lieselauto's: ja en nee Grootste heroïnevangst AËÈKreymb W Kreymborg Rome is het Mekka van de autodiefstal Vierde Nederlandse luchtvaartmaatschappij (nog) in de ijskast isser op hterruit te koop jenault 30 TS i Nederland I Verontrusting bij Groningse en Drentse socialisten VauxhaL Cavalier blijft in Engeland adverteren. Kreymborg geeft u de kans om tientallen florijnen te besparen op kleding van klasse. Pak nü uw voordeel. Laat nü uw guldens rinkelen op Kreymborg's Florijnen Festival. Links: Perfekt tweed pak van 85% wol/15% poly ester. Rugsplit, twee opgestikte zakken. Vage overruit, blauw/grijs of bruin/beige. Normale prijs: 195- Festivalprijs: 175.- Rechts: Sportief tweed pak van 85% wol/15% poly ester. Norfolk-stijl, dus met ingenaaide rugceintuur en schouderstuk. Bruin. Normale prijs: 245.- Festivalprijs: 225.- 31 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET H17 ir Sicco de Jong rend jaar zullen Fiat en cswagen dieselauto's gaan (fabrikanten het er niet over en. Maar toch zijn de meeste of de dieselmotor nu wel grote toekomst wacht. De zegt ja; de ander nee. En ook Europese overheden volgen een andere gedragslijn als er om gaat of de zuinige die- de voorkeur verdient boven lenzinemotor. it moment zijn alleen personen- s met dieselmotor van Daimler- Peugeot-Citroën en Opel (GM) op. Over een jaar komen bij de taal twee Duitse en drie Franse modellen, die nu verkrijgbaar nog de Italiaanse Fiat 131 en de Passat, waarna voorts een VW in dieselversie zal verschijnen, hnerika is GM van plan als e een Oldsmobile met diesel- r te introduceren. Maar de an- autofabrieken kijken de kat nog de boom. Renault heeft deze ad zelfs bij monde van zijn pre- t Pierre Dreyfus verklaard er opig niet aan te beginnen. Re- het afzetgebied is te klein. Maar jelangstelling neemt wel toe, il in Nederland. Dit jaar zullen is land voor het eerst tiendui- dieselauto's verkocht worden, mee het aandeel van diesels bo de twee procent in de totale verkoop gekomen is. Vóór heel pa ligt het gemiddelde rond de procent. Êeit, dat Nederland met diesels jpt', is vooral te verklaren uit de ief hoge benzineprijs en de lage voor dieselolie in ons land. Wel Jt een dieseltoeslag op de motor- genbelasting berekend, maar het g daarvan wordt niet verhoogd, eer de motorrijtuigenbelasting nd jaar omhoog zal gaan vol de jongste regeringsvoorstellen, wordt de positie van de diesel door deze voorstellen ongunsti- ten opzichte van de benzifte- Want de motorrijtuigenbelas- stijgt progressief naar ge- [tsklasse en dieselauto's zijn jaans 50 tot 100 kg zwaarder dezelfde modellen benzinemotor, iisch betekent dit in de tarie- •uctuur, dat het tussen de Peu- ROTTERDAM De reisorganisator Christoffel heeft zijn plannen om een eigen luchtvaartmaatschappij Trans European Airways Holland op te richten, voorlopig in de ijskast moeten zetten. spraak kon doen, was het reisbu reau genoodzaakt voor haar vol gend zomerprogramma weer in zee te gaan met Transavia, Martinair en KLM. Volgende week worden daarover da contracten gesloten. TEA-Holland is daardoor een papieren vakantievlieger gebleven. De twee vliegtuigen een airbus- Jumbo en een Boeing 737 die al waren gekocht, zullen volgende zo mer worden verhuurd aan TEA- België. Deze chartermaatschappij bezit 49 pot van de aandelen van TEA-Holland (51 pet is in handen van Christoffel). Cristoffel besloot vorig jaar tot Omdat de Rijksluchtvaartdienst tot twee maal toe een vergunning wei gerde voor het uitvoeren van vluchten vanaf Schiphol en de Raad van State op het beroep daar- op van Christoffel nog geen udt- De Volkswagen Passat Variant, die volgend najaar ook als diesel auto verkrijgbaar zal zijn. vooral veel door vrachtwagens ge bruikt, hetgeen het uitgangspunt bij de huidige fiscale heffingen op deze brandstof vormt. Ook verschillen die belastingen van land tot land sterk. Niettemin blijft een toeneming van het aantal dieselauto's voor de ko mende jaren waarschijnlijk, omdat de constructeurs van deze wagens ook meer in lagere prijsklassen zul len uitbrengen. Tot nu toe heeft de nadruk op hoge prijsklassen gele gen, waarbij Peugeot met de 204 een uitzondering maakt. Maar ook dan blijft het feit, dat dieselauto's duur der in aanschaf zijn. Want de moto ren daarvan vergen aanzienlijk ho gere produktiekosten, waar dan weer tegenover staat dat de levensduur van dit type motoren extra lang is. Dat heft het extra op de aanschaf fingsprijs doorgaans wel op: op lan ge termijn althans. geot 204 en 504 Diesel geen verschil maakt. Doch andere modellen ko men verder uiteen te liggen in mo torrijtuigenbelasting: bij de Opel Re- kord scheelt het 70,per jaar ten nadele van de 2100 D, bij de Peugeot 504 GL 81,en bij de Mercedes- 240-serie alfsook de" nieuwe Citroën CX 86,—. Dit strookt niet met de vorig jaar uitgebrachte energienota van de re gering, waarin ter besparing van energie 'o,.a. een verschuiving in het autopark ten gunste van dieselauto's wordt bepleit. Juist in Nederland telt de motorrijtuigenbelasting zwaar bij de aanschaf van diesels: vanwege de speciale opslag. Die opslag moet compenseren dat dieselolie bij ons net iets meer dan de helft van ben zine kost, terwijl dat in Frankrijk twee derde is en in Duitsland de prij zen bijna gelijk zijn. Dieselolie wordt Van een verslaggever DEN HAAG Vijfentwintig voor aanstaande PvdA-leden uit Gronin gen en Drenthe hebben gisteren in een brief aan het partijbestuur hun ernstige verontrusting kenbaar ge maakt over een uitspraak van me vrouw Ien van den Heuvel, voorzit ter van de Partij van de Arbeid. De partijleden maken ernstig bezwaar tegen het feit dat mevrouw Van den Heuvel op 20 oktober op een WD- bijeenkomst in Soest gezegd heeft, dat er een fundamenteel verschil be staat tussen linkse en rechtse dicta turen. 'Wij zijn als democratische socialis ten', zo staat in de brief, 'van me ning dat iedere vorm van dictatuur moet worden afgewezen. Wij verzoe ken het partijbestuur, zeker nu het begrip voor de Berlijnse muur nog vers in het geheugen ligt, op een voor iedere kiezer en iedere partij genoot duidelijk waarneembare wij ze te verklaren, dat de Partij van de Arbeid als democratisch-socialis- tische partij de dictatuur onvoor waardelijk afwijst, of deze nu van links of rechts komt.' Tot de ondertekenaars van de brief behoren onder meer de burgemees ters van Winschoten, Rolde, Vlagt- wedde, Nieuweschans, Oude Peke- la, Assen, Emmen en Veendam, wet houders van Drentse en Groningse gemeenten en leden van de provin ciale en gedeputeerde staten van de ze provincies. deelnoming in de nieuwe lucht vaartmaatschappij uit vrees in een hoek tè worden gedrukt door de KLM, die de helft van de aandelen in handen nam var. de grootste Nederlandse reisorganisatie, de Holland International Reisgroep. 'Om ons voortbestaan veilig te stel len', zegt de directeur van Christof fel André Verlinden, 'hebben we toen het omgekeerde willen Joen: als reisorganisator deel te gaan ne men in e-=n luchtvaartmaatschappij. Op die manier zouden we voorko men volledig afhankelijk te zijn van de KLM'. Verlinden zegt over bewijzen te be schikken, dat de KLM in de eerste plaats stoelen beschikbaar stelt aan haar eigen reisorganisaties en pas als er plaatsen over zijn deze aan andere reisorganisaties wil verko pen. 'En dat vonden we toen', zegt Verlinden, 'een te riskante zaak'. De directeur van Christoffel heeft overigens nog niet alle hoop opge geven. 'Het wachten is voorlopig op de uitspraak van de Raad van Sta te. Ook al valt die negatief uit, dan zullen daar toch wel zoveel positie ve elementen in zitten, dat-we op nieuw met minister Westerterp kunnen gaan praten'. Een financieel debacle voor zowel Christoffel als voor TEA-België kon worden voorkomen doordat TEA- België bestellingen op een derde airbus en één op een Boeing 737 heeft geannuleerd en daarvoor in de plaats met de twee toestellen van TEA-Holland gaat vliegen. Motorrijtuigenbelasting voor diesels per jaar 1975 762,— 1.016,— 900 kg. (Peugeot 204) 1200 kg. (Opel Rekord 2100 D) (Peugeot 504 L) 1300 kg. (Peugeot 504 GL) 1.100,— (Mercedes-Benz 200/220 D) 1400 kg. (Mercedes-Benz 240 D) 1.186, (Citroën CX) Indien de regeringsvoorstellen ongewijzigd worden aangenomen. 1976 902,— 1.338,— 1.503,— 1.675,— ter B.V. te Utrecht, importeur Hella-accessoires, heeft een wis- voor achterruiten als montage- eet uitgebracht. Een dergelijke en sproei-installatie is vooral belang voor auto's met schuin jende achterkant en voor combi- iwagens. Die modellen krijgen steeds groter aandeel in het to- wagenpark. 'zien van een aantal 'stationcars' nt Slüyter als wagens, waarvoor chterruitenwisser geschikt is: de 50/VW Polo, Autobianchi A Fiat 127, VW Golf en de Renaults en 16. Juist deze modellen krij- net als combi's, snel een vuile erruit. Achterruitverwarming it alleen de binnenkant van het loppervlak vrij van vocht, maar extra wordt bij regen minder ol als modder en stof de ruit gaat pkken. Hoe verticaler de achter- met ruit is, des te eerder gaat het achteruitzicht verloren. mige fabrikanten hebben him ens standaard van een achter- iwisser voorzien. Bijvoorbeeld ie Renault 16 TX, waar de spoi- op het dak de ruit bevuilt. Maar indere auto's kan nu de 'wis-was- illatie' van Hella een uitkomst Deze installatie wordt dan com- it geleverd met motortje, water- ip, reservoir en slangen voor een s van 203,— incl. BTW. een accessoire, waarmee de eersveiligheid stellig gediend topmodel van het Franse merk uit, de zescilinder 30 TS, wordt end weekeinde in Nederland le- aar. De prijs van deze grootste eurs auto, die tot nu toe werd bracht, bedraagt 24.995,incl. gelegenheid van de introductie ft Renault Nederland N.V. het af- en weekeinde in Lips Autotron runen een veiligheidstentoon- g ingericht. Hier werd de ont- eling van de 30 TS uit de Re- -veiligheidsauto BRV getoond. Franse merk zal er overigens ag, zaterdag en zondag weer te zijn, maar dan met old-timers dden van andere merken zo- Hotchikiss en Rolls-Royce van de antieke wagens geveild en op de tweede antieke auto- ielmarkt, die in Drunen wordt uden. Milaan mag er in Nederland nog om bekend staan autodiefstalstad num mer één in Europa te zijn, Rome heeft vorig jaar de Milanezen van die eerste plaats verdrongen. De Italiaan se politie-statistieken wijzen uit dat De Britse GM-fabriek Vauxhall heeft de nieuwe Opel-modellen As- cona en Manta in gewijzigde vorm )in produktie genomen. De vormveran dering betreft de voorkant, die over eenkomt met de Vauxhall Chevette. Het nieuwe Vauxhall-model draagt in Engeland de naam Cavalier. De Cavalier zal alleen met rechts stuur gebouwd worden, omdat ex port van dit model niet in de bedoe ling ligt. Dit in tegenstelling tot de Vauxhall Chevette, die samen met zijn Duitse evenknie, de Opel Kadett City, in heel Europa wordt verkocht. De Cavalier is in Engeland leverbaar met 1600 en 1900 cc motor. Van een verslaggever AMSTERDAM De Amsterdamse narcotica-brigade heeft in een huis in Amsterdam-West 22 kilo heroïne ge vonden. De waarde van deze partij wordt geraamd op tweeëneenhalf miljoen gulden. Volgens de recherche is dit niet alleen de grootste vangst in Amsterdam, maar voor zover be kend ook in heel Nederland. De he roïne was verpakt in ruim 1500 zak jes van elk veertien gram, gereed voor de verkoop. Bij de vondst werd de 24-jarige Chi nees F. Y., die al enkele jaren in ons land woont, aangehouden. Bij de ar restatie probeerde hij een van de re chercheurs om te kopen met een be drag van negentienduizend gulden. Op de foto de kapitale vangst. jhrijiu'H testwal De sproeier en wisser van Hella, zoals die op tal van outomodellen met weinig schuin aflopende achterruit gemonteerd kunnen worden. in 1974 te Rome 42.226 auto's gestolen zijn. Dit komt neer op één van elke twintig wagens, die er rijden. In de Italiaanse hoofdstad blijken de autodieven een voorkeur aan de dag te leggen voor de nieuwe modellen Fiat 126 en Alfetta. Helers betalen daarvoor relatief gunstige prijzen. Voor de internationale zwarte markt Griekenland, Turkije en Afrika schijnt vooral Mercedes in trek te zijn. Overigens weet de politie nog één derde van alle ontvreemde wa gens terug te vinden. Milaan, fameus vanwege de diefstal len van tientallen complete geladen Nederlandse vrachtcombinaties waarbij het vaak alleen om dé lading gaat volgt nu op de tweede plaats in de Italiaanse statistieken achter Rome, met een totaal van 30.803 auto diefstallen in 1974. Derde is Napels met 24.025 en daarna volgen Turijn, Bari, Bologna, Florence en Palermo. Bergamo sluit de statistiek met 'slechts' 1705 gestolen wagens. Interessant is dit voor wie vakantie plannen heeft, al worden diefstallen van buitenlandse auto's niet apart vermeld. je weet niet half wat de krant voor oplossing brengt Deze Festivalprijzen gelden t/m volgende week zaterdag 8 november.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17