Geschil bijgelegd over actie 'Geven voor leven' Radio- en televisieprogramma's Even puzzelen Hemapersoneel neemt uit expeditie goederen weg DCLLy Verhelderend gesprek in radioprogramma Emoties 1 Voor ruim een miljoen doorverkocht Prof. J. P. Kruijt (76) overleden Joods protest bij de KRO VAN ARNHEM ré VRIJDAG 5 DECEMBER 1975 BINNENLAND - RADIO EN TV TROUW/KWARTE KARELTJE KNETTER Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De tegenstelling tussen het bestuur van het Koningin Wilhelmina Fonds en de drie kinderartsen over de verdeling van de opbrengst van de aktie 'Geven voor leven' is opgelost. Per centrum van de drie kinderartsen komt direct 6,5 miljoen gulden beschikbaar, maar KWF-direc- teur dr. L. Meinsma heeft toegezegd, dat om de vereiste 18,2 miljoen te bereiken de rest beschik baar kan worden gesteld op basis van goede projecten. Zo heet het ook in een officiële verklaring, die Cees Timmer, hoofd in- en externe betrekkingen van de NCRV. en dr. Meinsma samen heb ben opgesteld gistermiddag aan het eind van het radioprogramma 'Glo baal'. Na een hoos van telefoontjes, van teleurgestelde mensen over de ruzie over de verdeling van de op brengst van 'Geven voor leven' werd tenslotte ln 'Globaal' een ver helderend gesprek gevoerd. Dit werd geleid door Erie Boshuizen. Ongelukkig Uit de discussie bleek, zoals Ben Essing aJs aktieleider het vertolkte, 'dat hest allemaal erg ongelukkig is overgekomen als blijkt dat we toch hetzelfde hebben bedoeld'. Na da gen van spanning en verwijten, die een kater bezorgde aan de gulle gevers, kwam aan het licht dat beide partijen hetzelfde willen, zij het langs verschillende wegen. In elk centrum In Groningen. Amsterdam en Rotterdam wordt 6.5 miljoen gestoken, maar dat be drag wordt aangevuld tot 18.2 mil joen per centrum. Maar het bestuur van het KWF heeft voor de aanvul ling ook gedacht aan de overheid, die reeds begonnen projecten sub sidieert, zodat waarschijnlijk meer geld beschikbaar komt. Het plan van het KWF is gemaakt door contact te houden met het ministerie van volksgezondheid. 'We hebben getracht optimaal te realiseren datgene wat voor ons ligt', aldus Meinsma Kinderartsen Dr. L. Meinsma enkele dagen eerder achter de KWF-uitleg gesteld omdat hij wel toekomst zag voor 'zijn' centrum. De Groningse arts J. A. de Vries toonde zich na dagen van verzet iets terughoudender. Actieledder Ben Essing vertolkte de mening, dat beide partijen elkaar verkeerd begrepen hadden. De NCRV zag steeds voor zich 'De droom van drie dokters' een hard plan waarvoor 46 miljoen nodig was. 'Het grote punt was dc drie centra'. De Rotterdamse arts dokter G. E. Verbazing' van Zanen was de eerste die zich buitengewoon blij toonde met het compromis en overtuigd was van de nuanceverschillen. De Amsterdam se dokter P. A. Voute had zich al Gespreksleider Eric Boshuizen kon aan het eind van de uitzending van 'Globaal' alleen nog zijn verbazing erover uitspreken, dat deze zaak Dr. G. E. van Zanen niet voldoende is doorgepraat van tevoren. En wees het KWF op een moeilijke presentatie. Dr. Meinsma verweerde zich, dat het KWF over rompeld was door de publiciteit vooraf en de zaken recht moest trekken in plaats van gezamenlijk verder te kunnen gaan. Hetgeen in de televisie-uitzending van woens dagavond dan ook duideliik te zien was. Hij hoopte dat de leden van het KWF goed begrepen dat de strijd tegen kanker verder wordt gevoerd. Een zeer tevreden Johan Bodegra ven zei tenslotte dat het voorko men moet worden dat het Neder landse volk zich niet ineens afkeert van het KWF. dat zich 26 jaar zo inzet. Invul-puzzel 1 2 3 4 S 7 8 9 10 11 Van een verslaggever UTRECHT Door gebruik te maken van een falend controle systeem hebben zes personeelsleden van de Hema in vier jaar tijd voor ruim een miljoen aan goederen van hun eigen groot winkelbedrijf gestolen. De zes, een expeditiebediende en vijf chauf feurs. werkten bij het centraal distributiemagazijn van de Hema in Utrecht van waaruit dagelijks de 124 Hema-filialen in ons land van goederen worden voorzien. Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1. wiel, 2. holte in een muur. 3. plechtige gelofte, 4. lied, 5. loot, 6. woonboot, 7. tusseneztsel, 8. graafwerktuig, 9. vreemde munt, 10. duikereend, 11. bloeiwijze. Bij juiste invulling leest men in de verticale rij 1 de naam van een bloem. Oplossing van gisteren Hor.: 1. ik, 2. memel, 7. ra. 9. rege len, 12. lis. 13. Let, 15. rag. 17. An, 18. melis, 20. re. 21. ramen. 22. tiran, 23. ir. 24. Eiger, 26. Be. 27. eer, 28. gal. 29. net, 33. melodie, 37. os, 38. noest, 39. Og Vert.: 1. in. 2. mes, 3. erg, 4. merel, 5. el. 6. lek, 8. ar, 10. minaret. 11. parabel. 12. larie, 13. lenig, 14. titel, 16. genet. 18. mee, 19. sir, 25. garoe, 30. ren. 31. pit, 32. Po, 34. LO, 35. Ds. 36.1.G. Expeditiebediende J. T. (48) en chauffeur G. van de V. (42) begon nen in 1971 kleine hoeveelheden goederen, dde aan hen waren toe vertrouwd. achterover te drukken Door gebrek aan controle werden die kleine hoeveelheden gaandeweg groter en gingen ook vier andere chauffeurs (er zijn er zeventig) zichzelf een niet onaardige bijver dienste bezorgen. In 1975 was de omzet van de mannen het grootst. Maandelijks haalden ze vanaf maart voor vijftig mille binnen, dat betekent een nettowinst van 250 gulden per week per man. Door het falend controlesysteem had de politie er maanden voor nodig om de zes mannen, alsmede de drie helers aan wie op bestelling werd geleverd te kunnen arreste ren. Simpele werkwijze De werkwijze van de zes was vrij simpel. Als de goederen voor ver zending gereed stonden en In het centraal magazijn van de voorraad- lijst waren afgevoerd, sloegen zij hun slag. De mannen gingen om toerbeurt de ziektewet in. De 'zie ke'. die weinig risico liep omdat hij door zijn afwezigheid bij het be drijf buiten schot was en zich wat vrijer kon bewegen, pikte meestal met zijn privé-auto de gestolen waar op. Op parkeerterreinen, vaak bij chauffeursrestaurants, werden de gewenste goederen overgeladen in de auto van de 'zieke' collega, die de goederen weer naar de heler bracht en vervolgens enkele dagen later weer 'gezond' zijn eigenlijke werk bij de Hema hervatte. 'Niets loos' De Hema zei aanvankelijk dat er met het controlesysteem niets loos was, maar inmiddels heeft het be drijf laten weten het systeem "hier en daar' wat te veranderen. Belang rijkste lek in het distributie systeem was dat men in de filialen in de regel pas een week later controleerde of men wel alles uit Utrecht binnengekregen had. Grondlegger van de godsdienstsociologie Van onze onderwijsredactle BILTHOVEN In Bllthoven is op 76-jarige leeftijd overleden prof. dr. J. P. Kruijt, grondlegger van de fodsdienstsociologie ln Nederland, rofessor Kruijt was van 1947 tot 1968 hoogleraar in de sociologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Professor Kruijt was een leerling van de Amsterdamse soclaalgeo- graaf professor Steinmetz. In 1933 vestigde hij zijn reputatie als socio loog met zijn proefschrift over 'De onkerkelikheid in Nederland.' Zijn veronderstelling was. dat de ont kerkelijking mede een gevolg was van de sociaal-economische crisis ln de twintiger jaren, van de ver stedelijking en van de ontdekkin gen in de natuurwetenschappen. Professor Kruijt was zelf de zoon van een onkerkelijk geworden fa brieksarbeider in de Zaanstreek. Onder invloed van professor W Banning sloot hij zich later aan bij de hervormde kerk. Ai6 godsdienst socioloog heeft hij zich onder andere beziggehouden met het verschijnsel van de verzuiling. Van een verslaggever AMSTERDAM Zoals uit het Nieuw Israeliëtisch Weekblad blijkt hebben de joodse kerkgenootschap pen in een gezamenlijke brief aan de KRO gevraagd de door Johnny Speight geschreven tv-satire 'Met goed fatsoen' 'ten minste voor gerui me tijd op te schorten, zo u al niet zoudt besluiten deze te laten verval len'. De KRO heeft de zes afleveringen beslaande satire al twee maal uit gesteld. Het voornemen zou bestaan de eerste aflevering 17 januari 1976 op het scherm te brengen. De serie is ln een kwaad daglicht komen te staan door de vele anti-joodse uit spraken en handelingen die erin voorkomen. Johnny Speight, heeft een Nederlandse versie van All in the family willen maken. Bij zijn bezoeken aan Nederland, vooral aan campings, volkstuincomplexen en bars, zo heeft de KRO medegedeeld is het Johnny Speight opgevallen, dat in Nederland anti-joodse gevoe lens woekeren. In zijn amusements serie heeft de Engelse auteur het antisemitisme aan de kaak willen stellen. Dat is hem volgens velen niet gelukt. In hun in het NIW af gedrukte brief zeggen het Neder lands Israëllëtisch Kerkgenootschap, het Portugees Israeliëtisch Kerkge nootschap en het Verbond van Libe raal Religieuze joden in Nederland: 'Het satirische karakter zal zeer ze ker niet door iedereen begrepen worden en daarom vrezen wij dat anti-joodse gevoelens erdoor aange wakkerd zullen worden terwijl de feiten en de gevolgen van de tweede wereldoorlog nog te vers in ons ge heugen liggen'. De gijzelingsacties hebben velerlei emoties losgewoeld. Onzekerheid, angst, wrevel en agressie. Dat doet meer dan anders vragen naar informatie. Dus zullen grotere aantallen kijkers dan normaal voor het nieuws van 18.55 donderdag hun toestel hebben ingeschakeld. De joumaalredactie achter de schermen had echter geen rekening gehouden met wat er thans onder de bevolking leeft. Een paar onvolledige berichten in plaats van een resumé van wat zich al zo had afgespeeld. Zelfs geen uittreksel uit de redelijk verzorgde extra uitzending van drie uur. Geen flits van een bijna onthutste minister president die 's middags weinig mogelijkheden meer zag voor een geweldloze oplossing. Alsof iedere Nederlander die middaguitzending al had gezien. Hoezeer de joumaalredactie faalde bleek ondermeer uit het feit dat het om zeven uur niet lukte vanuit Hilversum telefonische verbinding te krijgen met een post in Amsterdam. Op het tweede Duitse net daarentegen kreeg men er zelfs beelden bij te zien.. Nu kan worden aangevoerd, dat men de Heute-uitzending van zeven uur moet vergelijken met ons Journaal van acht uur. Akkoord, onder normale omstandigheden. Maar, we beleven uitzonderingstoestanden en dan is hei journalistiek een aanfluiting en psychologisch een blunder om beelden en informatie een uur later dan de televisie uit. te zenden. Een ander probleem is het naast elkaar werken en elkaar overlappen door medewerkers van het NOS- joumaal en die van de actualiteiten-rubrieken. Het lijkt mij zaak. de krachten te bundelen en niet cc versnipperen. Zeker nu er onder abnormale omstandigheden overuren moeten worden gemaakt. Doorp de opwinding die het dispuut over de besteding van de opbrengst van 'Geven voor Leven; heeft veroorzaakt, zal de meeste kijkers iets zijn ontgaan. De verdienstelijke prestatie namelijk van de NCRV die de gehele uitzending van woensdagavond vulde met eigen programma's. Het mag hier best even gememoreerd worden, want zoiets hoort nog altijd tot de zeldzaamheden. Bevriende omroepen mogen voordeel zien in dit 'totaalgezicht' waaraan bovendien niets kneuterigs was te ontdekken. Eerder heb ik bewondering geuft voor Leo Moen's documentaire serie 'Omzien naar morgen'. Ik wil er. na tweede visie, graag aan toevoegen dat ik de film 'Heer en Knecht' een moedig en doorwrocht werkstuk vind. Een geschiedenis van eeuwen, samenvattend tot zestig minuten f ilm, is Leo Moen er toch in geslaagd de contouren van een wonderlijke kijkspiraal aan te geven. Daarbij heeft hij ons voorgehouden een spiegel, waarin het kijken ondanks alle behoedzaamheid niet zo'n opwekkende bezigheid was. Maar, wie niet durft kijken, kan ook geen lering trekken uit de onvolkomenheden van het verleden. Na een kloin half uur Russische nostalgie, door de Nederlandse Stranovskyzangers met Kozakken allure verklankt, presenteerde Win Haneu en Judith Bosch de nog verse boekenrubriek. Het deed me genoegen dat nu veel meer dan bij de première de boeken echt opengingen. Trouwens, de gehele uitzending zat beter in elkaar, de gasten waren gevarieerd gekozen en de dichter Gabriel Smit zorgde voor een fijnzinnige afsluiting. In 1971 voltooiden twee ln Oostenrijk geboren journalisten een film over de jeugdjaren van Hitier. Zij hadden niet de bedoeling iets bij te dragen aan de door de dictator zelf geschapen mythe. Nu rond de hernieuwde belangstelling voor deze figuur een luktratieve handel is ontstaan en nazisme weer de kop opsteekt, brengt de NOS de film op het scherm. Je mag je afvragen waarom. Immers Troller en Cortl hebben ook verklaard dat ze met die jeugdbeelden niet Hitler's latere daden hebben willen verklaren. Welke andere behoefte of aanleiding kan er dan nog bestaan om het beest uit de afgrond te trekken? 227 'Nu is het genoeg!' brulde Ruwe Reynout van Kneutjebroek. 'Die drie klodders koekedeeg heb ben ons zó afschuwelijk bedrogen, dat alleen de doodstraf maar goed genoeg voor ze Is! Alle drie gaan ze in de put! Alle drie! Verdrinken zal ik ze! Ik zal een wagenlading bakstenen op hun kop laten smijten en ik zal'Kalm nu maar aan, mijn waarde,' suste Everhart van Boecenroode. 'Wind je niet al te erg op, want daar kun je een beroerte van krijgen. Dan knapt er een ader tje in je hersenen'Die heeft- le niet,' ginnegapte Humfrie H. Puckelton. 'Ik heb nooit een grotere sufferd gezien dan Reynout.' 'Daar begint-ie wéér!' tierde Rey nout en nogmaals trachtte Everhart hem te kalmeren. Maar Humfrie had de stopklok ter hand genomen en keek er verheerlijkt naar. 'Jij zult me wel weer redden, .klokje,' lachte hij. 'Als je veerwerkje niet kapot is tenminsteToen trok er een verheugde blik over zijn gelaat. 'Ziezo', mompelde hij zachtjes. 'Ik ben er tenminste in geslaagd ons alle drie weer bij elkaar te brengen. Stel COPYRIGHT SVP1Q_AVAI je toch eens voor, dat ik alléén U dood veroordeeld was. Dan hadde we nooit meer gezamenlijk gebru! kunnen maken van de geheini krachten van deze stopklok. Nu gaa we alle drie, de smid, Kareitje en i weer verder op onze weg door tijd. Wat zal ons nü weer boven hi hoofd hangen?' Voorlopig was da niet veel goeds, want hoor, daa^ klonk reeds het alarmerende getet ter op de signaalhoorn van de so daat, die het executiepeleton bij e kaar moest blazen PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN DAARZTTT Jft, ZEEROB DROOMT ER- FERDINAND Radio vandaag HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7 07 (S) Badlmeile. (7.30 Nws. 7 41 Akt.) 8.24 Overweging. 8.30 Nws. 8.36 Gym. voor de huisvrouw. 8.45 De won derlijke letter M. 9 40 Schoolradio. 10 00 (S) Aubade (10.30-10.32 Nws.) NOS: lih30 Blik op de derde wereld. 14.45 Blik' op Europa. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee. (12.26 Meded. 12.30 Nws. 12.41 Akt.) 14.00 Adventsbrief van de bisschop pen. 14.15 Schoolradio. 14.30 Schoolradio. 14l45 (S) Interlokaal op vrijdag. (16.30- 15.32 Nws.) 17.00 Zonder grenzen 17.10 (S) De hutsgeklutste kinderspelen. 17.30 Nws. 17.32 Akt. 18 30 Nws .19.41 Akt. 18 50 Verkenning. 18 58 Marktber. 19 00 (S) Uit het operet te-album. 10.30 Sorong ln het heelal. 20.10 (S) In antwoord op uw schrijven. 22.00K(r)omlsche humor en jolijt. 22.25 Overweging. 22.30 Nws. 22.40 (S) Goal. 20.55-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Oohtendgym. 7.20 (S) Dag met een gaatje (8.00 Nws. 8.11 Radiojoum. 8.30 De Groenteman.1 900 (S) Kleinkunst van Grieg. NOS: 920 Wat heeft dat kind. 9-35 Waterst. 9.40 (S Toerlsmo. AVRO: 10 00 (S) Kleutert je luister. 10.15 Arbeidsvitaminen. (1H.00 Nws. 11.08-11.05 Radlojourn.) 11.30 (S) 12.30 Ultz. voor de landbouw. AVRO: 12.40 Johan Willem Friso Kapel. 12.55 Radiojoum. VPRO- 13.00 Nws. 18.11 Van daag dit morgen dat. 13.25 Progroverz. 13.30 Interv 14.00 Muziek, 16.30 Perma nent Wave. 16.00 Nws. 16.03 Vandaag dit. morgen dat. 16.05 Nova Zembla. 17.30 Welingelichte kringen. 17.55 Meded. 18.00 Nws. 18.11 VPRO-VriJdag. PP: ltz. ARP. VPRO: 1930 Radio vrij Belgie. NOS: 19 50 Den Hfiag vandaag. 20.00 Nws VARA: 20.05 (S) Orkest en piano. 21.35 Zondagschrijvers aan het woord. 2145 (St Muziek van Brahms. 22.35 (S) De Staalkaart. 23.25 (S) Muziek der Neder landen. 23.55-24.00 Nws. HILVERSM III EO: 7.02 (S) Gospelsound. 8 03 Klank bord. 8 10 (S) Tussen thee en koffie. 9.03 (S De muzikale fruitmand. TROS: 10.02 (S) Pep op DRIE. 11.03 (S) Drie draalt op verzoek. NCRV: 12.08 (S) Drie tusserr de middag. 13.03 (S) Hier en Nu. 18.08 (S) Drie tussen de middag. NOS: 14.03 (S) Pop.Kontakt. 18 03 (S) De Hltanees- ters 18.03 De Vakaturebamk. 18.10 (S) Joost mag niet eten. 19.02 (S) Drie loopt achter. AVRO. 20.02 Radiojoum. 20.05 (S) Sint op Drie. met om 21.30 Muziek voor gedetineerden. (22.05 Radlojourn.) Speciaal vandaag Sinterklaas bezoekt het kinder feest in de Hilversumse Expohal. Ned. 1/16.15 In de NCRV-serie Luister van het orgel concerteren Han Hoogewoud én Willem Vogel in de Oude Kerk te Amsterdam. Medewerking ver leent de Sweelinck-Cantorij. Ned. 1/19.55 Mies Bouwman presenteert haar 'mens-willig' programma. Ned. 2/20.25 De vijf van Farce Majeure vormen de middenmoot van de NCRV-uitzen- ding. Ned. 1/21.50 AVRO's Televizier Magazine is geheel gewijd aan de gijzelingen en aan de achtergronden van de proble men der Zuid-Molukkers. Ned. 2/22.50 In VARA-Klassiek kan men luis teren naar Roméo en Juliette van Berlioz, Ravels pianoconcert voor de linkerhand in D, De Wonderbaarlijke mandarijn van Bartók, Marialieder van Brahms en een strijkkwartet van Alban Berg. Hilv. 2/20.05 Sint op Drie wordt gepresenteerd door Meta de Vries en Cees van Zijt- veld. Hilv. 3/20.05 In de terugblik op 50 jaar KRO- amusement staat nu het repertoire van Jules de Corte centraal. Hilv. 1/22.00 AVRO TV vandaag NEDERLAND I NOS-NOT 10.45-11.35 Schooltelevisie 16.15 Sinterklaas is jarig NEDERLAND I TELEAC 18.15 Duits les 24 herh. 18.45 Kortweg 18.55 Journaal NCRV 19.05 Van nature 19.55 De luister van het orgel 20.15 Briggs, de schrik van de geheime dienst 20.40 Caroline en Louis 21.15 Sail Amsterdam 700, vlootschouw 21.35 Journaal 21.50 Farce Majeure 22.20 Kojak 23.10 Bill Monroe and his bluegrass boys 23.25 Journaal NEDERLAND II 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal 28.00 -(S) Vanavond laat. 0.02 Radio joum. 0.05 (S) Weekend-Muzlek-Magazl- ne. 1.02 (S) Soultime U.S.A 2.08 (S) Continu de nacht door. 4.08 (8) Voor dag en dauw. NCRV: 6.02-7.00 (S Klaar wakker. 19.05 AVRO's TOPPOP 20.00 Journaal 20.25 Een mens wil.» 22.00 The Brothers 22.50 Televizier Magazine 23.35 Journaal 62 Aan het einde van de grintweg naar Oosterbeek komen twee fietsers aan, het zijn tante Clementine en tante Christine van Klein Beukenloo op hun twee spiksplinternieuwe Fon- gersfietsen. De weg heeft nog geen hard fietspad en ze rijden er midden op, Christine voor, Clementine als tweede. Het tempo is andante, de hondjes Hipje en Hupje kunnen de peddelende meesteressen dan ook gemakkelijk bijhouden. Christine heeft waarlijk kalkoense kleuren op het gelaat, vermoedelijk van de wind en van het nog wat ongewone even- wichtsspel op een fietszadel. De tan tes hebben een cursus in fietsen ge nomen in een zaal in Arnhem, de cursus duurde een week. Ze rijden nu pas enkele dagen los, in stijlvolle fietskleding, korte knooprokken met eronder lange broeken van dezelfde stof en kleür, een harde matelot- hoed, stevig met een riempje onder de kin vastgebonden. Geen van bei den voelen ze zich nog zeker op het perpetuum mobile van twee draaien de wielen. Clementine ziet er bleek en afgemat uit. 'Ga goed aan de kant, vrouwtje, en stapvoets.' Willem Hendrik is sinds door Henriette L.T. de Beaufort II. I'. I*ni>»lfl« t-'iiKCvenvnlJ. N.V., Jacoba's heengaan zijn dochter on willekeurig zo gaan noemen. Tk ge loof niet, dat de tantes al goed kun nen uitwijken, en als de hondjes iets overkomt, dan is Holland in last.' Christine heeft het gevaar zien aan komen, want alles wat uit een te genovergestelde richting komt, voelt ze als een bedreiging. Ze rijdt plot seling met een wilde vaart rechtsaf een zandweg in, Clementine achter haar aan. Christine zwaait met de rechterarm boven haar hoofd, één maal maar energisch en duidelijk. Het is kennelijk het. sein om van de fiets af te stappen, voor beginners gemakkelijker gezegd dan gedaan. Allebei springen ze wat erg subiet naar voren, ze vallen tegen het stuur aan en blijven dan stokkestijf in een wat schoolse houding staan, één been aan elke kant van de fiets. Willem Hendrik en Dolly kijken elkaar aan en schieten in de lach. Hipje en Hup je, met de rode tonglap uit de mond, keffen tegen de paarden. Wederzijds wordt hartelijk gegroet, Willem Hendrik en Dolly rijden door. 'Alle begin is moeilijk,' mompelt Willem Hendrik goedig. 'Voor ons is het geen begin geweest, wij konden fietsen, toen wij het wil den.' 'Iedereen heeft zo zijn sterke kant, fietsen is voor hen, wat voor jou een kasboek houden is.' Dolly trekt even een grimas, sedert kort krijgt ze een maandgeld, waarvan ze zekere dingen zelf dient te betalen. Elke maand moet ze het kasboek aan haar vader overleggen en elke maand ontbreekt de nodige verwantschap tussen de cijfers van credit, debet en kasoverschot. Dolly vult het ont brekende evenwicht dan aan met een rekkelijke post die ze varia noemt. Bij zijn zoons zou Willem Hendr deze slordigheid haten, maar in grond van zijn hart keurt hij w luchthartige slordigheid met cljfe bij een vrouw goed. Al houdt hij Dr ly er aan om zich op dit punt te l teren, haar geharrewar met cijfe is elke maand weer een zoet gen voor hem. In Oosterbeek staat het rijtuig f bij de ontvanger. Beiden stappen uit. Jan vraagt: "Wachten of omstappen, mijnheer?' 'Op de straatweg heen en weer sta] pen, ik reken een dik kwartier, ki je je daar aan houden, Dolly?' 'Ja vader.' Ze weet, dat als het paarden geldt, haar vader geen m nuut vertraging duldt. Dolly loopt zijwaarts een klein af. Een wegje tussen tuinen en h< gen, zoals Oosterbeek er zo ve heeft en die het dorp zo tuinig mi ken. Aan dit pad woont Kroten, e< vroegere brievenbesteller uit Bei kenloo. Hij is al jaren lang hartzir nu woont hij in Oosterbeek bij i dochter in. Kroten zit in de warn keuken in een rieten stoel met ku>, sens gevuld, de benen op een tweei stoel. Met Kroten bomen doet Dol altijd graag, hij kan voortref fel vertellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4