einig hoop meer over oor het amateurelftal usland geplaatst )or kwartfinales ABN Opnieuw FIFA bezoek in roerig Argentinië Spelen blijven taboe voor Jos Valentijn Waarschuwingen voor scheidsrechters De spaarvormen van de ABN maken't u gemakkelijk. 0derlaag tegen Frankrijk in te hard duel: 2-3 H. istensen gestuurd n richt schade in Innsbrück topees landenkampioenschap Tweekamp tussen Liberzon en Parma 'A-perschef René Courte onthult omkooppogingen Algemene Bank Nederland RDAG 13 NOVEMBER 1975 SPORT TROUW/'KWARTET PS11 - RH13 (ADVERTENTIE) voor nt dat derde Franse de formatie van Arie de Vroet aan de baker (Thimo Meertens) ge- •n behoedde de Franse Larrieu zijn ploeg zelfs V/Wor een achterstand door een de inzet van invaller Ab van roek te redden. Een enigszins "3onze verslaggever IDAM Al na de eerste kwalificatie-interland kan het lands amateur-voetbalelftal de Olympische Spelen van vol- jaar wel vergeten. Nederland verloor gisteravond in Veen- met 2—3 van het sterke Frankrijk. Een nederlaag die pas - oinuten voor het einde tot stand kwam, toen balverlies van itzer Niek Hokke tot het beslissende doelpunt leidde. ongelukkige nederlaag derhalve, maar qua kwaliteit wel een terech te. De Nederlandse amateurs waren te duidelijk op een overigens uit stekende inzet aangewezen om het krachtsverschil te kunnen compen seren. Nederland had te maken met een tegenstander die op uiterst harde wijze te werk ging. De Fransen schuwden overigens de grofste overtredingen niet. Daarbij onitbrak het niet zelden aan de nodige be heersing. Dat onbeheerste gedrag leidde zelfs tot een achterstand in de eerste helft. Want nadat Neder land het in de eerste twintig minu ten bijzonder moeilijk had gehad met de qua technische kwaliteiten beter onderlegde Fransen, resul teerden onbezonnen daden van de Franse verdediging in die eerste goal. Hokke hinderde doelman Larrieu bij een uittrap, waarna de Franse goalie boos reageerde en de bal in het gezicht van de Spijkenissenaar duwde. Aanvoerder Lavocat sloeg Hokke vervolgens tegen het gras. Na die laatste overtreding besloot de Oostdiuitse scheidsrechter Ried! tot een strafschop, die de Noord- wijker Kees Karstens onberispelijk verzilverde: 10. Kort tevoren had Riedl al een keer tot een strafschop kunnen beslui ten, toen uitblinker Aren Buvens bij een opkomende actie door Amisse in het strafschopgebied werd gehaakt. De Oranjeploeg had toen overigens al alle moeite gehad om die periode ongeschonden door te komen. Met name Sahnoun maakte in die fase een uiterst vaardige indruk. Na de 29ste minuut verdween evenwel het overleg in de Franse patronen gro tendeels. De Franse ploeg (acht spelers kwamen zaterdag uit in de hoogste betaalde divisie) bleek zich steeds slechter te kunnen beheer sen en dat leidde in totaal tot drie gele kaarten: Chazottes, Rouyer en Amissetegen Nederland één: Hu- vers. De onplezierige sfeer in het veld werd in de eerste helft nog eens onderstreept middels zeer grove spor.tcorrespondent 5RDAM Aanvoerder Kristensen van Feyenoord trainer Antoni Brzezanczyk nende maandag van de trai- •ijderd. Brzezenczyk ging maatregel over, nadat 1>en afgelopen maandag tij- e training demonstratief zijn liet zakken toen hij het niet was met een oefening die nczyk de spelers op droeg. ;reep van de Pool betekent jyenoord het zondag in de ijd tegen stadgenoot Excelsi- ïalve zonder Willem van Ha- ook zonder Jürgen Kristen- moeten stellen. In het duel 'xcelsior zal de van FC Am- n gekochte Nico Jansen zijn voor de Rotterdammers ma- RUCK Innsbruck heeft >rste 'Olympische schade' ge- Een flinke föhn heeft het n óe ijshal vernield. In deze oeten de verplichte figuren le Olympische Winterspelen kunstrijden verwerkt wor- fandaag zal een onderzoek ingesteld of herstel nog ic is. 1 zou op 3 december a.s. in worden gesteld met een in- wiaal toernooi kunstrijden k ïeje IK "iï Rusland heeft zich als eerste land geplaatst voor de finales van het toernooi om het Europees kampioenschap landenploegen. Rusland (op twee man na geheel Dinamo won in Kiew zonder veel moeite met 4-1 van Zwitserland, elpunten kwamen op naam van Onisjenko (2)Konkow en lejew. Voor de Zwitsers scoorde Risi. Bij de rust was het 2-1. viel het spel van met name tegen. Er was maar wei van de vorm waarin enke iken geleden bijvoorbeeld München in de strijd om de amde Super Cup opzij werd ven. Maar het niveau lag log veel te hoog voor de rs. ïte uitblinker was opnieuw llochln. Hij was het die iede- opnieuw zorgde voor de paniek in het strafschopge- voor de Zwitserse doelman Blochin kreeg voor rust uitstekende kansen op een maar beide keren miste 5 Ét doel op centimeters. sslsche treffers die voor rust waren bijna routine-klussen. twaalfde en veertiende mi- fwaren het Konkov en Oni- die scoorden. Doelman Bur- had daarna alle geluk bij een van aanvallen die steeds het p een haar na misten. De rs kwamen bij een van de ame tegenaanvallen zelfs nog n tegentreffer. In de laatste t van de eerste helft liet Risi corner de bij hoge ballen Ijd zeer zwakke doelman Ru- kansloos. 5t bleken de Russen weinig hebben om het hoge tempo houden. De doelpunten die log vielen ontstonden eigen lijk ais bij toeval. In de 67ste mi nuut kreeg Burgener de bal na een vrije trap niet onder controle. Voor Qnichenko was het toen een koud kunstje om 3-1 te maken. In de tachtigste minuut tenslotte was het Veremejev die een schot van ruim twintig meter loste waarop Burge ner geen enkel verweer had: 4-1. STAND IN GROEP ZES Rusland 5 4 0 1 8 10—5 Ierland 6 3 1 2 7 11—5 Turkije 5 1 2 2 4 4—10 Zwitserland 6 1 1 4 3 5—10 Nog te spelen: TurkijeRusland (23 november). In een wedstrijd voor het Europees kampioenschap voor landenploegen onder 23 jaar kwam Tsjechoslowa- kije in Teplice niet verder dan een gelijkspel (1-1) tegen Portugal. Bij de rust hadden de Tsjechen nog de leiding. In een kwalificatiewedstrijd voor het Olympisch voetbaltoernooi speelden Bulgarije en Spanje in Sofia gelijk: 1-1. Voor de Bulgaren scoorde Bozhil Kolev voor rust. In de tweede helft maakte Satrustegl de gelijkmaker. Een vriendschappelijke wedstrijd in Ensdorf tussen West Duitsland en Luxemburg is door de gastheren met 1-0 gewonnen. Al in de veer tiende minuut maakte de Duitser Rudi Seliger het enige doelpunt. CEES KARSTENS, maker van het eerste doelpunt voor Nederland uit een strafschop. overtredingen van Pottier, Rutaio en Sahnoun. Voor Nederland liet Meertens zich overigens ook een keer niet onbetuigd. Die kwalijke reactie van de Fran sen was waarschijnlijk terug te voeren op een uitgebleven knock out in de eerste fase. Frankrijk was er duidelijk op uit geweest om via en zeer hoog tempo de zaak met een al te beslissen. Een speelwijze die nog wel eens succes heeft, wan neer de tegenstander een echt amateurteam is. Oranje wankelde wel, maar kwam juist zelf op een voorsprong. De ploeg had in die eerste helft evenwel al erg veel moeten geven om zich de Fransen van het lijf te kunnen houden. Zonder uitzondering knokte men in de Nederlandse équipe voor het best mogelijke resultaat. Het was dan ook niet zo vreemd, dat Frankrijk binnen twaalf minu ten in de tweede helft' tegen het inmiddels vermoeide Oranje alsnog orde op zaken kon stellen. In de achtste minuut profiteerde Rouyer van weinig doortastend optreden in de Nederlandse afweer. En vier minuten later was doelman Matthieu Quanjel andermaal kans loos toen Lubio een projectiel van dertig meter afstand losliet: 12. De wedstrijd leek tozn beslist. Ne derland had geen greep meer op het middenveld. Het was dan ook bepaald verrassend dat men twaalf minuten voor tijd toch nog aan de gelijkmaker kwam. RKC-er Ad van der Broek was toen juist Peter Drent komen vervangen. Een wis sel die goed uitpakte. Van den Broek bracht meer lengte in de aanval en daar kon Meertens na een gave voorzet van Kees van Veenendaal van profiteren, toen de Franse afweer, doelman Larrieu in cluis, geen raad wist met een kop bal van Van de Broek. Aanvoerder Meertens schoot daarna keihard binnen: 22. Een doelpunt dat uiteindelijk toch niet voldoende bleek voor een punt. Schaer, verleden week met zijn club St. Etienne nog spelend in de Europa Cup I tegen Glasgow Ran gers, maakte handig gebruik van Hokke's uitglijpartij nadat hij uit een ingooi nogal dom was aange speeld: 23. NEDERLAND—FRANKRIJK 2—3 (I—0) 28. Karstens (strafschop) 10. 52; Royer 1—1, 57: Rubld 1—2. 76: Meer- stens 22.. 85: Sohaer 23. Scheidsrech ter: Riedl (DDRToeschouwers: 1200. NEDERLAND: Quanjel; Van Veenendaal, Hokike. Van Gelder. Bijvens: KaïrefOens, Meerstens; Lahaye; Drent (van de Broek). Peters, Cordewener. FRANKRIJK: Larrieu: Ohazotftee. Stas- siewics. PoUbier, Lavocat; Fernandez, Ru bld. Rouyer; Schaer. Sandijn, Amisse. MATTY VERKAMMAN REYKJAVIK De Israëlische grootmeester Liberzon en de Joe goslaaf Parma zullen in een twee kamp van vier partijen uit moeten maken welke schaker zich naast de Hongaar Zoltan Rdbli in het zone- toernooi in Reykjavik plaatst voor het onterzonetoemooi. Parma won zijn kaatste partij tegen de Deen Hamann. Deze partij was drie keer afgebroken, maar na meer dan honderd zetten slaagde Parma er toch nog in de Deen tot capituleren te dwingen. De schaakbond van de Sovjet Unie heeft laten weten dat wereldkampi oen Karpov, die voor het Hoogoven schaaktoernooi te Wijk aan Zee was uitgenodigd, om studieredenen niet zal kunnen deelnemen. In plaats van Karpov zal nu oud-we reldkampioen Spasski worden uit genodigd. Het 38ste Hoogoven schaaktoernooi wordt gehouden van 15 tot en met 29 januari. De grootmeestergroep, de meestergreep en de damesgroep zullen spelen in hotel Kennemer- duin en café De Zon. De opening van het toernooi vindt plaats op donderdag 15 januari. De eerste ronde wordt vrijdag 16 januari ge speeld. In de grootmeestergroep komen uit: Ljubojevic (Joe), Smejkal (Tsj), Andersson (Zwe), Browne (VS), Olafsson (IJs), Kurajica (Joe), Dvorecki (Sov) en de Neder landers Sosonko. Ree. Langeweg en Böhm. DEN HAAG Jos Valentijn zal niet aan de Olympische Winterspelen, die volgend jaar februari in Innsbruck worden gehouden, mogen deelnemen. Ondanks grote inspanningen van het Nederlands Olympisch Comité en de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond heeft het Internationale Olympische Comité negatief gereageerd op het dringende verzoek de sprinter uit Ter Aar in de gelegenheid te stellen in Innsbruck aan de start te ver schijnen. Het NOC en de KNSB betreuren deze gang van zaken, te meer daar de Internationale Schaats Unie dit jaar tijdens een congres in München heeft besloten dat Valentijn voortaan weer mag deelnemen aan internationale titeltnemooien. De uit Ter Aar afkomstige .sprintspecialist maakte twee jaar geleden korte tijd deel uit van de profschaatsgroep WISO en kreeg daarna een schorsing opgelegd. tCH Rene Courte, de die de perszaken voor de de internationale voetbal- atie, behandelt, zegt in het 'te FIFA-buletin, dat de 'alautoriteiten zeer strenge ten dienen uit te delen aan dsrechters die betrapt wor- op onreglementair gedrag, e schreef het artikel naar 'iding van berichten die hij ontvangen over twee schan- L rond scheidsrechters, geval ging het om een scheidsrechter die tijdens een club- toernooi op schandalige wijze de finale had geleid. In het andere geval om een arbiter die verklaarde dat er een poging was gedaan om hem om te kopen. Verder noemde Courte een geval in Latijns-Amerika waarbij een arbi ter een elftal omkocht. Hij speelde namelijk in de voetbalpool en had een bepaald resultaat nodig. Verder verwijst Courte naar een recent geval in het toernooi om de Europa Cup voor landenteams waarbij een scheidsrechter probeerde extra ver goedingen los te krijgen. De namen van de betrokken scheidsrechters worden in het artikel van Courte niet genoemd. René Courte: 'De daartoe compe tente lichamen moeten rlgoreuze maatregelen nemen als individuele scheidsrechters zich vergalopperen en niet langer onpartijdig zijn in hun relaties met clubs en bonden. Anders zal het gehele scheidsrech- terscorps en de leiding van wed strijden zelf, in discrediet worden gebracht en niet langer garant kunnen staan voor een van de ba sisprincipes van de voetbalsport, de onbetwiste en absolute autoriteit van de scheidsrechter op het veld.' De scheidsrechterscommissie van de FIFA vecht al jaren tegen de slechte gewoonte van sommige lan den om aktieve scheidsrechters uit te nodigen voor het bijwonen van cursussen en hen dan te overladen met cadeaus, uitnodigingen en an dere 'attenties'. Volgens Courte kunnen dat soort scheidsrechters niet langer als neutraal ten opzich te van de betrokken landen worden beschouwd. 'Scheidsrechters kunnen zichzelf in gevaar brengen of in een gevaarlij ke positie worden gemanoeuvreerd door anderen en ze dienen zich terdege bewust te zijn van die loe rende gevaren', aldus Courte- 8%% Spaardeposito met vaste looptijd 7 jaar 8%% Spaardeposito met vaste looptijd 6 jaar 814% Spaardeposito met vaste looptijd 5 jaar 8% Spaardeposito met vaste looptijd 4 jaar 7% Spaardeposito met vaste looptijd 3 jaar 614% Spaardeposito met vaste looptijd 2 jaar 614% Spaardeposito met 24 maanden opzegging 514% Spaardeposito met 12 maanden opzegging 4/4% Spaardeposito met 6 maanden opzegging 4%% Spaardeposito met 3 maanden opzegging 4%% Spaarrekening/Spaarboekje 614% Spaar-Extra-Rekening/Boekje Definitief rapport komt volgende week los Van onze sportredactie MONDOZA De internationale voetbalfederatie, de FIFA, laat een speciale afvaardiging deze week weer een inspectietocht door Ar gentinië maken. Opnieuw moet be keken worden hoe het met de voor bereidingen voor het wereldkam pioenschap van 1978 staat. Want Argentinië mag dan voortdurend uit blijven roepen dat de voorbe reidingen goed op gang zijn geko men, nooit zijn de geruchten ont zenuwd, dat het Zuidamerikaanse land gewoon niet in staat is om op dit moment te werken aan de voor bereiding van zo een groot evene ment als het wereldkampioenschap voetbal. De Argentijnse organisatoren heb ben er alles aan gedaan om de slechte indruk in het buitenland weg te nemen. Steeds weer werd er op gewezen dat er in feite niets aan de hand was, dat het geld los kwam en dat de binnenlandse on rust ook nogal meeviel. Maar vo rige week nog bleek, hoe de bin nenlandse instabiliteit effect heeft op de organisatie van het wereld kampioenschap. Het hele organisa tiecomité bleek namelijk afgezet. Deels wegens corruptie, het aan nemen van steekpenningen, en deels door de onzekere politieke situatie waardoor hooggeplaatste ambtenaren nauwelijks van hun po sitie zeker zijn. Iedere enigszins positieve kreet die een FIFA-lid dan ook loslaat wordt door de organisatoren in Argenti nië met veel bombarie de wereld in geslingerd. Op die wijze heeft het comité zich nog dikwijls kunnen wapenen tegen de critici die ver telden dat Argentinië in de huidige situatie niet bij machte was het wereldkampioenschap te organise ren. Zo gebeurt het nu ook. Afgelopen maandag arriveerde de FIFA-dele- gatie onder leiding van vice-presi dent Herman Neuberger in Argen tinië. En dinsdag al kwamen de eerste berichten los dat de FIFA- mannen tevreden waren over de vooruitgang die werd geboekt. In Mondoza liet René Courte, perschef van de FIFA, na een rondleiding door het stadion daar weten: 'Ik ben zeer blij mét wat ik hier ge zien heb. Persoonlijk geloof ik dat Mendoza beter geschikt is dan enig ander stadion buiten Buenos Aires'. En maandag in Cordoba werd Neu berger door de plaatselijke krant geciteerd: 'Het project is niet alleen mogelijk, het is realiteit'. Uitspra ken nogmaals, die zeer wel passen in de Argentijnse kraam. Maar daar staat tegenover, dat het nogal slecht gesteld is met de openbaar heid van de trip van de FIFA- delegatie. Journalisten mogen niet mee op stap. Voor de ontwikkelin gen is men aangewezen op de rap portage van plaatselijke journalis ten, die er in slagen korte tijd in de buurt van de delegatie te ver blijven. Die journalisten blijken van mening dat de delegatie meer blauwdrukken en maquettes te zien krijgen dan werkelijk in aanbouw zijnde stadions. Het kan ook nauwelijks anders, FIFA vice-president HERMAN NEUBERGER (links, naast hem Uwe Seeler met de World Cup) heeft laten weten het wereld kampioenschap voetbal in 1978 in Argentinië als een realiteit te want het geld dat nodig is wordt slechts bij .mondjesmaat verstrekt door de regering. Ook al stelde de regering van mevrouw Isabelle Pe- ron dan nog dat het wereldkam pioenschap prioriteit nummer één had. Maar Argentinië heeft wel an dere zaken met een hogere priori teit. Al was het alleen maar het aanblijven van mevrouw Peron zelf. De kosten voor de organisatie van het hele evenement zijn ook aan merkelijk hoger geworden dan eer der was geschat. Niet, zoals bij voorbeeld in Montreal voor de Olympische Spelen, waar veel te optimistisch tegen de financiering werd aangekeken, maar veel meer door de enorme inflatie in Argen tinië. In de afgelopen twaalf maan den wordt die inflatie geschat op meer dan driehonderd procent. Voor het einde van het jaar, zo is de verwachting, zal dat vierhonderd procent zijn. De thans gebruikte schatting, dat het wereldkampioen schap een investering vergt van een miljard dollar, zal dan al weer te laag blijken te zijn. Immers, sinds maart van dit jaar is de peso al negen maal gedevalueerd. De organisatie van het wereldkam pioenschap is in feite in handen van het ministerie voor Sociaal Welzijn. Een ministerie cjat op het ogenblik doelwit is van 'een diep gaand onderzoek naar fraude en corruptie. Dat ministerie heeft of ficieel grote reserves, omdat het ook de beheerder is van de casino's en de paardenraces. Het zal echter moeten blijken of die reserves nog steeds aanwezig zijn en ook bruik baar voor het wereldkampioen schap. Een ander zwaarwegend punt in Argentinië vormt het terrorisme. Toen eerder dit jaar een FIFA- delegatie op onderzoek door het land trok, was er een speciale po litiemacht op de been om voor de bescherming zorg te dragen. Ook nu weer wordt de FIFA-afvaardi- ging scherp bewaakt. Maar de FIFA moet onder de indruk raken van de cijfers over het terrorisme in Argentinië. Volgens officiële op gave zijn er in de afgelopen zestien maanden meer dan duizend mensen ten gevolge van terroristische ak- tiviteiten om het leven gekomen. Een verzameling bekende topvoet- ballers zou het middelpunt van ak- ties kunnen gaan vormen. Daarom ook zijn er de afgelopen maanden al stemmen op gegaan, om het hele wereldkampioenschap voetbal zich in de hoofdstad Buenos Aires af te laten wikkelen. Niet alleen echter om dat daar meer ef fectieve bescherming gegeven kan worden, maar ook omdat het aan zienlijk minder zou gaan kosten. Nu immers moeten zeer dure faci liteiten voor radio, televisie en tele foon worden aangelegd naar bui tenposten, terwijl dan alles over zichtelijk in een centrum bijeen ge bracht zou kunnen worden. Als inderdaad voor Buenos Aires gekozen zou worden afgewacht moet worden of de FIFA met zo een grote wijziging nog accoord kan gaan zou de hoofdmoot van het programma in het River Plate stadion worden afgewerkt. Dat sta dion staat ook nu op de lijst, maar wel met de aantekening dat er nog heel wat aan veranderd dient te worden. Met de bouw van nieuwe faciliteiten (voorzieningen voor de pers ontbreken op het ogenblik bij voorbeeld nog volledig) en de re constructie van een deel der tri bunes, is nog niet begonnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13