Vluziek speelt in fabr iek jn winkel belangrijke rol f DAF-Transmissie in luchtledige DSM wil meer personeel cheveningse visser iet naar Suriname Marktberichten ^ilips: Geen acoustische milieuvervuiling ofmanipulatie In dezeVolvo-stoel zit u niet alleen beter; in dezeVolvo-stoel rijdt u beter Check zelf! Door uitblijven van orders van Volvo-Car ustvisserij op tong geheel verboden Minder Japans staal naar Europa DOW JONES INDEX Suikerprijs lichtpunt voor boeren Wall Street vast gestemd ERDAG 6 DECEMBER 1975 FINANCIEN-ECONOMIE TROUW/KWARTET 25 (Advertentie) jor Noud van Iperen NDHOVEN Muziek heeft door de eeuwen heen bij ;nsen en volkeren een belangrijke rol gespeeld (en •t dat nu nóg). Jericho werd onder bazuingeschal in- ïomen, de bouwers van de stadsmuren van Messina rden door een fluitspeler opgepept en het radiopro- imma 'music while you work' diende in de tweede ireldoorlog als prikkel voor de Engelse arbeiders, om oorlogsproduktie zo hoog mogelijk op te voeren. iek was en is niet weg te iken. De mens heeft er be- efte aan; van rammelaar klassieke muziek. Inha- nd op deze muziekhonger de sfeer die hiermee wordt ;ewekt, zijn vooral de laat- jaren de 'achtergrond- iziek' en de 'arbeidsvitami- in zwang gekomen, ewel het een zowel als het Ier functionele muziek is, itaat er toch een wezenlijk schil tussen. Dit zegt de »r Th. van Leeuwen, pro- er achtergrondmuziek bij Dips, die bij dit concern belast met het samenstel- van (voor verhuur be- mde programma's. De ïtergrondmuziek' wordt name gebruikt in hotels, taurants, winkels, wacht- ners (ook bij artsen) en egtuigen. De 'arbeidsvita- zijn vooral bestemd >r fabrieken, werkplaatsen soms voor operatie ners. lonzen deken n is er nog de 'donzen de- muziek die moet. voor- en dat pratende mensen aar hinderen of elkaar af teren. Als aardige bijzon heid vertelt hij dat in NAVO-hoofdkwartier in issel boven elke deur een dspreker hangt, waaruit ziek ruist om te voorko rt dat buiten wordt ge- ird wat binnen wordt ge- I Wat is de functie van mu- in winkels en fabrieken? belangrijkste doel van ïtergrondmuziek' en van leidsvitaminen' is het eppen van een gezellige (bijvoorbeeld in win- s) of om de werkoïïistan- s\\eden prettiger te maken lals in fabrieken).' Ik heb wel eens een an- e uitleg gehoord. 'Ik bestrijd de beschuldiging aan ons en onze concurrenten op dit gebied, dat wij ons - schuldig zouden maken aan acoustische milieuvervuiling en manipulatie, omdat deze muziek zou worden gebruikt om mensen te bewegen ge makkelijker geld uit te geven of om ze tot betere arbeids prestaties te brengen. Laat ik vooropstellen, dat de ze aktiviteit voor Philips een puur commerciële bezigheid is. Dat is toch geen schande. Maar wij doen dat niet met gedachte, hoe dan ook te hel pen de consument geld uit zijn zakken te kloppen of de arbeider tot grotere inspan ningen op te zwepen. Dat de ze muziek klanten trekt of het werken stimuleert is een kwestie een prettig aspect voor onze afnemers. Hoort u wel eens verwij ten of klachten uit onderne mingen, waaraan u muziek levert? 'Wij horen wel eens van on genoegen van winkelpersoneel of van kelners. Er hoeft op zo'n band maar een wijsje te zitten dat irriteert, of het geeft klachten. Dat is begrij pelijk, vooral als je bijvoor beeld een maand lang om de andere dag dat bewuste deun tje hoort. Verwarring Overigens is het zo dat een bedrijf, dat er over denkt mu ziek in te Voeren, dat meestal doet in overleg met de onder nemingsraad. Vaak is het ook een zekere noodsprong, om uit de bijna babylonische mu- ziekverwarring van meege brachte transistor-radiootjes komen. Zo zijn er nóg andere voor beelden. Een muziekje in een spreekkamer van nde dokter, kan een stuk spanning weg nemen. En wat ik zelf van nabij heb gezien: sinds in ons bedrijf ook de liften van mu ziek zijn 'voorzien', 'worden de wanden niet meer bekrast.' Zijn er wetenschappelijke onderzoeken gedaan naar de functies van muziekprogram ma's? 'Voor zover ik weet bestaan er geen recente rapporten. Wat er op dit gebied gebeurt, stoelt voornamelijk op onder zoeken tijdens de tweede we reldoorlog en die zijn dus al een jaar of dertig oud. Dat werk werd bovendien voor namelijk in Engeland en Amerika gedaan; Nederland is hiervoor trouwens ook te klein. De resultaten van die onderzoekingen zijn natuur lijk wel aangepast aan 'het heden'. Grote grief Ik wil u wel een paar voor beelden noemen. In het al gemeen kan worden gesteld, dat de smaak sterk is opge drongen door de piratenzen ders. Hilversum III doet dat tot grote grief van de pla tenmaatschappijen veel minder. Thans gaan wij voor een belangrijk deel af op de 'top-30' en 'top-40'. We werken echter ook met andere gegevens. Een jaar of vijf geleden dachten wij aan vankelijk, dat in de operatie kamer van het St. Anna Zie kenhuis in Geldrop, rustige muziek het béste zou zijn. Later bleek evenwel, dat het programma voor het operatie team best wat vlotter mocht zijn. Zelfs de meest ingewik kelde operatie is meestal niet meer dan een minuut of tien werkelijk kritiek. Maar dan wordt om de lezers gerust te stelen de knop omge draaid.' Ik wil toch nog even te rugkomen op de onderzoeken naar muziek tijdens de twee de wereldoorlog. Daaruit bleek toch, dat muziek hét middel is om de produktie en de kwaliteit daarvan te sti muleren? 'Die zeggen inderdaad dat muziek, indien goed samen gesteld en goed gedoseerd, }iet werk en de kwaliteit daarvan gunstig beïnvloedt. Er bestaan tests waaruit blijkt, dat een groep mensen in perioden met muziek meer produktie leverden dan in pe rioden zonder muziek. Ook komt daaruit naar voren, dat er minder fouten- werden ge maakt in de uren met muziek dan in de tijden dat het stil was. Als plezierige muziek tot' ge volg heeft dat de mensen zich prettiger voelen en daardoor hun werk sneller en beter doen, dan is daar toch niets tegen? Minder moe Muziek blijkt voorts de ver moeidheid te verminderen, waarbij pittige wijsjes een rustige deuntjes. Maar er zijn grotere invloed hebben dan mensen, al zijn het er weinig, die en dat is hun goed recht lege bandjes de meest idea le 'muziek' vinden. U levert volle bandjes 'Wij maken elke maand zeven verschillende soorten pro gramma's op bandjes. Elk bandje is, om zo te zeggen, een programma van acht uur, bestaande uit honderdzestig nummertjes. De verschillende afnemers hebben hun eigen eigen voorkeur. Zo wil een supermarkt natuurlijk andere muziek dan een boetiekje. Wij bieden zodoende elke maand keus uit zeven programma's die over de hele wereld-wor den verhuurd. Nee, in het algemeen geeft dat geen grote (smaak)problemen. We houden rekening met de 'doorsnee-smaak' in de ver schillende landen en stellen de banden muzikaal zo samen dat het repertoire oud en jong tevreden stelt. Tóch kun je wel eens voor een onverwachte situatie ko men te staan. Zo krefeen wij enige jaren geleden uit Enge land eens een protest over het liedje 'O Tannebau'm. Dat bleek daar, in plaats van een Duitse kerstlied, de muziek te zijn van een Labour-song. En dat viel daarom niet zo best bij een aantal niet-socialisten.' Verschillend Wat kost zo'n muziekpro gramma? 'Ik kan geen vast bedrag noe men. Onze apparatuur met bandrecorder, luidspreker enz. is alleen maar te koop. De mu- ziekbandjes worden verhuurd op basis van het aantal band jes; een abonnementensysteem dus. Ook leveren wij desge vraagd bandjes waarop tussen de muziek door, elke drie mi nuten reclameteksten en me dedelingen kunnen worden uitgezonden. En, hoewel het ons formeel niet aangaat, wil ik erop wij zen dat voor zo'n muziekpro gramma een vergoeding moet worden betaald aan het .Bu reau voor Muziek-Auteurs- recht (BUMA) in Amster dam'. VVrgclijlule V' ifvo 24t)-«,rio met uw .iuto lo auto van uw kouz«\ En gchruilc hiervoor Volvo Checklist. Uw Volvo-dealer heeft hem ir u! Of vraag hem aan hij DAF-VOLVO •unonauto Nederland B.V.,.posibu& Ut, Bcead, VOLVO Als u dóórdenkt Van een onzer verslaggevers TILBURG DAF-Transmissie, waar 150 hooggeschoolde mensen werken, wordt met de ondergang bedreigd. Voor de produktie van >het nieuwe transmaticsysteem in personenauto's, waarvoor de fabriek werd opgericht, zijn geen orders. Dit betekent dat het bedrijf in het luchtledige, hangt, zo heeft districtsbestuurder H. van Deijk van de Industriebond CNV meegedeeld na een gesprek tussen de directie en de vakbonden. Oorzaak van de moeilijkheden is het door Volvo Car gewonnen kort ge ding tegen DAF-Transmissie, waar bij de president van de Bredase rechtbank bepaalde, dat het trans- matic-systeem van DAF voortaan al leen mag worden geleverd aan Volvo Car in Eindhoven, de onderneming waarin DAF-Car is opgegaan. Het kort geding ging over de levering van een aantal prototypes van de transmissie (een verbeterde versie van de variomatic) door DAF-Trans missie aan Fiat in Italië. De rechter heeft nu beslist dat het contract .met Fiat moet worden na gekomen, in het midden latend of ook eventuele contractuele verplich tingen moeten worden nagekomen NHAAG De Scheveningse rederij en vishandel Den Duik en on heeft geen plannen zich in Suriname te vestigen of voor de idamerikaanse kust te gaan vissen. Directeur J. den Duik 'klaarde dit desgevraagd naar aanleiding van een bericht uit ramaribo, waarin de bouw werd aangekondigd van een ijs- iriek en rokerij in Suriname, en van plannen om met schepen 10 tot 20 ton daar te gaan vissen. ^nl if e week is een vertegenwoordiger Den Duik uit Paramaribo te- ;ekeerd, die zich daar had ge teerd over de eventuele mqge- leid van een vestiging. Dit in ►and met een zekere inkrimping de Nederlandse visserii. is echter gebleken dat 'het er in zit', aldus de heer Den Duik. benadrukte overigens dat hij zakelijke binding neeft met de a Hoogsteder, met wie zijn be- in het bericht uit Paramaribo 'erband was gebracht, firma Hoogsteder was onbereik- voor commentaar, het -ver-dere visserij nieuws be- Op verschillend gebied zijn eren twee overheidsmaatregelen gekondigd. IJsselmeervissers krijgen als ze 1 juni 1976 stoppen geen uitke- meer. De tongvisserij in de kustwate- is verder beperkt. laatste maatregel, door minister der Stee van landbouw en terlj 'afgekondigd, verbiedt van laag af de tongvisserij in de -wateren voor schepen, die klel- zi.in dan 50 ton of minder dan pk motorvermogen hebben. ir grotere schepen gold het ver een week geleden al SELMEER Uitkering voor IJsselmeervissers verdwijnen omdat naar de ling van minister Westerterp na uni volgend jaar inpolderingen meer beschouwd kunnen wor- a-ls oorzaak van schade voor de sers. Vooral door de sanerings- atregelen van het ministerie van dbouw zijn er volgens de mimis- van verkeer en waterstaat al eel vissers afgevloeid dat er voor overgeblevenen voldoende be- unskans is bij vissen in het IJs- neer en de randmeren totaal gaat het om 147 houders vergunningen van IJsselmeer- lerij en hun opvarenden. Hou- ze voor 1 juni op, dan kunnen hog een aanvraag indienen voor uitkering krachtens de Zuider- iteunwet. Ook zij, die er al eer- uitstappen en nog geen uit- fog hebben aangevraagd komen aanmerking voor een uitkering, 'dat de dienst Zuider/ppoteunwet al te lang na 1 juni gaat verdwijnen, verzoekt de minister betrokkenen hun aanvraag voor 1 april in te dienen. TOKIO Japanse fabrikanten zijn van plan een kartel te vormen om de uitvoer van walsstaalprodukten naar de Europese Gemeenschap aan banden te leggen. Zes grote staal fabrieken zullen volgende week het Japanse ministerie van internatio nale handel en industrie toestem ming vragen voor de vorming van het kartel. De regeling zal een jaar gelden en zal waarschijnlijk volgende maand ingaan. Er zal een maximum voor de gezamenlijke uitvoer van de zes ondernemingen naar de Europese Gemeenschap worden vastgesteld. De Japanse fabriekai waren met een exportcampagne begonnen om de vermindering van de binnen landse vraag te compenseren. In de eerste tien maanden van dit jaar nam de uitvoer naar de Europese Gemeenschap in vergelijking met de overeenkomstige periode van verleden jaar toe met 65 procent tot 1.47 miljoen ton. HEERLEN DSM verwacht in de komende vijf jaar - een be hoorlijke groei in de personeels bezetting, wat de Limburgse vestigingen betreft. In hoeverre diit gerealiseerd wordt, hangt af van de mate waarin de voorgenomen investeringen tijdig tot stand komen. Dit heeft de di rectie in een vergadering van de ondernemingsraad gezegd. DSM ziet het huidige lange termijnplan als een maximumplan. De resultaten van het DSM-concern over de maanden juli tot en met oktober weerspiegelen de economische situ atie: er is nog geen duidelijke op waartse lijn. O HAMIDO De Industriebond en voedingsbond NKV en de Unie BLHiP hebben ingestemd met een reorganiratie bij de levensmiddelen industrie Hamido in Den Bosch, die 150 van de 600 werknemers hun baan kost. De ontslagen zullen pas mogen val len nadat in 1976 de reorganisatie werkelijk is doorgevoerd. Voor die tijd zuilen wel een aantal oudere werknemers met vervroegd pensi oen worden gestuurd. De directie kondigde kortgeleden de reorgani satieplannen aan die inhouden dat de produktie van twee plaatsen in Den Bosch wordt geconcentreerd op één plaats. De NK V-bond en hebben hun standpunt pas bepaald na overleg met de ledenraad. SHELL heeft de olietanker Me- tula (210.000 ton), die vorig jaar augustus vastliep in Straat Magel- haen, verkocht aan een Hamburgse sloper. De reparatiekosten zouden te hoog zijn, bovendien kampt Shell met overcapaciteit bij de tankschepen. De Metula bevindt zich nog in Zuld-Amerika. Het schip wordt later naar Europa ver sleept. Over het verkoopbedrag wil Shell niets zeggen. #VNU (uitgeversgroep) verwacht ADVERTENTIE dat de jaarwinst achter zal bllj.ven bij die over 1974. Met name de onderbezetting bij de drukkerijen in het zo belangrijke vierde kwar taal speelt de VNU parten. Toch wordt op de gewone aandelen on veranderd 2 interimdividend uit gekeerd en op de preferente aande len weer 1.40. KLENE (suikerwerk en drop) heeft last gehad van de warme zomer. Die drukte de dropconsump tie zodat de resultaten in het derde kwartaal gevoelig lager waren. Voor het hele jaar wordt een lagere winst verwacht, ook al door een minder resultaat in het eerste half jaar. Toen was de omzet echter nog normaal. 6 REMINGTON-RAND in Den Bosch ontslaat tien mensen omdat de produktie van kopieerapparaten gestaakt wordt. De directie vindt de concurrentie op de Nederlandse markt te zwaar. LENING De 8% procent. 10-jari ge obligatielening van de Neder landse Investeringsbank voor ont wikkelingslanden is fors overte- kend. De toewijzing is zeer gering. De lening was 75 miljoen groot, de koers van uitgifte 100 procent. O NATIONAAL GRONDBEZIT keert onveranderd 1.36 anterim- ddvidend uit. GOUD EN ZILVER AMSTERDAM Goud 11.740-12.140 (11.770-12 170) per -kg. Zilver 338-365.50 (343-370.50) per kg. Indust. Sporen Util. Obi. Mods 2 dec. 843 20 167.85 82.63 68.46 743.8 3 dec. 825.49 165.23 81.06 68.32 741.1 4 dec. 829.11 164.90 80.71 68.37 745.2 Aand. Obi. Tot. H. L. 2 dec. 17.930 20.740 1.857 251 1220 3 dec. 21.320 18.680 1.867 169 1417 4 dec. 16.380 17.170 1.847 643 718 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Bij -de grote fi nanciële problemen waarmee de landbouw worstelt, betekent de suikerbietenprijs van bijna hon derd gulden per ton, toch een lichtpunt in de geldelijke zorgen van de boer. Dit zegt de Coöperatieve Suiker Unie in het gisteren gepubliceerde jaarverslag 1974/1975. Deze gunsti ge ontwikkeling voor boer en fa briek is te danken aan de suiker- schaarste gedurende een groot deel van het boekjaar. Hierdoor kon de suiker op de bin nenlandse markt worden verkocht tegen de 'drempelprijs' (de hoogste EG-prijs), terwijl in alle voorgaan de jaren de opbrengst slechts enkele centen boven de 'interventieprijs' (de gegarandeerde minimum EG- prijs) uitkwam. De suikerbiet legt meer gewicht in de schaal van de akkerbouw, dan in enig voorafgaand jaar. De bieten teelt omvat met 137.000 hectare, nu eenvijfde van de gehele oppervlakte bouwlaind in Nederland. De Suiker Unie verwerkte 3.25 mil joen ton suikerbieten, waaruit 435.000 ton suiker werd gemaakt. Voor het boekjaar 1975/1976 ziet de Suiker Unie goede vooruitzichten. over massale leveringen als Fiat te vreden is over de transmatic. Door het kort geding heeft Volvo het voorkeursrecht op de transmatic veilig gesteld, maar aldus de heer Van Deijk Volvo heeft nog steeds geen contact opgenomen met DAF- Transmissie over wat ze met de rech ten zou willen gaan doen. 'Het lijkt erop, dat Transmissie de versmade bruid van Volvo is'. DAF-Transmissie zegt in te zien, dat Volvo de nieuwe transmatic niet van vandaag of morgen kan invoeren, maar het benauwende is, dat er ook geen programma van praktijkproe ven op touw wordt gezet. 'En zoiets is de inleiding voor serietoepassing door Volvo', aldus de CNV-bestuur- der. Volgens de heer Deijk houdt DAF- Transmissie, die van mening was dat het voorkeursrecht van Volvo niet verhinderde dat ook met andere autofabrikanten in zee mocht wor den gegaan, thans het hoofd boven water met leveringen aan de fijnme- chanische industrie en het assemble ren van lichte vrachtwagens. 'Maar het dure, hooggeschoolde personeel was daarvoor niet bedoeld: het moest de kern zijn van een op te bouwen fabriek met 700 tot 1.000 werkne mers, die de nieuwe transmissie zou maken. De transmissie is ook voor vrachtwa gens en industriële toepassing ge schikt, maar daarvoor is meer ont wikkelingswerk nodig. 'En juist daarom is DAF-Transmissie geïrri teerd, dat Volvo niets doet om de zaak in de technisch rijpere personenwagenseptor aan te zwenge len', aldus de heer Van Deyk. Geen rapporten Bij Volvo in Eindhoven begrijpt men niets van de grieven van DAF- Transmissie. Volgens bedrijfsvoor- lichter Heiligers heeft Volvo een tiental DAF/Volvo-66 bij DAF- Transmissie voor het uitproberen van de Transmatic. De proefnemin gen, die in totaal 1,6 miljoen gulden kosten, worden voor de helft door Volvo betaald. Tot en met het eerste kwartaal van dit jaar heeft DAF- Transmissie regelmatig bij Volvo rapport uitgebracht over het verloop van de proeven. In dat eerste kwar taal achtte Volvo de transmatic niet rijp voor de serieproduktie. Daarop heeft Volvo niets meer van DAF- Transmissie gehoord en is het con tact met Fiat in Italië tot stand ge komen, aldus de bedrijfsvoorlichting. NEW YORK ACF Lndustrles Alreo Allied Chemical Alum Co of Am American Brands American Can Am Cyanamid Am Alect Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt St Si F Am Tel Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlant Richfield 4/12 5/12 39'4 38% 17 16% 32% 31% 34% 34% 36% 36% 31% 31% 23% 23% 20% 20% 45 45% 5% 5% 12% 12% 49% 40% 4% 4% 16% 16% 23% 24% 89 87 BONSELERSDIJK. Euphorbia 56-120; Snijgroen 124-265; Amaryllis 62-117; An jers 36-64; Anjers, tros 351-615; Anithurl- um 173-390; Chrysanten, tros, normaal- cuil'üuuT 232-365: Chrysanten, gepl. nor maalcultuur 57-116; Chrysanten, tros, Jaarrondcultuur 255-390; Chrysanten, gepl. Jaarrondcul'tuur 79-109; Fresia, en kel 331-555; Fresia, dubbel 433-630; Ger- bera gemengd 41-56; Gerbera op kleur 56-87; Irissen 465-581; Leliekelken 64-68; Lelietakken 117-220; Orchideeën 34-630; Rozen, groot 56-113; Rozen, klein 30-82; Tulpen 488-540. 's GRAVENZANDE, Velllngver. Westland- Zuld. Sla 13%-3%; Bloemkool 110-190: Sprudten 59-82; Paprika groen 274-360; Paprika rood 340-375; Spinazie 295; Pe pers groen 580-740; Pepers rood 90-200; Radijs 44-57; Rode Kool 20; Boerenkool 52; Allicanten 420-470; Selderij 12-19; Prei 66-81; Knolselderij Ij p.kg. 29. POELDIJK, Velling Westlamd-Noord 5-12- '75. Druiven 500-830; Tomaten exp. a. 430-810; Sla 12-35; Andijvie 64-78; Spina zie 125-150; Komkommers 41-86; krom kg 126; Pepers groen 710-820; Pepers rood 170-240; Paprika groen 180-440; Paprika rood 330-385; Selderij 5-41; Krulpeterse- 11e 17-26: Prei 49-51; Radijs 55-68; Boe renkool 50; Rode kool 18-19; Aubergines 400-465; Raapstelen 9-12%; Knolselderij 41-45. ƒ7.919. Zaterdag verwaoht men 10 kust- DE LIER, Velllngver. 'Delft-Weeterlee'. Andijvie 72-76; Alllca-nte 460; Sprudten 62-83; Witlof 190-200; Flakkesepeen 19- 26; Rode paprika p.kg. 320-380; Groene paprika p.kg. 155-375; Spaanse peper p.kg. 245-645; Peterselie 22-32; Raapstelen 13; Selderij 11-29; Spinazie 109; Sla 12- 41; Bloemkool 41-191; Tomaten 830-1200; Uien p.kg. 44-62; Chinese kool 9-12; Rode kool 17; Knolselderij p st. 31; Prei 50-76. VEILING BARENDRECHT Andijvie 88—129 aanvoer 12.000 kg; pe terselie 834 aanvoer 6.000 bs; selderij 738 aanvoer 8.000 b6; sla glas 1630 aanvoer 20.000 st; spruiten; AI 70—76, A: 63—65, BI 76—79, B 70—73, C 64—66. All -10—14, Bil 30—34, ADI 90—98, ADII 61—67. Dl 4348; veldsla 60—130, aan voer 1.000 kg; witlof: II: 256—291, ÏI-III 235—264, afw. 182229. aanvoer 24.000 kg. KAASMARKT ALKMAAR ALKMAAR Aanvoer nihil; Commissie- noteringen in guldens per kg: fabriekse- dammer 4.76; middelbare 4.81; goudse volvette 4.87. VISSERMBERICHT SCHEVENINGEN Vrijdagmorgen wer den aangevoerd 2.037 kilogram tong en tarbot-, alsmede 2.101 kisten andere verse vis, als volgt verdeeld: schol 345 kisten, wijting 545 kisten, kabeljauw 1.068 kis ten, diversen 92 kisten. Notering per kilogram: grote tong 15,49, groot mid delton g 16,12-16,28. klein middeltong 15,08-15,82, tong 1 13,18, tong 2 ƒ12,50, tarbot 1 f 13,96-14.06, tarbot 2 ƒ10,50, tarbot 3 ƒ8,50. tarbot 4 /7,13. giet 1 6,52, griet 2 4,83. Notering per 40 kilogram: schol 1 92-116, schol 2 116-120, schol 3 80-110, poon ƒ35, wijting 32-68. schar 60-77. kabeljauw 2 116-136, kabeljauw 3 90-126, kabeljauw 4 82-98, kabeljauw 5 43-87. Notering per 100 kilogram: kabeljauw 1 196-360. Besomming trawllogger SCH. 246 47.862, besombrlngen kustvissers: SCH 12 ƒ981. SCH. 28 ƒ1.701, SCH. 32 1.882, SCH. 43 1.653, SCH. 48 13.648, SCH. 64 3.275, SCH. 65 ƒ3.750, SCH. 68 3.229, TH. 10 7.950, TH. 21 5.346, TH. 24 ƒ3.429, TH. 26 3.994, Ta 43 ƒ4.218, GO. 11 11.235, GO. 14 ƒ7.248. GO. 20 ƒ8.328, GO. 24 10.748, UK. 284 ƒ9190. OD. 4 ƒ8 622 OD. 7 11 049, OD. 8 12.637, OD 18. VEEMARKT LEEUWARDEN LEEUWARDEN Aanvoer: gebrulksveq 695; slachtvee 1790; kalveren 297; nuch tere en meetikalveren 1960; schapen en lammeren 1383; paarden en veulens 32; bokken en gelten 84; Totaal 6241.. Prijzen (ln guldens): nieuwmelke koeien 1325- 2075; nieuwmelke vaarzen 1225-1900; kalfkoelen 1475-2250; kalfvaorzen 1400- 21O0; gulste koelen 825-1200; pinken 850- 1200: enterstieren 900-1625; slachtkoeien 5.80-6,30; slachtkoeien 2e kw. 5,30-5,75: worstkoeien le en2e kw. 4.50-5,25; Jonge stieren 6,70-7.20: oudere stieren 6,00-6.80; graskalveren 450-775; graskalveren 6.00- 6,90; mestkalvereo 140-415; slachtvarkens 40-70; fokschapen 210-250; vette schapen 4.50-5,75; weldelammeren 120-170; vette lammeren 9,00-9,60; gelten per stuk 30- 76; gelten per kg gesl.gew. 3,50- -4,25. Overzicht (resp aanvoer.handel en prij zen): gebrutksvee Iets meer-rustlg-prtjs- houdend; stieren (enters en oudere) sta biel- goed-prijshoudend; slachtvee iets meer-vlug-lets hoger; kalveren Iets meer- redelljk-prijshoudend: nuchtere en mest- kalveren meer- slepend-lager; schapen en lammeren gelljk-goed-lets hoger; bokken en gelten meer-vlug-iets hoger. (ANP.05,12.) Bendlx 41% 42 Bethl. Steel 31% 31% Boeing 23% 22% Burlington Ind. 27% 27% Can Pacific Ry 13% 13% Celanese 40 39% Chase Manhattan 26% 25% Chessle System 30% 30% Chrysler 9% 10 Cltles Service 38% 38% Colgate Palmollv 27% 26% Colt Industries 26 26 Commonw Edlsor 30% 30% Cons Edison 12% 12% ContCan 28% 28 ContOll 56% 56% Curtlss Wright 10% 10% Curtlss Wright A 2%b :2%b Dart Ind. 25% 24% Deere and Co 48% 47 Dow Chemical 88% 88% Du Pont (BI) 127124% First Nat. City Allegheny Pow. 17% 17% a kanna 18% 19% Am. Standard 15% 15% Amsted Ind. 51% 51% Cerro 17 17% Chase 8elect Pd 22.64 22.79 Columbia Gas 22 22% Comlnco 12 %b 33 Cont Telephone 12% 12% Gen Electric Gen Funds Gen Motors Gen Publ. UtU Gen Tel Ai Tel Getty OU GUette Gtmbel Brothers Goodyear Land Gulf OU 45% 45% 27% 26% 54% 53 16% 16% 24% 24% 156 167 31% 31% 16% 16% 24% 24% 20% 20% Illinois Central Ind- 16% 16% Instlco 8% 8% Int Busln Mach 20% tl4% Intern Harvester 22% 22% Int Nick of Can 24% 24% Int Paper 55 53% Int Tel et Tel 21 21 Johns Man vil]e 21% ai Llng Lemco Voug 9% Litton Ind 6% 6% Lockheed Alrcraf 8% 8 Marcor 28 28 Martin Marietta 16% 16% May Dep Stores 44 44 McDonnel Doug] 16% 16% MobUOUOorp. 46% 46% Nabisco Nat Cash Reg. Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel Nat Lead Ind. 38% 38% 21% 21% 15% 15% 10% n% 37% 37% 12% 12% Fluor Corp. tjreil. oigor 33% 32% 14% 14% Kansas City Ind. 9%b 9%b Kansas Power 16% 16% Ki.M 23% 23% Kroger 17% 17% Nat. Can. 11% 11% NYCeritr. A 5 4% North West R 65% 65% N Am Phillips Co 20% 20% Mobil OU Corp. 29% 28% Pac Gas and Bh :0% 0% Penn Central 1% Pepsico 69% 7% Phelps Dodge Philip Morns Phillips Petr. 31% 52% 32% 51 49% 47% Procter Gimbl 91% 90% RCA 3% 8% Republic Steel 26 6% Eteynoide Ind- 58% 7% Royal Dutch Peti 38% 8%' Santa F6 Ind, 27% 3% Sears Roebuck 68% 67% Shell Oil 47% 7%' Southern Co 13% 3% Southern Pacific 28 28 Southern RaUw. 49% 18% s perry Rand 40 39% Stand OH Oalll, 27% 26% Stand OU Indian 41% 41% Studebak, Worth 39 38% Sun OU 27% 27% Texas Gulf t% 13% Texas Inst. 92% #2% Transamertea 8% 8% Onliever 43% 44 Union Carbide 57% 57 Unl Royal 7% 7% United Aircraft 46 44% United Brands 4% 4% US Steel 61% 60% West Union Tel, 16% %9t Westingbouse £3 13% 13% Wool worth 21 21% Occidental petr 14% 14% Pacific Light 16% 16% Public Service 14% .4%b Reliance Group 5% 5% Standard Brands 35% 35 Tandy 12% 42% Union Blectr. 13 10% United Kiectr. 7% 7% Ug Corp 12% ViLX Western Bancorp 17% 12%

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 25