'Milieubeleid niet op 't tweede plan' Otrivin grijns eens, Sluiting dreigt voor aantal kleine scholen Bestuur CDA praat over discussiestuk Steenkamp Volvo 66 Neus verstopt? Neem uzelf niet bij de neus. De Nieuwe Middenklasse Gasvondst Surinaams parlementslid verkoopt zijn huis en vertrekt naar Nederland Minister Vorrink in de Tweede Kamer: Over mogelijkheid fosfaatbelasting wordt overlegd Grote groep bejaarden krijgt jeen belastingbiljet meer "Boeveelheden fimedicijnen vaak te groot Onderzoeknaar kanker aan de baarmoeder in half Nederland Tweedaags beraad over moeilijkheden I?5 1ÉÜ5H Eldrid Maduro voor Antillen naar Den Haag METZLER- RITA )oor bezuinigingen op het onderwijs: Als u dóórdenkt JÏIJDAG 31 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ran onze parlementsredactie EN HAAG Minister Vorrink (milieuhygiëne) heeft gisteren in de Tweede Kamer ontkend dat iet milieubeleid ondergeschikt zou zijn aan de economische omstandigheden. Tijdens de behandeling van de be- iting van milieuhygiëne had de lfceerderheid van de Tweede Kamer vrees uitgesproken dat door de idige economische recessie meer iar minister Lubbers van econo- ;che zaken dan naar minister tfarrink zou worden geluisterd. In ur antwoord zei minister Vorrink iter dat er geen sprake is van m onderschikking. de ene kant, zei mevrouw Vor- ik, bereiken wij in toenemende .„te dat de milieuhygiënische ei- tn een rol spelen bij het uitstippe- m van het economisch beleid. Aan andere kant worden de econo mische gevolgen van onze maat re ilen zo goed mogelijk bekeken. milieubeleid moet niet vanuit >n ivoren toren worden gevoerd, ir we moeten het met economi- zaken gewoon eens worden, imlus mevrouw Vorrink. Verstoringen betreft de studie van het Cen- al Plan Bureau over de kosten het verlies van arbeidsplaatsen, L minister Vorrink dat deze studie jevestigde dat haar beleid geen nomische verstoringen van be- jekends oplevert. De groei van het bruto nationaal produkt blijft slechts 0,1 procent achter bij een groei, waarbij geen milieuhygiëni sche maatregelen worden getroffen. Bovendien werken milieumaatrege len in het algemeen aanvankelijk positief op de werkgelegenheid en treden de negatieve effecten pas in een later stadium naar voren. Dat is juist een aanleiding om in de huidige situatie milieumaatregelen te treffen, aldus minister Vorrink. Inspraak en beroep Minister Vorrink zei verder geen beleidsnota te willen opstellen, zo als door de KVP, ARP en CHU was gevraagd, omdat zij eerst zo snel mogelijk wetgeving wil realiseren. Wel is zij bereid een vervolg op de urgentienota milieuhygiëne op te \rfan een verslaggever ejILVERSUM De belastingheffing voor bejaarden in bejaardentehuizen jordt er een stuk eenvoudiger op, zei staatssecretaris Van Rooijen (finan ciën) gisteren in het TV-programma van de VARA-ombudsman. Met terug- Tkende kracht tot 1 januari 1975 krijgen bejaarden in tehuizen, die iarvoor bijstand ontvangen, geen aangiftebiljet meer. Het gaat om een oep van vijftigduizend bejaarden. Tot nu moesten die allemaal een aan- Hiftebiljet invullen, waarna zij een aanslag van de fiscus kregen, waarna ïj weer een verzoek tot kwijtschelding konden indienen, een verzoek dat 'erigens altijd werd ingewilligd. De nieuwe regeling bepaart de bejaarden 'erlast en de fiscus veel administratief werk. stellen. Ook kondigde zij aan ln 1976 een wetsontwerp te willen in dienen dat de inspraak en het be roep regelt bij milieubeslissingen. Minister Vorrink zei bereid te zijn met de vaste commissie uit de Tweede Kamer te overleggen of een dergelijk wetsontwerp kan worden ingepast in een algemene milieuka derwet. Het is echter niet mogelijk dit wetsontwerp voor 1 april van het volgend jaar, zoals de heer lm kamp (D'66) in een motie vraagt, in te dienen. Fosfaatbelasting Met de ministers Lubbers (econo mische zaken) en Westerterp (ver keer en waterstaat) zal mevrouw Vorrink contact opnemen over de mogelijkheid fosfaathoudende was middelen extra te belasten. Dat kan mogelijk door een wijziging van de wet verontreiniging opper vlaktewateren, waarvoor minister Westerterp verantwoordelijk is, of door een apart wetje over produkt- heffingen, dat dan onder minister Lubbers valt. Verder kondigde zij aan dezer da gen contact met haar collega's te zullen opnemen of zij kunnen on derzoeken of hun departement ook kan overschakelen op het gebruik van her-gebruikt papier. Kerncentrales Tijdens het debat diende PSP-er van der Lek een motie in, waarin de regering wordt gevraagd de be- beslissing over de bouw van drie kerncentrales uit te stellen tot na (Advertentie) iiï Vervolg van pagina 1 .jpezondheidszorg omgaat, en wat )erbnder kwalijke gevolgen kan ver- j pderen. Als voorbeeld noemde hij n(ie opvallende verschillen tussen de erblijfsduur ln ziekenhuizen in idjjwee provincies: in Friesland is de emiddelde opnameduur bij het ppnandelenknippen 4,2 dagen en in B( ftrecht 2,7. t artsen zouden naar de mening :k^an de staatssecretaris ook wel Srfven kunnen denken aan de kos- debn. 'Het is niet beneden de profes- ponele waardigheid en eveneens m.piten de ethische' orde om te stre len naar de meest economische andelwijze'. eeij)e heer Hendriks ging ook in op de nitiek die verschillende Kamerle- Melen op zijn beleid hadden gehad. lij zou te laks en te traag zijn met [ojhgrij pende vernieuwingen in de .ft ezondheidszorg. Zijns inziens kon ut Faagheid hem moeilijk verweten -e pordener wordt met grote voort varendheid aan wetgeving op veler- ei gebied gewerkt. Als bewijs oemde hij een aantal wetten en pttitwerpen, die hij de Kamer heeft Voorgelegd en zal voorleggen. )ver de psychiatrische ziekenhui- in deelde de staatssecretaris mee Uj at gestreefd wordt naar verklei- .ai]ing van de inrichtingen tot ongé- ]eer twee- driehonderd patiënten, 'egelijkertijd zullen die ziekenhui- len beter gespreid moeten worden z|yer het land. Op het ogenblik zijn 1 r bijvoorbeeld te weinig vootrzie- ïingen in de randstad, en teveel in et zuiden van het land. i de zwakzinnigenzorg ziet de heer lol| mdriks in de nabije toekomst ze- e r mogelijkheden voor andere uisvesting dan uitsluitend in j(wakzïinningeninrichtingen. Er zul- 't ai wat hij noemde tussenvoorzie ningen en fase-huizen moeten ko len. Van onze parlementsredactie DEN- HAAG In ongeveer de helft van ons land zal volgend jaar een bevolkingsonderzoek ge houden worden naar kanker aan de baarmoederhals, de rest van het land zal zo spoedig mogelijk volgen. Deze toezegging heeft staatssecreta ris Hendriks (volksgezondheid) de Tweede Kamer gisteren gedaan, nadat er vanuit de Kamer sterke aandrang was uitgeoefend met twee moties en een amendement voor uitbreiding van dat onderzoek, dat eerst alleen in Rotterdam, Utrecht en Nijmegen zou worden gehouden. Tot dusver had de staatssecretatis gemeend het onder zoek tot deze drie plaatsen te moe ten beperken, omdat de laboratoria het werk op grote schaal niet zou den aankunnen. Gisteren gaf hij echter toe dat hij zich hierin ver gist heeft, en dat de capaciteit bij de laboratoria genoeg was om prak tisch half Nederland te bestrijken. De heer Hendriks wil voor het on derzoek van volgend jaar maximaal vijf miljoen gulden extra uittrek ken. Dat bedrag moet dan wel op andere posten van de begroting Volksgezondheid voor 1976 worden weggehaald; de staatssecretatis riep de Kamerleden op mee te denken over die bezuinigingen elders. Nog bekeken moet worden of van de te onderzoeken vrouwen een eigen fi nanciële bijdrage gevraagd kan worden. Otrivin helpt direkt. Even druppelen en u kunt weer vrij ademhalen. Otrivin prikkelt niet en werkt urenlang. Gezwollen neusslijm- vliezen slinken. U hebt een fijne neus voor Otrivin. uilsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist. Van onze parlementsredactie BERG EN DAL Het dagelijks bestuur van het CDA is gisteravond in Berg en Dal bij Nijmegen begonnen aan zijn tweedaags beraad over de moeilijkheden die tussen KVP en CHU enerzijds en ARP anderzijds zijn gerezen over de werking van de partijgrondslag. De CDA-bestuurders overleggen aan de hand van een discussiestuk van CDA-voorzitter prof. dr. P. Steen- kamp. die daarmee aanvankelijke meningsverschillen over het opstel len van een agenda heeft omzeild. Nog enkele weken geleden dreigde het CDA-overleg mis te lopen om dat de ARP 'over' en KVP en CHU 'op basis van' de congresuitspraak van 23 augustus wilden discussië ren. Eigen notitie Minister Vorrink de behandeling van de energie-nota De motie werd nog niet behandeld, omdat minister Vorrink hierover eerst contact met het kabinet moet opnemen. De motie zal nu dinsdag wórden behandeld in de Tweede Kamer. Dat kan, gezien de reserves die bestaan tegen kerncentrales en het feit dat deze week bekend is gewor den dat onder Ameland een nieuwe gasbel is aangeboord, nog een inte ressant debat worden. Steenkamp heeft gisteravond ge tracht het overleg te baseren op een eigen notitie een aantal stellingen waarin hij zegt dat de uitbouw van het CDA met kracht moet worden voortgezet. Steen kamp meent dat de principiële me ningsverschillen geen beletsel kun nen zijn voor de vorming van een gemeenschappelijke lijst bij de vol gende verkiezingen. Steenkamp stelt zich in zijn notitie op het standpunt dat de toekomsti ge CDA-vertegenwoordigers zich zullen kunnen vinden in of zich verwant kunnen voelen met de be kende nota van de contactraad. Zij zijn gebonden aan de statuten, een programma van uitgangspunten en het politiek werkprogramma. Zij hebben, aldus Steenkamp een posi tieve relatie met ons uitgangspunt. Hij schrijft: 'Wij stempelen wel het CDA als wij zeggen dat we een christelijke organisatie willen, wi.1 stempelen niet onze leden en ver tegenwoordigers. Dezen stempelen zichzelf. Als iemand vindt dat hij aan onze normstelling voldoet is dat zijn eigen verantwoordelijkheid en past geen verder oordeel over de diepste levensovertuiging. Steenkamp stelt vast dat als alles goed gaat de drie betrokken partij en na de volgende verkiezingen één fractie hebben die dan voor het eerst most opereren tijdens de ka binetsformatie. De CDA-voorzitter vraagt zich dan af of het wel ver standig is om het samen vergade ren uit te stellen tot aan 'die zorg volle periode'. Ook vraagt Steenkamp zich af hoe de gezamenlijke lijst voldoende ge loofwaardig kan worden gemaakt bij een eventueel regelmatig en op belangrijke punten verschillend op treden van de drie fracties. 'Wie doet wat om de marges te verklei nen?' aldus de notitie. Steenkamp noemt een gesprek over de wens een eigen profiel te handhaven ge wenst, temeer omdat 'wij de eigen opstelling niet kunnen loskoppelen van het perspectief in mei 1977'. Stuurfunctie Volgens de CDA-voorzitter kan het CDA in een volgende coalitie een belangrijke en voor bepaalde be leidsterreinen zelfs vitale stuur* functie hebben. Hij meent dat een* voudigweg kan worden vastgesteld dat een samenwerking PvdA-CDA 'in een bepaald kader aantrekke lijk, respectievelijk aanvaardbaar kan zijn'. Volgens Steenkamp is overleg over deze zaak gewenst, te- meer omdat de uitspraak van de een consequenties heeft voor dè anderen en voor het CDA. Op 13 december zullen de partijra- den van de drie betrokken partijen zich uitspreken over de uitkomsten van het beraad in Berg en Dal dat vandaag wordt voortgezet. (Advertentie) Vervolg van pagina 1 voorkomens in het Noordzeegebied. Deze professor wijst erop dat de carboonlaag, waarin de gasvoorra den voorkomen, zowel onder Gro ningen als het waddengebied bij Ameland en de Noordzee, doorloopt naar Engeland. In deze laag is al op vele plaatsen gas en olie gevon den, met uitzondering van Slochte- ren in kleinere bellen. De Duitse professor vermoedt echter dat de nu gevonden geïsoleerde, maar dicht bij elkaar liggende gasvelden deel uitmaken van veel grotere gas bellen, als waren ze puntjes van ijsbergen. Drammerig: Wierenga wijst erop dat ook minis ter Lubbers deze theorie kennelijk niet zonder meer afwijst. Ook wijst Wierenga erop dat Shell en Esso, die samen de NAM vormen, 'uiterst drammerig' optreden in hun pogin gen toestemming te krijgen op Ne derlands land- en zeegebied naar olie en gas te mogen zoeken. 'Ken- nelijk leven ook bij Shell en Esso vermoedens dat er veel meer zit', aldus Wierenga. 11 Inderdaad. Met schrale, gesprongen lippen lAA' kan grijnzen zéér doen. Labello houdt uw lippen zacht en soepel. Labello, de stick die verzorgt. O verzacht en beschermt. Zomer Winter. (Met Labello als ondergrond, blijlt lipstick langer mooi.) Van een correspondent PARAMARIBO Het Surinaamse parlementslid Dasiman ver trekt vandaag 'voor enige tijd' naar Nederland. Hij wil op 25 no vember (de dag van Suriname's onafhankelijkheid) in Nederland zijn om op die manier de Nederlandse nationaliteit te behouden, zo heeft hij zijn stap in een vraaggesprek voor de Surinaame ra* dio verklaard. Shell/Esso Verder wijst het Kamerlid erop dat de gegevens, waarop drs. Lubbers zijn mededelingen grondt, uiteinde lijk uitsluitend afkomstig zijn van door Shell en Esso verrichte proef boringen. De oliemaatschappijen hebben echter belang bij gevonden bellen overheden een groter staat - saamdeel en grotere opbrengsten opeisen dan bij kleine bellen, aldus Wierenga. In 1969 al kregen NAM en Mobil Oil toestemming van het ministerie van economische zaken om het Amelandse gas te winnen. Daar is echter nog steeds niets van geko men doordat de provincie Friesland geen goedkeuring wilde geven aan de wijziging van het Amelandse bestemmingsplan, dat bouw- van boorinstallaties wil toelaten. 'DEN HAAG Eldrid Maduro, een 39-jarige partijloze medewerker van de Ogem N.V. op Curacao, wordt de nieuwe gevolmachtigde minister van de Nederlandse Antillen in Den Haag. De heer Maduro volgt in Den Haag de heer Pieternella op, die in de Antilliaanse regering benoemd is tot minister van economische za ken. De heer Maduro was, voordat hij in dienst trad bij de Ogem, werkzaam als ontvanger van het eilandbe stuur van Curacao en hoofd van de girodienst. De heer Dasiman heetf inmiddels zijn huis en inboedel in Paramaribo verkocht. Toch zal hij 'terstond be schikbaar zijn wanneer u mij nodig heeft', zo heeft Dasiman geschreven aan zijn politieke leider, VHP-voor- zitter Lachmon. Wat dat precies betekent, nu het Surinaamse parle ment vóór de 25e november nog heel wat wetten en verordeningen moet vaststellen, is niet duidelijk. De VHP heeft nogal wat bezwaren tegen enkele van die regelingen en zij zal elke stem nodig hebben om die bezwaren voldoende politiek ge wicht te geven. Volgens de huidige reglementen kan Dasiman acht maanden weg blijven zonder zijn parlementszetel te verliezen. Het is echter de vraag of dit na de 25e november nog zo zal zijn, want in de concept-grond wet staat dat parlementsleden de Surinaamse nationaliteit moeten hebben. Hindorie Ondertussen blijkt de VHP-leiding er nog steeds- van uit te gaan dat VHP-statenlid Hindorie zich weer in het gareel vhn de VHP-discipline zal voegen en dus niet zonder meer zal meewerken met de regerings partijen om weer een meerderheid in het parlement te krijgen. Dit bleek uit verklaringen van het VHP-statenlid Mungra bij zijn aan komst in Suriname. Hij was frac tie-voorzitter Lachmon vooruit ge reisd om een vergadering van de VHP-fractie in het Surinaamse par lement voor te bereiden. Mevrouw Liesdek-Clarke, enige we ken geleden ln Nederland nog goed voor harde verwijten aan het adres van de Surinaamse regerlngscoali- tei, liet zich bij haar aankomst in Suriname gematigd uit. 'Ik ben niet zo pessimistisch. De partijen komen nog wel tot elkaar', liet mevrouw Liesdek die waarschuwde dat men niet te veel moet vitten op ir. Hindorie. Verder onthulde mevrouw Liesdek, dat zij maandag en dinsdag uit protest was weggebleven uit de ver gadering van de Eerste Kamer en dat aij dus niet zoals eerst was bericht ziek zou zijn geweest. Wel bleek zij bijzonder verguld te zijn met de grote bos bloemen, die zij van de leden van de Eerste Kamer had gekregen. (Advertentie) bril: ieders oogmerk! 'Een beetje voorzichtiger achter mijn linkeroor. Daar bewaar ik mijn kauwgum.' (Advertentie) lge 'an onze onderwijsredactie )EN HAAG Door de bezuinigingen op onderwijs I antal arbeidsplaatsen verloren gaan, maar voor een it ook sluiting betekenen. rt; >lai het onderwijs bestaat roeiende onrust over de in rijksbegroting voor 1975 angekondigde maatregelen. Htfc het Weekblad voor Lera- "en wordt becijferd dat klei- kaï^ scholen meer dan een ft arende deel van het aantal «schikbare Ier aar lessen unnen verliezen. rolgens de heer L. van Beek de verhoging van de mi- imum gemiddelde groeps- root.te zelfs in strijd met de eest van de wet. Voor cate- teri orale gymnasia en voor wAVO-scholen in kleine ge meenten stelt de wet een minimum van zestien leer lingen per groep. Nu de re gering dit mlriimum voor al le scholen op twintig wil brengen kan dit de dood steek voor kleine scholen betekenen. De actie vanuit het middel baar en hoger beroepsonder wijs tegen de bezuinigingen kreeg gisteren een nieuwe dimensieDe Unie van MTO-verenigingen (mid delbaar technisch onder wijs) publiceerde een speci aal nummer, waarin de zal niet alleen een groot aantal kleine scholen kan 'voorgenomen executie en teraardebestelling van het middelbaar technisch onder wijs' wordtaangekondigd. 'Doodvonnis' 'In een geheim proces zon der verdediging is het dood vonnis geëist tegen het M.T.O. Het zal dan niet meer mogelijk zijn veertig duizend jonge mensen uit de zwakkere groepen goed voor te bereiden op een technisch beroep'. De Unie heeft een brief aan minister Van Kemenade ge stuurd waarin staat dat op een personeelsbestand van tweeduizend leraren 440 ar beidsplaatsen verloren zul len gaan als gevolg van de bezuiniging. In een toelich ting wordt minister Van Ke menade verweten dat hij zijn eigen beloften niet na komt. Hij belooft de jonge ren uit sociaal minder be deelde milieus goed onder wijs, waarin theorie en praktijk elkaar afwisselen Waar zulk onderwijs reeds bestaat wordt het echter door bezuinigingen onmoge lijk gemaakt. Met name door de vergroting van groepen wordt het praktijk onderwijs een dubieuze zaak. Arbeidsplaatsen De bond van docenten bij het hoger onderwijs heeft een brief aan minister Boersma (sociale zaken) ge stuurd onï zich te beklagen over de gang van zaken in het onderwijs. Onderwijzend personeel kan worden ont slagen zonder toestemming van het arbeidsbureau, aldus de brief. Daarom neemt deze docentenbond de taak op zicb om de minister van so ciale zaken ln te lichten over het verlies van bijna zeventienhonderd arbeids plaatsen in de sector van het voortgezet en hoger on derwijs. Het ministerie van onder wijs kon gisteren nog geen .cijfers geven over de gevol gen van de bezuinigingen op de arbeidsmarkt. Wel heeft minister Van Kemenade ge ruchten ontkend als zouden ons ln volgende jaren nog veel drastischer bezuinigin gen te wachten staan. Met name het bericht dat het de bedoeling was de lestijden in het voortgezet onderwijs te bekorten van vijftig tot 45 minuten per uur, noemde hij speculatief. Het is hoog tijd voor een nieuwe midden klasse. Met een eigen gezicht, eigen hoge kwaliteit Daarom introduceert^ Volvo de Volvo 66. VOLVO

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3