ligrantenraad in Jtrecht loopt stuk Poëzie hardop over liefde en dood 'Voor mij waren al die spaarrentepercentages één pot nat. 'Totdat ze me bij de NMB wegwijs maakten'. nstellingen voor ezondheidszorg log in bureaucratisch' SV: verontrustend dat et werkgevers zelfs et te praten valt Baal speelde Brechts Getrommel in de nacht met uiterlijk effect ijd(oorzitter en secretaris zien het niet meer 'Enkele leden zien niet verder dan hun belangetje reikt' rofLeenenfusies ook negatief Man vier weken dood in flat Directeurswisseling bij Marinierskapel Vertaalde romans uit ontwikkelingslanden De NMB denkt met u mee. Probeer 't. /VAR! ERDAG 13 NOVEMBER 1975 BINNENLAND - KUNST TROUW/KWARTET 9 lill ide p 1 14 ^en verslaggever vanC ;CHT De ruim twee jaar geleden in Utrecht opgezette migrantenraad, een voor ons land overlegorgaan voor buitenlandse werknemers, dreigt op een mislukking uit te draaien. nbanf' iers bi project was opgezet om de gen lene belangen van de buiten- s ln Utrecht te behartigen het blijkt stuk te lopen op aa"sefeit dat enkele leden groeps- of persoonlijke belangen zwaar- iten wegen. De raad schept problemen voor de buitenlan- lan hij oplost. Sterker nog: de komt aan de belangen amper toe.' Tot die sombere conclu- mt mr. Frans van der Velden, t maandag voorzitter was van grantenraad an der Velden volgde in janu- itiatiefnemer Sjef Theunis op, hij legde de voorzittershamer deze week neer. Ook secreta- A. Hollander legt vermoede- binnenkort het bijltje erbij hij heeft ontslag gevraagd hij het ook niet meer ziet Ier Velden: 'Wat hier gebeurt enlijk diep tragisch. Nu had- e buitenlanders dan eindelijk rganisatie die opgezet was om lelangen te behartigen. De he le lijkt nu te mislukken omdat leden niet verder kunnen dan hun neus lang is en lelangetje reikt. Ik heb gepro- het tij te keren maar het is let gelukt.' hs mr. Van der Velden liep de fout toen na de migranten- verkiezingen in mei van dit ie samenstelling van de raad inlijk werd gewijzigd doordat ran de vijftien zetels werden urnen door 'nieuwkomers', van die nieuwkomers waren en, aanhangers van de huldi- iekse premier Karamanlis, die iats innamen van twee fascis- gezlnde landgenoten die des- het veld ruimden, even voor olonelsregime in Athene hel deer!. ns de heren Van der Velden en Hollander zijn de huidige pro blemen met de raad vreemd ge noeg vooral aan deze 'democra tische' Grieken te wijten. Of liever, één van hen, Marangos. schijnt de grote 'boosdoener' te zijn die zijn landgenoot Mantziaras min of meer meesleept. Twee Spanjaarden en een andere Griek probeerden ver geefs 'tegengas' te geven (met Hol lander en Van der Velden) maar ze moesten tegenover de rest het on derspit delven en ze zijn inmiddels op een zijspoor gezet. De bijeenkomsten van de raad en met name de besloten verga deringen worden nu al enkele maanden beheerst door een sfeer van intimidatie, onderling wan trouwen. al dan niet aan de opper vlakte komende wrijvingen en ru zies. Er wordt urenlang gepraat over in feite totaal onbelangrijke zaken, werkelijk gewichtige aange legenheden (zoals de regularise- ringsproblemen) blijven onbespro ken nf halen niet eens de versader- agenda Amicale Een zwakke schajtel in de migran tenraad schuilt ook in de vier man sterke Marokkaanse delegatie, van wie er volgens Hollander en Van der Velden zeker één een nauwe binding heeft met de Amicale, vol gens de industriebond NKV en vol gens de migrantenraad een club die de gangen van in Nederland ver blijvende Marokkanen nagaat, de club ook waar liefhebbers voor de in onze sociaal-economische redactie HSTERDAM Prof. dr. H. J. J. Leenen heeft ervoor ge- larschuwd dat de instellingen en beheerslichamen in de ge- ndheidszorg steeds groter worden, en tegelijkertijd ook log, gewikkeld, onpersoonlijk en bureaucratisch. >wel de overheid als de parti- liere instellingen bouwen een eds grotere administratie op 't de daarbij behorende bu- mcratisering. Daarbij behoren k de mensen die al vergade- hd en. nota's schrijvend be lande situaties verfijnen of ver steeds ingewikkelder ma- 'i. Er ontstaan logge, weinig ipele beheerslichamen die zich ier met zichzelf dan met de rkelijke problemen in de ge1 ïdheidszorg bezig houden', al- s prof. Leenen, voorzitter van t bestuur van het Nederlands ngres voor Openbare Gezond- idsregeling. Het congres er kosten, financiering en telmatigheid werd gisteren in Amsterdamse RAI gehouden, ►lgens prof. Leenen hebben k fusies in de gezondheidszorg ak een negatief effect. Door fusies is de ingewikkeldheid, omvang van de particuliere stellingen toegenomen met n grotere logheid, een moeilij- r communicatie en minder be- >kkenheid van de medewerkers gevolg. Ook de standpunten de organisaties worden vol- ns hem minder soepel en de eigen belangen treden meer naar voren dan enige jaren geleden. Ook bij de overheid neemt de bureaucratisering niet af. We zien per rijksbegroting het amb tenarenapparaat uitbreiden, al dus prof. Leenen. die dat niet logisch noemde als men wil de centraliseren. Ook in het over heidsapparaat zou er sprake zijn van versnippering van beleid en uitvoering, van een onpersoon lijke benadering, logheid en wei nig inzicht in de problematiek. Bij de overheid bespeurde hij ook een neiging om plannen te maken en uit te willen voeren zonder behoorlijk overleg met de betrokkenen uit de gezondheids zorg. Hij sprak de vrees uit dat de overheid de verkeerde weg inslaat en zo zelf weerstanden tegen de vernieuwing dchept. 'Het niet reageren op adviezen, het met een kluitje in het riet sturen, het zonder overleg bedis selen van zaken, waar anderen mee bezig zijn, zijn gegaran deerde middelen om goodwill, zonodig bij veranderingsproces sen, te verspelen', aldus prof. Leenen. ■ri et blad 'De Gids' schrijft het dat de werkgevers met hun ►ring om met de vakbeweging ►raten over een centraal ak- als het ware vragen om een ►ep door de overheid. De chris- e vakcentrale wijst er daarbij at de regering eraan wil mee- en, dat de opbrengsten van de Jven worden vergroot (Een deel van het bedrijfsleven zit e rode cijfers). 'Maar oo de ring wil dan zekerheid dat dit inderdaad voor de werkgele ed zal worden gebruikt', aldus "NV. ssen kunnen de bonden gaan rhandelen in de bedrijfstakken asis van dezelfde standpunten le vakcentrales in de stichting de arbeid hebben ingenomen, het vooruitzicht dat daar hard h hard zal moeten worden ge- d. Het is een somber vooruit- aldus het CNV. vindt de vakcentrale dat de oudingen binnen de onderne- Sahara-mars van koning Hassan zich konden meldpn Van der Velden: 'Het is ontzettend moeilijk er achter te komen hoe de vork nu precies in de steel zit. Maar die Amicale-kwestie heeft vermoedelijk ook een rol gespeeld in het feit dat de zaak nu dreigt te mislukken.' Hollander: 'Die Amlcale-club zit overal en opereert de laatste tijd met toenemend succes. Marokka nen die tot dusver ageerden tegen het regime van Hassan, bepaald geen voorbeeld van een democratie, ontpoppen zich de laatste tijd in eens als vurige Hassan-aanhangers. Dat is toch ook wat vreemd. Wat zit daar allemaal achter aan inti midatie'' Wankel Hollander zegt dat het hele experi ment van de migrantenraad al door de aard van het beestje een wanke le onderneming is die maar een heel klein stootje kan velen. Struc tureel is de migrantenraad een waagstuk, een dubbeltje op z'n kant, legt Hollander uit: 'Er zitten vertegenwoordigers in van vijf na tionaliteiten. Dat betekent onher roepelijk taal- en dus communica tiestoornissen. Maar bovendien heeft een aantal mensen geen enkele ervaring met de manier waarop een parlementaire demo cratie. op Nederlandse leest ge schoeid waarvan de migranten raad een schaalmodel is werkt. Of bij anderen lopen de opvattin gen daarover sterk uiteen. In Ma rokko bijvoorbeeld geldt heel sterk het voor-wat-hoort-wat-principe. Dat is daar heel gewoon. Maar voor de Spanjaarden en in onze ogen is dat niets meer of minder dan cor ruptie. Al die verschillende opvat tingen onder één noemer brengen is een bijna onmogelijke opgave. Zeker onder de huidige omstandig heden waarbij men elkaar Inclu sief Van der Velden en mijzelf met wantrouwende oeen beziet.' IECHT Het CNV noemt het hoogst verontrustend dat er in een moeilijke economische situatie als nu niet met de 'gevers valt te praten. dooi' T. van Deel AMSTERDAM Wie poëzie zegt, richt zich tot iemand en wil gehoord en liefst ook begrepen worden. Hij beeft een boodschap ontwaard in teksten die gewoonlijk maar stil gelezen worden. De dichter, die verborgen zit in of achter z'n verzen, wil hij zien en spreken, de lezer die met een boekje in een hoekje zit, wil hij eruit halen en in een levende relatie brengen Jnet poëzie. De ouders (Peer Mascini en Elsje de Wijn) met hun dubbel-verloof- de dochter (Els Ingeborg Smit) in 'Getrommel in de nacht'. door André Rutten AMSTERDAM De toneelgroep Baal heeft onder leiding van Leo nard Frank van een vroeg stuk van Bertolt Brecht, 'Getrommel in de nacht', een ietwat cabareteske voorstelling gemaakt. 'Afspraken' Volgens Van der Velden kan de migrantenraad alleen nog worden gered wanneer het dagelijks be stuur van de raad meer armslag krijgt en er duidelijke afspraken worden gemaakt over de vergader procedure. agendering en dergelijke zodat de vergaderingen niet meer uit de hand kunnen lopen. Als die voorwaarden worden ingewilligd ls Van der Velden bereid zich eventu eel opnieuw verkiesbaar te stellen als voorzitter. Het stuk signaleert de houding van de burgerij tegenover de Spartacus- opstand in het Duitsland van kort na de eerste wereldoorlog. Een bur germansdochter heeft vier jaar niets gehoord van haar verloofde, die aan het front is of was en besluit na veel aarzelen zich te verloven met een rijk geworden jonge burgerman, die haar ouders graag als schoon zoon willen, en van wie zij overigens zwanger is. Midden onder dat feestje komt de doodgewaande soldaat te- Van een verslaggever LEEUWARDEN In een flat te Leeuwarden heeft de politie het li chaam van een man gevonden die al vier weken dood was. Het ls de 56- jarige alleenwonende bouwvakker P. van der Schaaf. Volgens de politie leefde de man zeer teruggetrokken: naar men aanneemt is hij een na tuurlijke dood gestorven. Buren bel den de politie omdat zij Van der Schaaf al in geen weken hadden ge zien of gehoord. rug en dat geeft wat haken en ogen. Eerst lijkt zij hem niet meer te wil len, en dan sluit hij zich aan bij de opstandelingen, gereed om de barri caden op te gaan, dan wil zij hem weer wel en verkiest hij het grote witte bed, waar hij de volgende och tend levend in wakker zal worden. In deze voorstelling is het sarcasme ln het stuk op verschillende manie ren aangescherpt. De burgermansfa- milie wordt met nadrukkelijke uiter lijke effecten gespeeld. Toch werkt dat maar Lij vlagen, omdat het een beetje gerekt gaat lijken. De voor stelling krijgt pas halverwege een pep, als de liedjes en de muziek van Willem Breuker een overwegende rol gaan spelen. Eventjes al in de 'Pica- dilly-bar', vooral in 'De revue van Glubb', waar het revue-cabaret uit die tijd lichtelijk grotesk wordt na gebootst, hetgeen aardig werkt. De verloofde (Els Ingeborg Smit) en haar soldaat (Rudolf Lucieer) zijn in die cabaret-achtige sfeer van het hele stuk geplaatst als voortdu rend verbijsterde, onzekere mensen, hetgeen juist is. De voorstelling blijft tot en met 20 december in de concertzaal van Shaffy (niet op maandag). Dit is globaal gezegd de opzet van 'Poëzie hardop': een serie .program ma's vol gedichten onder leiding van Huub Oosterhuis. Tot voor kort wa ren ze gewijd aan één enkele dichter., o.a. aan Hanlo, Lucebert, Nijhoff, Vasalis, Vroman. Dinsdagavond ging echter in het Amsterdams theatertje van De Populier een kollage-pro- gramma van start onder de titel 'Dichter kom van je boek', met 'frag menten over liefde en dood'. Uit een massa teksten is het geheel van deze voorstelling, die zo'n ruim anderhalf uur duurt, samengesteld: van Willem Elsschot tot Hans Faverey, van Ida Gerhardt tot Hugo Claus, van Leo pold tot Carmiggelt. De teksten zijn als in een bloemlezing thematisch geordend, waarbij een confrontatie element de innerlyke spanning van de onderdelen vergroot. In vorige programma's vertrouwde 'Poëzie hardop' vooral op de kracht van het woord. Nu is er heel sterk gezocht naar ondersteuning van de boodschap, of versterking van de suggestie die van een tekst uitgaat, in muziek, zang, beweging. Theatra le, cabareteske effecten soms, die scherp getimed als ze waren, hun functie meestal goed vervuilden. Het middeleeuwse Egidius-lied werd mooi ingetogen gezongen, evenals 'Stil staan wy' van Gorter. Daaren tegen was de kruising tussen blues en Neerlands Hoop voor de zang van Hermans' vers 'Muur' weinig ver heffend. Ook leek me de melodie waarop het cynische gedicht 'Het huwelijk' van Elsschot was gezet te weinig grimmig. Een hoogtepunt was de muziekloze, knap gezegde kollage uit Bert Schierbeeks bundel 'De ROTTERDAM De directeur van de marinierskapel der Koninklijke Marine majoor J. P. Laro wordt per 1 december hoofd van de afdeling protokol van de chef van de genera le staf/bevelhebber van de landstrijd krachten. Hij wordt bij de mari nierskapel opgevolgd door J. J. Koops, eerste luitenant der mari nierskapel. Laro was al in 1945 aan de mari nierskapel verbonden. In 1952 werd hij kapelmeester bij de Johan Wil lem Friso kapel in Assen. Sinds 19G4 is hij daarna directeur van de mari nierskapel geweest. Hij componeer de ook enkele tientallen marsen en maakte met de marinierskapel grammofoonplaten waarvan er drie miljoen over de gehele wereld wer den verkocht. Op 24 november geeft de marinierskapel in de grote zaal van De Doelen in Rotterdam een af scheidsconcert onder leiding van de scheidende dirigent. Deur'. Dan blykt poëzie er hardop een dimensie by te krijgen: die van een mens. Het gaat deze programma's natuur lijk om een boodschap. Daarvoor wordt de poëzie gebruikt en dat er voer ik ettelijke keren als hinderlijk. Teksten worden in een kontekst ge plaatst waar ze zelf niet om gevraagd hebben en waar ze vrees ik soms zelfs tégen zijn. Zoiets is geen probleem in de doelstelling van 'Poëzie hardop': 'mensen voor elkaar herkenbaar maken'. Dat is dominees- taal en het is maar gelukkig dat echt goede poëzie daar afscheid van neemt en zich van andere woorden bedient Die horen we overigens genoeg in 'Dichter kom van je boek': gezegd, gezongen en gespeeld door Henk Batenburgh, Wilma Bos, Ineke Holz- haus, Marnix Kappers, Eric Schutte laar en Jeanneke Stam. De muziek is van Antoine Oomen. 'Poëzie Hard op' gaat door het hele land, maar is op 1 en 2 december weer in De Popu lier. AMSTERDAM De Nederlandse Organisatie voor Internationale Sa- menwerkingsontwikkeling (NO VIB) heeft samen met uitgeverij Het Wereldvenster een romanpro ject ontworpen waarin tenminste 12 vertaalde romans uit Afrika, Latijns Amerika en Azië in Nederlandse vertaling zullen verschijnen. Op 24 november komen de eerste twee ro mans: 'Xala' van de Senegalese schrijver/cineast Sembène Ousmane. De roman gaat over een rijke zaken man in Dakar die, levend in wes terse stijl, getroffen wordt door een vloek uit de Afrikaanse cultuur. De tweede roman is van Hugo Neira Samanez en heet 'Huilca, een Pe ruaanse boer vertelt'. De uitgave van deze en de volgende boeken wil een antwoord zijn op de uitlating 'Zij hebben wel óver ons geschreven, maar ons nooit aan het woord gela ten' die men in ontwikkelingslanden nogal eens hoort. De beschrijving van de samenleving in de romans biedt gelegenheid de mens waarom het in feite gaat te leren kennen in zijn gevoelens en gedachten. Neder land is redelijk goed op de hoogte van de politiek-economische proble men van de bevolking in tal van landen. De mens daarachter dreigt echter uit het gezicht te blijven. De extra opbrengsten uit de verkoop van de romans zullen worden ge stort in een solidariteitsfonds ten bate van schrijvers, filmers en beel dende kunstenaars ln de ontwikke lingslanden. die in de verdrukking zijn geraakt. (ADVERTENTIE) mingen en de Invloed van de werk nemers op de investeringen geen zaken zijn die er met de haren zijn bijgsleept. Er worden van de werknemers volgens het CNV vrij zware offers gevraagd om de be-' drijven in staat te stellen de wer kenden aan het werk te houden en waar mogelijk werklozen weer aan het werk te helpen. De vakbewe ging is volledig bereid daarover se rieus te praten. Maar er kan alleen worden overlegd in een sfeer van vertrouwen en mits er enige zeker heid wordt gegeven dat die offers ook werkelijk voor dat doel worden benut. Volgens het CNV ontbreken zowel zekerheid als vertrouwen zolang de werkgevers weigeren om samen met de werknemers de grote lijnen vast te stellen van hun investerings- en werkgelegenheidsbeleid. Het feit dat vruchtbaar overleg in de stichting van de arbeid onmogelijk is ge maakt noemt de vakcntrales ten slotte maatschapplijk onverant woord. Op 'n dag, toen ik wat geld van m'n privérekening opnam, begon de man van de NMB over spaarrente. Hij had gezien dat er vaak aardig wat geld op mijn rekening bleef staan. Volgens hem kon ik over dat geld meer rente krijgen wanneer ik elke maand een bedrag van mijn privérekening naar een spaarrekening liet over schrijven. Met een NMBSpaarautomaat gaat zoiets zelfs automatisch. En hoe langer je je geld laat staan, hoe hoger de rente wordt-tot maar liefst 83/4%. Omdat ik op dat moment nog niet wist hoe lang ik mijn geld kon missen, maakte die NMB-man me ook nog attent op andere spaarvormen, zoals de Bonusspaarrekening. Dat heeft-ie me allemaal goed duidelijk verteld. Mijn dochter van vijftien bijvoorbeeld gaat nu Zilvervloot sparen bij de NMB. Dan krijgt ze later van de overheid een extra premie van 10% over het gespaarde bedrag plus de rente. Sinds die man van de NMB me wegwijs heeft gemaakt, zal niemand mij meer horen zeggen dat alle I -spaarrentepercentages NEDERLANDSCHE één pot nat zijn. MIDDENSTANDSBANK

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9