Vijf kinderen vrij in ruil voor radio, tv-toestel en megafoon c Ook I deze snuiter Otrivin Regeringsgebou wen scherper bewaakt Den Uyl licht alle fractieleiders in Overval in consulaat ,1 Amsterdamse gijzelaar (na sprong) met touw naar brancard getrokken Dreigement: ontploffing in woonoord helpt direkt bij neusverkoudheid Twee onderdelen 'verhoogd paraat' „Ik laat nu m'n salaris hier bij de Amro komen. Overdag kan ik door m'n werk wel eens moeilijk geld opnemen. Daarom wip ik op de koop- j avond bij de Amro Bank binnen, zoals nu. Wel zo gemakkelijk,hè?" 2 VRIJDAG 5 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAMIn hemdsmou wen, met de armen omhoog, liep gistermiddag de Indonesische vice-consul Bepe Moch Sjafei op het sinds enkele uren door Zuid- molukkers bezette consulaat- generaal van Indonesië in de Amsterdamse Brachthuijzer- straat toe. Na overhandiging aan de bezetters van een televi sietoestel en een megafoon, keer de hij terug met vijf kinderen die in ruil daarvoor waren vrij gelaten. Dit was tussen de politie en de Zuidmolukkers overeen gekomen. De vice-consul, die ondier die gijze laars zijn twee kinderen wist, was op het moment van de gijzeling niet in het consulaat aanwezig. Na via de radio van de gebeurtenissen gehoord te hebben, haastte hij zich naar de Brachthuijzerstraat, die de Valeriiussitraat en de Koninginne weg in Amsterdams oud-zuid met verbindt. Aanvankelijk mengde hij ziich onder hen die in de Valeriiusstraat het oog op het verderop gelegen consulaat gericht Melden. In de korte Brachthuijzerstraat zich na de overval nie mand. De omgeving was door de politie afgezet. De poöliitie ondier - Meld bij monde van commissaris Toorenaar via een megafoon con tact met de bezetters. Omwonenden zagen dat dezen kort na binnen komst in het gebouw briefjes naar buiten wierpen. Blijkens door com- Toorenaar geroepen ver zoeken die telefoon op te nemen, was er ook telefonisch contact met ie bezetters. lijk Sprong (ADVERTENTIE) De vrijlating van de vijf kinderen volgde betrekkelijk kort op een dramatisch hoogtepunt, waarbij een van de Indonesische gijzelaars uit een raam op de tweede verdieping sprong, lin de Valeriiusstraat op het trottoir terecht kwam, en daar roerloos bleef liggen. man had enige tijd in het gezeten en te kennen •jegeven dat hij wilde springen. Op "ie muur naast het raam waarin hij niJ zat, schreef hij met krijt 'dekken' en met een pijl naar rechts erbij, "20 cm.'. Die laatste boodschap had op de matrassen die bu- Isn op verzoek van die politie op straat hadden gegooid om de '-sprong mogelijk te maken. De ma- noeftrassen kwamen niet onder het aam terecht en niemand waagde .-iet ze daaronder te schuiven. Op een gegeven ogenblik sprong de man toch. Met behulp van een duwen touw werd de gijzelaar, die verscheidene breuken had opgelo pen, naar een brancard getrokken, ■na hij naar een ziekenhuis werd gebracht. De op die manier ontsnapte gijze laar bevond zich waarschijnlijk in een afgesloten vertrek en moet op straat zijn gesprongen op het mo ment dat die deur door een van de Zuidmolukkers werd geforceerd. Onmiddellijk na de sprong iwerd het raam gesloten. Van buitenaf viel dn het gebouw niets te zien. De bezetters hadden de ramen met krantenpapier dicht geplakt. Zelf konden ze wel naar buiten kijken, doordat ze in het >apier kijkgaten hadden gemaakt. De sprong van de gijzelaar ging gepaard met verscheidene schoten, afgevuurd door politiemannen die if .daarmee de gijzelaar dekking ga ven. Niet duidelijk was of sommige salvo's die met tussenpozen opklon ken, door die bezetters of door de politie werden gegeven. De vierde De gijzelaar die om ongeveer drie uur 's middags uit het raam sprdng, was de vierde die via een raam aan de bezetters wist te ontkomen. Kort na de bezettang, waarvan de mel ding om 12 uur 20 bij de politie binnenkwam, ontsnapten langs een uit een raam gehangen touw drie Indonesiërs. Ook zij raakten daar bij gewond 'Tijdens hun ontsnapping werd er op de vluchtelingen geschoten. Een van hen schrok daarvan zo, dat hij het touw losliet en van enkele me ters hoogte op straat viel. Een an- (ADVERTENTIE) ■n METZLER- brilieders oogmerk RITA 1 x ©Hl l) lTU sÈ$k 1 rffib 7 te* 'We hebben twee kwartjes aan draagtassen uitge spaard.' Een van de personeelsleden van het consulaat tracht hier iets op de muur te schrijven, waarna hij van het venster springt. Hij wordt onder dekking zwaar gewond weggehaald. der raakte gewond, doordat hij met te grote vaart op straat terecht kwam. De derde gijzelaar werd op zijn tocht naar beneden bij het passeren van een raam op de eerste verdieping in de borst en een dij geschoten, waardoor ook hij op straat viel. Ongedeerd bleef de receptioniste van het dn het consulaatsgebouw gevestigde reisbureau, mevrouw Schutte, die onmiddellijk na de overval de deur wist uit te kolmen. Zij maakte gebruik van de verwar ring die ontstond, toen de overval lers eerst 'Naar buiten' en daarna 'Naar boven' riepen. Oog in oog De receptioniste was de eerste in het consulaatsgebouw die gisteren oog in oog met de overvallers kwam te staan. Nog hevig geëmoti oneerd vertelde zij later dat een ongeveer 25-jarige Zuidmolukker zich aan de balie tot haar had gewend met de vraag wat een vliegtocht naar Indonesië kostte. Toen zij zich omdraaide om een folder te pakken, zette de Zuidmo lukker een van haar collega's het mes op de keel. Tegelijkertijd ren den nog twee Zuidmolukkers het reisbureau binnen. De in het ge bouw aanwezigen werden naar bo ven gedreven, waarna de gijzeling een feit was. Onmiddellijk na de overval hoor den omwonenden schoten in het gebouw vallen. De politie dirigeerde scherpschutters naar de omgeving van het consulaat, waar, van de straat af en vanuit huizen in de buurt, het gebouw onder schot werd gehouden. Na enige tijd arriveerden ook pantserwagens. De bezetters gaven van hun aanwezigheid blijk door uit een raam de vlag van de Republiek der Zuidmolukken te hangen. In Den Haag was eerder op de dag de Indonesische ambassade aan de Toibias Asserlaan al onder strenge bewaking gesteld; de hele straat voor het ambassadegebouw was af gezet. In Wassenaar stonden poli tiemannen bij het woonhuis van de Indonesische ambassadeur. Premier Den Uyi werd, toen hij gistermid dag door de Haagse Parkstraat reed, omgeven door vier politiemo toren. Als 'uitsluitend voorzorgs maatregel' verhoogde de Hilversum- se politie de bewaking van de om- roepgebouwen in verband met mo gelijke activiteiten tegen radio- of tv - ui tzendingen Het beleidscentrum in het gemeen tehuis in Bellen werd aan het einde van de middag en het begin van de avond extra bewaakt toen berich ten de ronde deden dat uit Assen een grote groep Zuidmolukkers op weg was naar Bellen, maar dat niemand er een idee van had wat zij van plan waren. Later werd meegedeeld dat het om ongeveer tweehonderd jongelui ging, de ex tra bewaking werd toen gehand haafd. Het provinciehuis in Assen is gis termiddag een poos ontruimd ge weest na een bommelding. Alle personeelsleden werden overge- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Na de nieuwe actie van de Zuidmolukkers in Am sterdam zijn gistermiddag een aantal regeringsgebouwen, gebou wen van ambassades en dergelijke onder bewaking gesteld. Voor de mariniers, de marechaussees en de rijkspolitie op Schiphol werd een toestand van verhoogde paraatheid afgekondigd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Even na tien uur gistermorgen kwam bij de redactie van onze krant een te lefoontje binnen van iemand die zijn naam niet wilde noemen maar volstond met de aandui ding O.O.O., T.O.T.' (mogelijk de afkorting van 'Oog om oog, tand om tand', red.) Deze man zed een 'belangrijke me dedeling' ite willen doen, die naar ons bleek kennelijk van papier werd voorgelezen. Eerst liet hij ons de stem van een andere man op een bandje horen, die een soort wachtwoord uitsprak: 'De tandarts is met zijn spreekuur be gonnen'. De onbekende man zei verder te behoren tot een groep jongeren vdn 23 tot 32 jaar, die van de regering eist dat binnen 24 uur, gerekend vanaf donderdagmorgen acht uur, de twee leiders van de militante Zuidmolukkers die de treonpassagoers gegijzeld houden, worden overmeesterd. Gebeurt dit niet, zo voegde hij eraan toe, dan zal zich vrijdagmorgen om acht uur in één vaai de woonoorden van Zuidmolukkers in Nederland een zware ontploffing voordoen. Hierbij zou een chemicus een rol spelen. Toen we probeerden het verhaal dat de man afstak te onderbreken, liet hij merken daar niets voor te voelen. (We stelden namelijk po gingen in het werk om zijn verhaal via onze steno-dienst op de gram mofoonplaat op te nemen, red.). Wel was hij 'bereid (nogmaals de stem op de band te laten horen. Ook liet hij nog weten dat de politie in Haarlem bij hun actie een belangrijke rol zou spelen. Tenslotte zei de man dat de aan duiding 'O.O.O. T.O.T.' binnen 24 uur bekend zal zijn. 0 Vervolg van pagina 1 kinderen van ambassadepersoneel gevestigd. De gijzeling begon in het reisbureau, waar een receptioniste inging -op het verzoek van een Zuidmolukker informatie te geven over een vliegreis naar Indonesië. Terwijl zij een folder zocht, storm den andere Zuidmolukkers het ge bouw binnen en werden de aanwe zigen naar een hogere verdieping gedreven. Na hun binnenkomst stelden de overvallers telefonisch de Indonesische ambassade in Den Haag van het gebeurde op de hoog te. Het consulaatsgebouw stond onder verscherpte surveillance. Dinsdag was de permanente bewaking opge heven, omdat een overval niet (meer) werd verwacht. De bewa king was ingesteld na de gijzeling van treinpassagiers bij Beilen. In het Amsterdamse hoofdbureau van politie werd een beleids- en perscentrum ingericht. Aan het overleg in het beleidscentrum wordt deelgenomen door burge meester Samkalden, de hoofdoffi cier van justitie in Amsterdam, de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie, de commissaris van de ko ningin in Noord-Holland en de hoofdofficier van justitie mr .J. F. Hartsuiker. Ja ook hij hoeft zijn werk bij neusverkoudheid niet meer te onderbreken^Of zijn hobby of favoriete sport. Even die handige Otrivin- spray of -druppelflacon gebrui ken en ook kunt weer vrijer ademhalen. <W' uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier Den Uyl heelt de leiders van alle fracties in de Tweede Kamer en Kamervoorzitter Vondeling gistermiddag in het extra beveiligde Kamergebouw ingelicht over de situatie in: Amsterdam en Beilen. Het overleg duurde ruim een half uur. Dr. Vondeling zei later in de Kamer de regering 'wijsheid en kracht te hebben toegewenst in de pogingen het aantal slachtoffers zo beperkt mogelijk te houden'. Na- mens de Kamer zed dr. Vondeling voorts: 'We leven sterk mee met de slachtoffers, de nabestaanden en allen die in deze zaak betrokken zijn.' Defensie heeft gasteren de staat van verhoogde paraatheid afgekon digd voor alle onderdelen van de mariniers en de marechaussee. Dit betekent dat deze onderdelen in de kazernes moeten blijven en zich voorbereid hebben op een snel uit rukken als dat nodig mocht zijn. Aangenomen wordt dat deze maat regel is genomen als voorzorg voor het geval zich elders nieuwe acties van jonge Zuidmolukkers mochten voordoen. VERTRAAGD De voortdurende aanwezigheid van premier Den Uyl en vdcepremier Van Agt op het crisiscentrum öp het departement van justitie in Den Haag vertraagde gisteren ook de afhandeling van de belasting plannen voor volgend jaar in de Tweede Karna:. Aan het eind van de middag deelde minister Duosenberg (financiën) mee ernstige bezwaren te heben tegen oepaalde wijzigingsvoorstel len (zie daarvoor elders in deze' krant). Hij kon in verband met de Zuidmblukse acties het eindoordeel van het. kabinet nog wiet geven omdat de ministerraad nog niet' bijeen had kunnen komen. De ver gadering werd daarom voor twee uur geschorst. (Advertentie) HVTERKATIOXAAI. AIUÏIIKI'V,V\ r i r SlIUIItltllT EN UUMI<\OLO<;ii: In dit boek aa. Landru, if Bonnie en Clyde, TBR in Nederland, Onthullingen É- over 'De grote treinroof=i Rijk geïllustreerd in kleu r no.l f 13,50 I in iedere boekhandel (ADVERTENTIE) bracht naar het vlakbij gelegen provinoiaaf laboratorium. Een politiewoordvoerder op Schip hol zei dat de verscherpte bewaking op de luchthaven niets te maken had met de eisen die door de kapers van de trein bij Wljster en de Zuidmolukkers in het Indonesische consulaat in Amsterdam zijn ge steld. Beide groepen hebben name lijk een vliegtuig geëist. 'De maat regelen die wij hebben genomen zijn zuiver preventief. Het initiatief daartoe is genomen door de dienst luchtvaart van de rijkspolitie zelf,' zei een woordvoerder. Sinds don derdagmiddag is extra personeel ingezet voor controles en surveil lances op de luchthaven. In Den Haag richtte minister Van Agt gisteravond een oproep aan de pers om in de berichten over de gijzelingen 'de grootst mogelijke prudentie te betrachten'. In het Friese Heeg kwamen gister - avond rooms-katholieken, her vormden en gereformeerden samen in de rooms-katholieke Sint Jozef kerk, waar zij een bidstonde hiel den voor de goede afloop van de gijzelingsdrama's. De bewoners van Heeg en omliggende dorpen waren met geluidswagens voor de bidston de opgeroepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3