Amnesty International mogelijk naar Nederland R.k.-kerk is nu Luther zich die zoals wenste Comedie van de knecht is best amusant Rients Gratama blijkt zelf de beste in 'Blauwe maandag' Lastenverzwaring voor middenklasse-auto komt op rond f200 per jaar Verhuizing van Londen naar Amsterdam Bedrijfsartsen: Pensioenkeuring moet afgeschaft Advertentie van Boycot Outspan Actie afgekeurd Duisenberg rekent Kamer voor: Opnieuw actie kappers voor verlaging BTW ÏEMK' bestul" Verdachte van gijzeling koningin aangehouden Kerkeraden zeggen vertrouwen in geref. synode op Expositie over woonproblemen ZATERDAG 4 OKTOBER 1975 BINNENLAND-KUNST TROUW/KWARTET 9 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het hoofdkantoor van Amnesty International zal wellicht van Londen naar Am sterdam worden overgeplaatst. Achtergrond van deze overplaatsing is een verschil van inzicht tus sen de diverse nationale Amnesty-groepen over de manier waarop de internationale organisatie te werk moet gaan. Enkele groepen -waaronder Amnesty Nederland, vinden dat door middel van rapporten en persberichten, de toestand waarin groepen politieke gevangenen verkeren, zo veel mo gelijk in de publiciteit moet wor den gebracht. Het belangrijkste wapen tegen landen waar politieke gevangenen gemarteld worden, is publiciteit, menen zij. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het moet niet meer voorkomen dat iemand op medische gronden geen normale pensioenre geling krijgt, laat staan dat iemand een nieuwe baan niet krijgt omdat een geschat medisch risico voor de bijbehorende pensioenregeling te groot wordt geacht. Dit standpoint heeft de Nederlandse vereniging voor arbeids- en be drijfsgeneeskunde op een ledenver gadering in april aanvaard. Het werd gisteren in Medisch Contact gepubliceerd. De vereniging vraagt alle artsen in Nederland, naar dit beleid te handelen, door geen af zonderlijke pensioenkeuringen meer te verrichten, die tot het ver mijdbaar duperen van nieuwe werknemers kunnen leiden, Aan de werkgevers, beheerders van bedrijfspensioenfondsenen pensl- oenverzekeraaxs vraagt de vereni ging mee te willen werken aan 'deze essentiële verbetering van het lot van een groep nieuwe werkne mers.' Iedereen, aldus de vereni ging, die een werkkring in loon dienst overeenkomstig zijn strevin gen en vermogens kan verwerven of heeft verworven, dient alleen al op grond daarvan te worden opge nomen in de bijbehorende pensi oenregeling. Van een verslaggever DEN HAAG De afbeelding in een advertentie van de Boycot Out- span-Actie, waarin het hoofd van een Afrikaan op een sinaasappel pers wordt uitgeperst, is volgens de commissie tot handhaving van de Nederlandse code voor heit reclame wezen ontoelaatbaar. De commissie heeft een klacht van de heer B. J. Riemslag te Amstel veen tegen de advertentie gegrond verklaard. De klager vond de wijze van adverteren voor iedere 'wel denkende' Nederlandër, pro of con tra apartheid, weerzinwekkend en volledig in strijd met ethische nor men. De commissie heeft ook de wijze waarop het weekblad De Haagse Post het persoonlijk leed van de nabestaanden van een verongelukte coureur 'misbruikt' heeft door het ongeluk uit de inhoud van haar blad te lichten en het op een 'sen- satieverwekkende manier' in een wervingsadvertentie te gebruiken. Ook werden onder meer klachten gegrond verklaard tegen het tex- tielbureau Naarden, dat in een ad vertentie voor thuiswerk niet vol doende deed blijken dat gegadigden voor dat werk een breimachine bij de adverteerder moesten kopen, en tegen het beleggingsfonds 'Harto- gensis', dat in een advertentie ten Onderafdelingen van Amnesty In ternational, zoals Zweden en Enge land, voelen er niet zoveel voor om steeds maar weer rapporten over groepen politieke gevangenen op te stellen. Zij staan een Individuele hulp aan politieke gevangenen voor, zoals die hl de Jaren zestig door Amnesty werd verleend door middel van adoptieprogramma's. Frustrerend Amnesty Engeland voorstander van adoptiewerk heeft vanzelf sprekend een vrij grote invloed op het in Londen gevestigde hoofd kantoor van de organisatie. Bepaal de afdelingen zoals Amnesty Neder land, vinden deze invloed langza merhand frustrerend werken. Am nesty Nederland neemt het Londen bijvoorbeeld in steeds hogere mate kwalijk dat het Internationale se cretariaat zo traag te werk gaat bij het fabriceren van persberichten en rapporten. De overplaatsing van het hoofd kwartier is nu actueel geworden omdat het huurcontract met Lon den dit jaar afloopt. Bepaalde afde lingen van Amnesty International vinden dat dit contract niet ver lengd moet worden, dat het hoofd kwartier de organisatie naar Am sterdam of naar Luxemburg (de tweede kandidaatstad) verhuizen moet. Voor het einde van dit Jaar moetenalle Amnesty-af delingen zich over de vestigingsplaats uit spreken. Inbraken De discussie over deze kwestie ls enigszins vertroebeld door dagblad- publikaties in Engeland en Chili in het hoofdkwartier van Amnesty ge pleegd zouden hebben. Deze dien sten zouden belangstelling hebben gehad voor de dossiers van politie ke gevangenen. Amnesty International ontkent de ze berichten ten stelligste. Ook het bericht dat de reden van de verhui zing is, dat Amnesty zich onder druk van de Engelse regering te weinig met het lot van de Ierse gevangenen bemoeit, noemt Am nesty voiledg ongegrond. 'Aan de IRA-gevangenen hebben wij even veel, zo niet meer aandacht besteed dan aan bijvoorbeeld de politiek gevangenen in Spanje', zegt be stuurslid H. Ruitenberg, van Am nesty Nederland. Volgens de heer Ruitenberg, be- leidssecretarls van Amnesty, maakt Amsterdam wel kans als vestigings plaats. 'Vooral in de werede wereld klinkt Amsterdam goed. Londen ruikt voor die landen toch nog naar kolonialisme.' De heer Ruiten berg zal het een ramp vinden als Amnesty naar Luxemburg wordt overgeplaatst. In Luxemburg ko men we volledig geïsoleerd te zit ten.' Beste kans blijft volgens de heer Ruitenberg Londen toch maken, omdat er in deze stad vrij veel dplomatiek verkeer is en omdat ie der jaar opnieuw duizenden vluch telingen naar Londen komen, die aan Amnesty veel informaie ver schaffen. Op het internationale secretariaat van Amnesty in Londen werken thans 63 mensen. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Duisenberg heeft de Tweede Kamer voorge rekend dat de voorgestelde lastenverzwaring voor automobilisten erop neerkomt dat voor een auto van 850 kilo en een cataloguswaarde van twaalfduizend gulden die tienduizend kilometer per jaar rijdt, ln toetaai 197 gulden meer betaald moet worden. Rijdt de auto vijftienduizend kilometer per jaar dan bedraagt de las tenverzwaring (door de meerdere'BTW-verhoging) 2,07 gulden en rijdt hij twintigduizend kilometer: 217 gulden. Tot de door de minister genoemde gewichts- en prijsklasse kunnen ongeveer gerekend worden de Alfasud, de Austin Allegro, de Ford Escord en de Toyota Gorollo. De minister geeft het volgende overzicht voor de èenoemde auto: BTW bij aankoop (te verdelen over een levensduur van zes jaar) Thans 1.655 Na 1975 1.862 Verschil 207 6 ls 35 (voor auto van 850 kg. wordt 800 kg.-tarief betaald) BTW op onderhoudskosten (ca 980 p. j.) 135 152... 17 Motorrijtuigenbelasting 257,16 358... 101 Assurateiebelasting 47,71... 24 All-risk premie ca 1180 zonder no-clalm korting) 177 Te vermeerderen met BTW op benzine (gem. verbruik 1:10). Bij jaarkilometrage van 10.000 1000 x 00,2 ls 20, Bij jaarkilometrage van 15.000 1500 x 0,02 is 30, Bij jaarkilometrage van 20.000 2000 x 0,02 Is 40,—. Van een verslaggever AMSTERDAM Het bestuur van de Algemene Nederlandse Kappersorganisatie (ANKO) heeft in een brief aan zijn 5500 leden gevraagd binnenkort actie te gaan voeren voor verlaging van de BTW van zestien naar vier procent. De ANKO vreest, dat de regering het BTW-tarlef voor de ln totaal negenduizend kappers zal verhogen tot achttien procent. In verband met de steeds slechter wordende economische situatie voor vele kap pers wijst de organisatie een verho ging van de hand. Over de manier waarop de komen de acties moeten worden gevoerd bestaat verschil van mening binnen de ANKO. Er is binnen de kappers organisatie een actiecomité ont staan, dat het bestuursbeleid Inzake het BTW-tarief te slap vindt. Dit actiecomité riep deze week, onder leiding van de Rotterdamse kapper J. Postmus, de ANKO-leden op om maandag 13 oktober in Den Haag te demonstreren voor verlaging van de BTW. Het bestuur van4 de kap persorganisatie ls niet gelukkig met deze manier van optreden. 'Het ls ad vaker voorgekomen dat een stel mensen bet werk van het bestuur schade deed. De kapperswereld ls daarmee nooit een stap verder ge komen', aldus het bestuur. ONDERZOEK De wrevel binnen de ANKO ls ont staan na een gesprek dat de kap persorganisatie begin september had met staatssecretaris Hazekamp van economische zaken. Het actie comité vindt dat het bestuur nooit met de staatssecretaris had mogen afspreken dat er een onderzoek zou worden ingesteld naar de positie van de kappers. Pas na dat onder zoek zou eventueel tot wijziging van het BTW-tarief kunnen worden overgegaan. Volgens het actiecomi- duurt zo'n onderzoek minstens anderhalf Jaar. 'Geschat wordt, dat ln deze anderhalf jaar nog tenmin ste vijfhonderd kappers zullen moeten sluiten', aldus actieleider Postmus. Volgens het bestuur is nooit een dergelijke afspraak met Hazekamp gemaakt. 'De staatssecretaris heeft ons gezegd, dat hij voor 1976 verla ging van de BTW voor ons niet ziet. Los daarvan zijn wij overeen gekomen dat een kortlopend (half jaar) structuuronderzoek zal wor den ingesteld om te kunnen vast- Sfiüf1?! W de toekomstige ont- .fet kaPPersbedrijf zal zijn. Dit onderzoek heeft niets temaken met onze actie vopr Van een verslaggever ASSEN Drie agenten van de gemeentepolitie te Assen hebben de 24^jarige Zuddmolukker J n uit Assen aangehouden. HIJ was' be trokken bij de enige maanden gele den mislukte plannen tot gijzeling van de koningin. J. N. die sinds mei ondergedoken was werd gesignaleerd bij een bank in Assen. Nadat een waar schuwingsschot gegeven was. gaf hij zich over. N. is op transport gesteld door de rijkspolitie in Nij megen, die het onderzoek ln deze gijzelingsactie ln handen heeft. NIEDORP De 57-jarlge D. Groen uit Zandvoort is gistermorgen op de provinciale weg Alkmaar-Midden meer in Niedorp bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. De man is volgens de politie waar schijnlijk door een windvlaag met zijn auto op de linker weghelft terecht gekomen en tegen een te gemoetkomende vrachtauto gebotst. op'de Dr. Puching er voor SSR-reünisten: op I van een maandelijks verschijnende lijst 'Funds en Indices' Van een onzer verslaggevers BAAMBRUGGE De gereformeer de kerkeraden te Baambrugge, Hei- nenoord, Nieuwdorp en Urk hebben een brief aan de gereformeerde Van een onzer verslaggevers synode gestuurd waarin zij te ken nen geven dat zij zich niet kunnen LUNTEREN Men kan het betreuren of niet, maar wij moeten ons wel realiseren: Rome is nu zo- onderwerpen aan besluiten die niet als Luther wenste dat Rome zou zijn. niet op Gods Woord en 4® gerefor- meerde belijdenis zijn gegrond en dat zij daarom geen gezag toeken nen aan besluiten van enige kerke lijke vergadering die leiden tot het voortduren van de ontrouw aan dat. Woord en dde belijdenis. Hiermee zeggen deze kerkeraden het vertrouwen in de gerefogmeer- de synode op, want in hun brief stellen zij vast dat hét sturen van bezwaarschriften geen zin meer heeft en dat het zelfs zover is gekomen dat indieners van be zwaarschriften welke overeenkom stig de gereformeerde belijdenis varen, in een bedenkelijk daglicht werden geplaatst. De vier kerkeraden stellen voorts in hun brief vast dat aan de kerken belijdenisvragen zijn aangeboden 'die zo ruim zijn dat zelfs een vrijzinnige ze zou kunnen aanvaar den.' Daarmee is, zeggen ze, een verder handelen met dr. Wiersinga over bodig geworden. In hun brief roe ren de kerkeraden ook het lidmaat schap van de gereformeerde kerken van de wereldraad van kerken aan' ln plaats van daar de gereformeer de belijdenis uit te dragen, hebben de gereformeerde kerken eerder de geest van de wereldraad overgeno men 'welk proces zijn voorlo pige afsluiting heeft gevonden ln de aanbieding der uitgeholde belij denisvragen.' Dit is één van de bijna vijftig stellingen, die dr. G. Puchinger gis teravond ontwikkelde op het con gres van de SSR-reünisten in Lun- teren. Puchinger, die sprak over de verhouding Rome-Reformatie con stateerde in Rome een groeiende waardering voor Luther; met name voor Luthers spiritullteit. Er ls een erkenning dat Luther met zijn persoonlijke en existentiële vragen over de genade het hele middeleeuwse scholastieke systeem heeft stuk geslagen. Op het concilie van Trente heeft Rome een dam willen opwerpen tegen de mogelijke uitwassen van de Reformatie. In onze dagen, echter heeft een theo loog als Hans Küng een herinter pretatie van Trente gegeven en aangetoond dat Luthers visie op de rechtvaardiging wel degelijk te ver binden is met die van Trente, mits er maar geen eenzijdige nadrukken worden gelegd. Deze mogelijkheid tot een gemeen schappelijke visie van Rome en Re formatie op de geschiedenis zal Pu chinger als één van de grootste verworvenheden van deze tijd. Het begrip 'ware kerk' ls nu geworden tot een juridisch aspect, nu over en weer bij de anderen de vroomheid wordt ontdekt. Door deze heroriëntatie op elkaar, Dr. G. Puchinger deze herbezinning hebben én Rome én de Reformatie ingezien dat het nu niet meer om het wezen, het zijn van de Kerk gaat, maar veel meer om het functioneren van de Kerk. De Kerk is geen oer-sacra- ment meer, zoals Rome ln het ver leden wel geleerd heeft en zoals dat bij de Reformatie beleefd werd. Zij ls nu veel meer een hulpmiddel om ons te leren te leven 'Honest to God' (om welke prachtige titel Pu chinger zich bereid toonde bisschop Robinson de inhoud van zijn boek je te vergeven). Zichtbare preek Wat de praktische vragen betreft: Puchinger meende dat Rome posi tief heeft geantwoord op de vraag of er ambten zijn In de reformato rische kerken door het toelaten van waarnemers tot het Vaticaans con cilie. 'Een prachtige zichtbare preek van paus Johannes; gelukkig dat er een paus is om zoiets door te zet ten, want als het aan de bisschop pen had gelegen, was het niet zo ver gekomen', aldus Puchinger. 'Een kernvraag, ook al is die nu nog niet helemaal aan de orde' bleef voor Puchinger of het calvi nistisch avondmaal ook binnen Ro me gevierd kan worden een vraag, die hij overigens van zijn kant al half bevestigend beant woordde met de opmerking dat er binnen Rome al zovele riten zijn waarom dan deze niet? door André Rutten DEN HAAG De Nieuwe Komedie heeft vooral voor de middel bare scholen een clowneske voorstelling gemaakt waarbij Goldo- ni's befaamde blijspel 'Knecht van twee meesters' is omgeboouwd tot een komedie over fusies, bedrijfssluitingen, afvloeiingen, ont slagen. Dat is heel vernuftig en meestal ook nogal leuk gedaan, alhoewel het ook wel eens niet erg duidelijk is en het vooral de acteurs-presta ties zijn, die vermakelijk werken. Pantalone ziet er met half masker, puntbaard, lange Jas en achteruit gestoken achterwerk uit als altijd, maar hij is nu de moderne bankier die met zijn geld bedrijven mani puleert. Bart Schepens speelt hem heel grappig pinnig. 11 dottore is zowel het arbeidsbureau als de re gering (soms lijkt hij een karika tuur van Joop den Uyl) en dat doet Bert Edelenbosch erg leuk. Andere figuren in kostuums die een grotes ke overdrijving zijn van de mode van de jaren dertig, zijn directeu ren of directrices van bedrijven, die door huwelijken fuseren of bul ten de markt raken. De waard Brighella is de middenstander die tussen wal en schip raakt. De knechten zijn, in de gebruikelijke kleurig geruite pakken, de knechten die de klappen krijgen maar zich nu aaneensluiten. Paul Binnerts heeft de dramaturgi sche begeleiding gehad en samen met Heieen van Meurs de regie gedaan. Het is ook wel eens gefor ceerd en omslachtig, en dan trekt het een poosje, maar het geheel is best amusant. De gebruikte titel: "De komedie van de knecht van twee meesters.' Nieuw programma De Nieuwe Komedie heeft ook een nieuw vormingsprogramma ver toond, dat Water en vuur' heet, is gemaakt in samenwerking met o.a. de NVSH. en bedoeld is voor het op gang brengen van een discussie met het publiek over seksuele pro blemen. vooral in het huwelijk. Het duurt iets meer dan een uur. Het is opgebouwd rond een echt paar met enkele kleine kinderen. De vrouw beklaagt zich dat haar man te weinig aandacht aan haar besteedt omdat hij zo nodig hoger op moet in zijn baan. Ze krijgen daar ruzie over in een sauna, waar nog een getrouwde man is en een jongen een een meisje, beide stu dent, die samenwonen. Zij nemen allemaal aan de ruzie deel. Zo komt ADVERTENTIE Als u 65+ bent, wordt 'n museumbezoek nog aantrekkelijker. 1 BUWflM Met: PAS 65, U hebt er nu de tijd voor en vaak kost 't u ook minder. Met PAS 65. Geldig vanaf 1 december. Uw gemeente laat u weten hoe u'm kunt krijgen. De prijs? Niet meer (A dan f 6,50.WiIt u meer informatie? 7 Vraag't bij uw gemeente. Pas voor uw plezier P De komedie van de knecht van twee meesters: Valenten Ouwens, na zijn huwelijk fusie) man en vrouw tege lijk, Ursul de Geer als Panta lone en Edgar Danz als Truffal- dino. er op het toneel al een discussie op gang, daar natuurlijk gepaard met allerlei emoties. Het wordt aardig, natuurlijk gespeeld, maar het blijft wat schematisch en dioet daarom soms sat naief aan, maar het blijkt in de praktijk inderdaad het geza menlijk praten er over goed op gang te brengen. ROTTERDAM In Bombay woont een kwart van de bevolking meer dan anderhalf miljoen men sen in hutten en tenten, die van allerlei afval gemaakt zijn. Toch staan in Bombay zo'n nengentig- d ui zend luxe flats leeg. In Rotter dam wonen veel mensen in ver waarloosde oude huizen, terwijl in vele nieuwe woonbuurten veel ra men Je zwart en leeg aanstaten. India is een arm land, Nederland een rijk. Maar ook hier ls het nog voor velen moeilijk om goed èn enigszins betaalbaar te wonen. Het Musejm voor Land- en Volken kunde te Rotterdam is met de pro jecttentoonstelling 'Onverklaarbaar bewoond' diep in deze materie ge doken en daarbij is vooral de na druk komen te vallen op de woon situatie van de sociaal zwakkerdn in de samenldving. Is het zo onver klaarbaar dat mensen zo wonen? De bewoners zelf hebben er wel verklaringen voor: de meest voor komende is dat ze te weinig verdie nen voor een ander, beter huis. De tentoonstelling geeft eenbeeld van deze woonsituaties. Zo is een aantal van die hutten van afvaiima- teriaal nagebouwd. Door middel van diaklankbeedden vertellen de bewoners hoe ze daarterec ht geko men zijn en hoe zij over hun situa tie en hun toekomst denken. Voor Rotterdam wordt de woonproble matiek van een oude wijk als Feij- neoord belicht en ook wat de bewo ners er zdf aan doen om daar iets aan te verbeteren. De wijkbewoners zijn trouwens ook bij de voorberei dingen van deze expositie betrok ken geweest. 'Onverklaarbaar onbewoond?' is geen traditionele kijktentoonstel- iing, het is een project dat tot nadenken en vergelijken wil stimu leren. Deze expositie, die tot stand kwam met medewerking van de Nationale Commissie Beuwstwor- ding en Voorlichting Ontwikke lingssamenwerking, duurt tot Juni 1976. Van een medewerker DRACHTEN De cabaretier Rients Gratama ls sinds hij van het Friestalige cabaret op het Neder landstalige overstapte voornamelijk als solo-artiest naar voren gekomen. In zijn nieuwe programma 'Blauwe maandag' waarvan de première in de schouwburg De Lawel te Drach ten was, werkte hij behalve met zijn combo samen met een ensem ble van 8 leerlingen van de acade mie voor kleinkunst. Het gevolg daarvan is uiteraard dat Rients Gratama zelf iets minder naar vo ren komt; er zijn zelfs enkele pro gramma-onderdelen waarin hij niet optreedt. Dat is enerzijds wel een verlies, want Gratama is in zijn conference en liedjes meestal zeer goed. Dat blijkt ook in het nieuwe programma; de nummers die hij alleen brengt zijn over het alge meen het beste. En schijnen de zaal ook het meest te boelen. Toch is het sterke showelement dat in 'Blaise maandag' naar voren komt ook wel aantrekkelijk. Helaas had, altijans bij de première de overdadig lulde wijze waarop voor de pauze de, muziek de zaal ln werd geslingerd ?tls gevolg dat men de teksten maar ten dele verstond. Ook voor de teksten heeft Rients Gratama ditmaal ln vrij mate een beroep op anderen (Herman Pieter de Boer, Jan Boerstel, Frlso Wie- gersma en Michel van der Plas) gedaan. En opnieuw moet worden geconstateerd dat zijn eigen aan deel het beste is. Zijn nummers 'Geen woorden maar daden"- met het voortreffelijke lied je Flower Power, Waar loop je ach ter aan en de Liedjes De Boer en Nieuwsbouw behoren tot de beste van het programma. Het uitvoerige nummer Van de dode niets dan goeds van Frlso Wiegersma dat door het hele ensemble wordt ge bracht ls daarentegen teleurstel lend. De kwaliteiten van de nieu welingen die Gratama ditmaal on dersteunen lopen uiteen. Maar over het algemeen zijn ze bepaald niet slecht. Met name Tetske Ossewaar- de en Selma Susanne kunnen met ere genoemd worden. Bijzonder is de prestatie van Jan Simon Minkema die de door een beenbreuk uitgeschakelde Mare Ni co lal moest vervangen en hoewel hij in twee dagen zijn hele aandeel in het programma moest Instuderen na Gratama de beste van de groep was. Met een beetje heimwee naar de vorige echte Gratama mag ge rust gezegd worden dat het optre den met een ensemble beslist wél eens aardig is. Voor één keer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9