Kwart eeuw theologie in Brussel 1 Kerk in de wereld Vandaag Conferenties* Actie voor anti-racisme fonds Missionaris in Cambodja gedood Wilm vraagt weer: laat 'drie' vrij Karl Barth schreef op 31 oktober aan een gymnasiast 'Bisschoppen, spreek opnieuw over abortus' Herv. moderamen schrijft Pinochet Synode speelt zwarte piet toe aan zwart Zuid-Af rika Beroepingswt VRIJDAG 31 OKTOBER 1975 TROUW/KWARTE1 DEN HAAG Het breed mod era- men van de hervormde synode heeft befiloten, evenals dat in 1972 gebeurde, een actie te voeren voor het speciale fonds van de wereld raad van kerken voor de bestrij ding van het racisme. Gezien de vragen, die bij vele kerk leden leven ten aanzien van dit fonds, achtte het breed moderamen het niet Juist, wanneer uit de alge mene middelen van de kerk een bijdrage zooi worden gegeven. Daar om is gekozen voor een vrijwillige actie, Zodat ieder zelf kan beslissen, of hij geld wil geven of niet. De actie zal gevoerd worden in samen werking met de generale diakbnale raad, ongeveer op dezelfde wijze als de actie voor Israël in de loop van dit jaar gevoerd is. ROME (AFP) De Franse missio naris Jean Badre, de laatste missio naris die in Cambodja was achter gebleven, is daar enkele maanden geleden terechtgesteld. Ooggetuigen hebben zijn lijk gezien bij Batrang, niet ver van de grens met Thailand. Nog een Franseman, een Australiër en diens Cambodjaanse echtgenote zouden daar eveneens zijn gedood. Een historisch moment uit de geschiedenis van de Brusselse faculteit: 6 maart 1971, de eerste promotie. De Namiblër J. L. de Vries (links) ontvangt de bul uit handen van de rector prof. dr. W. Lntjeharms. Als bisschop van de lather se kerk speelt De Vries thans een vooraanstaande rol in de strijd voor Namibië's onafhankelijkheid. i door L. M. P. Scholten BRUSSEL 'Er is een tijd geweest, dat men van de gevestigde theologische faculteiten in Neder land wat neerzag op de protestantse theologische faculteit in Brussel. Die tijd is nu wel voorbij. Wij hebben een goed wetenschappelijk niveau bereikt en het aantal studenten (124, onder wie 28 eerste jaars) mag er ook zijn'. Dat zegt ons prof. dr. G. van Leeuwen, decaan van de Nederlands talige afdeling van de Brusselse fa culteit. De faculteit bestaat 25 jaar. Gisteren is dat gevierd met een so bere plechtigheid in de Museum- kerk. Wanneer een Belgische protestant vóór 1950 theologie wilde studeren, moest hij naar het buitenland, met als gevolg dat hij daar nogal eens bleef hangen. Het was in de oor logstijd, 1942-1944, dat er in Brus sel een theologische cursus werd ge organiseerd. Die cursus is de eigen lijke inspiratie geweest voor de op richting van een eigen Belgische fa culteit. Onmogelijkheid Prof. Van Leeuwen (die zelf sinds 1966 aan de faculteit verbonden is, tevoren was hij o.a. hervormd stu dentenpredikant te Amsterdam en president-directeur van de Heldring stichting in Zetten) zegt ervan: 'Achteraf bezien was die start in UIT VAN LEZERS Ster-rit Hoewel er steeds meer problemen zijn met de groei van het particu liere autoverkeer, zal er zondag een auto-sterrit door schilderachtig Noord-Holland zijn, georganiseerd door de RAG. Bezuinigen op benzine en olie moet het nageslacht maar doen. Mussolini In Tr/Kw van 24 oktober gaf me vrouw Pos haar visie over het om streden interview met Mussolini. Haar verslag daarover kwam uitvoe rig voor in 'De Standaard'. Mevrouw Pos schreef 'dat in afwachting om bij Mussolini te worden toegelaten ze zich al verheugde op het fijne ge sprek dat ze ging voeren'. En dat in een tijd, waarin maar al te duidelijk werd, wat het streven van deze dic tator was. door mevrouw Pos, ge zien als een vader, die nog niets kwaads had gedaan. Vergeet het maar, we wisten toen al beter. Amersfoort Mevr. D. Brak A. Groenevelt Het getuigt niet van zindelijk den ken en recht doen aan juiste voor lichting als Trouw' meent de uit spraken van Groenevelt met een in sinuatie te kunnen afdoen. In de 1950 een volstrekte onmogelijkheid. Geen geld, geen boeken, twee kleine kerken, een paar mensen die les wil den geven en een paar studenten. Toch streefde men van meetaf naar een wetenschappelijk niveau. Je zou gedacht hebben, dat ze voor iets bijbelschoolachtig zouden hebben ge kozen, maar het is direct een oplei ding voor het licentiaat (ongeveer gelijk aan doctoraal in Nederland) geworden.' Eerst was er alleen de Franstalige afdeling. Met de Nederlandse werd in 1954 begonnen. Prof. Van Leeuwen: 'Hier moet wel de naam van prof. dr. A. J. Bronkhorst bij genoemd worden. Wat hij tot stand heeft gebracht, is niets minder dan een 'creatio ex nihilo' (schepping uit niets). Achteraf zeg je ook, dat nie mand anders dat had kunnen doen, dan hij. Hij heeft alles op poten moeten zetten, docenten aangetrok ken, studenten geworven. En dan te bedenken, dat de financiële situatie zo was, dat hij om aan een volledig salaris te komen nog lessen moest gaan geven op middelbare scholen.' commentaarkolom wordt Groene- Andere werkers van het eerste uur: veld er namelijk van beschuldigd dat Y. van der Schoot (thans te Vlissin- zijn 'schildering van het Tcapitalis- gen). C. A. F. van Stlpriaan Luiscius me' ternauwernood nog contact met (Eindhoven), J. Bouman (Göttin- de werkelijkheid heeft'. Dat is niet gen). J. Schoneveld en Attila Szeke- gering en dan nog wel zonder enige res (onlangs kort_ na elkaar overle- Korte. duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publücatie wordt de naam van de schrijver vermeld. argumentatie en juist in een tijd'dat ieder kan waarnemen dat die uit spraken steeds meer waarheidsge halte krijgen: enorme werkloosheid (al of niet verbloemd door de WAO). Als vakbonden en overheid hier niets tegen zouden doen, zou de werkloos heid nog veel groter zijn. M.a.w.: we mogen blij zijn met deze enigs zins corrigerende faktoren op het kapitalisme. Overigens: naar. mijn indruk is genoemd commentaar een symptoom van de verrechtsing van deze kolom, die al 2 jaar geleden op gang kwam. Een inhoudsanalyse zou hier zeer nuttig kunnen Zijn. H. J. Hammenga den). Thans heeft de Nederlandse afdeling zeven hoogleraars: W. H. Beekenkamp. W. Lutjeharms. R. Bijlsma, A. J. Pieters, G. van Leeu wen, H. Mulder en H. Jagersma. Sinds 1963 is de faculteit erkend als instituut van hoger onderwijs. Daar vóór kreeg men al subsidie, die ove rigens aan de magere kant is. De faculteit wordt verder gedragen door drie Belgische kerken: de protes tantse kerk, de hervormde en de ge reformeerde kerken. Financiële hulp uit het buitenland (Nederland en de evangelische kerk van Rijnland- Westfalen) blijft nodig. Onze adressen AMSTERDAM: Direktie - commerciële afdelingen - administratie: Wibautstraat 131, tel. 020-913456, Postbus 859. Redaktie Nieuwe Zijds Voorburg wal 280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22. Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. ZWOLLE/GRONINGEN: Melkmarkt 65, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Groningen Allah (slot) Het is voor mij onbegrijpelijk dat jullie Nederlanders met al jullie anti- Arabische gevoelens nog een arabisch woord blijven gebruiken, dat is 'Al lah'. Dat betekent god. Dus jullie god (veronderstel dat hij anders is dan onze god) is óók Allah in het Ara bisch. Als Nederlanders over de Jo den praten zeggen zij 'de god van Israel' terwijl de Joden zélf hem geen god noemen maar JHW omdat hij in het Hebreeuws zo heet. Waarom zeg gen jullie niet dat de Joden niet in god gelovén maar in JHW en dat ze daarom een ander geloof in een an dere god hebben? Wij moslems geloven in god en niet in een duistere geest. Het is integen deel een Europees-christelijke geest die sinds de Middeleeuwen zijn spo ren in jullie kerken heeft nagelaten en daardoor zijn jullie nog steeds ziende blind. God zegt daarover in de Koran: 'Zeg: de ogen worden niet blind, maar blind worden de harten in de borsten'. Mohammed Ahmed Amsterdam AL-AKKAD Tanzania als toetsteen. Drie manifestaties van de provinciale kerngroep Tanzania in Drenthe, za terdag 1 november 10 tot 5 uur in Assen (Barabadoer, Rolderstraat 56). Emmen (Octopus. Vreding 2) en Hoogeveen (Tinck, Van Echten- straat 16a). O.m. tentoonstelling, films, dia'8 en medewerking van de zaakgelastigde van Tanzania, een arts en een pater. Inf. Loek Boer, tel. 05930-2198 en 3810. 9 Praatzaterdagen over NairoM. 1 en 15 november op De Drieburg te Driebergen. Inl. landelijk centrum voor geref. Jeugdwerk, tel. 03438- 3193. Tweetalig De tweetaligheid van de faculteit is in België een zeldzaamheid. Twee talig zijn verder alleen de militaire academie en-het instituut voor tro pische geneeskunde. In de praktijk is het een geweldige handicap. Fei telijk zijn het toch twee faculteiten in hetzelfde gebouw, met twee equipes en met praktisch een dubbe le bibliotheek. Over en weer wordt wel aangeraden eikaars colleges te Volgen, maar daar komt weinig van. De Nederlandstalige afdeling telt thans 82 studenten, de Franstalige 42. Bij de laatste zyn Zaitezen en thans ook iemand uit Kameroen. De Nederlandstalige afdeling trekt ook altijd mensen uit Nederland. Prof. Van Leeuwen ziet daarvoor voorna melijk drie redehen: "Er zijn er. voor wie het gewoon het gemakkelijkst uitkomt, omdat ze in het zuiden wo nen. Anderen komen door persoon lijke voorkeur Voor een bepaalde hoogleraar. Ook zijn er nogal wat met diploma pedagogische academie of een andere opleiding zonder oude talen. In Nederland moet je dan eerst een vooropleiding volgen. Hier is dat wat plezieriger, ingebouwd in het totale studieprogram.' Hoe ziet prof. Van Leeuwen de be tekenis van de Brusselse faculteit in België? "Door de faculteit wordt een eigen Belgisch protestants theolo gisch kader gevormd. Met name in het Vlaamse land zijn de meeste predikantsplaatsen in de deelnemen de kerken thans door oud-studenten bezet. De faculteit is ook een cen trum van protestantse theologie-be- oefening in België geworden. En, wat niet het minst belangrijk is: de faculteit heeft het Belgische protes tantisme een theologisch gezicht ge geven in het gesprek met Rome. Voorheen was de protestantse theo logie als gesprekspartner niet te vin den. De dienst aan de r.k. kerk zien wij als een heel belangrijke zaak.' FRANKFORT Opnieuw heeft de Westduitse kerkleider Ernst Wilm gepleit voor de vrijlating van de 'drie van Breda' en de drie andere Duitse oorlogsmisdadigers, die nog gevangen zitten (In Berlijn, Italië en Polen). Ds. Wilm. die belast is met de zielszorg van de zes, vraagt ln zijn 'jaarberlcht 1975' eindelijk een streep te zetten onder de gru welijke rekening van het ellendige tjdperk van de Hitlerterreur. Hij stelt de vraag, of men in Ne derland de drie van Breda nodig heeft als 'uitlaatkleppen voor de gevoelens van angst, wraak en ver- geldlngsdrang, uit consideratie met de gevoelens van de slachtoffers, tot eigen genoegdoening, dat het Duitse en het Nederlandse fascisme de juiste straf krijgt'. Verder vraagt hij zich af, of een rechtspleging te verantwoorden is, die de slachtof fers op de plaats van de rechters zet en de slachtoffers laat beslissen, wat er met de veroordeelden moet gebeuren. Tegenover het argument, dat de 'drie' de ergste misdadigers zijn, stelt Wilm. dat een aantal chefs van de 'drie' en Nederlanders, die met hen hebben samengewerkt, op vrije voeten zijn. In de herfst van 1963 bereidde Thomas Wipf, gymnasiast te Ziirich, zich voor op een lezing over de verschillen tussen het rooms-katholicis- me en het protestantisme. Hij vroeg Karl Barth om raad en deze schreef hem op de 31ste oktober van dat jaar terug. We laten vandaag, hervor mingsdag 1975, hieronder deze brief van Barth volgen. 'Uw brief van 11 oktober is ver velend lang onbeantwoord blijven liggen. In de huidige situatie (het concilie en de daarin tot uiting komende bewegingen binnen het katholicisme) is het wel nodig de verschillen zorgvuldig weer te geven. Zijn het wezenlijke, onver zoenlijke tegenstellingen? Of gaat het meer om een verschil in het leggen van de accenten? Protestants: Onvoorwaardelijke voorrang van Gods vrije genade tegenover het 'goede' zijn en doen van de mensen (ook van de Chris tenen). Rooms-Katholiek:* Tendens om deze verhouding om te'keren. Prot.: De Bijbel moet ten opzichte van de kerkelijke overlevering streng het eerste woord houden. R.K.: Tendens om de Bijbel van uit de overlevering te begrijpen, in plaats van omgekeerd. Prot.: De kerk is het volk van God in het midden daarvan zijn bepaalde dienende functies ('ambten'). R.K.: Neiging haar wezenlijk als een priesterlijke hiërarchie te zien waaromheen het volk (de 'leken') zich moeten verzamelen. Prot.: De eenheid van de kerk be rust op Gods (in Jezus Christus door de Heilige Geest) levende Woord, alleen terloops op juridi sche regels. R.K.: Neiging haar 'geestelijk' ka rakter vanuit de juridische rege ling te zien. Prot.: Centrale betekenis pan de verkondiging (preek) van het bij belse evangelie. R.K.: Sterker worden van de na druk op de bediening van de zgn. 'sacramenten'. Prot.: Eerbied en dankbaarheid voor het bestaan van voorbeelden van een christelijk leven. R.K.: Vereren en aanroepen van 'heiligen'. Prot.: In het midden Jezus Chris tus als ware Zoon van God en Zoon des Mensen. R.K.: In hetzelfde .midden schijnt naast Hem Maria als menselijke moeder van God te staan.- Daar hebt zeven punten, waar mee 17, wanneer U ze voorzichtig behandelt, vaste grond onder, de voeten zult hebben. Voorzichtig heid is echter om twee redenen geboden: 1. omdat bij de Rooms-Katholie- ken op het ogenblik veel dingen in een beweging gekomen zijn, die misschien tot overeenkomsten en dan tot wijzigingen in het hele beeld zou kunnen leiden; 2. omdat wij Protestanten over het algemeen helemaal niet op het niveau van onze zaak leven, en reden hebben erop te letten, dat misschien niet de eersten de laat- sten, en de laatsten de eersten worden. Met een vriendelijke groet en alle goede wensen voor uw lezing op 22 november, 'uw Karl Bart' (Uit Karl Barth, Briefe 1961-1968, E.V.Z. Ziirich; vert. A. A. Spijker, boer.) DEN BOSCH De diocesame pas torale raad van het r.k. bisdom Den Bosch is van mening, dat het offi ciële standpunt van de kerek ten aanzien van de middelen tot voor koming van zwangerschap ertoe kan bijdragen, dat abortus provoca- tus zich als gewetensprobleem gaat stellen. Om deze reden acht de Bossche pastorale raad het wense lijk, dat de bisschoppen daaraan uitdrukkelijk opnieuw aandacht schenken. De raad betreurt ook, dat met na me in de bisschoppelijke verklaring van 1974 te weinig aandacht wordt geschonken aan de hulpverlening aan de vrouw, die hetzij door een ongewilde zwangerschap hetzij door een abortus, in nood verkeert. Voor de pastorale praktijk wordt een ini tiatief van de bisschoppen voor de opvang en begeleiding van de men sen in nood belangrijker geacht dan een principiële verklaring. De Bossche raad, oppert de suggestie, dat de bisschoppen hieraan een volgende brief wijden DEN HAAG In een brief aan president Pinochet van Chili heeft het moderamen van de hervormde synode geprotesteerd tegen de ar restatie van twee Chileense predi kanten. .Ds. Juan Polanco, praeses van de evangelische hervormde kerk van Chili, en ds. Dennis O'Shee, provin ciaal praeses van het district Norte grande van deze kerk, zjn gearres teerd wegens hun werk in het ka der van het comité der kerken voor vrede en verzoening, dat zich in het bijzonder inzet voor hulp aan politieke gevangenen en hun fami lieleden. Praeses ds. G. Spilt en secretaris generaal dr. A. H. van den Heuvel vragen president Pinochet namens het hervormd synodemoderamen hun beide collega's vrij te laten en het respect voor de rechten van de mens te herstellen door erkenning van het werk van het Chileense interkerkelijke vredescomité, waar aan veel kerken over heel de we reld hebben nijgedragen. door Aldert Schipper Vlak voordat de assemblee van de gereformeerde synode ln Lunteren op 23 november aanvangt, komt de wereldraad van kerken ln Nairobi bijeen. Aan de zitting van de syno de gaat op 6, 7 en 8 november een consultatie met een aantal afgevaar digden van de blanke, gekleurde, zwarte en Indiase gereformeerde kerken en Zuld-Afrika vooraf. De consultatie ls onder meer bedoeld om het gesprek ln de synode ln Lunteren voor te bereiden. Dat gesprek gaat over het ultimatum, dat de blanke gereformeerden (Nederduitse gere formeerde kerk in Zuid-Afrika, de NGKerk) hebben gesteld. De NGKerk heeft gedreigd de banden met de Nederlandse zusterkerk door te snijden, wanneer deze laatste niet terugkomt op haar besluit, geld te geven aan het speciale fo^ds van het programma van de wereldraad van kerken tot bestrijding van het ra cisme (PCR). Wat drukt de steun aan het PCR uit? Dat je als kerk je solidair ver klaart met een bevrijdingsbeweging, omdat je ln het streven naar politie ke bevrijding iets herkent van de bijbelse belofte van bevrijding. Het zou mooi zijn als die bevrijding aan de conferentietafel tot stand zou ko men. Maar de Zuidafrikaanse Boeren weigeren al Sinds 1912 met de be vrijdingsbewegingen aan tafel te gaan zitten. Het zou daarom prima zijn als het de gereformeerden zou lukken de vertegenwoordigers van althans de Boerenkerk aan tafel te krijgen met de mensen van de be vrijdingsbeweging. Maar ik heb ver nomen dat deze laatsten er begin no vember in Lunteren niet aan te pas komen. De opzet van het PCR is de kerke lijke solidariteit uit te drukken, on der andere door zonder controle ach teraf geld ter beschikking te stel len aan de bevrijdingsbeweging. Welnu, bij de komende consultatie brengen de gereformeerden wel so lidariteit tot uitdrukking met de Boerenkerk. maar niet met de be vrijdingsbewegingen. En dat niet omdat de gereformeerden dit verkie zen, maar omdat de Boerenkerk de Nederlanders er via een ultimatum toe dwingt. blanke gereformeerden uit Zuid- Afrika zitten er ook bij. Het verve lende is echter dat zij niet met een officieel stuk van hun synode kun nen komen. De blanke kerk heeft een duidelijk en hard afwijzend stand punt. de andere kerken hebben alleen nadrukkelijk nagelaten iets te zeg gen. De individuele kerkleden kun nen dus geen standpunt pro het PCR Innemen onder dekking van een sy node-uitspraak van hun kerk. 'Onmiddellijk nadat de blanke Zuid afrikanen hun ultimatum stelden, zochten vooral de zwarte gerefor meerden beslist en openlijk naar een verbetering van de band met de Ne derlanders. Ook komen de zwarten en kleurlingen steeds meer met sy nodale veroordelingen van geweld. Hoewel dat niet met zoveel woorden wordt gezegd, wordt hier bedoeld het geweld van de regering in Pre toria. De zwarte gereformeerden hebben zich bij de Zuidafrikaanse raad van kerken aangesloten kort nadat deze laatste had uitgesproken dat je wel eens gedwongen kon zijn dienst te weigeren als je wordt ge roepen de onrechtvaardigde orde in Zuid-Afrika gewapenderhand te ver dedigen. Zwijgen Uitgesloten Men kan zeggen: ja, maar de niet- In het openbaar is het in Zuid-Afrika vrijwel uitgesloten je uit te spreken voor het PCR. Want het PCR is in de ogen van de regering in Pretoria steun aan terroristen, die het bloed van onschuldige blanke zonen ver gieten. Het gevaar dreigt nu dat de niet-blanke gereformeerden straks in de synode in Lunteren toch ge dwongen worden tot een uitspraak. In de gereformeerde synode zijn een aantal leden, die best op een 'pretti ge' manier van het PCR af willen. In synodale kring werd mij er op ge wezen dat de Nederlandse gerefor meerden toch eigenlijk alleen aan het PCR meededen omdat er des tijds geen andere manier was om iets bij te dragen aan de bevrijding van Mozambique en Angola. Nu de ze is bereikt 'blijft er niet zoveel meer voor ons over', aldus mijn zegsman. De vroegere voorzitter van de gereformeerde synode, dr. A. Kruyswijk, zei mij deze zomer .reeds, dat de Nederlanders zich meer op de kerken moeten gaan richten in Zuid-Afrika. Het doorsnij den van de relatie met het PCR ter- wille van het behoud van de band met de blanke gereformeerden en gedekt door de niet-blanke kerken zit er -lubbeldik in. Het rou beter geweest zijn als de niet-blanke kerken gezegd hadden: rassenwaan is iets van de blanken. Laten die blanken eerst maar eens hun zaakjes opknappen alvorens ons er bij te halen. HERVORMINGSDAG Op Hervormingsdag gaat het de rechtvaardiging door het g alleen. Dat wil niet zeggen Maarten Luther dat alleen aa orde stelde in zijn bezinning o] loof en kerk, maar dat was we hart van zijn denken óver het c telijk geloof. En het hart daar van is het sola gratia, het 'a door de genade' van God. Hel nade-karakter van het heil wi zijn denken iets dat wezenlijk voor het heil. Na Luther is ovi rechtvaardiging door het gelooi gedacht en gesproken. Somn distantieerden er zich van omd bang waren dat de verhouding God tot de mens en omgekeerd door te sterk in het vlak vai juridische denken getrokken Uiteraard is ook het spreken rechtvaardiging op zichzelf voorstellingswijze van wat er t God en mens gaande is in Christus. Een legitieme voo lingswijze en in z'i^uidelijkhei onmisbaar. Er zit iets in van d zekerheid van Godsdoen, van aanvaarden van de mens. Het 1 Hem vast. Het bevat een besli oordeel over ons leven dat de oordeling wegdoet. En dat o( rust niet op wat er van ons t< valt, op onze prestaties, maar z'n grond in Gods genadig ja t( leven. Om het kruis van Ch heen begint het leven uit de Worden ons het leven en de aarc nieuw toevertrouwd. Mogen t zijn als van schuld en dood be mensen. Die zekerheid en de schap daarom zag Luther bet en het werd hem geschonke voor allen die na hem kwame nieuw in het licht te stellen. E is een bijzonder goed dat wij i ze dagen mogen beleven dat ook in de kerk die hij toen en moest verlaten dit steeds in dank afgenomen wordt. NED. HERV. KERK Afscheid op 2 nov. van Oudemii W. J. Kolkert, ber. te Nieuwi (cl. Zierikzee); van Stad aan ringvliet: H. Jongebreur, be Vuursche: van Haamstede: G. senaar ber. parttime te Danl woude; van Vlaardingen: A. A ber. teRenkum; van IJsselmuid H. Vlijm, ber. te Woudenberg. Intrede te 's-GravelandP. 1 Aalders uit Amsterdam: te B broek: J. van Winterswijk uit te Nootdorp: kand. H. J. Ekk Groningen: te Blauwkapel-Gi kan (bijstand pastoraat in d< teng. wijkg. in wording): Blaauwendraad uit Rotterdam GEREF. KERKEN Afscheid van Leek: W. Fee ber. te Urk. Intrede te Amersfoort: J. G. M uit Culemborg; Emeritaat verleend aan C. Moi Gerkesklooster-Stroobos (heeft afscheid genomen en verricht enkele weken hulpdiensten te hom). GEREF. KERKEN (VRIJG.) Afscheid van Spakenburg-Z: Gurp ber. te Emmen. EV. LUTH. KERK Intrede te Zwolle: H. Mudde u Helder: te Dordrecht: J. Krai Rotterdam. ALG. DOOPS. SOC. Intrede te Oldeboom: dhr. J. Z veld uit Akkrum, voorheen zaam bij het onderwijs. GEREF. GEMEENTEN Afscheid op 6 nov. van Thol Hegeman ber. te Veenendaal. NED. HERV. KERK Beroepen te Haaften (toez.): Mijndert te Lunteren; te West le: J. Bezemer te Beverwijk. Aangenomen naar Amst (pred. bijz. werkz. stadsmei ker diakonaal centrum Amstei H. M. Stam. pred. buiteng. (herv. stichting voor diak. en sch. werk in Zuid Holland), v de te Ouderkerk a.d. Amstei: i noeming tot wetenschappelijk werker in de theol. van het schappelijk Handelen a.d. Univ. van Nijmegen: dr. H. D. straten pred. buiteng. werkz. vormingscentrum Oud Poelge Oegstgeest. Beroepbaar en toegelaten 1 evangeliebediening: drs A. v. t gen. Schoolstraat 2, Usquert: D. C. Loor, Het Woltmanslai Hasselt: T. J. J. Schoonhoven ners 45a, Groningen. GEREF. KERKEN Beroepen te Beilen: drs A. H te Vriezenveen; te Bakkeveen Haulerwijk: H. J. Nolles ka: 't Harde die dit beroep heeft i nomen. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Gramsbergen: J. Simpelaar kand. te Zwolle. CHR. GEREF. KERKEN Baroenen te Ede: J. Westerl Nunspeet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2