Staten Suriname gaan grondwet behandelen CDA staat of valt niet met de éne lijst Wiegel: VVD bereid in regering te gaan Dankjewel Pieternel.. Stuiveling: troonrede is schoolvoorbeeld van onduidelijke taal Dankjewel Paola.. Dankjewel Sjoeidje.. Dankjewel Freule Bob.. Dankjewel Willeke.. COMMENTAAR Pessimistisch (1) Oppositie vergadert vanmorgen over 'strategie' Pessimistisch (2) 'Vellen niet met nietjes aan elkaar hechten' i SANDEMAN Hasjiesj-loterij bij demonstratie in Den Haag Massale komst van Javanen De Zeeuw misschien spoedig in politiek 'In voorjaar kan er een crisis komen' AR fractieleider Aanties sprak in Groningen Lair'riPik ligt 't jr<niliiker dan naai Dode en twee gewonden bij schietpartij T 2 MAANDAG 3 NOVEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Ontbreekt het de VVD aan sociale gerechtigheid in zijn politieke activi teiten? De commissaris van de konin gin in Gelderland, mr. W. J. Geertse- ma, eens fractievoorzitter van de WD in de Tweede Kamer, vindt van wel. ijze Hij signaleerde dit gebrek aan sociale gerechtigheid tijdens een toespraak op het landelijke jaarcongres van de jon gerenorganisatie van de WD. Het komt ons voor dat Geertsema het gelijk aan zijn kant heeft. En het siert hem dat hij dit van zijn eigen partij durft te zeggen. Niet elke liberaal zal het overigens met Geertsema eens zijn. Zijn oudere liberale vriend, mr. H. van Riel, fractievoorzitter van de WD in de Eerste Kamer, zal er zeker een andere visie op hebben. Zo vertelt hij in een overigens boeiend vraaggesprek in het reformatorisch opinieweekblad 'Koers" aan Rik Val kenburg: 'Nederland heeft zich aan allerlei vormen van onzinnige luxe gewend op het gebied van de collec tieve voorzieningen. Een deel van dat geld zou beter naar de defensie kun nen gaan. Komen de Russen eenmaal, dan is het met de overvloed van de Pre.' collectieve voorzieningen volstrekt uit', vool Niet alleen liggen de denkbeelden van veel Geertsema en Van Riel op het vlak die van de sociale gerechtigheid nogal ver van elkaar, Van Riel is bovendien erg pessimistisch wat zijn .kijk op de inter nationale politiek betreft. nhe-j zijd iker kun thul n de r, ze een haai >raai don- heb- heid Van \ro. m't dij eger mi eini ge •apj r d Ge i 1. D alle aan toe kunnen voegen. Advertentie ...dat je vandaag het geheim met ons wilt delen. SANDEMAN 'Ik zuig de bladeren met de stofzuiger op, dan hoef ik later minder op te rui men'. Van een verslaggever PARAMARIBO Vandaag komen de staten van Suriname bijeen om de commissies te benoemen die moeten rapporteren over de door de regering-Arron ingediende concept-grondwet en over de rijkswet die het Suriname mogelijk moet maken onafhankelijk te worden. Dit hebben de heren Nooitmeer (fractieleider van de NPK, de regeringscoalitie) en Lachmon (fractieleider van de VHP, de oppositie) meegedeeld toen zij met enige statenleden uit Nederland in Suriname aankwamen. De VHP-fractie in de staten is za terdagmorgen bijeengeweest om het te voeren beleid te bespreken, maar de vergadering werd 's middags op geschort tot vanmorgen. Drie leden waren bij het beraad van zaterdag niet aanwezig: ir. Hindorie (die de vergadering overbodig vindit en zichzelf buiten de partijdiscipline geplaatst heeft), de heer Dasiman (die om zijn Nederlanderschap vei lig te stellen naar Nederland ver trokken is) en de heer Mitrasing (die in het binnenland was toen de vergadering werd uitgeschreven maar toegezegd heeft vandaag er Niet minder pessimistisch is het Cen traal Plan Bureau dat ons een erg somber economisch perspectief schildert. Alle verhalen over een spoe diger opleving van de conjunctuur zijn nu wel zo langzamerhand verdwenen. Meer en meer blijkt dat de financiële stootkracht van een groot deel van de Nederlandse ondernemingen veel min der sterk dan enige tijd geleden nog werd verondersteld. Het is daarom te hopen dat werkge vers en werknemers morgen in hun hernieuwde contact de zeer ernstige economische situatie centraal zullen stellen. Het noemen van irreële eisen kan men nu beter afwezig laten. Minister Boersma had gelijk toen hij daar vorige week op wees bij de opening van een mobiel arbeidsbureau in Tiel. De minister kon begrijpelijk 9". weinig waardering voor de geschetste dwarse houding van vakbondsleiders en ondernemers opbrengen. Zijn wat ruwe taalgebruik voor de TV gaf daar blijk van. Dit had overigens het voor deel dat het door niemand kon wor den misverstaan. Wat dat betreft kan zijn oud-collega vakbondsbestuurder Suit van het NKV nog wat van hem I leren. I In een TV-uitzending van Brandpunt zaterdagavond was zijn reactie op de sombere voorstelling van het Centraal Plan Bureau een aaneenschakeling van clichees en nietszeggende formulerin- I gen. Weinig werklozen zullen er een J sprankje hoop bij hebben opgedaan. Jammer dat Spit het tiende congres I van het Genootschap Onze Taal in Scheveningen niet heeft bijgewoond. I Prof. Garmt Stuiveling verkondigde j daar de stelling dat de taal van I overheidsdienaren, volksvertegenwoor- digers en politici eenvoudiger kan zijn. Hij had er 'vakbondsbestuurders' lil) Van onze Haagse redactie DEN HAAG De letterkundige prof. dr. Garmt Stuiveling heeft zaterdag blijk gegeven van zijn medeleven met koningin Juliana bij haar jaarlijkse opgave de troonrede door te lezen en te begrijpen. Hij deed dat tijdens het tiende congres van het genootschap Onze Taal, dat gewijd was aan de taal van overheidsdienaren, volksvertegenwoordigers en politici. De troonrede is volgens prof. Stuiveling een schoolvoorbeeld van onduidelijke taal. Het zou de regering goed staan als zij zich bewust werd van het feit dat de rede niet alleen is be doeld voor de leden van de Sta ten Generaal, maar dank zij de televisie ook voor het gehele volk, aldus Stuiveling. De eerste zorg zou daarom een goed (voor-) leesbare troonrede moeten zijn. 'Ik zou willen dat de ministers zelf de rede moesten voorlezen, voordat deze aan de koningin werd overhandigd', zei prof. Stuiveling. Willen ze wel? De hoogleraar maakte zich ove rigens niet slechts zorgen over de begrijpelijkheid van de tekst, maar ook over de gewoonte de voor te lezen vellen met een nietje aan elkaar vast te maken. 'Dat hoort niet, de bladen moe ten los blijven'. Bovendien bleëk hij van mening dat men uit respect voor de koningin geen zinnen onderaan een vel papier mocht afbreken. Teder vel hoort te eindigen met een punt'. Evenals andere sprekers op het congres maakte de heer Stuive ling zich niet veel illusies over een betere, begrijpelijker taal van 'Den Haag', al zijn de methodes daarvoor in ruime ma te voorhanden en al bestaat met name bij Tweede Kamer-voor zitter Vondeling de wens naar duidelijker Nederlands. 'Het kan: iedere vaktaal kan begrij pelijker gemaakt worden. Maar de vraag is: willen regering en parlement wel duidelijke taal spreken?, aldus Stuiveling. Trucjes De overtuiging dat politici be lang hebben bij onduidelijk taalgebruik werd ook door ande re sprekers tijdens het congres geuit. Dr. J. Veering, voorzitter van het genootschap Onze Taal. gaf voorbeelden van 'truckjes' die in de parlementaire taal ge bruikt worden: imponeerwoor den, eufemismen, die conflicten moeten verdoezelen, slogans, en verbaal geweld. wel bij te zijn). In Paramaribo is vernomen dat ook Hindorie zich in het binnenland bevindt. Zoals bekend is hij bereid eraan mee te werken dat er vol doende statenleden aanwezig zijn zodat het nieuwe statenlid Martod! - hardjo beëdigd kan worden. Met dit lid erbij krijgt de regeringscoalitie NPK haar meerderheid (twintig le den in een statenvergadering van 39) terug. Volgens Lachmon zal de VHP-fractie vandaag praten over de te volgen strategie. Bij zijn vertrek uit Nederland heeft statenvoorzitter Wijnuin bevestigd dat vandaag het parlementaire werk in Paramaribo hervat zal wor den. Wijntuin wist nog niet wan neer de beëdiging van Motodihardjo plaats zal vinden. Hij zei ook dat hij het voorstel van het Tweede Kamerlid Van Zeil om op 25 no vember alle Surinamers die in Ne derland verblijven een vrije dag te geven toejuicht. 'Die dag moet voor alle Surinamers. waar ook ter we reld, een dag van bezinning zijn', aldus- de statenvoorzitter. Vier rijverboden opgelegd UTRECHT Bij een verkeerscon trole in Breukelen, Nieuwegein en Driebergen, waarbij 653 motorvoer tuigen werden aangehouden, werd aan vier mensen na een blaasproef een rijverbod opgelegd. Veertig voer tuigen toonden of technische gebre ken of de bestuurders hadden niet de benodigde papieren bij zich. (Advertentie) ...dat je vandaag het geheim met ons wilt delen. Ongeveer veertienhonderd man hebben zaterdagmiddag op het Bin nenhof in Den Haag geprotesteerd tegen de huidige wetgeving voor het gebruik van hasjiesj. Het waren aanhangers van de actiegroepen 'Stoned free' en 'Wij roken hasj nou en' waren met bussen uit heel Nederland gekomen om een petitie aan te bieden aan het VVD-Kamer- lid mevrouw Veder-Smit, voorzitter van de bijzondere kamercommissie verdovende middelen. Klapstuk van de demonstratie was een loterij, waarin tien maai vijfentwintig gram hasj werd weggegeven en twee naai vijftig gram. Volgens de petitie moet uit de wet- Vierhonderd Surinamers van Ja vaanse afkomst zijn zaterdag per KLM in ons land aangekomen. 'Voordat Suriname onafhankelijk wordt zullen er nog heel wat volgen', zei hun leider, het statenlid Somo- hardjo. De vierhonderd Javanen zullen voorlopig worden onderge bracht in een klooster in het Bra bantse Sint Michielsgestel nadat zij in een centrum in Soest van warme kleding voorzien zijn. Sommige Ja vanen hadden op de Nederlandse kou al gerekend: zij droegen dikke bivakmutsen en zware winterjassen, maar er waren er ook die hun luchtige Surinaamse kleding nog droegen. Somohardjo zei weer spoedig naar Suriname terug te ke ren om te trachten nog meer reizen voor Javanen naar Nederland te regelen. Al eerder heeft de Javaanse bevol kingsgroep in Suriname gedreigd voor de onafhankelijkheid massaal naar Nederland te komen omdat men niet gerust is op wat er daar na in Suriname gebeuren zal. Die bedreiging schijnt nu waargemaakt te worden: dit weekend arriveerden er in totaal zeshonderd. (Advertentie) dat je vandaag het geheim met ons wilt delen. SANDEMAN HILVERSUM De kans is groot dat de vroegere KVP-voorzitter ir. Dick de Zeeuw binnen afzienbare tijd terug zal keren in de politiek. Dat bleek zaterdag, toen hij in het VARA-radioprogramma In de Rooie Haan zijn visie uiteen zette over de huidige gang van zaken in de poli tiek. Hij vertelde contacten te hebben met Hans van Mierlo en oud- staatssecretaris Glastra van Loon, beiden figuren die D'66 hebben ge dragen. 'Ik wil niet een aantal splinterpartijen die over hun hoog tepunt heen zijn, bij elkaar vegen om op die manier macht te verwer ven. Macht is goed, maar dan moet je het eerst met elkaar eens zijn politieke verschillen te overbrug gen. Zoals bij het CDA. vind ik niet goed', aldus De Zeeuw. Als het tot een samenwerking komt. voelt hij meer voor een bun deling van krachten met D'66 dan met DS'70. Het oprichten van een splinterpartij streeft de heer De - Zeeuw niet na. 'We hebben genoeg partijen in Nederland. Als blijkt dat er grote aanallen mee gaan doen. dan zullen wij niet aarzelen een vooruitstrevend beleid in Ne derland veilig te stellen.' (Advertentie) Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De VVD staat klaar om regeringsverantwoordelijk heid te dragen, als zij daar op korte termijn toe geroepen zou wor den. Dit heeft de liberale fractievoorzitter in de Tweedé Kamer, Hans Wiegel, zaterdag in Den Haag gezegd aan het eind van een vergadering over de onderwijsproblematiek van de partijraad van de VVD. geving het gebruik "an cannabis- produkten (marihuana, kiel', hasj en hasjolie) vrij worden, terwijl een onderscheid moet worden ge maakt tussen 'gebruikers' en 'han delaars'. De politie reageerde niet op de loterij en nauwelijks toen een man zich ontkleedde en zijn standpunt toelichtte: 'Alles vrij'. dat je vandaag het geheim met ons wilt delen. SANDEMAN Volgens Wiegel is de samenwerking tussen de regeringspartners ver slechterd. 'De PvdA zit klem. Het beleid van den Uyl is vastgelopen en dat tast de positie van zijn partij aan. In het voorjaar krijgen we op verzoek van Andriessen de lijst met bezuingiingen bij de over heid. Dan kan er een crisis komen', zei Wiegel. De VVD is bereid om een kabinets crisis binnen korte tijd op te los sen. 'Wij doen mee met een nieuwe regering, ook al zal het een zware taak zijn om recht te trekken wat in de afgelopen jaren scheef ge bouwd is. 'Wij willen moeilijke maatregelent reffen.' Wiegel zei, dat de laatste tijd de verschillen tussen confessionelen en liberalen niet groter geworden zijn. 'Er is meer overeenstemming tussen ARP en KVP en ons, da-n tussen dm twee regeringspartijen en de PvdA. 'Daarbij komt, aldus Wiegel, 'dat binnen de PvdA heel veel socialisten, 'de redelijken en gematigden' het met de VVD eens zijn. 'Wij moeten die leden van de PvdA, weihouders en raadsleden, die door de eigen partij aan de kant worden gezet door radicale politiek, niet in de kou laten staan. Wij moeten tot hen zeggen, dat wij willen samenwerken, aldus Wiegel. De liberaie fractievoorzitter zei. dat er in de PvdA. socialisten zijn. die het op onderdelen met de VVD eens zijn. 'Er zijn er die onze af keuring van aiie dictaturen, of zij links of rechts zijn. delen en niet op de lijn van PvdA-voorzltter me vrouw Van den Heuvel zitten, en er zijn er ook. die ten opzichte van het uitgavenbeleid onze kant kie zen. Wij zoeken samenwerking met andersdenkenden, maar niet met hen die in de 'radicale richting gaan', aldus Wiegel. ONDERWIJS Met algemene stemmen nam de raad een resolutie aan, waarin ge zegd wordt dat bij de herziening van het onderwijs artikel in de grondwet (artikel 208) niet getornd mag worden aan de vrijheid' van onderwijs. 'De vrijheden van rich ting. van inrichting en van school stichting moeten in de grondwet gewaarborgd blijven en zij mogen niet buiten de grondwet om gere geld worden. Voorts zal het geven van onderwijs gebonden moeten zijn aan bewijzen van bekwaam heid. die verleend dienen te worden door officieëel erkende opleidingsin stituten'. aldus fe resolutie. 'Gezien Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Het tweerdaagse CDA-congres van vorige week in Berg en Dal is niet beslissend geweest, zei zaterdag inr. W. Aantjes op een provinciale CDA- conferentie in Groningen. Het congres is echter wel belangrijk, voegde de ARP- fractievoorzitter eraan toe. Het belangrijkste vond Aan tjes dat er na het congres nu eindelijk een discussie kan komen over een geza menlijke tactische -olitiek. Over die 'eenl eid an be leid' zal eerst overeenstem ming moeten bestaan, vóórdat men tot een organi satorische eenheid van de drie betrokken partijen kan komen. Mocht er ondanks de resnl- taten van het tweedaags congres bij ie komende ver- Mpzinven in^h nog geen ge zamenlijke CDA-lijst uitko men dan hoeft dat volgens Aantjes niet te betekenen dat het CDA voorgoed van de baan is. Op provinciaal en gemeentelijk niveau kan gewoon verder worden ge gaan. Mr Aantjes zei dit na een opmerking van de Gro ningse congresvoorzitter Doornbos (CHU), die zei: 'Wij In onze provincie laten ons niet van de wijs bren gen. We gaan gewoon door'. De samenwerking in Gro ningen is al zover dat er een CDA in oprichting is. Provinciaal CDA-fractielei- der J. van der Ploeg zei dat er in Groningen geen ver schil van mening bestaat over de Intenties, het sa mengaan is niet bedoeld om een brok politieke invloed te krijgen, maar om het 'door denken van de bijbelse no ties voor de politieke werke lijkheid'. Mr. Aantjes vroeg er begrip voor dat de zaken landelijk /eel moeilijker liggen dan regionaal. Landelijk krijgt men te maken met zaken als abortus, gewetensbezwa ren tegen de militaire dienst, veiligheid en NAVO enzovoorts. (Moeten we gniffelen als mariniers gaan demonstreren en tegelijk VVDM-demonstralies ver oordelen of moeten we bei den argwanend bekijken?'). Onderwijs De AR-leider ging ook In cp het plan van minister van Kemenade om de stichtings normen voor lagere scholen te verhogen. Zijn definitieve oordeel opschortend, wilde hij al wel kwijt dat men voorzichtig -moe* zijn direct maar te zeggen dat de vrij heid van onderwijs wordt aangetast, vooral als men tegelijk aandringt op het In krimpen van de uitgaven. Als dit laatste nodig blijkt, is het denkbaa* dat de stichtingsnormen moeten worden aangepast. Ook als met eventuoel vrijkomend geld bijvoorbeeld llcht-ge- handicapte kinderen eer be geleiding kunnen krijgen waardoor ze het gewone on- cerwüs kunnen volgen, is d i o' '^Ihko polliiek. al dus :n Aar.'Jes. het feit, dat er algemene instem ming bij de partijraad is, kan de uitspraak als een partij-uitspraak worden opgevat'. constateerde VVD-voorzitter mr. F. A. Korthals Altes. Eveneens met algemene stemmen sprak de partijraad uit, dat de mid denschool als enige vorm van on derwijs voor twaalf- tot zestienjari ge/-) moet worden afgewezen. 'De tijd is nog niet rijp om te streven naar weer een geheel ander onder wijssysteem De mamoetwet werd eerst in 1968 ingevoerd. Eerst die nen de mogelijkheden van ophef fing van knelpunten e« gebreken te zijn onderzocht', aldus de resolu tie. Van een verslaggever UTRECHT De vierentwintigjarige Henk Mangal uit Utrecht is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen bij een schiet partij in de nachtclub Eemina aan de Utrechtse Loeff Berchmaker- straat. Twee andere mannen, de drieëntwintigjarige Turk Sari Ham- za en de dertigjarige Mochanchand B., zijn met schotwonden in het ziekenhuis opgenomen. De broer van Mohanchaand, de vier entwintigjarige Amrithal B.. beken de de fatale schoten te hebben gelost. De gebroerders B. zaten al enige tijd aan de bar toen Henk rond drie uur met een vrouw bin nenkwam. Volgens getuigen zou het drietal in het Surinaams enkele woorden met elkaar hebben gewis seld. waarna in het schemerduister van de nachtclub Amrithal een pis tool moet hebben getrokken en een paar keer vuurde. Een kogel trof Henk Mangal in de buik. Hij strompelde over de dansvloer naar het achterste gedeelte van de zaak en zakte daar in elkaar. Amrithals broer kreeg een kogel door zijn linkerlong en de Turk, die "olgens de politie niets met de zaak te maken had. kreeg een toevalstreffer in zijn bekken. Na de schietpartij maakten de ge broeders B. dat ze weg kwamen Amrithal werd later bij een kennis aangehouden. De gewonde Mohan - chand werd vlakbij de nachtclub door een tiental bezoekers in elkaar geslagen, vermoedelijk omdat hij abusievelijk voor de schutter werd aangezien. (Advertentie) - dat je vandaag het geheim met ons wilt delen. SANDEMAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3