Australië heeft moeite met 'oneerlijk spel' van Fraser Soares pleit voor communisten in Portugees kabinet Omwenteling in Laos nu afgerond Ford verlaat Peking zonder echt resultaat Indonesische marine beschiet Oost-Timor 'Rode prins' eerste president Rode Kruis in Angola actief Vrij na urenlange gijzeling Vandaag te gast in Indonesië Spaanse officieren worden vervolgd Spoorwegstaking: nederlaag voor Jananse vakbond &RIJ&G 5 DECEMBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 LISSABON (Reuter, UPI, AP) De socialistische voorman Mario Soacs, heeft gepleit voor deelneming van de communisten aan de e Porhgese regering. Maar, zo zei hij, als prijs voor hun deelneming moeen de communisten loyaal meewerken. De iivloed van de communistische pantó, oodieir de arbeiders mag niet wordn onderschat, aldus Soares gjsteavomd op een persconferentie. Meer dan zevenhonderd duizend menen hebben bij de verkiezingen In «ril op de communisten ge- stem: en zij kunnen niet in een ghetu worden geplaatst, zo zei So ares, De socialisten behaalden bij deze verkiezingen meer dan 37 pro cent, van de stemmen, tegen de j comaiunisten 12. Andezijds gispte Soares de com- munsten vanwege hun 'avonturis me' %n hun betrokkenheid bij de miislikte staatsgreep van de vorige veel We hebben aan de rand van een- tragedie gestaan omdat de communisten het vertikken het de- mocatische spel te spelen, zo zei de acialistische leider. Behalve de communisten gispte Soares ook de volkdemocraten die zich haar ziin zèggn vermaken over het debacle voorde communisten. Hij noemde de es van de volksdemocraten om de ommunisten geheel buiten spel te ztten 'onrealistisch'. De Portu gese regering bestaat op het ogen- Wik uit socialisten, volksdemocra ten m communisten. Het zou ge makelij k zijn voor de volksdemo- cratei om in de oppositie te gaan maa; ze moeten hun verantwoorde- lijkhid aanvaarden, aldus Soares. Hij waarschuwde dat het gevaar voor een staatsgreep in Portugal 1 nog steeds bestaat, zowel van ui terst links als van uiterst rechts. De mislukte poging van de vorige week kan slechts het voorspel zijn gewest van een poging de regering omve te werpen, zo zei Soares. Het alteriatief voor de huidige regering is eei junta of een verbond tussen militiiren en socialisten maar geen van le mogelijkheden is werkbaar om da beide onder aanhoudende kritia van communisten en volks- demoraten staan, zo zei Soares Veikiezingen Soars /ei te hopen dat voor 25 april,verkiezingen kunnen worden gehoiden en dat een president ge kozen moet worden door het volk, in pkats van aangewezen door de militairen. De' socialistische partij wil d van het akkoord dat de politiike partijen voor de verkie- zingei van afgelopen april met de militdren moesten sluiten. Hierlrij kreeg de militaire revolutionaire raad ie wetgevende" en uitvoerende Jmachi vrijwel in handen. De grondwetgevende vergadering waarV)or de verkiezingen werden gehoiden werd scherts. 'Wij willen "opnieiw pi aten over dit akkoord en ik gebof dat de militairen bet ook willen want ze hebben het bespro ken li de laatste vergadering van de reulutionaire raad', aldus Soa- staatsgreep van vorige week zijn nu vijf linkse officieren uit de revolu tionaire raad gezet. Voor één van de vijf, majoor Jose Pèreira Pinto. is 'inmiiddls een arrestatiebevel uitgevaardigd. De raad telt nu nog vijftien leden. De enige pro-communist in de re volutionaire raad is o-p het ogenblik marine-officier Manuel Martins Guerreiro. Zijn invloed is echter aanzienlijk beperkt door de benoe ming van een conservatieve admi raal als chef-staf van de marine. Behalve tegen majoor Jose Pereira Pirnto zijn tegen nog 24 anderen arrestatiebevelen uitgevaardigd waaronder de voorma-lage minister van arbeid Jose Costa Martins. On geveer honderd militairen zouden tot nu toe zijn aangehouden. De revolutionaire raad heeft de mi litaire gerechtelijke autoriteiten op gedragen een onderzoek te begin nen voor de vervolging van allen die betrokken waren bij de misluk te staatsgreep van vorige week. Er is een commissie ingesteld die ver slag moet uitbrengen over de revol te. Zij staat onder leiding van Luis Antonio da Silva Araujo, een briga de-generaal van de luchtmacht. Stromingen Zuiveringen In deè vergadering werd besloten tot niajwe zuiveringen; marine-of ficier Carlos Contreiras werd uit de raad gzet en de afdeling van de militate inlichtingendienst waar van hi het hoofd was werd ont bonden Zij zou betrokken zijn ge weest lij de coup die faalde. Contrei as stond als pro-commu- mstiscl beljend. Sinds de mislukte De vergadering van de raad was de eerste sinds de mislukte coup. Bin nen de raad lijken op het ogenblik twee stromingen naar voren te ko men. nu de linkse vertegenwoordi gers vrijwel zijn verdwenen. Eén is de 'groep van negen' officieren met, gematigd socialistische opvattingen die willen dat de strijdkrachten een grote invloed in de Portugese poli tiek houden. De tweede groep, rond commando-leider Jaime Neves en de noordelijke regionale com mandant Antonio Pires Veloso. wil dat de militairen teruggaan naar de kazernes. KAMPALA (Reuter. UPI, AP) Het Rode K^ruis mag in Angola gewonden behandelen. De drie ei kaar bestrijdende bevrijdingsbewe gingen in het Westafrikaanse land hebben hiermee ingestemd, aldus Radio-Oeganda. De Oegandese pre sident en voorzitter van de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid (O- AE) heeft gezegd dat de drie bewe gingen ook krijgsgevangenen zullen uitwisselen. Vertegenwoordigers van MPLA, FNLA em UNITA zijn dat vorige maand overeen gekomen in de Oegandese hoofdstad Kampala. Zij hadden Amin bij die gelegen heid toegezegd hem in te lichten over het verloop van de strijd. Amin op zijn beurt zou dan het Rode Kruis op de hoogte kunnen brengen. Tot nu toe heeft Amin nog geen berichten ontvangen, zo liet hij weten. Desondanks zal het internationale comité van het Rode Kruis haar bezigheden in Angola beginnen. Ruim veertien uur duurde de gijzeling in Parijs, waar twee overvallers bijna dertig mensen in een bank ge vangen hielden. Het einde van het voorval kwam kort nadat de overvallers er vandoor waren gegaan in een auto met hun losgeld en twee gijzelaars. Eén van de overvallers werd gedood, de andere zwaar gewond in een kort vuurgevecht met de politie. Het schieten begon nadat de overvallers met hun auto in een drukke straat waren gestrand. De twee gijzelaars bleven ongedeerd. Op de foto: een vrijgelaten gijzelaar verlaat het bankgebouw. PEKING, JAKARTA (UPI, Reuter) De Amerikaanse president Gerald Ford heeft gisteren zijn bezoek aan China afgesloten zonder hoogdravende woorden. Er werd geen gezamenlijke verklaring van China en Amerika uitgegeven, waaruit wordt afgeleid dat er geen belangrijke besluiten zijn ge vallen. In zijn laatste toespraak in Peking zei Ford dat de betrekkingen tussen beide landen goed waren, ondanks de 'meningsverschillen'. Waarne mers houden het er op dat die tegenstellingen de grootste rol heb ben gespeeld bij de besprekingen van deze week. Al direct aan het begin van zijn bezoek kreeg Ford openlijk te horen dat de Chinezen niets moeten hebben van de toena dering die de VS en de Sowjet- Unie nastreven. Met wat 'omzichtige bewoordingen liet Ford gisteren wel blijken dat de VS toch zullen door gaan met hun politiek van ont spanning tegenover de Sowjet- Unie. Hij had het over 'de nood zaak onnodige conflicten te vermij den'. De president noemde zijn be zoek verder 'geslaagd' en 'van bete kenis'. Zijn Chinese gastheer, vice- premier Teng Hsiao-Ping viel hem daarin bij. Geen twistpunt Minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger ging op een pers conferentie wat dieper in op het meningsverschil tussen China en Amerika over de ontspanning. Hij zei dat 'de toekomst zal uitmaken wie er gelijk heeft over de ont- spannlngspolitiek en over de kans op een wereldoorlog'. Hij onder streepte dat er hier wel een me ningsverschil maar geen 'twistpunt' tussep Peking ën Washington be staat. President Ford heeft in Peking in lichtingen ontvangen over zeven Amerikanen, die in Indochina wer den vermist. Er is daarover verder nog niets meegedeeld omdat eerst de betrokken families in Amerika zullen worden ingelicht. Aangeno men wordtdat de president te ho ren heeft gekregen dat de zeven zijn omgekomen tijdens de oorlog m Indochina. Indonesië Ford arriveert vandaag in Indone sië voor een bezoek van' minder dan een etmaal. In die korte tijd zullen er geen grote zaken kunnen worden gedaan, zo wordt algemeen aangenomen. Indonesië heeft sinds zijn' onafhankelijkheid ruim twee miljard dollar aan Amerikaanse steun ontvanigen. Juist dit jaar wil len de "VS de economische steun aan Jakarta aanzienlijk terugbren gen. Op de vorige begroting stond daarvoor nog een bedrag van 176 miljoen dollar. Nu is dat 61 mil joen. De Amerikaanse militaire hulp is daarentegen van 19 miljoen naar 38 miljoen dollar gebracht. Indonesië is verder erg ontevreden over het besluit van~de VS om'alle olie-exporterende landen in de voor het handelsverkeer ongunstigs te- categorie onder te brengen. Indo nesië is een zeer bescheiden olie producent en vindt daarom een dergelijke behandeling van de VS onaanvaardbaar. Op het gebied van de buitenlandse politiek zijn de VS en Indonesië het ook niet helemaal eens. De VS willen tegenover het communisme in Zuidoost-Azië militaire bases handhaven in dit gebied. Indonesië vindt dat Amerika er beter aan zou doen de niet-socialistische landen meer economische steun te geven. VIENTIANE (AP, Reuter) - De straten van de Laotiaanse hoofdstad Vientiane waren gis teren versierd met rode banie ren om de geboorte van de volks republiek Laos te vieren. Onder tussen werd bekend gemaakt dat de nieuwe socialistische re publiek een staatshoofd van koninklijke bloede heeft. Het is de rode prins Soevannavong. De 63-jarige prins is benoemd tot president van de republiek en voor zitter van de Opperste Volksraad, die 45 leden telt. De nieuwe pre mier is de pro-communistische Kaysone Phomvihan. Hij téidt een kabinet van in totaal 39 man. Hoe de nieuwe Laotiaanse regering zal functioneren is nog niet duidelijk. Over de wijze waarop de macht is verdeeld tussen de regering en de Volksraad zijn geen details ver strekt. Ook is nog niets gezegd over de rol van de communistische par tij in Laos en de frontorgandsatie van diie partij, de Pathet Lao. De nieuwe regering vervangt for meel de coalitie, die ruim anderhalf jaar heeft geregeerd. Deze bestond uit aanhangers van rechts, de neu trale stroming en de pro-commu nistische Pathet Lao. Dit kabinet, werd geleid door prins Soevanna- phoema, 'n halfbroer van de nieuwe president. Deze regering op brede basis werd mogelijk nadat in 1973 een wapenstilstand was bereikt tus sen de toenmalige regering en de Pathet Lao. Dat betekende toen het einde van een jarenlange burgeroorlog in La os, die eigenlijk, met. enkele onder brekingen, vanaf de Tweede Wereld oorlog heeft geduurd. Geruisloos Na het totstandkomen van de coa litie-regering begonnen de commu nisten al vrij snel hun invloed op het lokale bestuur sterk te vergro ten. Terwijl in de omringende lan den Vietnam en Cambodja de ge wapende strijd werd beslist in het voordeel van de revolutionairen, was er in Laos spreke van een geweldloze omwenteling, waarbij dp ene na de andere stad. en tenslotte ook de hoofdstad Vientiane over gingen in handen van de revolutio naire krachten. De macht van de regering onder leiding van de neu- DILI (Reuter, UPI) Indonesische oorlogsschepen hebben don derdag voor.de tweede maal deze week stellingen van het Fretilin beschoten op Oost-Timor. Dit is door een woordvoerder van Fre tilin (de linkse bevrijdingsbeweging op Oost-Timor) bekend gemaakt. van Dili. Volgens het Indonesische persbureau Aritara naderen de troe pen de hoofdstad van twee kanten. Bekend is dat de tegen het Fretilin strijdende groeperingen steun krij gen vanuit Indonesië. De minister van voorlichting in Jakarta gaf dit. gisteren nog in bedekte termen toe door te zeggen dat de Indonesische regering de noodzakelijke stappen doet om de bevolking van Oost- Timor te beschermen'. Hij zei dat het Fretilin de bevolking 'terrori seerde'. De Indonesische marine nam stel lingen onder vuur langs de rivier de Loes, op ongeveer veertig kilo meter van de hoofdstad Dill. For meel behoort Oost-Timor nog steeds aan Portugal, al heeft het Fretilin vorige week eenzijdig de onafhankelijkheid uitgeroepen. De pro - In don esisch e g roepe rin gen hebben daarop, verklaard dat het gebied tot Indonesië behoort. De troepen van deze groeperingen rukken langzaam op in de richting trafe prins Soevanna-phoema was in feite al helemaal uitgehold. De nu afgezette premier is be noemd tot adviseur van zijn half broer, de nieuwe president Soevan navong. De afgezette koning (for meel was Laos nog steeds een mo narchie) heeft een soortgelijke baan aangeboden gekregen op het bureau van de premier. Aangeno- men wordt dat aan deze adviseur schappen verder geien enkele macht is verbonden. Pro-Noord-Vietnam President Soevannavong heeft zijn opleiding gehad in Hanoi en Parijs. Tot 1945 was hij als ingenieur werkzaam in Indochina. Vanaf dat jaar heeft hij een belangrijke rol gespeeld in de linkse bevrijdingsbe weging. Eerst bestreed hij de Fran se kolonialisten, later de pro-Ame rikaanse regeringen van Laos. De nieuwe premier Kaysone staat bekend als de werkelijke leider van de communistische partij. Hij oriënteert zich sterk op Noord-Viet- nam. Het Laotiaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft al gezegd dat de nieuwe republiek veel nau were betrekkingen met Vietnam en Cambodje zal onderhouden. Thai land, dat de laatste tijd wat moei lijkheden met Laos in het grensge bied had. is van plan de nieuwe regering in Vientiane te erkennen. MADRID (AFP) De negen Spaanse officieren, vermeende le den van de 'democratische unie van militairen', die 30 juli werden gearresteerd zullen door de krijgs raad worden vervolgd wegens 'het aanzetten tot oproer'. Dit is bekend gemaakt door de staf van het eer ste Spaanse militaire district in Madrid. Gezegd werd dat het vooronderzoek tegen de negen is afgesloten en dat zij in afwachting van hun proces gevangen blijven. De drie officieren die op 8 oktober om dezelfde reden in Barcelona werden opgepakt blij ven buiten schot wegens een 'voor- 1 opige niet-ontvankeli jkverkiaring terwijl luchtmacht-kapitein Jose Dominquez, die in het buitenland is bij verstek zal worden vervolgd we gens 'rebellie'. De illegale Democratische Unie in 't Spaanse leger waarvan de negen beklaagden het lidmaatschap overi gens niet hebben toegegeven, wil meer vrijheid en zou op het totale officierskorps van ongeveer 30.000 circa 500 leden hebben. TOKIO (DPA) - De spoorwegstaking van acht dagen die uitgroeide tot het massaalste arbeidsconflict in Japan, is donderdag geëindigd met prestigeverlies voor de vakbonden, versterking van de conservatieve vleugel in de liberaal-democrati sche regeringspartij en verdere ver zwakking van de positie van pre mier Takeo Miki. De staking werd door de vakbonden voortijdig afgebroken omdat zij het publiek tegen zich in het harnas begonnen te jagen. Het doel, het stakingsrecht af te dwingen voor ambtenaren, werd niet bereikt. Gou/erneur ook bij verkiezingsstrijd belangrijk door Johan ten Hove In de Australische verkiezingscampagnes die 24 november officieel begonnen staan drie personen cen traal. Maast Labour-leider en oud-premier Gough Whitlam en de huidige liberale interim-premier Mal colm fraser, speelt ook de veelbesproken gouverneur-generaal Sir John Kerr een belangrijke, zij het pas- sieve rol. Kort radat Sir John op 11 november bekenl liet maken dat hij de rege- ring-Wtitlam aan de dijk had gezet en dieis aartsrivaal Fraser opdracht bad ggeven tot de vorming van een frieuw kabinet, beschuldigde Whit lam htm van ondemocratische en on- grondvettige besluiten. In zijn woe de lie Whitlam zich ontvallen dat. .eis hij de verkiezingen, die op 13 de cember zullen plaatsvinden, zou win den, 'de gouverneur-generaal zou verdwijnen. Van die woede-uitbarsting heeft Whithrn zeer waarschijnlijk al lang spijt. Vooral nadat kenners van de Australische grondwet meenden dat Sir J(hn in geen geval in strijd hier- ©ee lad gehandeld, gelfs als Whitlam de verkiezingen Wint zal het bij de huidige politieke verhardingen in Australië zeer moei lijk zjn Sir John kwijt te raken, te ©eer omdat dit een wijziging van de groncwet vereist. Hij loopt zelfs de kans veel van zijn aanhangers in jhoeiljkheden te brengen, die wel degeijk van plan zijn om op Labour te stimmen, maar voor wie de con stitute ook iets heiligs is. ^.Whitlam spreeüt in zijn verkiezingsredes dan ook liet meer over de 'ongrondwet tige daad' van Sir John, maar blijft oog 'vel hameren op het thema: wie er eijenlijk in Australië regeert. Een direct door het volk gekozen regering ©et een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden of de Senaat die Diet rechtstreeks door het volk is ge kozen. maar bestaat uit vertegen woordigers van de verschillende deel staten. 'Als de Senaat de begrotings- gelden kan blokkeren, dan kunnen we elke zes maanden wel naar de stembus gaan om een nieuwe' rege ring te kiezen', zo houdt Whitlam zijn gehoor voor. Maar ook het aan banden leggen van de macht van de Senaat is voor Whitlam, als hij de verkiezingen wint, een bijna onmogelijke zaak. Ook dan zal de grondwet gewijzigd moeten worden. En daarvoor is ten eerste een meerderheid in zowel het Huis van Afgevaardigden als in de Senaat noodzakelijk, daarna moet er een referendum gehouden worden, waarin naast een meerderheid van de kiezers ook de meerderheid van de staten vereist is. Verhaal Niettemin spreekt veel Australiërs dit thema aan en de raspoliticus die Whitlam is, blijft er in zijn gloedvol le redevoeringen op hameren. Het blokkeren van de begrotingen in de Senaat door de aanhangers van Fra ser, waardoor Whitlam het regeren onmogelijk werd gemaakt, is bij veel kiezers als 'unfair' overgekomen. En dat is erg in een land waar het spel wel hard, maar ook 'eerlijk' gespeeld dmnt te worden. Veel van de toe hoorders van Whitlam, die in zijn campagne duizenden op de been krijgt, zijn ook niet in de eerste plaats gekomen om zijn programma aan te horen, dat is toch globaal het zelfde als waarmee hij in '72 en '74 de verkiezingen inging. Zij zijn ge komen om uit de eerste hand het verhaal te horen over hoe op 11'no vember 'een door U, het volg geko zen leider aan de kant gezet werd door een laaghartige samenzwering tussen de gouverneur-generaal en een liberale nietsnut'. En Whitlam vertelt het verhaal, levendig, per soonlijk en met veel galgenhumor. En de menigte luistert ademloos toe, zelfs de paar aanhangers van de con servatieven, die zijn gekomen om hinderlijke vragen te stellen, zwij gen. Aan het eind van het verhaal barst zijn gehoor los in een 'wij wil len Whitlam'. Hoe zeer dit thema de Australiërs aanspreekt blijkt wel uit het feit dat de vroegere liberale leider en pre mier John Gorton de kiezers oproept vóór Whitlam en tegen Fraser te stemmen. Gorton is van mening dat het hier om een principiële zaak gaat, 'de partij met een meerderheid in het Huis moet kunnen regeren. Als daar ook een meerderheid in de Senaat voor nodig is, zijn de verkie zingen in het Huis zinloos'. Gorton, die in 1968 premier werd verloor deze post en tevens die van leider van de Liberale Partij in 1971 in een conflict waar ook Fraser bij betrok ken was. In tegenstelling tot Whitlam probeert zijn politieke rivaal (een eufemisme volgens de Australische pers. ze schijnen elkaar vrij grondig te ha ten) Fraser de Australiërs dc gc- Waarnemend premier Malcolm Fraser voert het woord op een verkiezings bijeenkomst van de Liberale partij. Een van de (overvolle) pagina's uit bet alternatieve kruidenboekje, dat beurtenissen rond de 11de november zo spoedig mogelijk te doen verge ten. Begrijpelijk, want de populari teit rond zijn persoon is er niet door gestegen. Terwijl juist vóór de poli tieke crisis de opiniepeilingen uit wezen dat de liberalen konden reke nen op de steun van 60 procent van de kiezers. Oorzaak hiervan was stand in Australië, waar 5 procent vooral de slechte economische toe- de naam 'Kruidénstrip' kreeg, waar aan als verklarende ondertitel nog 'n spannend relaas over het planten, pi ukken en plezierig gebruik van kruiden' is toegevoegd. van de beroepsbevolking zonder werk zit en de inflatie zelfs 16 pro cent bedraagt. Verder heeft een aan tal schandalen binnen' de regering van Whitlam diens party in opspraak gebracht, waardoor ook de positie van de liberalen versterkt werd. Fra ser heeft niet nagelaten dit breed uit te meten. Deze steenrijke ambitieuze hereboer en koele politicus verschilt in meer opzichten van de emotionle Whitlam. Hij stamt uit één van de oudste fa milies in Australië, kreeg een daar bij passende opleiding op een aantal kostscholen en de universiteit van Oxford, waar hij volgens eigen zeg gen overigens meer in auto's reed en achter de vrouwen aanzat dan stu deerde, en is voor alles een 'heer'. Dat laatste pleit in Australië, waar de pionierstraditie nog niet helemaal verdwenen is, niet in je voordeel; daar kun je beter een 'man' zijn. Hij is aartsconservatief, hetgeen in de Librale Partij zelfs hier en daar wre vel wekt, maar volgens de liberalen is hij de enige die Whitlam aan kén. Over zijn preciese plannen is hij nog al vaag. Sommige politieke waarne mers in Canberra menen dat die pas bekend worden als hij eenmaal in het zadel zit. In zijn redevoeringen beschuldigt hij de Labour-regering ervan Australië in de eerste crisis, sinds dertig, jaar gestort te hebben en vraagt hij drie jaar de tijd om dit recht te zetten. Fraser belooft een eind te maken aan de 'buitensporige uitgaven van de regering'. We zullen de last van de belasting verlagen, we zullen een eind maken aan Labours belasting- roof'. Welgevallen In concreto houdt dit volgens waar nemers in dat er een eind komt aan Whitlams progressieve beleid van meer sociale voorzieningen, verbete ring van het welzijnswerk, vergro ting van de onderwijsmogelijkheden en bijstand voor de oorspronkelijke Australische bewoners. Fraser zal, als hij verkozen wordt, de banden met de Verenigde Staten strakker aanhalen en de toenadering tot de communistische wereld stopzetten. Nog steeds betreurt hij de Ameri kaanse terugtocht uit Indo-China. Met welgevallen hebben de Libera len de verkiezingsuitslag in het buurland Nieuw Zeeland begroet. Daar kelderde Labour van 55 naar 34 zetels terwijl de conservatieve Na tionale Partij van 32 naar 53 zetels ging. De Liberale en de Plattelandspartij in Australië kunnen in het algemeen rekenen op steun van de boeren en het zakenleven. Toen het ontslag van premier Whitlam bekend werd ste gen de aandelen op de beurs in Australië fors. Labour daarentegen heeft de steun van de vakbonden. Veel arbeiders gingen spontaan in staking uit pro test tegen Whitlam, ondanks de op roep van de vakbondsleiders zich kalm te houden. Bij de verkiezingen zijn 127 zetels in het Huis te verdelen, waarvan La bour er nu 65 bezet en de coalitie van liberalen en de plattelandspartij 61. Eén zetel wordt bezet door een onafhankelijke afgevaardigde. In de Senaat, die thans nog 60 zetels telt, 27 Labour, 30 Coalitie en 3 onafhan- kelijken, staan op 13 december 64 zetels op het spel. De uiteindelijke uitslag kan een maand op zich laten wachten. Vol gens Bob Hawke, vakbondsleider en voorzitter van de Labour-partij, zal Whitlam winnen. Hij maakt zich kwaad over de ongeduldigheid van Fraser. 'Wij hebben 23 jaar moeten wachten voor we een regering kon den vormen. Hij kan nog geen 23 maanden wachten'. Dit is 't laatste van twee verhalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7