u lil \l öjU 'Replika': theater uit afval opgebouwd 'Centrum' in Haarlem met twee monologen Mingus' quintet weer grandioos in de Doelen Baden in klankweelde met Colin Davis 3 Szajna met Teatr Studio in Nederland Madrigalen op Rondomconcert Van Harold Pinter en Jan Arends FAMILIEBERICHTEN MAANDAG 3 NOVEMBER 1975 door André Rutten AMSTERDAM De Poolse theaterleider Jozef Szajna, die behalve regisseur en decorontwerper ook schilder en graficus is, maakt met zijn Teatr Studio uit Warschau sinds zaterdag een toernée door Nederland. Met twee voorstellingen'Replika' voor de kleine zaal, 'Dante' voor de grote. 'Replika' is dit weekeinde driemaal in de aula van het stede- Nljmegen (beide in de stads- door Jac. Kort AMSTERDAM Op het eerste rondom-concert in dit seizoen stond het renaissancemadrigaal centraal. Onder de titel 'Gesualdo en Monteverdi' werd een program ma uitgevoerd, waarop werken van deze componisten en een aantal tijdgenoten werden uitgevoerd, zo als De Wert, Clemens non papa, Huygens d'India en Dowland. Koormadrigalen en uit later tijd solomadrigalen met luit of/en viool en gamba-begeleiding, waarin veelal op teksten van Torquato Tasso en Petrarca, de liefde of de natuur wordt bezongen en waarin ook de liefdessmart een enkele keer het onderwerp is. Wat dit laatste betreft: Carlo Gesualdo da Venosa geeft In zijn 'Moro, lasso, al mio duole' uitbundig en voor zijn tijd in buitengewoon felle kleuren ui ting aan zijn smart. De uitvoerenden waren Adinda de Nijs en Mieke van der Sluis, so praan, Guurtje Schermer, alt, Harry Geraerts en Mich iel ten Houte de Lange, tenor, en Lodewijk Meeuw- sen, bas; een buitengewoon goed uitgebalanceerd ensemble van fraaie stemmen, dat ieder werkje zijn juiste vertolking gaf, zeer mooi van klank en uiterst muzikaal. De bariton Ruud van der Meer droeg de solomadrigalen voor, waarbij Toyohiko Saton luit, Janet Smiithers viool, en Freek Borstlap, cello, de instrumentale begeleiding voor hun rekening namen. Char mante muziek, die van ttid tot tijd evenals de koorwerken, naar meer ernst en levenswijsheid reikt. Met stijlvolle begeleiding wist Ruud van der Meer deze liederen hun juiste karakter te geven, waarbij hij zijn mooie stem zeer beheerst gebruikte. Een prachtige avond, waarvan de volle kleine zaal zeer genoten heeft. lijk museum in Amsterdam ge- schouwburg), 7 ln Hot Den Haag, 11 speeld, is 4 november in Breda, 5 in is 6 november in Emmen, 8 in in De Lantaren Rotterdam.' 'Dante' Rotterdam, 9 in Haarlem. 10 in Arnhem, telkens in de schouwburg. 'Dante' is gebaseerd op de 'Divina Comedia' van de grote Italiaan, 'Replika' ls de meest volledige rea lisatie van Szajna's eigen theater- formule. Zijn theater evenwel heeft nauwelijks iets te maken met de ideeën die daarover in Nederland gangbaar zijn, zeker niet als het om 'puur theater' gaat. Het speelvlak ln 'Replika' wordt gevormd door een grote vuilnis hoop, met daarom heen verse zwar te aarde, die zorgvuldig wordt aan geharkt door een man in een grijs werkpak met daarover heen een rood Jasje en met een rode pet op. Als die verdwenen is kringelt er uit het puin wat rook, er verschijnt een menselijke arm. na een poosje een hele man in een jute zak, wat later nog een man en twee vrou wen. Uit het puin graven zij vuile kunstledematen op, krukken, delen van vervuilde etalagepoppen. Als Je nu weet, dat Szjana als jongeman van zeventien jaar (hij is van 1922) al in een concentratiekamp terecht kwam, wordt dit begin van 'Repli ca' herkenbaar als een theatrale uitbeelding van een moeizame her geboorte uit de puinhopen van een ineengestorte beschavingln een vreugdeloze extase wassen de vier mensen zich met aarde. door André Rutten HAARLEM De toneelgroep Centrum heeft in de Toneelschuur twee eenacters ten doop gehouden, die samen een (kort) avond programma vormen en afzonderlijk in het lunch-pauze-theater in Bellevue in Amstardam kunnen dienen: 'Monoloog' van Harold Pinter en 'Keefman' van Jan Arends. In het eerste speelt Peter Oosthoek onder reg ie van Jacques Commandeur, in het tweede zijn de rollen omgekeerd. Uit Szajna's 'Replika': puur theater opgebouwd uit afvalproducten door Rud Niemans ROTTERDAM De meest hapklare brokjes van de jaarlijkse Newport Jazz-festivals plachten tot aan '74 goed te zijn voor enkele goedgevulde zalen in de Rotterdamse Doelen. Om financiële rede nen werd de cyclus vorig jaar onderbroken, tot genoegen overigens van diegenen die weinig meer op hadden met de steeds onavon tuurlijker programmering van het festijn. de mand. Na 12 slaapverwekkende stukken kwam trompettist Ruby Braff nog even demonstreren hoe In het stukje van Pintor, dat in 1973 voor de tv afschreven werd, praat Peter Oosfclioek in een fau teuil tegen een Jege stoel, waarop in de verbeelding van speler en toeschouwer een, oude vriend zit. Het eenzijdige gesprek gaat over gemeenschappelijke herinneringen aan het verleden, in het. bijzonder aan hun beirtdr relatie met een ebbenhout-zwairtóe vrouw, die zij el kaar min of mtger betwist hebben. De sprekende iman probeert na te gaan hoe hun verhoudingen ge weest zijn, en, wat hij fout gedaan heeft zodat hij (en misschien ook de ander) nief. bereikt heeft wat hij beoogd had. Ijflij is een genuanceerd aftasten van wat geweest is, dat uit het luisteren alleen al boeiend is. Speler en regisseur hebben daar uiterst behoedzaam mimische mid delen voor- uitgewerkt, die geen versterkend. effect hebben, maar in ieder geval -ook niet afleiden. In 'Keéfmafn' is Jacques Comman deur een psychiatrische patiënt, die, op een 9t<j>el gezeten, praat tegen zijn psychiater, die in de verbeel ding in de fauteuil zit. Was de eerste monoloog een terugblik op tamelijk bestorven emoties, hier is er een reeks van fel-emotionele re acties op de bestaande situatie: een man in een inrichting, die zijn patiënt-zijn ontkent, maar toch de veilige beslotenheid daar wal be houden omdat hij de buitenwereld niet aankan en daarom eist dat hij opgeleid zal worden tot psychia trisch verpleger, waartoe hij eerst van zijn gefantaseerde hardhorig heid en spraakgebrekkigheid verlost wil worden. Op een natuurlijke ma- Peter Oosthoek in Pinters Mo noloog. nier is het ook een intuïtieve vei! warrende aanklacht tegen de menleving. Jacques Commandeur raakt die fel!, heid zeer effectief, ook weer voor^ namelijk door het gebruik van stem, en met heel sobere mimisciiPri middelen. Hergeboorte Uit de waardeloos geworden restan ten van die beschaving er zijn ook delen van vervallen praalgra ven en altaren bij bouwt Szajna met zijn acteurs, zijn theater op. een replica, een weerwoord van hem op deze wereld. Al de afval ook heel veel oude schoenen, ka chelpijpen, gasmaskers, fietswielen (maar die zijn nieuw) wordt tenslotte opgeruimd. Dan wordt er een lange loper over het speelvlak uitgerold, waarop lange reeksen fo- to'tjes van kampgevangenen. Szja na verschijnt dan zelf met een grote schilderijlijst, waarin alleen het glas, en daarop brengt hij een bromtol tn beweging. De zuivering is voltooid, zelfs de superman, die ook uit het puin was opgestaan, omgekomen. Ditmaal keerde Newport in week- kend-vorm terug. Vrijdagnacht met Earl Hines, Benny Carter en Sarah Vaughan, zaterdagnacht met 'the music of Louis Armstrong' en het quintet van Charles Mingus. Carter, Vaughan en Mingus stonden luttele maanden geleden nog op Neder landse podia, hetgeen mijn keuze op de bassist en de muziek van Satchmo deed vallen. De confrontatie met The New York Jazz Repertory Company illustreer de eens temeer de moraal van het verhaal, dat je muziek naax.de dode letter niet de ziel van de verstorven schepper weder op kunt roepen. Er zijn in de huidige jazz- en ver- maaksmuziek nogal wat orkesten op wie deze simpele waarheid be trekking heeft: The Pasadena Roof Orchestra. Syd Laurence, de ghost- bands van Glenn Miller, Supersax en, zoals ik in de matig bezette Doelen moest constateren, nu ook Super-Satch 9, in hemelsblauw gestoken. In-serieuze heren, de on der aanvoering van een nóg ernsti ger pianist-dirigent Dick Hyman het stof van een reeks oude Arm strong-suksessen probeerden af te krabben. Het vlekkeloze, sonore samenspel van de trompettisten PeeWee Er- win, Jimmy Maxwell en Joe New man bleek de troefkaart van deze schier mateloze copleerdrlft, maar als er een solo geblazen moest wor den. vielen de heren inclusief klari nettist Kenny Dayern keihard door je in Satchmo's geest kunt werken, door gewoon jezelf te blijven. Ruby Braff, melodist, wiens wijnrode corduroy bij mijherinneringen óp- riep aan Tilburgse wijnkelders en aubades aan hem en PeeWee Rus sell. zo'n 15 iaar geleden. Na de pauze een schitterende reprise van Mingus' optreden in juli j.l. Dat wil zeggen: met een kwintet dat nóg een stuk overtuigender dan toen alle individuele kwaliteit scherp sleep op de van tempowisse lingen doortrokken muziek van vrijbuiter Mingus. Alleen al de aan kondiging bij het le van de vier stukken blies de muffe lucht van het museum van het podium af: 'Remember Rockefeller and Attica', nog written by L. Armstrong.' Daarna 'For Harry Carney' een schitterend lyrische getuigenis van Mingus' respect voor willen The Duke en zijn musici. Tenorist George Adams en trom pettist Jack Walrath bleken duide lijk in de Mingus-conceptie te zijn meegegroeid, die voorschrjft dat de vrijheden van de solist tot aan de uiterste grens mogen gaan, zonder zekere wetmatigheden uit het muzi kale oog te verliezen. Omdat de bassist zelf weinig zin had in solo's kon de aandacht des te meer vallen op de klasse van drummer Danny Richmond en op pianist Hugh Law- son, de bekwame vervanger van Don Pullen. door Adr. Hager ie 1 y&i Jacques Commandeur in Arerttjls' 'Keefman'. DEN HAAG Colin Davis, Commander of the British Empirier leidt in de komende week enkele concerten van het Concertg&0f> bouw Orkest. Den Haag genoot zaterdagavond de primeur in ee nn. programma zonder solist met werken van Strawinsky, Haydn eing< Dvorak. Charmant en hoffelijk klonfclat Haydns symphonie nummer 99. C(*et lln Davis nam er de tijd voor, alfens details belichtte hij met een klei in~ schdjnwerpertje. Het adagio wen een baden ln klankweelde, waarb Davis balanceerde op de grens varc verfijning en oververfijning. Hf2®1 Concertgebouw Orkest had zich d#a11 ze aanpak reeds nu eigen gemaal#11 de afwerking Met nauwelijks iets jerd wensen over. &n< Dvorak, erelid van de London Phifcen harmonie Society, schreef zijn ze vende symphonie voor diit ensembL^ en de première ging dan ook in d. Engelse hoofdstad onder leidii van de 44-jarige componist. Ni steeds staat Dvorak in Engelair g hoog genoteerd en dat Davis zijen- keuze op deze zevende symphonioni bepaalde is dat ook niet zo veflela wonderlijk. Het werd een boeiend schitterend gekleurde, spanning lat volle en superieur uitgevoerde Mfenl terpretatle. em Strawinsky's concerto en Hayd4er( 99ste symphonie gaan woensdag inl( donderdag in Amsterdam, Dvoral zevende symphonie wordt zaterda en zondag gespeeld in combinatfnei met Strawinsky's Percé Phone. Ruim 25 jaar geleden begon Colin Davis zijn dirigenten-loopbaan bij het Kalmer Chamber Orchestra en de Chelsea Opera Group. In 1959 moest hij de ziek geworden Otto Klemperer vervangen in vooirstel- l'lngen van Mozarts 'Don Giovanni* en daarmee was zijn naam ge maakt. In 1960 en 1964 maakte hij toemees met het Londens Sympho nie Orkest. Ln Amerika bracht hij Britten's Opera peter Grimes' en de muziek van BerUoz, hij leidde het BBC Symphonie Orkest en werd in 1968 benoemd tot dirigent van het Royal Opera House. Daar naast heeft hij tal van grammo foonplaatopnamen op zijn naam staan. Men kan zich afvragen of het door Strawinsky aan Zacher en zijn ka merorkest opgedragen Concerto wel thuis hoort op het repertoire van een symphonie orkest. Davis zag in de keuze van dit virtuoze werk wel licht aanleiding te schitteren als gastdarigent en te coquetteren met het orkest. Het werd een exact uitgevoerde en vriendelijk klinkende weergave. In het applaus bleek iets merkbaar van de gedachte 'Stra winsky valt toch eigenlijk wel mee'. Kunnen telefonisch worden opgegeven van 9.00-16.30 uur 020-913456; van 16.30-20.00 uur 020-220383. We zijn D.V. 8 nov. a.s. 40 Jaar getrouwd, waar we onze Hemelse Vader heel dankbaar voor zijn. Wil men ons en onze kinderen hiermee gelukwensen, dan graag zaterdagmiddag. 8 nov. van 15—17.30 uur ln Café Bolte. Gramsbergen. 0. .1. MARSMAN M. MARSMAN-HUIK S. Marsman 1. Marsman Psalm 39 10 (onberijmd). Heden nam de Heere van ons, geheel onver wacht. mijn Innig geliefde Man. onze lieve Vader, Grootvader, Zoon, Schoonzoon, Broer, Zwager en Oom Arie Taal op de leeftijd van 59 jaar. Scheveningen: Durban (Z.-A.): Scheveningen: J. Taai-Spaans P. Taal U. Taal-Robinson C. J. van der Vlis-Taal H. van der VIis A. G. Spaans-Taal A. C. Spaans Johan Taal Kleinkinderen en verdere familie Scheveningen, 31 oktober 1975 Markenseplein 16. Geen bezoek aan huis Geen bloemen Gelegenheid tot condoleren maandagmiddag van 3.004.00 uur en maandagavond van 7,00 8.00 uuur in Rouwcentrum Scheveningen ,.'t Statenhuys", Statenlaan 78 De teraardebestelling zal plaatshebben dins dag 4 november te 1.30 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Vertrek vanaf ,,'t Statenhuys" te 1.00 uur. Als Kerkeraad voor algemen zaken van de Gereformeerde Kerk te Alkmaar hebben wij ontroerd kennis genomen van het overlijden op 31 oktober 1975 van onze emeritus-pre dikant Ds. C. von Meyenfeldt Wij gedenken in grote dankbaarheid dat hij, gedurende ruim 33 jaar en op een geheel eigen wijze, onze gemeente het evangelie heeft mo gen voorhouden en voorleven. W. J. Visser, praeses; M. Wallast, scriba. Alkmaar, 31 oktober 1975. Als de Heer mij roept Door God's genade bekrachtigd tot een werkzaam leven is heden in Zijn rust inge gaan. onze lieve Man, Vader, Groot- en Over grootvader Adrianus Plomp op de gezegende leeftijd van 86 iaar. 'k Zal eeuwig zingen van Gods goedertieren- heén. Lochem: P. Plomp-Pels Rekken: A. Plomp J. W. Plomp-Raat Lochem: P. Plomn Almelo: Z. J. Rietman-Plomp J. Rietman Doetinchem: F. Plomp H. Plomp-Hoeksema Ruurlo: M. Wesselink-Plomp J. Wesselink Klein- en achterkleinkinderen Lochem. 1 november 1975. Bejaardenhuis ..De Berkelhof" Geen bezoek Geen bloemen Geen toespraken Codoleantie dinsdag 4 november van 19.00 20.00 uur in het Bejaardentehuis „De Berkel hof". Rouwdienst: woensdag 5 november 14.00 uur in de Geref. Kerk te Lochem. waarna de be grafenis om 15.00 uur op de Nieuwe Be graafplaats. Heden ging naar Zijn Heer en Heiland onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader Gerben Wierda in de hoge ouderdom van 95 Jaar. Amsterdam: Heeg: Canada: De Lier: Pa. 27 7 ber. J Wierda H Wierda A. Wierda-Sikkema F. Bosma-Wierda M. de Jong-Wierda M. de Jong Klein- en achterkleinkinderen Rouwdienst wordt gehouden 5 nov. a.s. te 13.30 uur in de Geref. Kerk te Heeg. Gelegenheid tot condoleren, een half uur voor de aanvang van de dienst. Blauwhuis. Teatskehüs. 31 okt. 1975. Correspondentie-adres: Smelwar 4. (Fr.). Heeg Volstrekt enige kennisgeving Psalm 146. In Zijn ondoorgrondelijke wijsheid nam de HERE, ten gevolge van een ernstig verkeers ongeval in Duitsland op 25 okt., van ons weg mijn lieve Man, onze zorgzame Vader, onze lieve Zoon, Schoonzoon, Broer en Zwager Arie Bloot op de leeftijd van 38 jaar. Veenendaal: W. J. Bloot-Kieft Martineke, Marjolein, Margootje Leersum: Fam. Bloot Wassenaar: Fam. Kieft Corr.-adres: daal. De teraardebestelling kring plaatsgevonden. Gabriël Metsulaan 14, Veenen- heeft in de familie- In de volle zekerheid van haar geloof is van ons heengegaan onze lieve, zorgzame Moeder en Oma Wilhelmina Christina YVesterveld-Dunnebier op de leeftijd van 82 jaar, sinds 1938 weduwe van Foeke Wij be Westerveld Wie op de Heere vertrouwt zal niet beschaamd worden Zijn naam moet eeuwig eer ontvanger^ Amsterdam: F. W. Westerveld G. Wester veld- van LeeuwiAi W. Chr. Dekker-Westernisld J. J. Dekker S. E. Dijkstra-WestemfeWl R. Dijkstra I S. J. Westerveld W. J. Westerveld J. H. Westerveld Kleinkinderen en achterkleinkinderen Amsterdam. 31 oktober 1975. Nassaukade 75-L Geen bezoek aan huis Geen bloemei a Gelegenheid tot condoléantie-bezoek din sdag- avond van 19 0020.00 uur in het gebomv vtan de Protestantse Coöperatieve Begraf en ^ver eniging P.C.B. u.a„ Vondelstraat 101. De begrafenis vindt DV plaats op woerisdag 5 november om 14.00 uur op 'le Nieuwe, Oos terbegraafplaats aan de Kruislaan te Amster dam-Oost. Badhoevedorp: Culemborg: Amsterdam: Badhoevedorp: Den Dolder: „Jezus uw verzoenend rustpunt van ons hart ste'rvèn, is het In Jezus Christus is ontslapen na een moedig gedragen lijden mijn lieve Man, onze Vader en Grootvader. Broeder. Behuwdbroeder, Oom en Nee/ oud 77 jaar. Theodorus de Tombe Psalm 73 12 (oude berijming). Leiden: Roermond: Amstelveen: Alphen a. d. Rijn: W. D. de Tombe- Ruigendijk D. Th. van Kemenade- de Tombe M. M. A. van Kemenade J. Th. D. de Tombe I. S. D. D. Kuyvenhoven- de Tombe A. Kuyvenhoven Theo, Hans en Sebelia en verdere familie Leiden, 31 oktober 1975. Plan rijnstraat 26. De rouwdienst is bepaald op dinsdag 4 no vember a.s. om 14.00 uur in de aula van de Gereformeerde Begraafplaats aan de Sandt- laan te Rijnsburg, waarna de begrafenis al daar zal plaatsvinden. Vertrek van het Rouwcentrum Van der Luit, Haagweg 31, Leiden om ca. 13.30 uur. Thuis en aan het Rouwcentrum geen bezoek, geen toespraken, geen bloemen. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de aula van de begraafplaats. Op 29 oktober is van ons heengegaan, onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder Francina de Smit weduwe van Dirk Stroo in de ouderdom van 81 jaar. Uit aller naam: Amsterdam: W. Stroo Bilthoven, 1 november 1975 „d'Amandelboom". Corr.-adres: Reinier Vinkeleskade 31-1, Am sterdam. Overeenkomstig haar wens heeft de teraarde bestelling in stilte plaatsgevonden. Uit Nieuw-Zeeland ontvingen wij bericht dat God plotseling tot Zich nam, onze beminde jongste Broer Dick van Sloten echtgenoot van Marion Scott in de ouderdom van 59 Jaar. Uit aller naam: M. E. van Sloten Weesp, Nijhoffstraat 46. Delft: Emmeloord: „Zie Ik heb u in Mijn handpalmen gegraveerd". Jesaja 49 16. De Here nam tot Zich mijn lieve Man, onze lieve Vadet en Grootvader Berend van der Borgh tot 1 mei 1971 directeur van het Psychiatrisch Ziekenhuis „Bloemendaal" te Loosduinen, Officier in de Orde van Oranje-Nassau, op de leeftijd van 69 jaar. N. van der Borgh- van Dijk J. G. van der Borgh G. G. de Wolf- van der Borgh W. B. de Wolf Rob Minke 's-Gravenhage, 31 oktober 1975. Beethovenlaan 147 Geen bezoek Geen bloemen Geen toespraken Bezoek aan de rouwkamer, Fred. Hendrik laan 7, maandag en dinsdag van 19.0020.00 uur. De crematie zal plaatshebben woensdag 5 november om 13.00 uur in het crematorium „Ockenburgh", Ockenburghstraat te 's-Gra- venhage-Loosduinen. Vertrek vanaf Beetho venlaan 147 om 12.45 uur. e r urr Ba üa j-avi ïr jke Drie egr; ena He 1 Jen md) rak i mi etc ezet en Bnd( as Ie r uur zei Heden heeft de Heere plotseling in Zijn Heer lijkheid opgenomen onze geliefde Broer. Zwa- j)'raa ger en Oom blaat Berend van der Borgh E op de leeftijd van 69 jaar echtgenoot van N. van Dijk Middelburg: J. R. v. d. Borgh H. v. d. Borgh-Oldenziel Veendam: W. v. d. Borgh I. v. d. Borgh-Solyom Strathroy (Can.)S. v. d. Borgh G. C. v. d. Borgh-Oldenziel Wildervank: A. v. d. Borgh J. v. d. Borgh-Groenwold Westernieland: J. Karsijns-v. d. Borgh A. J. Karsijns Eemster: A. W. Booy-v. d. Borgh A. Booy Drachten: C. Oldenhuis-van Dijk Zutphen: L. H. van Dijk G. N. Z. van Dijk- Enzerinck Neven en nicht Den Haag, 1 november 1975. Antv rijn ame Ie la trap ie jo feest l

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6