Vrees voor verscheurde natie in open brief aan Surinaamse gouverneur Uil refaia verbeter uw toekomst Brief feitelijk voor Nederlandse regering ruime woningen in Wilnis: hèrtje Randstad! Verlies van 50.000 arbeidsplaatsen in tien jaar Vrije dag voor verjaardag stad Vijftien jaar voor herstel van Jordaan SECRETARESSE macobouw adviseurs in verlichting artiesten in licht medewerk(st)er centrale administratie (full time) wij noemen ons: raak lichtarchitectuur Hobart Brothers International AG., administratieve medewerksters HOBART BROTHERS I een waarnemend hoofd keuken Burgerziekenhuis Amsterdam ZATERDAG 4 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 8 Mijnheer de gouverneur. Het besluit om In deze periode een brief tot u als vertegenwoordiger van de Nederlandse Kroon te rich ten. is niet in geringe mate geba seerd op de positie die u inneemt bij het afsluiten van een historisch koloniaal tijdperk van Nederlandse bevoogding. Tijdens deze bevoog ding zijn onze voorouders uit alle delen van de wereld hier naar toe getransporteerd om arbeid te ver richten als slaaf en Immigrant in naam van het Imperium aan de Noordzee. Daarbij ls gebleken dat vooral in deze periode de agressieve econo mische exploitatie in schrille te genstelling stond tot de aandacht, die men zou moeten hebben voor de sociaal-menselijke verhoudin gen. Alhoewel dit een algemeen verschijnsel i6 bij de kolonisatie van volkeren in de wereld, is het opvallend dat de Nederlandse kolo nisatoren zich zorgeloos opgesteld hebben en het proces van saamho righeid en lotsverbondenheid van de bevolkingsgroepen niet op gang te hebben geracht In dit verband kan worden verwe zen naar de activiteiten van één uwer voorgangers, te weten gouver neur Kielstra dlë de grondslag heeft gelegd voor de verdeeldheid van ons volk. Deze verdeel- en heers- methoden van Kielstra heb ben geleld tot onder andere een politieke en sociale verzuiling, die frequent gehanteerd wordt door et nisch gebonden politieke leiders. De achtergronden van de huidige politieke crisis zijn mede veroor zaakt door de ernstige tekortko ming van Nederland die haar voog dijschap gedurende meer dan drie eeuwen slechts beperkt heeft tot uitsluitend economisch gewin, waardoor zij begunstigd heeft dat de verdeeldheid wortel schoot en opgroeide. In tegenspraak met de toewijding waarmee in Nederland gewerkt ls aan de vorming van de natie ls in Suriname de verdeeldheid tussen de verschillende bevolkingsgroepen in stand gehouden. Ondanks verwaarlozing Deze verdeeldheid is nu meer dan ooit voel- en merkbaar aan de vooravond van onze onafhankelijk heid en In alle geledingen van onze samenleving. Ondanks de bewuste grenzeloze verwaarlozing van onder andere de intermenselijke verhou dingen en de wederzijdse verdraag zaamheid, heeft het Surinaamse volk ln de loop der tijden een normen- en waardenstelsel ontwik keld ten aanzien van de democratie en de rechtszekerheid. Hierdoor is een instelling ontwik keld, waardoor schending van deze nonnen en waarden resulteert in gevallen van onzekerheid en on rust. Als laatste vertegenwoordiger van de Nederlandse Kroon rust op u, mijnheer de gouverneur, de ver antwoordelijkheid om handhaving van deze normen, waarden en tra dities te garanderen en over te dragen aan de nieuwe Surinaamse generatie, die het soevereine Suri name zal vertegenwoordigen. De nieuwe Surinaamse generatie wenst een vreedzame samenleving, waar- AMSTERDAM Het aantal ar beidsplaatsen in Amsterdam is, med als gevolg van de daling van de beroepsbevolking, in de laatste tien jaar met ongeveer 50.000 afgenomen. Aanvankelijk was hierbij alleen sprake van een verschuiving naar die gebieden, waar nieuwe bevol kingsconcentraties in de omgeving van Amsterdam aan het ontstaan waren. Voor het vertrek va nbedrij- ven uit de stad wordt veelal als reden gegeven ruimtegebrek, onvol doende mogelijkheid tot uitbrei ding, onvoldoende huisvesting voor personeel en tot voorkort de kraps- pe arbeidsmarkt. Me t betrekking tot de komst van nieuwe bedrijven zijn positieve ontwikkelingen zicht baar. Met name in de tertiaire sec tor hebben zich de laatste jaren een niet onbelangrijk aantal be drijven 1 n Amsterdam gevestigd. Voorbeeld: zo hebben zich in ruim een Jaar vijf nieuwe Japanse ban ken gevestigd. Terzake van plannen voor de bouw van een Wereldhan delscentrum in Amsterdam wordt nog overleg gevoerd met de Stich ting World Trade Centre Amster dam. B en w hopen de raad daar omtrent in 1976 te kunnen inlich ten. Voorts wordt er andermaal op gewezen, dat het Amsterdamse wer kloosheidspercentage boven het landelijk gemiddelde ligt. Deson danks is het rijk nog niet bereid tot stimuleringsmaatregelen of re geling ter ondersteuning van be drijven ln de Amsterdamse regio, met uitzondering van incidentente- le hulpverlening. AMSTERDAM Het Amsterdamse gemeentepersoneel krijgt maandag 27 oktober voor zover de dienst het toelaat een vrije dag. Op deze da tum wordt officieel de 700ste ver- Jaardag van de hoofdstad gevierd. Ook de lagere scholen zullen vrij zijn. bij de diverse rasgroepen ln harmo nie met elkaar leven, om gemeen schappelijk de nieuwe historische fase van onze ontwikkeling in te luiden. Het is begrijpelijk en bewezen dat deze harmonie niet vanuit politieke pogingen kan worden bewerkstel ligd aangezien dit niet waarachtig zou büjken te zijn. Daden Een duurzame en harmonieuze sa menleving zal slechts kunnen ont staan, Indien er aan de bevolking begrippen worden bijgebracht van saamhorigheid, wederzijds respect, verdraagzaamheid en lotsverbon denheid. Het is een noodzakelijke voorwaar de, dat deze begrippen niet met de mond beleden worden, maar ln da den worden omgezet. In uw positie als gouverneur neemt u een niet onbelangrijke plaats in bij de reali sering van deze levensidealen van de toekomstige Surinaamse natie. Een gezaghebbend staatsrechtge leerde heeft onlangs op niet mis te verstane wijze gewezen op de be langrijke plaats die u Inneemt in de huidige politieke en staatsrech telijke constellatie. Daarbij werd door hem benadrukt dat u het bes te mag doen of laten in het natio nale belang van Suriname. De gou verneur is zelfs gehouden ais een goed constitutioneel hoofd van de regering, waarschuwingen te rich ten aan de regeerders en andere politici, die naar zijn mening on voldoende of niet goed besturen en hen allen aan te moedigen het beste te doen voor land en volk. Littekens Mijnheer de gouverneur, overtuigd zijnde van uw politieke inzicht, verantwoordelijkheidsbesef en be sluitvaardigheid, weiger ik aan te nemen dat u zich met een zelfde passiviteit zult opstellen als uw op drachtgevers in Den Haag ten aan zien van de huidige crisissituatie in Suriname. Immers: het Surinamer- zijn van u als gouverneur legt een nog grotere verantwoordelijkheid op u, het nationaal belang van ons land en volk centraal te stellen. U weet beter dan wie dan ook wat de consequenties zullen zijn indien de polarisatie van dit reeds verdeelde volk zal toenemen. Deze ramp over ons land en volk zal onuitwisbare littekens achterlaten in het samen levingsverband, waardoor begrippen als vorming van een natie slechts een illusie zullen blijken te zijn. Mijnheer de gouverneur, aan de vooravond van de soevereiniteitso verdracht blijkt duidelijk dat bin nen onze bevolking een groeiende onrust en ook wederzijds wantrou wen bestaat met betrekking tot het toekomstbeeld van het soevereine Suriname. Dit wantrouwen en deze onzekerheidsgevoelens manifesteren zich dagelijks voor u en mij in de ladingen landgenoten die uw en mijn land ontvluchten. Het mense lijk leed dat hierdoor ontstaat zal er in Suriname als in de getto's in Nederland ls onbeschrijflijk. Terwijl dit drama zich voltrekt, groeien de onzekerheidsgevoelens qrider het restant van de mensen die achterblijven doordat er gevaar dreigt voor de waarborging van de mocratische en menselijke rechten en. vrijheden. U zult dit ongetwij feld ook hebben moeten constate ren tijdens uw frequente bezoekjes van sociaal-maatschappelijke aard, waarbij u zeker met de realiteit wordt geconfronteerd. Mijnheer de gouverneur, met het oog op de politieke, maatschappe lijke en sociale crisissituatie die Suriname thans doormaakt, doe ik in alle oprechtheid en liefde voor dit volk en land een meer dan dringend beroep op u als Surina mer, ln weerwil van het belang van uw opdrachtgevers in Den Haag, uw verantwoordelijkheid en liefde voor uw land te doen prevaleren, hoogachtend J. H. Slagveer De schrijver van deze open brief Is Jozef Slagveer, 35 jaar oud, Surinamer, journalist (directeur van het persbureau 'Informa' in Paramaribo) en dichter. Hij hoort tot die groep Suri naamse intellectuelen, die jaren lang hebben geijverd (geageerd zelfs, als dat nodig was) voor de volledige onafhankelijkheid van hun land, maar nu het land op de drempel van die onafhanke lijkheid staat door de feitelijke ontwikkelingen bang geworden zijn die drempel over te gaan. In Slagveers opvattingen be hoort die onafhankelijkheid een nationale zaak te zijn; een ont wikkeling, die de saamhorigheid zal bevorderen van alle Surina- mers, waar hun voorouders in een ver of recent verleden ook gewoond hebben en niet (zoals nu dreigt te gebeuren) een poli tieke manoeuvre en stunt van één kleine en militante groep creolen binnen de regeringscoa litie, die de anderen chanteert met het ontbreken van een echt alternatief. Slagveer richt zijn brief aan de gouverneur van Suriname, dr. Johan Ferrier. Ferrier fungeert in Surinam op het ogenblik zo'n beetje als het staatshoofd, maar in feite is hij een Nederlandse functionaris. Niet alleen staat alles wat met de gouverneur te maken heeft als een post op de Nederlandse (en niet op de Suri naamse) begroting, maar de ou- verneur fungeert volgens het Statuut ook wel degelijk als het verlengstuk van Den Haag in Paramaribo. Hij moet namens het Koninkrijk toezien op het goed en juist functioneren van het Surinaamse bestuur. Over het hoofd van Ferrier heen richt Slagveer zich in zijn brief dus feitelijk tot de Nederlandse regering om in Suriname op een of andere manier te bemiddelen om de zaken vóór de 25e novem ber nog in een goed spoor te krijgen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Er ligt een 15-jarenplan voor de Jordaan. In die periode moeten élle krotwoningen zijn opgeruimd. Bij de uiteindelijke wederge boorte van deze wijk mag het aantal inwoners niet beneden de 20.000 dalen. Gedwongen verhuizing van Jordaners mag niet in het geding zijn. In de eerste vijf jaar zal er een regeling komen, waardoor de huren (renovatie en nieuw bouw) in principe beneden de 200 per maand blijven. Bij woningtoewijzing her stelde woningen, nieuwe ge meentewoningen, woningen van woningbouwcorporaties zal er élle voorrang zijn voor de Jordaners. Gestreefd wordt minstens 200 woningen per jaar te verwezenlijken. De schoolsituatie zal, gezien de vermindering van het aantal kinderen, voorzieningen ver gen (nieuwe scholen in ver keersluwe gebieden). Er zal aandacht moeten worden be steed aan het vervoer van be jaarden. Er is een wijkge- zondheidscomplex geprojec teerd in het Kleine Bolscom- plex. Aan de groenvoorziening, bui tentuinen en speelstraten zal extra aandacht worden gege ven. In het herstelplan van de Jordaan komt de reeds eerder opgeworpen vraag parkeren naar boven: kan de grote parkeergarage aan de Marnixstraat op aan vaardbare wijze ter beschik king komen van het tegeno ver de garage liggende deel van de Jordaan? Het vraag stuk van de hinderlijke be drijven zal eveneens worden aangepakt. De gemeente zal de helpende hand bieden met vervangende mogelijkheden en ten aanzien van schadeloosstelling. De op zet is, dat woningen en be drijven bloksgewijs worden vernieuwd. Het meerjaren plan voor de Jordaan zal be gin januari ter visie worden gelegd, in die periode zal er ook een hoorzitting worden gehouden. In de loop van het voorjaar zal de raad het pro gram behandelen diakonessenhuis Het Diakonessenhuis- Relaja in Dordrecht, gelegen aan de rijksweg Rotterdam- Breda, is een modern uitgerust ziekenhuis met een capaciteit van 476 bedden. Het komplex omvat zes verpleegafdelingen, een psychiatrische kliniek, een centrum voor haemodiaiyse, een pollkliniek met traumatoiogische tunctie, een kiinisch-chemisch- en isotopenlaboratorium. een verpleegkundige opleiding en een personeelsllat voor 190 intern gehuisveste leerling- verpleegkundigen. De medische stal bestaat uit pim. 40 specialisten. Het ziekenhuis heelt ruim 700 medewerkers In dienst. Ten behoeve van het DIRECTIESECRETA RIAAT van ons ziekenhuis zoeken wij op korte termijn een die in staat is zelfstandig de correspondentie te behandelen, vergaderingen te notuleren en de directiearchieven te beheren. Voor deze verantwoordelijke en representatieve functie gaan onze gedachten uit naar een medewerkster van cp. 25 - 30 jaar. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het hoofd Personeelszaken van ons ziekenhuis. Postbus 444, Dordrecht. Stichting Gereformeerde Bouwcorporatie voor Be jaarden Parklaan 22 Hoofddorp. Tel.: 02503 - 5320 EERSTE ASSISTENT (17-25 jaar.) De stichting bouwt en exploiteert bejaardenhuizen en woningen op landelijk niveau. Geboden wordt: goed salaris afwisselende werkkring levenspositie opname in pensioenfonds (Nationale Woningraad) Gevraagd wordt: Een actieve medewerker, die bereid is alle voorkomende werkzaamheden te verrichten. Administratieve ervaring is vereist. Indien nodig kan bij het zoeken naar een woning hulp worden verleend. Sollicitatie aan bovengenoemd adres. Het Prot. Chr. Astma Centrum in Ermelo vraagt voorspoedige indiensttreding een kinderverzorgster De doelstelling van ons centrum is, vanuit een Christelijke levensovertuiging kinderen die in ons centrum zijn opgenomen verzorgen en begeleiden. Leeftijd niet beneden 20 jaar. Ervaring bij kinderen gewenst. Schriftelijke sollicitaties.en Verzoeken om inlichtingen te richten aan de directie, Wilhelminalaan 18, Ermelo, tel. 03417-3744. Wilnis ligt centraal ten opzichte van de grote steden van de Randstad, terwijl bovendien veel recreatiegebied in de .omgeving is (b.v. de Kaag, de Vinkeveense Plassen enz.).Temidden van groen ligt het bestemmingsplan Veenzijde. Hier worden momenteel door Macobouw ruime ééngezins woningen gebouwd: slechts 27 in totaal. De huizen bevatten 4 slaapkamers, een badkamer met ligbad en zijn voorzien van C.V. Het geheel** wordt prachtig afgewerkt De prijs: v.a. f 133.000,- k.k. Gemeente-garantie mogelijk tot 100%! Inlichtingen: STICHTING CENTRUM VOOR ONDERWIJSBEGELEIDING IN DE ZAANSTREEK Voor de uitbreiding van onze administratie zoeken wij op korte termijn een zelfstandig denkende, snelwerkende medewerk(st)er die onder meer - de telefoon bedient - bezoekers ontvangt - allerlei typewerkzaamheden verricht - helpt meedenken in allerlei administratieve en organisatorische problemen die - tussen de 20 en 30 jaar is. - minimaal MAVO-opleiding heeft - enkele jaren kantoorervaring heeft - het fijn vindt om samen met een nog klein team een organisatie te helpen opbouwen De rechtspositieregelingen van de Gemeente Zaanstad zijn van toepassing. Salariëring, afhankelijk van ervaring en opleiding volgens de schalen die gelden voor gemeente-funktionarissen. Sollicitaties, met korte levenbeschrijving, binnen 14 dagen na het verschijnen van deze advertentie te richten aan het bestuur van de stichting, Postbus 1046, Zaandam. Dynamisch bedrijf met wereldomvattende relatiekring, onderdeel van internationale maatschappijengroep, roept een gegadigde op voor haar administratieve sector De gevraagde opleiding is op P.D.-nivo met enige praktijkervaring. Indien een gevarieerde job u ligt, dan kan een afspraak maken voor u de oplossing zijn. en zijn gevestigd aan de Prinsengracht 546 (nabij Leidseplein) te Amsterdam, tel. 020 - 243056. een dynamisch Zwitsers/Amerikaans bedrijf dat zich bezig houdt met de fa- brikage en distributie van lasapparatuur over de gehele wereld. Zoekt voor haar afdelingen. verkoop, boekhouding, export Heeft u Mavo opleiding en een goede typevaardigheid, en voelt u voor: 8% vakantie toeslag 2% gratificatie 20 vakantie dagen Aarzel dan niet en solliciteer nu meteen t.a.v. onze afdeling personeelsza ken, Moezelhavenweg 9, Amsterdam, tel. 020-114981 HOBART International A.G. Voor onze keuken waar dagelijks circa 300 maaltijden worden bereid, vragen wij die naast leidinggevende capaciteiten moet beschikken over grote ervaring als instellingskok. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het hoofd van de Civiele Dienst, de heer H. Wallagh, telef. (020) 92 69 69. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het Hoofd van de Personeelsdienst, Linnaeusstraat 89, Amsterdam (O). Werkt U graag bij een instelling gericht op jonge en zeer jonge kinderen en meent U dat Uw ervaring hierbij aan sluit? Kunt U leiding en begeleiding geven aan mede werksters? En schrikt U ook niet terug voor een stukje administratief werk? Woont U Amsterdam of in de bereikbare omgeving? Ligt Uw leeftijd ongeveer tussen de 25 en 30 jaar? Wij vragen dit omdat er per 1 januari a.s. een vakature komt voor een ADJUNKT (m. of vr.) in ons kinderdagverblijf "Johanna Margaretha", Win- gerdweg 98, Amsterdam-Noord. In dit dagverblijf heeft een team van 12 kinderverzorgsters, direktrice, adjunkt en maatschappelijk werkster, met huishoudelijk perso neel de zorg voor ca. 75 kinderen, gedurende 5 dagen per week van maandag t/m vrijdag. Voor deze funktie denken wij aan iemand die bijvoor beeld een opleiding als K.B.-b, M.B.O.-i.w. of K Er O voltooid heeft. Het aanvangssalaris zal, afhankelijk van de opleiding, liggen tussen f1.780.- en 1.895.- bruto per maand. Het dagverblijf maakt deel uit van DE AMSTERDAM SE VERENIGING DAGVERBLIJVEN VOOR HET GE ZONDE KIND", bestaande uit 8 kinderdagverblijven (dagopvang van 8.00 - 18,00 uur), een huis voor halve- dagsopvang en 2 peuterspeelzalen, met in totaal 600 - 700 kinderen in de leeftijd van 6 weken tot 6 jaar. Ook bij-onze andere vestigingen kan soms onverwacht een dergelijke funktie openvallen. Niet altijd kunnen wij daarin voorzien vanuit ons eigen personeel. Het is mogelijk, ook bij voorbaat te solliciteren voor zulke eventuele gevallen. Wilt U Uw sollicitatie graag volledig en schriftelijk, richten aan ons centrale kantoor Vondelstraat 56, Amsterdam, t.a.v. afd. personeelszaken (Mimy Jans sen). Zo mogelijk met recente pasfoto. Telefonische informatie aldaar (020-385401/387232) of bij het betr. dagverblijf (020-360457). AMSTERDAMSE VERENIGING DAGVERBLIJVEN VOOR HET GEZONDE KIND

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8