Beilen leek gisteren op een belegerde vesting ötrivin Speciale wet tegen terreur niet nodig Controle politie op wegen verscherpt Verkouden? helpen direkt Afzetting bij gijzeltrein veel strenger 'Ongeluk' in trein Wachtpost: 'We laten geen enkele Ambonnees door' RITA Schiphol zwaar bewaakt Man komt om bij val van 75 meter Kracht rechtsstaat: behoorlijk afhandelen ook van zwaarste aanslagen Bevoegdheden van overheid zijn onvoldoende Auto botst tegen trekker: 3 doden Man verongelukt VTERDAG 6 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET H3/S3 JEILEN De afzetting van het terrein rond Ie gijzeltrein bij het Drentse Wijster is itrenger geworden. De eerste dagen slaagden lersmensen vooral fotografen maar ook tridcre nieuwsgierigen erin het politiecordon Foortdurend te doorbreken. Voorzover ze wer- len ontdekt, vaak dicht bij «ie trein, voerde je politie hen weer af. Ook vier Ambonezen hebben geprobeerd dicht bij de trein te komen. Zij werden door de politie aangehouden en verhoord, maar spoedig weer vrijgelaten. In de allereerste gijzeluren was het nog ge makkelijk bij de trein te komen. De fotograaf Wladimir van den Burg van het persbureau D. v. d. Veen in Groningen was toen bijna naar binnen gegaan om even een 'interieurtje' te fotograferen. Hij wist niet beter of 'er wa ren een paar schoten gevallen'. Omdat hij dacht dat alles al voorbij was, liep hij gewoon naar de trein toe. Een politieman die dat op het nippertje zag, schreeuwde liem na om te rug te komen. 'Misschien heeft die man mijn leven gered,' aldus de fotograaf. j« joor Jan Sloothaak rai_ je, (EILEN Sinds gisteren is Beilen een belegerde vesting. Niemand komt het centrum van het dorp )oi linnen zonder zich te legitimeren of op zijn minst op te geven wat hij of zij komt doen. Om in het >iji ejneentehuis (annex beleidscentrum) te komen moet ik me drie keer legitimeren. Eerst om het w] orp in te komen, dan om door een cordon om het gemeentehuis te komen en tenslotte nog eens ;a' iij de ingang^ ak aoi e toegangswegen zijn geblokkeerd inboor pantserwagens en ciranghek- ;i(j hi. Soldaten met geweren, kara- jnen en stenguns staan erbij. Er net genoeg ruimte om een auto or te laten. Aan de westelijke legangsweg staan een paar kleur- ïen ngen te praten. Hèt is zo goed als !ik >ter dat zij er niet in mogen, eg- )en Ve laten geen enkele Ambonees ij oor', zegt later een gehelmde lachtpost bij en van de andere .'toegangswegen. En anderen dan? 'TJa, maar van-een winkelende buis- ia*j rouw kun je niet verwachten dat nt s zich kan legitimeren. Die laten re gewoon door.' bijvoorbeeld een handelsreizl- 'Die moet zich kunnen legiti- ■en en dat kan hij meestal ook Als er een vrahtauto komt die moet laden of lossen, laten we ie wel door,' maar we kijken eerst chterin of ér iemand in zit.' !s er een Ambonees komt die per- naar binnen wil, bijvoorbeeld ra op familiebezoek te gaan, kan at wel 'maar dan krijgt hij wel in geleide mee. Hij komt er niet Heen in. Groepen Ambonezen ko- j| nen er in ieder geval niet in. irl ien van de winkelende huisvrou- en, die net is binnengelaten gaat ^reer weg. Jog iets nieuws?' vraagt ze. 'Nee zegt een soldaat. De vrouw 'Het is een angstige- toestand.' en van de soldaten grapt: 'Ja, ik te trillen op mijn benen', ils de vrouw zegt dat ze een fami- elid in de trein heeft, verstrakt lijn lachende gezicht, dat voor een d&root deel onder de helm verdwijnt. SI knikt begrijpend, zijn collega's l&k. De vrouw vertrekt. ten binnenkomende automobilist loet zich legitimeren. Er is nog iet veel gebeurd op het moment at ik met de wachtposten spreek, let is nog vroeg. Ambonezen heb- en zich bij ,deze wachtpost nog iet vertoond. ur ls ik weer een andere wachtpost [raag of de soldaten het niet dis- riminerend vinden om geen Am- rnezen door te laten, wordt er Jlleen wat geschokschouderd. 'Ze 'Ie ebben het toch aan zichzelf te anken, zegt een burger in de luurt. Imroepen passen programma's aan lan gijzelactie een verslaggever IILVERSUM De omroepen heb- len besloten hun programma's te lijven aanpassen zolang de gijze- Ingsactaes in Beilen en Amsterdam oortduren. Zaterdagavond zal randpunt geheel aan de gijze- igsactie gewijd zijn et NOS- televisieprogramma 'In- ormeel' op zondagavond brengt in laats van het onderwerp 'Portugal' en discussie over hoe men de sa- ïenleving tegen politieke terreur an beschermen. Onder de gespreks- lartners zijn de criminoloog prof. 'agel en de oud-staatssecretaris J. F: Glastra van Loon. lij de radio zijn er afspraken ge laakt dat bij de permanente ver- laggeving uitzendende omroepen ok door de andere omroepen wor- en geholpen. Dit geldt ook voor de ctuele- televisie-uitzendingen. De iroepgebouwen worden nog ids uit voorzorg versterkt be- 'aakt. 'e AVRO heeft gisteravond in ver- ind met de gijzelingen besloten de kende show van Mies Bouwman !en mens wilniet uit te zen- 'Paps pantoffels? Die heb ik in de diepvrieskist gezet, omdat ik zo vroeg naar bed moest.' De soldaten, laten ongehinderd een auto door. Ze staan alweer een poosje op wacht. De avond tevoren was er een bericht dat er een 'grote groep Ambonezen' op weg was naar Beilen. In Assen waren ze an de trein gestapt. Er worden onmiddel lijk maatregelen genomen. Diezelf de avond nog werd het centrum van Beilen met in het hart het belangrijke beleidscentrum, herme tisch afgesloten. Toen later bleek dat het aantal van tweehonderd Ambonezen dat zogenaamd op weg was naar Bellen is ingekrompen tot vier. blijft de' afzetting toch ge handhaafd. Voorzichtig De autoriteiten zijn voorzichtig ge worden, extra-voorzichtig nadat ook het Indonesische consulaat in Amsterdam is bezet. Wie zal zeggen of het niet om een vooraf gecoördi neerde landelijke terreuractie gaat, met kans op nog meer overvallen en gijzelingsdrama's? In het dorp heerst een wat gespan nener sfeer, het is minder druk. De oploopjes voor het gemeentehuis behoren sinds de strenge veilig heidsmaatregelen tot het verleden. De. mensen die wel in het centrum Autoriteiten zijn voorzichtig geworden komen, hebben daar duidelijk een boodschap. De drukte heeft plaats gemaakt voor een wat onwezenlijke sfeer. In de winkels wordt zelfs ge dempt gesproken. De manier waarop volgens de 'man in de straat' de zaak moet worden aangepakt as niet eensluidend, De een vindt dat 'meteen de beuk erin' moet. de ander is het eens met de voorzichtige taktiek van de onder handelingen. Begrip, dat in het begin nog schaars viel te bespeuren, lijkt er nu aanzienlijk minder te zijn. Het is hard aangekomen dat er toch een derdie gijzelaar is vermoord. Er zitten verschillende inwoners uit Beilen in de trein. Zullen er mis schien nog meer slachtoffers vol gen? Wat is de tactiek van de regering en wat die van de kapers? De laatsten kunnen het lang vol houden als ze om de zoveel dagen een gijzelaar ombrengen. De vraag Van een verslaggever AMSTERDAM Het ministerie van justitie heeft alle politie korpsen van Nederland opdracht gegeven alert te zijn 'op alle be wegingen op de weg' die mogelijk verband zouden kunnen houden met de kapingen. In het hele land is een verscherpte controle ingesteld. De bewaking op de luchthaven Schiphol heeft gisteren een duide lijk grimmiger karakter gekregen. De opritten naar de luchthaven zijn versmald. Eén rijstrook is nog maar voor het autoverkeer beschik baar. Ook op en in de pieren van de luchthaven is de verhoogde pa raatheid merkbaar. Bij de uitgan gen naar de vliegtuigen is extra, politiepersoneel in burger aanwezig. Bij de toegangswegen naar de plat formen staan met karabijnen be wapende agenten van de rijkspoli tie op wacht. Gisteren laat in de middag is nog een extra pantser wagen hij de afrit naar Schiphol opgesteld. Regelmatig werden au to's diie het terrein van de luchtha ven opreden aangehouden en door zocht. De controles in de vertrekhal namen ook sterk toe. Nabij Ede zijn twee schoten afge vuurd op een personenauto. Tijdens een nachtelijke verkeerscontrole in verband met de gijzelingszaken werd aan een auto een stopteken gegeven. De bestuurder van de wa gen stopte even, maar reed daarna met grote snelheid door. De politie schoot echter zonder effect. De wa gen ontkwam. Het kentekenbewijs wees erop dat de auto uit Amster dam kwam. Bommelding Bij de Moluksche Handelsvennoot schap aan de Keizersgracht in Am sterdam is gistermorgen een ano niem telefoontje binnengekomen van iemand die vertelde dat er een bom in het gebouw was geplaatst. De man zei te spreken namens een Indonesische groep. De vier aanwe zige personeelsleden verlieten voor de zekerheid het gebouw. De politie kon echter niets verdachts ontdek ken. is echter wat de regering dan zal doen. Het is bekend dat er plannen klaar liggen voor een bliksemaanval. Dat is echter riskant. Volgens de autoriteiten zegt het ook niets dat die plannen er zijn. Er wordt ge woon rekening gehouden met alle mogelijkheden. Met alles gerekend Tot nu toe is ook steeds gezegd dat de geëiste autobus niet ter beschik king van de treinkapers zal worden gesteld. Er staat er alleen maar een klaar (volgens de eis zonder zit plaatsen in de garage Klatering in Beilen om ook die mogelijkheid open te houden. Bovendien heeft dat ook een psychologisch effect, Er wordt met alles rekening gehou den. Bovendien heeft dat ook een psychologisch effect. Er wordt met alles rekening gehouden'. Die sterke medische ploeg hoort er ook bij. Of de treinkapers op dr hoogte zijn van wat er in de wereld gebeurt, is niet bekend. Niemand weet of ze een radio hebben. Kranten krijgen ze niet. Hun eis om kranten is afgewezen, zelfs toen maar dat is alweer een van de onbevestigde ge ruchten 'er gedreigd zou zijn met de woorden: 'Of willen jullie dat er weer een dode valt'. De autoriteiten willen echter liever niet dat dp overvallers op de hoogte zijn. De treinterroristen kunnen echter in ieder geval vermoeden dat het consulaat in Amsterdam is overval len. Ze moeten vooraf geweten hebben dat dit zou gebeuren, wam er is grote overeenstemming tussen de in Wijster en in Beilen verstrek te verklaringen, in beide gevalle' vooraf gestencild. Sinterklaas In het Beilense beleidscentrum clt den zich gistermorgen een twee'c incidenten voor. Er kwam een Sin terklaas binnen, met een zwart- Piet, Het tweetal kwam recht streeks van een school. De onge twijfeld goed bedoelde geste vel niet zo goed. Sommige journalisten vonden' het zelfs 'walgelijk N'e- mand pakte de pepernoten op. die rijkelijk werden rondgestroo d en die al gauw platgetrapte lichtbruine vlekken waren op de toch al met meer zo schone vloer van het over volle gemeentehuis. Het werk van de gemeente lag voor een groot deel stil. De ambtenaren hadden iet vrij: ze stonden beurte- telings (dag en nacht) in de keu ken om voor koffie en eten te zorgen of te proberen toch nog wat te werken in enkele afgezonderde kamertjes Het werk van de sociale dienst gaat provisorisch wel door evenals trouwens andere noodzake lijke werkzaamheden. De grotr gastvrijheid in het gemeentehui wordt erg gewaardeerd. De opvang Van een verslaggever MAASBRACHT Bij werkzaamhe den in een in aanbouw zijnde schoorsteen bij de Clauscentraie van de nv Provinciale Limburgse Elektriciteitsmaatschappij in Maas- bracht is een werknemer bij een val van 75 meter verongelukt. Het is de 38-jarige G. van Dalen, uit Rotterdam, een zoon van de aanne mer die het werk uitvoerde. Militairen controleerden liet verkeer in Beilen intensief. is beter dan bij eerdere gijzelingen ooit het geval was. Maria Het tweede incident betrof een ou de dame die door alle afzettingen heen toch kans had gezien in het gemeentehuis te komen om een boodschap, waarvan zij zei dat zij die van Maria gekregen had, voor te lezen. De politie onderbrak op namen van de voor camera's en microfoons voorlezende vrouw en bracht haar weer naar buiten. Het zag er gisteren naar uit dat de vierde dag zich weer net zo zou voortslepen als de drie vorige met zo nu en dan weer wat nieuws. Het belangrijkste nieuws van gisteren overdag was dat er inderdaad niet meer dan drie lijken waren en dat die mochten worden afgevoerd. Er was hoop dat er geen vierde slacht offer zou vallen althans niet deze vierde gijzeldag want er was geen sprake van een nieuw ultima tum. neusdruppels uitsluitend verkrijgbaar bi| apotheker en drogist Van onze juridische medewerker mr. N. D. Jörg Heeft Nederland een anti-terreurwet nodig, die de overheid meer bevoegdheden geeft om tegen terroristen op te treden? Me dunkt Van niet: de overheid heeft be voegdheden genoeg. Het punt is alleen, dat ze niet uitgeoefend kunnen worden door feitelijke omstandigheden. pak die is voorgeschreven in de 'Wet buitengewone be voegdheden burgerlijk ge zag' van 1953, zij het dat in die wet de minister van bin nenlandse zaken de klus moet doen. In gijzelingsaffaires is het echter vooral de minister van justitie die de verant woordelijkheid neemt. Genoeg bevoegdheden? In derdaad. De politie kan op treden in het kader van zo wel haar justitiële taak als haar politiële taak. Justitieel betekent: in het kader van de opsporing van strafbare feiten; politieel betekent in het kader van de handhaving van, de openbare orde. Wat de justitiële kant be treft: de kapers kunnen wel licht beschuldigd worden van zware mishandeling met de dood als gevolg en van vrij heidsberoving met de dood als gevolg. Op verdenking hiervan op heterdaad kan on der meer de politie iedere plaats betreden om de ver dachten te arresteren. Tot justitieel optreden in de trein tegen de kapers en in het consulaat is de politie dus bevoegd. Ook tot poli tieel optreden: tot herstellen van de orde en de bevrijding van de gijzelaars (hulpverle ning is de politie bevoegd. Dear ligt het voortduren van de gijzelingen niet in. Ook niet in de bijstand die de bur gemeester en commissaris van de koningin van andere politie-eenheden, van de ko ninklijke marechaussee en andere onderdelen van de krijgsmacht kunnen- vorde ren. Dat is uitvoerig gere geld in de politiewet. Het enige dat bij lezing van de politiewet niet zou klop pen in de huidige situatie, is dat niet de lokale burge meester, maar het beleids team op het ministerie van justitie in Den Haag de be leidslijnen bepaalt, die door het lokale crisisteam verder worden uitgewerkt.- Deze aanpak lijkt op de aan- Brigades Dat is trouwens wel voor zien in een nota van de re gering-Biesheuvel (1973L waarin terreurbrigades wer den aangekondigd, alsmede werd aangegeven hoe de be leidslijnen bij hét inzetten van zulke brigades zouden lo pen. Zo'n beetje volgens dat draaiboek wordt nu gewerkt, dat wil zeggen dat justitie ten koste van binnenlandse zaken de dienst uitmaakt, hetgeen in het verleden be argumenteerd werd met de aanwezigheid bij justitie van centrale diensten, die binnen- Een scherpschutter op een van de panden in de om geving van het Indone sisch consulaat iu Am sterdam. landse zaken zou missen, tuurlijk altijd wel wat te wensen overlaat, is er geen reden om te oordelen dat de overheid met de bestaande bevoegdheden niet voldoende uit de voeten kan. Integen deel. Feit is wel dat bij be strijding van zware crimina liteit er altijd een roep uit de burgerij komt om de rechtsstaat maar (éven) Op te heffen. Begrijpelijk, om dat de mensen zich onveilig voelen. Maar daarom wel on juist. In de eerste plaats, omdat de mensen die politiek ontevre den zijn, daar altijd toch uiting aan zullen kunnen ge ven, zie Spanje bijvoorbeeld, waar een draconische anti terreurwet niets stopc, maar integendeel de overheidster- reur doet toenemen. Dat wil zeggen het middel is ernsti ger dan de kwaal. In de tweede plaats omdat, door de rechtsstaat tijdelijk op te heffen van die rechts staat een kasplantje ge maakt wordt, dat alleen met veel kunst- en vliegwerk in het leven zou kunnen wor den gehouden. De kracht van een rechtsstaat ligt nu juist in het behoorlijk afhandelen ook van de allerzwaarste aanslagen op die rechtsstaat. Dat is de opdracht aan de autoriteiten die daar in ge geven situatie ook naar lij ken te handelen, maar ook aan burgers die niet aller eerst om de hardste straffen moeten schreeuwen, maar zich moeten afvragen hoe het zover heeft kunnen ko men. Doodstraf Dit laatste maakt dat een rechtsstaat iets is waar het waard is voor te leven, de roep om de doodstraf daar entegen is gebaseerd op de wens andere mensen te li quideren op hun anders zijn of denken (hoe afschuwelijk dit anders zijn of denken soms ook wordt geopend- baard). En het strafrecht? Dat kan hier maar weinig doen: het repareert niets. Het kan hooguit de angst- en wraak gevoelens kanaliseren, maar heeft tevens de opdracht om de verdachten tot hun recht te laten komen, op straffe van vergroting der vijand schap. Misschien moeten we wel concluderen, dat de po litiële en justitiële aanpak van de beraamde gijzeling van de koningin alleen maar de vijandschap heeft doen toenemen. Dat moeten we ons dan aantrekken. 9 Vervolg van pagina 1 7 ben gisteren zeven kinderen na ruim een dag gijzeling, vrijgelaten. In het gebouw werden vannacht nog vier kinderen en vijftien vol wassenen vastgehouden. De vrijlating gebeurde nadat eerder op de dag tot twee keer toe een geblinddoekte man met een elektri citeitsdraad om zijn hals met een geweer in de rug geruime tijd op heb balkon van het consulaat had gestaan. De terroristen vertelden desgevraagd telefonisch dat ze dit deden om hun ergernis te tonen over de aanwezigheid van de vele fotografen en het uitblijven van ds. Metiari en diens schoonzoon die zij te spreken hadden gevraagd. Toen de predikant om kwart over vier het consulaat was binnenge gaan kwamen een paar minuten later drie kinderen naar buiten. Tegen vijfen kwam ds. Metiari te rug van ziin onderhandelingen met een kind. aan elke hand. eeeen kind aa-n elke hand. Gisteravond om kwart voor zeven gingen de heer E. Aponno hoofd van de Zuidmolukse Vrije Jongeren en zijn medewerker Leatenia het consulaat binnen. Zij hadden hun diensten aangeboden en kregen van minister Van Ast toestemming met hun landgenoten te gaan pra len. Zij kwamen een half uur later ook met twee kinderen terug. De vrijgelaten kinderen zijn. na In een aangrenzend huis te zijn opge vangen. naar Amsterdamse zieken huizen gebracht, voor een medisch onderzoek Ze mochten vervolgens naar hun ouders gaan. die bijeen waren ou een geheim gehouden olaats ui Amsterdam De poll -e heeft de kinderen ver hoord en ze foto's voorgelegd om meer gegevens te krijgen over de Identiteit van de daders. Dat schijnt tot resultaten te hebben geleid. Sr bestond gisteravond goede hoop lat de "eiterende vier kinderen ook binnen aizienbare tiiri eveneens in vrijheid zouden worden gesteld. De Zuidmolukkers hebben namelijk gezegd: 'Soldaten vechten niet met kinderen.' Ds. Metiari heeft gisteravond laat zezegd de Zuidmolukkers tijdens zijn gesprek van gistermiddag te hebben beloofd contact te zullen opnemen met de Indonesische am bassadeur in Nederland om over hun problematiek te praten. Hij zal de bezetters van het consulaat het resultaat van deze pogingen zo snel mogelijk laten weten. De bezetters van het consulaat zullen geen kinde ren meer vrijlaten als niet aan deze eis wordt voldaan. In Beilen werden gistermorgen de lichamen van de drie omgekomen slachtoffers bij de gekaapte trein weggehaaio. Dp namen van twee van hen 'die van machinist Braam was al bekend) waren gisteravond nog niet bekend gemaakt. Meer nieuws daarover op pagina II. Van een verslaggever TUBBERGEN Bij de dorpskom van Albergen (gemeente Tubber- gen) zijn gisteren drie inzittenden van een personenauto omgekomen. De auto botste op een landbouwtrek ker, die de voorrangsweg overstak. De slachtoffers zijn de 68-jarige J. J. Huizing uit Weerselo (de bestuur der), de 59-jarige J. H. Maneschijn uit Nijverdal en de negentienjarige J. M. Greving uit •Hellendoorn. Zij waren op slag dood. EINDHOVEN De 29-jarige onder wijzer J. Swinkels uit Geldrop is gis teren bij een verkeersongeluk in Nenen (bij Eindhoven) om het leven gekomen. Hij reed door onbekende oorzaalc met zijn auto door de afras tering van een brug heen en kwam in het water terecht. I ADVERTE\ TIE) metzler- brilieders oogmerk

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3