Praktische regels voor erfelijkheidsonderzoek Engels kinderboek met getaande glorie nog aantrekkelijk Amerikanen willen risico's verre houden Nieuwe boeken Onderwijs en opvoeding E VRIJDAG 2 JANUARI 1976 TROUW/KWARTET P 8 - RH 11 Amerikaanse biologen hebben deze maand een gedetailleerde lijst opgesteld van experimenten die niet of alleen onder bijzondere voorzorgsmaatregelen mogen worden uitgevoerd. Daarmee lijkt een ontwik keling voorlopig afgesloten die anderhalf jaar geleden begon met de oproep van professor Paul Berg en enkele collega's, de bedoelde proeven allemaal op te schorten totdat meer inzicht zou bestaan in de risico's ervan. Het ging om knutselpartijen met erfelijke eigenschappen, die dankzij nieuwe technieken van het ene soort organisme naar het andere kunnen worden overgebracht. Berg had zich afgevraagd wat er kon gebeuren als hij, om maar het meest sprekende voorbeeld te nemen, stukjes erfelijk materiaal van een kankerverwek kend virus zou inbouwen in de bac terie E. coli. Hij kon zichzelf er niet van overtuigen dat hij daar mee geen besmettelijke verspreider van kanker zou kunnen hebben ge maakt. En daarom trok Berg in het open baar aan de noodrem, een histori sche gebeurtenis in de geschiedenis der wetenschappen. Nog nooit had den wetenschapsmensen een beroep op hun collega's gedaan, bepaalde dingen niet uit te zoeken. Het was des te opmerkelijker omdat dit soort proeven, niet alleen voor het fundamenteel kankeronderzoek, maar op een veel breder medisch- biologisch terrein, belangrijke re sultaten beloofde. Zowel aan die noodrempactie als aan de daarop volgende discussie, hebben wij herhaaldelijk aandacht besteed. Er is nu in La Jolla, Cali- fornië, een gedetailleerd systeem van richtlijnen voor dit soort proe ven opgesteld. De meest riskante blijven daarin vooralsnog onvoor waardelijk afgewezen, voor andere zijn, al naar het risico, veiligheids maatregelen van verschillende zwaarte opgesteld. (Een voorlopige samenvatting wordt gegeven in Na ture, vol. 258, pag. 561-564.) Advies De formele betekenis van die regels is nog niet groot. Zij vormen een aanbeveling van een commissie aan de directeur van het Amerikaanse Nationale gezondheidsinstituut NIH. Maar gegeven de omstandigheid dat die directeur het advies wel zal overnemen, heeft het een niet gerin ge betekenis. Het NIH kan in Ne derlandse verhoudingen ongeveer beschreven worden als een optelsom van de Gezondheidsorganisatie TNO en de ZWO-stichting voor medisch- wetenschappelijk onderzoek FUN- GO. Erg veel Amerikaans onderzoek wordt geheel of gedeeltelijk door het NIH gefinancierd, en de richtlij nen zullen onderdeel uitmaken van voor de hand dat het Amerikaanse document ook internationaal toon aangevend zal worden, zeker nu het na veel heen-en-weer-gepraat aan de behoedzame kant is gehouden. De Amerikanen hebben vier syste men van materiële beveiliging voor proeven vastgelegd, opklimmend van code PI (werken met de voor zorgen die je normaal in een labora torium met bacteriën in acht neemt) tot P4 (werken in een ruimte waar het uitsluitend van buiten naar bin nen kan tochten en niet omgekeerd, afgesloten door luchtsluizen, met douches bij elke uitgang, enzovoort). Besmetting Bovendien hebben zij drie trappen van biologische beveiliging vastge steld, die betrekking hebben op het besmettingsgevaar van de bacteriën of virussen waarmee gewerkt wordt. Op niveau EK1 w.ordt gewerkt met een vorm van E. coli die toch al niet razend besmettelijk is. EK2 biedt aanzienlijk meer zekerheid. Dan wordt gewerkt met een bacterie stam waarvan aannemelijk is ge maakt dat hij zich buiten het labo ratorium helemaal niet kan hand haven, en dus ook niet in het darm kanaal van mensen en dieren, waar zijn neefjes die dat wel kunnen, en vaste onschuldige gasten zijn. Op niveau EK3 moet die eigenschap bo vendien in praktijkproeven afdoende zijn bewezen. Voor 24 klassen van experimenten zijn in La Jolla de combinaties van materiële en biologische beveiliging aangegeven die erbij moeten worden gehandhaafd. Twee andere groepen, waarbij met eigenschappen van zeer gevaarlijke ziekteverwekkers zou worden geknutseld, blijven nog steeds verboden. fllauiislll Onderwijsverslag 1974, uitgave van de Staatsuitgeverij, Den Haag. In dit jaarverslag van de minister van onderwijs staan o.a. beschouwingen van de inspectie over de motivatie van mavo-leerlingen. Ook de verhou ding kleuter-/basisschool komt aan de orde. Geweld Voor de hoogste klassen v.w.o.-havo stelde Keesing (Ruys- daelstraat 71, Amsterdam) een spe ciaal nummer van het onderwijsblad Reflector samen. Daarin behandelen de socioloog Rodenburg van het in stituut voor vredesvraagstukken, pa cifist dr. J. J. Buskes, de radicaal Boudewijn Chorus, justitie-voorlich- ter Van Leeuwen en David Sultan (voorlichter van de Israëlische am bassade) het onderwerp geweld. Werkende Jongeren Het ministe rie vaiij onderwijs geeft een nieuw tijdschrift uit: Pavoon. Het blad gaat helemaal over het onderwijs aan werkende jongeren (streekscholen, vormingsinstituten, participatieon- derwijs, enz.). Het is kosteloos ver krijgbaar via de voorlichtingsdienst, Nieuwe Uitleg 1, Den Haag. In de klas Boom, Meppel, gaf een vertaling uit van de opstellen-bundel van George Isaac Brown en anderen onder de titel 'Leven in de klas'. Over onderwijs waarbij ook emotio nele en affectieve functies aan bod komen. Prijs: 24,50. Ledo 'Leren door te doen' is de titel van een boekje van de Staats uitgeverij, geschreven door Chris Bartels, handelend over een Gro nings onderzoek op het gebied van leerplannen voor sociale wereld oriëntatie. Prijs 18,50. Histokrant Op 28 november j.L stond er in deze krant een artikel over het zich vernieuwende geschie denisonderwijs. Uitgeverij Kluwer stuurde ons een dik pak 'Histokran- ten' toe, waarin onderwerpen uit de geschiedenis behandeld worden in de vorm van krante-artikelen. Hoewel je je kunt afvragen of de actualiteit van de geschiedenis zo letterlijk moet worden opgevat, is de Histokrant toch een aardige poging om de ge schiedenis dichterbij te brengen. Men kan de Histokrant rechtstreeks bij de uitgever (Industrieweg 1, Cu- lemborg) bestellen. Samenwerkingsschool De studie commissie Doelstelling Algemene School bestaat uit mensen van het openbaar onderwijs, het humanis tisch verbond en een aantal christe nen. De commissie heeft bij Wolters- Noordhoff (prijs ƒ4,60) een brochu re uitgegeven waarin de gedachten uit deze kring over de samenwer kingsschool (waarin openbaar, p.c. en r.k. onderwijs samen gaan) op een rijtje worden gezet. 'Pak Jack Barron', door Norman Spinrad. Uitg. Bruna (science ficti- commissie verder dat er één experi ment met voorbijgaan van deze spelregels zou moeten worden uit gevoerd maar dan ook onder de meest strikt beheerste omstandig heden die bij de huidige stand der techniek ter beschikking s'aan. De hele discussie is namelijk in zover re theoretisch dat de gevaren ge lukkig in de praktijk nog steeds niet zijn aangetoond. Een eenvoudi ge darmbacterie waar je na wat knutselwerk tyfus, kanker of wat dan ook van zou kunnen krijgen, is gewoon nog nooit vertoond. Vraag De onbeantwoorde vraag is, of de vreemde, ingebouwde erfelijke eigenschappen in de praktijk tot uitdrukking zouden komen, en of de gastheer van zo'n 'verknutselde' bac terie daar iets van zou merken. Daarom zou één keer een levensvat bare stam van E. coli een stuk van een muize-kankervirus ingebouwd moeten krijgen. Met de zo bewerk te bacteriën zouden jonge muizen besmet moeten worden, waarna men zou kunnen bekijken of in hun bloed daarna antistoffen tegen het kan kervirus kunnen worden aangetoond. Zouden die gevonden worden, dan zouden we voorgoed en heel zeker weten dat de veronderstelde geva ren niet uit de lucht gegrepen wa ren. En de veiligheidsmaatregelen zouden des te ernstiger genomen worden. Er zit wel een psychologisch gevaar aan zo'n experiment, noteert de correspondent van Nature terecht. Zou die proef geruststellend uitval len, dan zou de geruststelling ge makkelijk te groot kunnen lijken. Terwijl alleen bewezen zou zijn dat in dat éne geval het denkbare risi co niet tot feitelijk onheil leidde. Tn dat zou nog niets zeggen over alle andere denkbare gevallen, die volgens de richtlijnen van La Jolla ook dan nog vermeden behoren te worden. Illustratie uit 'De geheime tuin'. De wapensmokkelaar' door Eric Ambler. Uitg. Bruna te Utrecht. 224 blz. Prijs 7.50. Bruna. die zijn 'klassieke' misdaad verhalen im een nieuw en niet eens duurder jasje heeft gesto ken, grijpt terug naar de grand- old-master van het splonage-ver- haal: Eric Ambler. 'De wapensmok kelaar' dateert uit '59 en werd des tijds in Engeland tot de beste cri me story van het jaar uitgeroepen. In Nederland verscheen het onder de titel: 'Wapens uit de rimboe'. Het boek, dat in Oost-Azië speelt, is geschreven volgens het traditionele recept van Ambler: een Amerikaan raakt min of meer toevallig verwik keld in een smokkel-af faire en hij zit al snel tot over zijn oren in de Intriges. De beschrijving van ie mand die moeizaam uit een doolhof probeert te komen, is een kolfje naar Ambler's hand. Verder ver schenen bij Bruna in de serie cri me classics: 'De wraak van de magiër' van W. Somerset Maugham (264 blz. 7.50); een occulte thril ler uit 1908 en 'De zaak Rosalie Drummond' van Raymond Postgate uit 1940. (221 blz. 7.50). Postgate. die meende dat 'iedere maatschap pij de misdrijven krijgt die zij ver dien', omdat zij ze zelf verwekt', geeft in dit boek een knappe be schrijving van de twaalf jury-le den, die over Rosalie Drummond moeten oordelen. De ontrafeling van de leugens en bedrog binnen en buiten de rechtszaal is nogal ironisch. Tenslotte noemen we 'Het huis met de pijl' van A. E. W. Mason (286 blz. 8.50) uit 1924. Dit boek met inspecteur Hanaud van de Su- reté als hoofdpersoon is nu al vijftig jaar lang een IJzersterk suc ces. Dertig herdrukken hebben het niet kapot kunnen krijgen. E. De uitgeverij Kosmos brengt een vertaling van het beroemde (in 1911 geschreven) Engelse kinderboek 'De geheime tuin' van Frances H. Burnet. Het is het verhaal van Mary Lennox en Colin Craven, nicht en neef uit een rijke familie, wier lot op tienjarige leeftijd door dramatische omstandigheden wordt samengesmeed. Mary komt uit India. Ze is verwend en verwaarloosd. Verwaarloosd door ouders die geen tijd voor haar had den, en verwend door baboe's die het kind in elke gril tegemoetkwamen. Mary's ouders sterven aan de cho lera. Het kind gaat naar Engeland terug en wordt opgenomen in het landhuis van haar excentrieke oom Archibald Craven, die met een zus ter van Mary's moeder getrouwd is geweest. Maar die tante van Mary is al tien jaar dood. Zij stierf bij de geboorte van haar zoon Colin. Ar chibald Craven deed hetzelfde wat de ouders van Mary deden. Hij ver waarloosde de jongen en liet hem over aan dienstpersoneel. Colin groeit net als Mary op als een tyran voor 'zijn' personeel en als een zwak ke, sukkelende, verwende jongen. Als Mary op het landgoed 'Lijsterveld' verschijnt, gaan beide kinderen een nieuwe weg. Ze groeien in enkele maanden uit tot normale mensen. Bij dit proces spelen een ommuurde, al tien jaar afgesloten tuin, de vriend schap met kinderen uit een straat arm landarbeidersgezin en de vriend schap met planten en dieren een gro te rol. Archibald Craven heeft de tuin afgesloten toen zijn vrouw stierf. Niemand mocht er meer in, maar Mary zoekt en vindt de toe gang, en deelt Colin in haar geheim. Voor de Engelse Jeugd moet dit boek destijds een gebeurtenis zijn geweest. Dat is nog wel na te voe len; de jeugd van nu zal het boek trouwens ook waarderen, maar er niet meer aan verslingerd raken. Daarvoor zijn de toestanden te vreemd en te romantisch. De feoda le arbeidsverhoudingen, de koloniale nabloei van het Britse rijk, de twee deling van de wereld in christenen en heidenen, en de sentimentele, reli gieuze (af en toe onfrisse) verering voor natuur en natuurkracht, dat zijn ingrediënten die er niet meer zo vlot ingaan. Voor oudere lezers heeft het boek iets aantrekkelijks, omdat er vol doende ouderwetse idealen in her kend kunnen worden. Het boek is een lekkere pil: 192 grote pagina's. Het bevat tien kos telijke, grote tekeningen, en de prijs is ongeveer elf cent per pagina. Liedjes De befaamde Stratenmaker-op-zee show van de VARA, die mijn kin deren met graagte bekeken (en die ik zelf ook niet versmaadde) heeft een kleine afschaduwing op de boe kenmarkt gekregen. De uitgever Kosmos bundelde enke le van de (soms) provocerende, maar altijd muzikaal aantrekkelij ke liedjes. De teksten zijn van Willem Wil mink, de muziek is van Harry Ban- nink en het boekje is geïllustreerd door Sjef Nix. Van enkele liedjes is ook de muziek opgenomen. Voor liefhebbers van uitdagende kinderliedjes een fijn boekje. Zeven tien versjes, vijf daarvan met mu ziek. Naproevertjes van de tv-show. Besproken boeken: Frances H. Burnett: De geheime tuin' (The secret garden). Vert. Ruth Wolf. Uitg. Kosmos, A'dam. Leeftijd 10-13 jr. Omvang 192 pag. Prijs 20,90 "Berichten voor bezorgde kinderen.' Uitg. Kosmos, A'dam. Prijs 7,90 de subsidievoorwaarden. En het ligt Met algemene stemmen vond de on) te Utrecht, 303 blz. Prijs 6.50. De gewelven van Yoh-vombis, door Clark Asthon Smith. Uitg. Bruna te Utrecht, 302 Prijs ƒ7.50. Mag ik de wals, roman van Zelda Fitzgerald. Uitg. Contact, Amster dam. 237 blz. 24.90. Bij uitgeverij Scheltens en Giltay, Den Haag, verschenen de volgende boeken: in de serie 'Dwarsliggers' Het klinkt soms wel aardig, door S. Carmiggelt (64 blz ƒ5.75). Ach ter het woord ligt de chaos (71 blz 5.75) Tref woorden door J. Daisne (62 blz 5.75), De wijze gaat liefst onopgemerkt voorbij, door W. Elsschot (63 blz 5.75) Flitsen in de duisternis, verzamelde aforismen van J. de Valckenaere (171 blz ƒ15.50); in de humor- reeks: In het spionnetje door L. Verbeeck (115 blz ƒ8.90); Noti ties voor iemand, door J. Ghysen (126 blz ƒ8.90); De carrousel staat stil, door J. Ghysen (111 blz 8.90), Bij leven en welzijn, door J. Ghysen (126 blz ƒ8.90). Twee historische romans van A. Boni: De langste droom over Ca- tharina de Medici (287 blz 24.90) en Robespierre (276 blz ƒ24.90). Drie romans van A. Berk hof: Patricia (spelens in het Bos ton van 1775) 242 blz ƒ22.75); Veel geluk professor! 10e druk (207 blz 12.50) en Rotsen in de storm (216 blz 22.75). Leef wijs eet wijs, door N. Thonnat. Meegaan met zijn tijd in de voeding. Inge leid en gewerkt door T. Salomon- son. Het recht van de sterkste ro man van C. Buysse. 5e druk (180 C. Buysse. 5e druk (180 blz 11.90). Het groot jaargetijdenboek bevat 366 gedichten samengesteld door A. van Wilderode (498 blz ƒ35). Goeroe stripboekje van P. Abel. Uitg. Teleboek, Amsterdam. 159 blz. ƒ5.90. Eelktronisch rekenen, door dr. H. Athen en J. Bruhn. Uitg. Kluwer, Deventer. 112 blz. 9.75. Wat er allemaal speelt, structuur en dynamiek van groepen en organisa ties, door dr. E. Berne. Uitg. Bak ker. Den Haag. 238 blz 28.50. De roep van de uil. roman van M. Craven. Uitg. Strengholt, Naarden. 166 blz. ƒ24.50. Bij uitgeverij Fontein ln de Bilt verschenen twee delen van Boek voor ouders. Deel II gaat over het kind van 01 jaar en deel II over het kind van 12 jaar. De schrij ver is U. Diekmeyer. (138 blz en 160 blz prijs per deel 17.50). Waar blijft de olie, Mozes? nieuwe actuele satiren van E. Kishon. Uitg. Fontein. 162 blz ƒ17.50. Van dezelfde uitgeverij verschenen Toegangen tot het astrale, door J. H. Brennan. 120 blz. 14.90 en Inzicht in Kunnen we werkelijk in contact komen met overledenen. Het boek is tot stand gekomen onder redactie van N. v.d. Eeren- beemt en S. Vinkeoog met mede werking van N. Noordzij. 158 blz ƒ15. Geschiedenis van de letterkunde der Nederlanden, deel 6 handelt over de letterkunde in de achttien de eeuw in noord en zuid. Auteurs: H. J. Vieu-Kuik en prof. dr. J. Smeyers. Uitg. Standaard. Antwer pen, Amsterdam. 60 blz 85. RoxyDual heefteen beduidend lager "teer- en nicotinegehalte. Bovendien is't een uitstekende filtersigaret. Roxy Dual een goed voornemenivoor1976. INFORMATIEVE ETIKETTERING MINDER SRPPEN. MWOERTEER" EN NICOTINE iNEDSRLANC

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11