11 al NS hebben iets op wegvervoer voor, vindt Van Huiten Bootje kantelen Sexualiteit '76 contra pornografie Kampen wil naast hogescholen ook drietal academies Moslims beëindigen Ramadan met gebed en gift aan armen Ruim 100 Nederlandse musea exposeren in Amsterdamse binnenstad Vliegers zijn onschuldig aan ongeluk boven Wouw Milieu- en veiligheidsvoordelen Bandenprikker(s) actief Vlissingen wil de havengelden twaalf procent verhogen Luchtvaartraad B'inde man beroofd IJsselstad wil onderwijs uitbouwen Nu feest van de verbroedering Alcohol-controle in zeventien gevallen rijverbod Minder rook en zwaveldioxyde in Zeeuwse lucht DINSDAG 7 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET P6 - H14 Van een verslaggever DEN HAAG Wat het milieu betreft hebben de spoorwegen iets voor op het wegvervoer en ook uit een oogpunt van veiligheid heb ben de NS voordelen te bieden. Dit zegt staatssecretaris Van Hui ten in een gesprek met de redactie van 'Wegvervoer', het blad van de protestantse en rooms-katholieke wegvervoersorganisaties. De Nederlandse Spoorwegen hebben het voordeel dat er een overcapaci teit aan ruimte op het spoorwegnet is: Wat je aan spoorwegvervoèr bij elkaar brengt betekent geen aan slag op de ruimte, je hoeft er geen nieuwe rails voor aan te leggen. Het wegvervoer lijkt op dit punt veel moeilijker, aldus de bewinds man. 'We hebben een hele reeks congestiepunten in ons land, waar alle mogelijke ingrepen moeten plaatshebben'. De staatssecretaris wijst er ook op dat wat betreft het energieverbruik, het uitstoten van gassen en de afvaiprodukten de spoorwegen in het voordeel zijn. Ook is er het punt van de veiligheid: per ton lading gebeuren er bij de NS min- pij3!8f%V'i -y~ ~r ■- - Staatssecretaris Van Huiten der ongelukken, en als zij gebeuren zijn ze gemakkelijker te beheersen en te controleren. 'Als er ergens met een trein iets fout gaat, hoe ven ze maar op een knop te druk ken en er wordt in Utrecht precies 'uitgespuugd' wat er in wagen 22 van die trein zit', aldus de bewinds man. Bij het wegvervoer kennen wij zoiets niet. Het zou overigens wel een mooi ideaal zijn, meent hij. Ook vindt de staatssecretaris, dat de kern van het wegvervoer nog altijd een structuur is, waarbij men elkaar van de weg af concurreert. 'Ik ben niet zo'n groot voorstander van kartels, maar ik vind dat het goederenvervoer op dat punt meer met elkaar rekening zal moeten houden'. De heer Van Huiten zei te weten dat dit hier en daar in het land al begint. Smakker Over de interruptie in de Tweede Kamer van mevrouw Smit-Kroes inzake het wetsontwerp afschaffing evenredige vrachtverdeling bij de binnenscheepvaart zegt hij: 'Ik heb de indruk gekregen, dat de WD eigenlijk voor dit wetsontwerp had moeten zijn, maar de kans schoon zag een bepaalde situatie in het land uit te buiten en de staatsse cretaris en daarmee het kabinet een smakker te laten maken'. Vol gens hem zal het WD-kamerlid, die in feite zijn aftreden eiste, juist vanwege de feitelijkheid van het wetsontwerp in het komende half jaar een hoop problemen krijgen. Dit schip met droogdok moest door de sluizen niet ver van Seattle gemanoeuvreerd worden. Hier toe werd het gevaarte 38 graden gekanteld. Van een verslaggever OOSTERHOUT In de binnenstad van Oosterhout hebben onbekenden meer dan zestig banden van gepar keerde auto's stuk gemaakt met zware steekwapens. Van een aantal auto's waren alle banden doorge prikt. Van anderen maar 'een of twee. VLISSINGEN Het Havenschap Vlissingen raamt zijn begrotingste kort voor 1976 op ruim een miljoen gulden. Om de tekorten zo klein mogelijk te houden stelt het dage lijks bestuur van het havenschap een verhoging van de havengelden voor van twaalf procent per 1 juli 1976 en een verhoging van de on- derhoudsbelasting eveneens met twaalf procent per 1 januari 1976. Het scheepvaartverkeer in het ge bied van het havenschap Vlissingen heft zich in de afgelopen jaren boven de gestelde verwachtingen ontwikkeld. Dankzij deze ontwikke ling en de verhoogde havengelden in 1975 kon het begrotingstekort beperkt blijven. 'Aan de andere kant', aldus het dagelijks bestuur van het havenschap, 'zijn de bag- gerwerkzaamheden In de haven van Vlissingen met honderdduizend ku bieke meter overschreden, maar de omvang van dit havencomplex en het nationaal economisch belang van dit havengebied maakt het noodzakelijk dat de rijksoverheid bepaalde stimulerende maatregelen voortzet en zelfs verruimt'. Van een verslaggever DEN HAAG De raad voor de luchtvaart ls ervan overtuigd dat voor ieder van beide vliegers die op 24 oktober van het vorige jaar wa ren betrokken bij het ongeval bo ven Wouw afwezigheid van alle schuld moet worden aangenomen. Dit heeft de raad uitgesproken naar aanleiding van zijn nadere onder zoek dat hij op 25 augustus jl. heeft Felicitatiegroet aan Historisch Museum Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ter gelegenheid van de opening van het Amster dams Historisch Museum donderdag 27 oktober door koningin Juliana presenteren zich ruim 100 Nederlandse musea in de winkeletalages van de binnenstad. Deze museümmanifestatie be gint 13 oktober en duurt tot en met 2 november.' ROTTERDAM 'Het lijkt mij noodzakelijk dat voldoende tegenwicht wordt gegeven tegen hedendaagse verschijnselen zoals pornografische publikaties en films, sex-clnbs, etc. die de sexualiteit zeer geïsoleerd hebben geplaatst en hebben losgemaakt van het geheel van menselijke relaties.' Dit zegt prof. dr. L. Burema in een nota over de tentoonstelling Sexualiteit '76. In de nota, waarin hij in verband met de intensieve voor bereiding aandringt op een jaar uitstel, adviseert de heer Burema de manifestatie grondig te begeleiden. Op deze wijze brengen zij op uitnodiging van het Comité Kalver- straaf-Heiligeweg en omstreken een felicitatiegroet aan het Histo risch Museum in de Kalverstraat. Ter ondersteuning van dit initiatief' heeft het ministerie van CRM een subsidie van 10.000,- ter beschik king gesteld. Slagzinwedstrijd Tijdens de manifestatie wordt het publiek uitgenodigd een slagzin te bedenken, die stimulerend werkt op het museumbezoek. Het winnen de motto kan in 1976 door CRM wor den gebruikt in haar propaganda campagnes. Bij de deelnemende winkelbedrijven is een invulformu- iier verkrijgbaar, dat in een bus voor het Historisch Museum kan worden gedeponeerd, dan wel wor den opgezonden. Een jury zal in november drie prijzen in de sfeer van de kunst aan prijswin naars uitreiken. Bewaking In lange rijen staan de vrachtwagens beladen met suikerbieten te wachten bij de suikerfabriek in Halfweg, nu de suikerbietencam pagne op volle toeren draait. ingesteld naar het ongeluk, waarbij een door de heer G. J. A. M. van Delft uit Helvoirt bestuurd Cessna- vliegtuig en een 'Phantom'-straal- jager van het in Engeland geleger de eene tactische jachtvliegtuigsqua dron van de Amerikaanse lucht macht met elkaar in botsing zijn gekomen. De heer Van Delft heeft bij dit ongeluk het leven verloren. De zeer grote snelheid waarmee de beide vliegtuigen elkaar naderden hebben het, naar het oordeel van de raad, de twee vliegers fysiek onmogelijk gemaakt een uitwijk manoeuvre met succes uit te voe ren. Op het tijdstip namelijk dat het botsingsgevaar redelijkerwijs kon worden waargenomen, was een botsing reeds onvermijdelijk. De raad is tot de slotsom gekomen dat de huidige voorschriften voor het vliegen onder zichtomstandig- heden (d.w.z. dat de vliegers niet op grond van de aanwijzingen van instrumenten in hun vliegtuig het toestel besturen) het risico in zich bergen dat onder bepaalde omstan digheden (zoals het onderhavige) een ongeval praktisch niet te ver mijden is. De raad meent dat dit risico zoveel mogelijk dient te wor den verkleind. De raad beveelt daarom aan de mogelijkheden te onderzoeken op het gebied van het stellen van re gels voor een verbeterde zichtbaar heid van luchtvaartuigen. Daarbij wordt vooral gedacht aan het voor schrijven van het voeren tijdens de vlucht van zogenaamde strobelights (anti-botsingslichten die fel wit knipperlicht uitstralen). De raad beveelt voorts aan de mo gelijkheden te onderzoeken op het gebied van het aanbevelen van een verdere scheiding 'n vliegthoogte tussen militair- en burgervliegver- keer. Dit zou dan naast de bestaan de aanbeveling van de rijkslucht vaartdienst van 21 februari jl. moe ten geschieden. ROTTERDAM Een 61-jarige blinde Rotterdammer is zondaga vond laat op de Spiegelnisserkade in de Maasstad beroofd door een man die hem had aangeboden hem naar huis te begeleiden. De 'bege leider' gaf de blinde Rotterdammer enkele klappen in het gezicht en roofde zijn portefeuille. De twee hadden elkaar in een café ontmoet. MIDDELBEERS De 20-jarige J. MichleLsen uit Tilburg is overleden, nadat hij met zijn bromfiets op de Kuijksteendseweg tussen Vessem en Middelbeers tegen een boom gere den was. Ten aanzien van deze kleine adop tie-tentoonstellingen in etages zijn speciale voorzorgsmaatregelen op het gebied van verzekering en be- Van een onzer verslaggevers KAMPEN Kampen wil haar status van wetenschapsstad (twee theologische hogescholen) een bredere basis verlenen. Behalve aan een IJsselacademie, waarover kort geleden is bericht, wordt ook gedacht aan een sociale academie en een kunstacademie. Dat blijkt uit de nota bij de ontwerpbegro ting 1976. De twee theologische hogescho len tellen samen ruim vijfhon derd studenten een vijftal pro fessoren en ongeveer twintig wetenschappelijke medewerkers. In de provinciale nota 'Overijs sel 85' werd dit genegeerd en dat heeft. Kampen er is altijd sprake geweest van een zekere rivaliteit met Zwolle nogal gestoken. In een reactie op het provinciale stuk heeft de raad dat dan ook niet over zijn kant laten gaan. Het gemeentebestuur vindt dat Kampen gunstige voorwaarden heeft voor uitbouw van het 'ter tiair' onderwijs. Het beschikt over wetenschappelijk kader, on derwijskundige voorzieningen, leegstaande gebouwen, waarin eventuele instellingen zich snel kunnen vestigen en inspeelmo- gelijkheden op de behoefte aan studentenhuisvesting. Bij het wetenschappelijk onder wijs, met name de Theologische Hogeschool der gereformeerde kerken aan de Oudestraat, be staat behoefte aan andere vor men van hoger onderwijs. Het is volgens B. en W. denk baar dat een wetenschappelijke eenzijdige instelling als de The ologische Hogeschool in een Iso lement raakt wegens gebrek aan mogelijkheden tot gedachtenwis- seling met andere studierichtin gen. Een sociale academie kan bovendien, aldus B. en W., een goed alternatief zijn voor stu denten die om welke reden ook hun theologische studie voortij dig beëindigen. Ervaring heeft geleerd dat een sociale academie op zo'n moment erg 'in' is. De Stichting Sociale Academie Kampen heeft in overleg met de besturenraad van het protestants christelijk onderwijs te Voorburg de stichting van een nieuwe protestants christelijke sociale academie bij de minister aange meld. Kampen hoopt dat de aca demie in 1977 kan beginnen. KUNST Het Christelijk Cultureel Studie centrum te Rijswijk heeft na contact metde., genoemde bestu renraad aanvragen ingediend voor een académie voor kunst onderwijs (met een studehten- prognose van 930), een academie voor expressie door woord en gebaar (met een studentenprog nose van 1239); alsmede een eer- ste-graads-opie'idiing In de ex pressievakken tekenen en der gelijke. Op advies van de bestu renraad heeft Kampen zich voor lopig als vestigingsplaats opge geven. De IJsselacademie, die Kampen voor ogen staat, zal niet een onderwijsinstelling zijn maar een werkgemeenschap waarin academici en nlet-wetenschap- pelijk geschoolde amateurs sa menwerken. Voor 1 april 1976 zal een commissie gefundeerd moeten aangeven of oprichting en vestiging van een dergelijke academie wenselijk en haalbaar ls. Van een verslaggever UTRECHT De meeste van de ongeveer 150.000 moslims in Ne derland hebben gistermorgen om half acht op diverse plaatsen in Nederland hun vastenmaand de Ramadan beëindigd met 'n gebedsbijeenkomst. Ook hebben velen van hen een traditionele gift gestuurd aan de armen in hun land. Na de beëindiging van de vastenmaand, die op 7 september is begonnen, houden de mos lims het feest van de verbroedering. Volgens de heer A. van Bommel, voorzitter van de stichting federatie moslim organisaties, is de Ramadan dit jaar voorspoedig verlopen. 'Steeds meer mensen in Nederland, en met name de leiding van bedrij ven waar moslims werken, krijgen begrip voor de afwijkende moham medaanse godsdienstbeleving. Hoe wel de situatie nog niet ideaal is, blijkt er in vergelijking met drie vier jaar geleden een duidelijke verbetering te bespeuren. Voor zo ver ik kan overzien hebben ook de mohammedaanse kinderen, die vanaf hun dertiende jaar meevas- ten, op de scholen geen tegenwer king ondervonden'. Goed doorstaan De vastende moslims hebben, aldus de heer Van Bommel, de Ramadan fysiek goed doorstaan. Dit komt vooral omdat de vastenmaand dit jaar in september/oktober viel, waardoor de na-chten het enige moment dat mohammedanen mo gen eten langer waren. Aange zien de Ramadan in verband met de afwijkende kalender in de mo hammedaanse landen ieder jaar tien of elf dagen eerder begint, zullen de komende jaren meer pro blemen te verwachten zijn, aldus de heer Van Bommel. In Utrecht heeft gisteren een aan tal Turken, met de Marokkanen de grootste moslimgroep in Nederland.' het feestgebed gehouden dn de Buurkerk. In Amsterdam gebeurde dit onder andere in de Schinkel- kerk. Andere groepen moslims hiel den hun feestgebed in de kantine van hun woonkamer, zoals in Al melo, Deventer, Enschede en ande re industriecentra. Geen boete De Ramadan is in tegenstelling tot het vasten in andere godsdiensten niet bedoeld als boetedoening. De moslims zien hun vastenmaand als dankbetuiging aan de schepper, Tijdens de ramadan mogen de ves tenden vanaf enige uren voor zons opgang tot zonsondergang niet eten, drinken en roken. Ook ge bruiken zij geen geneesmiddelen (behoudens noodgevallen) en heb ben ze geen gemeenschap. In Nederland zijn naast de grote groepen Mohammedanen, Turken en Marokkanen - ook Indonehische, Surinaamse, Tunesische, Egyptische en Pakistaanse moslims. waking genomen. In overleg met de musea zorgen bedrijven en winke liers voor een verzekering. Er zal extra politietoezicht zijn, een bewa kingsdienst zal functioneren. Mr. J. van Kappelle, die destijds optrad als burgemeester van 'Mo- kum-700' in de RAI, zal de museum exposities in de binnenstad op maandag a.s. officieel openen. En kele voorbeelden van adoptie: Peek Cloppenburg toont bezittingen van het Stedelijk Museum, de Bij enkorf representaties van het His torisch Museum. Feestverlichting In verband met de viering van 'Amsterdam -700' zal de feestver lichting in het winkelcentrum van de Amsterdamse city reeds op 13 oktober gaan branden. Op Nieu- wendijk, Kalverstraat, Reguliers- breestraat, Leidsestraat en Utrecht sestraat zal de traditionele illumi natie worden ontstoken. Op de Hei- ligeweg en het Koningsplein zal de verlichting bestaan uit nieuwe or namenten. Ook dit jaar zullen weer in verband met de energiebezui- niiglng de branduren beperkt zijn van 17-19 uur en op de don derdagen (koopavond) van 17 tot 20 uur. ROTTERDAM Bij een alcohol controle op verschillende punten in Rotterdam zijn in totaal zeventien rijverboden opgelegd. Zestien auto mobilisten en één bromfietser ble ken dermate diep in het glaasje te hebben gekeken dat ze niet verder mochten rijden. Bij de controle, die gehouden werd in het kader van de regionale alcohol-actie, werden ook de nodige processen-verbaal opge maakt wegens andere overtredin gen. Deze varieerden van het niet kunnen tonen van het rij- of ken tekenbewijs tot belastingontdui king. In vier uur tuds zijn meer dan duizend voertuigen gecontro leerd. Van een verslaggever VLISSINGEN Op de meeste meetpunten in Zeeland zijn de concentraties zwaveldioxyde (SO-2) en standaardrook (een donkerge kleurd i'n de lucht zwevend stof' van 1 oktober 1973 tot 31 maaj 1974 wat gedaald en op enkele pui ten zijn ze gelijk gebleven. E blijkt uit een rapport dat TN( heeft opgesteld over de verontreini ging van de buitenlucht in Zeeland, Het hoogste jaargemiddelde werd voor beide soorten vervuiling ten in Vlissingen. Uit het rapport blijkt, dat voor zowel standaardrook als voor SO-2 de door de gezondheidsraad voorge stelde grenswaarden nergens wer den overschreden en dat geen na delige invloed op de gezondheid voor mens, dier en plant zijn aan- ro, getoond de: Zoals gewoonlijk werden de hoogste waarden gemeten in de winterperl ii ode bij de laagste temperaturenjon Evenals in voorafgaande jaren wal het standaardrookgehalte naar ver houding hoog. Een afdoende ver klaring valt hiervoor niet te geven, aldus het TNO. IR Vo tij De nachtwacht van Rembrandt wordt onder andere gerestaureerd met behulp van oude strijkijzers. Reepjes linnen worden samen met bijenwas en hars in de beschadigingen gelegd en gestreken met de oude strijkijzers, omdat deze een betere geleiding hebben dan de moderne strijkijzers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 14