98 AUTam ko&lgm 25.- Uit de weekbladen Handel in 'wilde' dieren omvangrijk F 80 UG/U67 109 Mölny po zwitsal 395 Cévitem"s4?# Superbajes Prins Carel Hugo Centraal akkoord Paniekvoetbal Kernenergie China-town Vooral vogels voortijdig dood Zwolsman Van Riel Boeken verwijdöö uit bibliotheek Allegrotemerken blijvend in prijs verlaagd. AH gaat door met lage rundvleesprijzen Olvarit Olvarit Almiron B Afïï albert heijn DONDERDAG 13 NOVEMBER 1975 TROUW/KWART! De Nieuwe Linie: Deze week is in Maastricht een groot nieuw Huis van bewaring ge opend. De eerste perfect beveiligde penitentiaire inrichting in Neder land. De Nieuwe Linie beschrijft waarom deze 'superbajes' te super is. De gangen zijn behangen met tv-camera's, de bewaarder is 'ope rator' geworden. De tralies zijn ver dwenen, pantserglas is er voor in de plaats gekomen. Het gebouw is een voorproefje van de gebouwen die ons verder nog te wachten staan in Nederland. De Oekraine-schrijver Nicola Roe- denko schrijft in DNL een open brief aan de Russische partijleider Breznjew: 'Ik geloof in de mense lijke rede. Er schuilt geen kwaad in de poging van de volkeren in het Westen om ons te helpen onder het stalinisme vandaan te komen. Deze hulp komt niet van de zijde van de bourgeoisie, maar van de hogere lagen van de geest'. Jan 'Wie is van hout' Foudraine bespreekt het boek van E. Fuller Torrey over de 'dood van de psychiatrie'. Torrey buigt zich se rieus over een alternatief voor de psychiatrie. Het boek van Torrey doet een eerste schuchtere poging om de wildgroei in de psychiatrie te integreren in een nieuwe disci pline. aldus Foudraine. Elseviers Magazine: 'In economische zin ben ik mar xist'. Dit zegt prins Carel Hugo van Bourbon-Parma in een interview met 'Le Nouvel Observateur' dat door Elseviers Magazine is overge nomen. De prins zegt voorstander te zijn van een beroep op de mas sa's tegen het Franco-regime. Hij ziet geen andere uitweg uit de cri sis, die voortvloeit uit de dood van de dictator, dan een radicale breuk. 'Wat ik en de mijnen willen is de revolutie', aldus de echtgenoot van prinses Irene. De koers van de WD en de discus sie binnen de WD worden bespro ken door Geertsema, Toxopeus en Vonhoff. Geertsema is bang dat er binnen de WD een soort extremis me ontstaat. 'Het lijkt me in dit stadium nuttig om het ideaal van de samenwerking met ook de socia listen eens heel duidelijk over het voetlicht te brengen. Een deel van onze kiezers kan je niet vasthou den, het gaat om de mensen die zich eventjes hebben geconfor meerd met onze praktische politiek. Uit negatieve keus hebben sommi gen op de WD gestemd'. Dr. A. J Duning schrijft over Franco en de dood. 'Franco is het slachtoffer van een geneeskunde die geen onder daan zich zou wensen. Medisch is het onwaardig iemand zo te laten sterven'. De Groene Amsterdammer: In De Groene Amsterdammer legt Arnoud Weeda uit waarom het niet lukt met het tot stand komen van de nationale afspraak tussen werk gevers en werknemers over de nieuwe arbeidsvoorwaarden, het zo genaamde Centraal Akkoord. De standpunten van deze twee partijen moeten niet met elkaar worden verzoend. 'Eerder koopkrachtstij ging dan koopkrachtdaling', zegt Weeda. 'De werkloosheidsgolf kan alleen maar worden voorkomen door een democratische controle od de Investeringen'. In de 'Amsterdamse Sahara', de Bijlmermeer, moet een nieuwe tuinstad komen. De plannen voor het tot stand komen van Gaasper- dam zijn best leuk, zegt Geert Mak, maar dreigt dit nieuwe 'planologisch monstrum' niet voorbestemd te zijn voor leegloop? Geert Mak heeft bedenkingen en waarschuwt Amsterdam dan ook voor het over haast bouwen van 'een nieuwe tuinstad voor mensen die niet be staan'. Ruim twee jaar geleden kwamen in Hamburg en Miinchen twee Bun- deswehrhochschulen van de grond. Deze 'legeruniversitelten' functio neren goed, althans volgens over heid en bedrijfsleven. Johan Kor- tenray vindt echter dat er van kri tisch denken weinig terecht komt. De Tijd: Cor Bertrand sprak voor De Tijd met topfunctionarissen van de Be scherming Burgerbevolking, die naar aanleiding van de DSM-ramp de plaatselijke autoriteiten beschul digen van 'het weggeven van een afschuwelijk nummer paniekvoet bal'. Op het terrein van de rampen bestrijding hebben deze autoritei ten gefaald. De BB is boos omdat zj nog steeds geacht wordt 'geen functie te hebben ln vredestijd' en omdat een, na de DSN-ramp in het Engelse Flixborough (28 doden) opgesteld rampenplan werd gene geerd. Prof. dr. Nico Douben, lid van De Zeeuw's actiegroep Resoluut, sluit zich aan bii de mensen die wat meer duidelijkheid ln de politiek willen brengen. 'Duidelijkheid ont staat pas als je problemen ver vormt tot karikaturen'. Douben is een man van accentverschuivingen. 'Je moet duidelijkheid geven over wat niet kan. dat is veel belangrij ker' Inhakend op het onlangs gepubli ceerde rapport over toepassing van euthanasie op pasgeboren zwaarge- stoorde kinderen laat Jet Kunkeler de moeder van een meisje met een zeer ernstig hersentekort aan liet woord. Verder een boekenbijlage en aandacht voor de Surinaamse Indi anen 'die nog steeds in een hoek worden' gedreven'. Hervormd Nederland: 'Het bestaan van het kernwapen is ppn manifestatie van het slechte op aarde. Het enige doel kan zijn Haagse Post: mensen in ongekende aantallen af te maken.' Aldus prof. H. B. G. Casimir, natuurkundige in Her vormd Nederland tegen Kees Waag- meester. Over kernenergie als zoda nig wenst hij zich niet al te duide lijk uit te spreken. Zijn conclusie is wel, dat er op het ogenblik meer tegen de bouw van een serie kern centrales pleit dan ervoor. 'Ik zie het zo. we kunnen in Nederland rustig buiten deze zaak blijven'. De hoogleraar Berkhof is van me ning. dat de wereldraad van kerken eerder teveel dan te weinig doet aan theologie. 'Alles wordt met the ologie in verband gebracht: bevrij ding, onderwijs, ontwikkeling, de vrouw. Dat leidt gemakkelijk tot christelijk paternalisme. Al te gauw wordt de 'wil van God' erbij ge haald of ten minste de Heilige Geest'. De 'blanke Surinamer' Piet van Zeil (KVP) voorspelt, dat 'Su riname bloed, zweet en tranen wacht'. In een gesprek met Mineke Schipper over het romanproject van de NOVIB komt naar voren, dat ook in de Afrikaanse literatuur vooroordelen bestaan. 'Dat zijn kennelijk menselijke trekjes. Oor zaak ervan is gebrek aan kennis en inzicht'. Blanken zijn zo lui als 'n varken en sexueel onbetrouwbaar, staat er dan ook boven dit verhaal. Vrij Nederland: Rudie van Meurs komt in Vrij Ne derland nog even terug op de Z wolsman-storyTenslotte was voor dit blad de maand oktober Zwols- man-maand. Van Meurs doet dit naar aanleiding van Kamervragen, die nu gesteld zijn. 'Mocht het. openbaar ministerie de tapes van Zwolsman nog eens willen afdraai en, dan moet dat snel gebeuren', laat hij weten. In een telefoontje aan VN deelde Zwolsman mee 'nooit van plan te zijn de banden te gebruiken'. Bovendien liet hij weten 'spoedig' geen meter band meer te zullen bezitten, wat zoveel zou kunnen betekenen, dat hij overweegt zich van de banden te ontdoen'. Het blad komt ook uitvoerig terug op de 'DSM-ramp, waaraan Zuid- Limburg ontsnapte'. Volgens de Limburgse autoriteiten liep het al lemaal niet zo'n vaart. 'Het enige wat voor de bevolking van belang was om te weten, was ramen open of ramen dicht'. In het blad verder Gerard van Westerloo over Surina me, de filmer Andrej Wajda ('Kijk, er bestaat een land dat Po len heet') in gesprek met Ab van Ieperen en een pagina-lang inter view met zwaargewicht Rudi Lub bers. die zich afvraagt 'wat er nu aantrekkelijk is aan iemand die gefaald heeft'. Accent: Accent kondigt trots op de voorpa gina aan dat 'Jaap Deltenre met Bagdad belde'. Dit om meer to we ten te komen over het lot van de Nederlander Lex Aronson, die aan vankelijk zou zijn opgehangen, maar van wie nu bekend is gewor den, dat hij nog leeft en in de gevangenis zit. Meer is Accent ook niet te weten gekomen na dit tele foontje. Drs. Arie de Boo meldt, dat '1975 het jaar van de waarheid zal worden, omdat de progressieve grondpolitiek een tijdbom is onder het kabinet. De grondpolitiek is altijd al een testcase geweest, ze is dat nu meer dan ooit'. VVD-senator Harm van Riel heeft aangekondigd het komende voor- Jaar te zullen afhaken. Tegen Irene Dikkers merkt hij op, dat 'de abor tus-kwestie voor mij de halszaak was'. Van Riel: 'Kijk, je kunt dis cussiëren over misbruik van sociale verzekeringen of over de aanschaf van 96 of 112 gevechtsvliegtuigen, maar hierover niet. Dit is geen politieke zaak. maar een zaak van geweten en die berust op eigen ervaring en achtergrond. Ik heb mijn standpunt in dezen van huis uit meegekregen. Ik weet zeker, dat mijn moeder een fervent fem'- niste er precies zo over zou denken, al hebben we het er nooit over gehad'. Het omslagverhaal gaat over de tweekamp Max Euwe-Jan Timman met als inzet een generatieconflict, terwijl ook nog wordt ingegaan op de vraag,'hoe veilig onze prinsjes zijn?' Van onze parlementsredactie DEN HAAG De omvang van de handel in dieren, die in het wild gevangen worden, is bijzonder groot. Bovendien vindt een be langrijk percentage van deze dieren, vooral wat de vogels betreft, tijdens het vangen of gedurende het vervoer daarna voortijdig de dood. Dit antwoordt staatssecretaris Mei jer (CRM) op vragen van het Tweede Kamerlid Tuljnman (VVD) naar aanleiding van een Brits rap port, waaruit wordt gesteld dat het sterftecijfer onder in het wild ge vangen dieren zeer hoog Is en dat het zwaartepunt van de Europese importhandel in Nederland, België en West-Duitsland ligt. Staatssecretaris Meijer zegt voorlo pig de Indruk te hebben dat het aantal van 725.000 vogels dat vol gens het rapport jaarlijks via Schiphol zou worden geïmporteerd, aan de hoge kant is. Cijfers hier over zullen echter aan het eind van het jaar kunnen worden verkregen mxdat dit jaar de importeurs van alle soorten schildpadden, vogels en zoogdieren mededeling aan het mi nisterie van CRM moeten doen van onder meer de soorten en aantallen in- en uitgevoerde dieren. Staatssecretaris Meijer erkent dat het voor de instandhouding van vogelpopulaties, zeker waar het gaat om soorten die in hun voort bestaan worden bedreigd, nodig is dat de handel aan banden wordt gelegd. Internationaal bestaat daar toe de mogelijkheid door de in 1973 gesloten conventie van Washing ton, terwijl nationaal regelend kan worden opgetreden wanneer de wet bedreigde uitheemse diersoorten geheel in werking zal zijn getreden. Volgens staatssecretaris Meijer hebben zowel zijn voorganger, de heer Vonhoff, als hij de totstand koming van deze wet bevorderd vanwege het feit dat Nederland tot de belangrijkste importlanden van in het wild levende vogels moet worden gerekend. Voor de verdere uitbouw van deze wet zal staatssecretaris Meijer maandag ln de Amsterdamse die rentuin Artis een adviescommissie installeren. Deze commissie, die on der voorzitterschap staat van de Utrechtse burgemeester Vonhoff. zal zich kritisch buiten over de lijst van bedreigde diersoorten en over de veel uitgebreidere lijst van de conventie van Washington. Daar naast zal de commissie ook moeten nagaan of bepaalde diersoorten door andere oorzaken dan handel met uitsterven worden bedreigd en of de toenemende vraag naar tropi sche vissen een bedreiging vormt voor het voortbestaan van deze vis sen. De commissie zal ook voorstel len moeten doen voor de aanwij zing van diersoorten die ook in dode staat niet mogen worden ver handeld. Het gaat hierbij vooral om dieren waarop vanwege him com merciële waarde wordt gejaagd. Van een verslaggever MAASTRICHT Uit de opl bibliotheek in Maastricht zljnf van het bestuur een aantal j van de jeugdschrijver Pi eter) hof verwijderd. Aanleiding tj uit de circulatie nemen van ij ken uit de bibliotheek en lili Maastricht waren klachten ders over discriminerende p in de voor meisjes van 14 jeen ouder bestemde boeken van G Het bestuur van de openbar; theek is het met de ouders disscriminerende passages bfpro gastarbeiders, langharigen dere minderheidsgroepen zt voorkomen in de Belinda-s Pieter Grashof. Nico Polak doet in de Haagse Post een poging 'Het geheim van de Amsterdamse opium-oorlog' te ont hullen. Een oorlog, die wordt ge voerd tussen Surinaamse en Chine se dealers en waarbij het gaat om de macht over het 'Nieuwe China town van Amsterdam'. 'Hun rijk dom (van de Chinezen) is legenda risch in Singapore. Djakarta en Macao. Maar slechts weinigen we ten. dat zij in overgrote meerder heid illegaal en rechteloos zijn te Amsterdam, omdat ze in een con stante vrees leven voor afpersing en doodslag en dat ze. juist door hun uitdagende welvaart, steeds meer in de greep dreigen te raken van de misdaadsyndicaten uit Hongkong, die er niet voor terug- deinzen gewapende knokploegen en huurmoordenaars naar hier te stu ren om hun tol te eisen van de pas verworven Amsterdams-Chinese miljoenen'. Jan Brokken bericht over een treu rig conflict, dat binnen de vereni ging voo. Vrijwillige Euthanasie is losgebarsten en dat 'terwijl de plastic zak op hel og nblik turore maakt.' In HP ook het tweede deel van een interview me' Eidridüe C'.eaver. die zover bekeerd is. dat hij nu vindl. dat 'de Verenigde Staten op militair gebied bovenaan moeten «taan en dat we onze mili taire macht moeten versterken Daar zuilen de monden van een he'pboel men en wel van openval len'. AH-WEEKBERICHT "facto AH Bruine bonen 1/1 blik M2- Speciale partij! Californische perziken 1/9 Khiifies i/i blik la Molen speculaas 175 pak 500 gram \M I. Martini, rood of wit /|59 fles 0.75 liter jfc45Ta MacQueen theezakjes 198 doos 40 zakjes 2M I. AH Halfvolle koffiemelk fles 1/2 liter Uit de afdeling delicatessen Gekookte boerenachterhamioo gram Tempo zakdoekjes QQ 6 x 10 stuks Macleans tandpasta v98 2 grote tubes MfT£a AH Toiletpapiergrijs QO 4 rollen 1000 vel IAÏ \J\J JfarVdD flacon AQQ Kuikenbraadstuk 500 gram Rosbief 500 gram Magere runderlappen kiloverpakking 500 gram 6.48 Runderlappen iets doorregen kiloverpakking 500 gram 4.78 blauw 3 smaken potje 150 gram -9-T oranje kleutervoeding pot 200 gram lano-luiers extra page 395 luierettes baby shampoo 4r75" 'n Black&Dekker klopboor voor nog géén honderd gulden! Misschien heeft u al lang op zo'n kans zitten wachten. Dan is het er nu toch van gekomen. 'n Black Dekker klopboor (DN7 2 toeren) voor nog géén honderd gulden. 10 mm Boorkop en natuurlijk geschikt voor alle Black Dekker hulpstukken. 220 Volt. Aansluitwaarde 330 Watt. 1000/2600 t/min. Laat u deze Black Dekker niet ontglippen. Maar pak 'm voor die prijs! Normaal 169.00 AH prijs Heren-overhemdenvoor nog géén negengulden! Van overhemden kunt u er nooit genoeg in uw kast hebben. Want we houden van afwisseling en 'n schoon hemd is 'n lekker gevoel. Wat Iet u voer nog géén negen gulden. Polyester/katoen 65/35 en allerlei effen kleuren Maten 37 t/ni 43. Nu bi j AH in de meeste supermarts. zolang de voorraad strekt. Clementines 'de beste mandarijnen' kilo 20 stuks. Witlof 500 gram Cox's orange fijne handappel 2 kilo -Uit de afdeling florah- Spinchrysanten diverse kleuren 5 tak per bos blik 454 gram SrOT" A# AH'stipvooruw wijnvoorraiifl 1973 Chateau du Mass Appellation Bordeaux Superieur contrólée Een soepele, rode wijn met een opmerkelijk bouquet, uit 't hartje van de Bordeaux. Echt weer eens zo'n wijn om 2 tot 3 jaar weg te leggen. Want dan is de kwaliteit op z'n hoogtepunt. 6 flessen a 0.70 liter stfeit lan hij Vers vlees, groente/fruit/bloemen en delicatessen gelden t/m zaterdag 15 november. Overige aanbiedingen t/m woensdag 19 november 1975. zolang de voorraad strekt. ch

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8