David Hockney in de ban van water Kinderboeken van Ploegsma komen boven middelmaat Zeegeschiedenis in een glorieus platenboek Politiek leiderschap in Libanon schiet tekort „DE KONING KOMT Schilderen op het transparante af de blijde verzamelaar MAANDAG 3 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET door G. Kruis NIJMEGEN Een overzichtsten toonstelling van het werk van de Engelse kunstenaar David Hock ney tot 23 november in het Nij meegs Museum Commanderie van St. Jan: een moeilijk te plaat sen figuur, een man, die in het be gin van zijn carrière nogal sterk ingekapseld leek in het popsfeer tje van toen, maar wiens werk zo halfweg de zestiger iaren een heel eigen gezicht kreeg. De vorm werd sterker, het 'verhaal' nadrukkelijker, duidelijker, de kleur helder, soms op het transparante af. Als je over bepaalde vooroordelen heenstapt, ontmoet je in ieder geval een kunstenaar, die de wereld, zijn wereld vooral, het leven om hem heen op een zeer geïnteresseerde ma nier bekijkt, die alles wat hij beleeft de moeite (van een schilderij, teke ning of ets) waard vindt. Openbaring Een uitspraak die hij eens deed, spreekt daarover boekdelen (ook over zijn wat modieuze verleden), want zei hij: 'Ik heb bijvoorbeeld nogal gemakkelijk het impressionisme af gewezen. Je dacht dat je de impres sionisten kende van reprodukties, maar het is een feit, dat ze een open baring zijn, als je ze in werkelijkheid ziet'. Nu zal niemand het in zijn hoofd halen Hockney een impressionist te noemen, maar dat komt dan eigenlijk omdat die naam vastzit aan een groep schilders, die een impressie van ve lerlei zaken gaven op een manier die (technisch) veel anders was dan die van Hockney nu. David Hockney: Een stoel met een paard, getekend door Picasso. Raakpunten Toch durf ik beweren dat er raak punten zijn: de onderwerpen b.v. mensen in hun gewone dagelijkse omgeving, vaak bezig met de meest dagelijkse bezigheden, zich wassend, zwemmend, zonnend, pleziermakend, rustend, pratend, landschappen, di rect of gezien uit vensters, stillevens, portretten. Uiteraard, dat alles speelt zich hon derd jaar later af, je wast je niet meer in de tobbe, maar onder de douche, de mensen zwemmen niet meer in met groen omzoomde nu vervuilde rivieren, maar in toch wel vaak groen betegelde zwemba den en het is ook niet zo vreemd dat het t.v.-toestel op een stilleven de plaats inneemt van een oude viool. Monet schilderde de kathedraal van Chartres vele nialen, maakte series hooischelven, alleen om het steeds veranderende licht. Water Hockney is geobsedeerd door water, dat hij op alle mogelijke manieren schildert, zoals het uit de douche stroomt zoals het opspat na een duik of omhoogwaaiert uit een tuin- sproeier. 't Kan zijn dat hij het sta tisch weergeeft, op de manier van een flitsend filmbeeld, vreemd aan doende momentopnamen met in de ruimte stiltaand water, maar 't kan ook zijn dat hij juist de beweging benadrukt door heel nadrukkelijke schematische kronkels. Ik ben er van bewust dat veel men sen, die eigenlijk alleen maar naar 'mooie' schilderijen komen kijken, dit allemaal een beetje overtrokken in de oren zal klinken. Die mensen wil Zeegeschiedenis van de lage landen, door drs. Ph. M. Bosscher. Uitgave De Boer Maritiem, 136 blz., 39.50 Een museumdirecteur vertelt zijn verhaal aan de hand van de voor werpen en afbeeldingen die hij kan laten zien, met liefde voor het on derwerp en grondige kennis van za ken. anders was hij geen museum directeur geworden. Met andere woorden: het boek van Bosscher, conservator van het Helderse mari nemuseum, over de Nederlandse zee geschiedenis is bepaald een aan winst. Op vrij groot formaat staan hier ve le tientallen reproducties van beken de en onbekende schilderijen, teke ningen, scheepsmodellen en kaarten bijeen, verzameld uit allerlei musea. Vaak zeeslagen uit de tijd van de bestevaers. Het is een genot, het werk van zoveel zeeschilders en an deren bijeen te zien, en aan de hand van al dit plaatwerk dit brok af en toe bepaald glorieuze geschiedenis Met het oog op de kinderboeken en stellig ook met de in de verte al weer naderende Sinterklaas in het achterhoofd brengt Ploegsma in Amsterdam een aantal jeugdboeken op de markt die (het mag best weer eens worden gezegd) de faam van het fonds van deze uitgeverij bevestigd. Om te beginnen een paar boeken voor meisjes en jongens van tien jaar en ouder. Deze categorie lezers zal er even aan moeten wenpen dat 'hun' boeken de linnen band verloren hebben en nu als paperback in de wieg gelegd zijn. Wie 'Superdetective Blomkwist' van Astrid (Pipi Langkous) Lindgren kent zal graag 'Superdetective Blom kwist leeft gevaarlijk' in huis halen. Van een jeugdige kenner vernam ik dat dit tweede boek over Blomkwist nog beter is dan 't eerste. Prjjs 12,50. Een gulden goedkoper is 'de zesde, vernieuwde druk van 'Het verloren koffertje' van An Rutgers van der Loef, alweer een boven de middel maat uitstekend kinderboek, zéker voor wie gefascineerd wordt door het circusleven. Henk van Kerkwijk, die behalve bekroonde jeugdboeken ook een bekroonde roman en een idem ver halenbundel, plus gedichten en toneel stukken op zijn naam heeft, schreef een nieuw jeugdboek: 'De griezelgolf', een beetje op de alternatieve toer gaand verhaal dat zonder science fiction te bieden (het speelt in het Amsterdam van vandaag) toch wel ongewone zaken behelst. Het wordt allemaal erg trefzeker verteld (in de ik-vorm) maar ik geloof niet dat iede re ouder het compleet geschikt zal vin den voor een tien-jarig lezertje. Kerstverhaal Ook bij Ploegsma verscheen een door An Rutgers van der Loeff geschreven Kerstverhaal met heel bijzondere il lustraties van de kunstenares Erna Emhardt. Mevrouw Emhardt is een naïeve schilderes, die op de achterkant van glas werkt. Deze techniek wordt in Oost-Europa wel toegepast. Ik her inner mij bij voorbeeld, dat mijn IKOR-collega Barend de Ronden vo- ik helemaal niet aansporen tot een diepzinnige kunsthistorische benade ringswijze. Wèltot een menselijke. Speel bijv. eens met de gedachte, waarom zo'n man, die Hockney, steeds maar bezig is met problemen, die al op zo veel manieren, of, zou je net zo goed kunnen zeggen, nog nooit hélemaal zijn opgelost; waar om doet hij het niet als de impres sionisten, die hij toch blijkbaar zo bewondert en die er waarachter een 'aardig' maniertje voor hadden ge vonden. Zo zijn er nog reeksen vragen die de kunst van deze tijd voor de mens van deze tijd oproept. Stop ze niet weg, uit louter heimwee naar het alleen maar schone, het alleen maar esthe tische of het alleen maar gemakke lijk aanspreekbare. Overdenk ze nog eens, nu, aan de hand van Hockney's wonderlijke wérk De havenmond van IJmuiden in 1878, kort na de opening van het Noordzeekanaal. Een fregat wordt door een radersleepboat buiten de pieren gesleep t. Een schilderij van Dommelshuizen, voorkomende in het hierbij besproken boek. rig jaar tijdens een conferentie in Boekarest een schitterend glas-schil derij heeft weten te-bemachtigen, dat gemaakt was door een Roemeense monnik. Het werk van mevrouw Em hardt is niet van dat peil, maar toch heel passend als illustratie van het kerstverhaal. Het is de bedoeling dat mevrouw Emhardt binnenkort met haar werk voor de Nederlandse tele visie verschijnt. Het boek 'Het Kerst verhaal' kost 15,90. Een hele boel geld, maar niet te duur. Dat kan niet gezegd worden van Ib Spang Olsen's boekje Het Jongetje in de Maan, dat inclusief de titelpagina veertien velle tjes (mooi) bedrukt papier bevat voor f 9,90. Het is zo'n frapi uitgevoerd boekje voor rijkeluiskinderen. het veld groeien en bloeien Voor de peuter. Uitgave Bruna, Utrecht; prijs Brunei Mtfn eerste prentenboek is eveneens getekend door Dick Bruna, maar een uitgave van Helmond, Helmond, prijs 4,95. De erocodil en de clown: een wande ling van een clown en een krokodil door het vooroorlogse leven. Getekend door Sylvie Selig en tekst (korte aan- Hui^Pliik duidingen) van Russell Hoban. Uitg. Bruna, Utrecht; prijs 13,50. iedereen een kist te brengen. Veel do le en spitsvondige avonturen komen aan te pas. Graag een complimet voor Carl Hollander, die het verhai meesterlijk heeft geïllustreerd. (U geversmij. Holland Haarlem, prij 14,90). 'Hoe Tom won van Kapitein Najork zijn Gehuurde Sportlingen', is do Hans Plomp uit het Engels vertaal De veroverende tekeningen van Que tin Blake zijn eigenlijk aardiger d het verhaal van Russel Hoban. spelen, de wedkamp, .die Tom, sportieve jongetje wint, zijn nogal zonöerlijk. Het is overigens een /e verzorgd kijk-leesboek van De Bezi By, Amsterdam, voor f 14,90. Plaatjes Veel meer spreken de andere drie nieuwste uitgaven van Ploegsma aan, drie plaatjesboeken van John S. Goodall, die met hun f 7,50 redelijker geprijsd zjjn. De tekeningen doen leuk ouderwets aan. Er is bijvoorbeeld het avontuur van Jakko Aap, die toeval lig, via allerlei omzwervingen uit het achttiende eeuwse Engeland weer zijn gezellige apeneiland in de Stille Oce aan terugvindt. Dit verhaal bestaat alleen uit plaatjes, die elk een scène uitbeelden. Door een halve pagina tus sen twee hele pagina's om te slaan, verandert een stukje van het toneel, terwijl de rest gelijk blijft. Ik heb het met groot succes uitgeprobeerd bij mijn eigen kinderen van vier en zes. Ze genoten. Vooral van genoemde Jakko de Aap, maar ook van Hoe Doortje Dondersteen Bruiloft vierde en Hoe Ridder Durfal dapper bleek. In zijn Bloernenboek tekent Dick Bru na in zijn overbekende stijl een aantal bekende bloemen, zoals die buiten in Lea Smulders raakt niet uitgeschreven over het kleermakertje Pietje Prik en komt nu met het 23ste deeltje uit de aan deze figuur gewijde serie: Pietje Prik, van harte beterschap. Het blij ven leuke verhaaltjes voor jonge kin deren. Het stijve kaftje is verdwenen en daardoor, denken we, kon de prijs laag blijven: 3,30. Graag aanbevolen als een leuk cadeautje. Uitg Malmberg, Den Bosch. Paul Biegel Paul Biegel's derde boek over 'De Kleine Kapitein' heeft alles te maken met 'de schat van schrik en vreze'. Die zit verspreid in zeven kisten, die de altijd moedige kapitein van zee rover Schobbedebonk afhandig heeft gemaakt. Maar omdat de kapitein een doodeerlijk mannetje is. wil hij de schatten terugbrengen aan de eige naar en dat is 'De heer van schrik en vreze'. Aangekomen in het land van deze heer, blijkt hij niet meer te leven, wél z'n zes zonen en z'n ene dochter Maar die wonen niet bij elkaar, de ka pitein en z'n vriendjes moeten ei* heel wat vaartochten voor maken om Héél huiselijk, héél gezellige, kleii levendige gebeurtenissen in het lev van een gezin, een verhaal uit een toen kinderen nog klompen droegq V< er geen bromfietsen en patatkram waren. Jan-Kees is de hoofdpersoqAl mét een minderwaardigheidscompk (je hij isbang voor paarden. Nou, v stadskinderen van vandaag-de-di zijn dat óók! Dolf Verroer, die "J verhaal schreef, vertelt hoe Jan-Kei le( van een bange jongen een moedi knaap wordt. De fijne tekeningen z -f, van The Tjong Khing, de uitgave van Leopold Den Haag, de pi 16,90. Arendsoog in duplo, de vechtjas, kM misdadigers opspoort is nog imip Se even onvermoeid als onverschrokke cu Ditmaal twee Arendsogen in één baq 8* "Het raadsel van de rode rivier' 'De strijd om de Woodson-ranch'. Indiaanse vriend, Witte Veder, is tuurlijk weer bij. P. Nowee heeft z'n 45ste Arendsoog mee geschrev» nog even, en de gouden Arendsot komt er aanf Jongeren, en zij niet alleen, zulli daar allerminst bezwaar tegen hebbq AJ Bij: Malmberg Den Bosch, tegj v een prijs van 9,75. van alle christelijke groeperingen 28 mei j.l. werd aanbevolen 'het ai thentiek Libanese karakter te bem ren met alles wat dat inhoudt aan schaving en karakteristieken die vi Libanon het vaderland van broedi schap en dialoog maken en van openstaan voor de westerse en oi terse wereld'. Sommigen verwacht dat in december een oplossing komen, anderen voorspellen dat toestand niet zal opklaren voor president s verkiezingen door dr. A. Wessels K De burgeroorlog in Libanon heeft ongekend grote vormen aangenomen. Bijna iedere dag en vooral nacht vallen er een groter aantal slachtoffers, wier getal niet eens nauwkeurig bepaald kan worden. te volgen. Wel valt het zwaartepunt nogal op het wat verdere verleden; de meer recente geschiedenis van de marine sinds de tweede wereldoorlog, de stand van de koopvaardij- en passa- giersvloot, de tankers, de sleepvaart en de containervloot komen er mis schien wat bekaaid af. Des te meer over de notedopjes uit de middel eeuwen en de 'gouden' eeuw van de zeilvaart van Oostinjevaarders en slavenhalers. De strijd die zich in april tot juli vooral in het oostelijk deel van Bei roet afspeelde, heeft zich de laatste weken tot alle wijken uitgebreid. In de oude benedenstad zijn grote delen van de winkelcentra (suqs) door brand verwoest. De laatste dagen verschoof de strijd naar de Hamra, een dure winkelbuurt waar zich ook de centrale bank van Libanon en het radiostation bevinden. De laatste week werd overdag een soort 'wilde' markt op de stoepen van deze 'Kal- verstraat' gehouden, waar letterlijk alles tegen spotprijzen te koop werd aangeboden. Het zou gezellig ge noemd kunnen worden ware het niet _dat dit voortkwam uit een defaitis tische paniekstemming. Ieder ver kocht ook al werden veel geplun derde artikelen te koop aangeboden zijn spullen liever dan ze geheel te moeten verliezen. Vele winkeliers hadden bij een eerdere rustpauze in de strijd met vrachtwagens vol hun waren elders in veiligheid gebracht, teneinde de inboedel voor roof, brand of dynamietering te behouden. De laatste zes weken heeft het open bare leven op enkele dagen na vol ledig lam gelegen. De banken zijn dicht. In bepaalde wijken heerst hon ger. Talloze mensen, die leven van wat zij elke dag verdienen, zijn zon der werk en hebben zwaar te lijden. Onder de bevolking heerst rouw om de vele slachtoffers. Er is grote te leurstelling over het gebrek aan enig uitzicht uit deze burgeroorlog. Deze frustatie kwam vorig weekeinde tot uiting in een grote solidariteits- demonstratie van moslims en chris tenen. Een niet sentimentele maar zeer reële verontwaardiging van de bevolking over de politieke impasse waarin hun leiders hen naar hun ge voel hebben gebracht. De demon stranten liepen hand in hand, terwijl kerkklokken luidden en oproepen van de minaretten weerklonken. Men droeg een groot gouden kruis mee en een moslimbanier waarop stond dat de overwinning alleen van God komt. Een ander droeg een koran en daar naast liep iemand met beide handen opgeheven het evangelie met daarop een ikoon afgebeeld. Men zag het symbool, dat nog niet zo lang wordt gebruikt, van de ceder (het symbool van Libanon) met een halve maan en het kriiis. De oude politieke garde van Liba non staat volledig machteloos. Ook de Palestijnse leider Arafat schijnt minder invloed te hebben op zijn eigen mensen. De president zwijgt in alle talen, de premier kondigt het ene na het andere staakt-het-vuren af, dat niet wordt nageleefd. Een heel speciale rol wordt ingenomen mo menteel door hun ongelooflijk popu lair geworden radiospreker, die de bevolking voortdurend op de hoogte houdt van de situatie in de stad. Een week geleden deed hij een emotio nele oproep op de bevolking om de straat op te gaan en te demonstreren dat het gewone leven zijn loop her nam. Men kan zich afvragen of men nog weet waar het allemaal om draait. Als men in enkele woorden de kern problemen noemt dan gaat het om het conflict over de aanwezigheid en de aard en de voorwaarden van die aanwezigheid van de Palestijnen in Libanon. Tegelijkertijd gaat het om een sociaal conflict tussen arm en rijk. Als men hoort spreken over een conflict tusen christenen en moslims' dan moet gezegd worden dat het niet oorzaak is maar wel gevolg. Het is merkwaardig hoe weinig tot nog toe in het westen aandacht is besteed, althans op het officiële vlak, aan de strijd in Libanon. Men vraagt zich af of een Cyprus-situatie dreigt, namelijk de feitelijke scheiding van gemeenschappen. Het is bekend dat er onder de Maronieten (Libanese katholieken) en dan vooral onder de monniken een droom leeft van 'klein Libanon', dat wil zeggen een terug keer naar een situatie van voor de Franse mandaatsperiode in 1920 waar christenen een absolute meerderheid vormden in een veel kleiner stuk van het huidig Libanon. Het is verontrus tend dat een feitelijke scheiding hier en daar plaatsvindt van christenen die uit Moslimse wijken en Moslims die uit christelijke wijken vertrekken. Mei) spreekt van betrokkenheid van het buitenland bij dit alles. Syrië doet waarschijnlijk mee onder de dekmantel van de Palestijnen. Ame rika zou betrokken zijn. bij het ge beuren via wapenleveranties. Ook Israël zal een rol spelen. Een deling van Libanon in een moslims en christelijk deel zal Israël bevestigen dat het samenleven van moslim én christenen in één staatsverband niet haalbaar is. Een argument voor het zuiver Joods houden van de staat Is raël. Men moet echter opmerken dat er van vele kanten verzet is tegen deze eventuele opdeling van Libanon. De patriarch van de Maronieten, de hoogste geestelijke leider, heeft zich er fel tegen uitgesproken. Op een bijeenkomst van vertegenwoordigers pas midden volgend jaar plaatsv den. Het is onjuist de huidige crisis in eerste plaats aan buitenlandse inmi ging te wijten. Er zijn duidelij diepe verschillen in Libanon zelf. is sprake van een volledig teko schieten van het oude leiderschap niet in staat blijkt tot creatieve st< pen, waarbij de vrees van de chi tenen voor de moslims, die sam met de Palestijnen in de meerderhi zijn, wordt overwonnen. De regeri blijkt anderzijds niet in staat de ii tatie van de moslims weg te nero over het ontbreken van een geli, waardig aandeel in de politie macht. Waar Libanon aan toe is, is overname van de feodale macht do nieuwe jongere leiders die zich wj kelijk inzetten voor sociale gerecht dlf heid voor alle groepen, ongeacht h godsdienstige achtergrond. Een derschap dat de Libanese slogan vj zlc liefde, dialoog en samenwerken samenleven in politieke en socii realiteit omzet. (De schrijver van dit artikel dr. Wessels, docent aan de Near School for Science and Theology Beiroet). Va tei G. J. van Erk Tandarts, Oegstgeest, Di. 4 nov. Geen Praktijk Spoedgevallen: tel. 071-152694. 'OORLOQ SN GëvyêLtA Lees 0£ IH LE KRAHT. mun veouw AV-artb •IS U,W VAKVERBOND Ravellaart 1 Utrecht efihlCSK SOLABIUm is de zon in huis Verwen u dagelijks met 'n "zonnebad" en laat u heerlijk bruinen De ZON van 'n FITNESS SOLARIUM houdt u gezond en fit en verhoogt uw weerstand Weg spierpgnl Weg nare puistjesl Bezoek onze showroom WAT GEBEURT ER WLEMAAl IN ONZE WERELD? WAAR GAAT HET ALLES NAAR TOE? IS HET ANTWOORD IN DE KRISTALLEN BOL OF IN DE BUBEL? zie! - hoor! - het onvergetelijke klankbeeld! S* een produktie van de Johan Maasbach Wereldzending-Den Haag a.s. DINSDAG 4 NOVEMBER - AANVANG 8 uur, in HET EVANGELIECENTRUM - LEIDEN ZIJLSINGEL 2 TOEGANG VRIJ! IEDER WELKOM! je weet niet half hoe compleet een krant maakt. Ex lar Ier ko:

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8