Den Uyl vraagt bonden matiging Kabinetsbeleid deze week ter discussie Sociale academie in Den Haag bezet Bouwbond van het NKV valt het CNV aan S Chinese zakenman n Den Haag Jloodgeschoten ie kinderen na Spaanse artsen niet op congres Vrouw bekent vergiftiging zoon en neef Tachtigste diefstal vrachtauto in Italië „Ik heb net 'n Amro Spaar Plus Boekje genomen. Ik had steeds het idee dat m'n reservegeld niet goed apart stond. En dat was ook zo, want nu krijg ik van de Amro 6'/4 op een zogenaamd Spaar Plus Boekje, zonder vastzetten. Mooi,hè?" Vrouw overleden na val van paard DEKUYPER de Vieux met de Franse Brandy Zwaartepunt ligt op financieel-economisch terrein In hoger beroep lagere straffen voor doodslag DINSDAG 7 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Premier Den Uyl heeft van de vakbeweging terughoudendheid in haar eisen gevraagd nu er sprake is van een economische terugval. 'Natuurlijk is het autootje belangrijk, het eigen huisje, de geboekte vakantie of het nieuwe vloerkleed in de voorkamer, maar de regering heeft het recht te zeggen dat niet alles tegelijk kan.' De minister-president zei dit giste ren tijdens het tweedaagse congres van de bouw- en houtbond NKV in Utrecht. Het congres was gewijd aan de zware federatie die de nu al samenwerkende bouwbonden van NKV en NVV op stapel hebben staan. Simpel In zijn rede waarschuwde premier Den Uyl tegen 'gevaarijke versim- pelaars, die beweren dat ze de op lossing van de huidige problemen ln hun achterzak hebben. De ene groep zegt: gooi er nog maar een paar miljard gulden tegenaan, maar met de vele miljarden extra schep je wel inflatie, geen werk. Een andere groep bepleit een al even simpele oplossing: de over heidsuitgaven fOTS omlaag. Maar dat zou fataal zijn, vooral voor de bouw, die voor zeventig procent van overheidsopdrachten afhanke lijk is', aldus de minister-president. Een lastenverlaging op grote schaal betekënt volgens hem een nog gro ter begrotingstekort of het afkap pen van bestaande uitgaven of op drachten, met name op het vlak van de sociale verzekeringen1. 'Nodig is een zorgvuldig afgewogen beleid, dat voorkomt dat de lasten stijgen, rekening houdt met het tekort aan arbeidsplaatsen, de in vesteringen bevordert, dat onze ex port veilig stelt, maar dat tegelij kertijd voorkomt dat de bestedin gen wegzakken. We moeten een be leid voeren dat offers vraagt en dat er op toeziet dat het weinige wat er te verdelen is, ook rechtvaardig zal worden verdeeld', zei hij. Taak verzwaard Juist nu een ernstige crisis de wes terse economie teistert wordt vol gens de premier de taak van de vakbeweging verzwaard en haar verantwoordelijkheid vergroot. 'Dat vraagt gebundelde kracht en een doelgerichte samenwerking van de vakbeweging', aldus de premier. Den Uyl hield het vakbondskader voor dat de toestand in de cirisja- ren niet zonder meer met de situa tie van nu mag worden vergeleken. Sterke tegendruk "Toen klapten de prijzen op de wereldmarkt in elkaar en liep de werkloosheid op tot het viervoudige van het huidige peil. Toen werden overheidsuitgaven en sociale uitke ringen verlaagd. Nu wordt sterke tegendruk gegeven door het op peil houden van de overheidsuitgaven en de sociale uitkeringen. Nu is er een sterke zelfbewuste vakbewe ging', aldus Den Uyl. In dit verband noemde hij het ge lukkig dat het NKV een visiepro gramma het licht heeft doen zien. 'Ik hoop dat niet alleen NKV'ers, maar ook NVV'ers en CNV'ers dit werkstuk zullen willen bestuderen', aldus de premier. Zwakke plek c Van onze Haagse redactie int )EN HAAG De 29-jarige Chinese lakenman Woe Koo is gistermid dag in Den Haag met een pistool- in] ichot ln de hartstreek om het leven [ebracht. De dader evenals twee ndere overvallers op de handels onderneming, waarvan het slacht- uniffer eigenaar was, zijn voort- G riuchtlg. 3st Drie Chinezen ln de leeftijd van 20 >ot tot 25 jaar waren rond half een het «drijf aan de Haagse Wagenstraat ilnnengedrongen. Zij eisten geld m Woe Koo, die samen met zijn imjtuster in het pand aanwezig was. erstoen hij antwoordde dat hij geen )os jeld had, werd Woe Koo met zijn uster onder bedreiging van een Rvuurwapen naar de eerste verdie- ling van het gebouw gevoerd dpor wee van de overvallers, loven in de woonvertrekken wer- Afien zij met elektriciteitsdraden H>'astgebonden. Hun mond werd llchtgeplakt met pleisters. Toen de e®eer Koo nogmaals vertelde dat hij H.Iieen geld had, werd hij doodge- choten. Hierop namen de overval- :eg ers de benen. De vrouw wist zich Ie bevrijden en kon, via een sprong naar een balkon op de eerste ver- Heping, een aangrenzend pand be- tr t reiken, waar zij de politie waar- chuwde. n de kleding van het slachtoffer rof de politie een bedrag van bijna Iriedulzend gulden aan. Bouwbondvoorzitter Leo Brouwers die namens de koningin door staatssecretaris Mertens werd be noemd tot officier in de orde Van Oranje-Nassau, oefende in zijn openingsrede scherpe kritiek op het CNV. Als de gescheiden vakbewe- 1 ging door haar ondoelmatige or ganisatie niet toekomt aan haar fundamentele taak het werken aan een rechtvaardiger wereld dan verliest zij volgens de heer Brouwer haar morele bestaans grond. 'Wij hebben als organisatie van christenen groter reserves ten op zichte van de houding van het CNV,' zei hij. 'Misschien hebben we als katholieken een voorsprong, omdat onze emancipatiestrijd ging om de omworsteling aan het isolement'. Dat de katholieke vakbeweging daardoor een minder blijvende nel- ging tot isolement heeft noemde Brouwer evangelisch: 'Christus had er nooit moeite mee, juist onder anderen zijn werkelijke broeders te herkennen'. Volgens Brouwer lijkt de houding van het CNV niet alleen ingegeven door een te dominerend gevoel van eigenwaarde en een daarmee sa menhangende neiging tot isole ment. 'Er zijn ook wezenlijke ver schillen van opvatting met de beide andere, vakcentrales', zei hij. 'Een vriendelijker houding ten opzichte van de bestaande maatschappelijke orde, een grotere geneigdheid tot samenwerking met degenen die de maatschappelijke orde in stand willen houden'. Hij meende dat dit misschien een reden tot bezorgdheid is. Het CNV, aldus de -heer Brouwer, kan een zwakke plek in de vakbeweging gaan vormen. Volgens hem zal dat een verder afdrijven betekenen van de beide andere delen van de Ne derlandse vakbeweging, die boven dien over een kwalitatief veel beter apparaat zullen gaan beschikken. Brouwer stelde dat het CNV 'in meer dan één opzicht een achter hoede-gevecht levert met geringe kans van slagen'. Tenslotte noemde hij het een tragedie dat ook de leden van het CNV een grotere eenheid in de Nederlandse vakbe weging willen. Ongeveer de helft van hen wil zelfs een fusie. 'Door het afzijdig blijven mist het CNV de kans de toekomstige structuur, het karakter en het beleid van de strijdbare vakbeweging in Neder land mee te bepalen. Over het een noch het ander kunnen we ons vrolijk maken', aldus Leo Brouwer. Ondanks alle zorgen over de conjunctuur valt vrolijkheid af te lezen van de gezichten van premier Den Uyl, staatssecretaris Mertens van economische zaken en NKV-voorzitter Wim Spit (van rechts naar links) tijdens het congres van de Bouw- en Houtbond in het Utrechtse congresgebouw. Van een verslaggever VLISSINGEN De ruim vijftig Spaanse artsen die zouden deelne men aan het internatio nal e inter- asma congres dat deze week in Vlisaingen wordt gehouden, zijn niet op het congres verdienen. In een telegram aan de organsaitie hebben ze laten weten, dat zij de houding van de Nederlandse rege ring van de afgelopen weken af keuren, en dat zij uit protest niet aan het congres in Nederland zul len deelenemen. Voor de organisatie betekent dit een flinke financiële strop omdat alle hotels al geboekt waren. Aan het congres nemen ruim driehon derd artsen uit de hele wereld deel. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Om hun ongenoegen te uiten over het beleid van de directie en het bestuur hebben enkele tientallen studenten van de katholieke sociale academie in Den Haag een deel van het ge bouw aan de Helenastraat bezet. Van een verslaggever VRIEZENVEEN De 47-Jarlge mevr. A. B. uit het Overijsselse Westerhaar heeft tegenover de jus titie bekend dat zij thallium in de koffie van haar zoon en haar neef heeft gedaan. Op oudejaarsavond 1974 overleed onverwacht de 22-jarige Henk B. Hij zou zijn overleden aan een hersentumor. Toen op 14 september zijn evenoude neef Gerrit in het ziekenhuis werd opgenomen met vergiftigingsverschijnselen, rezen ernstige twijfels aan de doodsoor zaak van Henk. Zijn stoffelijk overschot werd tus sen 22 en 28 september opgegraven en onderzocht door de patholoog anatoom dr. Zeldenrust. Deze con stateerde de aanwezigheid van thalliumsporen. Over de motieven van de verdachte wilde mr. J. Hazewinkel. officier van justitie te Almelo, zich nog niet uitlaten. Van een verslaggever DEN HAAG Dezer dagen zijn weer drie Nederlandse vrachtauto's in Italië gestolen, waarmee het to tale aantal sinds 1 januari 1973 gestolen vrachtwagens op tachtig komt. In één week zijn nu, na een periode van 'stilstand' in de dief stallen weer vrijf vrachtwagens ge stolen. Onder de drie laatst gesto len vrachtwagens zijn er twee van een Rotterdams vervoerbedrijf, de firma Goedhart. (ADVERTENTIE) Directe aanleiding hiervoor is het niet aannemen van de docent Rob Groenhuijsen, die de studenten zelf hadden aangetrokken. Volgens de bezetters, die hun intrek hebben genomen in de kamers van de di rectie en de administratie van de academie, is Groenhuijsen niet aangenomen op grond van zijn po litieke ideeën. Een grote groep stu denten blijkt er zich volgens een verklaring aan te ergeren dat de formele so 111 citatiepro cedure wille keurig wordt toegepast als de direc tie een sollicitant niet op de acade mie wil hebben. De bezetters klagen erover dat er al jarenlang een groot gebrek aan do centen is, waardoor belangrijk ge achte lessen niet kunnen worden gegeven. Met name een groep vier dejaars studenten zou van het di rectie- en bestuursbeleid de dupe zijn. In plaats van 24 uur zouden zij thans twee uur les per week hebben. De niet aangenomen do cent Groenhuijsen zou methodiek- lessen gaan geven. 'Wanbeleid' De ontevreden studenten hebben voorts de directie, die wordt ge vormd door mevrouw mr, M. H. Walhain en onderdirecteur drs. H. Berndsen van financieel wanbeleid beschuldigd. De bezetters hebben geëist dat de huidige directie en het bestuur moeten verdwijnen en dat de beslissingen voortaan door stu denten en docenten gezamenlijk moeten worden genomen. In een reactie op de beschuldigin gen heeft het bestuur laten weten dat de benoeming van - de heer Groenhuijsen niet kon doorgaan, omdat het onmogelijk was gebleken het slotgesprek van de sollicitatie procedure te houden, te weten dat van de kandidaat met het bestuur. De docent had het bestuur niet als gesprekspartner met beslissings recht erkend. De bezetters waren gisteravond van plan het gebouw van de sociale academie de gehele nacht bezet te houden. Zij hebben geen gevolg gegeven aan d eis van ht bestuur de persoonlijke gegevens in de ka mers van de directie en de admini stratie af te geven, vanmorgen wordt om tien uur een plenaire vergadering gehouden, waarop wordt beslist of men met de actie doorgaat. Van een verslaggever MAARTENSDIJK In de bossen bij het Utrechtse Maartensdijk is mevrouw C. Huisen-Pauw (20) ver ongelukt na een val van haar paard. Op de Karnemelkseweg merkten wandelaars dat de vrouw die een rit maakte met haar echt genoot en een familielid, de macht over haar paard verloor. Zij viel tegen een boom. Bij aankomst in het r.k. ziekenhuis in Hilversum bleek zij overleden te zijn. (ADVERTENTIE) 'UTTE De drie kinderen Lau- «ys uiit Pu/fate, die sinds vorige feek dinsdag zoek waren, zijn op Ie camping Hazetuinen in Putte o evonden. b k twee broers, vijftien en dertien nel aar> en hun zusje van tien, werden e' i evonden in een bungalow op de tamping, toen de eigenaar van dit |3a feekeind-verblijf daar aankwam. m(Hij heeft de camping-beheerder ge- ^arschuwd, die op zijn beurt de 'litie inlichtte. De kinderen wa- An' volgens de politie, op avontuur jj «t geweest. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet en de Tweede' Kamer gaan een zware week tegemoet. Vandaag, morgen en overmorgen worden de algemene politieke en financiële be schouwingen over de begroting voor 1976 gehouden. Drie dagen lang betogen, steun aan en kritiek op het kabinet, tegenstellingen, oplopende en afnemende spanning, overleg in de wandelgangen, 's nachts doorwerkende ambtenaren en het altijd weer boeiende beeld van 33 ministers en staatssecretarissen, samengeperst achter de regeringstafel die eigenlijk maar aan een man of tien ruimte biedt. 'Hé, daar. Er is niemand thuis. Ze zijn met vakantie naar Majorca.' En dat alles met het resul taat dat het kabinet (als het tenminste gaat zoals politiek Den Haag verwacht) na tuurlijk met zekere reserves, wellicht na enkele wijzigin gen, van een kamermeerder heid steun krijgt voor zijn beleid. Originele versie Het aardige bij die algeme ne beschouwingen is dat ie dereen mag praten waarover hij wil, geen onderwerp is buiten de orde, want het totale beleid van het kabi net staat ter discussie. Zo kan de politieke leider van de Rooms-Katholieke Partij Nederland, Beuker, zijn tijd vullen met een aanval op het abortusbeleid van de re gering en de communist Bakker mag uitleggen hoe de werkende man alweer de dupe wordt van de grote concerns en de Navo. Overi gens ieder jaar weer in een uiterst originele versie, dat wel. Het zwaartepunt van de be schouwingen ligt. zeker dit jaar, op financieel-econo misch terrein. De werkloos heidsbestrijding, de groei van het privé-inkomen, de stijging van belastingen en overheidsuitgaven. Het zijn kernpunten van het beleid waarover sinds Prinsjesdag een lawine van elkaar te gensprekende. min of meer wetenschappelijke meningen is uitgestort. Prof. L. F. van Muiswinkel, hoogleraar in de openbare financiën aan de Vrije Universiteit .in Am sterdam en onze sociaal- economische redacteur J. van Workum schrijven daar over elders in deze krant. Beleid De aanpak van oppositie en regeringsgezinde fracties zal bij de behandeling van die financieel-economische pro blemen waarschijnlijk be langrijk verschillen. De op positie (WD. CHU, kleine partijen links en rechts) concentreert zich op het be leid voor volgend jaar. ui teraard omdat men het niet eens is met de aanpak van het kabinet. De regeringsge zinde fracties (PvdA, KVP. ARP, PPR em D'66) zullen echter veel meer interesse tonen voor de ontwikkeling na 1976. KVP-fractieleider Andriessen heeft daarover van het kabinet al maar klaarheid geëist. Er bestaat grote zorg over die langere-termijn ontwik keling. niet alleen de finan cieel-economisch terrein maar. voor KVP en AR, met name ook ten aanzien van de defensieuiitgaven. De de fensiebezuinigingen van 250 miljoen in 1976 (onder meer de opheffing van de Neptu nes) hebben al veel rumoer veroorzaakt, maar bij KVP en AR liggen de voor 1977 en 1978 geplande bezuini gingen van respectievelijk 230 en 260 miljoen nog zwaarder op de maag. Daar over kunnen met de PvdA en de regering nog grote problemen ontstaan. Hoe dat allemaal afloopt zal deze week blijken. Eerste termijn De Kamer begint vandaag om 13.00 uur. De leider van de grootste oppositiepartij, Wiegel (VVD) mag traditie getrouw beginnen. Vervol gens komen aan het woord: Van Thijn (PvdA). Kruisin- ga (CHU), Andriessen (KVP), Bakker (CPN), Aan- tjes (AR). Drees (DS'70), Coppes (PPR), (vervangt De Gaay Fortman die bij de Verenigde Naties in New York zit), Abma (SGP). Terlouw (D'66). Koekoek (BP), Jongeling (GPV), Van der Lek (PSP) en tenslotte Beuker (RKPN). Na de eer ste termijn van de fractie leiders komen woensdagoch tend vanaf ÏO'.OO de finan ciële specialisten aan het woord. Verwacht wordt dat de Kamer woensdagmiddag in eerste termijn klaar is, waarna premier Den Uyl en minister Duisenberg woens dagavond antwoorden. Don derdag vanaf 10.00 uur komt de Kamer dan ten tweede male aan het woord (de re plieken) gevolgd door het antwoord daarop van de re gering (de ruplieken). Totale speeltijd van de Ka mer in eerste termijn is ruim 10 uur. In minuten ais volgt over de fracties ver deeld: PvdA (100), KVP (80). VVD (70). ARP (50). •PPR. CNP, CPN, D'66 en DS'70 elk 40. SGP en BP elk 20 minuten. AMSTERDAM Het gerechtshof in Amsterdam heeft twee Duitsers en een Nederlander, die in septem ber vorig jaar de 54-jarige Karei Andriessen om het leven brachten bj een roofoverval in diens woning in Muiden, veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorlopige hechtenis. Tegen een van de Duitsers, de 23- jarige matroos Ingo W. uit Bochum was wegens doodslag vijftien jaar geëist. De twee anderen, de 26-jarige werktuigmaker SIgi S. uit Hennen en de in Duitsland wonende Neder landse slager Werner van dr M. uit Schwenningen, hadden iedere twaalf jaar tegen zich horen eisen. De procureur-generaal achtte hen schuldig aan diefstal met geweld pleging met de dood van Andries sen als gevolg. De rechtbank had het drietal wegens doodslag respek- tievelijk medeplegen van doodslag onder strafverzwarende omstandig heden tot twaalf jaar veroordeeld. Zij hadden hun slachtoffer gesla gen en geschopt en, nadat deze bewusteloos was geraakt, overge bracht naar zijn slaapkamer, hier was hij door W. gekneveld, waarbij ook een stropdas om zijn hals werd gesnoerd. De Muidenaar overleed vrijwel zeker door verstikking. Uit de woning roofden de daders een groot aantal goederen, die zij met de auto van Andriessen vervoerden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3