innige kritiek >p beleidsteam 'Kapers wilden eerst mij doodschieten' lust keert terug in Beilen gijzelde 'dokter' Prins: 'Zaak niet serieus genomen' Nog niet met uw accept-giro betaald? Geen accept-giro ontvangen? Ministerie van Verkeer en Waterstaat Ex-gijzelaar Louis Laurier: waarom stuurden ze uit Beilen geen borden mee? 'Vreemd dat schoon goed niet kwam' BDAG 16 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW-KWARTET 3 ADVERTENTIE ijn een onzer verslaggevers EILEN De dag nadat de Zuid- olukse treinkapers zich overga- n is men in Beilen aan de slag jaan om' het leven van alledag hervatten. Het zondag nog eng bewaakte gemeentehuis D, zonder dat iemand iets in de wordt gelegd, weer worden önengegaan. In een hoek van brede trap naar de kelder n nog hoog opgestapelde krat- en dozen koffie en op de uren zitten nog papieren met leidscentrum - geen toegang' 'recherche-team - geen toe- ng', maar doorlopend naar de ies van het gemeentehuis zit- ambtenaren weer rustig iter hun bureaus. In een hoek liggen telefoons en andere PTT-apparatuur, waaron der rollen kabels en achter het gemeentehuis staat nog televisie- zendapparatuur met als blikvan ger de enorme mast voor de ver bindingen. Andere zaken, zoals dranghekken, rollen prikkeldraad, helikopters en pantservoertuigen zijn verdwenen. In hotel Prakken, waar familiele den van de gijzelaars bange uren van wachten hebben doorge bracht, zitten nu nog slechts en kele expeditiemensen aan de kof fie. Ze behoren tot de mobiele eenheid uit Zwolle en moeten straks weer naar de plek, waar de trein heeft gestaan. Eigenaar Prakken van het gelijknamige ho tel is van plan zijn zaak twee dagen te sluiten om schoon te maken. Na twee weken elke dag honderden maaltijden, duizenden broodjes, hectoliters koffie en an dere dranken te hebben verzorgd vindt hij het nu wel welletjes: de zaak gaat dicht en de bezem er doorheen. Bagage De Nederlandse Spoorwegen zijn druk. bezig om de bagage van de ex-gegijzelden thuis te bezorgen. Dat zal, voor zover mogelijk, mor gen gebeuren. Wie veel haast heeft om in het bezit te komen van de-bagagge wordt aangeraden telefonisch contact op te nemen met de spoorwegrecherche (tel. 05200-141179). r Jan Sloothaak iEN 'Op een gegeven moment heb ik gezegd: als we eruit komen, gijzelen we dat zootje in "iaag'. Met dat zootje bedoelt de bioloog alias 'dokter' Hans Prins uit Die ver het beleidsteam dat gevormd door premier Den Uyl en de ministers Van Agt, Van der Stoel en De Gaay Fortman. volgens hem een psychologi- ilunder van de eerste orde it dat dit viertal de indruk gewekt de hele gijzelingsaf in de trein bij Wijster niet te nemen. 'We hadden zelf indruk dat de zaak niet werd genomen', aldus de Prins. Zijn verhaal begint al tperron van Assen, op die alige tweede december. Prins 'even heen en terug naar veen' om verkeerd bezorgde r oonsters weg te brengen. Die nonsters waren later de di- laanleldiing voor zijn optreden )kter'. ier Prins stond op dat Asser öi naast drie van de Z ultimo - 'es dlie hem later zouden gijze- a Verderop stonden de andere a,De Molukkers stonden op de wachten met merkwaardig s%nde siinterklaassurprises, wier allerlei uitstekende ddn- ïk heb op het punt gestaan rep die trein te gaan, maar in daarvan naar de politie te n en te waarschuwen dat er lien weer wat te wachten edin Den Haag', zegt de be aam pratende heer Prins. ir feestje' ii 1 ipte echter wel in die trein, Srst in Beilen stopte en even opnieuw, maar toen op een tl ibruïkelijke plaats ter hoogte 0( iet inmiddels wereldbekend |en VAM-terrein. Met het oog sinterklaasverpaikking van urprises' had de conducteur rs uit Zwolle, die later wist snappen, nog tegen de Mo- gezegd: 'Zijn jullie op weg '^jen feestje?' Hij wist niet dat 1 een van de gasten zou zijn, le heer Prins. ,roorbij Beilen begon de trein te remmen. Direct daarna drie Zuiidmolukkers de binnen stormen, schaden - "Bliijf zitten, dit is een ka- De reizigers hoorden schie- Waarschuwingsschoten maar die gericht waren op "g list J. Braam, het eerste |V. rffer. De kapers verklaarden dJood uit het feit, dat hij 'de rrad Wallen uithangen', ïhajnlijk heeft hij hen aan- veronderstelt de heer die in het dagelijks leven nst "dokter maar directeur n geneeskundig laboratorium na m-Hoogeveen is. Hij is vader rie kinderen. De passagiers samengeperst aan de rech- van de wagon. Zo bleven niiddenpad en de linkerkant (ADVERTENTIE) nk zegt dat hij veel geld sg e tuin heeft zitten. Wij nu aan het zoeken De heer Prins een ruim schootsveld voor de ka pers. Even later deelden ze kranten uit die al voorzien waren van plak band. Die moesten voor de ramen worden geplakt.»De oudste kranten waren van april. Daaruit leidden de passagiers af dat de kaping toen al moet zijn voorbereid. Verrast Overigens heeft de heer Prins sterk de indruk dat de treinkapers even verrast waren als iedereen, dat en kele dagen later het Indonesische consulaat bezet werd in Amster dam. Het was voor hen echter wel een welkome steun in de rug. De heer Prins hecht weinig geloof aan het verhaal dat beide gijzelingen onderdelen waren van slechts één plan. Dat zowel in Wijster als in Amsterdam dezelfde eisen werden verspreid zegt hem niets. De desbe treffende stencils moeten in voor raad gehouden zijn in de trein zowel als daarbuiten. Ook is het volgens hem niet waar dat die politieke eisen pas op die donderdag toen ook het consulaat werd bezet door de treinkapers be kend werden gemaakt en dat ze eerst alleen maar om een bus en een vliegtuig hadden gevraagd. Dit is steeds volgehouden door het be leidsteam, maar volgens de heer Prins zijn ook de politieke eisen direct al bekendgemaakt door ze mee te geven aan een vrouw met twee kinderen die meteen al wer den vrijgelaten. Er kwam echter maar steeds geen reactie. Totdat 's avonds om negen uur namens burgemeester A. A. Beckering van Rhijn door een me gafoon werd geroepen dat de bood schap was aangekomen en dat het niet mogelijk was gebleken een an dere machinist in de plaats van de heer J. Braam te vinden. Uit het feit dat een 'lage' functionaris als een burgemeester hun contactman was maakten de kapers op dat hun actie als niet meer dan een soort dorpsa-el op veldwachtersnlveau werd beschouwd. Daarom stelden ze ultimata en dit kostte het leven aan Leo Bulter uit Lonneker en E. J. Bierling uit Sappemeer. De ka pers zouden weieens laten zien dat het menens was. Dat het beleidsteam dat niet door heeft, gehad wijst op weinig inzicht in de psychologie van de kapers, meent de heer Prins. Als er op tijd bevestiging was geko men van de ontvangst van de poli tieke eisen van de kapers en dit was bovendien op een voor de ka pers aanvaardbaar niveau geschied, dan waren er mogelijk minder slachtoffers gevallen. De kapers hebben ook een tijdlang in de ver onderstelling verkeerd dat de heer E. de Groot, die wist te ontkomen, door hen was gedood. Gespannen Volgens de heer Prins waren de beide eerste gijzeldagen gespannen. De kapers, grendelden hun geweer bij het minste of geringste. Afge zien van enkele bejaarden en 'dok ter' Prins zijn. alle reinigers een tijdlang gebonden geweest. Ze fun geerden toen ook als schietschijven voor het geval de mariniers - de antl-terreurbrigade, zoals de Mo lukkers die' noemden - eventueel een bevrijdingsactie zouden onder nemen. Een van de Molukkers die het woord voerde en Eli werd ge noemd wilde ook nog weieens sar ren. Dat werd anders nadat zijn vriend Paul gewond raakte en werd weggevoerd, -waarover straks meer. Een duidelijke ledder was er niet onder de kapers. Ze waren met opzet met z'n zevenen, een oneven aantal, om bij meningsverschillen effectief te kunnen stemmen. Dat werd moeilijker toen de gewonde Paul werd afgevoerd. Deze werd niet gewond door een explosie maar doordat eenvan zijn maten met zijn wapens speelde. De kogel heeft een klerenhaak geraakt, waarvan de stukken later her en dier terug werden gevonden. De verwrongen kogel kwam op de schoot van de heer Oosting uit Beilen terecht. Het is een wonder dat alleen die Molukker en één passagier werden gewond, meent de heer Prins. Deze ontkent dat hij persoonlijk via de veldtelefoon zou hebben ge zegd dat hij zelf twee andere licht gewonden wel kon helpen. Het af gaan van het wapen dat geluk kig niet op repeteren stand zorgde voor een chaotische toe stand. De gijzelaars sprongen op, de kapers richtten hun wapens. Het gelukte de mensen tot kalmte te manen. De heer Prins betastte in het -donker de gewonde en op zijn knieën biddend liggende Paul. Hij bevoelde de wond aan diens hoofd en later ook die van de heer Ter- veer. Zien kon hij nauwelijks iets in de donkere trein, waar de tot 'Den Uyl-fcaarssn' omgedoopte Deel II1976 U weet het: elk jaar krijgt u een nieuw kenteken bewijs deel III. Dat is in de wet'geregeld om er voor te kunnen zorgen dat alle auto's en motoren correct zijn geregistreerd. Het nieuwe deel III1976 moet iedere automobilist 1 februari a.s. op de voorruit hebben zitten. Als u 't nog niet heeft, dan zijn er twee manieren om 't in uw bezit te krijgen. Alle accept-girokaarten voor het nieuwe deel III zijn nu verstuurd. Als u nog niet hebt betaald, doe dat dan direct. Alleen.dan krijgt u uw nieuwe d$el 111 nog vóór 1 februari thuisgestuurd. Als u geen accept-girokaart hebt ontvangen (of 'm kwijt bent), dan kunt u van 5 t/m 30 januari op ruim. 300 postkantoren terecht. (Zonodig kan tel. 0017 u vertellen welke): U neemt dan mee: uw kentekenbewijs.deel I, deel II, liet oude deel III (dat op uw voorruit zit) en bovendien de kopie van deel III die u thuis bewaarde*). Als u dan een legitimatiebewijs en deze stukken laat zien, kunt u tegen betaling van f 17,50. uw deel III1976 meteen meenemen. Wacht niét tot de laatste dag. Per 1 februari moét deel III 1976 op uw voorruit zitten. Let op: u krijgt géén nieuwe kopie deel III. Uw huidige kopie deel III blijft geldig. Dié moet u dus goed bewaren; u hebt 'm nodig bij eventuele verkoop van uw auto. Zo zit dat. Publikatie van.het schijnwerpers geen licht brachten. De beide gewonden werden op een brancard en een deur van een wc aifgevoierd, samen meit mevrouw Terveer. Haais Prins had toen ge- makkelijk kunnen ontsnappen. Op een gegeven moment was hij alleen bniten en klopte aan om weer bin nen gelaten te worden. Er was ge dreigd dat voor iedere ontsnapping een gegijzelde zou worden gedood. Keer De verhouding tussen de gegijzel den en de kapers nam volgens de heer (Prins donderdagmiddag, de derde gijzeldag, een keer. Na het neerschieten van de heer Biferldng hebben de passagiers toestemming gevraagd en gekregen om voor hem te bidden. Dat werd gedaan door de als dominee optredende heer W Timmer, docent in Assen. Dat bracht gevoelsmatig een kentering teweeg. Twee of dirie kapers konden hun tranen niet de baas. Paul, de Molukker ddie later gewond werd, huilde ook enkroop bij de heer Prins op schoot. 'Ik heb hem ge troost en gezegd, we komen er wel uit' aldus de heer Prins. 'Tante Jo', zoals mevrouw G. J. Jan- sen-Pulilen uit Hengelo genoemd werd, kreeg een astma-aanval. Er werd gevreesd dat ze zou sterven. De kapers wilden dat. Prins haar vroeg of ze bereid was om te ster ven en zeiden haar uit haar lijden te willen verlossen. Zover kwam het niet. 'Ik heb nog gezegd, dit kun je toch plet deen Paul', zegt de heer Prins. Ook andere gegijzelden zijn nog wel met de dood bedreigd voordat aan het eind van die don derdagmiddag Bierling als derde slachtoffer viel. Straaljager Daarna schijnen de Molukkers het besluit te hebben genomen nie mand meer te zullen doden. Dat hebben ze ook tegen de gijzelaars gezegd. Ze waarschuwden hen om bij een eventuele aanval op de grond te gaan liggen. De kapers zelf zouden dan 'naar buiten gaan om zich tegen de 'antiterreurbriga de' dood te vechten. Tot de blunders van het beleids team rekent de heer Prins ook het laten over janken van straaljagers. Het had 'weinig gescheeld of na dit 'nutteloze machtsvertoon' waren er gegijzelden gedood. Onverstandig acht hij ook de mededeling voor de radio dat het in de trein 'nog niet zo slecht was'. Direct werden er weer mensen geboeid, er werd ge dreigd en de enige reden waarom het meisje Irma Martens is vrijge laten, is om naar buiten te brengen hoe slecht de gegijzelden nu weer werden behandeld. De heer Prins begrijpt ook niet waarom op een verzoek van de kapers om een gesprek met de mi nister-president of een minister, niet is gereageerd. Lachwekkend en amateuristisch doet het ook aan dat alles werd afgegrendeld maar dat een vliegclub uit Hoogeveen gewoon parachutisten kon droppen in de omgeving. Dat had ook ern stige gevolgen kunnen hebben. Ambassadeur Hij weet niet of het plotselinge einde iets te maken had met het begrip dat er dn de trein heerste voor het politieke probleem van de kapers. Het ds mogelijk dat zij de treiaireizigiers als hun beste ambas sadeurs beschouwden. 'Ik keur het doden van die gegijzelden volledig af, maar kan me voorstellen dat ze tot zo'n actie komen vanuit het fanatisme van een geïsoleerde, groep met frustraties. We hebben als Nederland bepaalde verplichtingen die we op z'n minst aandacht kunnen schenken, im- plaats van ze in de doofpot te stoppen. Ze hebben ons door boe ken kennis laten nemen van feiten die ons tot dan onbekend waren. De Zuddmolukse staat heeft legaal' bestaan en het beleid dat onze regeringen 25 jaar gevoerd hébben, heeft inderdaad alle aspecten van belazeren in zich'. De Molukkers waren bang dat we hen zouden haten, aldus die heer Prins, maar enkele van die kapers waren gewoon fijne jongens en Ut zou ze graag tot mijn kennissen-» kring rekenen. Van een verslaggever MEPPEL 'Ik ben er zeker van dat ze mij vorige week hebben willen doodschieten. Opeens kwamen een paar kapers door het gangpad naar onze coupé lopen. Eén van de kapers wees mij aan om te komen en. ik stond al op, maar toen hoefde het opeens niet meer: zijn makkers hadden al iemand anders aangewezen. Dat was de heer Bierling, die meegenomen werd naar de voorkant van de trein. Later begrepen we dat hij is doodgeschoten. Maar die ene kaper wees mij eerst aan...' Dit zegt Louis Laurier, bestuurder van de Unie BLHP, die na een kort verblijf in een Meppels ziekenhuis weer thuis is. Hij voelt zich nu goed, maar beseft dat de kwalijke reactie op de bijna driehonderd uur in de trein bij Wijster nog moet komen. Louis Laurier (die vorige week in een door ir. Manusama meegebrach te brief aan de autoriteiten ruimte vroeg voor het door de kapers be ëindigen van de actie) heeft de in druk dat het niet de bedoeling van de kapers is geweest de gijzeling zo lang te laten duren. 'Ze wilden een busje hebben en hadden daarmee op 2 december om half twee willen ver trekken. Ze wilden alleen met iets groots de aandacht vestigen op. het probleem van de Zuid-Molukken. Maar het is uit de hand gelopen door de dood van de machinist, die verzet schijnt te hebben geboden. Zoals we trouwens steeds dachten dat de over val vijf doden' had gekost. Van de vlucht van de conducteur wisten we niets af'. De heer Laurier vindt dat de kapers veel te lang en te vaak geïsoleerd zijn gebleven. 'We hoorden vaak da gen niets van buiten. Het prikkelde bijvoorbeeld al wanneer eten drie kwartier later kwam dan was be steld. Ook zinde het de kapers niet dat de megafoon, waarom was ge vraagd via de vrijgelaten Chinees, veel later kwam dan afgesproken. En ronduit verbazingwekkend noemt Laurier het dat in het beleidscen trum in Beilen niemand op het idee is gekomen dat warm eten niet zon der bord en vork of lepel kan wor den gegeten. Toen vorige week vrij dag het eerste warme eten werd aangevoerd, een grote pan met boe renkool, hebben gijzelaars en kapers het moeten opeten met plastic be kertjes. Stemming daalde 'Als er weer zo iets stoms werd ge constateerd, daalde in de coupé met een weer de stemming en zei ieder een: ze snappen er daar in Beilen weer niks van', aldus Laurier, die veel kritische kanttekeningen plaatst bij het beleid van de autoriteiten. Onbegrijpelijk vindt hij het bijvoor beeld dat het zondag 7 december ge vraagde schone ondergoed niet is ge komen. Sokken kwamen er evenmin. 'Wat we de kapers vroegen kregen we, want ze waren hartstikke vrien delijk voor ons. De WC hielden ze zelf schoon en de trein ook'. Het isolement heeft de kapers wel dwars gezeten. Laurier heeft de in druk dat daardoor ook de derde dode is gevallen. In de nacht van zaterdag op zondag schijnen de kapers weer telefonisch contact te hebben gehad met Beilen. Zondagochtend was de stemming nog opgewekter. De radio, in de trein mocht al heel vroeg aan. De kapers waren de trein aan het schoonmaken, ze pakten hun spulle tjes bij elkaar en haalden de sticker met de vlag van de Molukken van hun wapens en plakten deze op hun tassen. De gegijzelden moesten om beurten en per tweetal geboeid in het harmo- nikadeel van de trein staan. Ze fun geerden daarbij als kogelvangers in dien er een overval op de trein mocht worden gepleegd. Over de kou in de trein, zegt de heer Laurier dat daarvan in feite al sinds het begin van de kaping sprake is geweest. De verwarming was volgens hem niet kapot, maar de kapers zet ten hem 's nachts af om te voorko men dat door het geluid van de ver- warmingsmotot geluiden van buiten niet zouden worden gehoord. De nachten waren luguber in de trein. Het was in het pikkedonker angstwekkend als de kapers met hun geweren en pistolen in de aanslag heen en weer liepen. Steeds pa trouilleerden er 's nachts twee ka pers in de gangpaden. Ze hebben veel beter en comfortabeler kunnen slapen dan de passagiers, die knie aan knie wat dommelden. De tijd doodden de passagiers verder met het lezen van brochures over de Mo lukse zaak die de kapers hadden meegenomen, klaverjassen en andere kaartspelletjes (Laurier had toeval lig een spel kaarten van de Unie BLHP bij zich) en ook werden er af en toe psalmen gezongen. Goed voorbeeld De actie was volgens Laurier uitste kend voorbereid. Nauwelijks waren de passagiers van de schrik bekomen op 2 december of ze werden al door de kapers aan het werk gezet. Lau rier kan er zelf geen verklaring voor vinden dat in feite alle passagiers de kapers aardige, vriendelijke en be hulpzame jongens vonden. 'Ze heb ben ons met veel zorgen omringd, ze gaven hun sjaals aan vrouwen die het koud hadden en deelden manda rijntjes uit aan andere vrouwen. Kof fie en soep kregen we voldoende en gebrek aan water was er ook niet. De heer Laurier die geen goed woord over heeft voor de gepleegde misdrijven, is ervan overtuigd dat de Molukkers onvoldoende aandacht voor hun zaak hebben gekregen. 'Toegedekt' Een andere ex-gegijzelde, de 72-ja rige mevrouw G. J. Jansen-Pullen uit Hengelo, die de laatste dagen de oudste onder de vastgehouden pas sagiers was, vertelt dat zij de kou in de trein heeft kunnen doorstaan door de goede zorgen van de 38-ja rige W. Timmer pit Assen, die haar 's avonds toedekte als een baby'. 'Het eerste wat ik zei toen ik in het ziekenhuis in Hoogeveen kwam, was: gelukkig dat ik eindelijk mijn schoe nen kon uitdoen. Alle twaalf dagen en nachten hda ik gezeten. Eén maal heeft zij zich bedreigd gevoeld. De heer Timmer zelf zei dat hij geen en kel haatgevoel tegen de kapers ge koesterd heeft: 'We hadden sterk het gevoel kinderen van één vader te zijn'. De 21-jarige ex-gijzelaar Jan Bies uit het Friese Haulerwijk ver telde de schoten te hebben kunnen horen waarmee na de machinist twee mensen werden omgebracht. Hijzelf had zich ook diverse keren bedreigd gevoeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3