iagse Comedie boeit in louilh's De arrestatie Ingewikkeld speelschema bij muziek rond 1920 rbeiders ,'fnstreren schede Storm op zee Mislukte diefstal Organist Cor Kee gevierd Aafje Heynis boeit pas laat WARTI i-17 NOVEMBER 1975 KUNST/BINNENLAND/WEER TROUW/KWARTET 7 cm ntglipi mengsel van theatrale effecten bij De Pop tot prof ^eghcidjdre Rutten :ulke hl idere inkelei h op al ebt af het ba zo tei neerd ijnt. t tot in De Haagse Comedie heeft het nieuwste stuk van Jean Anouilh - 'De arrestatie' - - jertoire genomen en onder de meesterhand van de Vlaamse regisseur Jo Dua is dat een lorstelling geworden, die het Haagse gezelschap op zijn best laat zien. Cor Stedelinck verstoppertje speelt Een wereld van schizofrene mario netten. Audiberti wist nog niet wat er, ook in Zuid-Amerika, met Al- lende zou gebeuren, door toedoen van de kolonels, wij en Cor Stede linck weten dat wel. geen eenvoudig stuk. leester. 65 jaar onder- w ae grote toneedto- J weetfregisseur en spelers en nvelopPer uitdaagt tot een vir- met de tijd, met de iet de plaats van han- e uitdaging is aanvaard c i waar gemaakt, in een vroeger deftig, ind ietwat vervallen Frans kuuroord, gaat kunifomdraai. terwijl het spel ver naar een oude ka- Himt weer terug in het nu in het restaurant eindigt weer in de Middelpunt erin is een (Eric van Ingen). die herinneringen terug- jn kindertijd en jonge- die hem tot een diger hebben gemaakt. er die beide periodes eger leven, met al de er een rol in gespeeld ider dat Anouilh daar backs van maakt. pat er toen gebeurd is lultaan herhaalt. Er is (Janine Veeren), zoals is. er is ook de jonge t Borremans). die doet laan heeft, zijn vrouw Heyligers) met de ren. zijn moeder, die (Marlies van Alcmaer) ok de tweede centrale olitie-commissaris (Pim nog vele anderen. del endi ders 'i A Een kleine zeven- - ïonstranten. voorname- ndse werknemers, heb- ruchtige maar ordelijke tokji gehouden in de En- oors nnenstad. De demon- karl gericht tegen dreigende de Twentse textielin- aar lemonstranten zijn van overheidssteun aan be- uikt wordt om machi- die arbeiders overbo- laus rem Vi e m mte enlandse arbeiders de- ies betalen als Neder- de demonstranten keringsduur bij werk- Nederlanders. en geen a afloop van hun uitke- ng pre< ersma zal, wanneer hij centrum voor buiten- knemers in Enschede n. een brief met speci- arbeiders gerichte eisen geboden. Maatschappij Europa t einde van dit jaar 136 itslaan als de overheid verleent voor voortzet- ïidige grootte. In Nijme- iet bedrijf is gevestigd, osheld al tot 10 procent epsbevolking gestegen. ittard gaat volgend jaar rijf schoonmaken. Door gel wordt het werk van vrouwelijke werk- mtn Hago Schoonmaakbe- ken overbodig. Voor de n dpntslag aangevraagd. Glaswerke Vegla in blijft onverkort van 1 de Nederlandse dochter ref Etten-Leur moet wor- esc n. Dit betekent ontslag m mensen. De onderne- zegt onmogelijk een ,ee e kunnen innemen, om- vr dzakelijk geachte gege- et bedrijf ontbreken. De vèrgaderen vandaag ïatie. Koning Hert fop dat toneel, ook dank «scheppende decors van I een fascinerende, bij - Ihe wereld. waarin ■en ervaringswereld een «rijgt. Sceptisch als al- Jen hoge dunk van de blijkt uiteen der Iken als deze: Nette 1 hiel slecht bij gebrek Het Stadstoncc! Kweelt onder regie van |ick 'De Pop' van Jac- Die Franse schrijver irven) was als roman- rijver een opmerkelijke Vlaams-Nederlandse re- ij dat fantastische door Hre revue, waarin je als f moeizaam een weg onder een over- iemdsoortige zaken. jtenissen, die op deze [ge manier met zonder ingen van de figuren. Istisch decor van Mario rtr j Edmontl Classen en Pauline van Rheenen in 'Koning Hert' van Carlo Gozzi bij Theater. Mocenni. met een aantal liedjes op teksten van Dolf Verspoor en mu ziek van Jerone Rooyackers. en een tamelijk geforceerd taalgebruik, worden uitgebeeld, spelen zich af in een fictieve Zuid-Amerikaanse staat. Er ontstaat gaandeweg in ze kere zin ook een beeld van da Zuid-Amerikaanse samenleving, zo als zich dat voor kan doen in de verbeelding van zich wat noncha lant. denkende Europeanen, die zich niet de moeite getroosten er nader op in te gaan en er eigenlijk alleen maar een grote farce in kunnen ontdekken, zij het met wrange en bittere kanten er aan.' Revolutie Als de kolonel wordt vermoord neemt de revolutionair zijn uni form en zijn gedrag over en smoort de revolutie, die in feite door de kapitalisten en de generaals werd voorbereid. 'De verarming van de rijken is geen verrijking van de armen' zingt een oude Indiaanse vrouw begeleid door een koor van Zuid-Amerikanen en een combo.- Audiberti was aan dit stuk bezig, toen hij in 1965 stierf. Hij zal wel vooral gedacht hebben aan de staatsgreep in 1955. die Peron deed vluchten en zijn toenmalige Eva. want de gehelde van de in dit stuk heersende kolonel wordt door een professor verdubbeld naast de echte geliefde bestaat er dan ook een pop. behept met de professorale ideeën (revolutionaire?), die tot de val van de kolonel leiden. Dat is de lijn. die je uiterst moeizaam kunt terugvinden onder het vreemde, bi zarre en weinig animeerende meng sel van theatrale effecten waaronder NIJMEGEN De toneelgroep The ater heeft haar al eerder aangekon digde voornemen uitgevoerd en een voorstelling gemaakt van 'Koning Hert' van de hier vrijwel onbeken de Italiaan Carlo Gozzi (1720-1806). tijdgenoot van de veel gespeelde Carlo Goldoni. en diens tegenstan der. Goldoni wilde een beter toneel door voluit geschreven stukken en een natuurlijker spel zonder maskers, Gozzi wilde de commedia dell'arte met zijn vaste types als Pantalone en Truffaldino. hun maskers en hun improvisaties, in leven houden. Hij plaatste die wel als intermezzi in stukken, waarin hij met mensen wonderlijke, magische dingen liet gebeuren. Zo althans in 'Koning Hert.' In het eerste deel daarvan kiest een vorst, na ai 247 prinsessen afgewezen te hebben, uit een aanbod van drie vrouwen uit zijn hofhouding zijn bruid, geholpen door een magische pop. die begint te lachen als een vrouw liegt. In het tweede deel wordt de vorst op een listige ma nier uitgeschakeld door zijn eerste ministc-r. een soort Capitano-fi- guur: de vorst laat zich overhalen 'middels een toverspreuk de gedaan te van een juist gedood hert aan te nemen, waarbij zijn eigen lichaam ontzield achter blijft, en met de zelfde toverspreuk gaat de minister in dat lichaam over. Mét heel vee! gedoe en dank zij een tovenaar komt het allemaal weer in orde. Gekke vondsten El';se Hoomans als regisseur heeft ./daar. met ideeën decors en kos tuums van Nicolaas Wijnberg, re- cui .ieten, maskers en dieren van Frits van der Ven, een voorstelling van gemaakt die vol gekke klei.ie vondsten zit althans in het eer ste deel vol muzikale en literair» grappen ook. maar toch een raar mengelmoes blijft van onduidelijk uitgewerkte bedoelingen. Van enige profilering der figuten is slechts bij sommigen en dan nog bij fragmen ten sprake en als zich dat voordoet lijken zij eigenlijk in een ander stuk thuis te horen. Eii.se Hcomans heeft zich veel te veel op haar eigen interne gevoel voor humor gericht en te weinig gecontroleerd door een zweverige fantasie laten leiden. Een herken bare lijn, een duidelijk verband of welk ander houvast dan ook raakt zij de toeschouwer niet aan. zodat je. blijft zitten met de vraag, waar om het allemaal gespeeld wordt alleen maar om een reeks losse grapjes kan het toch niet..begonnen zijn, al werd er hartelijk om gela chen. Eric van Ingen en zijn jongere 'ik', Robert Borremans, in 'De arrestatie' van Anouilh bij de Haagse Comedie. door R. N. Degens AMSTERDAM Ondanks de goede dienstregeling op papier, liep het met het combinatie-pro gramma van het Concertgebouworkest gistermiddag in het Concertgebouw toch nog uit de hand. Er werden twee programma's met muziek uit omstreeks 1920 gelijktij dig in de grote en de kleine zaal gespeeld, en wel zó. dat men naar keuze groot of klein kon beginnen en toch alles horen Inclusief de voorstelling van René Clairs film .Entr'acte' en het optreden van het 'Resistentie Orkest' in de Spiegel zaal niet amusementsmuziek uit de jaren twintig. De timing bleek niet helemaal per fect, en daardoor ontstond er opont houd. en gedrang van mensen die ergens in wilden waar de anderen nog niet uit waren. En zo werd het erg iaat voordat het Danzi Kwintet tot slot. in de Grote Zaai aan het heel erg lange Bïaaskwintent van Schönberg kon beginnen. Overbodig Eerlijk gezegd was dit een wat overbodig programma-nummer, omdat hel, in tegenstelling tot de rest, wel vaker te horen is, en bovendien tot de meest onverteer bare stukken van Schönberg behoort. Voor het overige een zeer instruc tief geheel waaraan, in groepen, ongeveer 27 leden van het Concert gebouworkest meewerkten, plus de sopranen Anne Haenen en Roberta Alexander. Maarten Bon. piano, en Chaim Levano, declamatie. De laa'.- &te voor het eerste deel uit de 'Sonate in Urlauten' van Kurt Schwitters, een virtuoos gemaakt en gedaan klankgedicht met bete kenisloze fonetiek, gebouwd volgens de klassieke soea te-vorm. Levano wist de toehoorders in Picasso maakte dit omslag voor Stravinsky's 'Ragtime', een van de werken die in 'Muziek rond 1920' werden uitgevoerd. spanning te houden, ook al duurde dat eerste deel al rijkelijk lang. Dat gebeurde in de kleine zaal waar Roberta Alexander de show seal via 'Cocardes' van Poulenc en 'Lutidons' van Satie, doordat zij de cp'tse muzikale kolder suggestief met haar bewonderenswaardige vocale tech- tt'iek wist te doen overkomen. Met een klein instrumentaal ensemble, en. in Satie. met Maarten Bon a's begeleider, die zich in de anti- romantische 'Suite 1G22' van Hin- dernith een uitermate bekwaam Van onze weerkundige medewerker Een depressie bestond het boven de Noordzee sterk uit te diepen. Zon dagmorgen werd in het centrum 975 millibar gepeild. Als gevolg van die verrassend sterke uitdieping veegde later op zondag een warm- tefront de over ons land aanwezige koude lucht in een ommezien het land uit. Dat ging met de nodige regen gepaard. Zondagmorgen wer den vooral in het noorden grote hoeveelheden (de grootste sinds de afgeiopen zomer) neerslag waarge nomen. Boksum ten zuidwesten van Leeuwarden veroverde met 35 milli meter de top. Ameland (Ballum) volgde goed met 30 millimeter. In de Friese zuidwesthoek viel 24 a 25 millimeter onder andere in Sneek en Heerenveen, Ede op de Veluwe bracht het tot 17 milimeter. Zondag overdag viel het weer mee. De isobaren rondom het centrum lagen niet dicht opeen en dus was er weinig wind bij een zeer redelij ke temperatuur. Om zes uur gister avond was het in het midden en zuidoosten van het land nog 10 graden. Feitelijk was het te mooi om waar te zijn en dat zal ons vandaag wel blijken. Naarmate de depressie verder naar het zuidoos ten uitwijkt, zal het weer verslech teren. Wij zullen de wind zien op leven uit noordwest tot noord. Bij stijgende luchtdruk is er op de Noordzee en wellicht ook langs onze kusten stormgevaar kracht 9 of 10 vooral tijdens vlagen. Gisteren was dat al zo rondom de Ierse Zee, in zuidwest-Engeland en in Schotland. Tiree op de Hebriden registreerde tijdens zo een hagelbui een windstoot van ruim 100 kilo meter per uur ofwel kracht 11 orkaan. Culdrose in Zuidwest-Enge land nam een stoot van 86 kilome ter per uur waar (10 Beaufort) en de Seilly-eilanden van 97 kilometer per uur. De luchtdruk is hoog ten oosten en noordoosten van de Azo- ren (1030 millibar). rra;>i)orten van gisteravond 13 weer. ninviiniun temperaturen en i slag van 7lü uur. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Viiss ingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo regen regen regc.i mist regen regen regen mist regen motregen regenbui zwaar bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt regenbui regenbul regen regen motregen geheel bewolkt half bewolkt motregen regen regen regen zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt regen regen zwaar bewolkt regen regen zwaar bewolkt sneeuw zwaar bewolkt /.waar bewolkt onbewolkt licht bewolkt licht bewolkt vertolker van deze duidelijk geda teerde muziek toonde. Experimentele film Het was propvol in de kleine zaal. waar men zich ook nog kon verma ken met de voor die tijd (1924) zeer experimentele fffltn (met 'ge waagde' opnamen van onderaf door een glasplaat waarop een ballet danseres danst) van René Clair. met erg slecht weergegeven muziek van Eric Satie. In de grote zaal waren bijna even veel belangstellenden, maar het bleef er toch te groot en te hol voor de intieme kunst van Kurt Weill's liederencyclus 'Frauentanz' en van Hans Eisler 'Paimström' waarin hij niet verbloemt 'dat hij leerling van Schönberg en bewon deraar van diens 'Pierrot lunaire' was. Anne Haenen had de ondank bare taak daarmee tegen de akoes tiek te vechten. Zij verloor eervol dank zij haar grote begaafdheid. Vooruitstrevend Beter klonken, o.l.v. Reinbert de Leeuw. Stxawinsky's 'Ragtime' voor elf instrumenten, een jazz-parodto met als centraal instrument de 'zi- geunsr'-cimbaion. die hier virtuoos werd bespeeld door John van Hels dingen (maar die toch te weinig uit het geheel -naar vorerr kwam), en de 'Hiëroglyphen' van Daniel Ruyne- man. de enige Nederlandse compo nist deze middag, die met dit stuk in 1918 wat klank en ritme betreft erg vooruitstrevend was. Alles bij elkaar voldoende boeiend materiaal en talent, dat echter be ter tot zijn recht had kunnen ko men v-ra;meer men had nagelaten het in zo'n ingewikkeld speelsche ma onder te brengen. ROTTERDAM De Rotterdamse recherche zoekt getuigen van een poging tot zakkenrollerij op de Weekmarkt aan de Binnen Rotte. Omstreeks elf uur zou 'n 29-jarige in Columbia geboren man hebben ge tracht een portemonnee te stelen uit een tas. Omdat de geldbuidel met een touwtje vast zat aan de boodschappentas mislukte de dief stal. Wel werd de man later op de dag aangehouden op de Maasboulevard op aanwijzgingen van een oogge tuige die de man vanaf de markt had achtervolgd. Omdat er geen aangifte is gedaan verzoekt de poli tie de vrouw waarbij de poging tot diefstal mislukte, zich te melden door Piet Visser AMSTERDAM Een vrij be scheiden auditorium heeft za terdagavond in de Waalse Kerk een pré-ver jaardagsconcert be luisterd bij gelegenheid van Cor Kee's 75ste verjaardag (24 no vember) Deze Amsterdamse organist *1 woonde hij ook heel zijn leven aan de Zaan is zijn muzikale leven organist geweest in Amsterdamse kerken: de Doopsgezinde kerk aan het Singel, de Ronde Lutherse en de Lutherse kerk aan het Spul. Aanvankelijk was hij leerling van Jan Zwart, maar hij voelde zich al heel vroeg aangetrokken tot de stijl van Sweelinck, die ooit de grootste en meest invloedrijke Amsterdamse organist is geweest, zonder wie er nooit een Bach-stijl en wat daar aan vast zit zou hebben kunnen groeien! Vandaar dat Cor Kee dit concert begon met orgelmuziek uit Swee- linck's eigen omgeving: Cornells Schuyt, Jan A. Reinken en Swee linck zelf. Rijk verklankt op het Mullerorgel. Verder speelde de cla- veciniste Annelies Paanakker een 'Suite' van Cor Kee: een wat fra giel geluid ind eze ruimte, modern van stijl. Daarna speelde hij, sa men met Haite v. d. Schaaf een 'Phantasie' die de romanticus Adolph Kesse voor 'vier handen en twee voeten' had gecomponeerd. Ee>n groter orgel en een grotere ruimte zou hier een beter effect opgeleverd hebben. Na de pauz brachten de claveci- ntiste. de organist v. d. Schaaf, in geleid en afgewisseld door een vaak humoristische voordracht door de componist van de geschreven tek sten, enkele fraaie stukken ten ge hore uit Kee's 'Amsterdam 700 jaar Lusthof' die verrassende en zeer muzikale momenten opleverden. Het stuk van 31 bladzijden muziek plus geschreven toelichtende tekst, is een regelrechte hommage aan Amsterdim. Een beschrijvende mu ziek van de fraaie 16e eeuwse Maria ramen zo goed als de oude straatjes en steegjes uit de buurt waar Sweelinck woonde en zoveel moderns en antieks dat alleen kan voortkomen uit een hart. dat Am sterdam hevig bemint. Tot slot improviseerde Cor Kee op twee psalmmelodieën: voor de eer ste waren kerk en orgel te klein om de frisse uitbundigheid; voor de tweede improvisatie zijn wij hem uitermate dankbaar om de beschei den. hartelijke klank en de 6tille vervoering die hieruit sprak. Na af loop was er een receptie dn een van de zalen van het kerk-complex om de (bijna) 75-jarige geluk te wen sen. waarvan door velen gebruik werd gemaakt. door Jac. Kort AMSTERDAM Met haar keuze van de liederen, die Aafje Heynis vrijdagavond in de Kleine Zaal uit voerde. had rij het (althans in het deel voor de pauze) noch zichzelf, noch haar publiek erg gemakkelijk gemaakt. Vier liederen van Gabriel Fauré en eenzelfde aantal van Er- nest Bloch. allen even 6omber en allen mat halve stem gezongen, dat is iets te veel van het goede. En daarbij zijn het nog vrij zwakke liederen ook. zodat het bovenmen selijke van een zangeres wordt ge vraagd. om daarmee een publiek drie kwartier te boeien. Gelukkig kwam er na de pauze meer schakering in het programma (en dientengevolge in de interpre tatie van Aafje Heynis) in liederen van Claude Debussy (Trois chan sons de Fiance en Têtes galantes II). Satie en Milhaud. Toen ging er tenminste iets leven in wat voor dien alleen maar als weluidend en keurig verzorgd de zaal bereikte. En het lied een van de moeilijkste kunstvormen vraagt nu eenmaal meer dan e n mooie stem. een goed verzorgds uitspraak enz., het vraagt een persoonlijke inbreng en een doorleefde, expressieve vertolking. Daarin was Aafje Heynis na de pauze gelukkiger dan voordien. Rudolf Jansen, die ter elfder ure Irwin Gage aan de piano moest vervangen, deed zulks op een ma nier. die men zich niet muzikaler en perfecter wensen kon. Tussen diiit hogedruksysteem en de eerdergenoemde depressie krijgen we weldra koudere lucht over ons heen. Op de Hebriden werd het gisteren al niet warmer dan 5 gra den Celsius. Dit geeft een vergrote kans op regen- of hagelbuien, ter wijl later im de polaire lucht ook nachtvorst mogelijk is. Zondagmid dag was het in IJsland al flink winter. Om 1 uur rapporteerden stations bij Reikjavik -4 graden Celsius. De druk is eveneens hoog (1025 millibar) boven Zuid -Rus land, maar dit systeem kan geen invloed op het weer in West-Euro pa meer uitoefenen. Gisteren heeft het ook in Duitsland behoorlijk ge regend: Frankfort aan de Main tapte gisteravond 15 millimeter OPKLARINGEN MIST MIN. TEMP. WINDRICHTING neerslag af, Dusseldorp 9 millime ter. Verder Aberdeen 12 millimeter en het Eiland Man 11 millimeter water. HOOGWATEU 18-11-75. Vllssingen 1.19- dam 4.06-16.10. Schevenlngen 2.35-14.48. 13.27. Hariugvl Iets luizen 2.56-15.15. Rotter- IJmuiden 3.08-15.21. Den Helder 7.02-19.16. Harllngen 9.15-21.40. Delfzijl 11.24-23.53. 'Zou je lid van onze kegelclub willen worden?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7