Bedrijven te zwaar belast Het Originele, Droste Cacao Blik lijdelijkTerag 'Grafiek '75' prenten voor een prikje Marokkanen blijven in hongerstaking mtt) Boycot Outspan Actie wil embleem blijven gebruiken Ir.De Wit (christelijke werkgevers) 'Gmpensatie nét in centen' Kritiek op uitspraak reclame-commissie Ondanks toezegging van consul Meer veiligheid voor scholieren Na vlagincident in Utrecht vrijspraak J. Bos uit Rhoon burgemeester van Woerden Rebellen in Tsjaad eisen wapens voor vrijlating Claustre Lachmon vindt 25 ste november toch haalbaar Drige dagen iplNSRG 7 OKTOBER 1975 BINNENLAND - KUNST TROUW/KWARTET 9 Vannze sociaal-democratische redactie DEIHAAG Voorzitter De Wit van het NCW (christelijke werk gever) heeft gisteren op een persconferentie opnieuw hij regering en Tveede Kamer aangedrongen op nog meer lastenverlichting voorie bedrijven. 'De continuïteit van het bedrijfsleven staat than op het spel,' aldus ir. De Wit. Zijn indruk is dat parlement en vik nog steeds niet goed beseffen waar het thans eigenlijk om Zondr meer lastenverlichting kan het :ëel besteedbaar inkomen van de vrknemer volgend jaar alleen nog jiaar dalen, aldus De Wit. De Rad van overleg: Vanonze soc.-econ. redactie DEI HAAG De raad van oveieg voor middelbaar en ho- gerpersoneel protesteert tegen nivilering van lonen via de prij:ompensatie in 1976, door bijvorbeeld de helft van de corpensatie als gebruikelijk in proenten te geven, maar de an der helft in een gelijk bedrag voc iedereen. Een dergelijke corpensatie voor de helft in ceren is geopperd van de kant va de drie vakcentrales NVV, N1V en CNV. Minister Boersma va: sociale zaken steunt deze sugestie. In pen brieven aan Boersma en aan de 'oorzitters van de drie vakcen- tra:s schrijft de raad voor middel- baa en hoger personeel dat hij 'onverkomelijke bezwaren' heeft tega prijscompensatie voor de helft in enten. Dit zou, aldus de raad, neetomen op 'rechtstreekse verla- ginfvan het consumptieniveau voor miden- en hogere inkomens'. Hun conamptieniveau wordt toch al aanetast door de belastingmaat regelen van het kabinet, stelt de raac De aad doet op minister Boersma en 3 vakcentrales een 'klemmend J*rop' om mee te mogen praten in bet jentraal overleg over lonen en arbeüsvoorwaarden voor 1976, zodat niet ppnieuw over ons, doch zonder offi' vordt beslist. centrale organisaties van grote werkgevers, middenstand én land bouw hebben hun verlangens en hun kijk op de economische toe stand vandaag ook naa-r buiten ge bracht in een paginagrote adver tentie in ochtendbladen (zie elders in deze krant). Minister Lubbers van economische zaken heeft echter dit weekeinde nog laten weten dat er bij het kabinet geen verdergaande lasten verlichting, boven hetgeen al is aangekondigd, in zit. ITT] Twijfel Secretaris Geerkens van het NCW betwijfelt ernstig of de stijging van de loonkosten volgend jaar beperkt kan blijven tot 9.5 a 10 procent, zoals het kabinet nastreeft. Het ka binet had namelijk nog geen reke ning gehouden met de prijsstijging voor ruwe olie met 10 procent op 1 oktober, waartoe de OPEC-landeh besloten. Deze stijging kan een ge ringer herstel van de wereldhandel veroorzaken. Gevolgen voor Nederland: een ex tra stijging van de' loonkosten met 0.2 procent, extra prijsstijging van 0.3 procent, verder terugvallende investeringen, 0.2 procent minder ruimte voor reële loonsverbetering Ir. De Wit, voorziter van het NUW ...te zware lasten.... voor de doorsnee werknemer (die in de regeringsplannen toch al praktisch op de nullijn komt te zitten). Daar komt nog bij dat de halfjaar lijkse automatische aanpassing van het minimumloon aan de algemene loonstijging op 1 januari zal uitko men op een stijging van liefst ze ven procent. Vooral in zwakke eco nomische sectoren met veel mini mumloners komt dat extra hard aan. Maar bovendien zijn voor so ciale uitkeringen gekoppeld aan het minimumloon. Dus ook de sociale premies zullen erdoor omhoog gaan, volgens drs. Geerkens meer dan men tot nu toe had opgenomen in de prognoses. Tegen deze achtergrond van tegen vallers is er volgens Geerkens wat voor te zeggen of de prijscompen saties die dit najaar op grond van de lopende CAÖ's moeten worden betaald in de lonen, wel onverkort door moeten gaan. Geerkens wil dit punt besproken zien in het komen de overleg over lonen en regerings beleid voor volgend jaar. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Boycot Outspan Actie (BOA) is niet van plan het gebruik van haar embleem, waarop het hoofd van een Afrikaan op een sinaasappelpers wordt uitgeperst, stop te zetten. De BOA zal dit embleem blijven voeren, zoals ze dit al jaren in de boycotactie doet. AMSTERDAM Voor de zevende achtereenvolgende maal orga niseren het Cultureel Centrum Venlo, de Vaart te Hilversum en de Krabbedans te Eindhoven een verkoopexpositie van vol komen nieuwe Nederlandse grafiek. Gezamenlijk hebben deze instellingen tien bekende Nederlandse grafici de opdracht gegeven tot het maken van vijf prenten, ets, litho, lino of zeefdruk. Zo komt er een tentoonstelling, 'Grafiek '75', tot stand van 50 gra fische werken, die op zaterdag 8 november gelijktijdig in de drie centra wordt geopend. Daar bestaat dan de mogelijkheid in te tekenen op een map met tien prenten, die uit die vijftig gekozen kunnen wor den. De enige beperking is, dat men, per inschrijving, niet meer dan twee prenten van één kunste naar mag kiezen. Tien bladen tege lijk dus, dat zal sommigen in één keer misschien wat teveel van het goede lijken. Maar 'tis natuurlijk wel de enige manier om de prijs een beetje leuk te houden, 't Is, als alles, de laatste jaren wel wat duurder geworden, eerst 400, toen 450, nu 500, maar daar gaat dan nog eens 100 af als gebruik ge maakt wordt van de aankoopsubssi- dieregeling. Veeptig gulden per stuk dus voor een prent, waarvan de oplage nooit groter wordt dan hon derd. Een goede reproduktie kun jé er nauwelijks voor kopen. AARDIG BEGIN De samenstelling is ook dit jaar weer zeer gevarieerd, zodat zo'n map een aardig begin is voor een eigen grafiekcollectie. Ideale objec ten ook voor een wissellijst: iedere maand een andere prent en je kunt al bijna een "jaar vooruit. Want grafiek is niet meer iets dat je. zoals vroeger, voorzichtig opborg tussen zacht papier in van die ge marmerde mappen. Grafiek heeft nu, kén nu, grote vormen hebben. Tiende orgeltocht op 25 oktober HAARLEM De orgeltochten die organist Klaas Bolt organiseert, hebben een zeer goede naam bij de liefhebbers gekregen. Binnenkort wordt de tiende excursie langs be roemde, weinig bekende, maar al tijd zin- en horenswaardige histo rische orgels gehouden. Ditmaal naar Sassenheim (Hervormde Dorpskerk), Noordwijk aan Zee Woensdagavond uit in Arnhems museum Van een verslaggever AMSTERDAM Ondanks een toezegging van de Marokkaanse consul, zetten de vijfentwintig Marokkaanse arbeiders die in hon gerstaking zijn gegaan, hun actie voort. De Marokkaanse consul vertelde de illegaal in ons land verblijvende mannen gisteren, dat hun valse passen volgende week zullen worden vervangen door nieuwe documenten als zij met rijbewijzen of familieboekjes hun identiteit kunnen aantonen. De Marokkanen zijn in hongersta king gegaan in de voormalige rooms-katholieke kerk De Duif in Amsterdam om hun eis tot on middellijke uitgifte van nieuwe pas poorten kracht bij te zetten. De toe zegging van de consul zou niet al leen voor de actievoerders, maar voor alle Marokkanen met een vals pas poort gelden,. De uiteindelijke beslis sing moet echter worden genomen door en commissie van het Marok kaanse ministerie van binnenlandse zaken, die vrijdag naar Amsterdam komt. Een woordvoerder van het Buiten landse Arbeiders Kollektief zei, dat de Marokkanen hun actie zullen voortzetten tot zij de nieuwe pas poorten en verder alle voor legalisa tie benodigde papieren in hun bezit hebben. Allen zijn volgens het BAK voor 1 november 1974 ons land bin nengekomen en voldoen daarmee aan één van de voorwaarden voor le galisatie. De meesten kunnen dit echter niet met een werkgeversver klaring aantonen. Leonard Maas, hek met bomen veel kleur ook, kun je nu 'gebrui ken', kan aan de muur, zodat je er doorlopend vreugde aan kunt bele ven. Dit keer doen mee: Ninno Banning, Jan Hendrix, Jan Hof man, Anne Huitema, Hans Land- saat, Leonard Maas, Jos Muris, Ge rard van Rooy. Wil Rovers en Wim Worm. (Hervormde Kapel), Wassenaar (Hervormde Dorpskerk) en Zoeter- meer (Oude Kerk). De tocht vindt plaats op zaterdag 25 oktober. Men kan met eigen vervoer mee doen of van de beschikbare bus gebruik maken. In elk geval tijdig, voor 18 oktober, aanmelden bij Klaas Bolt, Lambrecht van Dale laan 29, Haarlem-post Overveen. AMSTERDAM In de toekomst zalmeer aandacht worden besteed aan de verkeersveiligheid van scholkinderen. Er wordt een on- deroek ingesteld naar de veiligheid nabj scholen, waarover herhaalde lijk klachten zijn ontstaan. In de Mgpting van de gemeente voor 1976 worden met name genoemd: Beu:enweg, Wibautstraat, Linnae- usstaat, de Vlugtlaan. Ferd. Bol- stra|t en Apollolaan. Voor de op- van; van kinderen van rijksgeno ten zullen 21 extra leerkrachten woren aangetrokken voor openba re e, bijzondere scholen, waar een teelop van jeugdige rijksgenoten m nt geding is. Zoals vorige week gemeld, acht de commissie tot handhaving van de Nederlandse code voor het reclame wezen dit embleem, dat voorkomt in een advertentie van de BOA, ontoelaatbaar. De commissie ver klaarde daarmee een klacht van de heer B. J. Riemslag uit Amstelveen gegrond. Deze was van mening, dat de wijze van adverteren voor Iedere 'weldenkende' Nederlander, pro of contra apartheid, weerzinwekkend en volledig in strijd met ethische normen is. In een commentaar op deze uit spraak zegt de BOA, dat de com missie er verstandiger aan had ge daan zich onbevoegd te verklaren. Het gaat hier niet om een reclame uiting in de zin, dat de Boycot Outspan Actie goederen of diensten aanbiedt. De afbeelding valt te be schouwen als een politieke prent, waarop protest wordt aangetekend tegen het uitpersen van zwarte Zuid-Afrikanen. Weliswaar be schouwt de reclame-commissie ook het propageren van denkbeelden als reclame, maar daarmee begeeft ze zich ver buiten haar terrein. Immers alles wat gedrukt wordt, zou dan als reclame kunnen wor den beschouwd en dat is natuurlijk onzin, aldus de BOA. Uit respect voor de grondwettelijk vastgelegde vrijheid van menings uiting had de commissie zich moe ten onthouden van een oordeel over een politieke prent. Heel wat politieke prenten, bijvoorbeeld die welke gericht waren tegen de Duit se bezetters, zouden afgekeurd zijn, wanneer maatestaven waren aange legd, die gelden voor de bevorde ring van de verkoop van wasmidde len en leverworst. Het verbod van de commissie geldt alleen voor het voeren van het embleem in adver tenties. De BOA op haar beurt heeft een klacht bij de reclame-codecommis sie ingediend tegen de advertenties van Zuidafrikaanse zijde, waarin wordt opgewekt naar dit land te emigreren. Het betreft hier een dis criminerende activiteit omdat al leen blanken door Zuid-Afrika als immigrant worden toegelaten. Dit soort advertenties zijn zelfs in strijd met het wetboek van straf recht, aldus de BOA. Over enkele weken zal in hoger beroep uit spraak worden gedaan, omdat deze klacht in eerste instantie is afge wezen. ARNHEM Het Arnhems Museum gaat weer een rol spelen in het leven van hen die eens een avondje uit willen zonder het schuldige ge voel dat ze daarbij hun culturele ontwikkeling verwaarlozen. Op ze ven woensdagen kan men in het Arnhems Museum binnenlopen voor een concert of voor een film. De tentoonstellingen en de koffie kamer zijn dan ook open, dus men kan vele kanten uit. En er hoeft, net als voor het museum, niets betaald te worden, behalve de kof fie. Bij de concerten is o.m. een avond waarop Ton Koopman het museumorgei en het klavecimbel bespeelt, en bij de films een docu mentaire over Jean Tingeuly. Het volledige programma is bij het mu seum verkrijgbaar. De concerten worden in samenwerking met de Stichting Arnhemse Kring voor Ba rokmuziek gegeven, en achter de filmvertoningen zit het Goethe In-; stituut Amsterdam. Van een verslaggever UTRECHT De politierechter in Utrecht, mr. C. L. Harinxma. heeft maandag 'beroepsactivist' D D. (27) vrijgesproken in de zaak van het rode-vlagincident bij het Utrechtse stadhuis op 1 mei. Aan D. was ten laste gelegd, dat hij een politieman het handhaven van de openbare orde had belemmerd. Na dat de rode vlag in beslag was genomen, zou hij eraan hebben ge trokken om hem terug te krijgen. DEN HAAG —Met ingang van 21 oktober is tot burgemeester der ge meente Woerden benoemd de heer J. Bos met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemees ter der gemeente Rhoon. De heer Bos, die 51 jaar is, is sinds 1 oktober 1961 burgemeester van Rhoon. Hij is Nederlands-Hervormd en lid van de CHU. PARIJS (Reuter. UPI, AP) De leider van de Toubou-rebellen in Tsjaad, Hissen Habre, eist nu ook wapens voor de vrijlating van de Franse volkenkundige Francoise Claustre, zo heeft de Franse rege ring gisteren bekendgemaakt. Ha bre had die eis gesteld in een gesprek met twee Afrikaanse diplo maten die namens Frankrijk de rebellen itn de woestijn hadden op gezocht. Frankrijk heeft de els afgewezen, aldus de bekendmaking. Volgens de Franse autoriteiten hebben de re bellen van Habre al ongeveer twee en een half miljoen gulden in contanten ontvangen, en voor on geveer drie en een half miljoen gulden aan niet-militair materieel. Volgens de Franse regering zou het leveren van wapens aan mensen die een gijzelaar vasthouden in strijd zijn met de standpunten van Tsjaad en de Organisatie van Afri kaanse Eenheid (OAE). Verder is het strijdig met de Afrika-politiek van Frankrijk en met zijn interna tionale verplichtigen. Ook is de Franse regering volgens de bekend making bang dat toegeven aan de eis van de opstandelingen het ge weld in de wereld zou doen toene men. Frankrijk doet nu een beroep op de 'internationale humanitaire organisaties om te zorgen voor be scherming en hulp voor mevrouw Claustre.' Ook zal Frankrijk probe ren andere Afrikaan-sta ten in het geschil te laten bemiddelen. Me vrouw Claustre. die antropologisch onderzoek deed in Tsjaad, werd ruim anderhalf jaar geleden gegij zeld door de Toubou-rebellen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De leider van de Surinaamse oppositiepartij, de heer Lachmon, verwacht dat de parlementaire behandeling in Suriname van de Surinaamse onafhankelijkheid toch nog zal kunnen doorgaan. Lachmon zei dit gisteren nadat hij een ge sprek had gehad met premier Den 'Uyl én minister De Gaay Fortman (eerste verantwoorde del ijke voor de West) Lachmon stelde wel als voorwaarde voor de behandeling in Suriname, dat deze rustig zou kunnen verlopen. Hij eiste hiervoor de duidelijke toe zeggingen van de Surinaamse rege ring dat zij de veiligheid van de Statenleden garandeert. Nadat de heer Lachmon deze week waarschijnlijk nog een tweede ge sprek met de Nederlandse bewinds lieden zal hebben, gaat hij aan het eind van de week weer naar Suri name terug, om daar deel te nemen aan de Statenvergadering, die reeds enkele weken stil ligt, omdat er niet genoeg Statenleden aanwezig zijn. Verloopt de afhandeling van de on afhankelijkheid zoals de heer Lach mon dat nu verwacht, dan zal de 25ste november als onafhankelijk heidsdatum wellicht toch nog haal baar zijn. Van jnze weerkundige medewerker De bcometers staan hoog in West- Euroy. Gisteravond meldden de Ecillyeilanden de hoogste stand van tirca'033 millibar. Over Frankrijk iaald de barometer wat. evenals in os land. De hogedruk be tekent ons tegen regen van enige heteknis. Alleen is in het noord- voste? een enkel buitje niet geheel vitgepten als randverschijnsel van ten bufront over Scandinavië en <fe Octzee. Het ziet er niet naar uit en volgende depressie op circa zilometer ten westen van oorglerland het weer in de eerste aelftoan de week zal aantasten. In de hg ere niveau's wordt drogere mhMangevoerd waardoor de zon pane weg ivat betere kansen zal krijgt. Gistermiddag was het ove- tiQenibij west tot west-noordwesten wind^ krachtig tot hard, in het noordosten beslist koud. j" Zid-Engeland waar het cen- "Um van het maximum zich be vindt, wordt momenteel vrij warm weer vaar genomen met 17 a :t8 Wade? celsius. En hoe zal het weer "i de est van deze maand zijn? De wgels weerkundigen verwachten van tij tot tijd gestoorde perioden, vfgewiseld door korte momenten van cuog en zonnig weer. Het aantal stormen zal op de Britse vilandn groter zijn dan gebruike- Wc. D algemene circulatie in sep- tejnbe: vertoonde geen overeen - komst met die na fraaie zomersei- toener maar kon wel vergeleken worde. met de septembermaanden van 1S4. 1943 en in mindere mate toef 155. De gemiddelde septem- vertemeratuur was onder normaal van Ajska tot Groenland, in IJs- nnd a West-Afrika, evenals over ?e Grte Meren en Aziatisch Rus kind. jfe thrmometer stond gemiddeld le hooi in het westen van de V.S.. 0uer ht westelijk deel van de At lantische Oceaan en van het mid den van de Middellandse Zee tot Noordwest-Rusland en de Karazee. Doch altijd was in de hogere ni veau's een luchtwervel of depressie (zogenaamde vortex) voorhanden boven het eiland Ellesmere in Noordoost-Canada. De bovenwinden stormden langs een baan van La brador tot het gebied ten zuiden van IJsland en vandaar naar Noord-Scandinavië. Wie zijn september vakantie op Ma jorca heeft doorgebracht kreeg daar 207 zonnige uurtjes tegen 239 nor maal, dat is gemiddeld 7 uur zon per dag (De Bilt 151). Alicante kwam op 256 zonuren. Het was op Palma met 55 mm iets te droog (normaal 61), in Barcelona te nat met 92 mm (normaal 79). Een van de droogste plekjes van Spanje was Almeria in het uiterste zuidoosten met 2 mm regenwater tegenover normaal 16. De gemiddelde etmaal- temperatuur op Majorca viel met 22.7 graden celsius nagenoeg nor maal uit. maar de Spaanse zuid oostkust bleef 1 a IV2 graad te koel. IIOOG WATER Vllsslngeti: 3.32-15 Harlngvlietsluizen: 5.23-17.44: Rotterdam: 6.33-18.45; Sche- venlngen: 4.48-17.09: IJmuiden: 5.25- 17.46; Den Helder: 9 59 22.22; Harllngen: 11 58-0.00: Delfzijl: 1.45-14.01. Weerrapporten van gisteravond 19 uur maximumtemperaturen eu neerslag var 7-19 uur: 1 Amsterdam regen 17 02 De Bilt regen 17 0.1 Deelen geheel bewolkt 16 0 Eeldo zwaar bewolkt 17 O Slndhoven zwaar bewolkt 16 0 Den Helder zwaar bewolkt 17 0 liuchth. R'dam regen 17 0.6 Twente zwaarbewolkt 16 0 Vlissingen regenbul 16 0 Zd.-Limburg geheel bewolkt 16 0 Aberdeen half bewolkt 15 0 Athene geheel bewolkt 21 0 Barcelona licht bewolkt 23 0 Berlijn zwaar bewolkt 16 0.2 Bordeaux half bewolkt 21 0 Brussel zwaar bewolkt 17 0 Frankfort zwaar bewolkt 14 0 Genève onbewolkt 17 0 Helsinki half bewolkt 13 0.2 Kopenhagen zwaar bewolkt 15 0 Lissabon onbewolkt 25 0 Locarno onbewolkt 20 0 Londen regenbui 17 0.1 Luxemburg zwaar bewolkt 14 0 Madrid onbewolkt 28 0 Malaga onbewolkt 19 0 Mallorca licht bewolkt 27 0 Nice onbewolkt 23 0 Oslo zwaar bewolkt 16 0 Parijs zwaar bewolkt 18 0 Rome onbewolkt 24 O Split onbewolkt 23 0 Stockholm regenbul 15 0.1 Wenen zwaar bewolkt 16 0 Casablanca zwaar bewolkt 24 0 Las Palmas licht bewolkt 26 O Tel Aviv licht bewolkt 26 0 Tunis licht bewolkt 25 1 wolkenvelden 9 Het authentieke Droste Cacao BI i k uit 1900 met de origi nek afbeeldingen is in een beperkte oplage weer aangemaakt. Gevuld met 250gram oudeni ets lekkere Droste Cacao kunt u dit prachtige blik. y.olang de voorraad strekt, bij uw winkelier verkrijgen voor slechts f4.85. Zorg wel dat u er tijdig bij bent, want dit is een eenmalige aanbieding. Droste Haarlem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9