Begroting onderwijs laat sociaal aspect onvermeld dichtbij hmmentaar Waarschijnlijk verdwijnen er zo'n tweeduizend arbeidsplaatsen i (ï'opa en t kabinet - 1 ■oja en kabinet - 2 "'•''A I I* I f 8 Functionaris van Philips zat in Zaire in cel harow Aanhoudend koud weerrapporten allemaal op z'n pinksterbest klimvergunning charles flauwekul RDAG 13 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 door Piet Hagen toenmalige voorzitter van de .fractie in de Tweede Kamer, ien Uyl heelt drie jaar geleden, de welige dagen van de for- Burger, een stuk geschreven i hij'betoogt dat het scheppen :n EtJiopese markt niet meer als in zichzelf kan worden gezien. (EG Is er niet voor zichzelf, zij - oir de conclusie van Den Uyl lererf 'alleen nog haar zin jen door een verbetering van de vei teit van ^et bestaan van c3e men- mto 1 ne»en landen van de EEG.' nolie is inmiddels regeringsbe- :wcrden, getuige de uitlating van [er Van der Stoel, deze week in re«de Kamer bij de behandeling 'scjÈe begroting buitenlandse zaken, en ij de ontwikkeling van de Euro- np 1 eenheid ziet in het verband van blitieke visie die de regering ;ei op een rechtvaardige en demo te he samenleving'. Het ideaal van iwording is voor Van der Stoel deurloos en neutraal', maar ont mijn betekenis 'aan de mogelijk- tot de verwezenlijking van een ke keus', aan 'beleidsmogelijkhe- (iij1 zich alleen in dit bredere kunnen voordoen', ster/cling kan tegen deze bena- jwijie serieus bezwaar maken, lolitid als Den Uyl en Van der kan nen bezwaarlijk verwachten j hui bagage aan politieke in- er. voorkeuren thuirf laten •r zij afreizen om op topconfe- of >ergaderingen van de Euro- miniserraad inhoud te helpen aan le Europese politiek. Waar tij aiders socialisten voor? En dien: wanneer Europese politici lerkeibaar zijn, zal de Europese :k gen toegang krijgen tot de en ei harten van de mensen in tnder van de negen die hun lesc vertegenwoordigers straks itreek zullen moeten verkiezen. Hl DEN HAAG De minister van onderwijs is met 175.000 werk nemers de grootste werkgever van ons land. Als hij één procent van zijn werknemers ontslaat, telt dat lekker aan. De bezuinigingen op onderwijs die in de begroting voor 1976 worden aangekondigd betekenen waarschijnlijk dat ongeveer tweeduizend arbeidsplaatsen verdwijnen. Een aardige bijdrage aan de stijging van het werkloos heidscijfer. art dar is niet alles mee gezegd. eerEuropese politici in Brussel "fli .uxaaburg hun herkenbaarheid Q tol gelding brengen, roept dat, vvA ie oordelen, ook risico's op anneer die pnlitici een zo ig overtuiging meebrengen als rele door Nederlandse socialis- lorgaans wordt geëtaleerd. Dan Sa in feite precies dezelfde pro- idie wij in Nederland bij de t-Burger hebben beleefd, toen A niet dan met de allergrootste ftot coalitievorming kon worden fn en zij voordat het zover in feite ons politieke systeem nde een half jaar eenvoudig amgelegd. ergelijks zou ook in Europees ld kunnen gebeuren. De Neder- en trouwens ook de Engelse ialisten zijn niet steeds vrij ge- van de neiging, de uitbouw van ropese eenheid te stagneren tot oment dat zij hun zin zouden Ook de minister-president is ezc neiging wel eens verdacht, er Vredeling moet er immers op gedoeld toen hij zich in een ijn onbewaakte momenten liet en dat Den Uyl eigenlijk een alist is. geval legt 'Keerpunt '72' duisterde, maar zeker niet ont- verkiezingsprogramma van de ssieve drie onbekommerd mis af van de wil, het streven iuropese eenheid ondergeschikt ten 'aan de verwezenlijking van rogressief beleid', er Van der Stoel heeft deze in de Kamer heel andere taal ken, toen hij zei 'dat om tot nstemming te komen in Euro- rerband men ook de bereidheid b compromis moet kunnen heb- men ook op het juiste ogenblik in de nationale wijn moet kun- oen.' Dat kan niet anders bete- dan dat het kabinet bereid is te i in een Europese coalitie met n-democraten. liberalen en con- even, ja zelfs aan deze coalitie- |n concessies te doen. leen al stempelt veel van wat de Jen jaren in de Nederlandse raai ssieve hoek is gezegd over ing der geesten in de politiek tot _A2 onzin. Ook daarom is het goed linister Van der Stoel op zo wijze gezegd heeft wat hij gezegd. De woordvoerders van sestverwantc fractie in de Twee- maPmer hebben het nog niet over ppen kunnen krijgen. (2) Nu zou men van de overheid ver wachten dat zo'n ingrijpende maat regel pas genomen wordt na diep gaand beraad over de sociale gevol gen. Misschien is dat gebeurd, maar dan blijkt dat niet uit de tweehon derd pagina's dikke begroting die mi nister Van Kemenade heeft inge diend. Slechts enkele passages zijn gewijd aan de 'budgettaire aanpassingen'. Uit die paar zinnen wordt hoege naamd niet duidelijk hoeveel arbeids plaatsen er precies verloren gaan door de bezuiniging van 160 miljoen gulden. Geen woord over de gevolgen daarvan voor het onderwijzend per soneel. Een gewone werkgever zou het lef niet moeten hebben. Hoofdstuk VIII van de rijksbegroting is bedoeld om het parlement in te lichten over de manier waarop de overheid volgend jaar achttien mil jard gulden (bijna achttien procent van al haar uitgaven) besteedt. Dat bedrag bestaat voor het overgrote deel uit personeelskosten. Als de mi nister van onderwijs gaat bezuinigen zijn daar dus bijna altijd vele per soneelsplaatsen mee gemoeid. Wat betekent nu een bezuiniging van 160 miljoen gulden? Nieuwsgierige Kamerleden en vakbondsmensen zul len tevergeefs de begroting van on derwijs opslaan als ze een antwoord zoeken op die benauwende vraag. Nieuwe activiteiten Op pagina zeven van de toelichting staat eerst de verheugende medede ling dat er 114 miljoen gulden be schikbaar is voor nieuwe activiteiten: experimenten, salarisverbeteringen, uitbreidingen en vernieuwingen. Daartegenover staat een bezuiniging van 160 miljoen gulden. Er is geprobeerd de bezuiningen zo te kiezen dat de kwaliteit van het on derwijs zo weinig mogelijk nadeel zou ondervinden. Ook de voornaam ste doelstelling van het beleid (be tere kansen voor achtergestelden) zou niet doorkruist mogen worden. Zo is dan tenslotte besloten tot ver sobering van de scholenbouw, verho ging van de stichtingsnormen voor het lager onderwijs, verhoging van de groepsgrootte en vermindering van het aantal wekelijkse lessen in het voortgezet onderwijs, verhoging van de gemiddelde groepsgrootte in het hoger beroepsonderwijs en ver mindering van sommige arbeidsfacili- teiten. Vervolgens wordt in de begroting uitvoerig per onderwerp beschreven wat er allemaal aan de hand is. De meeste paragrafen van deze toelich ting zijn al in het voorjaar geschre ven. Er staat weinig nieuws in voor degenen die de beleidsdaden van de minister geregeld volgen. Meer een verslag Eigenlijk is de toelichting op de be groting meer een verslag over wat er dit jaar en vorig jaar gebeurd is, dan een argumentatie omtrent hetgeen ons volgend jaar te wachten staat. Zo gaat het nu eenmaal bij de voor bereiding van een begroting. Het zou onmogelijk zijn om de hele begroting in september te schryven en dan op tijd, op de derde dinsdag, te laten verschijnen. Dus wordt de tekst van de toelichting in grote lijnen al voor de zomer geschreven en pas op het allerlaatste moment worden dan de financiële puntjes op de i gezet. Het gevolg van die werkwijze is dat de begroting nauwelijks een verant woording mag heten van de manier waarop de minister die negentien miljard wil besteden. Nu is dat erger dan het lykt, want pak weg achttien miljard van de begroting ligt muur vast, ook al zou de minister alles op zijn kop willen zetten. De lopende kosten (personeel, gebouwen, enz.) lopen gewoon door en de ruimte die overblijft is maar heel klein. Dat blijkt ook uit deze begroting: 114 miljoen voor nieuwe activiteiten, 160 miljoen bezuinigingen. Maar die bedragen mogen dan ook wel goed verantwoord worden, zou je denken. Bij de nieuwe activiteiten wordt dat nog wel geprobeerd. Per slot van rekening kun je daar ook wel mee voor de dag komen. Maar de bezui nigingen komen niet uit de verf. Die feiten komen elders aan het licht. Vertrouwelijke brief In een vertrouwelijke brief aan het georganiseerd overleg weet het mi nisterie op 12 september te melden dat de verschillende bezuinigingen in het voortgezet onderwijs bijna 1700 arbeidsplaatsen kosten. Dat wordt in details uitgewerkt: 44 plaatsen min der in het hoger huishoudonderwijs, 140 in het hoger sociaal-pedagogisch onderwijs, 100 bij de nieuwe leraren opleiding, 660 bij het middelbaar technisch onderwijs, 30 bij de M.O.- opleidingen, 65 bij MAVO-HAVO- V.W.O., enz. Wanneer je bij dat totaal van zeven tienhonderd nog een paar honderd arbeidsplaatsen in het wetenschappe lijk onderwijs optelt, kom je ruim boven de tweeduizend. Grote truc Maar dan komt de grote truc. De groei van het aantal leerlingen in sommige vormen van onderwijs en de uitbreiding van activiteiten schept gelijktijdig nieuwe werkgelegenheid, aldus de brief. Zo zijn er voor het onderwijs aan kinderen van gast arbeiders 175 extra leerkrachten no dig. De uitbreiding van de nieuwe lerarenopleiding (waarop eerder hon derd man bezuinigd was) geeft weer zeventig man werk. De groei van het aantal leerlingen in het voortgezet onderwijs zorgt voor 2300 nieuwe arbeidsplaatsen. Alles bij elkaar is er geen vermindering van het aantal arbeidsplaatsen, maar een netto-uit breiding van 1600. Dat is een interessante rekensom en~ je vraagt je af waarom die niet in de begroting staat. Op zulke gegevens moet het parlement de begroting toch beoordelen? Maar cijfers zeggen nog niet alles. Een ontslagen M.T.S.-leraar elektro techniek in Groningen heeft weinig aan een vacature voor Frans aan een lyceum in Gouda. De vermindering met tweeduizend arbeidsplaatsen be tekent voor velen verlies van hun werk, ook al staat daar elders uit- RIJKSBEGROTING VOOR MET DIENSTJAAR 18.76 HOOFDSTUK VIN ONDERWIJS EN WETENSCHAPPEN 'r ÏSïïlfrfe f lijf M 3T I ••prrtf.- breiding van het personeel tegen over. Op dat punt had de begroting van de grootste werkgever in Neder land wel wat meer begrip kunnen tonen. Nu kun je zeggen: ach, wie in het onderwijs werkt hoeft zich geen zor gen te maken. Wie bereid is te ver huizen en zo nodig wat bij te leren komt toch wel aan de slag. De wacht geldregeling van de overheid is goed en omscholing kan meestal op kosten van het Rijk geschieden. Niet verlengen... Dat is maar ten dele waar. Als een school bijvoorbeeld tien procent min der personeelsplaatsen te verdelen heeft, gaan eerst de onbevoegden, de part-timers en de mensen met een tijdelijke aanstelling de laan uit. In het onderwijs is dat een heel belang rijke groep. Je kunt ze als school directie goed gebruiken om de gaat jes die elk jaar vallen op te vullen. En als je ze niet meer nodig hebt, raak je ze makkelijk weer kwijt: je hoeft slechts de tijdelijke aanstelling niet te verlengen. Niks geen ontsla gen. laat staan ontslagvergunningen bij een arbeidsbureau. Consequenties Het zou een hele verbetering zijn wanneer de grootste werkgever van Nederland, en in het algemeen wan neer de overheid in het vervolg in de rijksbegroting duidelijk aangaf wat de sociale consequenties zijn van haar beleid. Waar het gaat om de werkgelegenheid van duizenden mensen is een toelichting op het waarom en het hoe van de bezuini gingen wel het minste waarop een volksvertegenwoordiging recht heeft. Eind september bleken er volkomen onverwacht zesduizend werkzoeken de docenten te zijn. Vooral onder kleuterleidsters en onderwijzers stijgt de werkloosheid. In die situatie is het verdwijnen van nog meer ar- beidsplatsen in het onderwijs geen zaak die je met een paar woorden af doet. EINDHOVEN Eerst nu is bekend geworden dat een functionaris van Philips drie dagen in een cel in Zaire heeft gezeten. Slachtoffer van de politie van Zaire is de heer R. von Mühlen die begin oktober werd gepakt omdat hij bij radioverkeer een verkeerde frequentie heeft ge bruikt. Philips is momenteel in Zaire bezig met de uitvoering van een project ten behoeve van 36 vliegvelden. Philips verzorgt daarvoor de ver lichting en telecommunicatieappa- ratuur. Volgens een woordvoerder van Philips heeft het bedrijf toe stemming van de overheid van Zaire om met eigen radio-apparatuur de verbinding tussen de verschillende kantoren te onderhouden. Bij die onderlinge communicatie heeft de heer Von Mühlen per ongeluk een verkeerde frequentie gebruikt. In verband daarmee werd hij aange houden. Drie dagen verbleef hij in arrest. ze ze3 reit[Sa en, len fdai nkfl epP S :e cn vo re?;\v •ste" ït I di »cul 1 dei terir - weigert dc bekende natuur de en voorvechter van de men- iten Sacharow naar Oslo te tan om persoonlijk de Nobel- TOor dc vrede in ontvangst te (i nemen. In ons commentaar 1 oktober spraken wc als onze uit dat een dergelijke weigc- -i ernstige aantasting zou, bete van de geloofwaardigheid van 'jet regering. leiders in het Kremlin niet zijn gebleken een wat liberalere tg tegenover de andersdenken- eigen land aan te nemen, moet betwijfeld worden of ze ook de bepalingen van het in Helsinki !n akkoord ernstig zullen ne- Van onze weerkundige medewerker De oostenwind die al een week in touw geweest is, gaat door. Dat komt doordat de luchtdruk con stant hoog blijft boven Scandinavië en Noordwest-Rusland. De barome ters zijn er gisteren gestegen tot .045 millibar, een niet-alledaagse waarde. Zo een reeks hogedrukher- halingen op deze plaats in de ko mende maanden enwij staan op schaatsen voor we het weten Wij volgen met argus-ogen het stromingspatroon van de hogere la gen en vragen ons af, of er iets soortgelijks gaande is als in no vember 1962 vóór de laatste strenge winter van 1963, toen ook tijdens een zonnevlekken-minimum. Vorige week vrijdag vooral vertoonde de circulatie boven de oceaan even eens sterk ontwikkelde noord-zuid en zuid-noord-golvingen. De lucht stroming meanderde er lustig op los daar. maar het patroon boven Europa blijft tot nu toe veel vlak ker. De koudepool, ook wel koude put genoemd, ligt met circa -35 graden Celsius op vijfduizend meter hoogte ergens bij Nova Zembla. terwijl die dertien jaar geleden rond deze tijd al via Scandinavië naar Midden-Europa was afgezakt. De gemiddelde temperatuur tussen 1.5 en 5.5 kilometer hoogte be draagt hier min 9 tot min 13 gra den celslus. juist een aanwijzing voor een warme bovenlucht. Maar wat niet is. kan komen en dus blijven wij attent in luchtdrukland. En wat brengt ons de oostelijke stroming de komende dagen? Waarschijnlijk iets kouder weer, maar niet zoveel. In Polen vriest het 's nachts over het algemeen niet meer 1an één tnt vier graden, in de Oekraïne vier tot zeven gra- Wccrrapportcu van gisteravond 7 uur. maximumtemperaturen en neerslag van gisteren van 7 tot 19 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth R dam Twente Vllssingen Zd.-Limburg Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt onbewolkt half bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt motregen zwaar bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt half bewolkt half bewolkt regen zwaar bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt regen gebecl bewolk licht bewolkt den. De lucht zal tijdens het trans port naar West-Europa de neiging vertonen wat 'n temperatuur toe te nemen. Er ligt op de route tussen de Russisch-Poolse grens en ons geen of nauwelijks sneeuw. Daar door kan er van de aardse warmte wel enig effect uitgaan. Vandaar ook de verwachting van weinig ver anderende temperaturen. Een paar graadjes nachtelijke uit- stralingsvorst is wel mogelijk in gebieden, waar het langdurig op klaart. Gisteravond was dat In gro te delen van Nederland het geval. Om half zeven stond in Hoogeveen het kwik niet ver meer van het vriespunt af, om zeven uur meldde Eelde min 1 bij een dauwpunt van min drie graden celsius. Maastricht gaf toen plus één graad celsius en DDR-stations één tot drie graden boven nul. ook om zeven uur 's a- vonds. In heel Scandinavië was erg weinig vorst te bekennen. Pello in Noord-Finland was één van de wei nige stations met min vijf graden celsius. Kaktl (Zuid-Flnland) meld de een bui met losse hagel bij een barometerstand van 1.040 millibar. De luchtdruk in Stockholm was gis teravond ook zo hoog met stijgende tendentie. IIOOG WATER 14-11-75 VJissingen 10.45-23 17. Haringvlietsluizen 12.33-Rotterdam 1.16-13.29. Schevcningen 12.07IJmuidcn 0.18-12.49. Den Helder 3 28-15.38. Harlingen 5.51-18.18. Delfzijl 8.04- 21.01. onder redactie van loessmit want de hele Marker familie heeft zich in pinkster-klederdracht gestoken: het jongetje helemaal links draagt zelfs een pinkster ketting met zilveren munt, het heeft een bruine 'skort' en een 'druivenboezel' voor. De vrouw in het midden draagt de 'witte kap', die nu in onbruik raakt, maar voor de rest is Marken een van de weinige plaatsen in ons land, waar de klederdracht niet alleen maar ter wille van de toeristen gedragen wordt. Bij de inhuldiging van koningin Wilhelmina in 1898 waren er nog 242 verschillende klederdrachten vertegenwoordigd maar met een stak of vijftien heb je het in deze lijd wel zo'n beetje gehad. Desondanks worden er vrij wel nergens in Europa meer zo veel klederdrachten in het dage lijks leven gedragen als in ons land, waar je in Zeeland, op Mar ken, op Urk en in Staphorst op een gewone maandag een in kle derdracht. gestoken vrouw achter haar moderne wasautomaat kunt vinden. Wie nog zo'n kostuum draagt, zal meestal boven de vijf tig zijn; alleen in Staphorst tref je nog een heel schoolklasje in klederdracht. Het is geen mode meer om in klederdracht le lopen en zelfs onder die boven-vijftigers zijn er al, die willen overschake len op gewone 'burgerkleding'. Theoretisch zit het er dus dik in dal de klederdracht op de duur totaal verdwijnt en vergeten wordt, maar daar heeft uitgeverij Semper Agendo een stokje voor gestoken. Die heeft met medewer king van een fotograaf, een teke naar en zes redacteuren 'Kijken naar klederdrachten' samengesteld, een boek vol nog steeds gedragen, in onbruik rakende en al verdwe nen klederdrachten, inclusief de tails als oorijzers, spelden, bloed koralen en andere sieraden. Echt een kijkboek, waarin vooral foto graaf Cees van der Meulen een groot aandeel heeft pehad, want het plaatwerk beslaat verreweg het grootste deel van het boek. Heel geschikt om aan buitenlandse vrienden of relaties te geven, want De tweejarige bastaardherder Jenny is waarschijnlijk in de hele wereld, maar in elk geval in dc Verenigde Staten, de enige hond met een vergunning. Een vergun ning om in bomen te klimmen, want dat doet Jenny dolgraag, maar ook in Amerika mag niet alles zomaar. Toen de hond nog een pup was, raakte ze in het Golden Gate Park in San Francis co bevriend met een daar huizen de eekhoorn. De dieren speelden vaak samen en onder het spel bracht de eekhoorn de hond er toe achter hem aan te rennen, de bomen in. Nu Jenny groot gewor den is, vindt ze het ook zonder eekhoorn nog altijd een genot in bomen te klimmen en moeiteloos over de takken te wandelen. Toen een politieman het aardige toneel tje zag, trok die zijn boekje te voorschijn, maar zag er op aan dringen van Jenny's baas Jerry Gerbracht van af het dier te be keuren. Wel verplichtte hij de baas om onmiddellijk een vergun ning voor zijn hond te halen, die nu door het gemeentebestuur in derdaad op naam van Jenny is uitgegeven. de tekst staat er ook in het Engels bij. Wel duur f69,50 maar het is dan ook een perfect ver zorgd boekwerk, waarvan de uit gever diep in zijn hart vast hoopt dat het ook als sinterklaascadeau gekocht wordt, omdat het na 5 december een tientje meer gaat kosten. De Britse kroonprins Charles heeft in het tijdschrift Woman's Own toegegeven dat hij op hopen meisjes van alle rangen en stan den verliefd is geweest en dat hij voorlopig niet van zins is daarmee te stoppen. Charles wordt vrijdag zevenentwintig jaar en het ziet er niet naar uit dat hij binnenkort mpt een serieuze huwelijkskandi date voor de dag komt. Hij vindt dat hij daar nog niet aan toe is en dat in het algemeen dertig jaar voor een man een mooie leef tijd is om te trouwen. Wie jon ger t.rouwt mist veel, denkt hij, maar wie tot z'n dertigste wacht, heeft al veel van het leven gezien, heeft ervaring opgedaan met al lerlei soorten vrouwen en weet dan pas zo'n beetje wat er in het leven te koop is. De kroonprins beschouwt het huwelijk als 'een veel vérstrekkender zaak dan al leen maar verliefd zijn'. Voor hem zal een huwelijk bovendien nog veel ingrijpender gevolgen hebben, omdat hij er in zijn posi tie niet over hoeft te piekeren om ooit weer te scheiden. En daarom, zegt hij, 'probeer ik te leren van de probeersels en fouten die ande ren maken. Zo hoop ik zelf eens tot een verstandige beslissing te komen'. 'Papa heeft iets van een verlicht desooot'. zegt in Profiel (het per soneelsblad van Verkeer en Wa terstaat) een van de zoons van ir. H. A. de Groot, de nieuwe direc- teur-genei-aal van het Verkeer, over zijn vader. Nog meer onthul lingen over het karakter van de nieuwe functionaris doen diens vrouw en enkele vroegere mede werkers. nadat ir. De Groot (47) in een uitvoerig interview al veel over zichzelf en zijn vorige func ties (zestien in drieëntwintig jaar) verteld heeft. 'Met elkaar', zegt hij zelf. 'vorm je een ge meenschap met hetzelfde doel. Het is natuurlijk duidel'.jk dat er wel ergens leiding moet zijn. die de meningen bundelt en met z'n eigen couleur besluiten neemt.'. Vroegere medewerkers spreken van een 'enorm dynami sche' figuur: 'Ir. De Groot laat iedereen in z'n waarde, hij pas seert niemand. Hij geeft zijn mensen zelfvertrouwen. Maar het is ook wel voorgekomen dat iemand overplaatsing vroeg, om dat hij het tempo van De Groot niet kon bijhouden'. En hoe gaat dat thuis, in z'n gezin? 'Hij heeft ons als uitlaatklep nodig', zegt zijn vrouw. 'Thuis kan hij in een onvervalste donderbui losbarsten'. Mevrouw De Groot zegt ook, als ze hoort dat Profiel een interview met haar man gehad heeft: 'Ik heb het gehoord, hij vond het wal gelijk'. Want hij houdt, zegt Pro fiel, niet van 'die flauwekul'. Maar hij staat toch wel vriendelijk op het plaatje bij die flauwekul. luiOOOeHBtf 2> 'Vijfde vprdieping... dameslingerie'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5