nteigening van grond legen gebruikswaarde' PvdA wil praten over weektaak leraren De ene Wilde is de andere niet. [ildere straffen oor Zuidmolukkers xSÖfeK Actie voor joden in Rusland in Den Haag SB Personalia Psontwerpen ingediend over grondpolitiek Voorkeursrecht bij verkoop voor gemeenten «Inzake gijzelingsplan Soestdijk Ontvoerde consul zou in leven zijn Van Kemenade denkt niet aan 'morrelen' halverwege cursusjaar TH Eindhoven bespaart enorm op energie Konings komt niet met motie Scholieren kunnen Turkse reis winnen ^VRIJDAG 5 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 h onze parlementsredactie IN HAAG Bij de Tweede Kamer zijn gisteren twee wetsontwerpen ingediend over de grondpoli- c. De belangrijkste punten hieruit zijn: )e waarde van de grond bij onteigening zal voortaan worden vastgesteld aan de hand van de arde die de grond door het huidige gebruik heeft. Waardeverhogende effecten door gebruik in de *3 komst spelen dan geen rol meer omdat dit voor de eigenaar toevallige omstandigheden zijn; jrond moet, wanneer een eigenaar die wil verkopen, het eerst aan de gemeente worden aange- len (het 'voorkeursrecht') ADVERTENTIE voorgestelde maatregelen die- i om de positie van de gemeen- bij hun aankoopbeleid te ver- Irigen en om prijsopdrijvingen jr grondeigenaren tegen te gaan. wetsontwerpen zijn afkomstig de ministers van justitie, kshuisvesting en ruimtelijke or- ïing, en van landbouw en visse- ibruikswaarde |,:t het wetsontwerp over de ge- Jiikswaarde bij onteigening is be- ;n. omdat de toekomstige be- iming van grond in belangrijke wordt bepaald door bestem- ïgsplannen van de overheid. De sring vindt het dan ook recht- "ig dat de waardeverhoging die de toekomstige bestemming at niet zonder meer toevalt de grondeigenaar. Men vindt gebruik van de grond ten tijde de onteigening èen juistere aatstaf, omdat dit de waarde zou palen als er geen verandering n de bestemming zou plaats vin- vo n. tie n de gebruikswaarde vast te stel- gaat men uit van het bedrag t een stuk vergelijkbare grond n u opbrengen in een ander gebied, lr$t niet van bestemming verandert, voorbeeld een stuk landbouw end dat niet in de buurt van een stad ligt, die haar bebouwing gaat uitbreiden. Ook de waardeverhoging die ont staat door speciale voorzieningen, die door de overheid wordt aange bracht bijvoorbeeld een grote verkeersbrug in de buurt van een stuk land dat slecht bereikbaar is, kan een belangrijke stijging van de waarde tot gevolg hebben zal bij de waardebepaling voor onteiger ning buiten beschouwing worden gelaten. Niet alleen de waardeverhogende, ook de waardeverlagende effecten van toekomstige bestemming of overheidsinvesteringen worden bui ten beschouwing gelaten. Vermin dert de waarde van een stuk grond bijvoorbeeld door de toekomstige bestemming van de grond, dan zal niet die lagere waarde, maar de oorspronkelijke waarde bij onteige ning worden betaald aan de eige naar. Het zou volgens de regering onre- an een verslaggever RNHEM Het Arnhemse gerechtshof heeft gisteren in hoger be- >ep tien Zuidmolukkers, die van plan waren koningin Juliana op maart te gijzelen, veroordeeld tot gevangenisstraffen, variërend an zes maanden tot vier jaar. Twee Zuidmolukkers, werd vrijge- prtken, nadat de rechtbank vonnissen van vier en zes maanden had afgesproken. politie had, zeer waarschijnlijk in ïband ,met de gebeurtenissen in •ilen, enkele voorzorgsmaatregelen nomen. Buiten het paleis van jus- ie waren dranghekken geplaatst, irwijl er een wagen van de mobiele inheid was opgesteld. Binnen het ibouw stonden twee wachtmeesters et karabijnen'en werden alle aan- •ezigen op wapens gefouilleerd. De :ehtszitting verliep zeer rustig. Wel^ eed het vreemd aan, dat een grote roep middelbare scholieren uit rnhem ineens naar binnen werd eloosd voor het bijwonen van een tting van de politierechter. De pu- ieke belangstelling voor de gijze lingszaak was miniem: vijf personen. itraffen - )e door de president van het hof als eiders betitelde figuren kregen de waarste straffen. De 65-jarige oud- [NIL-sergeant-majoor Jered M. uit lelfzijl werd veroordeeld tot vier aar met aftrek. Tegen hem was vijf- aar geëist. Hetzelfde vonnis kregen ie 52-jarige ex-predikant F. D. uit l Sist en de 46-jarige M .R. te horen. !ij waren in eerste instantie tot vijf aar veroordeeld. De 25-jarige E. J. II. werd veroordeeld tot drie jaar jevéingenisstraf. Ook hij had aanvan- telijk vijf jaar gekregen. Eveneens drie jaar kregen de 20- arige D. A. uit Opheusden, de 22- arige A. P. uit Eist, de 20-jarige L. uit Eist en de 22-jarige J. M. De rechtbank had hen veroordeeld tot vier jaar. De lichtste straffen werden uitgesproken tegen de 36- jarige D. P. uit Farnsen en de 33- jarige J. L. uit hetzelfde dorp bij Delfzijl. Hun vonnis was een half jaar, waarvan twee maanden voor waardelijk en een proeftijd van twee jaar. Het hof sprak twee Zuidmolukkers vrij: de 48-jarige D. L. en de 60- Ijarige E. K. uit Haarlem. Verweer verworpen Het hof, verwierp het verweer na mens de verdachten, dat door de staatsrechtelijke ontwikkeling sinds de totstandkoming van het wetboek van strafrecht de persoon van de vorst staatsrechtelijk aan betekenis heeft ingeboet. Daarom brengt een aanslag op de koningin op het ogen blik de veiligheid pas in gevaar, als hij is gericht op het functioneren van de vorst als constitutioneel orgaan, niet als het gaat tegen zijn persoon. Het hof verwierp voorts het betoog namens de verdachten dat alleen iemand zich schuldig maakt aan sa menspanning in de zin van artikel 96 van het wetboek van strafrecht als hij op zich neemt het misdrijf zelf te plegen. De verdachten zouden dat niet hebben gedaan. Samenspanning in de zin der wet is volgens het hof het overeenkomen van een taak die kort na de vrijheids beroving in verband daarmede tot uitvoering zou worden gebracht. Overmacht De verdachten hadden ook een be roep op overmacht gedaan. Volgens hen bestond die uit vrees voor ge weld en drang, die voortkomt uit de bijzondere bindingen die binnen de Zuidmolukse gemeenschap bestaan. Volgens het hof was echter van eni ge dwang of drang, zodanig dat ver dachten daaraan redelij kei-wijs geen weerstand konden bieden, niets be- bleken. Het hof verwierp daarom ook dit beroep op overmacht. PvdA De PvdA-fractie lm de Tweede Ka mer noemt de wetsontwerpen in een eerste reactie 'een stap in de goede richting'. De fractie heeft wel bedenkingen tegen de uitzonderin gen diie in het ontwerp over de gebruikswaarde zijn gemaakt ten aanzien van de landbouw. Wat het voorkeursrecht betreft be treurt de PvdA het onder andere dat de wet zich beperkt tot niet- agrarische gebieden. Volgens haar zou voorkeursrecht moeten gelden op basis van een bouwplan. M Wilde Havana 35 cent. delijk zijn, om uitsluitend de ge bruikswaarde als maatstaf bij ont eigening te hanteren. Het wetsont werp voorziet daarom in' de moge lijkheid de onteigeningswaarde te verhogen, als aannemelijk gemaakt kan worden dat de grond ook voor ander, hoogwaardiger, gebruik ge schikt is en dat er vraag is. naar grond voor die andere bestemming. Bijvoorbeeld een stuk weiland kan heel goed ook geschikt zijn als tuinbouwgrond. Als er nu vraag is naar de duurdere tuinbouw grond- in dat gebied, tehvijl de overheid onteigent voor bijvoor beeld bebouwing, dan wordt niet de waarde voor weiland, maar de ho gere waarde voor tuinbouwgrond aan de eigenaar betaald. De ligging van de grond wordt bij de waardebepaling overigens niet helemaal buiten beschouwing gela ten. Agrarische grond in de buurt van een woonkern of een weg, kan juist daardoor meer waarde hebben dan ongunstiger gelegen, overigens gelijkwaardige grond. In dat geval zal die hogere waarde wel worden berekend. Voorkeursrecht Het voorkeursrecht dient ter onder steuning van het aankoopbeleid van gemeenten. Tot dusverre werd dat beleid, aldus de memorie van toelichting op het wetsontwerp, nogal eens doorkruist doordat plot seling andere gegadigden een stuk grond hadden gekocht dat voor de gemeente van belang was. Wil ie mand nu zijn grond verkopen, dan moet hij volgens het ontwerp zijn voornemen aan de gemeente ken baar maken en deze als eerste in de gelegenheid stellen de grond te kopen. Gaat een gemeente op het aanbod in, dan wordt onderhan deld, waarbij iedere partij te allen tijde de vrijheid heeft alsnog van de transactie af te zien. De gebieden waarvoor het voor keursrecht gaat gelden alleen die met een niet-agrarische bestem ming zullen door de gemeenteraden moeten worden vastgesteld. Op de ze regeling komt een uitzondering: in de komende wet op de stadsver nieuwing zal worden bepaald dat voor stadsvernieuwingsgebieden Het voorkeursrecht automatisch geldt, zonder een nader besluit van de raad. Voor andere gebieden geldt wel de aanwijzing door de raad. Dat kun nen dan gebieden zijn waarvoor een bestemmingsplan bestaat of is vastgesteld, maar ook gebieden waarvoor nog slechts een (ont werp-) structuurplan geldt. In het laatste geval zullen gedeputeerde staten hun goedkeuring op de be voegdheid van de raad krijgen ook burgemeester en wethouders de mogelijkheid gedurende een be paalde periode ongewenste transac ties tussen grondeigenaren en der den te voorkomen. Dat geldt voor de periode die ligt tussen het mo ment dat de bestemmings- of structuurplannen ter inzage worden neergelegd en het moment dat de raad een zogeheten aanwijzingsbe sluit neemt. In deze periode geldt dan een tijdelijk voorkeursrecht. Tegenwoordig ziet u steeds meer sigaren met een flos, dat pluimpje binnengoed dat aan het einde uit de sigaar steekt. Veel rokers vinden dat aantrekkelijk. Het volle aroma komt dan al bij het aansteken vrij. Maar de flos alleen bepaalt het aroma niet. Dat doen de melange en het model. Zo is een Brazil, mits het échte Brazil is, wat minder mild maar wel smaakvoller en aromatischer dan een Havana. En is een Wilde Havana ook milder dan de pittige Wilde Cigarillos. En biedt het perfecto- model van de Matanzas een meer Havana-indruk met een diepere smaak en een subtropisch, mysterieus aroma. Melange en model, daarop zal de kenner zijn keus bepalen. En daarom valt zijn keus zo vaak op het zegel van La Paz, Cigarros Autenticos. Omdat hij weet dat een Wilde zó kan, zó hoort te zijn. En niet anders. *>ü<itiitiiüÉi iitantiH Wilde Brazil 35 cent. 'mm Wilde Cigarillos Brazil 27 cent. Kim iifn Wilde Cigarillos Havana 25 cent. ■KÉ^ Rondclas CK 62 33 cent. Rondclas Brasil 33 cent. Matanzas 31 cent. Cigarros Autenticos. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/BOGOTA De Neder landse consul-honorair in Cali (Co lumbia), de heer E. E. Leupin, die op 31 januari door leden van de Gewapende Revolutionaire Strijd krachten van Columbia (FARC) werd ontvoerd, zou in leven zijn. Dit meldt het Colombiaanse blad El Pueblo, dat bovendien beweert dat de ontvoerders in de brief aan Leupin's familie in Nederland een losgeld van een half miljoen dollar hebben gevraagd. Een. woordvoerster van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag kon deze berichten gisteren noch bevestigen noch ontkennen. Er zouden ongetwijfeld contacten zijn 1 gemaakt door de Nederlandse ambassade in Columbia met de au toriteiten. maar daar konden nog geen mededelingen over worden El Pueblo berichtte ook, dat een broer van de Nederlandse consul Onderscheiding De oud-vicepre- sident van de Hoge Raad, mr. B. H. Kazemier, is benoemd tot comman deur in de orde van Oranje-Nassau. vanuit Amsterdam naar Columbia was gereisd om daar te onderhan delen met de ontvoerders. Ook hierover kon het ministerie giste ren nog geen mededelingen doen. De heer Eric Leupin, Canadees van geboorte, staat niet in vast dienst verband van buitenlandse zaken. Hij verricht zijn werk, voorname lijk in de handelssfeer, tegen een onkostenvergoeding. De veertigjari ge consul werd 31 januari ontvoerd op zijn houtbedrijf bij het dorp Toribio. Columbiaanse militairen kamden destijds het berggebied in het zuidwesten van het land uit. Deze actie bleef echter, evenals de andere pogingen om de heer Leu pin op te sporen, tot dusver zonder resultaat. Kaminski: 'buitenlandse steun belangrijk' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Deze hele week heeft het Nederlandse solidariteits- comité voor joden in de Sowjet-Unie actie gevoerd voor de Rus sische ambassade in Den Haag. De actie viel samen met het joodse Channoeka (lichtenfeest). Vanaf zaterdag ontstak men elke dag voor de ambassade kaarsen op Channoekakandelaars en zong men joodse liederen. In de demonstratie werden spandoeken gedragen waarop vrijheid voor joden die in gevangenkampen in de Sowjet- Unie zitten geëist werd. Het in 190 opgerichte comité heeft maandagavond geprobeerd een pe titie aan de Russische vertegen woordigers in ons land aan te bie den. maar deze werd geweigerd. Gisteravond trachtte men opnieuw een petitie, waarin de vrijheid van de Joden in de Sowjet-Unie ge vraagd werd, aan te bieden. Voor de actie waren de heer en mevrouw Kaminski naar ons land gekomen. Lasalle Kaminski werd op Van een verslaggever EINDHOVEN Sedert de olie crisis in 1973 heeft de techni sche hogeschool te Eindhoven al voor meer dan 800.000 gulden op de energierekening be spaard. De besparing is voor het grootste deel te danken aan veranderd gedrag en zuiniger gebruik. De grote besparing werd geboekt ondanks het feit dat de zeer warme zomermaan den de rekening nadelig be- invloedden. Toen moest name lijk met energie-vretende air conditioners worden gewerkt. Sedert de oliecrisis is de prijs van elektriciteit aanzienlijk ge stegen. Bij gelijkblijvende prij zen zou de besparing veel gro ter zijn geweest. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil dat de minister van onderwijs met de lerarenorganisaties gaat praten over invoering van een week taak. In dat verband moet dan ook de ongelijkheid in de taakverdeling tussen ver schillende groepen leraren worden bekeken. De socialist Konings zal vol gende week In het onder wijsdebat geen motie indie nen om de lestaak van eer stegraadsleraren op te voe ren van 26 tot- 29 uur per week. Hij vindt wel dat deze zaak opnieuw aan de orde moet komen, maar dan niet los van het overleg over een vaste weektaak. Invoering van een weektaak betekent dat leraren niet alleen ge durende hun lesuren, maar de hele werkweek op school aanwezig moeten zijn. De suggestie van Konings om leraren van VWO en HAVO drie lesuren méér te laten geven (of anders hun salaris te verminderen) is een van de voornaamste re denen voor het Nederlands Genootschap van Leraren (NCL) om dinsdag in Den Bosch te demonstreren. In de oproep tot deze demon strable is het genootschap er al vanuit gegaan dat de PvdA op dit punt met een motie zou komen. In een reactie op de verkla ring van het bestuur van het genootschap zei minister Van Kemenade ons. dat hij er niet over denkt om hal verwege het cursusjaar aan de lestaak van de leraar of aan de salarissen te morre len. Wel vindt hij dat er verder) gesproken moet worden over de weektaak. Minister Van Kemenade be strijdt de mening van het genootschap, dat eerste graads leraren gemiddeld vijf uur per week meer wer ken dan ambtenaren. 'Amb tenaren werken 1840 uur per Jaar. Volgens het onderzoek naar de leraarstaak varieert de omvang van de leraars-' taak van 1890 uur gemid deld (mavo-leraren) tot 1750 uur (lager beroepson derwijs). Eerstegraads lera ren werken gemiddeld 1880 uur per jaar. Daarbij be staan dan nog grote ver schillen tussen de verschil lende vakken. Als je op de gemiddelden afgaat, kun je niet zeggen dat de leraar slechter af is. Ambtenaren met een vérgelijkbaar sala ris maken vaak overuren en die zitten niet in die 1840 uur. Zij krijgen bovendien geen overuren uitbetaald. terwijl leraren hun extra les uren wel betaald krijgen.' Middenschool De minister ontkent ten stelligste dat de invoering van die middenschool (waar tegen .de demonstratie ook gericht Is) voor hem een voldongen feit is. 'Ik heb meer dan eens gezegd dat we de afloop van de experi menten moeten afwachten en dat het parlement het laatste woord heeft.' De groep van het NGL-be- stuur heeft bij andere do centenorganisaties kritiek losgemaakt. De Nederlandse Federatie van Onderwijsvak organisaties (NFO) vindt dat allerlei geruchten geen aanleiding kunnen zijn voor een massale betoging. De NFO (105.000 leden) is het In grote lijnen met het ge voerd onderwijsbeleid eens, maar heeft wel kritiek op onderdelen. Evenals het NGL (16.000 leden) vecht de NFO ook de vergroting van klassen in de sector MAVO HAVO-VWO aan. De NFO pleit In zijn commentaar voor verdere verkleining van de klassen in kleuter- en basisonderwijs ln 1976. Ge zien het aantal werkloze on derwijzers en kleuterleid sters is dat best mogelijk. Niet meedoen Het hoofdbestuur van de vereniging voor christelijk MAVO heeft zijn leden afge raden mee te doen aan de demonstratie in Den Bosch. Het bestuur keert zich fel tegen allerlei bezuinigingen maar vindt het verkeerd dat het NGL de eigen belangen van de (eerstgraads) lera ren voorop stelt. 'Onze kri tiek richt zich vooral op de aantasting van goed onder wijs', aldus het bestuur. De vereniging van r.-k. MAVO- leraren doet. wel mee aan de demonstratie. Leraren die dinsdag aan de demonstratie in Den Bosch deel nemen kunnen formeel geen vrij krijgen, omdat er voor ambtenaren nog geen stakingsrecht bestaat. Mi nister Van Kemenade heeft echter laten weten dat hij een oogje zal dicht doen. Ook de besturen van bijzon dere scholen zullen vermoe delijk hun leraren wel laten gaan. al kunnen ze formeel de school niet sluiten om deze reden. 15 maart in 1971 in de Sowjet-Unie gearresteerd. Diezelfde dag werden ook de aangeklaagden in het zoge naamde 'eerste Leniingrad-proces'. in december 1971, gearresteerd. De vijftien aangeklaagden ln het eer ste Leningrad-proces werden be schuldigd van een poging een vliegtuig te kapen, waarmee zij naar Israël hadden willen vliegen. Twee doodstraffen werden uitge sproken maar later wegens het massale protest in het Westen in een veroordeling tot langdurige dwangarbeid omgezet. Lasalle Kaminski werd wegens me deplichtigheid aan deze mislukte kaping, hoewel tot vijf jaar dwang arbeid veroordeeld,- hoewel hij niemand van de aangeklaagden ln het eerste Leningrad-proces kende- In augustus van dit jaar werd hij vrijgelaten en emigreerde hij naar Israël. Zijn vrouw Sima mocht de Sowjet-Unie al ln 1971 verlaten en heeft sedertdien actie gevoerd voor de vrijlating van haar man. 'Protestacties uit het buitenland betekenen volgens Kaminski niet alleen morele steun voor de men sen in gevangenschap, maar heb ben ook rechtstreeks invloed op do manier waarop ze behandeld wor den. Je bent aan je lot overgelaten ln de Sowjet-Unie wanneer je ano niem bent. Publiciteit is de enige bescherming die je hebt als activist van de Sowjet-Unie. Dit weet ik uit eigen ervaring', aldus Lasalle Ka minski. DEN HAAG Leerlingen van Ne derlandse middelbare scholen kun nen een geheel verzorgde tiendaagse reis naar Turkije winnen. De Turkse ambassade in Den Haag heeft namelijk in het kader van het Turks-Nederlands cultureel verdrag een opstel- en tekenwedstrijd uitge schreven. Jongens en meisjes van twaalf tot achttien jaar kunnen deelnemen. Voor de meest originele inzendingen zijn vijf reizen beschik baar gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9