>raëlische filmweek: hoorlijke produkties LM PREMIERES VAN DEZE WEEK Geheim rapporï, een overspannen film a Ruimtemonster lutine-thriller in Lautner administrateur Prolongaties en reprises RDAG 30 OKTOBER 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET PS13-RH15 W. Wielek-Berg s speelfilms, de lange docu- lire en de zes korte (voor)- die tezamen de Israëlische reek vormen zijn uitgezocht n kwaliteit, niet op hun di- eii. ige (en soms zeer populaire) ngen, zoals de folkloristische zijn niet vertegenwoordigd, oor krijgt men misschien een gunstig beeld van de Israëli- filmproduktie (ongeveer zes- Ims per jaar), maar de manier jezen is toch zeker verant- zo niet de enige mogelijke, schrikwekkend voorbeeld van erkeerd uitgangspunt en een •rde afwerking staat ons steeds nadese filmweek in het kader et Holland Festival voor ogen. en verveling troef. Israëlische filmweek behoeft rich geenszins te vervelen. Er dan geen 'grote' films tussen i de Israëlische film mag dan, regisseur en acteur Uri Zohar persconferentie bescheiden op- e. nog geen eigen gezicht heb- die stelling is trouwens aan- >aar), het aanbod is van zeer lijk niveau. heeft maar drie miljoen inwo- Nederland viermaal zoveel, ijkt het me volstrekt onmoge- n uit de Nederlandse productie de jaren 1971 en 1975 een aan- elfilms te kiezen, die ook maar schaduw kunnen staan van de sche (met onze documentaires gelukkig beter gesteld). Be enheid past dus eerder ons dan olitiek zoekt, zoekt vergeefs, ke films worden niet gemaakt, ■ndat het niet mag, maar omdat lijkbaar niet kan of wil. Dat is zo verwonderlijk: elke kunst- eist afstand en wie te dicht op [ewikkelde problemen zit kan itand niet scheppen. ;t eigen gezicht betreft: invloe- an buiten (met name Italiaanse st-Europese) zijn ongetwijfeld ijk aanwijsbaar, maar toch naionaal-socialisme over de lor van het grote onheil, dat het nationaal-socialisme over de bracht. Het behoeft niet eens rden gesuggereerd, het is er. de zwarte draad die de films dt. Hieronder volgen ze. W81st Blow ^"lste Slag' is een documentaire 'icques Ehrlich, David Bergman im Guri over de vervolging van Jen (vooral van de Poolse Jo- [door de nazi's. De titel is ont- aan een waar verhaal: toen ïgen, die tachig slagen van een zul had gekregen en de marte- )verleefde, naar Israël kwam, men hem daar niet geloven, ïgeloof was de 81ste slag. In n, waarin net als in Orthel's :hijn van twijfel' het niet wil- kunnen geloven in de vernie- t het middelpunt staat, is veel ld maar ook onbekend gruwe- materiaal verwerkt (bijeenge- it door Miriam Novich). De on- ilen worden verbonden door een igen ballade en de documentaire t besloten met een ijzingwek- I mooi gedicht van Haim Guri, in Auschwitz 'de as-planeet' ge- d wordt. Michael este ism; iste film uit het pakket is naar aak 'My Michael' van Dan Het Geheim Rapport (Report to the Commisioner) moet verdoezelen, dat chefs van de recherche in New York, hijgend naar goede beurten en pro motie, jonge, onervaren medewer kers hebben opgeofferd. Door ze on duidelijke en niet gedekte opdrach ten te geven, die totaal uit de hand liepen en leidden tot wilde acties, overbodig geschiet, moord en zelf moord. Producent Mike Frankovich nam voor deze film een boek van James Mills, een kenner van New Yorks onderwereld en drug-scene, en regis seur Milton Katselas werkte voor een deel met documentair aandoende middelen: het echte New-Yorkse milieu, de politie-methoden, de ty pische karakters en hun verhoudin gen. Hij toonde ook, met een kriti sche inslag, dat het daar een harde en corrupte troep is, met weinig ver schil tussen politie en misdadigers. Maar de film moest ook spannend worden, en dat is, van de sociale menselijke ondergrond af, opgedre ven tot overspanning. Een dolle schietpartij, een bezeten achtervol ging over daken van gebouwen en auto's, een gijzeling in een benauw de lift, en zelfs een woeste rit van een stakker zonder benen op zijn karretje, zijn meer sensatie dan ge loofwaardige werkelijkheid. Michael Moriarty, als de jonge rechercheur die veel te gevoelig is voor zijn werk. wordt af en toe paniekerig bij het hysterische af. Yaphet Kotto maakt een prachtig type van de eigenlijk grappige goede, maar als agent verworden, neger. Susan Blakely is goed als de blonde agente die het, voor haar werk, aanlegt met de zwarte drug-dealer, die door To ny King wordt gespeeld. Maar ze zijn alle vier opgezweept door de regisseur die het allemaal wel wat ken zij voor de verandering geza menlijk op tegen een wezen uit de ruimte, dat anno 1905 via een fos siele aap terecht komt in de Sjang- hai-express. Daar richt het gruwe lijk onheil aan, want door de ogen onttrekt het alle kennis aan de her sens van zijn slachtoffers en boven dien is het nog in staat, naar belie ven in een andere huid te kruipen. Ga daar maar eens aanstaan! Wan neer Telly Savalas (Kojak van de te levisie) als kozakkenhoofdman in de trein verschijnt volgt een mooi num mertje slapstick met zwaarden. Proeve van dialoog: 'Schiet op alles wat er bij die deur verschijnt!' 'Maar als die monnik nu onschuldig is?' 'O, onschuldige monniken hebben we zat!' Best aardig voor de liefhebbers, clie ook met genoegen zullen zien dat Peter Cushing zijn voorliefde voor fraaie kamerjassen niet onder stoe len,of banken hoeft te steken. Amsterdam, City 1,14 jr. te hevig wou. B. H. Een scène uit The House on Chelouche Street Programma Israëlische filmweek Utrecht Centrum 't Hoogt Van vrijdag 31 oktober tot en met donderdag 6 november, behalve maandag elke avond aeht uur. Ach tereenvolgens: 'Big Eyes', The 81st Blow', 'My Michael', 'The Dreamer', 'But where is Daniel Vax', The House on Chelouche Street'. Rotterdam Filmhuis Gouvernestraat Van vrijdag 31 oktober tot en met wóensdag 5 november elke avond acht en tien uur. Achtereenvolgens: 'My Michael', The Dreamer', "Big Eyes', The 81st Blow', The House on Chelouche Street', 'Peeping Toms'. Amsterdams Filmmuseum Van vrijdag 31 oktober tot en met woensdag 5 november behalve zater dag en zondag elke avond om half acht. Achtereenvolgens: 'The House on Chelouche Street en "But where is Daniel Wax' (twee films op een avond), 'Peeping Toms', 'Big Eyes', 'The 81st Blow'. Bij enkele van de hoofdfilms zijn korte Israëlische voorfilms ge plaatst. Alle films zijn voorzien van Engelse ondertitels. ;op de titel 'Borsten van IJs' de, denkt dat hij. een sex- te zien krijgt komt van een kermis thuis, want in deze Ier van Lautner draait nu vajj alles om het feit dat de (Mireille Darc) I van sex moet hebben. inan hoeft maar een vinger naar rfUit te steken of hij heeft al een iri de nek of een mes in de De schrijver Fran-ois (Claude 'ur) die haar op het strand te- it en subiet in liefde ontsteekt leen in leven omdat hij haar in grappen vermaakt en verder jetast laat. Ze is zo hulpeloos onaanraakbaar, dat ze een fa- lantrekkingskracht op mannen [ent: de advocaat Marc (Alain is zo aan haar verslaafd dat in huwelijk, zijn praktijk en lijn leven ervoor over heeft om >oor het krankzinnigengesticht loeden waar ze natuurlijk Luis hoort, niet bepaald een goede ge- om bjj een thriller het pu- |al in het eerste halve uur op de je te stellen van de stand van >n t£- Lautner doet dat wel, met het -,n(jlg dat zijn verhaal zich vleugel- jvoortsleept. Mireille Darc en ae Brasseur weten van hun nieP nog wel iets aardigs te maken r dep sfeertje van Nice in de winter ïer eens wat anders dan anders, IAlain Delon speelt zo afschu- op zijn routine dat men bij de stralende glimlach op een acht moment al neiging heeft eens fiks door elkaar te schud- trekt zich daar niets van aan acht onverdroten voort. rdam-Saskia, 18 jr. Wolman over een soort Madame Bo- vary in het Jeruzalem van de jaren vijftig. De mooie vrouw, getrouwd met een brave doch saaie man, wordt gekweld door (wens)dromen over twee Arabische jongens met wie ze opgroeide. Langzaam besluipt haar een zenuwinstorting of krankzinnig heid. De stad Jeruzalem, grauw in de regen en goud in de ondergaande zon, speelt er een grote symbolische rol in en de film is behalve een psycholo gisch vrouwenportret ook wel dege lijk een treurzang over verloren on schuld, verloren samenleven en ver loren liefde tussen Arabieren en Jo den. The Dreamer Eveneens van Dan Wolman is 'The Dreamer'. Het is zijn eerste (uit 1971) en als debuut bewonderenswaardig, maar als film na een uitstekend begin te traag, te vaag en te behaagziek. Hij .gaatover een jongen die helpt in een bejaardentehuis en zijn mooie re latie met een oude vrouw bijna schip breuk ziet lijden op zijn sexuele ver houding met een jong meisje. Peeping Toms Van geheel ander kaliber zijn de films van Uri Zohar (zowel regisseur als hoofdrolspeler). Hij houdt van een bepaald soort populaire Italiaan se films en steeks die liefde niet on der stoelen of banken. 'Peeping Toms' gaat over jongens op het strand die meisjes versieren en hun dagen ver doen. 'Big Eyes' over een man die het liefhebben niet kan laten en daardoor voortdurend in moeilijk heden raakt met zijn vrouw en zijn minnaressen. Hijgend rent hij van her naar der, steeds uitleggend en verklarend zonder slot of zin. De films zijn comedies met een lichtelijk tragische ondertoon en zeer amusant om naar te kijken, vooral door de vele voortreffelijk geobserveerde de tails. In beide speelt de bekende Een scène uit de film Het mon ster in monnikspij Christopher Lee en Peter Cushing voeren in de griezelfilm-wereld een meedogenloze en eindeloze strijd als Dracula de vampier en de geleerde professor. In 'Horror Express', ge regisseerd door Gene Martin, trek- Het bestuur van de scholengemeenschap voor VWO en HAVO Christelijk Lyceum te Alphen a/d Rijn vraagt zo spoedig mogelijk een die zal worden belast met de verzor ging van de schooladministratie. Ervaring in een dergelijke funktie is vereist, terwijl het diploma MBA tot aanbeveling strekt. Salaris afhankelijk van leeftijd en erva ring. Woning eventueel beschikbaar. Alleen reflectanten van Protestants Christelijke levensovertuiging kunnen voor benoeming in aanmerking komen. Schriftelijke sollicitaties binnen 14 dagen aan de sekretaris van het bestuur, de heer J. Kalkman. Vondelstraat 46, Alphen a/d Rijn. 'folksinger' Arik Einstein een grote rol. Chelouse Street 'The House on Chelouche Street' van Moshe Mizrachi (een bekende regis- sëur die onder andere 'Daughters, daughters' maakte en ook in Frank rijk filmde) confronteert ons met een niet zo bekend Israëlisch volksdeel: Spaans sprekende Joden uit de Oriënt. Behalve de folkloristische aantrekkelijkheid heeft deze nostal gische film, die gesitueerd is in de tijd dat Palestina nog net onder En gels mandaat stond (1946) ons nog iets anders te bieden: de fijngevoe lig geobserveerde manwording van een jongen, die zich moet losmaken van de verslindende liefde van zijn moeder. Where is Daniel De film met de veelbelovende opzet is 'But where is Daniël Vax' van Avrma Heffner. Een zanger, die zes jaar in het buitenland heeft gewoond, komt met zijn Amerikaanse vrouw terug in Israël en gaat daar op zoek naar zijn jeugd-idool Daniël Vax, die op geheimzinnige wijze is verdwenen. De mensen van vroeger die hij terug vindt hebben allemaal hun proble men en Daniël blijkt een windbuil te zijn, een mislukte kletser, maar mis schien is hij dat altijd wel geweest. De film begint goed en eindigt uit stekend, maar loopt in het midden stuk vast in het zand van de wijd lopigheid. Amarcord. Fellini over zijn Rimini in vier seizoenen. De gehele week in Bijou, Hilversum. Brother can you spare a dime. Bril jante collage over de Amerikaanse crisisjaren in film en werkelijkheid van Philippe Mora. De gehele week in The Movies, Amsterdam. La Maman et la Putain. Indringen de film van Jean Eustache over het klimaat in Frankrijk na de mislukte revolte van '68. 31 okt. en 1 nov. in Filmhuis Wageningen. Ich war ich bin ich werde sein. Voor treffelijke analyse van de Chileense arbeidersbeweging, gemaakt door het DDR-team Scheumann en Hey- nowsky. 5 nov. in Vera-Zienema, Groningen. L'Age d'Or en Le chien Andalou. De eerste films van grootmeester Luis Bunuel, gemaakt in 1928 en 1930. De hele week behalve zondag en maandag in Filmhuis Shaffy, Am sterdam. La Notte. De film waardoor Michel angelo Antonioni in 1961 beroemd werd. Met Jeanne Moreau, Monica Vitti en Marcello Mastroianni. 6 nov. Zienema Drieluyck, Zaandam. Klute. Geraffineerde thriller van Alan J. Pakula met Jane Fonda en Donald Sutherland. Vrijdag- en za terdagnacht in Rialto, Amsterdam. Pas si méchant pue ca. Bedroefde komedie over een aardige bankrover van de Zwitserse regisseur Claude Goretta. De gehele week (ook za terdags en zondags) in Kriterion, Amsterdam. Death in Venice. Film van Luchino Visconti over verval en dood in Ve netië, gebaseerd op Thomas Mann's novelle 'Der Tod in Venedig'. De ge hele week in Cine D, Amsterdam. Scènes uit een huwelijk. Ingmar Bergman's laatste en minst symbool- beladen film. De gehele week in Ca mera, Den Haag; Saskia, Arnhem en Select, Delft. C&^ütatAvoolale£i^e>if

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15