ommunistisehe leider ortugal: nieuwe koers NAVO-ministers willen Weens troepenoverleg uit slop halen Uitgangsverbod na hietpartij Beiroet Timor Vakbondsleider in Spanje ingerekend Ford en Marcos eens over Amerikaanse bases op Filippijnen plksdemocraten voorkomen regeringscrisis 'l lerikaanse Senaat pj. urt hulp aan w York goed j versperringen 90 moorden euwe arrestaties Zuid-Afrika President van Ecuador kondigt aftreden aan Gijzeling IRA Bereidheid atoomkoppen tegen tanks in te ruilen incident in 'Kabeljauw-oorlog' Angolacomité protesteert bij Indonesië politiek asiel TETNDAG 8 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 IABON (Reuter, UPI) De Portugese communistische leider Alvaro Cunhal heeft gisteren roepen tot een andere koers van zijn partij. Tijdens een bijeenkomst in Lissabon verklaarde hij p Sit nodig is om de dreiging van een nieuwe dictatuur te verminderen. Intussen besloot de volks- ocratische PPD dit weekeinde de eis dat de communisten uit de regering moeten worden ge- te laten vallen in het belang van de democratie. Hiermee is een kabinetscrisis voorkomen. 1 s efcal, de leider van de Portugese stet nunosten zei tijdens een door ome veer 20.000 aanhangers bezoch- v ijeenkomst dat de mislukte po- Het tot een coup anderhalve week klei len 'rampzalig' was. Hij voegde ma 3n toe: 'de werkende massa's or oten de nieuwe realiteiten onder n K zien. Zij moeten begrijpen dat n', 6ysteem van groepsvorming en manieren van strijd herzien ten worden'. Cunhal zei dat een i dictatuur de kop op zal als de communistische partij niet aan de nieuwe toestand dibast. ommunistische leider legde de (dige verantwoordelijkheid voor noeildjkheden van de afgelopen bij 'uiterst linikse extremis- en omschreef hun politiek als 'oproerig'. Hij zei dat de tijd is gekomen om een eind te maken aan de 'chantage en de avonturen van uiterst links'. Hij zei de wer kende klasse een 'bloedige bend*1' te hebben bespaard door tijdens het hoogtepunt van de opstand de provocaties van uiterst links- te weerstaan. Verkiezingen HINGTON (Reuter) De Arne- irise Senaat heeft zatendagooh- vroeg het plan van president goedgekeurd om de stad New uit die financiële misere te ha- een marathon-bijeenkomst £0°jj 14 uur was de stemming 57 en 30. tegen. Volgens de wiet zul- n elk van de komende dinie jaar ©jèaflie leningen ten bedrage van 23 dollar aan New York wor- verstrekt. De wet gaat nu ter on- ekening naar president Foird. Huis van Afgevaardigden had dag reeds de wet goedgekeurd de kleine meerderheid van 213 203 stemmen. De communisten zijn niet uit de regering gestapt omdat dit slechts in het voordeel van rechts zou zijn geweest, aldus Cunhal. Hij ver klaarde dat de communisten de re sultaten van de verkiezingen van volgend jaar voor een Wetgevende vergadering zullen eerbiedigen. Maar alleen als die verkiezingen vrij zijn, aldus de communistische leider, die klaagde dat in sommige delen van Portugal zijn partij was teruggebracht tot iets clandestiens. De leider van de Portugese völksde- mocraten (PPD). Francisco sa Car- neiro heeft gisteren verklaard dat zijn partij, die deel uitmaakt van de regering van admiraal Azevedo, afziet van de eis dat de communis ten uit die regering moeten worden gestoten. 'Wij staan nog wel op het standpunt dat er niet is samen te werken met de communisten maar als de democratie en het land het vragen zullen we ér toch mee door gaan', aldus Sa Carneiro. De PPD had eerder gedreigd uit de regering te stappen als de communisten niet worden verwijderd. De volksdemo craten beschouwen de communis ten als de aanstichters van de op stand. Sa Carneiro zei tijdens een perscon ferentie dat de Revolutionaire Raad heeft aangeboden een grondwette- ROET, JERUZALEM (Reu- UPI, AP, AFP) De Liba- minister van binnenlandse en Chamoun heeft gisteren vandaag een ujtgaansver- tBAN (AP) Twee voormalige Jtaonarissen van liet verboden fcaanse Nationale Congres zijn resteend bij een nieuwe reeks houdingen van de Zuidofrikaan- eiligheidspoliitie. Hierdoor komt aantal arrestaties door de vei- eidspolitie in de afgelopen week tenmnste dertien. voormalige partijfunctionaris- de 27-jarige Judso nKhoezwayo die 38-jarige Harold Nxasane, in Durban aangehouden. De tie heeft niet meegedeeld Waar- zij zijn beschuldigd. Zeker ze- anderen zijn donderdag door veiligheidspolitie opgepakt in ermartitzburg in verband met astelegging krachtens de wet op terrorisme. sdag werden een lector en drie rmalige studenten aangehouden verdenking van communistische viteiten. Onder hen was Karei voormalig hoofd van de natio- Unie van Zuidafrikaamse Stu- ten geen van de arrestaties is een klaring gegeven. Krachtens de op het terrorisme kan de poibie der vorm van proces mensen onbepaalde tijd gevangen den zonder dat advocaten of ïllieleden bij hen hoeven wor- toegelaten. lijk verdrag, dat begin dit jaar is aangekondigd, te wijzigen. Bij dit verdrag werd een burgerlijke wet geving ondergeschikt verklaard aan de militaire regels voor een periode van drie tot vijf jaar. De officieren, die de opstand van anderhalve week gel-eden hebben weten te be dwingen zijn verdeeld over de vraag of de militairen naar de kampementen moeten terugkeren om het regeren aan de burgers over te laten of dat de militairen de rol van hoeder van de revolutie moeten blijven vervuilen en dus een greep houden op de politieke ontwikke ling. De Portugese politie heeft gisteren een groep in Portugal verblijvende linkse buitenlanders enkele uren ondervraagd. De politie was vooral geïnteresseerd in de wijze, waarop zij in hun levensonderhoud voor zien, aldus de ondervraagden. De politie heeft toegegeven dat het on derzoek de afgelopen tijd is ver fijnd. QUITO (Reuter) President Guil- lermo Rodriguez Lara van Ecuador heeft gisteren aangekondigd dat hij zal aftreden en zijn drie-jarige mi litaire dictatuur vervangen door een burgerregering. De 51-jarige ge neraal zed in een toespraak voor radio en televisie dat de machts overdracht volgend jaar februari zou plaatsvinden en dat het volk van Ecuador zijn eigen politieke oplos sing mocht MANILLA (Reuter, UPI, AP) President Gerald Ford van de Verenigde Staten en president Ferdinand Marcos van de Filipp- pijnen zijn het er over eens dat de Amerikanen over hun twee grote bases op Filippijns grondgebied moeten blijven kunnen be schikken. Wel moeten de onderhandelingen over het voortgaande gebruik van de bases door de VS uitgaan van de erkenning van de soevereiniteit van dè Filippijnen. bod in de hoofdstad Beiroet af gekondigd. Dit gebeurde nadat bij wegversperringen negentig Libanezen waren doodgeschoten op grond van hun godsdienstige overtuiging. Rivaliserende groepen zijn gister avond in het centrum van de hoofd stad en enkele buitenwijken begon nen elkaar te beschieten. Twee van de wijken zijn het christelijk-falan- gistische bolwerk Aim Al-Roemma- neh en het daaraan grenzende Moslemdistrict Sjiyah. Beide wijken zijn berucht wegens hun rol in de nu al acht maanden durende bur geroorlog in Libanon. Radio-Beiroet heeft gewaarschuwd dat alle wegen in en rond de hoofdstad onveilig zijn. De Libanese president Franjieh heeft gisteravond het kabinet bij eengeroepen voor een spoedbijeen- komst om de nieuwe toestand te bespreken. Een vergadering van het onlangs gevormde coördinatiecomi té. waarin alle partijen uit de Liba nese maatschappij zitting hebben, kon gisteravond niet doorgaan om dat de moslems de bijeenkomst boycotten. De moslems willen dat de falangisten een aantal van aan slagen verdachte personen aan de politie uitleveren. Israël De Israëlische regering heeft gister avond besloten niet toe te geven aan de druk van de Verenigde Sta ten om de bijeenkomst van de VN- veiligheidsraad over het Midden- Oosten niet te boycotten omdat de Palestijnse verzetsbeweging PLO er ook aanwezig zal zijn. Dit heeft mi nister Allon van buitenlandse zaken na het kabinetsberaad meegedeeld. Kort voor die toespraak ontplofte in het palels van het staatshoofd een bom waarbij een lift vernietigd werd... Ook sneuvelden de ruiten van het gebouw dat in het centrum van de hoofdstad Quito staat. Er deden ziöh geen persoonlijke onge lukken voor. President Rodriguez wist in sep tember met moeite een militaire rebelle tegen zijn bewind neer te slaan. De leiders van deze coup, waarbij 24 doden vielen vroegen om het houden van vrije verkiezin gen. Sinds die tijd zette Rodriguez poli tieke tegenstanders in de gevange nis en maakte hij de pers mond dood. In november was er een kor te algemene staking tegen zijn be wind. De president heeft nu aange kondigd dat het militaire regiem in fasen zou aftreden. 'De regering kan het zich onder de huidige om standigheden niet veroorloven haastig op te stappen', aldus Rodri guez. Vervolg van pagina 1. Volgens de politie is onder het i viertal IRA-leden Groot-Brittanniës meest gezochte man. Michael Wil son. Deze wordt er van verdacht betrokken te zijn geweest bij de moord onlangs op Ross McWhirter. één van de samenstellers van het Guiness-recordboek. De vier werden zaterdagavond na een actie bij het restaurant Scott's door de politie achternagezeten. Na een wilde tocht vluchtten zij een fiat binnen', waar zij de bewoners, het echtpaar Matthews gijzelden. De politie heeft de omgeving afge zet en bereidt zich voor op een langdurig beleg. De eerste etage van het flatgebouw wordt met schijnwerpers verlicht. De IRA-le den hebben tot nu een vliegtuig geëist, waarmee zij naar Ierland willen vliegen. Die eis is afgewezen PARIJS (UPI) Noord-Vietnam zal de laatste drie stoffelijke over schotten van in Vietnam gesneu velde Amerikaanse militairen aan de Verenigde Staten teruggeven en heeft tegenover een delegatie van het Amerikaanse Congres in Parijs verklaard dat voor zover de Noord- vietnamese autoriteiten weten er thans geen Amerikanen meer in Vietnnamese gevangenissen zitten. De Amerikaanse delegatie kreeg dit te horen tijdens een vijf uur du rend onderhoud op de Noordvietna- mese ambassade in Parijs. Londense politiemannen schermen met hun wapens collega's af, die een Londense flat binnen willen, waar IRA-leden een echtpaar gegijzeld houden. Dit staat in een gemeenschappelijk communiqué dat in de hoofdstad Manilla werd uitgegeven tegen het einde van Fords bezoek aan de Filippijnen. Marcos zegt in het communiqué dat zijn land uitein delijk voor zijn defensie niet van de VS moet afhangen en in princi pe geen vreemde soldaten op de Filippijnen moet toelaten, tenzij als laatste redmiddel. Verder zijn de twee presidenten het er over eens dat het tijd wordt dat de beide landen weer een nieuw han delsverdrag sluiten. Het vorige liep in juli 1974 af. De Amerikaanse president heeft Marcos uitgenodigd voor een tegenbezoek, een datum is nog niet bekendgemaakt. Het communiqué verscheen terwijl Ford en Marcos met hun gezinsle den aan boord van het presidentiële jacht op weg waren naar het eiland Corregidor, een van de grootste slagvelden uit de Tweede Wereld oorlog. BETOGING Zaterdagavond probeerden onge veer 4000 betogers, priesters, stu denten en arbeiders, naar het pre sidentiële paleis te trekken waar Ford en Marcos hun eerste gesprek waren begonnen. Een politiemacht met wapenstokken hield de beto gers die 'staking, staking' riepen, tegen. De duizenden wilden intrek king van een presidentieel decreet dat stakingen verbiedt. Het was de grootste betoging in Manilla sinds Marcos drie jaar geleden de staat van beleg voor de Filippijnen af kondigde. President Ford is gisteravond naar Honoloeloe op Hawaï vertrokken. Hij zal daar een toespraak houden ter herdenking van de Japanse aan val op Pearl Harbor, die 34 jaar geleden plaatsvond. Zijn minister van buitenlandse z^ken Henry Kis singer verlaat dan het gezelschap om naar Tokio te gaan. Hij zal de Japanse regering inlichten over het bezoek van Ford aan China. Voor zijn vertrek uit Jakarta naar de Filippijnen hebben president Ford en zijn Indonesische colleg presi dent Soeharto een gezamenlijk communiqué uitgegeven waarin staat dat de ministers van buiten landse zaken van beide landen re gelmatig bijeen zullen komen. Dit als 'een belangrijke stap in de ont wikkeling van nauwere en vriende lijker banden tussen de regeringen en volkeren van de VS en Indone sië'. De VS zullen hun hulp aan In donesië ter ondersteuning van de economische ontwikkeling voortzet ten. Vervolg van pagina 1 tndiet te zullen dulden. Ook zei de regiering een links-revolutionaire regering op het eiland ndet te kun nen toestaan. Dit vanwege de on rust dlie dit zou veroorzaken in de rest van Indonesië. Tijdens het bezoek van president Ford aan Jakarta heeft het Fretilin een beroep op de Amerikaanse pre sident gedaan om zijn zaak bij president Soeharto te bepleiten. Maar minister van buitenlandse za ken Henry Kissinger liet zaterdag al weten dat de VS de republiek van Fretilin niet zouden erkennen en MADRID (Reuter, UPI, AFP, AP) De Spaanse politie heeft dat de VS begrip hebben voor het gisteren de vorige week uit de gevangenis vrijgelaten vakbonds- van Ind<JMBie ln deze leider Marcelino Camacho opnieuw gearresteerd. Volgens Cama- cho's vrouw gebeurde dit toen haar man een krant aan het kopen Australië was. De politie stelt dat de vakbondsleider bij zijn aanhouding De minister van buitenlandse zaken bezig was met het leiden van een protestdemonstratie bij de ^nt^jm-rege- Madrileense gevangenis Carabanchel. De politie nam tijdens een demon stratie bij de gevangenis twee Spanjaarden in arrest. De demon stranten vroegen een volledige am nestie voor alle politieke gevange nen in plaats van de gedeeltelijke gratie, zoals die vorige week door koning Juan Carlos werd afgekon digd. De arrestanten maakten deel uit van een groep demonstranten, die ongeveer 5000 mensen omvatte. Het was één van de grootste de monstraties van de afgelopen jaren. Onder de arrestanten bevonden zich ook reporiageteams van de Amerikaanse, de Belgische en de Ierse televisie. Een deel van hen was gisteravond laat nog niet vrij gelaten. De christendemocratische leider en raadsman van Camacho. Joaquin Ruiz Gimenez, heeft giste ren de Spaapse koning in een tele gram gevraagd persoonlijk de vrij lating van Camacho te gelasten. De leidster van de verboden Spaan se communistische partij 'La Passi- onaria' Dolores Ibarruri heeft giste ren in Moskou verklaard dat ko ning Juan Carlos het niet lang zal uithouden. 'De toestand is onstabiel en de koning is niet in staat de ingewikkelde politieke, economische en sociale problemen od te lossen', aldus La Passionaria. door Ferry Mingelen BRUSSEL De NAVO-ministers van buitenlandse zaken zullen deze week in Brussel een nieuw pakket voorstellen afronden voor de onderhandelingen met het Warschau-pact over wederzijdse troepenvermindering (het zogenaamde MBFR-overleg)Nieuw is de bereidheid ongeveer 1000 atoom koppen uit West-Europa te verwijderen, in ruil voor een vermindering van het tank-overwicht van het Oostblok. Het nieuwe pakket wordt beschouwd als een laatste poging het overleg in Wenen, dat nu al 2 jaar vast zit, uit het slop te halen. Q Brits marineschip heeft in het afgelopen weekeinde binnen de 200- jlszone bij IJsland een IJslands patrouillevaartuig geramd nadat dit de tten van een Britse treiler had stukgevaren. Het patrouillevaartuig, de •or, liep behoorlijke schade op. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Het ijut cident was tot nu toe het laatste en meest gewelddadige bij de huidige ;n abeljauw-oorlog' tussen Groot-Brittannië en IJsland over de visserijgron- ,tien buiten de IJslandse kust. IJsland, dat in hoge mate van de visserij ;(j hankelijk is, heeft op 15 oktober eenzijdig een 200-mijlszone uitgeroepen, e Engeland weigert te erkennen. Engeland heeft zijn marine gestuurd zijn vissersschepen te beschermen. Een Britse marine-commandant eeft gezegd dat een IJslands patrouillevaartuig de Britse schepen heeft fWaarschuwd dat het het vuur zou openen wanneer zij opnieuw te dichtbij Duden komen. Op de foto de IJslandse kannoneerboot 'Aegir', die bij de dies betrokken is. Diplomatieke kringen ln Den Haag menen dat de nieuwe voorstellen de Westerse onderhandelingspositie geloofwaardiger zal maken. 'Het heeft geen zin in onderhandelingen met de Russen eisen te stellen, waarin je zelf niet meer gelooft', zo citeren zij met instemming een uit spraak van de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Kissin ger. Dat er tot nu toe te veel van het Warschau-pact werd geëist, geeft men indirect toe. In Centraal Europa staan 925.000 man Oostbloktroepen tegenover 770.000 man van de NAVO. Om het, door de NAVO gewenste gemeen schappelijke plafond van 700.000 man te bereiken, zou het War schau-pact veel meer moeten ver minderen dan de NAVO. Zo luidde het laatste NAVO-voorstel in een eerste fase 29.000 man Amerikaanse troepen uit West-Duitsland tegen 65.000 man Russische troepen uit Oost-Duitsland terug te trekken, plus nog eens 1700 Russische tanks om het overwicht van 9500 tanks van het Warschau-pact wat te ver minderen. De Warschau-pact landen voelden hier niets voor. Zij drongen er steeds op aan atoomwapens en luchtstrijdkrachten bij de onder handelingen te betrekken, omdat deze even zeer het machtseven wicht in Europa bepalen als troe pen en tanks. De NAVO beschikt over 7000 atoomkoppen in Cen- traal-Europa, enkele duizenden meer dan het Warschau-pact. Toen het overleg in Wenen maar bleef stagneren, rees het idee de Wester se atoomovermacht in te ruilen te gen het tankoverwicht van het Oostblok. Weerstanden Nederland heeft dit idee sterk ge propageerd. deels omdat de rege ring terugdringing van de rol en het aantal kernwapens in Europa nastreeft, deels omdat defensiebe- zuinigingen afhankelijk zijn van de resultaten van het MBFR-overleg. Een Nederlands voorstel hiertoe verléden jaar in Brussel gedaan, riep echter met uitzondering van de Amerikanen, grote weerstanden in de NAVO op. Dat gold met name voor de Westduitsers, die zich bij een confrontatie met het War schaupact in de frontlinie weten en daarom geen enkele aantasting van de Amerikaanse atoomparaplu duldden. Onder sterk Amerikaanse druk zijn de andere NAVO-larden nu toch akkoord gegaan. Daarbij speelde een belangrijke rol dat volgens re cent Amerikaans onderzoek 7000 atoomkoppen overbodig veel zijn voor de Europese verdediging en door de slechte beveiliging onnodi ge risico's veroorzaken. De vraag is of de Russen positief zullen reage ren op de Westerse bereidheid ten aanzien van de atoomkoppen. Zij zouden kunnen zeggen dat het geen tegemoetkoming betreft omdat de Amerikanen die koppen toch al overbodig vinden. De Westerse voorstellen gaan echter verder door ook een nog onbekend aantal over brengingsmiddelen voor atoomkop pen (de raketten) terug te trekken en voorts in zekere mate de lucht strijdkrachten bij de onderhande lingen te betrekken. Doelmatigheid Het MBFR-overleg (dat donderdag en vrijdag aan de orde komt) vormt overigens niet het enige be langrijke agendapunt in Brussel. Een doelmatiger opzet van de NA- VO-defensie en meer samenwerking bij de wapenontwikkeling en pro- duktie staan voor vandaag, morgen en woensdag op de agenda. De Eurogroep (de defensie-ministers van de Europese NAVO-landen uit gezonderd Frankrijk. Portugal en IJsland) werkt vandaag de begin november in Den Haag gelanceerde voorstellen uit over gemeenschap pelijke wapenontwikkeling en pro- duktie. Men wil een eind maken aan kostbare versnippering op dit gebied en tevens door gemeen schappelijke Europese projecten meer tegenwicht bieden aan Ameri kaanse wapenproducenten. Het probleem is hoe Frankrijk als grootste Westeuropese wapenprodu cent hierbij te betrekken. Frankrijk behoort niet tot de Eurogroep en wil de onafhankelijke positie die het sinds het uittreden onder De Gaulle uit de militaire NAVO-orga- nisatie inneemt, niet verliezen. De Fransen hebben sinds november wel positief gereageerd tegenover het idee van samenwerking in een door de Eurogroep voorgestelde on afhankelijke stuurgroep, maar zij wensen niet dat deze stuurgroep een vaste relatie heeft met- een nieuw te vormen Eurogroep-secre- tariaot. Nederland wil. hoe het ook verder met de Fransen afloopt, het werk in de Eurogroep niet laten stagneren. 'Naar mate we meer re sultaten boeken is het voor de Fransen aantrekkelijker mee te doen, het werk mag daarom niet stilstaan', zegt Den Haag. Wapensysteem Een doelmatiger gebruik van de bestaande wapensystemen en strijdkrachten komt vervolgens dinsdag en woensdag aan de orde in het zogenaamde Defence Plan ning Comittee van alle Navo defen sieministers. NAVO-generaal Haig heeft een rapport met maar liefst 236 voorstellen ingediend om de (,OSKi KlCS ÖfGGI t NAVO doelmatiger en flixibeler te maken. Vele daarvan kosten extra All'drCS AllGIKlG ring heeft verklaard dat zijn rege ring de gebeurtenissen op Oost- Timor zeer betreurt. Minister Pea cock zei dat hoewel de Australische regering zich volledig bewust is van de ernst van het probleem waar voor Indonesië zich geplaatst ziet door de instorting van het bestuur op oostelijk Timor, Australië had gehoopt dat 'ons buurland niet tot het gebrudlk van geweld zou over gaan.' In Portugal, dat zich nog steeds als de souvereine macht in het gebied beschouwt, heeft president Gosta Gomes zijn belangrijkste adviseurs in spoedzitting bijeen geroepen om de kiwestiie-Timor te bespreken. Portugal wijst elke buitenlandse in menging op Oost-Timox af. Een woordvoerder van de Portugese re gering heeft elke mogelijkheid van een Portugese militaire inmenging uitgesloten. Portugal heeft zaterdag al de onafhankelijkheidsverklaring van het Fretilin afgewezen. AMSTERDAM Het Angolacomité heeft met de grootst mogelijke ver ontwaardiging geprotesteerd tegen de militaire overval van het Indo nesische leger op de republiek Oost- Timor. Het comité heeft dit protest vervat in een boodschap die gestuurd is naar de Indonesische ambassade in Den Haag. Volgens het comité wordt het onaf hankelijke Oost-Timor met geweld bij Indonesië ingelijfd onder het absurde voorwendsel dat de door de bevrijdingsbeweging Fretilin ge vormde staat een bedreiging vormt voor de stabiliteit in het gebied. geld en dat zal voor de defensiemi nisters die momenteel bezuinigen als eerste eis in hun wensenpakket meevoeren, nog een moeilijke zaak worden. Anderzijds blijkt doelmatigheid ook van veel weinig kostende en op het eerste gezicht ondergeschikte pun ten af te hangen. Zo stelt generaal Haig bijvoorbeeld voor het mogelijk te maken dat jagers van het ene NAVO-land kunnen landen en bij tanken op vliegbases van een ander NAVO-land. Daarvoor is het dan wel noodzakelijk dat overal de zelf de schroefdoppen op de tankwagens worden ingevoerd. De defensieministers zullen voorts hun plannen voor. 1976 en de daar op volgende jaren bespreken. Naar wij in Brussel vernemen is de NA VO-kritiek op de omstreden bezui nigingen van minister Vredeling voor volgend jaar al aanzienlijk afgezwakt. De kleine 500 miljoen extra bezuinigingen die Vredeling voor 1977 en '78 wil vinden zullen hem echter in Brussel weinig dank opleveren. Hij zal zich daar overi gens in goed gezelschap bevinden want Haig heeft in zijn rapport voor de defensieministers ook be hoorlijke kritiek op do defensie-in spanning van de Britten en zelfs oo'' van de Amerikanen. SAN JOSE. Costa Rica (Reuter) Costa Rica heeft besloten politiek asiel te verlenen aan Andres Pascal Allende, neef van wijlen president Salvador Allende van Chili en lei der van de verboden beweging van linkse revolutionairen in dat land Andres Allende zocht een maand geleden een toevlucht op de Costa- ricaanse ambassade in Santiago. De ambassadeur van Costa Rica in Chili zal aan de Chileense regering vragen om een vrijgeleide voor Al lende, zodat hij het land kan verla ten. Andres Allende is er echter samen met de vrouw met wie hij vluchtte van beschuldigd dat hij strafbare feiten heeft gepleegd, wat in vroegere gevallen reden is ge weest vrijgeleiden te weigeren. PARIJS De Franse regering heeft besloten zijn bijdrage aan de Ver" enigde Naties met vier miljoen gul den te verlagen uit protest tegen de onlangs in de Algemene Vergadering aangenomen resolutie over het zio nisme. Deze resolutie stelde zionisme gelijk aan racisme. De Franse rege ring nam deze beslissing zonder de stemming ln het parlement over de Franse bijdrage aan de VN al te wachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5