= i «ii i i r I wandkas,ten bankstellen tafels stoelen slaapkamers tv-kasten dekenkisten kapstokken Toonzalen Amsterdam. Lcidsek.ide 102 (naast Lido. vlak bij Leidseplem i. Berkel (Z.H.). Noordcindsewug -116 (langs hut wat- r). Ede. Grotestra.it 72/74. hoek Bergstraat (vlakbij de Oude Kerk). Hengelo (O Dcldener- straat 3-5. (brj het Stadhuis), Oisterwijk, Beneluxstia.it 7 i.u.hter het station). Utrecht, Hollantlaan 26 - Kanaleneiland (bij afslag E36 Utrecht I Contrum/Nieuwegein). Valkenburg (L.), Reinaldshaat 9 (naast Hotel Rotterdam), Zuidlaren, De Millysnaal 7 (vlakbij de Blink). Uw kopje koffie staat klaar Een jaar pleegt te beginnen met het uitwisselen van hartelijke wensen (dank u, u ook het allerbeste) Maar als onverhoeds uit Moskou partijsecretaris Breznjew de Israëlische kameraden een gelukkig nieuwjaar wenst, is dat nog nieuws ook. Nieuwe abonnee:. Straat: Plaats:. .Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag: O 1 fraaie zwart-kunstlederen onderzetter met zilver bedrukte ouderwetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalcnder. Modern. origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan oo) O Tekening IJ 1 O Tekening IJ 2 O Tekening IJ 3 O Tekening De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: Trouw Kwartet, antwoordnummer 2792, Amsterdam Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. ociern.» ook. 1 ing IJ 4% frn. "Vu

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1