De bescherming van het recht voor het weggelopen kind Ministeries botsen bij voorbereiding van plaj uitbreiding Eemshave Met een Eurocheque betaalt u net zd makkelijk n bos rozen als 'n pocketcameravan f250,-. Minister Vorrink Meisje verdronken 'Inbouwen van milieunormen is in het geding MET EEN EUROCHEQUE IN DE HAND... U kunt er overal ■fi '■/V'3c1 mee terecht. In Maastricht of Appelscha, in Katwijk of Ruurlo. Wantje komt'moveral tegen,die blauwe sticker: ,Wij accepteren uw Eurocheque." Bij de schoenwinkel en de super markt. Bij de benzinepomp en de radiozaak... En terecht. Whnt zij kennen de garantie. De contante voordelen van de Eurocheque. Eurocheque. De Eurocheque.*' 1. Gegarandeerd tot f300,-. 2. Verzekerd tegen verlies en diefstal. 3. Voor heel Nederland en de rest van Europa. DINSDAG 23 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET PS14/P door G. J. Schutte In 'Trouw' van 2 en 4 december ƒ.1. schreef mr. N. D. Jörg over het actuele en belangrijke onderwerp van de hulp aan weggelopen kin deren. In zijn juridisch commentaar kwamen terecht ook enkele algemene aspecten aan de orde, die betrekking hebben op de positie van het kind ten opzichte van zijn ouders en op de taak van de overheid ten opzichte van het kind. belang van het kind 'opdat het u welga en gij lang leeft op aarde'. De ondergeschiktheid is dus geen vorm van onderdrukking van het kind maar van bescherming in zijn be lang. Dat er van eenzijdigheid in het gezin naar Bijbelse maatstaven ook geen sprake kan zijn blijkt uit het vervolg, waar de vaders vermaand worden hun kinderen niet te verbitteren, maar hen op te voeden 'in tucht en in de terechtwijzing des Heren'. Mr. Jörg signaleert een situatie van willekeur: de ene rechter neemt het weggelopen kind in bescherming en handelt zo in de geest van de wet, maar de andere rechter houdt geen rekening met de plaatsgevonden hebbende maatschappelijke verande ringen en past de wet naar de letter toe, waarvan het kind dan weer de dupe zou kunnen zijn. Vanwege het belang van de zaak wil ik op deze algemene aspecten wat nader ingaan. Terecht wordt in de artikelen de positie van het heden daagse gezin centraal gesteld. Deze positie is aldus mr. Jörg sterk veranderd, niet door algehele maat schappelijke verslapping of doelbe wuste aantasting van het gezag, maar heel gewoon door de verandering van de maatschappij en van de fami lie daarin. Als belangrijke functie voor het ge zin in onze tijd noemt hij het zijn van 'primaire groep' voor de gezins leden, die zich in het gezin veilig en geborgen kunnen voelen en zichzelf kunnen zijn. Deze functie zou onver enigbaar zijn met ongelijkheid, on vrijwilligheid en eenzijdigheid, die kenmerkend waren voor het oude gezin. Nu hebben ongetwijfeld allerlei maatschappelijke veranderingen de positie van het gezin en de gezinsle den beïnvloed. Het zijn van 'primaire groep' is zeker ook een functie van het gezin. Maar als we als christenen in onze tijd niet meer zeggen schie ten we naar mijn mening toch tekort. Het gezin is niet een samenlevings verband op basis van een soort so ciaal contract, waarvan het bestaan en voortbestaan afhankelijk zou zijn van de wil van de partners (vader, moeder, kinderen). De geboorte van een kind in een be paald gezin is Gods werk (vgl. Ps. 139 13). Deze geboorte schept voor ouders én kinderen rechten en plich ten. Deze rechten en plichten zijn naar hun aard ongelijk. Ook daarvan is de Bijbel vol. Ik noem slechts het Spreukenboek en Efeze 6. Vooral uit dit laatste hoofdstuk komt de positie van het kind ten opzichte van zijn ouders duidelijk naar voren. De opdracht 'Eer uw vader en uw moeder' is direct verbonden mét het Bescherming Als mr. Jörg in zijn tweede artikel constateert, dat de positie van het weggelopen kind nogal rechteloos is moet derhalve opgemerkt worden, dat dit naar Bijbelse maatstaven niet het geval is. Ik moet er echter aan toevoegen, dat dit evenmin zo is naar Nederlands recht. De inhoud van Efeze 6 vinden we zakelijk terug in ons Burgerlijk Wetboek, waar arti kel 245 bepaalt, dat een kind, van welke leeftijd ook, aan zijn ouders eerbied en ontzag verschuldigd is, en dat de ouders verplicht zijn hun min derjarige kinderen te verzorgen en op te voeden. Deze uitgangspunten worden in de volgende artikelen na der uitgewerkt. Het nu zo veel bestreden artikel 280 van het Wetboek van Strafrecht biedt in feite de strafrechterlijke be scherming van de rechten van ouders èn kinderen, zoals ons burgerlijk recht die toekennen. Het verzet tegen dit artikel is dan ook in wezen ver zet tegen ons burgerlijk recht, ja te gen het door God gestelde recht. Mrj Jörg pleit in zijn artikelen niet vodr intrekking van artikel 280 maar voor een toepassing ervan naar de geest van de wet. In die gedachten- gang zou een hulpverlener vrijuit moeten gaan als hij met zijn formele wetsovertreding beoogde belang te dienen dat ook de wet beoogt te be schermen. Wie dit argument wil gebruiken wil gebruiken moet uiteraard zich eerst goed realiseren welk belang de wet wil dienen. In het vorenstaande meen ik duide lijk te hebben gemaakt, dat dit in ieder geval niet de vrije keuze van elk der .gezinsleden op basis van ge lijkheid. Het gaat er veeleer om, dat de rechten en plichten van ouders en kinderen, gereegld in het burger lijk recht, tot gelding kunnen wor den gebracht, primair in het belang van het kind. Terol Schalk 3 991 Als een hulpverlener dit inderdaad voor ogen heeft blijft de vraag over of dit hem het recht geeft ter berei king van dit doel in te gaan tegen de wet. De heer Jörg noemt ter illu stratie het voorbeeld van een stipt heidsactie van douaniers. Het zal toch duidelijk zijn, dat dit voorbeeld geen enkele verhouding inhoudt. Bij het weglopen van kinderen gaat het om een bepaald kind dat wegge lopen is van zijn ouders, terwijl die ouders zich om hulp wenden tot de justitie. De douaniers hebben een al gemene opsporingstaak en kunnen deze uiteraard niet maximaal, hoog stens optimaal verrichten. Dat heeft niets te maken met letter en geest van de wet. Politiek Op de genoemde vraag heeft de Ho ge Raad duidelijk geantwoord, zoals de heer Jörg in zijn artikelen ook stelt. Wetswijziging is een taak van de wetgever, niet van de rechter. En voeg ik er aan toe zeker niet van een individu. Ik sluit mij wat dit betreft graag aan bij wat prof. mr. A. M. Donner in zijn artikel 'Macht en gezag van de rechter'-schreef, n.l. dat de rechter niet de macht heeft uit de wet te halen wat hij wil en dat een rechterlijke beslissing geen politieke beslissing is. Mr. Jörg signaleerde in zijn artikelen een toestand van willekeur en te recht stelde hij, dat recht en wille keur water en vuur dienen te zijn. Maar ik vrees, dat deze willekeur juist bevorderd- zal worden als de rechter 'de wet gaat verzetten', b.v. vanwege de door mr. Jörg gesigna leerde patstelling bij de wetgever. De overheid verlangt terecht van de burgers gehoorzaamheid aan het ge schreven recht. De burgers mogen erop vertrouwen, dat de overheid hun gedrag zal toetsen aan die re gels van objectief recht. Gaat de rechter aan die regels tomen, dan wordt het vertrouwen in de overheid ondermijnd en is de weg vrij voor willekeur. Met het vorenstaande wil uiteraard niet gezegd zijn, dat de hulpverlening aan jongeren geen levensgroot pro bleem is. Het is een feit, dat in veel gezinnen de verhoudingen funda menteel veranderd zijn. Met dat feit heeft de overheid in haar beleid te méiken. Dit mag haar er echter niet toe brengen de norm, die in Gods Woord gegrond is, te veranderen. Dat zou slechts de weg vrij maken voor een verdere desintegratie van de samen leving. Een oplossing kan ook niet zijn dé norm (burgerrechtelijk) te handha ven, maar de sanctie eraan te ontne men. Dan zou de overheid niet meer „ten goede" kunnen functioneren ter be scherming van de zwakke. Een op lossing kan tenslotte ook niet zijn norm en streef bepaling formeel te. handhaven, maar in feite terzijde te doen stellen door de rechter. In al deze gevallen zou de 'oplossing' een nieuwe stimulans vormen voor 'voortgaande ontwrichting van ver banden die God heeft gelegd. Minister Vorink Minister Gruijters Bekering In wezen kan alleen een oplossing gevonden worden in de weg van be kering van bedreven kwaad, door ouders en kinderen. Op die weg kan de overheid de burgers niet dwin gen, maar zij kan wel zodanige structuren scheppen, dat die weg be wandeld kan worden. Dat kan bete kenen, dat een weggelopen kind met de meeste spoed naar de ouders te ruggaat. Het kan ook zijn, dat het voorlopig wordt toevertrouwd aan de zorgen van een instelling voor kinderbe scherming. Tenslotte kan het ook no dig zijn, dat de ouders zelf van hun ouderlijke macht worden ontheven of daaruit worden ontzet. Een moei lijke taak voor de overheid, inder daad. Maar een schone. G. J. Schutte is algemeen secretaris van het GPV en lid van de provin ciale staten van Utrecht voor deze partij. Zijn beroep is ambtenaar in algemene dienst van de gemeente Zeist. OUDE PEKELA De 17-jarige Grietje H. van Dijk is gistermiddag met de fiets in het Pekelderhoofd- diep in Oude Pekela ingereden en verdronken. Het meisje leed aan epilepsie. Ondanks dat zij snel op het droge gebraGht was kon een arts slechts de dood constateren. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Minister Vorrink heeft haar inspecteur, de heer H. Klouwer, teruggetrokken voorbereidend werk voor het uitbreidingsplan van de Eemshaven. Daarmee heeft ze daadwe,^ een stap gezet in de machtsstrijd tussen haar ministerie en het ministerie van ruimtelijke oré] van minister Gruyters. Eerder bleek al dat minister Vorrink het er niet mee eens is dat in het uit breidingsplan milieunormen worden ingebouwd. Zij vindt dat deze nor men in algemene milieuwetten moe ten worden geregeld. Het provinciaal bestuur van Gronin gen heeft gisteren een milieunota uitgebracht, waarin is aangegeven hoe de normen in het uitbreidings plan zouden moeten worden inge bouwd. Met dit plan wil Groningen in feite een heel nieuwe aanpak van de milieuproblematiek, die in Europa en mogelijk zelfs in de hele wereld nog nergens toegepast is. Minister Gruijters is er een voorstander van. Als de provincie Groningen en minis terie van ruimtelijke ordening een veel sterkere greep op de milieupro blematiek. Het ministerie van me vrouw Vorrink zou daarentegen een deel van zijn taak kwijtraken. Uit eindelijk zal de strijd in kabinet en parlement boeten worden beslecht. Zo ver is het nog niet. De voorberei ding beweegt zich thans nog op ge meentelijk niveau. In dit stadium heft minister Vorrink dus de hand schoen al opgenomen door openlijk haar inspecteur terug te trekken. Volgens de Groningse gedeputeerde drs L. J. Bartelds gaat het niet aan alleen maar vast te stellen hoeveel vuil een fabriek mag uitstoten. Ten minste zo belangrijk is. het een grens te stellen aan de totale milieubelas ting in een bepaald gebied. Als de uitstoot van "één fabriek voor de om geving nog aanvaar.dbaar is, kan een tweede fabriek die hetzelfde vuil uit stoot de omgeving te zwaar belasten. In de huidige milieuwetgeving wordt dit onvoldoende ondervangen. In de praktijk betekent dit inbouwen van normen daardoor ondermeer dat een teveel aan fabrieken met dezelfde soort vuiluitstoot wordt voorkomen. fep ep Grens In het uitbreidingsplan zal volgens de gisteren uitgebrachte milieunota een grens om het industriegebied moeten worden getrokken, grens en daarbuiten mag de belasting niet uitkomen boi paalde normen. Die normen ontleend aan de internationale ratuur op dit gebied. De milii loopt over en ,.in het verleng zij de de Greedeweg vlak boven pen Roodeschool, Oosteinde huizermeeden. Het dorp Oue. ligt binnen de milieugrens ei men met alerlei verspreidde wing moeten verdwijnen. di ai De milieunota heeft overige^ aleen betrekking op het Eemi gebied maor op de hele pr Volgens de in de nota gestel u, men heeft de fluoruitstoot in (vooral door de alluminium r0( Aldel) de maximaal aanva grens al bereikt. Over de vei van de Waddenzee wordt gez !n deze nog nader moet worden deerd. Overigens is dat geen ciale- maar een rijkszaak, rekening mee gehouden wori de Waddenzee nu al zwaar Eo] door het vuil uit de grote r vooral de Rijn. Met Duitsland enkel overleg geweest over de problematiekdie aan de oc|e) Emden belangrijk Eemsmondgri 1 in SPECIMEN BANK NV. QS4<H31fl30V HS231J1 17a23bMSH Ptosis Elke Eurocheque kan gebruikt worden tot maximaal f 300,-. Zo schrijft u slechts één cheque uit voor die modieuze winterjas van f 225,- of die zuinige platenbon van f-15,-. Immers, u krijgt iedere keer weer voldoende cheques om ook onbezwaard kleinere bedragen te kunnen uitschrijven. Gebruik, üan de Eurocheque kon men ook. u)at overdrijven... VOUS ETES LES Bl EN VENUS AVEC VOS EUROCHEQUES EN HJXFM- 4L ROURCr 'i fSIENTOT!/ Met de Eurocheque rr- heeft u 'n modern en handig betaalmiddel op zak. 't Gebruik kost u 10 gulden per jaar. Let wel, u betaalt dat tientje méde voor 'n veilige Eurocheque. De bank stelt zich aldus aansprakelijk: als u cheques óf de Eurochequekaart kwijt raakt door diefstal of verlies, m krijgt u, ten eerste, direct nieuwe cheques en, ten tweede, de eventuele schade com pleet vergoed. Als zowel de cheque als de kaart verloren raken of arglistig ontvreemd worden, krijgt u tenminste 90% ll vergoed. Zekerheid genoeg, nietwaar? OLETTE SYDAMELLISESTI TERVETULLEET EVnOSEKHIENNE KANSSA WO MEEN. PlKAISIIN y5 NAKEMIIN! JQ De Eurocheque is - uoor niet meer dan de gebruikelijke kosten - inwisselbaar bij alle bankkantoren in Europa. (De groene betaalcheques zijn, zoals u weet, per 1-1-1976 niet meer in het buitenland verzilverbaar. In Nederland natuurlijk a)èl. NB. In Duitsland, België, Luxemburg en Finland - binnenkort ook 'n andere landen - kant u de Eurocheque net zo gemakkelijk gebruiken als in Nederland: geld opnemen bij banken, betalen in winkels. Alk samenwerkende banken can Europa slaan achter hun Eurocheque. Eurocheques vraagt u aan bij uw eigen bank of spaarbank- En vanzelfsprekend bent u daar ook van harte welkom voor de folder of verdere informatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 16