jd opeens istbaar Suriname Kenners kunnen weer kiezen. Groninger bekent dat hij meisje om 't leven bracht Wrok tegen sociale dienst? 'Welzijnswerkers zullen moeten gaan samenwerken' FAMILIEBERICHTEN TET t 18 NOVEMBER 1975 KUNST/BINNENLAND/ TROUW/KWARTET 9 'tijd' in Suriname een rol gaan spelen en dat is een WoERthgwekkend feit. Het meest karakteristiek voor de hele ring hier leek mij steeds al die een verschillende tijd •Jondea nc*e klokken *n de stad en de traagheid waarmee zelfs de ratapai jnvoudige handelingen als het wisselen van geld bij de dam q »end Villam 2 orden uitgevoerd. P3* iij dan ook geen ogenblik mm of zelfs maar boos gemaakt Dungeste zou trouwens nutteloos 15 ''pijn) toen ik na aankomst et vliegveld Zanderij meer uur in een loodsachtige j loest wachten eer de baga- vliegtuig was gehaald en meest letterlijke zin mijn 36_ die geweldige stapel kon 1 vonds in de stad was het ders. Weliswaar was er vertrouwde beeld van [ers, oude creolen meestal, wankele keukenstoel loofdingang van het te be lhouw met het hoofd diep rst gezonken zaten te sla- r in de bijna 150 jaar oude e kerk brandde nog licht. ;n een man of tien druk het scheiden an de markt bezig met het timmeren van een tijdelijke galerij om het aantal zit plaatsen in de kerk te verhogen, als straks, op 25 november, het parlement in deze kerk in een uiterst plechtige zitting bijeen zal komen. Uiterst plechtig, want kolonel Sric Hefford een soort Britse Carel Briels die is ingehuurd om het of ficiële feest te organiseren, heeft bepaald dat iedereen geacht wordt volgende week bij de plechtigheden als staatsbanket en statenzitting te verschijnen in eveneens zeer plech tige kleding als smoking en jacquet. Dat schijnt niet overal goed geval len te zijn ook niet bij enkele ministers, die juist van plan waren om zich rondom de onafhankelijk heid in safari- of afro-kleding te steken. Maar Hefford heeft dat weten te voorkomen. Hij vond dat de mi nisters zich belachelijk zouden ma ken tegenover hun buitenlandse gasten; een argument dat eerst recht 'belachelijk' genomen kan worden, maar als kromme stok misschien toch nog een rechte slag heeft opgeleverd. De creoolse ministers in afro-kle ding: het zou geïnterpreteerd kun nen worden als een bevestiging van de vrees bij de andere bevolkings groepen, dat de creolen (een mili tante minderheid althans) er op uit zijn om hier in het caraïbisch ge bied een soort Afrikaanse enclave te stichten. Werklui bezig met het bouwen van een tijdelijke galerij in de hervormde kerk in Paramaribo. Lampjes antekenirigen lit Suriname )or Jan Kuijk Niet allen in de kerk werd er die avond druk gewerkt. Aan dé Gra venstraat waren elektriciëns op dat late uur bezig het parlementsge bouw en die prachtige behuizing van Arrons ministerie van algemene za ken met lampjes te versieren: on gekleurde lampjes voor het minis terie en bont geverfde voor het sta- tengebouw. En de verbazing kon niet op. Even verderop de Gravenstraat waren op hetzelfde ogenblik slopers bezig een paar in elkaar gevallen krotten te slopen om de stad voor de gasten (die toch alleen maar langs de hoofdstraten zullen rijden) zo voor delig mogelijk te doen uitkomen, terwijl achter het Oranjeplein, langs de Suriname-rivier nog druk ge bouwd werd. Het nieuw Indepencia- hotel, waar heel wat van die offi ciële gasten moeten logeren, is nog lang niet klaar, zodat ook hier dag en nacht moet worden doorgewerkt. Vergaderen op zondag Wat hebben dan de statenleden zich nog te beklagen omdat zij op zon dag moeten vergaderen om de grondwet vast te stellen? Iedereen kan natuurlijk het rekensomemtje maken. In februari 1974 kondigde Arron de onafhankelijkheid van zijn land aan per eind 1975, maar eerst in februari 1975 installeerde hij een commissie die hearings moest orga niseren en een grondwet opstellen. In de zomer was het stuk eindelijk klaar, maar in augustus legde Lachmon het parlement twee maan den stil. De conclusie dringt zich op: dat ge jakker was niet nodig geweest. Maar wie zoeits hier concludeert, maakt duidelijk dat hij ergens anders ge boren is. Trouwens: met het vaststellen van die grondwet zijn de statenleden er nog niet. Deze week moet ook de rijkswet voor de onafhankelijkheid worden vastgesteld en dan is er of ficieel nog niet eens de vlag, die in de nacht van 24 op 25 november in het Suriname-stadion zal worden gehesen. Geen vlag Persoonlijk doet mij zo'n vlag niets en ik kan me zelfs troosten met de gedachte dat er land op deze wereld zijn Engeland, Israël, Nieuw-Zee- land die het zonder grondwet stellen en toch een rechtstaat zijn. Maar hier ligt het allemaal net iets gevoeliger. Aan die vlag zitten ook grote zake lijke belangen vast. Iets van de moeilijkheden voelde ik zondagmid dag aan toeh een ijsverkoper met zijn karretje voorbij kwam. De man had net als zijn collega's gratis verf van de regering gekregen om zijn wagentje feestelijk op te schil deren. Waarschijnlijk had de man het erg moeilijk gehad iets moois, iets na tionaals te bedenken, maar tenslot te had hij het heel eenvoudig opge lost. Hij had het karretje in de juiste tinten rood, wit en blauw geschil derd. 't Was toch een vrolijk ge zicht. (ADVERTENTIE) Öl Chéric 33 cent. i» Wilde Cigarillos Brazil 27 cent. Del Plata 35 cent. BHIM^ili-iiflt Chicos (Brazil) 35 cent. Wiide Havana 35 cent. CK 126 53 cent. Echte liefhebbers hoef je natuurlijk niet te vertellen hoe een sigaar hoort te zijn. Een sigaar is een levend natuur- produkt en een goede sigaar hoeft geen opsmuk. Maar ook model en melange zijn bepalend voor hun keus. Een Sumatra- dekblad is tenslotte voller en krachtiger dan een Java, die weer wat milder is. Een Brazil heeft iets zoetigs in z'n aroma. Een corona heeft een veelzijdiger melange dan een cigarillo. Een flos steekt geurig aan. Een senoritas is er voor meer uren van de dag dan een Corona Grande. Gelukkig dus maar dat de kenner nog kan kiezen uit een rijk assortiment echte, eerlijke sigaren van La Paz (u vindt er hier een selectie uit). Ze dragen allemaal één en hetzelfde zegel: Cigarros Autenticos. Levende natuurprodukten. En niet anders. CK 136 67 cent. ÜM Esquisiios 100 cent. Cigarros Autenticos. Van een verslaggever GRONINGEN De 21-jarige H. L. uit Groningen heeft bekend dat hij vorige week de.21-jarige Riny van der Heide, ambtenares bij de sociale dienst in Groningen, op haar kamer heeft gedood. Hij zei dertien schoten op haar gelost te hebben, waarvan er vijf het meisje in het hoofd troffen. L. werd gisteren aangehouden, nadat de politie in Zuidlaren hem meende gezien te hebben (hij werd al direct na de moord verdacht). Dichtbij de stad Groningen zag de politie een auto naderen waarin zij meende L. te zien zitten; de aanhouding volgde kort daarna. L. zei dat hij het meisje heeft opge wacht, toen zij woensdagmiddag van haar werk kwam; zij stond er achter de balie. Hij volgde haar naar huis, overtuigde zich dat zij alleen thuis was en belde toen aan. De volgende morgen vertelde L. zijn broer dat hij 'zijn meisje' had doodgeschoten. Eer der had L. het meisje al zodanig las tiggevallen dat de politie ingescha keld moest worden. Het slachtoffer is gisteren in haar woonplaats Kloos terburen begraven. De motieven die L., die werkloos is, voor zijn daad had, waren gisteren nog niet geheel duidelijk. Volgens de politie was er aan de ene kant bij hem teleurstelling, toen hjj zich in zijn gevoelens van liefde voor het slachtoffer voelde afgewezen. Bovendien heeft L. volgens de politie in overspannen toestand verkeerd. Volgens zijn eigen verklaring koes terde hij een wrok tegen de sociale dienst: na een vertraging van zijn uit kering voelde hij zich getreiterd door de dienst. In hoeverre hij het slacht offer met het beleid van de dienst heeft geïdentificeerd, was gisteren nog niet duidelijk. Vast staat dat een maatschappelijk werker geruime tijd met hem over de verlaging van de uitkering heeft gesproken. Advies aan Van Doorn: Van onze Haagse redactie DEN HAAG Alggmeen maat schappelijk werkers, huisartsen, wijkverpleegkundigen. buurthuis werkers. opbouwwerkers, streetcor- ner-workers, pastoraal werkers, vrijwilligers, wijkleidsters van de gezinsvorming en bijstandsambte naren zullen moeten samenwerken in kleine of grotere verbanden. Al leen op deze manier kan aan iedere burger die daaraan behoefte heeft goede hulp worden verleend. De nationale raad voor maatschap pelijk welzijn stelt deze samenwer kingsvorm voor in een advies aan de minister Van Doom. De advie saanvraag hield verband met de wens van het ministerie om de subsidieregeling voor het algemeen maatschappelijk werk te herzien. De huidige regeling is volgens de minister te vrijblijvend en te eng om een veelzijdig aanbod van dienstverlening mogelijk te maken. Volgens de raad voor maatschappe lijk welzijn heeft het weinig zin één of een aantal subsidieregelin gen te winzigen. maar moet er een wetgeving komen die voorwaarden schept voor de voorgestelde samen werkingsvorm. Kunnen telefonisch worden opgegeven van 9.00-16.30 uur 020-913456; van 16.30-20.00 uur 020-220383. In Zijn eeuwige heerlijkheid heeft de Here tot Zich genomen Zijn moegestreden Kind. onze lieve Man en Vader Arend Schaart in de leeftijd van 71 jaar. M. Schaart-Kassies Feddo Schaart Roel Schaart Amsterdam. 16 november 1975. Hertspieghelweg 28". Geen bezoek aan huis. Geen bloemen. Gelegenheid tot condoleantie-bezoek woens dagavond van 9-10 uur in het gebouw van de Protestantse Coöperatieve Begrafenisvereniging P.C.B. u.a., Vondelstraat 101. De begrafenis zal plaatsvinden donderdag 20 november om 13.30 uur op de Nieuwe Oosterbe graafplaats aan de Kruislaan. Vertrek van de Vondelstraat ongeveer 13 uur. Tot onze grote droefheid overleed heden mijn geliefde zorgzame Man, onze beste Broer, Zwager en Oom Cornelis Jan de Haan op de leeftijd van 79 jaar. A. Ph. de Haan-Poppink Familie de Haan Familie Poppink Nichten en neven Delft. 17 november 1975. Binnenwatersloot 34. De overledene is opgebaard in één der rouw kamers van het Rouwcentrum, Oostsingel 146. Delft, alwaar gelegenheid is tot condoleren woensdagavond van 78 uur. De roliwdienst zal worden gehouder) in voor noemd centrum D.V. donderdag 20 november a.s. om 1.30 uur, waarna de teraardebestelling in het familiegraf zal plaatshebben op de Algemene Begraafplaats „Jaffa" te Delft om ca. 3 uur. Liever geen bezoek aan huis Geen bloemen „d'Eenvoudigen wil God steeds gadeslaan" Psalm 116 4 (berijmd) Heden nam de Heere tot Zich, na een kort stondige ziekte, onze lieve Moeder, Groot- en Overgrootmoeder Helena van der Zwan-Bal weduwe van Leenderd van der Zwan in de ouderdom van 91 jaar. Mede namens verdere familie: H. van der Zwan Scheveningen. 16 november 1975. Markensestraat 263. Geen bezoek aan huis - Geen bloemen Gelegenheid tot condoleren woensdagavond van 78 uur in Rouwcentrum Scheveningen ,,'t Statenhuys", Statenlaan 78. De teraardebestelling zal plaatshebben don derdag 20 november te 12.30 uur op de Alge mene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Vertrek vanaf ,.'t Statenhuys" te 12 uur. Verdrietig geven wij kennis van het overlij den van Broeder Pieter Veenendaal Wij denken met dankbaarheid aan wat hij meer dan 30 jaar als ouderling voor onze ge meenten betekende. Namens de Kerkeraad van de Gereformeerde kerk van Leusden en Amersfoort (wijk B) J. W. K. Kelder, praeses, A. O. Westerhof. scriba. G. Hengeveld. praeses. J. van der Brink, scriba. Leusden. 16 november 1975. 'De Heer is mijn herder mij ontbreekt niets' In- Jezus ontslapen mijn lieve Man. onze lieve Vader, Groot- en Overgrootvader Abraham Warnaar eerder weduwnaar van Sibregje Bakker oud 82 jaar. Oud-burgemeester van Waddinxveen. Ereburger van Waddinxveen. Officier in de orde van Oranje-Nassau. Begiftigd met de Olivier van Noort-penning. Waddinxveen: M. Warnaar-Veerman Ferwerd: K. van Mourik-Warnaar W. van Mourik P. Warnaar-Slootweg J. C. Bootsma-Warnaar K. Bootsma E. Kok-Warnaar A. Kok J. T. Warnaar M. C. Warnaar-Verburgh W. G. Warnaar klein- en achterkleinkinderen. Waddinxveen. 16 november 1975. Jan van Bijnenpad 119. Geen bezoek aan huis. Gelegenheid tot afscheid nemen op donderdag avond 20 november a.s. tussen 7 en 8 uur in het rouwcentrum Jan van Bijnenpad 1 in gang tunnelzijde. Geen toespraken. De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden in de Geref. 'Kruiskerk' aan de Kerkweg op vrijdag 21 november a.s. om 12.00 uur. waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Oude Algemene Begraafplaats aan de Kerk weg. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de plechtigheid in het Geref. Verenigingsgebouw. Stationsstraat 16. Amstelveen: Loenen a/d Vecht: Nijkerk: Reeuwijk: Zwammerdam: Zo laat Gij. Heer, Uw knecht, na 't woord hem toegezegd thans henengaan in vrede De Llofzang van Simeon vers 1 a Heden nam de Heere tot Zich. onze innig ge liefde Man. Vader. Grootvader, Zwager en Oom Gerrit den Duyn op de leeftijd van bijna 67 jaar sinds 1971 emeritus predikant der Ned. Hervormde Kerk Wapenveld: Zwolle: Apeldoorn: G. J. den Duyn-de Groot M. van Brummen- den Duyn J. van Brummen Sylvia, Ronald en Marco G. den Duyn R. L. den Duyn- van de Put Anke en Gerlof en verdere familie Wapenveld, 15 november 1975 Mr. J. van Doesburgstraat 13. De rouwdienst zal D.V. worden gehouden op woensdag 19 november in de Hervormde kerk te Wapenveld, door de Weleerwaarde heer Ds. H. Veldhuizen, aanvang 14.00 uur, waarna de begrafenis zal plaats hebben op de begraaf plaats te Wapenveld. Voorafgaande aan de rouwdienst is er ge legenheid om afscheid te nemen van de over ledene in het kerkelijk centrum vanaf 13.30 uur. Gelegenheid tot condoleren schriftelijk of ln de hal van de kerk in het register. Liever geen bloemen. Heden heeft de Here op Zijn tijd uit ons midden tot Zich genomen onze geliefde Schoonzuster en Tante Willempje Barthel-Nieboer op de leeftijd van 68 jaar. Familie Barthel neven en nichten. Haarlem. 15 november 1975. Zij wordt D.V. te ruste gelegd op de begraaf plaats aan de Vergierdeweg a.s. woensdag om 1 uur. Heden in heerlijkheid ontslapen onze geliefde Zwager A. Warnaar Echtgenoot van M. M. Veerman Waddinxveen, 16 november 1975. 's-Gravenmoer: C. van der Zaal W. van der Zaal-Veerman 's-Gravenhage: H. J. Neefjes J. M. Neefjes-Veerman P. K. Veerman St. Austell (Eng): II. Veerman M. Veerman-de Haas 's-Gravenhage: A. Veerman-de Graaf I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9