3 Kissinger: VS leveren Egypte kernreactoren Spaanse oppositie zet Juan Carlos onder druk Strijd Libanon gaat onverminderd door Schietpartij bij grens India-China Angolese leiders gaan weer praten in Oeganda New York weigerde Arabische lening Boeren gedood bij bezetting in Mexico liet weer Opkomende regen weerrapporten Gebouw in Los Angeles belegerd Gezamenlijk optreden van links Nixon steunde opstandige Koerden in Irak Indiase patrouille overvallen Portugal militaire tribunalen gesticht Indonesië en Portugal praten over Timor HAAI NDAG 3 NOVEMBER 1975 BUITENLAND - WEER TROUW/KWARTET 5 WASHINGTON, CAIRO, TEL AVIV (UPI, AP, Reuter) Vol gens de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kis- ;inger onderhandelen de Verenigde Staten met Egypte over de le vering van kernreactoren. Waarnemers in Washington verwach ten dat een overeenkomst over de levering van de reactoren zal worden geparafeerd nog voor dat president Sadat van Egypte zijn jezoek aan de Verenigde Staten woensdag besluit. zei an- be- ver- an!' oud ien. nde laat in Kissinger verklaarde verder dat de- overeenkomst van tevoren met Israël was doorgesproken en dat tijdens het bezoek van de Israëli sche premier Rabin aan Washing ton in december of januari een soortgelijk verdrag over de leve ring van kernreactoren aan Israël :al worden ondertekend. Volgens de Egyptische krant Al Ah- ram, dat als spreekbuis van de Egyptische regering wordt gezien, is nen van plan om tien kernreacto- gedurende twintig jaar in Sgypte te bouwen. De levering van kernreactoren is onder meer onder werp van het gesprek geweest tus- ;en president Ford en president Jadat, dat gisteren in Jacksonville n Florida plaatsvond. Verder wer den Amerikaanse wapenleveranties aan Egypte en de verdere uitwer king van het Sinaï-akkoord bespro ken. Sadat was uit Houston (Texas) in Jacksonville aangekomen, waar een tachtigtal Palestijnen voor zijn ho tel had gedemonstreerd. De gemas kerde betogers riepen slogans als 'Egypte ja' Sadat nee' en Sadat en kissinger zullen ons niet de nek wndraaien'. Soortgelijke demon straties hadden al tijdens Sadat's lezoeken aan Washington, New York en Chicago plaatsgevonden. Suez-kanaal Gisteren is voor het eerst sinds 1959 voor Israël bestemde lading door het Suez-kanaal vervoerd. De lading van 8500 ton cement bevond zich aan boord van het Griekse vrachtschip Olympus. Het schip sloot zich gisteren aan bij een kon vooi van twintig vaartuigen dat de rëis van twaalf uur door de 170 kilometer lange waterweg zou ma ken. Met het doorlaten van een schip met voor Israël bestemde la ding heeft Egypte voldaan aan één van de punten van de jongste Si naï-akkoord. Tot twee keer toe werd de reis van de Olympus uitge steld eerst wegens kleinere tech nische moeilijkheden en later door dat het tolgeld niet bijtijds was gestort. De Egyptische autoriteiten willen zo weinig mogeljk publici teit over de doorvaart van het schip om kritiek van Syrië en de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO), die tegen het Sinaï-akkoord zijn gekant, te voorkomen. Terreur In een vraagesprek voor de Israëli sche televisie maakte de leider van een groep Palestijnse guerrillastrij ders die vier dagen geleden vanuit Syrië Israël waren binnengedrongen, bekend dat zij een 'Koppensnellers- opdracht' hadden Hij zei dat de commandogroep tot taak had 'ter reur onder de inwoners te versprei den'. Zij hadden een bijl bij zich om de 'hoofden (van hun Israëli sche) slachtoffers af te slaan'. Deze zouden zij mee naar Syrië terugne men als bewijs dat zij werkelijk tot een Israëlische nederzetting waren doorgedrongen. De Israëlische premier Rabin is on tevreden met de voorstellen van hulp aan Israël, die president Ford aan het Amerikaanse Congres heeft voorgelegd. Rabin verklaarde dat Ford's voorstel zestig miljoen dollar lager uitvalt dan de 2.3 miljard dollar die in het kader van het tussentijds akkoord tussen Egypte en Israël met de Verenigde Staten was overeengekomen. De Israëli sche ambassadeur in Washington heeft opdracht geregen uiting te geven aan de ontevredenheid van Israël en om herziening van de hulpverleningsvoorstellen te verzoe ken. BEIROET (AP, UPI, Reuter) Terwijl de Libanese hoofdstad zaterdag opnieuw door het oplaaien van de hevige strijd werd ge teisterd, probeerde premier Karami een nieuw bestand te bewerk stelligen. Hij voerde gisteren zonder onderbreking besprekingen met vertegenwoordigers van de strijdende partijen. Gistermiddag haalde men in Bei roet even voor een uur opgelucht adem toen mohammedaanse schut ters zich terugtrokken van de stel lingen van waaruit zij de christe nen in het hoteldistrict hadden be stookt. Alle partijen beschuldigen elkaar ervan het zoveelste bestand te hebben geschonden. De Libanese christenen beweren dat duizenden Palestijnse guerrillastrijders uit Syrië htm mohammedaanse broeders in Libanon te hulp zijn gekomen. Zegslieden van de rechtse Falange- partij verklaarden dat vijfduizend man van het in Syrië gelegerde Pa lestijnse bevrijdingsleger (PLA) zijn samengetrokken in Sad Nayel, een opleidingskamp in het noorden van Libanon. Het PLA is een guer rilla-organisatie die het dichtste komt bij een geregeld leger. Vol gens de falangisten zijn de solda ten van het PLA vermomd in uni formen van de guerrillagroep Al Saika, die voornamelijk in Libanon is geleverd maar haar opdrachten vanuit Syrië ontvangt. Ook het PLA staat onder strikt toezicht van het Syrische opperbevel. VS niet Inmiddels hebben de Verenigde Staten afwijzend gereageerd op vragen om militair in Liabanon tussenbeide te komen. Dit schreef de vooraanstaande Egyptische kom- mentator Ahmed Ben Eddine in het semi-officièle Egyptische dagblad Al Achram. Alhoewel Ben Eddine geen namen noemde, vermoeden waar nemers dat regerende kringen in Beiroet geïnformeerd hadden wat de Amerikaanse reactie zou zijn wanneer om interventie in de Liba non door de VS gevraagd zou wor den. In 1958 kwamen Amerikaanse militairen in Libanon tussenbeide op verzoek van de toenmalige Liba nese president Chamoen, die nu minister van binnenlandse zaken is. Volgens de Amerikaanse ambas sade in Beiroet is de Amerikaanse piloot Herman Clyde Huddleston, die drie dagen geleden door onbe kenden werd ontvoerd, zaterdag vrijgelaten. Huddleston, die in dienst is van een Libanese lucht vaartmaatschappij, werd door vijf X ontvoerd die hem ervan be- Idigden iets te maken te heb ben met de Libanese burgeroorlog. Voor zijn vrijlating werd hij drie uur lang over de Libanese politiek ondervraagd. MEXICO Bij een gevecht tussen boeren zonder land en gewapende grootgrondbezitters in het oosten van Mexico zijn vijf boeren om het leven gekomen. De Mexicaanse pers die dit vrijdag meldde, liet weten dat het gevecht uitbrak in Tlapa- coyan. een stad op ruim 200 kilo meter van de hoofdstad, toen min stens 100 grootgrondbezitters en hun aanhang de boeren van een stuk grond poogden te verjagen, dat zij een maand geleden in bezit hadden genomen. De grootgrondbe zitters en hun aanhangers waren met pistolen en machinepistolen gewapend. De "vorige week kwamen zevenboeren om het leven toen po litie en militairen een groep boeren Van een bezet stuk land in de staat Sonora verdreven. Van onze weerkundige medewerker In de loop van vandaag gaat het vanuit het westen regenen. We krijgen te maken met een boven de Britse eilanden naderbijkomend koufront. Dit behoort bij een zeer diepe depressie die zware stormen uitlokt bij de zuidpunt van Groen land. De luchtdruk in het centrum was gisteravond gedaald tot 945 millibar oftewel 709 millimerer op de huisbarometer. Zaterdagmorgen was al te zien dat de depressieacti viteit op de oceaan flink zou ople ven. Vliegtuigen in het zeegebied ten westen van Ierland rapporteer den westelijke winden van 300 ki lometer per uur op elfduizend me ter hoogte. Vrijwel altijd volgt daar op vrij korte termijn een grote onrust op. Het weer in de eerste helft van deze week blijft wisselvallig, achter genoemd front zullen er toch ook nu en dan opklaringen komen. Over de mate waarin er later nog regen zal vallen ls, nog niet veel te zeggen. Het kan zijn dat het over het geheel gezien overwegend droog blijft. De luchtdruk is namelijk hoog (1030 millibar) ten westen van de Azoren en b'j de Zwarte Zee (eveneens 1030 millibar). Beide maxima zijn verbonden door een brug van 1020 millibar over de Al pen. Verder ls de luchtdruk hoog (1026 mlllibair) boven Finland. En er kan van deze hogedruksystemen een anti-neerslagwerking in onze omgeving uitgaan. Oktober ls landelijk de droogste wijnmaand sinds 1953 geweest. Daaraan hebben vooral Limblrg en Brabant bijgedragen. Onze mede werker in Wouw (West-Brabant) stelde zich met een maand totaal van slechts negen millimeter tegen over 167 in de kletsnatte oktober van 1974. Ook Almkerk bij Gorkum bleef onderaan met nauwelijks elf millimeter. Nog even lets over de recordvroege sneeuwval van 13 ok tober. Op laatstgenoemd station viel toen een laag van anderhalve centimeter. Tussen half acht en acht uur 's morgens nam de De politie van Los Angeles is op liaar hoede terwijl een vrouw uit een gebouw vlucht, dat negen uur werd belegerd. De politie had daar drie mannen ingesloten, die verdacht werden van het neerschieten van vior mensen. Ondanks de belegering wist het drietal te ontkomen. MADRID (Reuter, AFP') De twee grootste oppositiegroepe ringen in Spanje zijn begonnen het Spaanse staatshoofd Juan Carlos onder druk te zet ten. Zij hebben in een gezamenli jke ver klaring aangedrongen op een volksstemming over de toekomst van Spanje. Daarin vroegen zij ook om vrijlating van de politie ke gevangenen in Spanje. De verklaring van de 'Demlocrati- sche Junta' en het 'Democratisch Platform' verscheen zaterdag in Madrid. Dit gezamenlijke optreden is opmerkelijk omdat beide groepe ringen het in het verleden niet goed met elkaar konden vinden. De 'junta' wordt overheerst door com munisten. het 'platform' door socia listen. De rivaliteit tussen detze bei de linkse stromingen stamt voor een deel uit de Spaanse burgeroor log. In de verklaring wordt de p>ersoon van Juan Carlos zelf niet gseaioemd. Juan Carlos is formeel alleen maar waarnemend staatshoofd in de plaats van de doodzieke Franco, maar hij kan er zeker van zijn de macht niet weer aan de oudq gene raal te hoeven afstaan. De twee oppositie-groeperingen verklaarden dat zij' op 'vreedzame wijze' zullen blijven ijveren naar herstel ,van de democratie in Span je. Zij willen dat alle Spanjaarden de normale politieke en burger rechten krijgen, zoals die zijn- vast gelegd in verschillende inter natio nale beDalingen. Alle politieke gevangenen mtoeten MADRID De bezettings graad van de hotels aan de Costa del Sol, de zuidkust van Spanje, is dit jaar aanzienlijk lager dan vorig jaar. Bij een onderzoek is gebleken dat er 40 tot 50 pet minder gasten zijn. Voor de maanden januari en februari verwacht men nog een verdere teruggang. onmiddellijk worden vrijgelaten en de Spaanse ballingen moeten de gelegenheid krijgen naar hun va derland terug te keren. Via algeme ne verkiezingen moet het volk be slissen over de toekomstige staats- en regeringsvorm, zo willen de communisten en socialisten. Zij waarschuwden dat zij hun eisen kiacht kunnen bijzetten door ac ties, zoals stakingen en demonstra ties. In afwachting van gekozen be stuursorganen moet er een uitvoe rende macht worden gevormd, die is gebaseerd op brede samenwer king. Deze voorlopige regering zal de genoemde politieke vrijheden moeten garanderen. De 'Democratische junta' en het 'Democratisch platform' zijn feite lijk verboden maar worden binnen zekere grenzen aanvaard door het Spaanse regiem. Mars naar grens Naar schatting 15.000 mensen heb ben zaterdag deelgenomen aan een internationale mars in Frankrijk naar de Spaanse grens. De mars was bedoeld als protest tegen het Franco-regiem. De Franse regering had geen toestemming gegeven voor deze tocht. De organisatoren menen dat door die weigering het aantal deelnemers beneden de ver wachtingen is gebleven. De demon stranten werden op hun tocht van Tarnos naar Bayonne geteisterd door zware slagregens. In de toestand van de doodzieke generaal Franco veranderde dit weekeinde weinig. Volgens het laat ste medische bulletin verkeerde de 82-jarige Franco nog steeds in le vensgevaar. WASHINGTON De Amerikaanse inlichtingendienst (CIA) heeft in opdracht van ex-president Richard Nixon voor miljoenen dollars aan wapens aan de opstandige Koerden in Irak geleverd. Volgens de 'Was hington Post' van zondag deed Nixon dit op wens van de Sjah van Iran, die de Koerdenleider, Moella Moestafa Barzani, steunde. De 'Washington Post' meldde dat de CIA eerst tegenstribbelde, maar tenslotte Russische en Chinese wa pens en munitie aan de Koerden leverde. Een deel van de munitie kwam uit Cambodja. De opstand van de Koerden tegen Irak kwam begin 1975 tot een eind, nadat de Sjah met Irak overeenstemming had bereikt over een grensconflict en de steun aan de Koerden had ingetrokken. NEW DELHI (Reuter, AP) Chinese troepen hebben twee weken geleden een Indiase grenspatrouille overvallen. Daarbij zijn vier Indiërs gedood, zo heeft de regering van India zaterdag bekend gemaakt. Volgens -de regeringswoordvoerder in New Delhi heeft India een 'krachtig protest' ingediend bij China. Volgens de lezing van India gebeurde de Chinese overval ruim binnen de grens van India. De patrouille bestond uit zes man en trok door een gebied, waar de Indi ase troepen regelmatig vertoeven. De eenheid was beschoten vanuit een hinderlaag. De juiste plaats van het incident wilde India niet onthullen 'om weloverwogen rede nen'. De schietpartij had plaats op 20 oktober. De Indiase regering gaf er eerst nu bekendheid aan omdat de gegevens pas laat waren binnen gekomen uit het afgelegen grensge bied. Ernstiger incident Volgens niet-officiële bronnen In de hoofdstad New-Delhi heeft er in september een veel ernstiger inci dent plaats gevonden langs de grens tussen China en India. Er zou t.oen een felle botsing zijn geweest tussen Indiase en Chinese eenhe den. Daarbij zouden aan Indiase kant meer dan vijftig doden zijn gevallen. Aan de gevechten hadden ook Champa's (anti-Chinese. Tibe taanse rebellen) deelgenomen. Op verzoek van de Nepalese regering, was er geen ruchtbaarheid gegeven aan het incident dat plaats vond vlakbij het punt waar de grenzen van India, Nepal en China samen komen. De regering van Nepal heeft beloofd dat alle Champa's in dat land zullen worden ontwapend. Nepal was bevreesd dat de betrek kingen met China zouden verslech teren als er aandacht werd gegeven aan het grensincident, waarbij Champa's waren betrokken. De Chinese overval is het eerste incident langs de Chinees-Indiase grens waarvan officieel melding wordt gemaakt sinds 1967. Toen woedde er vier dagen een complete veldslag tussen Chinese en Indiase troepen bij een bergpas op het grondgebied van Sikkim. In 1962 waren beide landen ruim een maand in gevechten gewikkeld langs de grens. De betrekkineen tussen India en China zijn sinds dien slecht gebleven. Veel beter is de relatie tussen India en de Sow- jet-Unie. KAMPALA (Reuter, UPI, AP) De defensie-commissie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) zal deze week over de burgeroorlog in Angola vergaderen. Daartoe is gisteren in Kampala (Oeganda) besloten door een spoedberaad van negen landen, dat was belegd door de voorzitter van de OAE, president Idi Amin van Oeganda. Volgens Oegandese regeringskrin gen zal in de vergadering van de defensie-commissie een voorstel worden besproken voor het sturen van een gezamenlijke Afrikaanse vredesmacht naar Angola. Tijdens de vergadering in Kampala deed Amin een beroep op de drie Ango lese bevrijdingsbewegingen om zich te verenigen en gezamenlijk tegen het imperialisme te strijden. Amin heeft al herhaaldelijk aangedron gen op het sturen van een Afri kaanse vredesmacht naar Angola, dat over tien dagen onafhankelijk wordt. Maar de drie elkaar bestrij dende Angolese bevrijdingsbewe gingen hebben zich tot nu toe, evenals de meeste Afrikaanse lan den. verzet tegen een dergelijk voorstel. Inmiddels maakten diplomatieke kringen in Loeanda bekend dat zwarte nationalistische troepen die door blanke huurlingen worden aangevoerd, gisteren hebben geor- beerd om de Volksbeweging voor de Bevrijding van Angola (MPLA) uit de havenstad Port of Benguela te verdrijven. Waarnemers verwachten dat de strijd zich naar Angola's grootste havenstad Lobito zal uit breiden. LISSABON (UPI, Reuter, AP) De militaire revolutionaire raad van Portugal heeft bekend gemaakt dat 'het juridisch kader' tot stand is gekomen, waar binnen de politieke gevangenen in Portugal zullen wor den berecht. Er zal een 'revolutio naire rechtbank' worden ingesteld voor die berechting van degenen die ervan beschuldigd worden, te heb ben deelgenomen aan de mislukte coup in Portugal in maart van dit jaar. Degenen die gevangen zitten voor activiteiten ten tijde van de iin april 1974 ten val gebrachte dictatuur zullen voor een militaire rechtbank worden gedaagd, die is samengesteld uit alle drie krijgs machtonderdelen. Ondanks de voortdurende gevech ten hebben de drie Angolese bevrij dingsbewegingen een wapenstil stand afgekondigd om de bespre kingen in Oeganda een kans te geven. Delegaties van de drie orga nisaties zullen daar met de verte genwoordigers van de OAE over hun onderlinge moeilijkheden pra ten. Hoewel het bestand een stap in de goede richting is, hebben politieke waarnemers erop gewezen dat het hier gaat om een van de vele wapenstilstanden van het af gelopen jaar. die steeds geschonden werden. ROME, JAKARTA (Reuter, AP) De ministers van buitenlandse za ken van Indonesië en Portugal zijn besprekingen in Rome begonnen over de mogelijkheden om aan de burgeroorlog op Portugees Oost-Ti- mor een einde te maken. De be sprekingen vinden plaats in de ambtswoning van de Portugese am bassadeur in Rome. Bij zijn aan komst verklaarde de Portugese mi nister van buitenlandse -zaken Melo Antunes dat Portugal Oost-Timor vreedzaam wil afstoten. De Portu gese minister zèi verder dat zijn land niet van plan is het probleem te internationaliseren door inscha keling van de Verenigde Naties. Inmiddels hebben kranten in Ja karta gemeld dat pro-Indonesische troepen op Portugees Timor de op een na grootste stad Bacau heben veroverd. Het bericht werd oht- leend aan Radio Maubere, een zen der in c-i-n kuststad bij de grens met Indonesisch Timor. Bacau. dat eertijds Vila Salazar heette, ligt op Timors noordkust, honderd kilome ter ten oosten van de hoofdstad Dilli, Eerder deze week was bekend gemaakt dat pro-Indonesische troe pen de aanval op Bacau hadden geopend. NEW YORK Het stadsbestuur van New York heeft bijna twee maanden geleden een aanbod van een niet met name genoemd Arabisch land afge wezen om de met bankroet bedreigde wereldstad een lening van 2,8 miljard dollar te verstrekken. Dit is zaterdag door het kabinet van burgemeester Abraham Beame bekend gemaakt, nadat de bekende journalist Jack Anderson melding had gemaakt van het aanbod. Het stadsbestuur sprak tegen dat de zaak niet zou zijn doorgegaan door een gebrek aan medewerking van Beame. de eerste joodse burgemeester van New York. Volgens de stedelijke autoriteiten was het Arabische aanbod afgewezen omdat de lening een rente zou dragen van 8.8 pet met een looptijd van twintig jaar. Dat was New York te duur. Bovendien was als voorwaarde gesteld, dat vier banken de lening zouden hebben gegarandeerd. sneeuwval zo toe, dat, wanneer op dat moment een codegetal voor de weerstoestand was gebruikt, men 73 had moeten nemen: onafgebroken matige sneeuwval. Twee dagen, daarna trokken grote groepen vo gels, soms honderden, in de rich ting van de zon. In de avond van de zestiende oktober weerlichtte het. Ook Bussum bleef niet van dé winterse stunt verschoond: van acht tot tien uur 's morgens sneeuwde het en nog om tien uur stond de thermometer op één graad boven nul. Op Ameland viel alleen maar regen De temperatuur werd daar op de dertiende nog acht gra den tegenover slechts vier vijf graden in het binnenland. Over lage temperaturen gesproken: tijdens het weekeinde zijn we een kijkje gaan nemen in het noorden van Canada. Daar is Koning Winter <=zO& BEWOLKING REGEN HAGEL rigoreus aan de gang. Mayo meldde min dertig Isachsen min 31 bij een barometerstand van 1008 millibar. Ook op de Amerikaanse basis Thule in noordwest-Groenland was het gistermiddag erg koud. te weten min dertig, Isachen min 31 bij een het verrukkelijk strandweer in het Mexicaanse Acapulca met plus 31 graden, zestig graden warmer dus Weerrapporten van gisteravond 7 nur (maximum-temperaturen van gisteren en neerslag 719 uur): Amsterdam licht bewolkt 12 0 De Bilt half bewolkt 12 0.1 Deelen half bewolkt 12 1 Eelde zwaar bewolkt 12 2 Eindhoven regen bul 12 0.3 Den Helder zwaar bewolkt 12 0 Luchth. Rtd. zwaar bewolkt 11 0 Vllsslngen zwaar bewolkt 11 0 Zd.-Llmburg geheel bewolkt 13 0 Aberdeen regen 11 0.1 Athene onbewolkt 22 0 Barcelona half bewolkt 18 0 Berlijn geheel bewolkt 9 0 Bordeaux mist 15 0.3 Brussel geheel bewolkt 11 0 Frankfort zwaar bewolkt 12 0 Genève zwaar bewolkt 14 0 Helsinki mist 1 0 Innsbrtlck regen 13 0.1 Kopenhagen geheel bewolkt 9 0 Locarno regen 12 17 Londen licht bewolkt 13 0 Luxemburg licht bewolkt 10 0.4 Madrid regen 13 0.1 Malaga zwaar bewolkt 21 0 Mallorca motregen 18 0.3 München zwaar bewolkt 10 0 Oslo regen 10 0.1 Parijs onbewolkt 11 0 Rome half bewolkt 20 0 Spilt licht bewolkt 21 0 Stockholm regen 9 0.1 Wenen geheel bewolkt 7 0.1 Zürlch zwaar bewolkt 12 0 Casa Blanca zwaar bewolkt 12 0 Istanboel licht bewolkt 18 0 Las Palmas half bewolkt 22 0 Tel Avlv licht bewolkt 24 0 Tunis zwaar bewolkt 23 0 Hoog water voor dinsdag 1 november VlissLngen; 1.50-14.10. Harlngvl letslul- zen: 3.30-16.53, Rotterdam: 4.42-16.52, Schevenlngen: 3.01-1521, IJmulden: 3 34- 15.54, Den Helder: 8.19-20 46, Harldngen: inis.oo S/l 1.-1 f\r> n nn meer wind

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5