Kerken in Angola ijveren voor vrede Eerste conclusies op tafel in Nairobi Vandaag In memoriam Ad Kui iper Conferenties* Ds. Matuawana: volk is het vechten moe FAMILIEBERICHTEN Hervormde kerk eist ruim miljoen van Haagse raad Ad Kuiper (78) overleden VOORBIJGANGERS VRIJDAG 5 DECEMBER 1975 KERK - BINNENLAND door L. P. M. Scholten DE BILT Ds. Joao Matuawana is ervan overtuigd, dat de kerken erin zullen slagen in Angola een verzoening tot stand te brengen tussen de strijdende partijen. "Veertien jaar heeft het Angolese volk gestreden voor bevrijding. En nu hebben de politici het doel vergeten. Maar het volk is het vechten moe. Het voelt, dat de politici nu voor buitenlandse belangen vechten en niet meer voor het volk.' Ds. Matuawana, baptist uit het noor den van Angola (het FNLA-gebied), is enkele dagen in ons land om te spreken over hulpverlening aan zijn kerk. Ik trof hem bij ds. J. ter Braak te De Bilt, die zelf tien jaar in Zaire als baptistenzendeling onder Ango lese vluchtelingen gewerkt heeft. De politici streven naar overwinning. Wij zeggen: overwinning is geen op lossing. Er moet verzoening komen door overleg, zegt ds. Matuawana. Een zesde deel van de Angolese be volking is protestant. Verwacht u, dat u voldoende gewicht in de schaal kan leggen? Alle politieke leiders zijn afkomstig uit de protestantse kerken en hebben hun opleiding op zendingsscholen gehad. Dat is te begrijpen. De Portu gezen en de roomse kerk kweekten een Angolese elite ten behoeve van het koloniale regime. De zending leidde een kader op, dat de blanken kon vervangen, en was daarom al lang voor de opstand verdacht. In de vrijheidsstrijd (1961-1975) heeft dan ook naast de politici geen groep zo veel te verduren gehad als juist de dominees. Onze reputatie is onver dacht. Hoe is de situatie op het ogenblik voor de protestantse kerken? Wij hebben alle vrijheid, kunnen kerkdiensten houden, onderwijs, so ciaal en medisch werk opzetten. Maar wel zijn wij thans gebonden aan onze eigen gebieden. De baptis ten werken vooral in het noorden, waar de FNLA de macht heeft, de Deze foto werd genomen tijdens de bidstond voor de vrede, die in september in San Salvador werd gehouden. Naast ds. Joao Matua wana (tweede van rechts) een Italiaanse r.k. geestelijke. UIT VAN LEZERS Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij pubiikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. AOW De KVP heeft in de Tweede Kamer gesuggereerd de AOW-uitkering niet langer te koppelen aan de ge middelde loonstijging, maar aan de prijsstijgingen. Dit zou de overheid in enkele jaren miljoenen guldens aan besparingen opleveren. Is er nu geen andere manier om te bezuini gen dan juist op de AOW? Of denkt de KVP misschien dat de AOW- trekkers het te weelderig hebben? Dat geldt misschien voor een aan tal topfiguren, maar niet voor dege nen die bljj zijn met elke AOW-ver- boging. Amsterdam Gastarbeiders W. Bakker Ja, laten we iets doen aan het pro bleem van de (illegale) gastarbei- kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch tot 16.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456; en van 16.30-20.00 uur op nummer 020-220383. Dit laatste num mer geldt ook voor ZONDAG AVOND en dan van 18.00-20.00 uur. Onze adressen: AMSTERDAM: Dlrektle - commerciële afdelingen - administratie: Wibautstraat 131, tel. 020-913456, Postbus 859. Redaktie: Nieuwe Zljds Voorburg wal 280, Amsterdam. Tel 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORORECHT: Westblaak 9, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel 070-469445. Postbus 101. ZWOLLE/GRONINGEN: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. ders, die hun toevlucht in kerken hebben gezocht. Moet dat laatste niet een extra aanwijzing zijn voor ons om hen te helpen? Ik heb ge hoord dat bisschop Simonis zich ern stig met hun zaak bezig houdt. Waar blijven de andere kerken? En waar blijven de kerkmensen? Straks op 5 december geven we el kaar weer wat (soms veel). En wat geven we hen? Geven we hen de kans op een menswaardig bestaan in ons land dat, ondanks economische problemen, toch tot de rijke landen behoort eten we er een boterham minder om als zij hier werken? Laten we hen laten ervaren dat we een democratische en christelijke natie zijn en hen niet in de kou la ten staan letterlijk noch figuur lijk. Rotterdam Mej. O. G. de Kwaadsteniet Kinderbijslag (2) Volgens ds Heemskerk worden de kinderen beter beschermd en opge voed, en het gezin erkend, door de kinderaftrek en kinderbijslag door de overheid. Deze overheidsvoorziening ziet hij als een stukje vrijheid van opvoe ding. Hoe is het dan met de gezinnen van de zelfstandigen die deze kinderbij slag niet krijgen? Hoe kan ds Heemskerk staatsopvoe ding afwijzen, terwijl hij wel bijdra gen van de staat wil ontvangen? Gunt ds Heemskerk de laagstbetaal den geen compensatie? Ik vind de reactie van de heer Rool- vink beter: bet afschaffen van de kinderbijslag voor de hogere inko mens. Deze bijslag kan er best af'. Zeist A. van Esch Herdoop (3) Zich laten dopen behoeft geen ver dediging maar is een GETUIGENIS. Daarom zijn in de voorbije eeuwen zo onzaglijk veel christenen die de bijbelse doop. dat is onderdompeling hebben ondergaan, vervolgd en ge dood. In het Historisch Museum in Amsterdam ziet men een stukje kerkgeschiedenis afgebeeld hoe de wederdopers smaad en vervolging hebben moeten lijden. Op bijbels handelen volgt altijd vervolging. Maar een kerk die zowel de be sprenkeling als de volwassen doop zou toestaan is tegen zichzelf ver deeld. Efeze 4 vers 5 zegt duidelijk: Een geloof, één Doop. Laten de ker ken ophouden met al die theologi sche formuleringen om de kinder doop te rechtvaardigen. Laten ze gaan doen wat de Dooper Jezus zelf heeft doen ondergaan toen Johannes Hem o derdompelde. De Bilt G. v. d. Hoeven methodisten in het midden (MPLA) en de verenigde kerk in het zuiden (Unita). Wij moesten vorig jaar de organisa tie van het kerkelijk leven weer he lemaal van onderop beginnen. Je kon toen uren rijden door het noor den van Angola zonder één mens tegen te komen. Een half miljoen mensen was gevlucht naar Zaire. Alle dorpen waren verwoest. Alleen aan de vruchtbomen was nog te zien, waar ze gelegen hadden. Van de driehonderd baptistenkerken hebben de Portugezen er 298 met de grond gelijk gemaakt. De voedselvoorzie ning gaf en geeft nog geweldige moeilijkheden, nu de vluchtelingen teruggekeerd zijn. Een ander voor beeld: de enige dokters uit dit gebied waren Portugese militaire artsen, die allemaal weggegaan zyn. Nu moeten wij het doen met vijf Angolezen, die in Zaire een spoedcursus tot arts volgden. Hoe kunt u als protestantse kerken stelling nemen, als u geen contact meer hebt met elkaar? Het Woord van God is niet gebonden. Wij blijven liefde, verzoening en eenheid preken en de politici zullen tot de overtuiging komen, dat wij geljjk hebben. Een voorbeeld: in mijn gemeente San Salvador organiseerde ik in september een grote bidstond in de open lucht voor de vrede. Ik nodigde de FNLA-leiders uit, maar zei erbij, dat wij ook voor de anderen zouden bidden. Zij kwamen toch. Vierduizend mensen waren daar bij een om te bidden. Wanneer de an deren dat in hun gebied ook doen, zal dat zijn uitwerking niet missen. Hoe verloopt de hulpverlening nu? Omdat er geen kerkelijke organisa ties meer waren, steunde de wereld raad tot vorig jaar via de bevrij dingsbewegingen. Nu het weer moge lijk is de kerken te steunen, vroeg de wereldraad ons een raad van kerken te vormen, die als kanaal zou kun nen functioneren. Ik had zitting in het voorbereidend comité, dat in juli in Loeanda vergaderde. Dat was in de tijd van de coalitieregering. Maar ongelukkigerwijs brak toen juist de burgeroorlog uit, zodat deze bespre king voortijdig moest worden afge broken. De wereldraad heeft toen be sloten de drie kerken afzonderlijk te steunen, maar maakte daarbij de fout alle geld via Loeanda te sturen. Bij mijn bezoek aan Zweden en En geland ontdekte ik, dat veel geld voor ons baptisten gestuurd is, dat nooit is aangekomen. Men kan ons alleen bereiken via Zaire. Hoe Is de positie van de r.k. kerk thans? De roomsen zijn zeer bang. Ze heb ben afschuwelijk met de Portugezen gecollaboreerd. Ze zijn ook bang voor ons, protestanten. Wanneer de Portugezen een kerk van ons ver woestten, stalen de priesters onze kerkklokken. Daarom was het voor hen onbegrijpelijk, dat wij hen ook uitnodigden voor die bidstond in San Salvador. Sindsdien is er wel wat veranderd. In Europa beseft men vaak niet, dat de godsdienst in Afrika een veel grotere realiteit is dan de politiek. Hoe kan het ook anders, als je min stens twee maanden nodig hebt om de mensen uit te leggen wat socia lisme, communisme enz. is. Daarom ben ik ervan overtuigd, dat de ker ken beslissende invloed hebben. Wij hopen en bidden en weten daarbij, dat wij een God hebben, die leeft. Veertien jaar hebben wij als vluch telingen in Zaire gebeden om vrij heid en God heeft ons gebed ver hoord. Nu bidden wij om eenheid en verzoening en ook dat zal God ons geven. Dat is mijn vast geloof. DEN HAAG De vier hervormde eigenaars van het vroegere landgoed Oostduin hebben bij de Haagse ge meenteraad een schadeclaim ten be drage van 1.255.000 gulden inge diend, omdat zij blijkens het nieuwe bestemmingsplan Oostduin-Arends dorp op hun gronden niet meer die gebouwen kunnen bouwen, die zij vóór de wijziging van dit bestem mingsplan voor ogen hadden. Het gaat om de stichting Oostduin en de drie participanten daarin, de Haagse hervormde gemeente (het college van kerkvoogden daarvan) en haar diakonie en de landelijke hervormde kerk. Op Oostduin stond al geruime tijd het rusthuis Oost duin. Later is een deel van het ter rein verkocht en bebouwd met een hoog kantoorgebouw. Op het eigen gedeelte kwam ook een tweede be jaardengebouw van de diakonie van de grond, het flatgebouw Arends dorp. Neerzetten van een centraal dienstencentrum voor de hervormde kerk met vergaderruimte voor de synode en dergelijke werd tenslotte onmogelijk. De adressanten wijzen er de Haagse raad op, dat zij door het nieuwe be stemmingsplan bouwgrond op een van de fraaiste plaatsen van Den Haag kwijt zijn geraakt, nu de res terende ruimte het karakter van een park moet behouden. Op grond van prijzen van vervangende bouwgrond op vergelijkbare stand wordt ge vraagd de schade te bepalen op 1.255.000 gulden. TROUW/KWARTET 2 v -ï door Aldert Schipper NAIROBI De assemblee van de wereldraad van kerken komt in het stadium dat er noten gekraakt wor den. De dagen zijn voorbij dat de tweeduizend deelnemers aldoor luisterden naar redevoeringen. De ge sprekken in kleine groepen zijn afgelopen. In de secties kwamen gisteren de eerste voorlopige conclusies op tafel, zodat van sommige secties nu wel zo'n beetje bekend is waar het allemaal heen gaat. Er is veel belangstelling voor sectie één, die gaat over het belijden "tan Christus in de hedendaagse wereld. Hier stonden de mensen van de maatschappelijke betrokkenheid te genover de aanhangers van evange lisatie (als we de 'richtingen' zo mo gen aanduiden). Het voorlopige rap port dat in deze sectie is geprodu ceerd doet vermoeden dat er een brug geslagen is tussen de horizon tale en vertikale lijn. In het rapport komen hoofdstukjes voor over beke ring, discipelschap, het zijn van een belijdende gemeenschap, de heelheid van de wereld en de heelheid van de kerk, de urgentie en de methodolo gie van de verkondiging van het evangelie. In het voorlopige rapport van deze sectie wordt de culturele eigenheid van de mensen als positief gewaar deerd, hetgeen een bepaalde kritiek inhoudt op de evangelisatiemetho des, waarbij het westers cultuurpa troon automatisch ingevlochten were? in de verkondiging van het evange lie. Ook wordt in dit rapport aan vaard dat hét antwoord van elke mens op de roep van het evangelie variëert naar gelang de eigenheid van iedere persoon. In de groep is de opvatting van de Argentijnse theoloog Miguez Binimo aanvaard, dat het evangelie vergeleken kan worden met olie in eén aarden vat. Als je het aarden vat van de maat schappelijke betrokkenheid breekt en wanneer je alleen de inhoud wilt overdragen, dan verliest het evange lie zijn duidelijke vorm en vastheid. Andere godsdiensten Het voorlopige rapport van de sec tie die zich bezighoudt met het thema van het zoeken van gemeen schap met aanhangers van andere godsdiensten en ideologieën stuitte op grote weerstand, vooral van de zijde van de evangelicals, maar ook van orthodoxe zijde. De Noorse bisschop Per Loenning walde in zijn kritiek weliswaar niet zover gaan, het stuk synoretistisch te noemen, maar hij proefde er naar zijn zeggen toch een smaak van universalisme in. Hij kreeg de steun van een massa gedelegeerden, die het rapport, zonder erover te willen stemmen, terugzonden naar de sectie om het te laten herschrij ven. In het rapport van sectie drie is duidelijk de hand te herkennen van de directeur van het programma, dat de- wereldraad heeft voor de dialoog, de Indiase theoloog dr. Stanley Samartha. Het christendom heeft als eigenschap de mensen te brengen tot het vormen van ge meenschap, niet alleen tussen de aanhangers van het christendom zelf, maar ook met andere mensen, omdat het christendom nu eenmaal leert, dat alle mensen in beginsel schepselen Gods zijn, die allen tot het geloof in Jezus geroepen wor den. De dialoog met aanhangers van an dere godsdiensten moet men vol gens dr. Samartha dan ook niet zien als een alternatief voor of de voorbereiding op de verkondiging van het evangelie. Het is een we zenlijk andere activiteit, waartoe christenen door hun Heer gedwon gen worden. Onder de deelnemers aan de assem blee bevindt zich dan ook een klein aantal vertegenwoordigers van ande re godsdiensten, een tweetal joden, een hindoe, een paar moslims en een boedhist. Dit feit schijnt een aantal deelnemers aan de assemblee dermate te irriteren, dat zij er be zwaar tegen maakten. De joodse vertegenwoordiger vroeg toen: 'Wat wilt u, dat er liever geen joden in de wereld zouden zijn?' Het christelijk respect voor de aan hangers van andere godsdiensten, aanwezig is in een of andere vorm. De koran erkent Hem als profeet en de hindoe-vertegenwoordiger meldde ook dat in zijn godsdienst het mo del van Jezus een steeds grotere rol gaat spelen. Afwezigen De grote afwezigen in de sectie in zake dialoog zijn de vertegenwoor digers van de ideologieën, zoals het kapitalisme of het marxisme. Dit ge mis wordt te sterker gevoeld na de rede van de premier van Jamaica, Manley, die de kerken uitdaagde tot het nadenken over een duidelijke maatschappij vorm. Manley leverde ernstige kritiek, zowel op het wes terse soort kapitalisme als op het Oosteuropese staatskapitalisme en hij riep onder de slagzin: 'Geen ba zen en geen ondergeschikten meer' de aanwezigen op te zoeken naar een alternatief. Hij verheimelijkte niet dat volgens hem dit alternatief gezocht moet worden in de richting van Joegosla vië of Tanzanië. Welnu, de wereld raad heeft geen mensen en geld om deze uitdaging op te pikken. Een an dere hindernis voor dit gesprek met ideologieën is uiteraard dat niemand weet wie nu eigenlijk 'het kapitalis me' vertegenwoordigt. Met de marxisten ligt het nog moeilijker, daar de marxisten die aan de macht zijn meestal niet geïnteresseerd zijn in een gesprek met het christendom over beginselkwesties. Militarisme In de sectie die zich bezighoudt met de technologie en de toekomst van de mens is het voorstel gedaan om de wereldraad te vragen een spe ciaal programma op te zetten om het militarisme in de wereld te be strijden. Het zou volgens de secre taris van deze sectie, de Nederlan der dr. H. M. de Lange, zoiets kun nen worden als het programma tot bestrijding van het racisme. 'Er is jaren en jaren vergeefs geprotes teerd tegen het militarisme. Het programma tot bestrijding van het racisme heeft de debatten over ras senwaan versneld en verhevigd. Het zelfde moet gebeuren met het mili tarisme'. Na 'de eerste dagen vergaderen ln de secties is het opvallend hoezeer de gedelegeerden uit zijn op het ver mijden van conflicten, maar ook hoe weinig de mensen zich op hun komst naar Nairobi hebben voorbereid. Vier vijfde van de afgevaardigden zijn nieuw in de assemblee en zij Reb ben hun huiswerk slecht gedaan. In de sectie over technologie is men lang zover niet gekomen als het programma van de wereldraad zelf al was sinds de reeks vergaderingen in Pont Mousson, Boekarest en Sigtuna, waar de studie over de toe komst van de mens begon, respectie velijk werd afgerond en waar nage dacht werd over de invoering van kernenergie. door Bertus Schellingerhout Ad Kuiper, man van vrede. Onze laatste ontmoeting: bij het open graf van een vriend. Wie was Ad Kuiper? Een vriend tot het laatst. Met zijn vrouw onderhield hij tot op het laatst contacten die van wezenlijke betekenis waren. Rijk aan gaven, warm menselijk in elke ontmoeting was hy in alles een lief kind van God die het niet kon laten van zijn Heer te getuigen. Zijn woorden waren daden. Zijn daden hadden iets te zeggen. Na het officiële afscheid als direc teur van De Witte Hei bleef er het persoonlijke contact. De diepe per soonlijke belangstelling voor ieder die hij iets te geven had. Dat was veel. Daarom leeft hij ook nadat hij gestorven is. Als ouderling legde hij op een on orthodoxe manier contacten met mensen bij wie hij kwam namens zijn Zender. Als man van fijne be schaving zocht hij naar het goede woord. Naar het woord dat iets deed. Naar de daad die iets te zeggen had. Daarom was hij zo blij met de luid- klok bij De Witte Hei. Deze klok voert het randschrift: Weest daders des Woords. Na zijn pensionering mengde hij zich niet meer in de gang van zaken het gereformeerde jeugdwerk betreffen de, maar hij hield het wel bij. Hij volgde het met liefde. De mensen die informeel contacten bleven hou den zijn er meer dan ik kan be denken. Zo was hy, zich niet opdringend, maar altijd beschikbaar. Hij had zo zijn zorgen over gere formeerd jeugdwerk. Hij kende ook zijn talloze vreugden aan datzelfde werk. Op 11 augustus kregen wij nog een brief waaruit ik citeer: 'Uw. onze opdracht uiteraard ook voor he dendaags jeugdwerk dringt ons naar het slot tegelijk protocol! van het Marcus-evangelie. Het wordt hoe langer hoe meer voor ons jeugd werk de quintessens, voor de wer kers, voor de groepen van het LGCJ'. Ad Kuiper Persoonlijk werd hij voor mij als di recteur een vriend; een vriendschap die zich verdiepte toen er geen func tionele verhouding meer bestond. Een vriendschap die van blijvende betekenis is. Daarom leeft hij ook, nadat hij ge storven is. De heer L. Th. Schellingehout is stafmedewerker van het L.C.G.J. (landelijk centrum voor gerefor- meer jeugdwerk). SINNIKLAAS Mag ik even beginnen met de moe ders vandaag alle sterkte te wen sen? Ze hebben dat wel nodig, ook al is het dan misschien niet preciei van mij, want er wacht ze weer het een en ander. Hoe je immers ook bezig bent geweest, er moet zo'n sinterklaasdag zelf vaak nog zoveel gebeuren. Dat ellendige gezeul langs winkels en warenhuizen, dat gereken en gedub. 't Is altijd net zoiets als amateuristisch haarknippen. Jt knipt altijd iets teveel en dan moet je alles weer op dat niveau bijknip pen. Je koopt net weer iets dat dui delijk duurder is voor Jantje, zodat je dan toch nog even voor Frits de straat op moet, want 2e mogen niet gediscrimineerd worden. En dan die gedichten. Je wilt er toch een beetje behoorlijk mee voor de dag komen Dus: veel sterkte, moeders en even tueel ook vaders. Trek u er ook weer niet teveel van aan. Een kin derhand mag tegenwoordig dan wat minder gauw gevuld zijn, het is toch ook een stuk gezelligheid en harte- lijkheid die het doet. En als u me belooft het niet aan uw kinderen te laten lezen dan wil ik het hier nog wel even zwart op wit 'in de krant' laten afdrukken: hij bestaat niet Alleen u bestaat en uw kinderen be-1 staan. En dat is morgen hopelijk nog zo en overmorgen, 't Mooiste sinterklaascadeau blijft een liefheb bend hart en mensenlevens die echt; aan elkaar verbonden zijn. Maar nu houd ik echt op, want sinterklaas is tenslotte geen erkende christelij ke feestdag en een preek hoort er; daarom niet bij. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De heer Ad Kuiper, mede-oprichter van Trouw' en oud- directeur van het (voormalige) gere formeerde jeugdcentrum "De Witte Hei', is in Utrecht overleden. De heer Kuiper is korte tijd ziek ge weest; hij bereikte de leeftijd van 78 jaar. Ad Kuiper begon zijn loopbaan bij het lager onderwijs, studeerde Ne derlands en werkte daarna als le raar aan de christelijke kweek school 'Rehoboth' te Utrecht en aan het christelijk lyceum te Zeist. Hij maakte vele jaren deel uit van het hoofdbestuur van de gereformeerde jongelingenbond en verrichtte als tweede voorzitter veel redactioneel werk. Bij de jeugd was hij een ge liefd spreker en raadgever. In 1948 werd hij directeur van het gereformeerde jeugdcentrum De Witte Hei in Huis ter Heide (Utr.), dat hij opbouwde en tot bloei bracht. In 1962 ging dfe heer Kuiper met pensioen, maar het vrije gerefor meerd jeugdwerk bleef zijn warme belangstelling ontvangen, zowel na tionaal als internationaaL In februari 1943 werd mede op ini tiatief van Ad Kuiper samen met Wim Speelman en dr. Bruins Slot het verzetsblad Trouw' opgericht. Aanstaande maandag zal de begra fenis plaatsvinden te Utrecht. Eraan vooraf gaat een dienst in de Lu- kaskerk aan de Bernadottelaan te Utrecht om ongeveer 12.15 uur. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Afscheid van Strijen: B. Albada, ber. te Raalte. Intrede te Westmaas: J. van Dulle- men uit Klaaswaal, (wordt tevens] belast met het past. van verpl. teh. De Egmontshof in Oud-Beijerland). Emeritaat verleend aan ds M. Hiel- kema te Monnikendam, waar hij bijst. in past. blijft verlenen. Beroepen te Kinderdijk: P. M. Breu- gem te Barneveld; te Capelle aan den Ussel: H. Jongerden te Veenen- daal. Aangenomen naar Noordhomdr. C A. Tukker te Kamerik, die bedankte voor Nijkerk en voor de benoeming tot bijst. in het past. te Wassenaar Bedankt voor Werkendam (toez.) J. L. Ravesloot te Oostermeer; voor Bunschoten: J. den Dikken te Bent huizen. GEREF. KERKEN Intrede te Oude en Nieuwe Bildt- dijk: kand. G. Bilker aldaar. Beroepen te Hantum-Ternaard: J. F. Boon, kand. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. EVANG. LUTH. KERK Bedankt voor Haarlem: A. Burg hoorn te Apeldoorn. OUD GEREF. GEM. Beroepen te Den Haag-GaslaanM. Padmos, hulppred. te Krimpen aan den IJssel. Prof. R. Schippers Ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum als hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam kreeg de nieuwtestamenticus prof.' dr. R. Schippers een bundel opstel len van collega's en leerlingen aan geboden. Dit boek, compleet met het portret van de jubilaris en de lijst van intekenaren, is bij Kok in Kam pen uitgekomen onder de titel 'Ad interim' (ondertitel: opstellen over eschatologie, apocalyptiek en ethiek). Het telt 262 pagina's en kost 42,50. Ds. H. Mondt Op 78-jarige leeftijd is overleden ds. H. Mondt te te Milsbeek. Hij werkte als hervormd predikant in Nijega (HO), Leiderdorp, Zelhem, Apel doorn en van 1948 tot zijn emeri taat in 1962 in Haren. Ray Teeuwissen Ds. Ray W. Teeuwissen (57) te Brussel is benoemd tot secretaris-ge neraal van het Belgisch bijbelge nootschap. Hij werd in 1945 door zijn kerk, de verenigde presbyteriaanse kerk van de Verenigde Staten, uit gezonden als fraternal worker werkte als zodanig in Duinkerken (Frankrijk), Genève, Yacundé (Ka meroen) en sinds 1963 als evange lisatieleider van de protestantse kerk in België. Ervaringen uit Nairobi. Discussie avond met dr. H. M. de Lange, don derdagavond 18 december half acht in het theologisch instituut, Rapen burg 59, Leiden. Praten met Kuitert, 19 tot 21 de cember in het vormingscentrum De Drieklank te Paterswolde aan de hand van zijn boekje 'Zonder geloof vaart niemand wel'. Inl. tel. 05907 - 2700. Begeleiden van jongerengroepen. Trainingsdagen 13 en 14 december op De Drieburg, Driebergen (tcL 03438-3193). Kerstretraite op De Hezenberg te Hattem (tel. 05206-1648), 19-31 de cember.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2